DOKIE DURF óe slimme speurder Binnenlands Nieuws DE ZWARTE VLEK Maarschalk Carmona en herdacht Ernest Be vin UIT DE PROVINCIE De feestelijkheden op Nationale Feestdag te Terneuzen Snuif en wrijf] erschlU»d, middelburg. ORANJEBOOM bier HET ALLERBEST! SPORTNIEUWS duivensport. TWEEDE KAMER ZIERIKZEE. OOSTBURG. BRESKENS. SLUISKIL. WESTDORPE. 3ïr.pen:S'n S.Ï5 uur =1 urgemeester Tellegen de op de larkt verzamelde Jeugdorgani aties toespreken. In stad en gewest SCHAKEN. Goedkope benzine in Italië Bij de aanvang van de vergade ring der Tweede Kamer heeft de voorzitter, Mr. L. G. ivortenliorst, Ou^ueruagiuiUdag de volgende rede uitgesproken: Het is een droeve plicht heden in uw midden twee mannen te her denken, wier heengaan in hun vol keren een grote leegte achterlaat. Als staatshoofd van Portugal heeft maarschalk Antonio Oscar de Carmona gedurende 23 jaar een belangrijke rol gespeeld, waarvan naar buiten niet altijd veel is door gedrongen. Wij weten, dat zijn figuur in de herinnering van zjjn landgenoten zal voortleven, niet alleen door zijn vaderlandsliefde, maar ook door zyn grote eenvoud en weldadig heid. Het is niet ieder gegeven tot op 81-jarige leeftijd zulk een ver antwoordelijkheid te blijven dra gen. Wanneer een bevriend volk een zwaar verlies lijdt, betuigen wij als vertegenwoordigers van het Nederlandse volk onze hartelijke deelneming daarin. Onze gedach ten gaan uit naar dit edele volk, dat ondanks de afstand, die het van ons land scheidt, onze warme sympathie heeft. God zy de ziel van de overleden president ge nadig. Vervolgens moge ik enige woor- den van afscheid wijden aan de staatsman Ernest Bevin. In de harde dienst van zijn land, van de sociale rechtvaardigheid en van de vrede heeft een groot staatsman het offer, eerst van zijn wankele gezondheid en verleden week ten slotte van zijn leven ge bracht. Een leven doorstreden en ge adeld door een hoog besef van ver antwoordelijkheid voor doeleinden, die zolang de geestes-beschaving onder de mensheid in ere zal staan beschouwd zullen blijven als idealen van elke tijd, van elke ge neratie en van elk volk. Gevormd in de praktijk van het moeilijke en vaak onbarmhartige arbeidersbestaan omstreeks de eeuwwisseling, heeft Ernest Bevin het evangeliewoord tot het zijne gemaakt: Ik heb medelijden met de schare der verdrukten en ont erfden. Zijn nimmer rustende in spanning werd bekroond door zijn uitverkiezing tot de hoogste amb ten, zowel in de nationale en inter nationale vakbeweging als in de buitenlandse politiek onder de we reldwijde verhoudingen tussen de volken in en na de oorlog. Wij Nederlanders zullen nimmer vergeten, dat hij het was, die ge durende de oorlog als minister van Arbeid 23.500.000 Britse mannen en vrouwen tussen de 14 en 60 jaar heeft gemobiliseerd, dat hij Europa het Europees herstel-pro gram, in Marshalls beroemde rede te Harvar als een vage aanduiding in overweging gegeven, met sterke hand heeft aangegrepen en tot uit voering gebracht en dat hij het Brussels en het Noord-Atlantisch pact met zijn stoere schouders heeft gesteund. Dat Bevin in zijn buitenlandse politiek meer Engels dan Euro pees dacht, brengt ons de klacht van Johan de Witt in de herinne ring toen hij na de vrede van Bre da tussen Engeland, Zweden en de Zeven Provinciën aan de Staten Generaal rapporteerde: De Engelschen blijven altijd- Engëlschen en de de veranderinge van de regieringe causeert aldaer gene veranderinge in de humeu- ren" Wij staan dan ook tegenover- de hoekige figuur van Ernest Bevin, die de zaken in zwart en wit placht te zien. niet als blinde bewonde raars. Maar juist daarom klinkt ons woord van hulde en dank voor zijn vruchtbaar leven, zijn opofferende pathos voor recht, vrijheid en vre de nog meer oprecht, wanneer wij Thorbecke's woorden bij het over lijden van zijn politieke tegenspe ler Baud nazeggen: „Ikzal zijn naam niet dan met eerbied noe- vóór de economische unie een feit zal zijn. De heer Hofstra (Arb.) ver jaart het met dit laatste niet eens .e zijn. Hij betreurt het, dat er een oitstel tot 1953 zou komen. Het thans aanhangige accjjnsstel- ;el is naar zijn mening niet het bes- j, maar het gaat er om of het nu voorgestelde aanvaardbaar is. We staan voor de noodzaak van .rnstige inkrimping van de con sumptie. Nog sterker is de nood zakelijkheid van inkrimping van overtollig gebruik. Het is eigenlijk ichande, aldus spr., dat in de natio- ïale nood, waarin we verkeren, meer dan 600 millioen per jaar ,-ordt uitgegeven aan alcoholhou dende dranken. economische uiie verwezenlijkt is. De heer Ritm ;ester (V.V.D.) kan ;ich er mede vi renigen, dat de ac- ,jns op geslacht wordt opgeheven, lat die op zout verdwijnt en die op aiker vermindert. Spr. is van mening, dat er geen ■nkel bezwaar tegen is dat de iiaatregelen, die r.og nader moeten /orden genomen, zo spoedig moge- ijk in ons land worden ingevoerd, ook al zou dat in België nog niet kunnen geschieden. Hn vraagt of een verhoging van de accijns van 320 tot 596 met en overgangsaccijns van 475 als matig" mag worden beoordeeld, 'zoals bij de onderhandelingen is te mennen gegeven. Het is z.i. redelijk de gedistil- eerdaccijns omhoog te brengen. Men behoeft geen medelijden te ïebben met hen, voor wie deze uit gaven hoger worden. Een verdere verhoging van de benzinebelasting is bezwaarlijk. Als er gekozen moet worden tussen verhoging der benzinebelasting of verhoging van de gedistilleerdac- cijns, dan is de keuze niet moeilijk, meent spr., die van oordeel is, dat de Benelux meer waard is dan de goedkope borrel. De heer Van de Wetering (C.H. betoogt, dat hoe langer gewacht m wordt met de eenwording van de kunnen niet, tot stand komen, accijnsstelsels der Benelux-landen ^etooet sur., zolang de kapitali ïoe moeilijker deze te bereiken zal djn. Spr. ontwikkelt bezwaren tegen de verhoging, o.a. opmerkend dat er ook in drankbestrijderskrin gen bezwaren bestaan met het oog op de sociale en economische geva ren, die er verbonden zijn aan smokkelarij en clandestien stoken. De heer Lucas (K.V.P.) acht de accijnzen-kwestie in het streven ïaar een economische unie een struikelblok, dat uit de weg moet worden geruimd. O.m. vraagt hij ie toezegging, dat bij de herziening Ier omzetbelasting niet verder zal worden afgeweken van de Belgi sche. Z.i. behoren niet te grote of fers van Nederlandse zijde te wor den gebracht. De voorgestelde verhoging van de gedistilleerdaccijns acht hij te groot. Verlaging van de consump tie zal de kostprijs verhogen, het geen niet in het belang van de ex port is. Spr. erkent, dat in de moei lijke omstandigheden, waarin het land verkeert, offers moeten wor den gebracht. De minister maakt het de Kamer niet gemakkelijk. Spr. had graag meer gegevens ge had. Zo zou hij o.a. willen weten de totale grootte van de offers, die ge vraagd worden. De wijze, waarop van Belgische zijde de onderhandelingen zijn ge voerd, is z.i. niet die, welke van een toekomstige partner mocht worden verwacht. Spr. vraagt de minister de toe zegging, dat de accijns van 59b pas zal worden ingevoerd, als de De heer Hoogcarspel (C.P.N.) merkt op, dat de Benelux ons land il aardig wat heeft gekost, zoals rerhoging der omzetbelasting, ver laging van de tabaksaccijns en nu weer verhoging van de accijns op gedistilleerd. Voorts is er de aan drang van België om de belastin gen te verschuiven van de directe naar de indirecte, waar hij zich te gen verklaart. Spr. is van oordeel, dat de samenwerking alleen maar nadeel heeft opgeleverd. Spr. is van oordeel, dat de voor unie voor ons land niet gunstig is geweest en dat de economische unie meer nadeel dan voordeel heeft gebracht. Europese integratie en Benelux innen niet tot stand komen, zo betoogt spr., zolang de kapitalisti sche belangen de boventoon voe ren. Spr. uit verder bezwaren tegen het opleggen van versoberingen, van welke aard ook, ter wille van leger en vloot. De verhoging van de gedistil leerdaccijns staat z.i. los van het verdrag en het is een afzonderlijk wetsontwerp geworden. Spr. ver zet zich tegen de verhoging. De minister van financiën, de heer Lieffinck, geeft te kennen dat, als het wetsontwerp wordt goedge keurd en de Koningin het heeft be krachtigd, een nog belangrijker stap naar de verwezenlijking der economische unie zal zijn gezet dan op 16 Maart 1949. Hij herhaalt dat hij er naar streeft de unificatie der omzetbelasting zo spoedig mogelijk te doen geschieden. Spr. dient een nota van wijziging in, waardoor het mogelijk zal zijn ten aanzien van de bieraccijns reeds thans verder te gaan. De verlaging zal geschieden in drie etappen. Hier breekt de mi nister zijn rede af. De vergadering wordt te ruim 5 uur verdaagd tot Vrijdagmiddag. waar dan op een op te richten podium verschillende spelen wor den gehouden. In de namiddag, 2.30 uur, zal ?en grote optocht door Terneuzen gaan, waarvoor zich reeds een 20-tal groepen hebben opgegeven, o.m. de jeugdverenigingen aan gesloten bij de Herv. Jeugdraad, het Ned. Padvindsters- en Pad- vindersgilde, de K.A.B., de Jeugdraad, Ver. Bloemenkwar- tier, Paoli Soprani, Ned. Ver. van Huisvrouwen, Ver. van Amateur fotografen „De Kiekkast", Trans portcolonne van het Rode Kruis en andere. Aan deze optocht zijn mooie geldpriizen verbonden, variërend van 2,50 tot 75, Aan de optocht is ook voor de niet-deelnemenden een aardige attractie verbonden. In de programma's, welke en kele dagen voordien en tijdens de feestdag worden verkocht, be vindt zich een bon. Daarop kan worden ingevuld welke, naar men meent, de uitslag zal zijn van door de jury toegekende prijzen voor de deelnemers aan de optocht. Wie juist raadt of de uitslag het meest benadert, ontvangt 50,—. s Avonds om 7 uur concer teren de „Harmonie" en „Paoli Soprani" op de Markt. Na afloop van deze concerten wordt een fakkeloptocht gehouden, welke zal worden geleid naar het „Schietplein" aan de Oostsluis. Daar zijn de benodigdheden aan gebracht voor het in scène bren gen van een kampvuur. Vervolgens wordt tot besluit der feestelijkheden 'n bal-cham- pêtre georganiseerd op de Markt, waaraan aardige attracties zijn verbonden. Diederik begon weer vol moed aan de auto te prutsen. „Je bent natuurlijk een pracht van een uitvinder" zei Dokie te gen zijn vriend, ,,maar hou nou maar op, want er komt toch niets uit". Diederik was net op de auto ge klommen en -had een knopje ont dekt, waaraan hij nog met had gedraaid. (Dat deed iiij dus alsnog. schoten en Dolde toch eigenlijk Uit alle gaatjes van de radiator heerlijk was opgefrist, besloten ze spoten tegelijk prachtige stralen koud water recht op Dokie af. Dckie verslikte zich in zijn adem. „Zet d'ie douche af waanzinni ge gilde hij naar Diederik, die grinnikend op de auto zat als een ruiter te paard. Toen de watertank was leegge. maar te voet op weg te gaan, want met die auto was het toch niets. Op een stuk hout schilderde Diederik met motorolie „te koop" en zette dat bij de wagen, in de hoop, dat een of andere rasapti- mist het ding zou kopen. Toen gingen ze op weg. Het comité doet voor deze dag een beroep op de werkgevers om het personeel dat op een of an dere wijze medewerking verleent, vrij-af te geven. Tenslotte werd ons meegedeeld, dat alles „gratis" is behoudens het programma, dat te koop wordt aangeboden. De 5e Mei kan een dag worden, waarover nog lang zal worden nagepraat in de goede zin des woords. Met geheel Terneuzen zien we in spanning en met belangstel ling deze dag tegemoet. gebouw voor de Provinciale grif fie en de restauratie van het hotel De Abdij te Middelburg. Uit het antwoord van G. S. blijkt, dat het ryk niet voornemens is een nieuw griffiegebouw te doen bouwen. Enige tijd geleden heeft het men". Het Engelse volk treurt om de döod van een zijner edelste zonen en wij Nederlanders delen in deze TOte rouw met de bede op de lip pen, dat hij moge rusten m vrede. Namens de regering heeft minis ter Lieftinck zich aangesloten bij deze herdenkingswoorden. Het verlies, dat het Butse volk heeft geleden wordt alom in den lande gevoeld als een verlies, dat verder reikt dan het volk waartoe Ernest Bevin behoorde. De minis ter herinnerde eraan, dat Bevin een werkzaam aandeel heeft gehad sn de strijd voor recht en vrede van Ï939 tot 1945. Alleen reeds daarom is het Nederlandse volk aan de gro te Engelse staatsman dank ver schuldigd, zeide prof. Lieftinck, die zijn toespraak besloot met de woor den God zij zijn ziel genadig. Eeide toespraken werden staan de aangehoord. Nu de zon zich reeds wat mil- 'er heeft getoond en de dagtem- icratuur bijna zomers is gewor- len voelt menigeen een feest- temming in zich opwellen. In deze stemming gaven we net genoegen gehoor aan de ui - 'Ddiging tot een onderhoud met iet organiserend comité voor de .s. feestelijkheden, waarbij ons ■én en ander werd medegedeeld >ver hetgeen op 5 Mei zal wor- len geboden. De feestelijkheden worden in gezet met het luiden der klokken morgens om 8 uur. Op de narkt zullen aan negen vlagge- tokken naast de nationale en d vlag de zeven vanen van Terneuzense BESPREKINGEN OVER LOONBIJSLAGEN BIJ Z.V.T.M. In verband met de bestaande moeilijkheden betreffende de ver lening der loonbeslagen aan het personeel der Z.V.T.M. is te 's Gravenhage een bespreking ge houden, waaraan werd deelgeno men door het College van Rijks- bemiddelaars, de Stichting van de Arbeid, de Directie der Z. V. T. M. en de Bedrijfsunie Vervoer. Tijdens deze bespreking kon geen oplossing voor de bestaande kwestie worden bereikt. Wel bleek, dat het college van rijksbe middelaars het standpunt van de directie der Z.V.T.M., n.l. uitbeta ling der loonbijslagen op basis van de landelijke loonregeling voor het beroepsvervoer op de weg, deelt. Maandag 23 April a.s. zal een nieuwe bespreking volgen, waar bij naar een definitieve oplossing zal worden gezocht. In verband daarmede was de directie der Z.V.T.M. niet bereid in het huidi ge stadium reeds een voorschot op de loonbijslagen te verlenen. Scholieren droegen voor. Wedkamp te Vlissingen. In de aula van de Vlissingse HBS is deze week de jaarlijkse De leerlingen der lagere scho- „„"SS len zijn inmiddels op de Mark j jddelbare scb0|en en de kweek- gearriveerd, waar om - 8.50 uur j Als gevoig Van de grote burgemeester Teüegen hen za was 0p de scholen lyceum beiden beslag op een eer ste prijs. De jongensgroep bracht vier prijzen mee naar Zeeuws Vlaanderen. De le prijzen waren voor G. J. Geijsen te Hulst en P. H. Eijsackers te Terneuzen. Een tweede prijs viel ten deel aan W. P. Maas te Hulst en een derde aan A. A. Jurriëns te Terneuzen Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg_ met (Adv.) en laat een vrouw en 3 kinderen na. Oudheidkundige vondsten op Schouwen. Momenteel worden te Nieuwer- kerk, gem. Kerkwerve, opgravin gen verricht onder leiding van rijk een opdracht verstrekt tot ^"p. Glazema, belast met het restauratie van het tijdens de Qek en dr Huizenga> He^gépouw wh«°S dij- geschikt gemaakt voor de huis vesting van verschillende Provin ciale diensten. G. S. hebben hun standpunt bij het rijk verdedigd en aangevoerd, dat bij uitvoering van de bestaande plannen niet kan worden gerekend op een mo dern geoutilleerd kantoorgebouw dat mogelijkheden tot uitbrei ding biedt. De Provinciale bi bliotheek wordt in de oude kapit telzaal van het Abdij complex ondergebracht. Naast deze zaal zijn enkele dienstvertrekken ge projecteerd. De zolders zijn be stemd voor boekenmagazijnen. toespreken. Met medewerking van de Harmonie worden enige Vaderlandse liederen gezongen. -Na dekSrlnSf nlarTet X vVd.iro^ke-de Man en de heer belangstelling was op reeds een selectie toegepast. De jury bestond uit de dames dr H. C. M. Ghijsen en mevr. E. Tijdens schietoefeningen ern stig gewond. Tijdens schietoefeningen op de schietbaan te Bergen op Zoom is door het afgaan van een stengun de wachtmeester der Kon. Mare- chaussée V. uit Oostburg ernstig aan het hoofd gewond. De toe stand was ernstig doch, voor zo ver bekend, niet levensgevaar- Vergadering zwemvereniging „Scheldestroom". Op de Woensdagavond gehou den bestuursvergadering van de zwemvereniging „Scheldestroom te Breskens werd besloten op 28 Juli een polo-toumooi te organi seren en op 25 Augustus de jaar- lijkse havenwedstrijcl te houden Geslaagd Aan het Centraal Instituut voor opleiding tot sportleiders te Over- veen (N.-H.) is geslaagd voor sportinstructefur de heer R. de JongeKlaassen, rijksambtenaar der Invoerrechten Accijnzen Dodelijk ongeval. De heer M. van Hecke alhier, die Woensdag bezig was zijn land met een tractor te bewerken, kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij onder de tractor terech kwam en op slag werd gedood. De heer Van Hecke is 46 jaar oud eeuwse Daarna maken 6 herauten aard in historisch costuum een ocht door de stad, welke tocht ich uitstrekt tot Driewegen. P terrein van de v.v. „Terneuzen aan de Molendijk, waar tot 12 uur kinderspelen worden gehou- De heer Zuur, voorzitter van het comité, sprak hierbij zijn waardering uit over de steun en de goede samenwerking, welke hierbij reeds werd en hopelijk zal worden ondervonden van het personeel der scholen. De spelen zijn zeer gevarieerd, wat voor de toeschouwers de aantrekkelijkheid verhoogt. We noemen o.m. beschuit eten, vlag getje stelten, zaklopen, haal-de- ti ein, eierrace, hindernislopen, was ophangen enz. Aan de spelen zullen ongeveer 1000 kinderen deelnemen. ongunstig weer staat het A. C. Constandse. In de ouderen-afdeling behaalde de heer J. Caluwé uit Hulst de eerste prijs met een uitstekende ertolking van Batavus Droog- StInPde jongeren-afdeling legden de dames E. E. Scheen en T. D. Bruynooge van het Oostburgse ch unstreiii Haarbii Bij ongunstig weei ■en proclamatie worden voorge tzen. gevens te verkrijgen over de oudste geschiedenis van Schou wen. Het zoeken naar voorwerpen van oudheidkundige waarde is niet zonder resultaten gebleven. Zo heeft men scherven van aar dewerk naar boven gebracht, da terend uit de 11e, 14e en 16e eeuw een gouden ring en enige munten. Verder heeft men de grondvesten bloot gelegd van een verdwenen kerk en toren. Deze twee gebouwen komen voor op een tekening uit 1745, maar toch schijnt dit bedehuis niet het oudste te zijn geweest. Men vermoedt dat de grondsla gen van toren en kerk uit de 18e eeuw op veel oudere fundamen ten rusten, waarschijnlijk uit de 7e en 8e eeuw van onze jaartel ling. Het vinden van tufsteen zou in deze richting wijzen. Om nu :ekerneid daaromtrent te verkrij gen, wil men thans nog dieper 'man delven n.l. tot 12 meter. GEVECHT IN EEN SLOOT, Landbouwer overmeestert dief. Het gebeurde in Lopik. De nacht was al lang ingetreden en er was niets, dat de stilte in het vreed zame dorpje verstoorde. Plotse ling ging de hond van een land bouwer heftig te keer. Het geblaf wekte zijn ibaas. De man schoot in z'n kleren en begaf zich naar buiten om te onderzoeken wat de oorzaak was van het onrustige gedrag van de hond. Daar bleek, dat twee mannen zich op het dak van de woning bevonden. Toen de landbouwer gewaar werd, dat de lieden bezig waren het zinken I arresteerd, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van gel'l uit de hutten van officieren. Aan vankelijk ontkende hij heftig, doch men had geld gemerkt en toen dit op hem werd gevonden, viel hij door de mand. EEN CIRCUSVOORSTELLING MET HINDERNISSEN. De eerste voorstelling van het circus Mullens in Den Haag had nogal een rumoerig verloop. Zo viel bij het opbouwen van de kooi, waarin de panters hun kun sten zouden verrichten, een deel van het hekwerk te midden van De Abdij wordt griffiegebouw. Jhr. Mr. T. A. J. W. Schorer, lid van Provinciale Staten van Zeeland, heeft aan het college van G. S. schriftelijke vragen ge steld over de houw van 'n nieuw n DP/,11 WdlCH liti voii j dak te slopen? aarzelde hij geen het publiek. Gelukkig werd me idenblik meer. Hij rende de pand gewond. De panters hadden vfucMenden achterna en achter- evenwel geen zin om hun kunst- haalde een hunner. Er ontstond jes te vertonen en begonnen on een handgemeen en op een ge- derling een gevecht, graan de geven moment tuimelden beide temmer met veel moeite een ein- an v-v> colrth (Adv.) Unificatie der accijnzen. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van het op 18 Februari 1950 te 's Gravenhage tussen Ne derland, België en Luxemburg ge sloten verdrag tot unificatie van accijnzen en van het waarborg- De heer C. van den Heuvel (A. R.) meent, dat de regering zich over een kwestie als de gedistu- ieerdacejjns had moeten vergewis sen van de opvattingen, die in de Kamer heersen. Ten aanzien van deze accijns is het standpunt van sprekers fractie, dat men met het belasten van een genotmiddel als gedistilleerd in een tfjd als deze tot het uiterste moet Voor spr. is het hoofdpunt of het waarschijnlijk zal zijn, dat mende baas kan blijven over de smokke larij, welke verwacht kan worden. Alcohol is gemakkelijk clandestien te vervaardigen. Met de werkloosheid heeft de kwestie der accijnsverhoging niet veel te maken, meent spr. De ver hoogde accijns in België heeft in korte tijd geleid tot een grote uit breiding van de clandestiene pro- - ductie van alcohol. Overigens betoogt hij o.m., dat het niet vast staat, dat de accijns verhoging zal leiden tot vermeerde ring van de opbrengst. Hii vaagt of bet de bedoeling is op 1 Januari 1953 de tot 596 te verhogen accijns nu te brengen van 370 op 475 in werking te 3) Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. (Nadruk verboden) Het moet," was het onverbid- 'el'ijke antwoord. „Maak Uzelf „.h ine van dat waandenkbeeld jch los van dat at U nog steeds gebonden bent. •at is niet waar. Hij is dood en ■graven. De wonde daardoor itstaan, is gesloten Behalve ■n klein lidteken, zal er nooit ieer iets van zichtbaar worden, n inplaats dat U het genezmgs- roces verder bevordert, pijn gt zichzelf door de wonde van tijd )t tijd open te maken dwaas die .-e zijt! Laat genezen! Zet een 'treep achter het verleden, dat oorbij is en zie de toek°ms >liide tegemoet. Een man, die U net hart en ziel lief heeft, die een /coraanstaande positie in het naatschappelijke leven gaat n icmen, wiens naam bekend gaat wirden, dingt naar Uw-hand. Wees blij en dankbaar, dat deze nan op Uw levensweg is geko men! Het geluk, dat zo kort Uw eigendom was, ligt wce?Lvp0°rdl^ open. Neem het, verbreek die ioor Uzelf aangelegde banden het geluk! Voor het te laat is!' De vrouw tegenover haar ant woordde niet meer. Ze voerde in wendig een hevige strijd. Bang :aam drongen de tranen in haar ogen naar voren en handenwrin gend zat ze in nadenken voor -icli uit te staren. Miep zag, da het pleit bijna gewonnen had Ze keek op haar horloge. „Het nu bijna half elf," zei ze op wat zachter toon. „Over een goed uur is Ger bij U, voor de tweede maal. Ontvang hem dan, zoalsU hem behoort te ontvangen. G«d zendt hem U. Bent U nog langer van plan dit Godsgeschenk te weigeren?" magnietka fluisterde de gepij- „Hij men. mg,Hij Vrkomt,antwoordde Miep hard, „omdat ik hem zal ze^en, dat U bereid bent om Uw ,han en al U"T zorgen voorgoed in de ziine te leggen. U hebt hem ook liet'1 Ik weet het! Ja, ik weet he zeker! Durft U het nog te ont- kennen?" Het meisje stond °Pj e" Knoop te haar bontmantel dicht. „Een tweede weigering kon wel eens zijn dood betekenen! Vergeet U De vrouw hief langzaam haar betraande gezicht omhoog. „U wilt me dwingen met hem te trouwen?" vroeg ze op vreemde t0Ja" antwoordde de bezoekster b'eshst, „omdat ik weet, dat V er nkbaar voor zult zijn Nu beseft U nog niet het geluk, dat U zult bezitten, door hem al echtgenoot aan te nemen. Denk er om, U moogt niet weigeren. Om half twaalf is hij bij TJ. En nog voor mevrouw Nieland antwoord kon geven, was ze uit de kamer verdwenen. Even richt te de weduwe zich op om haar terug te roepen, maar op hetelL de ogenblik hoorde ze de voor deur in het slot vallen en willoos Si ze weer in haar stoel terug. Miep liep intussen naar de bin nenstad en keek uit naar een taxi Het duurde geruime tijd, voor ze er een zag, die vrij was. Ze wenkte en de wagen stopte V°°,Naarr Willemspoort," beval ze. "instappend, „en "jdzohar als je kunt. Er staat veel op het spel. Je kunt op een goede fooi reDenelchauffeur grinnikte even en drie seconden later stoof de wagen weg, maar in de drukke city kon hij maar langzaam voor uit komen. Echter op de buiten weg gekomen, voerde de man de -nelheid zo hoog mogelijk op en binnen een half uur stond de wagen voor de ingang van drukkerij. .Je moet nu over een paar mi nuten met een ander terug naar Utrecht," zei Miep tot de chauf feur, toen ze uitgestapt was. „Hoeveel krijg je, deze tweede iit inbegrepen?" De man keek even op de meter en noemde een bedrag. Miep be taalde en gaf hem twee rijks daalders extra, zodat de man verbluft keek naar de vorstelijke fRijdt terug, alsof je leven er van af hangt," beval ze. „In ieder geval moet je om half twaalf, weer in de stad zijn. „Aan mij zal het niet liggen, dame," antwoordde de chauffeur, de wolken over zijn extra ver dienste. Miep liep naar binnen en ste vende zonder wat te zeggen het privélrantoortje binnen. Wijnand- se zat juist een paar brieven te dicteren en keek haar verwon derd aan. Miep beduidde het meisje, dat de brieven opnam, dat ze even moest verdwijnen en nadat dit gebeurd was, ging Miep op haar bureautje zitten en keek hem met een glimlach aan. Ger, ik heb goed nieuws voor je," zei ze zacht. Nieuwe verbazing op zijn bleek gezicht. „Goed nieuws? Er kan een hoopvol licht in zijn donkere ogen, maar onmiddellijk, daarna viel hij weer terug in zijn doffe onverschilligheid. „Ik zal je niet langer in onze kerheid laten. In Utrecht at iemand op je te wachten. Zij is nu bereid om datgene te zeggen wat je zo graag van haar wilt horen mannen in het water. In het zilte nat slaagde de land bouwer er in „zijn mannetje te overmeesteren. Enige tijd later leverde de kloeke landbouwer z n „arrestant" aan de politie over... WALKNECHT VERDRONKEN. Donderdag is nabij steiger 5 aan de De Ruyterkade te Amster dam een 20-jarrie walknecht ver dronken. De jongeman was met enkele andere arbeiders doende een schip te verhalen en is daar bij te water geraakt. Een tragi sche bijzonderheid is, dat zijn vader het ongeluk zag gebeden en er ook in mocht slagen na 8 minuten zijn zoon met behulp van een reddinghaak boven water 1 Ondanks kunstmatige ademha ling en het toedienen van zuur stof lukte het niet de levensgees ten weer op te wekken. de maakte. Ook de paarden waren niet op dreef en in plaats van zich tot de piste te bepalen, sprongen zij te midden van het publiek, hetgeen zoals begrijpelijk, veel consterna tie veroorzaakte. De voorstelling was pas om half één geëindigd, maar velen verlieten vóór de af loop de circustent. ONEERLIJKE HUTBED1ENDE. De rijkspolitie in Amsterdam heeft een hutbediende aan boord een Nederlands zeeschip ge- De tweekamp Ewtwlnnlk Broonstein. De heer Robert Wade (Nteuw- Zeeland) vice-pres. van de inter nationale schaakfederatie, heeft zich zeer prijzend uitgelaten over de organisatie van de twenkamp Botwinndk-(Bronstein, welke hij schitterend noemde. Wat het spel aangaat waa hij zeer te spreken over het feit, dat geen van 'beide tegenstanders streven naar z.g. grootmeester- remises, die zo vaak voorkomen in internationale wedstrijden en toumooien. (Wordt vervolgd). Buitenlandse toeristen kunnen in Italië benzine verkrijgen tegen de gereduceerde prijs van 90 per üter voor gewone benzine en 100 lire per liter voor superben- zine, zo deelt de A.N.W.B. mee. Hiertoe kunnen zij bij de kanto ren van de E.N.I.T. en van de A.C.I., gevestigd bij de douane en in het binnenland, tegen 'bovenge noemde gereduceerde prijs benzi nebonnen kopen, waarmee zij de pomir.tiouders kunnen (betalen. De aankoop van deze bonnen is beperkt tot 30 liter per dag voor motorrijwielen 20 liter ge durende ten hoogste 90 dagen. Overgehouden bonnen Bunnen bij het veriaten van Italië bij 'bo vengenoemde kantoren worden in gewisseld, aldus de A.N.W.B. De niet gereduceerde prijs van de gewone benzine is 128 lire en van superbenzine 138 lire per li- ter. Motorrijwielen beneden 125 cc krijgen slechts reductie voor 5 li ter 'benzine pe" dag. Voor vrachtauto's en autocars wordt geen reductie verleend. BRESKENSoostburg De revanchewedstrijd schaken tussen Breskens en Oostburg, te Breskens gespeeld, eindigde in een 46 overwinning voor Oo6t- burg. De gedetailleerde uitslag was als volgt: Breskens: Oostburg: ScheeleDe Wolf Verduijn—Risseeuw Hovestad—Enkelaar Smits—Jansen Vlieger—De Puyt ErasmusDieleman FaasVan Daele FranckeCatsman Gittenberg—Van Berkel 0—1 0—1 1—0 1—0 0—1 0—1 1—0 0—1 0—1 d. SandeVermeulen 10 4—6 Duivenmij „De Volharding' Zuiddorpe. Prijsvlucht uit Arras. Snelheid le duif 1381,4 m. 1. C. de la Ruelle2. en 10. R. Dankaert; 3. en 9. R. Migom; 4. en 6. C. de la Ruelle, Overslag; 5. en 7. Fl. Herman; 8. Ph. de Puys- seleire.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2