DOKIE DURF óe slimme speurder UIT DE PROVINCIE RECHTSZAKEN. VOOR DE-ZONDAG Kerkdiensten Anderhalf millioen extra voor de t.b.c.-bestrijding l OOG EN HART. Prinses Elisabeth en echtgenote bij de Paus Duitsland behoott bij het Westen Volgende week rede van Churchill De smokkelhandel tussen Oost- en West-Duitsland AARDENBURG. PERU PLAATST OPDRACHT IN NEDERLAND. TERNEUZEN De „Oljaren" door de bemanning verlaten OOSTBURG. VLISSINGEN. ZUIDZANDE. Ón helfingsLeschikking prijzen- beschikking handelsmarges '51 v De liquidatie van geblokkeerde gelden in België AXEL AGENDA Plannen iot hulpverlening aan de vluchtelingen in W. Duitsland Frankrijk sluit Tsjecho-Slowaakse instellingen 8?" Mijn ogen en mijn hart zullen daar zijn te allen dage. 1 Kon. 9 3. De Heer belooft aan Salomo dat Hij in de tempel Zijn naam zal openbaren, tonen zal wie Hij is en wat Hij kan. Zijn ogen zul len er zijn. Men heeft niet te doen met een blinde God, die in "t geheel geen notitie neemt van wat men voor Zijn aangezicht brengt. Zijn trouwe vuderogen zien alles van nabij. En ook Zijn hart zal er -bij wezen. Hij is geen harteloos God. Hij trekt zich de dingen aan. Hij wordt in het diepst van Zijn ziel geraakt, ge troffen, ontroerd. In Jezus Chris tus zijn de ogen Gods op ons ge slagen, klopt Gods hart voor ons. Zal ons oog blikken in Gods ogen, ons hart rusten aan Gods hart, zodat deze dag heilig is Of zal Gods oog er zijn en het onze niet? Zal Gods hart te vergeefs wach ten op ons hart? Zijn trouwe Vaderogen Zien alles van nabij Wie steunt op zijn vermogen Dien dekt en zegent Hij. G. JONKER t Paus Pius XII heeft prinses Elizabeth en de hertog van Edin- burg in audiëntie ontvangen. De paus sprak 20 minuten met de prinses en haar echtgenoot. Dit is het zesde bezoek van le den der Engelse koninklijke fa milie in 50 jaar. tengevolge van een fusie met an dere clubjes uit die tijd gewijzigd de meer stijlvolle naam van ZATERDAG 14 APRIL. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 15 APRIL. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaam- slag. Honienisse: 10 uur Ds. A. Soete- kouw. T TT Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Philippine: 2.30 uur Ds. J. van de Sluiskh: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten, Eev Diakenen; 2.30 uur Ds. P. A. van der Vlugt; 7 uur Ds. J. Scholten, Jeugddienst. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma, Bev. Ouderling; 2.30 uur Ds. G. Jansma. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 2 uur Ds W B. Bergsma, van Waterlandkerkje. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 2 uur Ds. J. H. van Beusekom. Oostburg: 14.30 uur Ds. W. J. Fournier. Retranchement: 10 uur Ds. W. J. Fournier, van Oostburg. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. M. N. Schrale. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. Uzendijke: 6 uur Ds. L. Doorn. Biduur voor de oogst. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijlman. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10,15 Ds. Nolthenius. Geref. Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. G. Sima te Leeuwarden Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. li. Pestman. - Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. Ritsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 9 uur en 2.30 uur Stud. Breen, van Amsterdam. Terneuzen: 10.30 uur en 3 uur Ds. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Axel: 10 u., 2.30 u. en 6.30 u. Ds. Aangeenbrug, van Terneuzen Hoek: 9.30 en 2 uur leesdienst Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u leesdienst. Ond-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms- Katholieke Kerk. jtxei 7 30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Rolst: 6.30, 7 45, 9 en 10.30 u. H.H. PWlippTne: 7, 8.30 en 10 u. H.H. s£T 8,30 en 10 u. H.H sJPTan Gent: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Terneuzen: Missen. Westdorpe: Missen. Zuiddorpe: Missen. Leger des Heils. Terneuzen: 7, 10 en 7,30 u. Samen- komsten; 6.30 uur Openlucht Tijdens een hem door de Fran se en buitenlandse pers aange boden maaltijd heeft de West- Duitse Bondskanselier, dr. Ade nauer te Parijs verklaard, dat .Duitsland tot het Westen be hoort en niet van het Westen ge scheiden wil worden" Een neutraal Duitsland zou het gevaar uit het Oosten niet kunnen bewezen, aldus Ade- ïauer. Wat de eenheid van Duits land betreft, zei hij dat de meer derheid van het Duitse volk deze niet wenst tot iedere prijs, want „garanties op papier betekenen nog geen vrijheid". Op een vraag wat hij dacht over Duitse herbewapening .ant woordde Adenauer, dat het Duit se volk na de twee wereldoorlo gen en het verminderen van het bezit der middenklassen de staat is gaan beschouwen als zijn vijand. Voorts heeft men in Duitsland door de ervaring van de laatste oorlog geleerd alles wat militair is te haten. Hij ver klaarde echter overtuigd te zijn, dat het Duitse volk, als het zich bewust wordt van het dodelijk gevaar uit het Oosten, bereid zal zijn offers te brengen en deel te Een conservatief parlementslid heeft Donderdag in Landen ge zegd, dat Churchill volgende week Donderdag in het parlement een „belangrijke" verklaring zal af leggen over de Noordatlantische verdediging. Verwacht wordt dat Churchill de voorstellen om de Amerikaan se admiraal Fechteler te benoe men tot opperbevelhebber van de vloot voor 't Atlantische Oceaan gebied zal aanvallen. De smokkelhandel tussen Oost en West-Duitsland waarvan de omvang door enkele Duitse des kundigen op het viervoudige van de legale handel wordt geschat, wordt thans onderzocht door een commissie van de West-Duitse Bondsdag. Herbert Wehner, de socialisti sche voorzitter van de commissie die verscheidene jaren in Rus land heeft gewoond, heeft op een persconferentie gisteren meege deeld, dat Noord-Afrikaanse, Ne derlandse, Zweedse en vooral Belgische firma's bij de illegale interzonale handel betrokken waren. ..Wilhelmina", die ook correspon deerde met de Oranjetruien, die de jeugdige Axelaars aldra tot hun clubdracht kozen en tot op deze dag behielden. Terugziende op een 40-jarig be staan mag de V.V. „Axel" zich er op beroemen de oudste voetbal vereniging van Zeeuws-Vlaande- ren te zijn. De annalen der vereniging spreken van vele „ups en downs" Het representerend elftal al leer. wist reeds op minstens 10 kam pioenschapstitels beslag te leg gen, sinds het aanvankelijk in Z.V.B., later in K.N.V.B. verband speelde. Tweemaal slaagden de Oranje hemden er in de drempel der tweede klasse te overschrijden. Beide malen was het verblijf in de hogere regionen van korte duur, n.l. slechts één seizoen. Toch bleven bestuur zowel als werkende leden met de beste voornemens oezielü. Was het bij het zilveren jubi leum een revue onder de weidse titel „Van Pomp tot Watertoren", die nog steeds in de herinnering van sportminnend Axel voort leeft, ook ditmaal zal dezelfde pen het wel en wee van Axels oudste en sympathiekste sport vereniging muzikaal en vocaal verklanken, waartoe het goedver zorgde archief stof te over biedt. Voor de aanvang van het vol gende voetbalseizoen zal deze 40- jarige herdenking naar thans is komen vast te staan plaats hebben. Medewerking uit brede kring is bereids toegezegd. vorderd 5 bankwerkers, 12 timmer lieden, 4 metselaars, 8 leerlingen Bovagcursus. On 1 October werd de cursus aan gevangen met 85 leerlingen. Na 1 October meldden zich 2 leerlingen, terwijl er 8 bedankten. Coöp. Ver. „Vlasserswelzijn". De Coöp. Ver. „Vlasserswel- Een scheepswerf te Hardinx- veld heeft een opdracht ontvan gen voor de bouw van een stoom- baggermolen met een emmer- inhoud van circa 425 liter en tv.ee reke- elevatorklepbakken voor nemen aan de verdediging van j ning van het gouvernement van West-Europa. I Peru (Zuid-Amerika). REPATRIËRENDE ZEEUWS-VLAMIN GEN Met het troepentransportoschip „Dorsetshire", vermoedelijke aan komst te Rotterdam op 219 April 1951, repatriëren de volgende Zeeuws-Vlaamse militairen E. J. van Waes, Terneuzen; D. M. Comimelira, Aardenburg; J. Riekwiel, Axel en J. P. G. van Ham, .Spui. Aanbesteding. Door de heer W. Voogt, archi tect alhier, werd namens de Z. V. T. M. aanbesteed het verbouwen van een woonhuis aan de Sche- pendijk aldaar. Ingeschreven werd als volgt: J. van 't Hoff, te Hoek, ƒ6700, J. C. de Vos te Zaamslag, 6570; P Hamelink te Hoek ƒ6561; J. Kolijn. ƒ5970; J. F. v. d. Veen, ƒ5940; P. W. Nieuwelink, j 5940; Gebr. v. d. Poel, ƒ5750; S. J. Mie- len, ƒ5448; Gebr. de Bruijne f5350; Gebr. Simons, ƒ5328 en W. N. Nieuwelink, 5310. De inschrijvers bij wier naam geen woonplaats is vermeld wo nen te Terneuzen. De gunning is aangehouden. Een trouwe dienstbare. Mej. V. d. Dussen viert van daag de dag, dat zij 25 jaar ge leden als huishoudster in dienst trad bij de heer P. J. van Breda Vriesman Sr. Als waardering voor dit bewijs van trouwe dienstbaarheid zal haar door de Ned. Huisvrouwenvereniging, de verguld zilveren medaille met oorkonde worden uitgereikt. Z.V.U. een filmavond belegd onder de titel „Het mooiste van Zwitser land". Na een kort openingswoord ver leende de heer P. Loof het woord aan de heer Kleine Staarman, die zjjn indrukken weergaf van zijn vele reizen in Zwitserland en de verschillen aangaf niet alleen tus sen Nederland en Zwitserland, maar ook tussen de verschillen in de Kantons onderling. Hierna werden een honderdtal kleurenfoto's vertoond met toelich ting van de heer Kleine Staarman. Jammer dat niet alle beelden even duidelijk waren door het ont breken van de juiste lens. Na de pauze werd de hoofdfilm vertoond en werden de aanwezigen medegenomen op een prachtige reis door Zwitserland. Vele oude herinneringen kwamen bij het zien van dit schone land schap weer boven. Na het beëindigen van de film nam de heer Loof nogmaals het woord, dankte voor het gebodene en gaf de aanwezigen de raad zich aan te sluiten bij de N.R.V., ten einde te kunnen profiteren van de door deze vereniging, zowel in groepsverband als voor privé ge projecteerde reizen. 7.30 7, 8,30 en 10 u. H.H. 7, 8,30 en 10 u. H.H. 7.30 en 10 u. H.H Uit Kirkwall is gemeld, dat de kapitein en de laatste vijftien leden van de bemanning .Oljaren" Vrijdagavond hebben verlaten. Het Zweedse schip was Donderdag bij de Orkaden ge strand. Wagen met hooi gekapseisd. Gisternamiddag wilde de land bouwer v. A uit Sluiskil met een zwaar beladen wagen hooi als laatste van een file voertuigen, die wegens het schutten van schepen door de middensluis voor de openstaande brug waren opgehouden, de oprit hiervan op- ^Met een „gangetje" trok het voor de wagen gespannen paard de vracht de brug op. Evenwel raakte een wiel de opstaande rand van de brug, waardoor de vaart werd afgeremd. De viervoeter was niet dij Verkeersongeval. Toen Donderdagmiddag te onge veer 1 uur het 3-jarig zoontje van de heer D. K. te Driewegen, dat op weg was naar de kleuterschool al daar, zijn grootmoeder in de auto bus zag zitten, stak hij plotseling de rijweg over om naar haar toe te gaan. Het ongeluk wilde dat op hetzelf de ogenblik de heer P. S. S. Wil- lemsen uit Zaamslag op zijn mo torrijwiel kwam aangereden, en hoewel hij ogenblikkelijk krachtig remde, kon hij niet voorkomen dat het knaapje door het motorrijwiel werd gegrepen. Zowel het jongetje als de heer W. kwamen te vallen, met het ge volg dat het knaapje een hoofd wonde opliep en de motorrijder een hersenschudding kreeg. De heer W. treft niet de minste schuld. Nadat zowel aan het knaapje als aan de heer W. geneeskundige hulp was verleend, werd laatstgenoem de per auto naar huis vervoerd. zijn" hield dezer dagen haar jaar vergadering in zaal Sancta Maria te Eede. De bedrijfsresultaten over 1950 stemden tot tevreden heid. De gebouwen werden aan zienlijk uitgebreid. Thans worden plannen be raamd, om te komen tot het bouwen van een eigen roterij, waarbij zich echter diverse moei lijkheden voordoen. Speciaal voor het afvalwater-probleem dient spoedig een oplossing te worden gevonden. De positie der vlassers op orga nisatorisch gebied werd niet be vredigend geacht. De vergadering nam dan ook met algemene stemmen een motie aan van de volgende inhoud: „De C. V. „Vlasserswelzijn" te Eede, in jaarvergadering bijeen, spreekt de wens uit, dat de di verse vlassersverenigingen ten spoedigste zullen komen tot een landelijke organisatie van krach tig opgebouwde vlassersvereni gingen, en dat zonodig een alge mene vergadering worde gehou den van alle Nederlandse vlas sers." Jaarverslag „Ambachtsschool voor Oostburg en Omgeving. Aan het verschenen jaarverslag der „Ambachtsschool voor Oostburg en Omgeving" ontlenen wij: In de algemene vergadering van 10 Febr. 1950 werden de aftreden de bestuursleden de heren J. A. van Bal, J. M. A. C. van Dongen en P. van Putten herkozen. Op 13 Nov. 1950 overleed het bestuurslid de heer P. Daansen Wz. Op 20 Mei '50 Werd het ingedien de bestek van het nieuwe gebouw goedgekeurd. De aanbesteding had plaats op 7 Juli. De bouw werd ge gund aan de firma I. A. Bossand Zn te Oostburg voor 157.130. Op 18 Sept. j.l. werd met de bouw be gonnen. De verwarmingsinstallatie werd opgedragen aan de firma Sas- vena te Middelburg voor ƒ27.880. Enige verouderde werktuigmachi nes werden door moderne vervan- THOLEN. Benoemd. Bij Koninklijk besluit is be noemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Tholen, de heer E. D. van de Velde, can- didaat-notaris te Tholen (vaca ture D. van de Velde). Noors stoomschip nog niet vlot. Het Noorse libertyschip „Kent County", dat Dinsdag voor Zee- brugge is gestrand, heeft men nog niet vlot kunnen slepen. Donderdag hebben de grote zeeslepers „Schelde", „Ebro", „Ganges", „Directeur Gerling" n üe „Gater" tevergeefs ge tracht het schip van de zandbank te trekken. Duikers van Van der Tak uit Rotterdam hebben vastgesteld, iat de „Kent County" ruim twee meter diep in het slik zit. Het schip zakt steeds dieper weg en men vreest, dat het niet dan met grote kosten kan wor den vlotgebracht. De toegang tot de kade is verboden, daar het schip geladen is met munitie en wapens voor België. Aanbesteding. Voor rekennig van de heer Ch. de Neve alhier, werd door het architectenbureau Faas uit Bier vliet, alhier aanbesteed het bou wen van een woonhuis. De in schrijvingen luiden als volgt: De Reu te Nieuwvliet 13.890; A. Snoeren te Zuidzande 13.352; A. Risseeuw te Zuidz. 13.014; J. A. de Lignij te Zuidz. 13.001; A. J. v. Lare te Zuidz. ƒ12.750; W. Focke te Zuidzande 12.498. De raming van de architect be droeg f 13.000. De gunning werd aangehouden. Zoals wij reeds mededeelden is uit de Marshallhulp 1.513.000 gul den vrijgegeven voor de bestrij ding der tuberculose in ons land. De vrijgegeven gelden zullen worden gebruikt voor de verbete ring van de apparatuur en ove rige outillage van een aantal consultatiebureuux. Dienaangaande kunnen wij nog het volgende mededelen: Vooral na de oorlog waren de gebouwen en inrichtingen van de consultatieburaux in zeer slechte toestand en het was nauwelijks meer mogelijk de enorme stijging der t.b.c. het hoofd te bieden. Gedurende vijf jaren is veler lei verbeterd op dit gebied. Uit de begrotingsgelden zijn belang rijk grotere bijdragen ter be schikking gesteld dan voorheen en een zekere mate van stabili sering zowel in de organisatie i ls in de ziektecijfers der t.b.c. was bereikt. Het gold nu, een algemeen plan van bestrijding uit te voeren. Dit plan was gereed. De moderne techniek maakte de uitvoering mogelijk, doch het ontbrak nog steeds aan de apparaturen, om in te nemen. Thans zal het moge lijk zijn, op de meeste plaatsen de allerbeste en meest geschikte röntgeninrichtingen te plaatsen en daarmede kan een aanval starten, die de belofte van be langrijk resultaat inhoudt. De apparaturen zullen daar hun plaats vinden, waar zij ter stond of althans binnen zes maanden in gebruik kunnen wor den genomen. Met de aan te schaffen appara ten zal op de meeste plaatsen 't onderzoek in zulk een mate ge diend zijn, diat niet alleen de da gelijkse arbeid der eonsultatie- bureaux meer efficiënt en meer vruchtbaar wordt, doch dat ook het bevolkingsonderzoek op doel treffende wijze kan uitgebreid worden. In de Nederlandse staatscourant van 6 April j.l. werd de prijzenbe- schikking handelsmarges 1951 ge publiceerd. De strekking hiervan de beheersing der prijzen van I - „rl voor het normale huishoudbudget grote stijl die uitvoering ter hand belangrijke artikelen. Tot deze artikelen kunnen in het algemeen niet worden gerekend de goederen, die zijn onderworpen aan weeldebelasting of omzetbelasting volgens het zogenaamde tussen- tarief. Behoudens enige uitzonde ringen is dan ook ten aanzien van deze artikelen genoemde beschik king buiten werking gesteld door middel van de gepubliceerde ont heffingsbeschikking prijzenbeschik- king handelsmarges 1951. Tot de uitgezonderde artikelen behoren ondermeer behangselpapier, lino leum, haarden en sigarettenpapier. De door de minister van Econo mische Zaken in de Tweede Kamer aangekondigde voorschriften voor de groot- en kleinindustrie zullen evenmin gelden voor deze weelde- goederen. De ministerraad heeft Vrijdag een wetsontwerp goedgekeurd, dat betrekking heeft op de liquidatie van geblokkeerde tegoeden. Uit toelichtingen, die door bevoegde kringen werden gegeven, blijkt, dat de deblokkering zal geschieden in de vorm van aandelen van de sane ringslening, die op de beurs ver handelbaar zijn. Elk jaar zal in aandelen één tiende vai%- het ge blokkeerde tegoed worden vrijgege ven maar de terugbetaling op deze aandelen zal per jaar één twintig ste van het tegoed bedragen. Na 10 jaren zal «ïen dus in aandelen zijn geblokkeerd tegoed geheel hebben terugontvangen, maar de aandelen zullen eerst over 20 jaren geheel zijn afgelost. Jubileum in de Sportwereld. Het zal op 23 Juni a.s. 40 jaar geleden zijn, dat alhier werd op gericht de V.V. „Axel", zoals zij in de loop der 5 jaren bekendheid heeft verworven. Toenmaals machte de zware vracht de brug wer<j zij gedoopt met de beschei- op te trekken en de wagen liep cjen naam „D. J. S.", oftewel' gen. De financiering voor de nieuwe school, de aanschaffing van machi nes en inventaris wordt geput uit een lening van 350.000 welke werd gesloten bij de Rijksverzeke ringsbank. Uit deze lening werd de rekening-courant-overeenkomst bij de bank van Ned. Gemeenten, waarvan een bedrag van 34.290,26 was opgenomen, geconsolideerd Een onderzoek naar de lichame lijke gesteldheid van de leerlingen op 2, 3 en 6 November door dokter Pels ingesteld was alleszins gunstig, DAGSCHOOL. De nieuwe cursus begon op April met 44 bankwerkers en 20 timmerlieden. Op het eind van het jaar waren 110 leerlingen aanwe zig HEDEN: TERNEUZENBovenzaal Ho tel Des Pays Bas, 12 uur: C. J. m V.-Bazar. Luxor Theater, 8 uur: Biosc. ,,Zo begint het leven". Concertgebouw, 7.30 uur: Biosc. „Fabiola". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „De roemrijke daden vaq Danny". MORGEN: TERNEUZENDuxor Theater 4.30 Zondagmid'dagvoorstel- lirng; 8 uur: Biosc. „Zo begint Ihet leven". Concertgebouw, 2.30 uur: Zondag,middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „Fabiola". AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „De roemrijke da den van Danny"; 8 uur: Biosc. „Sonny of my heart". achteruit de brug af. Het gevolg was, dat de vracht juist voor de brug omviel en de toegang tot de brug geheel v sperde, waardoor het naar de stad komende verkeer aan de overzijde gedwongen was te wgchten en inmiddels de brug weer openging. De „lig-in-de-weg" werd door de behulpvaardigheid van een buschauffeur der Z.V.T.M., die met een draad aan z n wagen de vracht hooi versleepte, zodanig uit de weg geruimd, dat het ver keer, nadat de brug was neerge laten, doorgang kon vinden. Het hooi werd op een vrachtwagen geladen en men vroeg zich ver wonderd af, hoe het mogelijk was geweest deze lading hooi op de wagen van landbouwer v. A. te laden. Het liep af met materiele scha de aan de wagen en waarschijn lijk voor de onfortuinlijke land bouwer met extra-onkosten voor het vervoer van z'n hooi. Filmavond „Het mooiste van Zwitserland". Donderdagavond werd ond^ auspiciën van de N.R.V. en de „De Jonge Sportvrienden". Deze naam klonk wel zeer bescheiden en al spoedig werd deze dan ook Op 31 Maart kregen 13 timmer lieden en 22 bankwerkers een ge tuigschrift, terwijl 3 timmerlieden en 4 bankwerkers een tweede ge tuigschrift behaalden. AVONDSCHOOL. Van de avondschool kregen 7 leerlingen het diploma. Van de le naar de 2e klasse werden bevor derd 7 bankwerkers, 9 timmerlie den 5 metselaars en 1 schilder. Van de 2e naar de 3e klas werden be BELEDIGING van joodse BEVOLKINGSGROEP De 50-jarige auteur K. Norel uit doen. Nieuwer-Amstel, schrijver van het boek „De tyrannie verdrijven werd door de Amsterdamse recht bank vrijgesproken van een tegen hem ingediende aanklacht wegens belediging van de Joodse Nederlan ders, doch de Officier tekende ap pèl aan, zodat N. gisteren terecht moest staan voor het gerechtshof. In zijn boek had hij o.m. geschre ven, dat de Joden zich tijdens de oorlog niet hadden verweerd tegen de progroms, dat anderen bij de Amsterdamse Febr .-staking voor hen in het krijt waren getreden, dat deze afwezigheid van verzet onder de Joden niet bevreemdend was, omdat Joden zich niet plegen in te spannen, wanneer zij geen kans hebben op succes, dat zij wei nig pogingen hadden gedaan zich aan de greep van de Duitsers te onttrekken en dat zij pas wakker werden, toen de nazi's hun grijp vingers uitstaken naar hun vermo gen en huisraad. „De Joden mogen geen helden zijn, geslepen zpn ze zeker", zo luidde een andere zin. Verdachte sprak ter zitting zijn leedwezen erover uit, dat hij in de bewuste passages „geen uiting had gegeven aan zijn medeleven met het lijden van het Joodse volk", zo als hij dat in andere passages wel zeide te hebben gedaan. Er ontspon zich een langdurige discussie over de vraag, of de ge noemde passages beledigend moes ten worden geacht of niet. De pre sident Wanneer u schrijft, dat de Joden geen helden zijn, maar wel geslepen. dan vind ik dat hoogst beledigend". Als getuige gehoord verklaarde Mr J C. S. Warendorff, advocaat en procureur te Amsterdam, die de klacht tegen verdachte heeft inge diend, dat het stuk misleidend is en in strijd met de waarheid. Ge tuige las een brief voor van drs L. de Jong, chef van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie waarin het actieve verzet, door di verse Joden in de illegaliteit, ge boden, in het kort werd aange- haald. De procureur-generaal, achtte het een hatelijk gezegde, wanneer men betoogt, zoals verdachte, „dat Joden zich niet plegen In te span nen als er geen kans op succes is Verdachte heeft voorts in zijn boek de Joden verweten, dat zij gedwee hun radio's hebben ingeleverd, maar ik mag wel zeggen dat het grootste deel van het Nederlandse volk dat heeft gedaan. Tenslotte keurde de prbcuréur het af, dat verdachte geschreven heeft over hulp ..van Nederlanders aan Jo den", alsof Joden geen Nederlan ders zijn. Hij eiste wegens beledi ging 300 boete, subs. 1 maand. De verdediger betoogde, dat ver dachte zelf actief illegaal is ge weest en veel voor de Joden heelt Hij gedaan tijdens de bezetting, concludeerde tot vrijspraak. Het hof zal op 26 April uitspraak DE „SPORTFAVORIET" KRIJGT VOORLOPIG ZIJN BESCHEIDEN NIET TERUG, De N.V. in oprichting „De Sportfavoriet", weekblad voor sport en spel, had bij de kanton rechter te Rotterdam een ver zoekschrift ingediend, waarin op heffing van de inbeslagneming van bescheiden van dit blad werd gevraagd. Bij de huiszoekingen vian enige tijd geleden in verband met de z g voetbalpools" werden bij dit Wad o.m. briefpapier, ingevulde wedstrijdformulieren, een pagina zetsel, regus van ontvangen post wissels, een debiteuren- en een facturenboek in beslag genomen. In het request mende de ver zoekster, dat de inbeslagneming in strijd met de wet is. Ook heeft zij geen onderneming, die de exploitatie van een z.g. voetbal pool beoogt. Wel schrijft zij iedere week een wedstrijd uit, doch de formulieren hiervoor worden gratis beschikbaar ge steld. In het request meende de ver verder, dat naar de mening van de verzoekster de inbeslagne ming alleen is gedaan om, zon der dat door óe rechter in hoog ste instantie een beslissing in zake de z.g. voetbalpools is ge geven, aan deze prijsvragen op onoirbare wijze een einde te ma- Ken. Mr. F. A. Nelemans, kanton rechter te Rotterdam, was Don derdag van oordeel, dat een N.V. in oprichting geen rechts persoonlijkheid heeft, zodat nij verzoekster niet ontvankelijk haar eis kon verklaren. Hij meende, dat het request zal moe ten worden gewijzigd en ten name van de exploitanten op nieuw moet worden ingediend. De ambtenaar o.m. zou graag zien, dat in het nieuw in te die nen verzoekschrift de term „on- oirbaar" zal worden weggelaten, omdat de gehele alinea, waarin dit woord voorkomt, is weerlegd door een uitspraak van de Hoge Raad. -p De raadsman Dr. Mr. L. P. van der Does, deelde ons mee spoedig een nieuw request le zullen indienen. Een E.C.A.-commissie van vijf, waarin Amerikaanse en Duitse deskundigen zitting hadden, heeft een veelomvattend plan voor in schakeling van de vluchtelingen in geheel West-Duitsland in het maatschappelijke leven opgesteld, waarvan de kosten op twaalf en een half milliard mark worden geraamd. Het plan voorziet in het bouwen van 1.200.000 wonin gen voor de van huis en hof ver drevenen, een nieuwe verdeling der vluchtelingen over de ver schillende Duitse staten naar ge lang van de mogelijkheid hunner opneming in het arbeidsproces, het verschaffen van werk aan on geveer zes honderd duizend ver drevenen, die vroeger werkzaam waren in industrie, handel en nij verheid en in de z.g. vrije beroe pen, en het nemen van een aantal sociale maatregelen. De twaalf en een half milliard mark, kosten van uitvoering van het plan, zul len over 6 jaar worden verdeeld. De Franse regering heeft Vrij dag bekend gemaakt, dat het Tsjecho-Slowaakse consulaat in Algiers en het Masaryk-instituut te Parijs gesloten zullen worden als represaille voor soortgelijke maatregelen van de Tsjecho-Slo waakse regering tegen het Fran se consulaat in Bratislava en het Franse instituut te Praag.' De Tsjecho-Slowaakse ambas sade te Parijs blijft gewoon ge opend. MAN STAK VROUW IN DE RUG. Vrijdagavond omstreeks 7 heeft een kapper, die op het nabij de Paleisstraat woont, vrouw met een mes in de rug stoken. De man was kenneUjl uur _k in overspannen toestand, aldus meldt de politie. De verwonding was niet zo heel ernstig en de vrouw kon, nadat de wond in een der ziekenhuizen was gehecht en verbonden, naar haar woning terugkeren. De man is voorlopig in een cel van het bureau Warmoesstraat ondergebracht. Diederik hees zich overeind. „Snap er niets van", zei hij. „moet iets aan de machine man- ikeren". Maar Dclkie lette raiet meer o; zijn vriend die enigszins ongeluk kig over de rand van 't bad hing Want zijn nimmer rustend apeurderoog had een briefje op de grond ontdekt, waarop hij ran als een havik afschoot. Hij nam het op en las: „Ratoar is onweerstaanbaar, professor Dilktik". „Dat <haidJ ik kunnen weten riep Dakie uit. „Die ellendige Diklik zit e" weer achter!" Hij rende door de ruïnes naar de leletfoon ocm de politie te waar schuwen. Maar een luid motorgeronk bul ten deed hem verstijven, want hij voelde eenvoudig, dat er iets met zijn auto aan de hand w-ai. Mei een ikreet rende hij na touiten. OVERVAL OP sigarenwinkelierster. De Amsterdamse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de twee jeugdige Am sterdamse verdachten van de op 27 November j.l. gepleegde over val op de 56-jarige weduwe Van Onselen, een sigarenwinkelier- stGr aan. de Kanaalstraat te Am- sterdam. De rechtbank veroordeelde de 19-jarige zeeman A. ten C. we gens poging tot diefstal, vooraf gegaan door het plegen van ge weld conform de eis tot een ge vangenisstraf van vier jaar. De 20-jarige timmerman B. W., tegen wie eveneens vier jaar was geëist, kreeg drie jaar. P.T.T.-AMBTEN A AR VEROORDEELD. De 50-jarige L. van L„ een Amsterdamse ambtenaar van di P.T.T. met 30 dienstjaren, is ver oordeeld tot een gevangenisstra van anderhalf jaar met aftrel wegens verduistering van geld dat hij in zijn bediening ondei ANTI-FRANCO DEMONSTRATIE TE BRUSSEL. Studenten hebben Vrijdagavond in een Brussels theater een anti- Franco demonstratie gehouden bij het optreden van een Spaans ge zelschap zangers en dansers. Er werden stinkbommen gegooid vóór het doek opging. Tijdens het optreden van het gezelschap begon nen de studenten te schreeuwen Weg met Franco." Zij herhaalden dit bij de tweede dans, terwijl de politie hen uit het theater trachtte te verwijderen. Vrouwen, die „Lang leve de Spaanse republiek" riepen, werden eveneens verwijderd. Gevechten tussen politie en de monstranten duurden voort, toen de laatsten zich voor het theater weer verzamelden. Toen een sterke politiemacht tegen hen optrad verspreidden de demon stranten zich. De zaal was bijna leeg, toen net gordijn aan het eind van de voor stelling viel. Meer dan 200 perso nen werden door de politie vastge houden. zich had en wijziging van de in houd van hem aangeboden tele grammen. Tegen deze verdachte was veertien dagen geleden twee jaar geëist. Ter zitting had hij erkend de inhoud van telegrammen te heb- ben verkort, nadat hii voor de volledige tekst van de afzender het geld had ontvangen. Boven dien had hij gewone telegram men verzonden als brieftele- grammen. In totaal had hij op leze wijze enige honderden gul dens weten te verduisteren.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2