SENSATIEPOLITIEK HEEFT GEEN VAT OP AMERIKANEN Nuchtere critiek op onrustbarende verklaring Deze week in de wereld De kosten van het levensonderhoud in België De bevrijding van Zeeland Aanval op Zuid-Beveland en Walcheren Belgische lonen de hoogste in Europa Legervliegtuig valt op Kampong te Surabaja Zeepost voor overzee Vooreengezonde Hongersnood in India TERNEUZENAARS IN HET GEALLIEERDE LEGER TWEEDE BLAD Zaterdag 14 April 1951 7e Jaargang No. 1704 De verklaring van de „Speaker" (de voorzitter) van het Huis van Afgevaardigden, de democraat Sam Rayburn, over de dreiging van een derde wereldoor log heeft de Amerikanen minder van de kook ge bracht dan men van een zo ernstige mededeling had kunnen verwachten. Slaat men er de Amerikaanse bladen op na, dan kan men vaststellen, dat de meer derheid der commentators met 'n juist begrip van de verantwoordelijkheid hunner taak in Rayburns on rustbarende woorden veeleer een reden tot het uit oefenen van ongezouten critiek dan aanleiding tot het helpen verbreiden van een angstpsychose heeft gevonden. ms doden Nog geen beslissing over] Marshallhulp aan België Hamea - crème. 45-90 ct Plannen voor een Europese Wegenwacht op de blggenjacht DE VRIJE ZEEUW burn wat overdreven heeft om de door de redering ingediende nieuwe wet op de militaire dienstplicht zo snel mogelijk door het Congres aangenomen te krij gen. In zeker opzicht heeft dat nog nut gehad ook, al zal Ray burn daar zeker niet aan hebben gedacht. De reactie op zijn toch zeker sensationele mededeling van het Amerikaanse publiek, critisch en rustig als zij was, moet het buitenland wel duidelijk hebben gemaakt, dat de Ameri kanen voor een bepaald soort propaganda minder gevoelig zijn, dan men gelooft en vreest. De Amerikanen hebben in de laatste iaren veel geleerd en er is nog slechts één soort waarschuwing dat werkelijk blijvend indruk maakt op de Amerikaanse open bare mening, namelijk waarschu wingen aan de hand van concrete feiten. Dat moet 'n geruststelling zijn voor die Europeanen, die menen, dat het sentiment een wat al te Wanneer Rayburn bedoelde te aeggen, dat de internationale situatie ondanks de huidige suc cessen in Korea en de meer dan bevredigende uitvoering van het Westerse herbewapeningspro gramma nog altijd zeer gevaar lijk is, ging hij met zijn verkla- men in nuchter denkende krin- ring veel te ver, aldus betoogt men. En indien hij inderdaad meende wat zijn woorden nauwe ljjks schenen te verhullen, name lijk dat hij beschikte over inlich tingen, waaruit kon worden ge concludeerd, dat de Russen troe pen in Mandsjoerije concentre ren voor een interventie in Ko rea daaruit zou inderdaad een 3de wereldoorlog kunnen voort vloeien dan ging hij met zijn verklaring lang niet ver genoeg. Met deze nuchtere critiek is natuurlijk nog niet uit de doeken gedaan, wat er nu eigenlijk in Mandsjoerije aan de hand is. Uit verschillende officiële mededelin gen, sindsdien gedaan, kan men Ir zich echter een beeld van vor men, dat niet al te zeer van de werkelijkheid zal afwijken. Daar is in de eerste plaats de verkla ring van president Truman, dat „het oorlogsgevaar op het ogen blik niet groter is, dan het in de laatste twee of drie jaren al was". Verder is er de verklaring van het hoofdkwartier der V. N„ dat dit geen aanwijzingen heeft van concentraties van Russiche troepen in Korea. Wel is daar bekend, dat de Chinezen aanzien lijke versterkingen in Mandsjoe rije samentrekken. Gesproken wordt over zes legers, waarvan er reeds drie aan de grens van Noord Korea zouden liggen, ter wijl de andere drie ergens in Midden-China op transport naar Mandsjoerije wachten. Maar al zouden de Chinezen zelfs een tweemaal zo grote macht In de Koreaanse oorlog willen Inzetten, dan betekent dit onder de huidige omstandig heden nog geen vergroting van het gevaar van een wereldoorlog. Als enige basis voor de verkla ring van Rayiourn blijft de beves tiging van de Amerikaanse lucht macht over. dat foto's,gemaakt van verkenningsvliegtuigen uit, hebben aangetoond, dat de com munisten in Mandsjoerije .bezig zijn hun luchtmacht aanzienlijk te versterken, uit de aard der zaak met door Rusland geleverde vliegtuigen. Inderdaad schuilt daarin het gevaar van een uit breiding van het Koreaanse con flict. De militaire successen van de troepen der Verenigde Naties behaald ondanks het feit, dat de situatie Tndeas een demonstratie van de luchtmactit ter gelegenheid van het 5--'arig ber-taan der A.U.K.I (de Indonesische luchtmacht) 1 een Mustang-vliegtuig van de In domiesische luichtmaöht nee-ge stort op een kampong te Suraba- j&. Hierbij (kwamen 5 kampongbe woners om het levèn, evenals de inzittende van het toestel, de ka pitein Muljono. (Advertentie) Naargeestige gedachten, tobberijen in de Amerikaanse bui- en angstgevoel worden verdreven doorMI)N9HARDn ZENUWTABLETTEN bijzondere politieke MacArthur verbiedt de vijand op zijn bases te bestoken, konden slechts worden bereikt, doordat de verbonden strijdmacht in Ko rea absolute suprematie in de lucht en ter zee bezit. De toestand zou echter geheel worden gewij zigd, wanneer de communisten, te land toch al zozeer in mankr cht de meerdere van het V. N.-leger, met een flinke luchtmacht boven het front zouden verschijnen. In dat geval zouden de Verbondenen wei verplicht zijn, de tegenstan der ook op zijn bases achter de Jaloe te treffen. tenlandse politiek speelt» (Dit artikel was geschreven voor het ontsla© van MacArthur). In Amerikaanse kringen te Pa rijs deelde men mede, dat de Amerikaanse regering nog geen beslissing heeft genomen omtrent de opschorting van de Marshall hulp aan België. De E.C.A. zal een nota aan de Belgische regering zenden, waar in deze wo Ut gewaarschuwd, dat alle finarjciële ihulp, <he aan Bei- gië in het kader van het plan- Marchall werd toegezegd, zal worden opgeschort, wanneer de Belgische autoriteiten het beslag bij een Belgische bank op 7 mil- lioen dollars, die door de E.C.A. ter beschikking zijn gesteld van de nationale 'bank van Grieken land, niet opheft. Zoals reeds gemeld moeten deze gelden dienen voor d'e aankoop van spoorwegmateriaal in België ,xor de Griekse regering en is op dit geld (beslag ce'egd door een Belgische maats happij op grond van een ouide voncJering op de Griekse regering. Opschorting bevestigd. Op het bureau van de E.C.A. te Washington wordt bevestigd, dat de verstrekking van Marshall hulp aan België is opgeschort In afwachting van een regeling van inzake de beslagleg- Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Terwijl op de achtergrond een groot Chinees offensief dreigt en Amerika niet-Chinese (Russi sche) troepen in Mandsjoerije waarnam, is tengevolge van on enigheid onder de Geallieerden en slechte politieke leiding der Ver. Naties, een crisis in de bevelvoe ring in Korea losgebroken door het ontslag van McArthur, waar door tevens het bestuur van Ja pan op andere basis kettnt te staan. Truman zond generaal Pace* naar Tokio om M c Arthur te waarschuwen, dat hij geen poli tieke verklaringen tneer zou af leggen; het gevolg daarvan, Mc- Arthnirs ontslag, was door weini gen vexwacht. Het is van belang voor geheel de houding van Amerika i" de heersende crisis, omdat McArthur kennelijk door de repuulikeiuo.i gesteund werd en Truman waar schijnlijk thans met de open te genstand van deze partij, waar mede een deel der democraten sa mengaat, heeft te rekenen. De gevolgen lijken op het eer- het geschil li"»»' ouc 5011/15™ --j~r ging op E.C.A.-gelden door een ste oog moeilijk te overzien. Belgische maatschappij. gerbuiis, is althana voorlopig, ge ëindigd. Ter conferentie der vier te 1 a- rijs wer<f geen vooruitgang be reikt, omdat .beide partijen tegen over elkander Ibleven staan. Adenauer bezoclht Parijs ais minister van Buitenlandse Zaken van een der zes landen van het Schaman-plan, Te Parijs was ook de Raad van de O.E.E.S. bijeen, die met Duits- lands financiële bsleid en afname van de E.B.U. niet accoord bleek te gaan, en een weg heeft gevon den om iDuitelands buren, ook Nederland althans voor een der nadelen van üet stilleggen van de import, te behouden. In het Midden-Oosten blijft de Perzische olie middenpunt van be langstelling. Amerika en Engeland confere ren wat te doen, vooral nu een hof ielijk, maar weigerend ant- woord op de Engelse nota uit Te heran is ontvangen. Esraël en Syrië zijn inmiddels slaags geraakt, maar brengen hun Negevgeschil voor de eliigheids- raad. Het conflict zou rich dan ech ter niet langer tot Korea beper ken maar overgeslagen zijn naar het Chinese rijk. En wanneer éénmaal het hek van de dam is Toch behoeft ook in dit opzicht Rayburns verklaring niet al te ernstig te worden genomen, in de eerste plaats schijnen de ver sterkingen van de communisti sche luchtmacht nog steeds met van dien aard te zijn, dat de eska ders straaljagers der Ver. Naties ze niet de baas kunnen blijven. In de tweede plaats staat men In Korea vlak vóór de regenperiode die vele weken lang de activiteit in de lucht zal beperken. Alles bijeengenomen krijgt men dan ook de indruk, dat Ray- Het indexcijfer der Belgische kleinhandelsprijzen, dat in Janua ri nog 889 bedroeg, steeg in de maand Maart tot 410. De Belgische vakbonden beroepen zich nu op do overeenkomst van de paritaire commissie voor de arbeid van December 1950, op grond waarvan de lonen aan het indexcijfer werden gekoppeld en zij eisen een nieuwe aanpassing der lonen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zfjn bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Indonesiëm.s. Poelau Laut 124 April. Nieuw-Guinea: schip April). Antillen: s.s. Baarn (28 April Suriname; m.s. Hecuba (17 April). Canada: s.s. Nieuw Amsterdam (14 April). Australië: via Engeland April). (19 (14 Advertentie. natuurlijke gelaatsverzorging In plaats van die in de overeen komst neergelegde opslag met 2 en een half procent molken izq met terugwerkende kracht van i April af aanspraak op een loons verhoging van 5 procent, waarbij zij in het licht stellen), dat de speetuladre stijging der koirien van levensonderhoud een dergeliji- ke verhoging alleszins rechtvaar digt. In dit verband wordt gewezen op (het grote verschil, dat nog be staat bussen het indexcijfer der kleinhandelsprijzen (410,4) en dat der groothandetsprijzen (471). Dit mag doen verwachten, dat de prijzen in de eerstvolgende maanden nog aanzienlijk zullen stjjgen. Van de czijde der werkgevers wordt daartegen aangevoerd, dat de lemen slechts mogen worden aangepast, indien diet gemiddelde over 3 maanden het indexcijfer 309,9 overtreft. "Volgens die werkgevers zonden de lonen in de basis-industrieën niet eerdler dam (per 1 Mei dienen verhoogd te worden en dan ndet meer dan twee en een half pro cent. Zij stellen hierbij op de voor grond dat de lonen in België toch reeds de hoogste zijn in Europa en zich bij een wijziging in dr. conjunctuur grote moeilijkhe den zullen voordoen. Deze week heeft de Belgische minister van Arbeid de gehele ,:ag met de vertegenwoordigers der vakbanden en met de werk gevers geconfereerd. Na afloop is de volgende mede deling uitgegeven; (De minister heeft aan beide partijen een voorstel gedaan, dat zij zullen onderzoeken in hun pa ritaire commissies, die daartoe on verwijld worden bijeengeroepen. Dit voorstel strekt er toe iSe besbaande overeenkomsten zodanig aan te passen, dat de verwijzing naar het gemiddelde van de jong ste 3 maanden zou worden vervan gen door diie maar het getmil-ldelde van de jongste 2 maanden. De loona-anpassingen zouden geschieden per tranche van 2,5 procent, wanneer het gemiddelde indexcijfer een wijziging van 10 punten heeft ondergaan. Alls overgang tot het stelsel van cle aldus aangepaste overeenkom sten zou per 1<5 April een loons verhoging van G procent worden toegekend, zodlat 't loonpeil zou waar overeenstemming be- beantwoorden aan een indexcijfer van 410. De mimister adviseert aanvaar ding van dezelfde overeenkomst door die ter vergadering verte genwoordigde industrieën, nog geen staat. De werknemersdelegatie nee'rt verklaard de in die mededeling vervatte voorsteden te kunnen beschouwen als een voor aanpas sing vatbaar vergelijk. Onmiddellijk na de vergadering w'erd vernemen, dat de mijneige naars tijdens het onderhoud, dp.t zij gedurende een onderbreking President Auriol, te Parijs te ruggekeerd, kon tevreden zijn over de directe en indirecte resul taten, ten bate van Frankrijks prestige in Amerika en Canada bereikt. Hem'wachten intussen binnen landse moeilijkheden, die een nieuwe regeringscrisis kunnen veroorzaken. De kieswet is wel door de Na- tionale Vergadering aangenomen, doch met kleine meerderheid en dank zij de onthouding der radi calen. Het ontwerp komt nu imi de iRaad der Republiek, waar de sterke Gaullistische fractie ver anderingen zal aanbrengen, die door de Nationale Vergadering ongedaan kunnen worden ge maakt, maar alleen dan, wanneer er een eensgezinde meerderheid ib- Men ziet zodoende de verkiezin gen eerder in October dan in Jiuni bepaald. Engelan<j heeft het economisch en financieel niet minder moeilijk, gelijk de nieuwe versoberings- Iboodschap van Gaitskell toomt. Maar de scherpe strijd tussen regering en oppositie in het I-a Engeland cn Egypte schijnen de onderhandelingen over wijziging van het tractaat 1935 weer op te nemen, waarbij Engeland dan, on der nader te noemen waarborgen, de Suezkanaal-zone zou ontrui men, maar aan het eigen be schikkingsrecht van de Soedan niet kan tomen. Drie leden van de volksverte genwoordiging van de provincie Bihar in India hebben verklaard, dat de bewoners van verscheidene dorpen van boomschors, slakken en in het wild groeiende vruchten leven. De leider van de groep deed een beroep op de staat en de centrale regering om snel en in mime ma te hulp te verlenen teneinde honderdduizenden van de honger dood te redden". Het getroffen district ligt bij. de grens van Neoal. van de vergadering met de minis- organisatie VOOr de landbouw ter hadden, om een financiële steun van de regering hebben ver zucht teneinde de bijkomende uit gaven, waartoe de loonsverhoging aanleiding zou geven, te dekken. De minister heeft daaromtrent voorbehoud gemaakt. De Britse regering heeft een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de voorgestelde con ferentie over het plan tot vor ming van een Europese organisa tie voor de landbouw. Het doel n deze conferentie is de vor ming van een gemeenschappe lijke organisatie waarin de voor naamste Europese agrarische markten gegroepeerd zijn. In de uitnodiging, die door de secretaris-generaal van de Raad van Europa namens de Franse regering aan de leden van de raad werd gezonden, wordt geen datum of plaats van bijeenkomst genoemd. Ofschoon Oostenrijk, Portugal en Zwitserland niet ini de Raad van Europa vertegen woordigd zijn, hebben de regerin gen van die landen ook een uit nodiging ontvangen. De conferentie zal zich bezig houden met een gemeenschappe lijke markt voor tarwe, suiker, wijn en melkproducten. Het is nog niet bekend hoe de politieke organisatie van de gemeenschap pelijke markt zal zijn. Dat de „gele rijders-pechbe- vrij ders" van de A.N.W.B. door hun vlotte hulpvaardigheid uit- komst hebben gebracht in heel wat gevallen, die de bond nooit heeft kunnen voorzien, is lang zamerhand wel algemeen be kend. Een wegenwacht, die op de route Den Haag—Rotterdam pa trouilleerde, keek dezer dagen echter wel vreemd op, toen hij bij het vliegveld Ypenburg werd aangeklampt door een radeloze bromfietser, die hem gejaagd vertelde, dat uit een mand, die hij achter op zijn gemotoriseerd vehikel had, een biggetje was ontsnapt. Hij bedacht zich niet lang, klom weer op zijn motor en tufte in snelle vaart in de aangeduide richting. Reeds na enkele hon derden meters zag hij ver in het natte weiland een dartele figuur, waarin hij de vermiste krulstaart meende te herkennen. Hij sprong over een sloot en rende het land in „om dit var kentje 'ns even te wassen." Dat was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, want het ging on middellijk aan de haal. Samen met de inmiddels gearriveerde eigenaar en een hulpvaardige boer werd een wilde jacht inge zet, waarbij de vluchteling ge ruime tijd aan het langste eind bieef trekken. Tenslotte wist de wegenwacht na een vertwijfelde sprint het biggetje te grijpen, nét op het ogenblik, dat het de drukke rijksweg op wilde rennen, waar het ongetwijfeld in een omme zien tot varkenslapjes zou zijn gereduceerd. Vijf minuten later was de adspirant-biggenjager v/eer met een schroefsleutel in de weer om een gestrande auto tot voortgang te bewegen.... IV. Ik zit met mijn ruig tegen de boomstam aangeleund, als ser geant Michel, onze sectie-com mandant, de zaak komt inspec teren. „Wanneer ik je hier zelf niet Ihad neergezet, zou ik je met kunnen vinden", zegt hij. Hij komt in de put staan om te zien, of ik hem wel zó heb ge maakt, dat ik het mij toegewezen terrein geheel kan bestrijken. Ge lukkig is alles in orde. Ik vraag de sergeant naar Wil lem, want ik heb hem al een poosje gemist. „We laten uw vriend nog niet in de voorste linie", legt hij mij uit Hij verstaat de commando 3 ï%t, maar hij doet nu ander nut- Vwerk voor de kapitein. Nt doet mij genoegen. De 'P^ein spreekt vrij goed Duits .-dal Willem hem kan verstaan j» hij onze commandant goede ensten zal kunnen bewijzen. Ms we een klein uur in onze lling hebben gelegen, horen e uit onze rechtervleugel een :vig vuren. De jongens zijn daar slaags (geraakt met een vijandelijke gevechtspatrouille. Er blijft van deze patrouille geen man over Ook recht vooruit klinken er dan schoten. Hier wordt het uit zicht belemmerd door hoog riet tot op een afstand van ongeveer tweehonderd meter. Het vuren houdt even op, maar klinkt even daarna weer feller op dan tevoren. Een Schot springt met een brengun mijn put binnen en begint te schieten Met sergeant Michel en een Schot, Sandy genaamd, word ik op verkenning uitgestuurd. Al kruipend en sluipend dringen wij onder dekking van onze brens tot het riet door. Daar wacht ons een verrassing, hoe voorzich tig wij ook te werk zijn gegaan, want plotseling staan wij tegen over tien Duitsers. Wij glijden in een sloot en vertrouwen erop, dat onze mensen achter ons pa raat zijn en hun ogen dubbel open houden. De Duitsers slui pen nader. Ze zijn gewapend met machine-pistolen (z.g. Duit se stens). Op een wenk van de sergeant knallen onze geweren en automatisch beginnen ook de brens achter ons hun vuur uit te braken. Het duurt maar een ogenblik en de Duitse patrouille bestaat niet meer luchtverkenning echter geen resultaten op; vandaar dat de verkenning op de begane grond de waarnemingen noodzakelij kerwijs moet aanvullen. Mijn onderzoekingstocht loopt heel vlot van stapel. Binnen enkele uren ben ik terug. Wat ik allemaal langs de weg en op het land heb zien liggen, vertel ik maar liever niet. Het voornaam' ste is dat we tegen half vijf Baarland in ons bezit hebben. De Duitsers die er nog' zitten, wor den dra te voorschijn gehaald. De ortscommandant is „onder gedoken" in een eénmansput. Een korporaal en een soldaat hebben hem bij hun nasporingen te pakken gekregen en gevangen genomen. Een ordonnans komt zeggen, dat ik bij de kapitein moet ko men. Daar ontmoet ik Willem weer. Ik pols hem eens even, hoe de eerste kruitdamp, die hij heeft geroken, op hem heeft in gewerkt. Het blijkt niet de min ste indruk op hem te hebben ge maakt. Zijn toch al reeds onver zettelijke wil om kost wat kost door te zetten is er alleen nog maar sterker door geworden. De kapitein geeft mij door aan een majoor en van hem krijg ik de opdracht de toestand in Baar land te gaan verkennen en te on derzoeken hoeveel burgers er nog in het dorp zijn. Zonder bepaalde wederwaar digheden arriveer ik in Baarland. Tot mijn verwondering is zo goed als de gehele bevolking aanwezig. Duitsers zijn er niet meer weet men mij direct te vertellen, maar ik weet wel beter. Ik heb gezien wat de mensen niet zien...... Intussen cirkelt er onophoude lijk een klein vliegtuig rond. Ik hoor later dat het bemand is met een paar Nederlandse piloten. Wij worden ingedeeld bij de staf en ondergebracht op de boerderij van Zeevaart even bui ten Baarland. Nauwelijks geïnstalleerd, wor den Willem en ik bij de luite nant-kolonel geroepen. Hij deelt ons mede, dat de waarnemende burgemeester van Baarland pas zes weken als „burgervader" in- functie is. Wel een bewijs hoe voortreffelijk de ondergrondse beweging heeft gewerkt, dat zelfs dit betrekkelijk onbelang rijk feit de Engelsen bekend is. De luit.-kolonel vraagt mijn opi nie hierover. Die steek ik met onder stoelen of banken, want ik sta op het standpunt dat de Duit sers zulk een positie alleen maar geven aan iemand die ze volko men vertrouwen en dat dit ver trouwen slechts te winnen was door anti-geallieerde gedragin gen. Daar het gevaarlijk is zo n persoon vrij te laten rondlopen, krijg ik de order hem te gaan arresteren. Willem mag ik mee nemen. We trekken er onver wiild op uit. maar niet zonder dat men ons de grootst mogelijke gedrukt. Er hokken hier en daar nog' enkele Duitsers in het dorp samen, die hoewel ingesloten en gering in aantal, toch nog ge vaar kunnen opleveren voor wie zich roekeloos blootgeeft. Uiterst behoedzaam, voetje voor voetje soms gaan wij voor waarts. Af en toe zien wij ons genoodzaakt dekking te zoeken, daar de Duitsers het blijkbaar nog niet kunnen verkroppen, dat wij Baarland hebben genomen en men ons uit de richting Ovezan- de het ene projectiel raa het andere naar het hoofd slingert. Juist als we Baarland binnen komen, springt ër dicht bij ons een granaat uit elkaar in een smal steegje. Wij ademen en slikken stof en het puin vliegt ons langs de oren maar we ko men er ongedeerd doorheen. Wil lem verliest er zelfs zijn goed humeur niet bij. „Jongen, Karei", grinnikt hij, „nou zie je er net uit, of je pas door een schoorsteen bent ge kropen." De Schotten zijn druk in de weer Baarland van de laatste vijandelijke restanten te zuive ren. Na enige korte schermutse lingen geven de Duitsers, die het hopeloze van hun positie inzien, zich over, daarmee de rij van reeds meer dian vijfhonderd krijgsgevangenen nog vergro tend. Het dorp is erg gehavend en de sporen van de oorlog zijn overal duidelijk zichtbaar zijn mond. Hij heeft een schim door een weiland. van een Duitse" uniform opgevan- moeten we ons gen. Herhaaldelijk weer bergen, „Een Mof!".sist hij tussen zijn tanden. Waakzaamheid is hier de boodschap en de Duitser onder vindt dat tot zijn nadeel Een tweede Duitse soldaat die uit een huis komt sluipen heeft nog net besef genoeg zijn handen omhoog te steken. We laten hem voor ons uitlopen, want we wen sen geen enkel risico te nemen... Door het slechte zicht levert de voorzichtigheid op het hart heeft Een eind verder lees ik op een bordje op een gevel: Th. Waaij, Politie. Wij kloppen aan en informeren bij hem waar de burgemeester woont. Wij (blijken er vlak bij te zijn. Waaij gaat met ons mee en natuurlijk nemen we de gevan gen Duitser ook mee. De burgemeester woont op een grote boerderij. „Nou, nou", zeg ik tegen Wil lem. „die vent zit er niet slecht voor. Moest die nog een baantje van de Duitsers aanpakken?" Kort en krachtig brengen we hem aan zijn verstand, dat hij onder arrest is en ons onvoor waardelijk moet volgen. „Ik heb niets gedaan," jam mert de boer. „Dat is het 'em juist, man," snijd ik zijn gekerm en geklaag af, „h&d je maar wat gedaan!' We voelen er niets voor om met deze sukkel te gaan debat teren en we nemen hem zonder verdere plichtplegingen mee. Voor de boerin, die doodsbleek en zwijgend de scène heeft bijge woond, voel ik toch iets als me delijden. Zij is in verwachting en houdt zich flinker dan haar man de „burgemeester". want de beschieting is opnieuw begonnen. De veldwachter is met ons meegegaan; hij wil de Schotten zijn diensten aanbieden. Onderweg klaagt de boer ons zijn nood. Hij had het burge meesterschap niet vrijwillig op zich genomen, beweert hij. Het is hem letterlijk opgedrongen. De burgemeester (de echte burgemeester wel te verstaan) was ondergedoken en de eerste wethouder had dat goede voor beeld gevolgd. Zo stond onze man dus voor de consequentie, dat hij het bestuur van de ge meente op zich moest nemen met alle gevolgen, daaraan ver bonden, als vorderingen uitschrij ven, arbeidskrachten leveren, enz. Aan de linkerkant van de straat ontdek ik een roodharig meisje, dat ons van achter de gordijnen begluurt. Willem loopt aan de andere Kcint. „Mooi rood is óók niet lelijk!" grap ik tegen hem, maar waar- Wijnemen een kortere weg schuwend legt hij een vinger op dan we gekomen zijn, n.l. dwars Van enige leiding was echter geen sprake meer, zodat alles in het honderd liep tot ongenoegen van de Duitsers. Zij gelastten de tweede wethouder dus het burge meesterschap waar te nemen. Tot tweemaal toe had hij dat gewei gerd, volgens zijn zeggen althans. Toen kwamen de Moffen voor de derde keer terug en stelden hem voor de keuze: „het burgemees tersbaantje aanvaarden of we steken je hele boel in brand". Zijn ouders, beiden erg doof, woonden bij hem in. Zijn vrouw verwachtte een baby „Wat moest ik doen?" wee klaagt de boer. Inderdaad, als dat allemaal waar is, W3t moest de man dan doen? Ik neem hem eens op en kom tot de conclusie, dat deze burgemeester-boer wel niet erg dapper is, maar dat hij toch ver moedelijk ook niet slecht genoeg is om uit winstbejag een baantje uit de handen van de vijand aan te nemen (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5