Het proces tegen de Ned. Herv. Kerk De Eisers niet ontvankelijk] Iverklaard Ring Oost Zeeaws-Vlaanderen van het C.J.M.V, jubileert WEK DE GAL IN UW LEVER OP Nederlandse eierenexport land? DE ZWARTE VLEK Ze hadden elkaar in jaren niet gezien Internationale dievenbende naar ons Wijziging kinderbijslagwet De Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak, die een groep ouderlingen, kerkvoogden en predikanten tegen de Nederlands Hervormde Kerk aanhangig had gematst. Gelyk bekend eiste dezPgroep, dat het besluit tot invoering van de Kerkorde, op 7 December 1950 door de Synode genomen, in strijd werd verklaard met de reglementen der Kerk en mitsdien onrechtmatig en onverbindend was. Voorts werd geëist, dat de Ned. Herv. Kerk zou worden veroordeeld zich te onthouden van iedere invoering of poging tot invoe ring van de Kerkorde op straffe van betaling van 100.000 voor elke overtreding ten behoeve der eisende party. voor luitenant-kolonel Den Ouden De tanden vragen: De rechtbank kwam tot de slot som, dat aan eisers, voor zover zij in hun vordering ontvankelijk zijn, de eis moet worden ontzegd, zodat de eisers niet ontvankelijk werden verklaard in hun vorde ring, voor zover deze was ge grond op beweerdelijke onjuiste toepassing van artikel 20 der in voeringsbepalingen van het alge meen reglement der Ned. Herv, Kerk en werden hun overige aan deze gerechtvaardigde eisen te voldoen, dit punt aan een bur gerlijke rechter hadden kunnen voorleggen. Nu het volkomen geoorloofd is, dat een zedelijk lichaam voor de uitleg van zijn reglementen een interne instantie aanwijst, tegen wier beslissing, indien deze in strijd met recht of wet zou zijn altijd nog bij de gewone rechter kan worden opgekomen, zijn de esuitaat, dat zich voor zover het le leer der kerk betreft aan be oordeeling door de burgerlijke rechter onttrekt, alleen aanlei ding kan geven tot burgerlijk rechtsgeschil, voor zover is ge steld, dat het als besluit onregle mentair zou zijn genomen of als zodanig in strijd zou zijn met ze delijkheid en goede trouw. Ten aanzien van de eerste stelling, heeft de rechtbank reeds beslist, dat eisers zich hiervoor hadden kunnen wenden tot de commissie voor rechtspraak der Synode, ter wijl ten aanzien van strijd met zedelijkheid en goede trouw niets ter zake dienende door eisers is gesteld, veel minder bewezen. Immers het feit, dat een min derheid in de kerk met reglemen tair vastgestelde leerstellingen zich in gemoede niet kan vereni gen, doet aan de verbindendheid daarvan ook voor deze minder heid niets af, mits het personen, die tot zodanige minderheid be horen, vrij staat uit te treden uit de kerk., hetgeen onbetwist vast staat. De eisen als ongegrond ontzegd. Bo- l eisers thans niet ontvankelijk in vendien werden zij veroordeeld hun vordering, voorzover deze ge- tot betaling in de kosten van het geding zijnde 232,50. In de overwegingen merkte de rechtbank op, dat zij een onder zoek naar de bevoegdheid had in gesteld om van de onderhavige vordering kennis te nemen. De rechtbank overwoog, dat een kerkgenootschap naar burgerlijk recht een zedelijk lichaam is en als zodanig onderworpen aan het gemene recht. Een kerkgenoot schap kan wel eigen reglementen hebben, doch slechts onder opper heerschappij van de algemene wet. Voor deze moeten bijzon dere regelingen, indien met de al gemene wet in strijd, wijken. Dit brengt mee, dat de burgerlijke rechter ook kan beoordelen, of een besluit is genomen in strijd met de reglementen van de kerk of in strijd met de beginselen van zedelijkheid en goede trouw. De rechtbank is dus bevoegd van de ingestelde vordering kennis te nemen. De rechtbank, zo luidt het ver der in de overwegingen, deelt niet het standpunt van gedaagde, dat niet een lid van enig bijzondere Nederlands Hervormde gemeente de kerk in rechten zou kunnen betrekken en wel op grond hier van, dat de Nederl. Hervormde Kerk slechts als leden kent de bij zondere hervormde gemeenten, waartoe eisers als stemgerechtig de leden behoren. De rechtbank overwoog dien aangaande, dat artikel 2 van het algemeen reglement voor de Her vormde Kerk bepaalt, dat tot elke bijzondere gemeente o.a. behoren zij, die op belijdenis des geloofs tot lidmaten der kerk zijn aange nomen en „het zijn van lidmaat der kerk in burgerrechtelijke zin betekent, dat men lid is van de Nederlands Hervormde Kerk als geheel, zulks ongeacht de band, die er tussen een lid der kerk en één harer bijzondere gemeenten mag bestaan. Eisers moeten nu in burgerrechtelijke zin als leden der kerk worden beschom Wat de zaak zelf betreft, over woog de rechtbank, dat het hier *aat om een verschil van inzicht «ver de uitlegging van art. 20 der invoeringsbepalingen van het al gemeen reglement, waarbij door "edaagde terecht is betoogd, dat bn geschillen over uitleg dier be- bépalingen zal worden beslist door de commissie voor de recht spraak, bedoeld in de invoerings bepaling 9 sub b. Niets zou eisers hebben verhinderd bij de bevoeg de kerkelijke instantie de weder instelling dezer commissie of de benoeming van nieuwe leden te vragen, nu eisers hebben be- tdbgd, dat zodanige commissie niet meer zou fungeren, terwijl eisers, indien zou zijn geweiger'. baseerd is op een beweerde on- iuiste interpretatie .en toepassing van artikel 20 der invoeringsbe- pplingen. De rechtbank voegt liieraan reeds thans toe, dat de door de Synode gevolgde procedure haar in alle opzichten juist voorkomt. Immers artikel 20 geeft een zelfstandige regeling voor het tot stand brengen van de nieuwe kerkorde en de verwijzing naar artikel 62 van het algemeen re glement heeft alleen zin voor wat betreft de vaststelling der kerk orde als een voor de gehele kerk bindende regeling. De eisers hebben er zich over beklaagd, dat de Generale Synode in artikel 10 van de nieuwe kerk orde ten aanzien van de belijdenis bepalingen zou hebben opgeno men, die in strijd zijn met de taakomschrijving van de Synode, in artikel 1 der additionele arti kelen van het algemeen regle ment gegeven. De rechtbank overwoog hieromtrent dat in die taakomschrijving niets concreets is te lezen over het resultaat, waartoe de Synode ten aanzien van de belijdenis en/of het belij den zou moeten komen en dat dit Britse regering en Het spelen Een Britse koninklijke commis sie van onderzoek verklaart in 'n rapport omtrent wedden, loterijen en spelen, dat het spelen In Enge land geen rechtstreekse oorzaak tot ernstige .misdaden vormt. De oommissie is niet van oor. deel, dat gokken het karVikter of het gezinsleven ernstige schade berokkent. Gistermiddag kreeg Mevrouw T. 31ad onverwachts b&zsoek van een oude schoolvriendin. Onder het .genot vam een kopje geurige thee w erden natuurlijk eerst oude her inneringen opgehaald - Nader hand kwam het gesprek ook op d)e vele 'beslommeringen van de huisvrouw. i Mevrouw Blad vond het zo jam mer, dat zij er maar niet toe kon komen, nieuw tafelbestek aan te schaffen. Andere dingen hadden steeds voorrang. Het klonk haar dus als muziek tn de oren toen haar vriendin ver telde, dat zjj bezig was het kost bare ,Safira' '-tafeibestek bij el kaar te sparen zonder hiervoor een. enkele uitgjave te doen. Met Niemeijer's waardebonnen krijgt zij dit prachtige tafelbestek gratis in haar bezit. Mevrouw Blad nam zich natuurlijk direct voor) hier ook mee te beginnen. U kunt nu ook dubbel genieten van Niemeijer's pittige Paars- merk-Koffie en geurige Gala- Thee of Brincess-Thee. De heer lijke smaak is een apart genot en bovendien ontvangt men voor de waardebonnen, (op elk pakje) het schitterende „Safira"-tafeibestek door en door vlekvrij. Een te zit van blijvende waarde, dat U met veel plezier zult gebruiken. Ais U even een briefkaart schrijft aan Theodores Niemeijer N.V., te Groningen, ontvangt U direct de ge 111 u s t r e e rd(e geschenkenlijist. U kunt dan pre cies zien wat U kunt krijgen op Niemeijer's waardebonnen. (Advertentie) 30-JARIG BESTAAN WORDT ZATERDAG HERDACHT. Met een feestelijke bijeenkomst. Zaterdag a.s. te Zaamslag te hou den, zal het 30-jarig bestaan worden gevierd van de Ring Oost Zeeuws-Vlaanderen van het C.J. M.V. De voorzitter, de heer J. L. Hamelink te Terneuzen, zal een herdenkingsrede uitspreken, ter wijl de secretaris van het C.J.M.V. de heer H. J. Jansen Klomp zal spreken over: „Waarom Ring- werk". De afd. Zaamslag zal een toneelstuk opvoeren. Hoewel het C.J.M.V. in Neder land in 1953 reeds 100 jaar be staat, kwam de ring Oost Zeeuws- Vlaanderen pas in 1921 tot leven. Dat betekende echter niet, dat er vóór 1921 geen C.J.M.V.-werk in Oost Zeeuws-Vlaanderen werd gedaan. Op 20 December 1894 werd opgericht de C.J.M.V. „Bidt en Werkt" te Terneuzen, doch het zou tot 1920 duren, voor er een tweede C.J.M.V. in dit deel van Zeeland werd opgericht. Het was in Axel, waar in April 1920 een C.J.M.V. werd gesticht en kort daarop, in Januari 1921, kwam er ook in Zaamslag een C.J.M.V. Het was de kortgeleden De toestand van Pétain De toestand van ex-maarschalk Philippe Pétain, die op het eiland You verblijft, werd Woensdag morgen als critiek beschouwd, zo verluidt in Parijs. Onbevestigde berichten melden, dat hij be wusteloos is. (Adv.) Brits schip beschoten Het Britse schip „Victoria Peak" is uit het zuiden van Kan ton varend beschoten in de na bijheid van het eiland Lingting. Het verzocht hulp doch seinde later verder te varen. Dinsdag morgen meldde het brand. Het bevond zich toen in de nabijheid van de haven van Hongkong. Er bleek brand te zijn in de katoen lading. Met behulp van andere schepen werd het vuur bestre den. Het is niet bekend of de brand in verband staat met de beschieting. verieden algemeen secretaris an het toenmalige N.J.V., de leer C. Tabak, die tijdens een )ii eenkomst te Zaamslag de stoot jaf tot de oprichting van de ring. jangzaam maar zeker groeide het J.J.M.V.-werk in Oost Zeeuws- /laanderen. Tot voorzitter van Je ring werd gekozen de heer A. dimons, die tot 1928 in functie bleef en toen werd opgevolgd door de heer J. L. Harnelink, die deze functie nog bekleedt en tot 1928 secretaris was. Hij jubileert Jus met de ring mee. Gestadige groei. Er valt in het C.J.M.V.-werk in Oost Zeeuws-Vlaanderen een ge stadige groei waar te nemen. Niet alleen het werk onder de jongemannen werd actief aange vat; het jongenswerk, dat als be langrijke voedingsbodem voor de C.J.M.V.'s nu eenmaal onmisbaar is, werd niet verwaarloosd. Reeds op 17 October 1924, d.w.z. 3 V2 jaar na de oprichting van de Ring van C.J.M.V. s werd de Ring van Jongensclubs „Jonge Kracht' opgericht. Er was een gestadige groei waar te nemen in het le denaantal. Het hoogtepunt vooi de oorlog werd bereikt in 1935 toen de ring 111 leden telde. In tf41 bij het 20-jarig bestaan be droeg het aantal leden echter 75 Het verlag over 1950 sluit met een ledental per 31 December van 108. Er zijn C.J.M.V.'s in Axel, Driewegen, Hoek, Sluiskil, Ter neuzen en Zaamslag. Eenzelfde groei zit er in het jongenswerk. In 1941 had men iets meer dan 100 leden op de verschillende jongensclubs, doch dit aantal was eind vorig jaar gegroeid tot 203 met een totaal aantal leiders van 33. Er wordt hard gewerkt in Oost Zeeuws-Vlaanderen en men zal er zeker, nu het C.J.M.V. voor het eeuwfeest een actie heeft ont ketend om per 1953 60.000 leden te hebben, meedoen om hetzij het aantal afdelingen zo mogelijk uit te breiden, dan wel het ledental /an de bestaande afdelingen nog op te voeren. U suit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stropnen, andera verteert uw voedsel Qiet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVER PILLETJES om die liter gal ou te wekken en uw spijsvertering en stoel- Éang op natuurlijke wijze te regelen, «n plantaardig zacht middel* ono^J|te troffen om de gal te doen stromen. Haut Carter' s Leverpilletje*. (Adv.) De onderhandelingen met Enge land over de export van Neder landse eieren zijn op niets uitge lopen. Engeland wenste niet meer dan 8,20 per 100 stuks te betalen. Op deze prijs zijn de onderhan delingen Vastgelopen. Nederland voelde er niets voor om d!e eieren voor dit bedrag uit te voeren, hetgeen begrijpelijk is, als men weet, dat de z.g. kale kostprijs rond 10 cent ligt en met inbegrip van de ondernemerswinst cp 12 cent kamt te liggen. Goede vooruitzichten voor de eierhandel zou, Duitsland thans bieden. Naar verluidt krijgt Nederland nog deze we k een millioen dollar cim met de uitvoer te beginnen en zodoende de hangende moeilijkhe den te overwinnen. De Duitse handelaren zullen na der de quota verdelen. Door deze gang van zaken zou de export naar Duitsland met 20 tot 25 millioen stuks kunnen wor den hervat. Ook op de Amerikaanse markt vindt het Nederlandse ei zijn weg, zij het in beperkte mate. Het doet niet voor het Ameri kaanse ei in kwaliteit onder. De :)iar de Ver. Staten te verzenden eieren worden in het vervolg ge olied. De eerste zending werd ge woon verzonden, maar hieraan zijn overigens geen bezwaren ver bonden, dlaar de Amerikaanse ver breikers hierop zijn ingesteld. De mogelijkheid bestaat, dat een 49 man tellende internatio nale dievenbende In hoofdzaak Hongaren - binnenkort in ons (and zal opduiken. j[>e<ze bende is kort geleden In Oostenrijk en West-Duitsland ge signaleerd. Zij heeft daar in ho tels, juwelierszaken, winkels ui foto-artikelen, zaken in wollen en eyden stoffen en In bontwinkels haar slag geslagen. (De leden van deze bende, man- Zodra hij de zaak heeft verlak ten beginnen de andere „kopers minder (belangstelling te tonen voor de getoonde goederen en ook zij verlaten de zaak Buiten gekomen begeven zij zich snel in de -s'troom van voor- bijgangers. De bendeleden, die met m de winkel aanwezig waren, observe ren de bestolen zaak nog enige tijd om te zien, of de diefstal opgemerkt. In textielzaken opereren Hevige overstromingen in Finland Eigenaars van plezierjachten hebben in de West-Finse haven Pori 8000 ingezetenen gered, die tengevolge van zeer hevige over stromingen, veroorzaakt door ge smolten sneeuwmassa's en zware voorjaarsregens, van de buiten wereld waren afgesneden. De redders vingen per radio uitge zonden noodseinen op. Zij wisten van koude rillende vrouwen en kinderen door de ramen der bo venste verdiepingen van voor de est door het water omgeven wo- üngen te redden. Gok vele andere laag gelegen streken tussen Pori en de in het midden van Finland gelegen stad Tampere zijn overstroomd, waar door wegen onbegaanbaar zijn geworden en verbindingen wer den verbroken. Ie /.je overstromingen in |Zweden Het westelijk deel van midden- Zweden wordt geteisterd door hevige overstromingen tengevol- ;e van het ,pnelten van grote neeuwmassa's. en zware regen- zal. In delen van Boraas en Vaarnamo staat het water bijna twee meter hoog. In de provincie Halland kwamen twee personen om het leven. De Katholieke geestelijken in Roemen De Katholieke sociale dienst te Washington heeft medegedeeld, dat volgens „betrouwbare kerke lijke bronnen" op 10 Maart j.l. in Roemenië gcht Katholieke pries ters zijn gearresteerd. Volgens deze dienst is de „vervolging van Katholieken in Roemenie even grondig en meedogenloos als in andere landen achter het ijzeren gordijn en staan sedert maanden alle Roemeense bisschoppen on der arrest". Posthume onderscheiding! De opperbevelhebber van het Zuidkoreaanse leger heeft aan luit.-"kolonel Den Ouden, de op 12 Februari j.l. bij Hoenguong ge sneuvelde commandant van het Nederlandse bataljon, posthuuna de „Distinguished Military Servi ce Medal Second Class" toege kend. In het bijgaande document wordt gjezegd: „Luit—kolonel M-arinufl den Ouden van de Nederlandse grena diers van het Nederlandse batal jon der strijdkrachten van de Ver Naties in Korea heeft op 12 Febr. 1951 in gevechten tegen de vijand bij Hoengsong moed getoond. Zijn moed, zijn hoedanigheden als bevelhebber en zijn onver schrokkenheid zijn eervol voor ziijn persoon, voor Nederland en de strijdkrachten van de Ver. Na ties". Senater Cain wil Peking d* oorlog verklaren Senator Harry Cain (republi kein) heeft een verslaggever Dinsdag te Washington medege deeld, dat hij een motie zal indie nen bij het congres waarin wordt aangedrongen op het verklarem van oorlog aan de regering van Peking. Enige van zijn vrienden in de senaat hebben Cain afgeraden dit te doen. Cain verklaarde Dinsdag echter: „Ik heb de re solutie opgesteld en een redevoe ring op papier staan". West-Duitse mijnwerkers eisen 14 pCt loonsverhoging Het West-Duitse verbond van mijnwerkers heeft verzocht om een loonsverhoging van 14 pet. in verband met de stijgende kosten van het levensonderhoud. Verder heeft het verbond alle looncon- tracten met ingang van 30 April opgezegd. Er is tot nog toe geen datum voor onderhandelingen Vastgesteld. De leiding van de Westduitse steenkoolindustrie heeft in beginsel toegestemd in een verhoging van de mijnwer kersionen, maar nog niet bekend gemaakt, hoever zij wil gaan. Beide partijen zouden voor een verhoging van de exportprijzen van Duitse steenkool zijn. (Adv.) voor liet vallen van. de macht nog even aan IVOItOL gedachit Het plan-Maishall en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken De „New Vork Times" meldt uit Washington, dat president Truman aan Aeheson een „grote invloed" heeft gegeven bij het be schikken over de 10,5 jnilliard dollar, die naar verwacht wordt zullen worden toegewezen voor militaire en economische hulp aan het buitenland. In een leidraad voor de admini strateur van het plan-Marshall Foster, heeft Truman volgens het blad gezegd, dat de veranderde omstandigheden in de internatio nale toestand'" aanpassing eisen van het beheer van de hulppro gramma's voor tiet buitenland. Tijgerplaag In verband met de tijgerplaag in het gebied van Kota Kampar- Muara Mahat tussen Pajakum- buh en Pakanbaru (Midden-Su- matra) hebben de plaatselijke autoriteiten de regering verzocht maatregelen hiertegen te treffen In de periode van Mei 1950 tot Maart 1951 vielen 30 personen ten offer aan de tijgers. Ook in het gebied Bukit Sundi-Lembang Djaja in het regentschap Solok heeft men veel last van tijgers 29 Maart werd een vrouw, die op weg was naar haar sawah, door een tijger aangevallen. Bij de Tweede Kamer is inge- j diend het wetsontwerp „wijziging van ds kinderbijslagwet en de kinderbijslagwet voor invalidi- teits-, ouderdoms- en wezenrente- trekkers". Gelijktijdig met de op 1 Jan. jj. Ingevoerde huurverhoging is, zoals bekend, een aantal belas tingmaatregelen In werking ge treden, die wat hun effect In de particuliere huishouding betreft, met de verhoging van de huren zijn gecoördineerd. De van dit complex van belas tingmaatregelen deel uitmakende verlaging vtan de inkomstenbelas ting en de loonbelasting komt echter onvoldoende tegemoet aan de verzwaring van lasten van hen die door hun kindertal reeds voor de verlaging geen of weinig be lasting verschuldigd waren. In verband hierjnede is het wen seiyk, dat alle kinderbijslagen in gevolge de kinderbijslagwet van het vierde kind af met 4 cents per dag worden verhoogd. De kosten, waarop deze verho- De groentenexpori naar Duitsland ging van de kinderbijslag zal neerkomen, kunnen worden ge raamd op 3 tot 3-% millioen gul den. Deze kosten kunnen worden be streden -uit de opbrengst van het ibijdragegedeelte van de premie ingevolge de kinderbijslagwet, zo dat verhoging van de premie hiervoor niet nodig is. Gezien het verband, dat steeds is gelegd tussen kinderbijslag in gevolge de kinderbijslagwet en die ingevolge de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en. wezenrentetrekikers is een over eenkomstige verhoging van laatstbedoelde kinderbijslag voor gesteld. De kosten hiervan, welke voor rekening van het rijk komen, kunnen op 100.000 worden ge raamd. 1 Democratie In Argentinië Twee leiders van de Argen tijnse radicale partij, Amadeo Sabatini en Santiago del Cas tillo, zijn Maandag te Cordoba gearresteerd en beschuldigd van het aannemen van een „oneer biedige houding tegenover presi dent Peron". Amadeo Sabatini wordt be schouwd als een candidaat voor het presidentschap bij de verkie zingen in 1952. De leiders zouden de president tijdens een openbare bijeenkomst hebben beledigd. Op de eerste dag na de export stop, dat de Duitse grens voor Gnze groenten weer openging, zijn ongeveer 75.000 kisten kas- sla de grens gepasseerd tegen prijzen, die varieerden van 19 25 ct. per krop. Spinazie en raap stelen gingen eveneens in de ex port tegen resp. 5665 ct. en 33 34 ct. per kg. Van Duitse zijde bleek geen vraag meer te zijn naar winterproducten als prei, selderij en wortelen. Maandag avond ontstond een complete run van vrachtwagens en trailers. Gezien de limiet van 1 millioen, tot welk bedrag voorlopig mag worden uitgevoerd, dienen de exporteurs dagelijks het bedrijf schap voor groenten en fruit telegrafisch op de hoogte te stel len van het bedrag, waarvoor geëxporteerd is. Chinese beschuldiging Het communistische persbu reau heeft gisteren verklaard, dat meer dan 30 Amerikaanse straalvliegtuigen Vrijdag boven de Chinese provincie Foekien zijn verschenen. Deze provincie ligt tegenover Formosa. De toestellen hadden verken ningsvluchten boven Foetsjou, Amoy en andere plaatsen ge maakt doch waren door lucht doelgeschut tot de terugtocht ge dwongen. Zondag verklaarde het com munistische China, dat Woensdag meer dan 200 vliegtuigen boven de kustprovincie waren versche nen. Reuter tekent hierbij aan, dat uit Taipeh de vorige week gemeld werd, dat een sterke een heid van de Amerikaanse zeven de vloot, belast met de „neutra lisering" van Formosa, ter hoog te van Formosa oefeningen houdt. Tot de eenheid zouden twee vliegkampschepen behoren altijd oen zowel als vrouwen, wekken twee mannelijke bendeleden. Een de indruk welgestelde -buitenlan ders te zijn. van hen laat zich steeds weer an dere coupons tonen. Als er een maken bij voorbaat van gehuurde personen- Zij zijn naar de laatste mode te stapel stoffen voor hem ligt en de verkoper zich een ogenblik Leeft afgewend, verdwijnt het an dere bendelid met enkele coupons. Hun optreden in hotels getuigt eveneens van een grote brutali teit. Twee leden der bende (een man en een vrouw) nemen een kamer in een hotel, bij voorkeur 't voor naamste hotel in de stad. Gedurende hun verblijf in het hotel bestuderen zij de gewoonten van de rijkste gasten. De aldus verkregen wetenschap dragen zij over aan andere leden van de bende, die wanneer de ge legenheid gunstig is in de hotel- -Idimers hun slag slaan. De criminele voorlichtingsdienst Den Haag heeft alle politie- Roman door NTEK VAN DER ZWAAN. 52) (Nadruk verboden). laatste gekleed gebruik auto's. De bendte gaat er in groepen van maximaal zeven anan op uit. Al wpndelende kijken zij uit naar n voor hun doel geschikte Winkel. Ontdekken -zij er een, dan gaan twee -bendeleden, meestal een man en een vrouw, naar binnen. De anderen stellen zich op voor de étalages om te zien of er in de winkel veel personeel staat. Als dit het geval is, gaan ook zij één voor één naar binnen. Daardoor ontstaat er in de zaak een plotselinge drukte, die het personeel het overzicht over de ..klanten" doet verliezen en van deze verwarring maakt een der MedTn gebrul om een kost-instanties in Nederland voor deze baar voorwerp te stelen. bende gewaarschuwd. Miep onderbrak haar woorden met een ongeduldig handgebaar. .Laten we deze kwestie tot de juste proporties terugbrengen, zei ze. „Ger houdt van U, met van mij. Dat is het punt, waar alles om draait. Mijn gevoelens ten opzichte van hem tellen dan niet mee. Ger is iemand, die met spoedig vergeet, en ook niet iemand, die vandaag voor U warm loopt en morgen voor mij overmorgen misschien weer voor een ander. Ik ben er van over tuigd dat voel ik aan dat hij U oprecht liefheeft en op het ogenblik lijdt hij er verschrikke lijk onder, dat U zijp gevoelens niet wilt beantwoorden. Wat daarvan de reden is, kan ik op het ogenblik niet begrijpen. Weet U, hoe hij gisteravond is terug gekomen? Zonder hoed en zijn overjas open. Hij bemerkte het niet eens, zo overstuur was hij Ik werk nu al ruim anderhalf jaar met hem. samen en zodoende kunt U het van mij aannemen, als ik U verzeker dat het ver keerd met hem gaat, als U in Uw weigering blijft volharden. De weduwe fronste haar wenk brauwen. „Maar wat wilt U dan van me? U kunt toch niet van mij verlangen, dat ik hem trouw, alleen omdat hij niij liefheeft? Mij dunkt, daar *noet toch ook bijkomen, dat ik van hem houd." .Natuurlijk,' bevestigde de be zoekster. „Nu, dan rijn we, waar we we zen moeten. Dit is namelijk niet het geval." Het meisje keek de ander met haar blauw-grijze ogen door dringend aan. „U vergist zich," zei ze langzaam. „U houdt wel van hem, misschien zonder, dat U het zelf beseft. U hebt Ger eveneens lief. Ik lees het in Uw ogen.' Mevrouw Nieland schudde lang- kaam haar hoofd. „Neen, niet zo als een vrouw een man liefheeft, waarmee ze wil trouwen. Zeker, ik houd van zijn oprecht karak ter, van zijn hulpvaardigheid en van zijn andere goede eigen schappen. Zoals een zuster van een broer houdt, zo heb ik hem lief. Maar zoals ik eenmaal mijn man, die overleden is, heb lief gehad.... neen, dat is onmoge- lijk." ,En toch bedriegt U zichzelf,' hield het meisje aan. „U houdt anders van Ger, dan U van de heer Nieland gehouden hebt. Dat is vanzelfsprekend. In Uw over leden echtgenoot zag U Uw ideaal als kameraad voor het leven, als de vader van Uw kin deren, als het hoofd van het ge zin. Kortom, dat was Uw jeugd liefde. Alles heel begrijpelijk. Maar U maakt op dit ogenblik een grote fout: U leeft nog steeds met Uw reeds lang gestorven man. Een dwaas idee en Uzelf maakt U wijs, dat U niet meer het recht hebt om te hertrouwen, maar dat Uw leven, dat U nog rest, aan hem moet blijven toe behoren. Niet de dood, zoals U in deze waan denkt, maar het leven heeft rechten op U. U bent jong. mooi en gezond, sterk en aan trekkelijk en daarom hebt U plichten. Wanneer U genoeg van het leven hebt, trek Uzelf dan terug in een klooster. Daar kunt U mijmeren en dromen van Uw verloren geluk. En wachten, tot d< dood U van dit aardse leven verlost. Maar als U dit niet doet, dan hebt U de plicht de stem van Uw hart te volgen, een stem, die U tot nu toe met alle mogelijke en onmogelijke pogingen tot uit- zwijgen tracht te brengen, gaande van de verkeerde gedach te. dat Uw hart nooit meer mag spreken. Wees eerlijk en zeg, dat ik geliik heb. Bekijk in gedach ten, zonder aan andere dingen te denken, Uzelf in verhouding tot Ger. Hij is een man, die hevig lief kan hebben, die U zal ver troetelen en U een paradijs op aarde zal schenken. Iemand, met wie U zo gelukkig zult zijn, als voor een sterveling mogelijk is. houdt van hem. Diep in Uw hart hebt U hem lief. Erken het! Vannacht hebt U zichzelf in slaap geschreid om hem. U weet, dat U, door hem af te wijzen, een groot vriend hebt verloren. En U weet ook, dat U niet zonder hem kunt leven!" „Neen, het mag niet!" Het kwam er als een noodkreet uit. Gedurende de vlijmscherpe v/oorden van het meisje was de weduwe ineengekrompen en een paar malen was het, alsof ze de bezoekster in de rede wilde val len, maar het meisje gaf haar geen ogenblik tiid daartoe. (Wordt vervolgd) Koffiesmokkel naar Oostenrijk In verband met het op grote schaal smokkelen van koffie en Amerikaanse sigaretten van Ne derland naar Oostenrijk heeft de Weense politie Dinsdag dertig arrestaties verricht. Volgens een officiële verkla ring van de politie was de Oos tenrijkse politie sinds enige maanden op de hoogte van het optreden van een wijdvertakte smokkelbende, die koffie en Amerikaanse sigaretten van Ne derland naar Duitsland en Oos tenrijk bracht. De goederen worden in Rotterdam geladen en vervolgens tezamen met goede ren, welke in Oostenrijk mogen worden ingevoerd, over de grens gebracht, aldus de verklaring van de politie. Dinsdagmorgen vroeg kwam de Weense politie in actie ln samenwerking met agenten van de opsporingsafdeling van de be lastingkantoren voor Neder-Oos- tenrijk en Burgenland. Volgens het politierapport hadden al ver scheidene van de dertig arrestan ten bekend. AGENDA HEDEN: TERNEUZEN: Hotel Centraal, 11928 uur: Baizar ten bate ooenbaar kleuteronderwijs.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2