Noordelijken mijden Verbondenen MacArthurs vertrek uit Japan INDO-CHINA aar id ior Prof. Romme en de kabinetsformatie Massale belangstelling Frankering W} abonnement: Temeuze* DINSDAG 17 APRIL 1951. 7e Jaargang No. 1706. Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. Zondag ontmoetten de Verbondenen bij hun zig- zagsgewijze opmars aan het Westelijke en Ooste lijke front in Korea minder tegenstand, zo meldt het achtste leger. Zij maakten slechts „beperkte vorde ringen", de terugtrekkende tegenstanders volgend. De door de Noordelijken achtergelaten uitrusting was in brand gestoken. Luchtverkenners melden, dat de Noordelijken ook pakhuizen in brand staken. Bijzonderheden over de geallieerde vorderingen zijn niet bekend gemaakt. Het volgen van deterug- trekkende Noordelijken geschiedt op voorzichtige wijze. WEERS VER W ACHTIN G hoogwater. KOREAANSE STAPPEN BIJ DE VER. NATIES. POST BESTEMD VOOR DE „NEW AUSTRALIA". Hel misuerstand tussen hem en Or Schouten Voor de eerste maal na rijn kabinetstoriMtic heett r» s n p M Romme leider van de Tweede Kamer Prof C. P. M. Komime, ieia feare redevoering fractie van geschiedde te Roosendaal, waar hij gehouden. Dat gescmeaa p.-afdeling een op verzoek van de plaatselijke is., redevoering hield onder de titel „Nederland. waar onder onder MAC ARTHUR OP HONO- UOELOE AANGEKOMEN. De viering van Koninginnedag heen?" Voor vlijtige handen Herdenking van Bevin Verhoging Belgische Tabaksaccijns De broodgraanvoorziening in België Voorstel voor een radiologisch besmette gordel in Korea >|iekwestie (Augustus nigranten- LTuis", nog ïderlandse Van het nst tussen zijn er een bepalingen ;ken. Men ■anten van na overleden ;t in Mierlo ACHTING \TER. onder Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel 2510 Na 5 uur TeL 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent Rubriek .-Cleine Advertenties 5 regels 75 ct.; iedere regel meer 15 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12_et; minimum per advertentie l ot- Luit.-generaal Stratemeyer, commandant van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, heeft verklaard, dat sindt het begin van de Koreaanse oorlog S14 Noordelijke vliegtuigen zijn vernield of beschadigd. Aan het centrale front hebben de Noordelijken de struiken in brand gestoken. De rook belemmert het grond- richt voor de geallieerde vliege niers. Volgens de eerste berichten van Maandag probeerden zij een rook gordijn te leggen om het voorbe reiden van grootscheepse tegen aanvallen aan het oog te onttrek ken. Later bleek, dat de Noordelijken in het gebied ten Oosten van Jongtsjon zich trachten los te naken van de Verbondenen. Vender naar het Oosten echter, in het gebied van het Hwatsjon- neservoir, bieden de Noordelijken hardne'ukig tegenstand. Zij deden tegenaanvallen en ibnactnten een tankpatrouille, die dit gebied ver kende tot staan. In het Westen drongen commu nistische patrouilles diep in de li nies van de Verbondenen door, maar zij werden na een gevecht van een uur teruggedreven. Volgens een communiqué van ée Zuidkoreaanse ze er.acht heb ben Noordkoreaanse gevangenen verklaard, dat het Noordkoreaan se leger ,,ap het punt staat uiteen te vallen" en dat de communisti sche autoriteiten alle mannelijke personen tussen 16 en '59 jaar op roepen om hun verliezen te com penseren. Yanggoe binnengetrokken. Onderdelen van het achtste le ger zijn aan het Oostelijke front Yanggoe binnengetrokken, dat 29 km ten oosten van Hwatsjon ligt. Er was nagenoeg geen tegen stand. Volgens een schatting van het achtste leger zijn Zondag bij ge vechten 2310 Chinezen gedood of gewond. Verklaring van generaal- majoor Van Fleet. Oeneraal-majoor James van Fleet, de nieuwe bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, verklaarde Maandag in een vraaggesprek met journalisten, dat de Chinezen geen kans zou den krijgen een offensief in te zetten, dat een ernstige bedrei ging zou vormen voor de posities der verbonden legers in Korea. „Ik zou persoonlijk gaarne een medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid voorkomende buien. Langs de Waddenkust mo gelijk af en toe harde, overigens krachtige tot matige Westelijke wind. Iets kouder, voornamelijk in de Zuidoostelijke helft van het land. WOENSDAG 18 APRIL. v.m. n.m. 11.25 11.43 12.18 0.40 12.58 0.50 1.08 nieuw offensief zien", verklaarde hij „daar dat ons in de gelegen heid zou stellen meer van hen te doden". Generaal-majoor Van Fleet zeide verder nog een „ervaren en doelmatig werkende gevechts machine" van luitenant-generaal Ridgway te hebben overgenomen. De radiodienst van de New York Times meldde Maandagmor gen het volgende: „De communistische radio van Pjongjang heeft bericht, dat N. Korea bij de Ver. Naties een pro. test heeft ingediend tegen de aan wezigheid van buitenlandse strijd krachten in Korea. Naar gezegd wordt, vraagt de nota otu een vreedzame regeling door het Koreaanse volk ter be ëindiging van de oorlog. Er is behoefte van interventie van buiten af, aldus wordt er aan toegevoegd. Er wordt echter in het geheel geen gewag gemaakt van de Chi nese communistische troepen in Korea". door Pak Phong Jeng, de minis ter van Buitenlandse Zaken van Noord-Korea. Volgens een func tionaris der V.N. is de strekking van de boodschap gelijk aan het geen Jeng voor radio Pjongjang heeft gezegd. Minister Jeng ver zocht in die uitzending om „een vreedzame regeling van het Ko- reaanse vraagstuk", doch her- haalde een protest tegen „Ameri kaanse interventie in Korea' NIEUWE STAP VAN INDIA BIJ PEKING. Naar Maandag te New York we India heeft bij de regering te Peking een nieuwe stap gedaan inzake een vreedzame regeling van de Koreaanse oorlog, aldus een Maandag te New York ont vangen bericht. PRINS BERNHARD 28 APRIL TERUG IN ONS LAND. Op Zaterdag 28 April a.s. te 10.35 uur zal Prins Bernhard van zijn goodwillreis naar Zuid-Ame- rika op Schiphol terugkeren. Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „New Australia", welke in één der tus senhavens,zal worden uitgereikt moet heden in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve d? gebruikelijke gege vens dient het adres de vermelding te bevatten: Aan boord van het troeponschip „New Australia op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tus senhaven mag niet worden ver meld. NOORDKOREAANS VREDES VERZOEK ONTVANGEN. De Verenigde Naties hebben Maandag een bericht van de Noordkoreaanse autoriteiten ont vangen met het verzoek de vrede in Korea tot stand te brengen. De in het Russisch gestelde boodschap was gericht aan de voorzitter van de Veiligheidsraad. Functionarissen der V.N. begon nen onmiddellijk aan de vertaling en de verspreiding onder de leden. De boodschap was ondertekend INTERNATIONAAL VRIJ- WTLLIGERSKORS IN MANDSJOEKIJE? Volgens berichten van niet- Amerikaanse inlichtingendiensten in Noord.China zou zich in Mandsjoerije een „internationaal vrijwilligersleger" bevinden. In dit leger zouden vrijwilligers uit 11 landen dienst hebben geno men, o-m. uit de Sow jet-Unie, Ko rea, Mongolië, Japan,, Polen, Hon garije en Tsjecho-Slowakije. Het Cioofdikwarti ir zou even ten N. van Moekden in het gebopw van de universiteit zijn gevestigd. Opperbevelhebber zcxu zijn de Sowjetrussisohe maarschalk Klen- kof met als plaatsvervangers de Sowjetruissische luitenant-gene. raai Krevenkof en de Chinese ge neraal Peng Teh Wei. Als chef van de generale staf wordt genoemd luitenant-generaal Koeblanof. De bevelhebber der communis tische strijdkrachten In Korea zou volgens deze berichten de Chinese generaal Lin Piano zijn. Dit leger zou naar het voorbeeld der Sowjet-legers zijn samenge steld. De infanterie telt ongeveer 30 duizend man. In September zou te Moskou tot de vorming van dit leger zijn be sloten fog tiet .bezoek van de min- pres. van communistisch China, Tsjou en Lal. Het leger zou ressorteren onder het Sowjetruasisdhe militaire commando in het Verre Oosten en zou voor drie kwart door de Chi nezen en voor een kwart door de Koreanen worden gefinancierd. De uitrusting en de bewapening stammen uit de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en Polen. Het leger heeft een rode vlag met 11 gele sterren. De taak van het leger is niet t'ot Korea beperkt, maar strekt zich uit tot de algemene verdedi ging van het Verre Oosten, aldus de berichten. Gewonden uit Korea terug. Gisterenmiddag zijn wederom enkele gewonde militairen van het Ned. detachement Ver. Naties in Nederland aangekomen. Zij arriveerden Zondag per Brits mi litair vliegtuig op een vliegveld in Engeland en werden vandaar per vliegtuig der Ned. luchtstrijd krachten naar Nederland overge bracht. Het zijn de le luit. F. C. Govers uit De Bilt, de soldaat A. G. de Groot uit Amsterdam en de ser geant Fr. Verhagen uit Eindho ven. Evenals bij de aankomst van de vorige groepen het geval was werden ook deze militairen bi, hun aankomst in Nederland na mens de chef van de generale staf begroet door diens ritmeester-ad judant N. J. Broertjes. Terstond na aankomst zijn de patiënten voor onderzoek naar hospitalen in 's-Gravenhage en Utrecht overgebracht. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden EON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Apr. 17 18 19 20 21 op 5.41 19.39 5.39 19.41 5.37 19.34 5.35 19.44 5.33 19.46 op 14.11 4.16 15.31 4.28 16.53 4.39 18.18 4.50 19.47 5.02 Generaal Douglas MacArthur is Maandagmorgen plaatselijke tijd tegen half acht per vliegtuig van Toldo naar de V. S. ver trokken. De zestien kilometer lange weg van de Amerikaanse ambassade naar het vliegveld was door 5000 man van leger, vloot en lucht macht der Verenigde Staten en 10.000 man Japanse politie afge zet. Naar schatting waren een 500.000 Japanners op de been. Velen hadden reeds voor midder nacht een plaats langs de weg ingenomen. Speciale bus-, tram- en treindiensten waren ingesteld om de mensenmenigte te vervoe ren. Op houten en kartonnen borden waren afscheidsgroeten te lezen. De generaal was verge zeld van zijn vrouw en zijn zoontje. Bij zijn aankomst op het vlieg veld speelden de muziekkorpsen van leger en luchtmacht de gene- raalsmars, terwijl de saluut schoten van negentien kanonnen weerklonken. MacArthur werd hier door het voltallige Japanse kabinet en talrijke diplomaten en hoge officieren van vijftien lan den opgewacht. Herhaaldelijk klonk applaus van de toeschou wers. Nadat de generaal de erewacht van 200 man had geïnspecteerd begaf hij zich met zijn echtgeno te door een met touwen afgezet gangpad naar het vliegveld. Hier nam zijn opvolger, luitenant- generaal Ridgway, afscheid van hem. Bleek en met strakke lip pen ging MacArthur het vlieg tuig binnen, terwijl het „Auld lang syne" weerklonk. De me nigte wuifde en juichte. De „Ba- taan", waarvan de aanduiding „Scao(opperbevel der geallieer de strijdkrachten) thans verwij derd was, werd geëscorteerd door achttien gevechtsvliegtuigen en drie superfort-bommenwerpers. Maandag om 11.30 uur Neder landse tijd is MacArthur op het vliegveld Hickam (Honoloeloe) aangekomen, op weg van Tokio naar de Verenigde Staten, aldus een in New York opgevangen ra diobericht. MACARTHUR DONDERDAG VOOR HET CONGRES. Het republikeinse lid van het Huis van Afgevaardigden Jo seph Martin heeft meegedeeld, dat generaal MacArthur Donder dag om 18.30 uur (Nederl. tijd) beide kamers van het congres zal toespreken. Het Amerikaanse Huis van Ai gevaardigden heeft met algemene stemmen zijn goedkeuring ge hecht aan een gemeenschappe lijke bijeenkomst met de Senaat op Donderdag om MacArthur te horen. De commissie voor de strijd krachten van de Amerikaanse se naat begint morgen met het ho ren van deskundigen over de Amerikaanse politiek t.a.v. het Verre Oosten. Zij had ook MacAr thur uitgenodigd voor haar te verschijnen. De generaal had in eerste instantie geweigerd een verklaring voor de commissie af te leggen, doch op een tweede verzoek verklaarde hij zich daar toe bereid, „op elk tijdstip nadat ik het Congres heb toegespro ken". Bepaald is, dat op 30 April 1951 (viering van de verjaardag van H.M. de Koningin) de beur zen voor geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten, alsmede dat die dag voor de geldleningen als bedoeld in afdeling 5 der beurs- voorschriften 1914 niet als werk dag zal worden beschouwd. Prof Romme hield een beschou wing over de taak, welke de ka tholieken in Nederland krachtens turn overtuiging hebben te vervul len, een taak, die gelegene, in het scheppen van een dusdanig klimaat" voor het gehele voU, dat de goederen weer dienstbaai kunnen zijn aan het eerste doel van iedere mens: God te dienen en daardoor de eeuwige zaligheid te verwerven. Overgaand op meer algemeen politiek terrein stelde spreker vast dat de politieke taak van ons 'volk feitelijk wordt bepaald door de strijd tegen liet commu nisme Deze strijd veronderstelt, wil zij met succes kunnen worden gevoerd, een zo breed mogelijk vertrouwen van het volk in de regering. Dit bracht spreker op de jong ste kabinetsformatie. Prof. Rom me wees er hij deze gelegenheid op, dat blijkbaar een misverstand is 'ontstaan tussen hem en Dr. Schouten, de fractieleider van A. R„ die meent dat de formateur zijn verlangen heeft afgewezen uit de A. R. slechts politiek en parlementair ervaren personen als minister te zien optreden. Prof. Romme had slechts twee candidaten voor bepaalde depar tementen moeten afwijzen, die hem door de A. P.. v.T.ren gesug gereerd, omdat toet aantrekken van deze functionarissen een te zwaar offer zou vergen van de K. V. P. Spreker zei het te blij ven betreuren, dat de regering uit vier in plaats van vijf partijen is gevormd. Uitgebreid achomik spreker aan dacht aan de finanoieel-economi- scfoe toestand van Nederland en hij verheelde niet, dat het nood zakelijke verzwaren van de de- fensielast alsmede het bestaande tekort op de betalingsbalans zwa re offers van toet Nederlandse volk vraagt. Het verheugde Prof. Roiöme dat de belangrijke posten van economische zaken en productie verhoging juist aan katholieke functionarissen zijn toegedeeld. Minister Van den Brink heeft het prijspeil door een gezonde concurrentie toe te laten weten te handhaven, totdat de internatio nale prijsstijgingen ook hun in vloed hier deden gelden. Prof. Albregts, die de produc tieverhoging gaat stimuleren, kan een bij uitstek katholiek ideaal dienen: de winstverdeling sociaal rechtvaardig te doen geschieden en de bezitsspreiding zo breed mo gelijk te maken. Op een vraag uit de vergadering, of de oude ohristelijke coalitie niet 'beter had kunnen worden her steld, gaf spreker als zijn mening te (kennen, dat het buiten de re gering houden van de socialisten op dit moment fataal zou zijn. Het zou ongetwijfeld de massa der niet-christelijke arbeiders ra dicaliseren. Intussen wilde prof. Romme met beweren, dat er „nooit" meer een heroptreden van de oude coalitie ZiOU komen. „Nooit", zei de prof „is een woord, dat niet voorkomt in het woordenboek van de politicus". in het schoonmaakgetij: Hamea-Gelei. (Adv.) De Engelse minister-president Clement Attlee heeft Zondag avond voor de radio Bevin her dacht. „Indien Bevin niet onmid dellijk was ingegaan op de rede van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, op 5 Juni 1947, waarin deze op de mogelijkheid wees van het grote plan voor Europese eco nomische samenwerking, zou de Amerikaanse economische hulp voor Europa misschien nooit wer kelijkheid" zijn geworden. Zijn enthousiaste ontvangst van deze rede heeft West-Europa mis schien van het communisme ge red", aldus Attlee. „Aan zijn ini tiatief was het grotendeels te danken, dat 't verdrag van Brus sel en het Noordatlantisch ver drag werden geboren. Ik heb in hem een goede en trouwe makker en een zeer geliefde vriend ver loren", zo besloot Attlee zijn rede. De verhoging der accijnsrech ten op tabak is Maandag in wer king getreden. De prijs van de goedkoopste sigaretten steeg van fr 5,25 tot fr 7,50 en die van En gelse en Amerikaanse sigaretten van fr 18 tot fr 21. De prijs van pijptabak onderging daarentegen geen wijziging. Franse troepen heblben Oegoni, dat de watervooziening van de Noord-Vietnamese kustsector be heerst, heroverd, zo wordt in een Frans legerbericht van Maandag meegedeeld. Oeongi ligt ongeveer 30 km ten N. W. van de voornaamste aan- vcerhaven van Tonkin, Haipong. Troepen van de Vietminto had den zich twee weken geleden bij hun offensief in het berggebied van Dongtrieu, 70 km ten Oosten van Hanoi, van deze sleutelpositie meester gemaakt. Het Franse legerbericht deelt verder mede, dat guerillo's van de Vietminh zeer actief blijven in de delta van Tokim, vooral in het W. er van. Het Franse legerhoofdkwartier meldt nader, dat een bataljon van de Vietminh Zondagavond een „hevige aanval" op de Franse bui tenpost Doanxa, 40 km ten Zuid- Westen van Hanoi, heeft uitge voerd. Het garnizoen van West- Afrikaanse, Senegalese en Viet namese troepen sloeg de aanval af. Intussen hadden strijdkrachten van de Franse unie de strijd aan gebonden met een ander bataljon buiten het bruggenhoofd van de Tonkin-delta, ongeveer 250 km ten Z.W. van Hanoi. Naar men geloofde, poogde het bataljon naar het Noorden in de richting van de Franse buitenpost Sonla te trekken. Sonla ligt ongeveer 180 km ten Westen van Hanoi. Waarnemers achten het mogelijk, dat het Vietminh-bataljon Lait- sjau wil omsingelen. Krachtige aanvallen van de Vietminh tegen Madao, een plaat sje op 30 km afstand ten N.O. van Hanoi, werden afgeslagen. Volgens het Katholieke blad „La Cite" is de hoeveelheid broodgraan, die in België aan wezig is voor de overgangsperio de van de oude naar de nieuwe oogst, vrij krap. De autoriteiten zouden daarom thans maatrege len overwegen om door aankopen in het buitenland dan wel door leningen van broodgraan, een grotere veiligsheidsmarge te waarborgen. Binnenkort zou te dien einde een Belgische afvaar diging naar Amerika en Canada vertrekken. „La Cite" wijst er op, dat de broodprijs door de-*» aankopen in het buitenland ni gewijzigd zal worden. Naar het blad uit goedingelichte kringen verneemt, zou hiertoe in de pe riode van 1 April tot 31 Juli een staatssubsidie ter beschikking worden gesteld van naar schat ting fr. 150 millioen per maand. De Amerikaanse democratische afgevaardigde Albert Gore heeft Maandag een brief aan Truman gepubliceerd, waarin hij voorstelt een gordel, dwars over Korea, te oritruimen en radiologisch te be smetten. Gore is lid van de sub-commis sie van het Huis van Afgevaar digden voor de toewijzingen, die zich bezig houdt met de fondsen voor de commissie voor de atoom energie. regels 75 cent; minimum per ner, of: Adres iddags 2 uur n worden g«- reker te over- h in te grjjpe* ;e verordenin- voorschriften. verklaring te e goedkeuring ,sche regering, ;ur aldaar, Ali dat het niet i Perzië is om olie-industrie ingeland olie olie aan enig ;n. n uit Abadan 5000 mensen de stedelijke aar Zondag- jen, die bij de heden door de 1, begraven. len een werke. ;maakt met de lerlarnders naar eft men de ge- aarmee indruk- 1de mee, dat de opvallend goed hebben aamge- om in zijn land. hem nog in toet at zijn land on- zo groot is als bevolking heeft n. luidelijk, dat er toeid is en dat tste ja,ren geen gékend. .uële beroepen gelijkheden ge- lat er voor een nieurs gelegen- in Nieuw Zee- emigratie moe- ar Zeeland wor de plaatselijke na van Portu- 11.46 unr plaat- en. kersenoogst- rordt dit jaar Unl en 1 en 2 ïen gevarieerd ntworpen. Tot 951 werd ge- s Corrie Kuip- iet K.N.M.L te an Woensdag- lagavond. yolking. bewolkt, maar laatsen droog k zwakke tot uiteenlopende Noorden van ge Noordooste- veer dezelfde Toen het toestel boven het vliegveld verscheen, steeg er een luid gejulcto op. Ongeveer een uur voor de aan komst maakte het bureau van burgemeester Elmer Robinson be kend, dat bijna 200.000 personen Waren verzameld op het vliegveld, langs de route naar toet St. Fran cis hotel, waar de generaal zijn In Powell Straat, enkele blok ken van MacArthurs hotel verwij derd, overd door 40 mensen ge demonstreerd. Zij droegen foorden bij zich met de woorden „vrede in Korea" en „■alle buitenlandse troepen uit Ko rea". IDe demonstranten werden door de politie verspreid doch recente tussenverkiezingen hebben ook in deze katholieke staat de socialisten winst be zorgd. De verkiezing in Sleeswijk- Holstein betreft slechts de ge meenteraden en is dus een nog zwakkere maatstaf voor de grote politiek. Hier is het de vraag, of de voor enige tijd opgekomen be weging der ..inheemsen" kans zal komst, "die "de Europese steen kool- en staalgemeenschap instel len en 160 millioen inwoners van Europa vertegenwoordigen, heb ben blijk gegeven van hun vast beslotenheid, de eerste boven-na- tionale instelling te stichten en op deze wijze de grondslagen te leggen voor een georganiseerd Europa". de Nationale Vergadering ge vraagd om een vertrouwens votum over de voorrang van be grotingsvraagstukken boven ge wone debatten. Queuille wenst dat de vengade- ring zo spoedig mogelijk de be grotingsproblemen zal behande len om de weg voor algemene verkiezingen in Juni te effenen. isteren. APRIL. v.m. n.m. 0.46 1.10 1.21 1.45 2.01 2.25 2.11 2.35 nen te bevorderen. De overeenkomst bepaalt zich dan ook vooralsnog tot ongehuw- den van 18 tot 35 jaar. Nieuw Zeeland zorgt voor huisvesting dezer emigranten. Zij» die los van de overeenkomst emigreren, dienen zelf voor huis vesting te zorgen. ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op op onder Apr. 19 5.37 19.34 16.53 4.39 20 5.35 19.44 18.18 4.50 21 5.33 19.46 19.47 5.02 22 5.31 19.48 21.21 5.17

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1