Gevoel, verstand en politiek In de lucht boven Korea Weinig vorderingen der Verbondenen MacArthur vertrekt uit Tokio Wat zal er uit het Noorden komen? Jongtsian binnengetrokken Het nieuws over de Engelse begroting, die nog verdere zware lasten zal leggen op het reeds twaali jaar lang versoberende Britse volk werd geheel over schaduwd door het besluit van president Truman om de opperbevelhebber der Verenigde Naties in het Verre Oosten, generaal Douglas MacArthur van al zijn functies te ontheffen. Naast de militaire leider van de strijd in Korea, was de generaal tevens gou- verneur over het bezette Japan en ook deze post gaat over in de handen van generaal Ridgway, die zich en de laatste wereldoorlog èn in Korea eveneens bijzonder heeft onderscheiden. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. HERHALINGSOEFENINGEN De steun aanrde Ambonnezen in Nederland Donderdag is een pantsercolonne der V. N. Yong- tsjon, even boven de 38ste breedtegraad ten Zuid- Westen van Tsjorwon, binnengetrokken. Jongtsjon is een belangrijk verkeerscentrum. Ten Oosten van de plaats tot het stuwmeer van Hwatsjon hebben de Verbondenen ondanks krachtige steun van de lucht macht en artillerie weinig vorderingen gemaakt. Sommige eenheden moesten 't contact met de tegen stander verbreken. Amerikaanse troepen, die de rivier de Hantan ten Noorden van Jongpjong overstaken, kwamen onder hevig vuur uit bunkers op de Noordelijke oever te liggen. Met vlammenwerpers werd de Noordelijke tegenstand overwonnen. In het gebied van Hwatsjon werd een communis tische tegenaanval afgeslagen. Nederlandse groentenuitvoer naar Duitsland zal Maandag kunnen werden hervat POKKEN EN TYPHUS IN KOREA. Dr Adenauer sprak Mr Slikker mei HET PLAN SCHUMAN INSTEMMING OVER DE REDE VAN TRUMAN IN DEN HAAG. De 3l/2 pCi staatslening 1951 DE TOESTAND IN PERZIË Frankering bfl Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 14 APRIL 1951. 7e Jaargang No. 1704. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uwr in Over dit opzienbarende ontslag, x dit opzienoarenue unujiag, i Die vreedzame middelen zijn waar de gehele wereld zich thans nog lang met uitgeput.En Tru mee bezi| houdt valt heel wat te mans woorden in zyn tot het zeggen. Er zijn in de eerste plaats bij de gevoelsargumenten, die velen zullen zijn opgewekt. Generaal MacArthur heeft zich een grote naam verworven door zijn schitterende krijgsverrichtin gen in de laatste wereldoorlog tegen Japan. Daarna kreeg hij de uiterst moeilijke taak het Ja panse volk, dat zo dictatoriaal en krijgszuchtig was opgevoed, aan een meer democratische staats vorm te gewennen en het weer een eervolle plaats te doen in nemen in de rij der volkeren. Hij had hierbij één groot voordeel boven zijn Amerikaanse collega's, die in Duitsland en Oostenrijk met een soortgelijke taak belast zijn. Amerika is de enige bezet tende mogendheid van Japan en heeft dus veel meer de handen vrij om haar inzichten door te voeren. Ook deze taak volbracht Mac Arthur voortreffelijk en hij wist zich onder de Japanners een flinke populariteit te verwerven. De oorlog in Korea bracht hem weer zijn oude handwerk en deze vreemde krijg lag met zovele voetangels en klemmen van poli tieke aard bezaaid, dat de gene raal in een van deze klemmen is verstrikt geraakt. Het is de klem van de gehoorzaamheid, die een militair verschuldigd is aan de regering, die boven hem is ge steld. Het. is begrijpelijk, dat velen, die de spannende koude oorlog tussen Amerika en het commu nisme volgden, een gevoel van teleurstelling niet kunnen onder drukken nu een zo sterke figuur als MacArthur ten val is ge bracht. Dit gevoel wordt echter over heerst door het verstand. En dan ■egt ons in de tweede plaats ons verstand, dat een oorlog tussen de twee grootmachten van deze tijd met alle middelen voorkomen dient te worden. De politiek van MacArthur was een oorlogszuch tige politiek. Zij ging er vanuit, dat Amerika met zijn geweldige hulpbronnen een einde moest maken aan de strijd in Korea door desnoods een oorlog met communistisch China te riskeren. Zou Rusland dan uit eindelijk ook aan Chinese kant mee gaan vechten, welnu ook dat land kunnen wij er wel onder krijgen, zo was ongeveer de rede- rteting. Doch aan het onnoeme lijke leed, dat zodoende opnieuw over de gehele wereld zou zijn gebracht, aan de millioenen doden, aan de vreselijke gevolgen van een atoorhbomoorlog werd te weinig gedacht. Het verstand zegt ons, dat eerst alle vreed zame middelen moeten zijn uitge put om een verzoening tussen het Oosterse en het Westerse stand punt teweeg te brengen en dat pas in de allerlaatste plaats aan agressie het hoofd moet worden geboden door een algemene we reldoorlog. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Meer zon. Wisselend bewolkt met enkele buien, sommige met hagel of on weer. Overwegend matige Weste lijke wind. Voornamelijk gedurende de ochtend iets kouder. ZONDAG 15 APRIL. in Amerikaanse volk gehouden radiorede, waarin hij er op wees, dat de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten juist gericht was op het voorkomen van een derde wereldoorlog, getuigen van veel meer staatsmanswijsheid dan de oorlogszuchtige taal, die de beroemde generaal enige weken geleden sprak. Ook met Trumans laatste woor den: „Het is best mogelijk, dat ondanks onze uiterste pogingen de communisten de oorlog in Ko rea zullen uitbreiden. Het zou echter tragisch verkeerd zijn als \vij daartoe het initiatief zouden nemen", moet een groot deel van de mensheid het eens zijn en zij getuigen dat het verstand gezege vierd heeft. Als derde punt is er de politiek. De Koreaanse oorlog is veeleer tegenhouden van de aanvallers en om het duidelijk maken, dal agressie geen zin heeft. Meei nog dan in een andere oorlog zijn het dus de politieke leiders, die de lijn moeten aangeven waar langs getracht moet worden een oplossing voor het conflict te vin den. En de politieke leiders zijn zij, die door het volk als zodanig zijn gekozen en die het land regeren. De militairen zijn slechts de uit voerders van de lijn, die door de regering wordt aangegeven. Ook de hoogste militairen heb ben daar uiteindelijk aan te ge hoorzamen. Men kan zich voor stellen, dat het voor een man als MacArthur niet gemakkelijk is te gehoorzamen aan orders, waar hij het niet mee eens is. Doch ge hoorzamen moest ook hij of an ders ,:ijn ontslag nemen. Hoe hoger positie men in dit leven verkrijgt, hoe moeilijker het gehoorzamen wordt. Het is duidelijk dat MacArthur in dit opzicht heeft gefaald. Dat in Amerika de tegenstan ders van Truman, met name de republikeinen, deze betreurens waardige aangelegenheid aangrij pen om zich met alle kracht te werpen op de president en zijn aanhangers is een bijkomende politieke zaak. Ook zij, aan de macht zijnde, zouden geen gene raal kunnen handhaven, die hun orders in de wind sloeg. Het is slechts te hopen, dat het verstand ook hij deze grote Ame rikaanse partij spoedig zegeviert, Want met een verdeeld Amerika een politieke strijd dan een wer-- kelijke oorlog. Het gaat om het I is thans niemand gebaat. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.— 8.35 9.15 9.25 n.m. 8.36 9.11 9.51 10.01 MAANDAG 16 APRIL. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.27 10.02 10.42 10.52 n.m. 10.08 10.43 11.23 11.33 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder April 3.42 15 5.46 19.36 11.34 16 5.44 19.38 12.52 4.01 17 5.41 19.39 14.11 4.16 18 5.39 19.41 15.31 4.28 19 5.37 19.34 16.53 4.39 20 5.35 19.44 18.18 4.50 21 5.33 19.46 19.47 5.02 Sombere voorspellingen zijn er uit het hoofdkwartier van de V. S. te Tokio gekomen: op de Mandsjoeryse vliegvelden zouden honderden Russische vliegtuigen zyn opgesteld voor deelneming in het Koreaanse conflict. Wat moet men er van geloven? De sensa tionele commandowisseling op de allerhoogste post heeft het beeld niet overzichtelijker gemaakt. En toch is het van zo groot belang te weten, wat er werkelijk gebeurt, dat wy een poging willen wagen om de situatie te schetsen. Twee verklaringen hebben wij voor ons liggen. De eerste komt uit het hoofdkwartier van Mac Arthur uit de laatste dagen van zijn feitelijk gezag. Het maakte melding van drie- tot vijfhonderd Russische vliegtuigen, welke ge concentreerd waren in het grens gebied ten N. van Korea. Kort daarna stelde de generaal zelf zijn eisen om hem meer troepen ter beschikking te geven. Dit laatste is wel begrijpelijk, gezien in het licht van de mededelingen, dat 18 njeuwe Chinese divisies zijn opge steld achter de frontlinie, zodat het waarschijnlijk is. dat Peking thans een „all-out" offensief wil inleiden om alsnog te trachten de UNO-troepen de Japanse Zee in te jagen. Dat Peking niet einde loos voort kan gaan in deze ma teriële vernietigingsslag, is duide lijk. Het land heeft practisch geen eigen wapenindustrie; het bouwt weliswaar een belangrijke zware Industrie op in Mandsjoerije, doch alvorens dit tanks en geschut aan de lopende band kan opleveren, zullen nog wel enkele jaren zijn verstreken. De Chinezen zijn der halve volledig afhankelijk van Russische aanvoer. Die aanvoer is uitermate kostbaar en ook de Russische productiestand is nog verre van rooskleurig. Zuinigheid met het materiaal blijft dus een eerste gebod en daarom kan men een oorlog van een felle intensi teit als op Korea niet laten voort duren. Chinezen en Amerikanen zullen thans even verlangend zijn om een streep onder de rekening te zetten. Peking wil het stellig nog eens proberen en het laat zich aanzien, dat het in Moskou dringend om vliegtuigen heeft verzocht. Want zolang de supre matie In de Koreaanse lucht in Amerikaanse handen is, zal het uitermate moeilijk zijn voor de taaie Chinezen om een overwin ning te land te behalen. Dit alles moet dus duidelijk zijn. Belangrijker is dan ook, hoe de Russen hierop zullen reageren. Beginnen zijn werkelijk een lucht oorlog boven Korea, dan zijn de gevolgen niet te overzien. Want 300 vliegtuigen, die waarschijn lijk door Amerikaanse verken ningstoestellen in Mandsjoerije geconstateerd zouden zijn, beteke nen niets in een „echte" luchtoor- 'og. Dat houdt immers in, dat bij een intensief gebruik tegen een zo krachtige tegenstander als de U.S.-Airforce, die 300 in één week reeds vernietigd of onbruikbaar zouden zijn. Willen de Russen hun Chinese broeders metterdaad in de lucht steunen waarschijn lijk zullen hun vliegtuigen dan onder Chinese herkenningsteke nen opereren, opdat Rusland nog altijd „buiten het spel" kan blij ven dan zijn er geen drie of vijfhonderd toestellen nodig, doch drie of vijfduizend. En dat bete kent zowat de helft van wat Rus land op dit ogenblik aan moderne gevechtskiare vliegtuigen heeft. Dat betekent ook, dat Korea de inleiding zou worden tot opera ties op andere punten in de we reld, waarvoor Perzië en Zuid- Slavië thans als plaatsbepaling gelden. Men ziet uit deze korte opsom ming van feiten en gissingen, hoe indrukwekkend gevaarlijk de hui dige situatie is. Die feitelijk geac centueerd wordt door de tweede verklaring, waarover wij het in de aanhef hadden, en wel die van Sam Rayburn, de zwügzame Amerikaanse senator, die uit hoofde van zijn talrijke functies over goede gegevens moet be schikken en die ons tweemaal achtereen heeft gewaarschuwd voor Russische concentraties. Wij zouden de ernst daarvan het eerst bemerken in de Koreaanse lucht. In de eerstvolgende weken zullen wij hierover zekerheid hebben. In verband met de opkomst van dienstplichtigen voor herhalings oefeningen in de legerplaats Wit tenberg bij Stroe zullen verschil lende extra treinen worden inge legd, op 16 April a.s. Nadere gegevens hierover vindt men elders in dit blad. Met erkentelijkheid jegens alle gevers bericht de stichting „Door de eeuwen trouw" o.m. het vol gende: „Op overweldigende wijze rea geert heel Nederland sedert de aankomst van het eerste schip met Ambonnezen. Tot nu toe zijn drie schepen met drie duizend Ambonnese mannen, vrouwen en kinderen gearriveerd en onder gebracht in zeven kampen. Voor deze mensen heeft de stichting „Door de eeuwen trouw" dank zij de inspanning van velen in den lande en ook van ver schillende damescomité's in de omgeving van de kampen het volgende kunnen doen: Vier en veertig babies kregen wollen kleren, 506 kinderen tot 16 jaar werden geheel gekleed, aan de vrouwen werden verstrekt 641 stuks bovenkleding, waaronder 147 mantels, 70 japonnen en bo vendien 241 stuks wollen onder- kleding. Aan de mannen werden ver strekt 250 stuks bovenkleding waaronder 24 overjassen, 77 cos tumes, 36 overhemden en 253 stuks warme or.derkleding. Voor babies en zieken werden in totaal uitgereikt 200 luiers, 100 hand doeken, twee wiegen, een kinder wagen, twee driedelige matras sen, drie donzen dekens en zes wollen dekens. In totaal werden voorts 600 paar schoenen uitge reikt, terwijl aan omstreeks 70 kinderen speelgoed en gezel schapsspelen warden gegeven. „Het is verheugend", aldus de stichting, „dat naast al het bo venvermelde grote voorraden goederen gereed liggen voor hen, die nog komen. Natuurlijk is dit slechts een begin, want de zorg voor deze Ambonnezen kan niet worden gestaaki, als zij voorzien zijn van het eerst nodige. Daar om doet de stichting nogmaals een beroep op het Nederlandse volk om haar in staat te stellen nu in het bijzonder ook voor re creatiemateriaal te zorgen zoals speelgoed, sportartikelen, mu ziekinstrumenten en alles wat dienstig kan zijn om het verblijf van de Ambonnezen hier te lande te veraangenamen." Volgens Radio-Moskou heeft het Noordkoreaanse leger een Ameri kaanse landingspoging bij Moen- san ten N. van Seoel verijdeld. Voor de landing bombardeerden Amerikaanse vliegtuigen dit ge bied, aldus een Noordikoreaans communiqué. Toen ongeveer 3000 manschap pen waren geland, ontspon zich een hevige strijd, waarin 2182 Amerikaanse officieren en man schappen werden gedood, gewond of gevangen genomen. Verder werden 9 pantserwagens en 45 auto's buitgemaakt en drie vliegtuigen van de tegenstander neergeschoten, aldus dit oommu niqué. speerpunten van de verbonden troepen op het Westelijke front in .Corea ontmoetten Vrijdagavond aat hevige Noordelijke tegenstand. Patrouilles waren diep het ge bied van de tegenstander binnen gedrongen, maar toen eenheden later trachtten in hetzelfde gebied op te rukken hadden Chinezen de stellingen, welke de patrouilles ver laten hadden gevonden, opnieuw bezet. DE AMERIKAANSE VER LIEZEN IN KOREA Te Washington is meegedeeld, dat de Amerikaanse verliezen in Korea momenteel 59.396 man be dragen. Dit is 846 meer dan de opgave van vorige weeik. Het totale aantal doden is 10.080. De troepen der Verenigde Na ties zijn van het bezette Jongt sjon verder gerukt tot op 16 km ten N. van de 38ste breedtegraad. Er is nog geen groots opgezet te tegenstand door de Noordelij ken geboden, hoewel zij onge veer 30 km ten Z.Ó. van Jongt sjon een tegenaanval inzetten. Na een gevecht van twee uur werd de aanval afgeslagen en rukten de verbonden troepen verder. Ten N. van de Imdjin op het westelijke front verkenden pa trouilles het gebied van de Noor delijken. Aan het oostelijk front vorderen de troepen van de V. N. langzaam. Vroegere berichten meldden dat de Noordelijken koppig verzet bieden in de mees te plaatsen oostelijk van Jongt sjon tot het Hwatsjon-reservoir. Begunstigd door het goede weer voerde de luchtmacht van de V. N. aanvalsvluchten uit. Piloten verklaarden dat op de Noord- koreaanse wegen 325 communis tische soldaten werden getroffen en 36 voertuigen vernietigd. Ook gedurende de afgelopen nacht De bij de besprekingen te Parijs overeengekomen uitschrijving van een millioen dollar voor de hervat ting van de groenteninvoer in Duitsland uit Nederland zal, naar wij van de zijde van het ministerie van Voedselvoorziening vernemen, Zaterdag in de officiële Bundesan- zeiger verschijnen. Als gevolg daarvan zullen de groentenzendingen uit Nederland naar Duitsland aanstaande Maan dag kunnen worden hervat. Het voor de lopende maand toegestane invoercontingent van een millioen dollar is uiteraard aanzienlijk min der dan de normale invoer var, groenten uit Nederland in deze pe riode. Vorig jaar April bedroeg dt invoer bijvoorbeeld twee en een half millioen dollar. werden aanvallen uitgevoerd op grote convooien en gemeld wordt dat 130 voertuigen werden ver nietigd. DE LUCHTGEVECHTEN BH DE MANDSJOERIJSE GRENS Volgens een mededeling van de Amerikaanse vijfde luchtmacht- groep hebben straaljagers van de Noordelijken twee Amerikaanse superforten neergeschoten tij dens het grote luchtgevecht van Donderdag boven de rivier de Jaloe. Later werd bericht, dat vijf Amerikaanse superforten zijn neergeschoten in het grote lucht gevecht van Donderdag. De openbare gezondheidsdienst van de ver. Staten ueeft te Was hington meegedeeld, dat er in Noord-Korea „omvangrijke" pok ken- en typhusepidemieën zijn uitgebroken. Er waren reeds duizenden ge vallen gemeld onder de Noorde lijke legers en de burgerbevol king iri Noord-Korea. Verspreide pokken- en typhus- gevallen, minder dan 100 per week, waren gemeld onder de be volking en vluchtelingen in Zuid- Korea. CHINESE TANKBOOT IN BESLAG GENOMIEN. De Britse minister van Kolo niën, heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat de Chinese tankboot „Joeng Hao"' te Hongkong in be slag was genomen, omdat bet schip gebruikt zou kunnen zijn bij de olievoorziening van de Noord- Koreanen en Chinezen. Het ecihip meet 15.000 ton en wordt beschouwd als het grootste achip van communistisch China. De kapitein is van mening dat de regering te Hongkong niet het recht bezit het schip in beslag te nemen, omdat er tussen China en Engeland geen staat van oorlog bestaat. Na afloop van de oohtendbijeen- komst van de conferentie over het plan-Schuman heft de W. Duitse kanselier Adenauer een onderhoud gehad met Mr. Stik ker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken en de leden van de Nederlandse afvaardiging. Adenauer heeft aan de pers verklaard, dat de ochtendverga dering gewijd was aan het onder zoeik van algemene problemen en dat de kern van de kwestie nog niet ter sprake was gekomen. Donderdagavond laat ls te Washington vernomen, dat gene raal MacArthur Maandag a.s. uit Tokio zal vertrekken. John Foster Dulles, de republi keinse adviseur van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, heeft een telegram van generaal Mac Arthur ontvangen, waarin deze meedeelt, dat hij, Maandag ver trekt. Uit MacArthurs telegram blijkt niet, of de generaal onmiddellijk naar de Ver. Staten terugkeert. HET ONTSLAG VAN MAC- ARTHUR EN DE PKIL1P- PIJNEN. De voorzitter van het Philip- pijmse Huis van Afgevaardigden heeft de leden verzocht de pro testmoties tegen het ontslag van MacArthur in te trekken, opdat zij geen aflbreuk zouden doen aan de Amerikaanse 'hulpverlening. Ook werden op deze grond twee voorgenomen redevoeringen niet uitgesproken en een voorstel wend ingetrokken om de Philippijnse troepen uit Korea terug te trek ken. TELEGRAM ARTHUR. VAN MAC- De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering heeft Vrijdag met 23 tegen 16 stemmen een voorstel verworpen, strekkend tot het houden van een debat over het plan-Schuman in de volksverte genwoordiging vóór de onderte kening er van. De gaullisten), communisten en rechtsen stemden voor, de voliks- repulblikeinen, socialisten, radica len en gematigden tegen de mo tie. Het plan-Schuman werd voor de commissie door oud-premier Reynaiuds en de voormalige socia listische minister Philip verde digd. De commissie voor buitenland se aangelegenheden benoemde een uit 5 leden bestaande suo-co.n- unissie, die al® s:hakel tussen haar en minister Schuman zal op treden. In een advertentie van een ge hele pagina, die het Amerikaanse wedkblad „Newsweek" in bijna alle New Yorkse dagbladen heeft geplaatst, wordt de inhoud van 'n telegram van MacArthur gepu bliceerd. Hierin verzekert de generaal, dat hg vóór zijn op 2)1 Maart van dit jaar uitgegeven verklaring nooit richtlijnen van de president over de gemeenschappelijke poli tiek der Geallieerden in Korea heeft ontvangen. „Ik heb nooit zulke richtlenen gezien en Ik weet nog niet eens, of zU bestaan. Ik verzoek U in het belang van de waarheid dit bericht te willen ppWceren", luidt het woordelijk in dit tele gram. UITNODIGING VOOR MAC ARTHUR. De senaat van Texas heeft met algemene stemmen besloten ge neraal MacArthur uit te nodigen de beide huizen van het parle ment van Texas toe te spreken. De senaat wil en heeft nodig de inlichtingen, die generaal Mac Arthur in staat is te geven, al dus dit besluit. Fort Myers: generaal Mac Arthur zal binnen drie maanden benoemd worden tot lid van de raad van beheer van „Remington Rand Ine", aldus heeft de presi dent van deze firma, James Rand, te Fort Myers (Flordia) meege deeld. MacArthur zou een belangrijke rol gaan spelen bij de internatio nale handelsbesprekingen van deze firma, die onder meer pre- cisie-instrumenten en schrijf machines vervaardigt. Volgens Rand heeft de generaal aan naaste vrienden het verlangen te kennen gegeven zich in Connecti cut te vestigen en deelgenoot te worden „van een Amerikaanse firma, waarbij hij zijn buitenge wone leiderskwaliteiten zou kun nen benutten". In de raad van beheer van „Remington Rand" heeft reeds een andere generaal zitting, namelijk generaal Groves, die tijdens de tweede wereldoor log directeur was van de Ameri kaanse atoominstallaties. TWEEDE VERKLARING VAN WHITNEY TEN AANZIEN VAN MACARTHUR. Binnen 24 uur heeft gen. maj. Whitney een tweede verklaring ten aanzien van MacArthur afge legd. Whitney ontkent hierin, dat de voormalige opperbevelhebber uit breiding van de Koreaanse oor log zou hebben voorgesteld1. Critiek in deze zin schreef hij toe aan „aanhangers van de alge mene sussingsipolitiek, die zich achter het karretje van de com munisten laten spannen". Het is algemeen bekend, dat de generaal voortdurend heeft ge waarschuwd, dat uit de toene mende vernietigende kracht vein de oorlog volgt, dat deze alge meen moet worden verworpen, aldus Whitney. Volgens Whitney was sinds het begin van de Koreaanse oorlog in Juni MacArthurs enige doel „de strijd tot een eervol einde te brengen en zo min mogelijk ver lies van manschappen". Het toenemende bloedvergieten verontrustte MacArthur ten zeerste. MacArthur was van mening, dat een politiek van verzoening door concessies oneindig meer le vens zou kosten en wel eens de kiem voor een nieuwe wereldoor- TROEPENSCHIP „NEW AUSTRALIA" UIT PRIOK VERTROKKEN Op Zaterdag 7 April 1.1. heeft 't troepenschip „New Australia" de haven van Tandjong Priok verlaten met bestemming Neder land. Aan boord bevinden zich 1601 passagiers. Onder de thuisvarende troe pen bevinden zich detacnementen ten van het 43e zelfstandige ver- kennin'iseskadronvan de 43e compagnie aan- en afvoertroe- pen, van het subsistenten-batal jon Koninklijke Landmacht, als mede en aantal Ambonese mili tairen van het voormalige Ko ninklijke Nederlands Indonesi sche Leger. fog in zich zou kunnen dragen, al dus Whitney. HET AANKLAGEN VAN EEN AMERIKAANSE PRESIDENT In de Amerikaanse grondwet is voorzien, dat elke federale bur- gerljke ambtenaar, ook de, presi dent, kan worden aangeklaagd wegens „verraad, omkoperij en andere zware misdaden of onbe hoorlijk persoonlijk gedrag". De enige straf die de Senaat kan opleggen, is het ontzetten uit het ambt en onbevoegd verklaren om in de toekomst ambten te be kleden. (Slechts 1 van dé 33 Amerikaan se presidenten is aangeklaagd ge weest. Dat was toen in 1868 president Johnson werd aangeklaagd o.m. wegens mislbruik maken van de wet en het veto-recht. Bij zijn terechtzitting in de Ame rikaanse Senaat stemden 34 Se natoren „schuldig" en 1® „niet jChuddig". Aangezien een twee-derde meer derheid nodig is, werd Johnson ontslagen van vervolging. Desgevraagd verneemt het A.N.P. van officiële zijde, dat in regeringskringen mei instem ming kennis is genomen van ile redevoering die president Truman voor het Amerikaanse volk heeft gehouden. Naar de mening dier kringen heeft de president op een juiste wijze de omschrijving gegeven var de doeleinden, waaivoov de troe pen der Ver. Naties in Korea strgden. Immers aldus onze zegslie den de strijd in Oost-Azië wordt gevoerd om agressie daar en elders te keren. Voor dit vredesdoel, zei men, zdu Nederland steun blijven verle nen aan de Ver. Staten, de staat die de drager is van het verenigd opperbevel. Slechts de krachtige weerstand der vrye volken kan oorlog voor komen, aldus besloot men. TRUMAN VOOR TOESPRAAK MACARTHUR. President Truman heeft Vrijdag verklaard, dat het „passend" is, dat het congres generaal MacArthur zal aanhoren op een gemeenschap pelijke zitting van de senaat en het huis van afgevaardigden. De inschrijving op de 3% Staatslening 1951, welke op 12 dezer openstond, heeft tot resul taat gehad, dat de inschrijvingen ten volle worden toegewezen. De lening had ten doel kortlopende staatsschuld, uitstaande hetzij in schatkistpapier, hetzij op diverse voor-insehrijfrekeningen, te con solideren. Van het ingeschreven bedrag ad 200 millioen gulden is 144 mil lioen gulden van de voor-in- schrijfrëkeningen van rijksfond- sen e.a. lichamen afkomstig; het restant is opgenomen door de kapitaalmarkt. Het Perzische kabinet heeft Vrijdag in een buitengewone zit ting besloten de gouverneur-gene raal van Choezistan, de provincie waar de olievelden zich bevinden, van zijn functie te ontheffen. Tevens werden verscheidene hoge officieren in het gebied van de Perzische golf ontslagen. De sjah woonde de zitting bij. hoewel hij nog last van zijn blin dedarm heeft. In een over Radio-Teheran uit gezonden regeringscommuniqué is Vrijdag verklaard, dat de toe stand in het stakingsgebied van Zuid-Perzië thans zeer ernstig is tengevolge van de „activiteit van onruststokers en andere verdach te elementen'Hierdoor waren Perzen en buitenlanders om het leven gekomen en een aantal personen gewond, maar de rege ring had besloten alle macht te gebruiken teneinde orde en rust te herstellen. De Britse ambassadeur, Sir Francis Shepherd, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan premier Heessain Ala om te vernemen welke maatregelen de Perzische regering neemt om Britse onder danen en bezittingen te Abadan te beschermen. Premier Hoessain Ala deelde de Britse ambassadeur mee, dat versterkingen werden gezonden en dat de regering hoopte de toe stand snel in handen te kunnen krijgen. Het Perzische kabinet heeft be sloten generaal Sjahbakti, die bekend staat als „sterke man", naar Abadan te zenden teneinde aan de bepalingen van de staat van beleg, die voor de zuidelijke provincies nog geldt, kracht bij te zetten.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1