Noordelijke aanvallen afgeslagen Indo-China Triumftocht van MacArthur door New-York Churchill over benoeming opperbevelhebber Reacties op MacArthurs redevoering De ramp van de Affray" Geen doorberekening voor landbouwproducten Het Ned. Bijbelgenoodschap luidt de noodklok AMERIKAANSE BO BESTOOKTEN VLIEGVELDEN De GOENOENG MAS Frankering btJ Abonnement: Temeuzen. ZATERDAG 21 APRIL 1951. 7e Jaargang No. 1710. Amerikaanse troepen hebben op het centrale front in Korea Noordelijke aanvallen met behulp van vlammenwerpers teruggeslagen, aldus een communi qué van het achtste leger. Een Noordelijke compagnie trok zich na een gevecht van man tegen man terug tot ten Noorden van Jontsjon. Noordelijken werden ook ten Zuid-Oosten van Tsjorwon bestookt. Amerikaanse bommenwerpers vielen Noordelijke vliegvelden aan. Onrust in Albanië waren spandoeken aangebracht, reis van Prins Bernhard WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER. op onder op onder Fa VAN OVERBEEKE Hoe uit de nood Ie komen? Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1.80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Noordelijk communiqué. Het opperbevel van het Noord- Koreaanse leger heeft bekendge maakt, dat de troepen van het N. Koreaanse leger tezamen met Chi nezen de tegenstander ten N. van de breedtegraad in de Oostelijke en in de centrale sector van nei front blijven bestrijden. Meer dan 5200 soldaten en offi cieren, waaronder 2500 Amerika nen, zouden zijn gedood of gewond. Elf tanks en dertien vrachtauto's werden vernield. Ondanks geweldige verliezen aan manschappen en uitrusting zet de tegenstander zijn opmars in Noor delijke richting voort, zo zegt het Noord-Koreaanse opperbevel. Eenheden van het volksleger heb ben in het gebied van de Westkust vier vliegtuigen van de tegenstan der neergeschoten. SPECULATIES TE TOKIO. De huidige stilstand van de strijd aan het Koreaanse front heeft de speculaties over een mogelijke re geling van het conflict door onder handelingen doen herleven. Waarnemers hechten betekenis aan het feit, dat de Noordelijken na weken van uitgebreid opbouwen van hun strijdkrachten thans plot seling goede verdedigingsstellingen hebben verlaten bij de aankomst van kleine patrouilles van de ver bonden troepen aan het centrale front. Zij trekken zich vrijwel zon- Het achterwege blijven van een verwacht voorjaarsoffensief der Noordelijken kan niet alleen door militaire factoren worden ver klaard. Een officier van de verbonden troepen, die niet met name ge noemd wilde worden, verklaarde, Franse patrouilles hebben op standelingen van de Vietminh gedwongen zich in noo' dwest Tonkin in oostelijke richting te rug te trekken. In de delta van de Rode Ri vier bleven de guerillastrijders de afgelopen 24 uur actief. In het zuiden vernielden strijd krachten van de Franse unie in het gebied van Bencat, ongeveer dertig km ten N. van Saigon, de meeste „permanente" installa ties van de Vietminh, evenals verschillende kampen, voedsel voorzieningscentra en munitie depots. Volgens andere berich ten werden 45 opstandelingen gedood en 38 gewond. De luchtmacht bombardeerde installaties van de Vietminh, 120 km ten Z.O. van Saigon. De minister-president van dat de mogelijkheid van een po- Vietnam, Tran van Hoey, ver ging om het conflict door onder- klaarde na een reis van zeven handeling te regelen, groter is dan dagen door Tonkin, overtuigd te ooit. Hjj zei, dat het door de cri- zijn, dat het verdedigingsleger tiek op president Trumans ontslag van Tonkin tegen de opstande van MacArthur waarschijnlijk is, f dat de president zal trachten een stapd zou houden. De po- oplossing in Korea te bereiken „als litieke toestand van Tonkin middel om deze drastische stap te noemde hij „uitstekend" en het rechtvaardigen". moreel van de bevolking hoog. Volgens bevoegde Joegoslavische en buitenlandse diplomatieke kringen te Belgrado zijn in Febr. 17 maal vliegtuigen boven de Al banese hoofdstad, Tirana versche llen, die pamfletten uitwierpen, waarop de regering van Enver Hodza wordt aangevallen. De regering is pro-cominform De vliegtuigen werden met luchtdoelgeschut bestookt. De be woners van Tirana moesten des ochtends na zulk een naoht steed- binnen blijven en kinderen moes ten de pamfletten oprapen. Er zouden eveneens gewapende parachutisten neergelaten zijn. Z;j zouden thans, tezamen met anti-regeringsgezinde verzets lieden, in de bergen gevechten leveren. Niemand, aldus Reuter, weet van waar deze pamfletten afkom, stig zijn. De Albanes regering heeft zich in verband hiermede met enige protesten tegen Italië gericht van. waar zij zouden 'ko men. Volgens Joegoslavische kringen worden de vlucüteu georgani?e"rd door Albanese uitgewekenen, woonachtig in Italë! De uitge.ve. kenen zouden op dergelijke wijze met behulp van buiten af 'n strijd tegen de Albanese regering wen sen te ontketenen. Volgens Italiaanse diplomaten we t de Italiaanse regering niet" van deze actie af. Zij verwerpen ook het denkbeeld, dat Italië als basis voor genoemde vlucfiteri wordt gebruikt. Sommige me nen, dat Malta of Griekenland de basis vormen. Generaal MacArthur heeft Vrij dagochtend per auto een triomf tocht door New York gemaakt. De generaal vertrok, gevolgd door 49 andere auto's, die wer den vergezeld door 86 motorrij tuigen in een grote open auto voor een rit van 40 km door de straten v n New York. Daar stonden 7Va millioen be langstellenden langs de wecen geschaard en juichten de gene raal stormachtig toe. Een regen van confetti daalde tijdens de rit op de stoet neer. Onder de be langstellenden bevonden zich de Hertog en Hertogin van Windsor. De sioet vertrok uit 't Waldorf Astoria Hotel. Op het dek van het hotel woei, naast de Ameri kaanse vlag, een reusachtige vlag' waarop de 5 sterren, die generaal MacArthur gerechtigd is te dra gen, waren afgebeeld. Alle ge jouwen langs de route waren met vl ggen versierd. De politie had op sommi>:e plaatsen moeite de menigte in" bedwang te hou den. Voor de étalages der winkels waarop te lezen stond: „Welkom ken", hieraan toevoegend: ..Ik MacArthur of beantwoordde de donderende toejuichingen door met zijn uniformpet te zwaaien. Het stadhuis van New York was het eindpunt van de rit. Hier vond een officiële ontvangst plaats, bijgewoond door naar scuatting 85.000 personen. In een korte toespraak dankte MacArthur voor de alles overtref fende ontvangst. H i pre v de veeltalige stad New York als een levend voorbeeld van de geschikt heid van elk ras om met andere rassen samen te leven en gemeen- schaop'T'k vooruitgang te boe- Na zijn bezoek van een week aan Chili is prins Bernhard Don derdag over de Andes gevlogen op weg naar Bariloche in het Ar gentijnse merendistrict. Na een kort verblijf aldaar zal de prins een bezoek brengen aan Bahia Blanca en aan de kolonie van Nederlandse landbouwers te Tres Arroyos. Naar men verwacht zal prins Bernhard op 26 April per vlieg tuig uit Buenos Aires naar Ne derland vertrekken, der strijd terug. Donderdag heeft Churchill In het Engelse Lagerhuis het debat geopend over de benoeming van een opperbevelhebber voor de zeestrijdkrachten van het Noord- Atlantisch pact. Hjj zei niet te kunnen inzien, waarom eigenlyk een opperbe velhebber zou moeten worden benoemd. Wanneer er echter een benoemd werd, zou hij in Enge land zjjn standplaats moeten hebben, afgezien van zijn natio naliteit. Churchill vroeg, hoe een Amerikaanse bevelhebber op de hoogte kan zijn van alles wat er in de zeeën rond Engeland ge beurt, als hij in Noord-Virginia zit. Voorts zei Churchill, dat geen instantie zo goed bekend was met onderzeeboten in de Atlanti sche Oceaan en met mijnen rond nominale verantwoordelijkheid, wanneer hij in feite geen werke lijke macht had. De verantwoordelijkheid moest op gelijke basis over de beide grootste vlootmogendheden wor den verdeeld, aldus Churchill, die Attlee er van beschuldigde het Engelse gevoel voor de vloot niet te begrijpen. Leden van de Labourpartij in terrumpeerden Churchills rede en een van hen bood zijn veront schuldiging aan, omdat hij hem „een oude dwaas" had genoemd, maar Churchill was „buitenge woon aanmatigend" geweest, al dus voegde hij er aan toe. Churchill besprak verder het feit, dat de stemmen van Noor wegen, Denemarken, België en Nederland ook meetelden. Hij zeide dat, hoewel hij grote de Britse kust als de Engelse achting voor deze landen had, zij admiraliteit. Hij vond het oneer lijk een bekwaam admiraal als Fechteler te belasten met alle Het hoofd van de Amerikaan se stafchefs. generaal Omar Bradley, heeft Donderdagavond aan verslaggevers meegedeeld, dat generaal MacArthur naar zjjn mening „een zeer goede toe spraak" gehouden had. Hij weigerde enig commentaar te geven op generaal MacArthurs medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Weinig verandering. Droog weer met nu en dan over drijvende wolkenvelden. Matige tot vrij krachtige wind, aanvankelijk tussen Noord en Oost, later uit Oostelijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZONDAG 22 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 23 APRIL. v.m. 1.53 2.28 3.08 3.18 n.m. 2.15 2.50 3.30 3.40 Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.27 3.02 3.42 3.52 n.m. 2.54 3.29 4.09 4.19 EON EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Apr. 5.02 21 5.33 19.46 19.47 22 5.31 19.48 21.21 5.17 23 5.29 19.49 22.56 5.37 24 5.26 19.51 6.07 25 5.24 19.53 0.24 6.53 20 5.22 19.54 1.34 7.59 verwijzing naar de verenigde stafchefs. Volgens functionarissen van het Witte Huis had president Truman geen commentaar te ge ven op MacArthurs redevoering. Harold Stassen (republikein! verklaarde: „De toespraak was een van de belangrijkste in de Amerikaanse geschiedenis. De invloed hiervan op de toekom stige Amerikaanse politiek zal even groot zijn als die van de afscheidsboodschap van George Washington". De republikeinse gouverneur van New York, Thomas Dewey, noemde de rede „een directe en scihtterende verklaring over het vitale belang van succes in Ko rea en het handhaven van onze verdediging en wezenlijke be langen in het Stille-Oceaange- bied". Ook democraten hebben de rede geprezen. De leider van de democraten in het Huis van Afgevaardigden, John MacCormack, zeide dat de generaal „op meesterlijke wijze" zijn standpunt had uiteen gezet, dat „iedereen voor het grootste gedeelte" zou kunnen delen. „De ernstige gedachte, dat wü allen moeten hebben is, dat het ge vaarlek zou zijn in een oorlog met China te worden gewikkeld". De republikeinse senator Ro bert Taft zeide, dat MacArthur logische argumenten naar voren heeft gebracht tegen de gedachte van verzoening in Korea. Per soonlijk heb ik reeds lang 't pro gramma van MacArthur, zoals hij dit in zijn toespraak uiteen zette, aanbevolen, aldus Taft. Naar schatting hebben ruim 30 millioen Amerikanen McArthurs toespraak in het congres per te levisie gevolgd. niet moesten vergeten, dat de huidige Britse vlootsterkte twaalfmaal zo groot was als de vloten van de vier landen teza men. Zelfs met inbegrip van Frankrijk bedroeg de vlootsterk te van de genoemde landen nog niet een-vierde van die van En geland, hetzij gekocht hetzij in bruikleen. Met betrekking tot de Middel landse Zee verklaarde Churchill, dat hij geen bezwaar had tegen een Amerikaans opperbevel in dit gebied, indien de V. S. dit wensten op strategische gronden. De Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk waren teza men best in staat het Egyptische probleem en het vraagstuk van de verdediging van het Suez- kanaal te behandelen. Door de Amerikaanse hulp aan Grieken land en Turkije zouden deze lan den eveneens accoord gaan met een Amerikaans opperbevel in de Middelandse Zee. Engeland zou bereid moeten zijn de Amerika nen in zijn bases, zoals Gibral tar en Malta, te ontvangen, aldus Churchill. Churchill had een motie in de vorm van een amendement inge diend om het salaris van Shin- well met 100 pond te verminde ren, een gebruikelijke wijze om afkeuring van de regeringspoli- tiek uit te drukken. In zijn antwoord zeide Shin- well, dat een van de voordelen van een Amerikaans opperbevel was dat men indien nodig strijd krachten uit de Stille Oceaan zou kunnen krijgen. Hij was verder van mening, dat de onderhandelingen niet te zeer in het nadeel van Engeland waren uitgevallen. Er zou een Amerikaans opperbevel zijn, maar er was een Britse plaats vervanger. Verder stond een En gelse admiraal aan het hoofd in het oostelijke gebied van de At lantische Oceaan, van de zuid punt van Groenland tot Kaap Fi- nisterre. Engeland zou zijn kustwateren controleren, aldus Shinwell. Shinwell zeide, dat er een ge bied was, dat men eenvoudig het zuidelijk deel van de Noordzee zou kunnen noemen. Er was nog geen beslissing genomen over het opperbevel in dit gebied, aange- :ien Engeland hier niet alleen bij betrokken was. Volgens de ...mister zou dit ge bied niet staan onder het opper bevel van de Atlantische vloot, ïr waren onderhandelingen over dit punt gaande met België, Ne- lerland, Frankrijk en andere be trokken landen, aldus Shinwell. (Adv.) de thee voor de fijnproevers Axelsestraat Westkolkstraat. Bij de Britse marine is men het er nu wel over eens, dat er nog slechts één kans op het mil lioen bestaat om de opvarenden van de „Affray" te kunnen red den. Het zoeken zal evenwel nog vier dagen worden voortge zet, alvorens de admiraliteit of ficieel alle hoop opgeeft. Te Londen deed Vrijdag o.m. de theorie opgeld dat de „Affray" bij het duiken is omgeslagen, hetgeen zou hebben geleid tot een leeg lopen der batterijen, waarbij het dodelijke chlorine- gas zich door de onderzeeboot zou hebben verspreid. Dit zou verklaren waarom er taal noch teken van de „Affray" is ver nomen sinds haar vertrek uit Porthsmouth. Nederlandse deelneming. De minister van Marine heeft gisteren in verband met de ramp van de Engelse duikboot „Af fray" het volgende telegram aan de Engelse minister van Defensie gezonden: „Ik betuig mijn op rechte deelneming met het droe ve verlies dat U leed door heb vergaan van Hms. „Affray" met haar gehele bemanning. Mijn medeleven gaat uit naar de fami lieleden van de leden der beman ning. Wil hen mijn oprecht me deleven overbrengen". Voorts werden telegrammen van deelneming verzonden door de staats-secretaris van Marine aan de First Lord of the Admi ralty, door de bevelhebber zee- strijdkrachten aan de First Sea Lcrd of the Admiraty en door de commandant zeemacht Neder land aan de commandant van de marinebasis Porthmouth. thuis, generaal MacArthur." Ongeveer 70.000 schoolkinderen hadaen vrijaf gekregen om de schooljeugd van New York bij het welkom van Amerik? 's hoog ste militair te vertegenwoordigen. Op de hoek van de „Avenue of the America's" stonden 32 Vene zolaanse cadetten bij 't passeren van MacArthurs auto stram in de houding. De generaal beant woordde dit. In het New Yorks district, waar zich in hoofdzaak de kledingma gazijnen bevinden, was de con fetti regen vervangen door guir landes van zijden linten, die uit de verdiepingen der gebouwen hingen. De toeschouwers stonden vana le muren tot het plaveisel de vegen opeengepakt. Alle rame" /an kantoorgebouwen langs dr 'oute waren volledig door toe ichouwers ingenomen. De sche oen in de haven van New York deden aan het welkom van gene- -aal MacArthur mee door hun si renes te laten loeien. Tijdens de rit stond MacArthur van ziin zitplaats achterin op en ging op de achterkant van de auto zitten. Zijn achter hem rij dende vrouw en zoon deden het zelfde. Van tijd tot tijd salueerde kom juist van een gebied, waar een ander voorbeeld van deze aard wordt gegeven en waar man nen van verschillende landaard, die afwijkende talen spreken, schouder aan schouder hetzelfde gevaar bestriiden". Do nereraal zeide dat hij en ziin echtgenote nimmer de enorme, hen bereide ontvangst zouden verneten. H:i eindigde met de woorden: „Dit is Amerika en, met Gods huln zullen wij het Ameri kaans houden!" „New York", vervolgde Impel- litteri, „biedt generaal MacAr- thur de vrijheid van de stad, te zamen met haar onmetelijke dankbaarheid aan." Daarop verzocht de burgemees ter MacArthur te gaan staan, waanbij hij zeide, dat „het moei lijk is voor een voormalige tele grafist derde klasse om een gene raal een order te geven." Vervolgens overhandigde hij MacArthur een op perkament ge stelde oorkonde en een medaille. Na de plechtigheid in het stad huis reed de stoet terug naar het Waldorf Astoria-hotel, waar het stadsbestuur ter ere van de gene raal een officieel noenmaal aan bood. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft in zijn vergadering van 18 April het stand punt bepaald, dat de georganiseer de landbouw inneemt met betrek king tot de doorberekening van de stijging der grondstoffenprijzen en van de loonsverhoging van 5 pet. Vooropgesteld zij, dat voor tal van agrarische producten geen sprake kan zijn van doorbereke ning, omdat voor deze producten volkomen vrije prijsvorming plaats heeft. Met name geldt dat voor de gehele tuinbouw, evenals voor het overgrote deel der akkerbouwpro ducten; eveneens voor eieren, waarvan de kostprijs door de jong- Onder voorzitterschap van Ds. C. D. Otte te Veere vergaderden Donderdag in de „Prins van Oranje" te Goes afgevaardigden van afdelingen van het Ned. Bijbelgenootschap in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, ter be spreking van de huidige nood van dit genootschap. Be voorzit ter verwelkomde speciaal de heren mr. F. L. S. F. Baron Van Tuyll van Serooskerken, alg, secretaris en B. J. Coumou, adj. secretaris van het N.B.G. en wees naar aanleiding van het voorgeschreven Schriftgedeelte (Joh. 21) op het feit dat God, als enige arbeid in Zjjn Koninkrijk in nood verkeert, uitkomst geeft, als wjj die arbeid maar gelovig voortzetten. Naar aanleiding van een op merking uit de vergadering zette de alg. secretaris de verhouding van het N.B.G. tot de boekhan del uiteen. Oorspronkelijk was de boekhandel bij de verkoop van bijbels van het N.B.G. niet ingeschakeld, maar in latere ja ren is daarin verandering ge komen. En dit wil het H. B. ook graag zo laten. Het N.B.G. komt niet op het terrein van de bijbel verkoop aan particulieren. Daar voor krijgt de boekhandel 25 °/o korting. Anders is het met de bij bels voor de kerkeraden, het oudste afzetgebied van 't N.B.G. Op deze verkoop legt het N.B.G. geld toe, ook omdat de kerke raden nog een zekere korting ontvangen. Deze verkoop, die aan de kerkeraden dus, houdt het N.B.G. aan zich. Voor de nor male handel wordt be boekhan del ingeschakeld. Daarna sprak de heer Baron Van Tuyll van Serooskerken over: „De huidige nood van het N.B.G." .Eerst behandelde spr. het werk in en voor Indonësië. Het werk van de bijbelvertaling in de In donesische talen kost veel. Voor heen ontving het N.B.G. daar voor subsidie van het Indische Gouvernement, maar dit is ver anderd. Het is zelfs te bezien of het bedrag, waarop uit het ver leden recht bestaat, nog binnen komt. Dank zij de hulp van de Geref. Zendingsbond en de Zen ding van de Geref. Kerken kun nen de taalgeleerden dr. v. d. Veen en dr. Onvlee weer worden uitgezonden. Maar dr. Swellen- grebel, die van Bali moest ver trekken, zal waarschijnlijk bij de vertaling-Bode worden ingescha keld. Ook voor het Chinese ver taalwerk wordt voorbereidend werk verricht, dat geheel voor rekening van het N.B.G. komt. De achterstand in het vertaal werk, ontstaan door de dood van ds. Bode, zal moeten worden in gehaald. Voor de vertaling in het Indonesisch zal een tweede taal geleerde moeten worden be noemd. Er is in Indonesië een commis sie aan het werk ter bestrijding van het analphabetisme. Vele mensen leren lezen, maar hebben niets om te lezen. De communis ten zorgen voor pakkende, een voudige propaganda-lcctuur, maar de samenwerkende Bijbel genootschappen zullen in deze lectuurbehoefte dienen te voor zien. Gezien de economische om standigheden zou deze Bijbelse lectuur cadeau moeten worden gegeven, omdat de mensen ze niet kunnen betalen, maar dat kan niet, gezien de enorm geste gen kosten van papier en druk ken. Wel zal er op moeten wor den toegelegd en de lectuur in gevangenissen en kampen zal gratis verstrekt moeten worden. Verder zijn er grote financiële cmeilijkheden door nieuwe be lastingen in Indonesië, import heffingen en devaluatie. Geluk kig zijn er ook enkele lichtpun ten. Zo wil de kleine Soenda- kerk op West-Java zelf Evange listen-colporteurs opleiden. Nu zijn er mensen, die dit werk in Indonesië willen stop zetten. Maar dat mag niet. De vraag naar Bijbels neemt er toe. Wij moeten er de Bijbel blijven brengen, juist omdat het per soonlijk contact zoveel moeilij ker is geworden. Terecht is de Bijbel -de papieren Zendeling ge noemd. Ook in Nederland zijn veran deringen opgetreden. De uitgave van de nieuwe vertaling zal aan de financiën zware eisen stellen. Het bedrijfskapitaal was in nor male tijden al te gering, maar nu is zoveel meer nodig. Papier en drukkosten zijn sterk gestegen en in de nieuwe verta ling moet veel kapitaal worden gestoken. Daarom moest van de afdelingen geld worden geleend. Dit jaar dreigt er een tekort. En mag het zover komen? Ten slotte wees spr. op de geestelijke nood. Er is helaas een defaitisme in Nederland ten op zichte van de Zending. Maar dit is niet gegrond. Onze kansen stijgen met de dag en onze taak wordt zwaarder. Er is ontzaglijk veel naar In donesië gezonden aan Bijbels en Bijbelgedeelten. Maar de verkoop van elke Bijbel aldaar betekent: bijbetaling. Er zijn in zeer vele gezinnen in Nederland financiële zorgen. Maar durven wij te zeggen, dat onze Christelijke actie moet wor den stopgezet? Er is, Gode zij dank, in vele kerken offerbereid heid. Maar het moet aan de men sen duidelijk worden gemaakt, dat het N.B.G. dringend meer steun nodig heeft. Na de pauze sprak de heer D. J. Coumou over de vraag: Hoe kermen wij uit de nood? Spr. beklemtoonde, dat wij bij het beantwoorden van deze vraag altijd weer terugvallen op de af delingen en haar besturen. Als deze actief zijn, valt er heel wat te bereiken. Dat blijkt telkens, ook in Zeeland. Maar er zijn he laas ook minder actieve afdelin gen. Er zijn afdelingen, waar het bestuur soms jaren achtereen onvoltallig blijft. Ja het komt voor dat één persoon alle func ties in zich verenigt. Daar komt natuurlijk van uitbreiding van het aantal leden en contribuan ten niets terecht. Evenmin van de Bijbelverkoop. Waar gewerkt wordt, komen er meer leden en contribuanten. Wanneer alle afdelingsbestu ren actief waren geweest, zouden stë maatregelen met 2 cent is ge stegen, maar waarvan de verkoop prijs ook op de vrije markt wordt gevormd. Ten aanzien van de producten, waarvoor doorberekening der ge stegen kosten wel mogelijk is, is de landbouw bereid zijn aandeel te dragen in het offer, dat het gehele Nederlandse volk moet brengen voor het herstel van de welvaart in ons land. Daarom doet de land bouw dan ook afstand van de door berekening in de ondernemerswinst van de kostenstijgingen door af schaffing der subsidies en door de loonsverhoging. In principe blijft de Stichting voor de Landbouw op het standpunt staan, dat de prijzen van de agrarische producten moe ten worden vastgesteld op basis van de kale kostprijs, vermeerderd met 20 ondernemerswinst, doch om de wille van het landsbelang doet de landbouw bij de huidige kostenstijgingen voor ditmaal af stand van dit recht. Ook met betrekking tot de door berekening der loonsverhoging in de kostprijs staat de landbouw vol ledig achter de regering. Deze doorberekening moet alleen ge schieden in gevallen van strikte noodzaak. Voor de producten varkensvlees en melk acht de Stichting deze noodzaak aanwezig, omdat zij op het standpunt staat, dat de basis prijs voor de melk een halve cent te laag ligt en omdat de kleine on dernemers, wier inkomen voor het overgrote deel bestaat uit loon van de arbeid en wier inkomen over het algemeen niet boven het peil van de landarbeiders ligt, evenzeer recht hebben op een inkomstenver hoging van 5 als de werknemers. Voor de melk betekent dit, dat de minimum-garantieprijs moet worden verhoogd met ongeveer 0,4 cent per kg van 3,5 vet, doch deze garantie treedt eerst in wer king, indien er in de komende zo mermaanden niet voldoende afzet mogelijkheden zijn voor de zuivel producten. Ten aanzien van de prijsstijgin gen der veevoeders tengevolge van de afschaffing der subsidies acht de Stichting voor de Landbouw het vanzelfsprekend, dat deze ten- volle worden doorberekend in de kale kostprüs. Dit geldt alleen voor die producten, waarvoor de overheid een bepaalde prijsgarantie verleent. In de practfjk heeft dit voorlopig alleen gevolgen voor het varkensvlees. Nu immers de weide- periode aanbreekt, heeft deze stij ging van de veevoederprijs weinig of geen invloed op de kostprijs van de melk, temeer niet omdat voor de veekoeken voorlopig de oude prijs is gehandhaafd. we nu niet in de moeilijkheden zitten. Van September tot April jl zijn er pl.m. 5000 nieuwe leden en contribuanten bijgekomen, maar helaas bedankten er onge veer 4000. Het gaat om de bijbel, het allerbelangrijkste in ons leven. Van niet-Christelijke zijde wordt zoveel gedaan aan propaganda. Laten wij Christenen ook actief zijn. Nadat nog een bespreking was gevolgd, werd deze vergadering met dankgebed door de heer Ba ron Van Tuyll gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1