00? DOKIE DURF óe slimme speurder WAT BRENGT DE RADIO? UIT DE PROVINCIE M WAT SMAAKT NAAR MEER ORANJEBOOM BIER! Binnenlands Nieuws DE ZWARTE VLEK SPORTNIEUWS RECHTSZAKEN BURGERLIJKE STAND mi®1 TERNEUZEN AXEL. rtrgfooKT repertoire HOOFDPLAAT VJ kunt weer volop genieten van de gezonde en verkwik""" de'echte BRESKENS. BRUIN ISSE. NIEUWVLIET. SLUISKIL IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Israelisch-Arabisch incident Zweeds schip aan de grond De havenstaking in Nieuw-Zeeland AGENDA JACHTOPZIENER VEROORDEELD. SIMAVI-COLLECTE Ëen dezer dagen kloppen de Simavi-collectanten weer bij ons aan de deur. Beter kunnen wij zeggen: aan de deur van ons hart! Want Simavi's werk is im mers identiek met naastenliefde en barmhartigheid. Jarenlang beijvert deze ver eniging zich nu reeds, om het on menselijk lijden van de inwoners der uopeniaiiden te helpen leni gen. En duizenden melaatsen, farmboesia-lijders, malaria-pa tiënten hebben aan de verstrekte medische hulp hun leven te dan ken. Dit jaar tracht Simavi in het bizonder de onmenselijke medische nood van Suriname en Nieuw-Guinea te lenigen. In deze landen moet nog zo onge veer alles gedaan worden op het terrein van de volksgezondheid. De grttige tropische ziekten heer sen daar nog onbeperkt en bijna onbestreden. Mei grote aandrang doet Sima vi dan ook een hartstochelijk be roep op on svolk, om de schou ders onder dit onbaatzuchtige werk van menslievendheid te zetten. uns comité nodigt de burgerij dringend uit, om zich bij de ko mende collecte niet onbetuigd te laten en diep in de beurs te tas ten. Ontelbare mannen, vrou- men en kinderen strekken hun handen in bange nood naar ons uit. Geslaagd. Vioor tiet examen schipper voor getieel Nederland slaagde de beer G. Maas te Zaamslag-Griete, oud- i eeriing ibinnenvaartschool alhier. een levenslied en ..Jan Hendrik" ris iodelaar het ene succes od >et andere stapelde. Voorts werden nog korte, doch dol komische sketches opgevoerd en de finale vormde de climax van deze gevarieerde kunstvolle bonte avond. Bekroningen Slagerij tentoonstellingen, De Terneuzense slagers, die proeven van hun vakbekwaam heid naar de te Utrecht gehou den slagerijtentoonstelling en vakwedstrijd inzonden hebben wel bewezen, dat zij zich mogen beroemen op hun vakbekwaam heid. Reeds in ons vorig nummer deden wij mededeling van een tweetal slagerijen, die bij deze vakwedstrijd bekroond werden thans kunnen wij melding maken van de successen der slagerij van de heer P. van Es en die van de heer De Koeijer. Van Es ver wierf met zijn inzending snij- worst een eerste prijs en voor die van boterhamworst een eervolle vermelding, terwijl aan de in zendingen van de heer De Koeijer een tweede prijs voor boterham worst en een derde prijs voor plockworst werd toegekend. Ook aan beide bovengenoemde slagerijen bieden wij onze geluk wensen aan met de toegekende bekroningen. Derde succesavond. Op haar Zeeuwse tournée tra den gisteren, evenals te Hulst en Axel, voor een zo goed als uitverkocht Concertgebouw de bekende artisten op van Radio Luxemburg. Vooral Helma en Selma ble ken ook hier de favorieten. Pierke de clown had de lachers op z'n hand en het orkest toverde op meesterlijke wijze bekende en geliefde melodieën uit de in strumenten. Aan het applaus na ieder der nummers bleek dat dit eerste bezoek aan Temeuzen bijzonder in de smaak is gevallen. Helma en Selma on tournée. In navolging van Hulst was Woensdagavond Axel aan de beurt, waar de verhoogde entree prijs evenmin een beletsel was voor een geheel uitverkochte zaal. omdat ieder de oonulaire vrouwelijke artisten van Radio Luxemburg wilde zien en horen. Dit was een hernieuwd bewns. dat de liefhebbers van goede kunst in het lichtere en pooulai- re genre verreweg de meerder heid vormen onder het uitgaand publiek, van wie er getuige de talriike geparkeerde auto s velen uit aangrenzende gemeen- ons* in Opening Badhuis. Gisteravond te 7 ure had in het geheel naar de eisen des tijds ngerichte Axelse badhuis, in ex ploitatie gebracht aocr de heer L. Brugge aan de Bylocque- .traat de officiële opening plaats .1 tegenwoordigheid van burge meester Van Oeveren, zijn plaatsvervanger wethouder Van Bendegem en een vijftal leden /an de gemeenteraad en diverse genodigden. Over het interieur zullen wij niet verder meer uitweiden daar nierover meermalen ia deze ru- jnek is gesproken. jje capaciieii van het gebouw, oor wat het aantal douche-ce'l- cn en kuipbaden betreft zal voor ixel in zeer redelijke eisen en ,ehoeften voorzien. De inrichting an elke afzonderlijke gelegen- >eid overtreft die van de meeste .ot dusverre in onze streek inge- ichte bad-inriclitingen en zo mo- jen wij concluderen dat van Axel hoewel wat laat voor een zo grote gemeente in elk leval in dezen het particulier nitiatief victorie heeft gekraaid. Burgemeester Van Oeveren nam na een kort openingswoord /an de exploitant-ondernemer de neer Brugge het woord om de of- nciële openings-plechtigheid te verrichten. In het kort memoreerde de bur gemeester de voorgeschiedenis jn wees hij op de behoefte aan jen zodanige inrichting uit het jospunt van de volksgezondheid. Jat in deze het particulier initia tief tot een zodanig resultaat :wam stemt spreker tot voldoe ning. De heer Brugge heeft na ijn eerste verzoek aan de Raad .n 1949 met moeilijkheden te tampen gehad, doch het strekt nem tot eer dat hij deze heeft ■verwonnen en heeft doorgezet Hü feliciteerde de heer Brugge waarna het gebouw door de aan wezigen nog eens werd bezich tigd en een receptie in de wacht kamer volgde. Raadsvergadering. Donderdagavond kwam de raad in openbare zitting bijeen onder 'Oi/.uterschap van burgemeester Temerman. Op voorstel van B. en W. werd de woning E 38 te Nummer Een onbewoonbaar verklaard. Besloten werd het oude wegvak in ae wijk Driewegen (gem. Bier vliet) in onderhoud over te dra gen aan de gem. Biervliet. Be doelde overdracht zal geschieden per 1 Mei. Z.h.s. werd aangeno men het uitkeringsbesluit en het Toelagebesluit 1951. Over 't ontwerp gemeenschap pelijke regeling bouw- en woning toezicht ontstond enige discussie. Volgens het ontwerp zullen Bier vliet en Hoofdplaat samen éen opzichter hebben. Voorgesteld werd de heer Kaan, die reeds te Biervliet werd benoemd, ook door Hoofdplaat te benoemen. De op zichter zal 2 dagen in Hoofdplaat en 3% dag in Biervliet dienst doen. De totale kosten met inbe grip van de directeur komen voor Hoofdplaat op 2463 en voor Biervliet op 3612. Besloten werd ie neer Kaan te uenuemen en ;emeenscnappeiijke regeling u lanvaarden. Aan de heer Th. van de Velde werd een gedeelte van de voormalige tramwissel groot 3400 m- als bouwland ver pacht voor het jaar 1951 voor de pachtprijs van 50. Verder werd besloten de ten na- me van de gemeente onteigende percelen grond bestemd voor wo ningbouw, zo lang als zü niet voor woningbouw gebruikt wordt, als tuingrond te verpachten. Gega digden zijn de heren L. L. Mar tens, L. B. Verstraete en A. Wae- beke. m. In eeni hoek. stond een ingewik kelde machine met een heleboel knoppen. ,,Hoe oud en hoe zwaar is Breed uit" vroeg Dieiderik. „Hij is 50 en weegt 200 pond en 2 ons, heeft hij me zelf ver teld", zei (Dotkie. Diederik haalde een paar hand les over en wees op een wit scherm. ,,Daarop verschijnt hjji", kon digde bij aam. Maar wat er verscheen was niet de welgedane figuur van commis saris Breeduit, maar een oorver dovende klap en het geluld van dinigem, die ikapot slaan. Toen het rumoer was verstomd, vond Dolde zich zelf terug met zijn beste broek hangend aani een 6pijker) naast een gat, dat door de ontploffing in de muur wa3 geslagen. Toen hiji zich had losgewerkt, ging hij op zoek naar Diedterik. Die vonid hij aam de andere ka*t van de muur met een verdwaasd gc.zicht in d© badkuip zitten. De douche stroomde op volle toeren, maar Diederiks dwangpo sitie belette hem overeind te ko men. „Een keer per jaar gaat-ie i* ■het had, nodfig of niet" zei Dolde grijnzend en draaide de douche ■uit. Jaarvergadering Schaakver. eniging „Breskens". De schaakvereniging „BresikerïS" hield Dinsdagavond zijn jaarver gadering. Uit het jaarverslag van d"e pen ningmeester bleek dat er 'n klein batig saldo was. De vereniging telt 19 werkende leden en 32 do nateur®. Door de voorzitter de heer Ver- duyn werden 10 schaakborden aan de vereniging geschonken, terwijl de club zelf 1)0 stel stukken heeft aangeschaft. De aftredende secretaris d. heer L. de Vlieger wend met al gemene stemmen (herkozen. De contributie werd verlaagd van 1,25 op 1. Verder werd nog besloten zich met verschillende instanties ln verbinding te stellen om tot het schoolschuken te komen. Bruinisse contra AankooDver. Schouwen-Duiveland. De Coöp. Aankoopvereniging Schouwen-Duiveland te Zierik- zee. de vereniging die on Schou wen coöperatief kunstmestoffen aflevert en landbouwproducten koopt, hoopt op korte termiin over te gaan tot de bouw van een loods voor het opslaan van kunstmeststoffen met daarbii be- horende los- en laadinricntins. Voor de verwezenlijking van deze plannen is echter de toe stemming van iedere aangesloten plaatselijke dorpsvgreniaina no dig. Bruinisse besloot met 14IJ stemmen de plannen af te wiizen. Ó.m. zou door de bouw een op slagruimte voor 1500 ton graan beschikbaar komen. Nieuwvliet wenst zelfstandig te blijven. In de gisteravond gehouden ver gadering van de gemeenteraad heette voorzitter J. C. Everaard de leden hartelijk welkom. Weth. Rosendaal wenste de bur gemeester geluk met zijn nieuwe ambtsketen, al was hij overtuigd, dat de voorzitter hierdoor met tot nog grotere activiteit voor de be langen der gemeente kon worden aangespoord. De voorzitter dankte voor deze sympathieke woorden en hoopte, dat hij de ambtsketen nog vele jaren met waardigheid te kunnen 'dragen. Tevens weet hij zich de tolk der ganse gemeente als hij zegt, dat iedere inwoner Nieuw vliet als zelfstandige gemeente wenst te behouden. Na behandeling der notulen werd mededeling gedaan van de stand betreffende de bouw der nieuwe school nader toegelicht en tevens ter kennis gebracht, dat t plant soentje zal worden aangelegd. Door Ged. Staten werd, met een kleine wijziging, de begroting voor 1951 goedgekeurd. Vastgesteld werd de kampeer- verordening, overeenkomstig het concept van G.S. De uitkeringsverordening 1950 en het toelagebesluit 1951 werd vastgesteld. De wijziging der begroting 1950 en die van de dienst 1951 werd overeenkomstig aanwijzing van G.S. vastgesteld. Het nieuwe amb tenarenreglement werd z.h.s. aan ^OpHyoorstel van B. en W. werd besloten niet accoord te gaan met de voorgestelde gemeenschappe lijke regeling voor Bouw- en Wo ningtoezicht. Besloten werd tot toelating van het nieuw benoem de raadslid Ch. de Veil. Bij de rondvraag informeerde de heer Boefje naar de beplanting van het plantsoentje en de heer Quaars naar het uitvluchtverbod van duiven. De Voorzitter lichtte beide pun ten nader toe. Wethouder Rosendaal bracht nog de slechte posiüe der brand stoffenvoorziening ter sprake en vroeg om op korte termijn stap pen ter verbetering in deze te doen, hetgeen de voorzitter toe- zegde. Hierna werd de vergadering ge sloten. BegToetingsavond. De begroetingsavond voor de gerepatrieerden te Sluiskil in de zaal van Hotel Meert is een groot succes geworden. Voor een tjokvolle zaal sprak de voorzitter, de heer Colsen, een openingswoord, nadat het pjaat- peljjk muziekcorps het Wilhel mus had gespeeld, dat I werd aangehoord. De voorzitter sprak zijn grote blijdschap uit over deze spon tane opkomst en feliciteerde op de hem eigen wijze de jongens en de families met de behouden thuiskomst, waarbij een minuut stilte werd betracht voor de ge vallen zonen van ons vaderland. Burgemeester Tellegen hield daarop een toespraak, waarin hij eveneens de jongens feliciteerde met hun thuiskomst en een be roep deed om de opgedane erva ring en levenswijsheid, waardoor zij als mannen mochten terugke ren, in dienst te stellen van de gemeenschap en mee te bouwen om zo nodig onze vrijheden, die ons zo dierbaar zijn, te helpen verdedigen. Ook Pater Gardiaan en Ds. Sterrenburg spraken de jongens hartelijk toe, hen heen wijzende naar Hem, die hun lot daar in Indonesië bestuurde en hen be waarde voor de zonde en de ve lerlei gevaren, die hen daar om ringden. Ook zij deden een be roep op hun rijke levennserva- ring voor de toekomst. De heer Platteeuw sprak na men" de ouders van de jongens een woord van dank voor het aanbieden van deze avond. Op zijn verzoek werd eveneens een minuut stilte in acht genomen voor de in Indonesië overleden soldaat Wagenaar, lid van de kerkelijke gemeente van Sluis kil. Oud-militair J. Dourleijn dankte in hartelijke bewoordin gen het comité en allen, die had den meegewerkt aan de organi satie van deze avond. Vooral bracht hij dank aan de directies van de Comp. Néerl. de l'Azöte van en CokesfabrieL, beide aanwe zig, die niet alleen voor het grootste gedeelte de financiële kant van deze avond voor hun rekening namen, maar in het bij zonder voor het feit, dat zij zo veel jongens uit Indonesië terug gekeerd in hun dienst namen. De heer But vertoonde daar op verschillende plaatjes van Zeeuws- en Belgisch Vlaanderen. Deze prachtige gekleurde opna men toonden de grote vakbe kwaamheid van de heer But, maar lieten ook zien dat er in dt omgeving mooie plekjes zijn. Een geluidsfilm over Indone sië liet onder de aanwezigen een diepe indruk achter. Tussen de bedrijven door wer den de aanwezigen rijkelijk ge- tracteerd op koffie, thee enz., terwijl de rokertjes niet vergeten werden. Vóór de officiële sluiting van deze avond sprak de heer P. Dourleijn als voormalig voorzit ter van de Niwin en dankte de organisatoren voor deze avond. In een laatste woord wekte de oud-militair A. Dourleijn op zich te verenigen ter behartiging van de belangen van de gerepatrieer den. Na de sluiting bleven velen nog tot in de kleine uurtjes bij een, waarbij de gelegenheid tot een dansje de stemming ver hoogde. 13e Ronde van IJzendijke In hotel „De Vier Emimerd' kwamen op uitnodiging van „Go meentebelang" een 12-tal perso. nen bijeen ter bespreking van de traditionele rijwielkoers op de 3e Pinkstendag. Besloten werd om evenals vo rige jaren weder met een inteken lijst rond te gaan om aan de no dige contanten te komen. De aanwezigen gaven 'Zich hier voor allen spontaan op. Ook ligt het in de bedoeling om op le Pinksterdag een voetbal match te organiseren. ■De Belgische club Eevergem, zal de strijd aanbinden tegen Vlissingen I. Voor de voorwedstrijd ligt het in de bedoeling om IJzenöttjtke te gen Biervliet te laten uitkamen. Gem. Badinrichting, Gedurende de maand Maart werden in de gemeentelijke bad inrichting 1515 baden genomen. Vanaf de opening od 1 Anril 1950 tot 31 Maart ii. bedroeg het aantal genomen baden in totaal 28.225. ZATERDAG 14 APRIL HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gew. muziek; 7.45 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gram.; l'O.OO Voor üe jeugd; 10.15 Gram; 1)1.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 Cause rie; D2.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 14 00 Hoorspel; 114.20 Engelse les, 34.1-J Orkest; 1)5.10 Kronielk; 15.<5 Opera; 16.05 Gram.; 16.20 Cause rie; 17 00 Voor de jeugd; 1^.00 Film; 18.15 Causerie; 18.25 Lichte muziek; 18.90 Sport; 19.00 Nwa; 19.16 Causerie; 19.21 Actualitei ten; 19.27 Gram.; 19.52 Week overzicht; 20.00 Nieuws; 20.06 De gewone man; 20.12 Gram.; 20.15 Lichtbaken, 20.40 Voor de heren; 21.00 Gev programma; 21.53 Causerie22.00 Aiuusementsmuz. 22.30 Wij lumen de Zondag' in; Woensdagavond is het ten Z.- W. van Jeruzalem tot een bot sing gekomen tussen Israëlische militairen en Arabische schaap herders op Israëlisch grondge bied in de buurt van Jordanië bij Beithdjibrin. Een Israëlisch sol daat werd gedood en drie werden gewond. Naar verluidt leden de Arabieren grotere verliezen. Vol gens een officiële Israëlische woordvoerder hadden de schaap herders zich op grondgebied van Israël begeven. Toen zij zich te gen de pogingen tot hun verwij dering verzetten, ontstond een vuurgevecht. staande en was 'van het hoogste aehalte. Ook de Hawaiïan-melodisten leverden in hun dromerige en weemoedige klanken van de zon- aige Zuidzeestranden top-presta- ties en beide ensembles comole- teerden hun programma telkens met de lieftallige favorieten van deze unieke avond, een cmtreden dat zowel vóór als na de pauze ook nog aoart nlaats had. Het accordeon-trio de ..Mana ia's" viel ook al niet uit de toon. Tot een amusante vulling van de avond droeg ook het oDtreden van de gevierde clown ..Pierke bij; terwijl Harrv Duches met MISDRIJVEN TOT KLAAR HEID GEBRACHT TE 's-GRAVENHAGE. De Zweedse motoitanker ..Ol- iaren" heeft geseind, dat zii od het eiland Pentland. ten W. van de Noordpunt van Schotland aan de grond is gelopen. De beman ning verkeert niet in gevaar. De reddingboot van Longhope (graafschao Caithness in Schot land) heeft Donderdag 24 leden van de bemanning van de 8000 ton metende Zweedse tankboot ..Oliaren" van boord gehaald. Er bevinden zich nog 16 leden van de bemanning aan boord. De tankboot. die eind Maart uit Curacao naar Stockholm ver trokken is. strandde Donderdag morgen bii een eiland in de Pentland Firth. Andere scheDen doen pogingen ondanks de storm om de „Oliaren" te hulD te ko men. Stakende havenarbeiders in Auckland hebben besloten, de X. NI. om maatregelen te verzoc ken tegen de regering van Nieuw- Zeeland, 'omdat naar hun mening dt noodverordeningen van de re gering opa een einde te maken aan de staking indruisen tegen 't handvest van de rechten van de mens. Het protest werd per luchtpost naar Dike Success gezonden. De arrestatie van twee Sche- veningse inbrekers heeft 'n serie van 23 misdrijven, meest in braken en diefstallen, gepleegd in Den Haag en omgeving, tot klaarheid gebracht. Vorige week Maandag troffen twee rechercheurs bij een bezoek aan een opkoper fn de Haagse binnenstad een tweetal Scheve- ningers, die met volgepropte tassen bij de opkoper zaken kwa men doen. De Scheveningers, de 24-jarige matroos G. T. en de 30- jarige los-werkman W. R. K., herkenden de rechercheurs van een vorige gelegenhehid. Zij lie ten hun tassen vallen en zetten het op een lopen. De recher cheurs waren echter betere sprinters en de Scheveningers werden gearresteerd. De wegge worpen tassen bleken koper en lood te bevatten, afkomstig van een inbraak in een opslagplaats te Voorburg. De Voorburgse politie had des wege reeds de 34-jarige los- werkman K. B. aangehouden, deze viel na confrontatie met de Scheveningers door de mand en bekende. Door verdere verhoren van dit drietal en huiszoekingen kwam daarna vast te staan, dat zij zich gedrieën hadden schuldig gemaakt aan verscheidene inbra ken in particuliere woningen en winkels o.m. te Delft en Voor burg. Een diefstal van honder den kilo's lood, van wasgoed, dat in Scheveningen te drogen hing en van andere goederen. Drie kwart van deze misdrijven is in de laatste 3 maanden gepleegd. Het drietal is opgesloten in het huis van bewaring. 2.5 0? Nhiv.s: 23.15 Esperanto; 23.22 Orkest. HILVERSUM n: 7.00 Nieuw*; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Graan.; 8.00 Nieuws; 8.18 Onder ons ge zegd; 8.23 Orgel; 8.40 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.10 Voor de arbeiders; 11.35 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lichte mui.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 13.50 Gram.; 14.00 Voor dejeuigd; 14.30 Piano; 14.50 Growings program ma; 15.15 Politie-kapel15.45 Causerie; 16.00 Gram.; 16.30 Sport; 16.45 Orkest; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuwis; 18.15 Var ria; 18.20 Kwintet; 18.40 Rege- ringsiuitzeniding; 10.00 Staal kaart; 19.30 Causerie; 19.40 Cau serie; '2O.OO Nieuws; 20.05 Actua liteiten; 20.15 Gev. programma; 21.15 Weemse miuziek; 21.45 Com mentaar; 212.00 Orkest; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.45 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.32 Orkest; 13.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 14.00 Orkest; 15.00 Gram.; 15.30 Ac. cordeon; 15.40 Graan.; 16.00 Ac cordeon; 16.15 Ethnische mux.; 17.00 Nieuws; 17.20 Gram.; 17.30 Orgel; 18.00 Zang; 18.20 Orkest; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws19.30 Kamermuziek; 19.50 Causerie; 20.00 Orkest; 21.00 Actualiteiten; 22.00 Nws.; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuziek; 23.30 Gram. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Op Dinsdag 17 April a.s. zul len Cornelis Jordaan en Anna Christina de Vogel te Middelhar- nis hun 60-jarige echtvereniging vieren. HEDEN: THRNEUZEN: Bovenzaal Ho tel Des Pays Bas) 7 uiur: C. J. Mi V .-Bazar. Luxor Theater, 8 uur: Biosc. ,,Zo begint het leven". OOSTBURG: Ledel-Theater, 8 uur: Helma en Selma. MORGEN: THRNEUZENBovenzaal Ho tel Des Pays Bas, 12 uur: C. J. M. V.-Bazar. Luxor Theater, 8 uiur: Biosc. ,,Zo begint het leven'". Concertgebouw, 7.30 uur: Biosc. „Fabiola". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „De roemrijke daden van „Danny". 48) Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. Nadruk verboden. Ze keek naar de kachel. Er stond een pot op te pruttelen. „Wacht,antwoordde ze reso luut „ik heb nog koffie, die goed warm is;' Ze haalde uit een kastje éen van de koppen en vulde die met koffie. Er was ook nog suiker en melk. De kom, tot aan de rand gevuld, zette ze voor hem neer. „Hier", zei hij hartelijk, „drinkt U dit nu eerst even op, dan komt U wel weer bij. Maar toen hij zijn mond aan de kom zette, hoorde ze zijn tanden klapperen. Zijn gewoonten kennend, liep zc naar zijn overjas en voelde in een der buitenzakken. Ze wist dat hij zo nu en dan een paar pakjes sigaretten kocht, waaruit hij zijn zilveren koker bijvulde en de rest liet hij dan weer in de zakken zitten. Ook nu zat er een aangebroken pakje in. Ze haalde het te voorschijn en nam er een sigaret uit. „Hier", vervolgde ze, met moe derlijke zorg, „steek U nu eens 'n sigaret op, dat is goed voor de zenuwen". Met een stukje papier, waarvan ze een fidubus rolde, haalde ze vuur uit de kachel. „Miep", zei hij, haar dankbaar aankijkend, „je bent een schat.' „Onzin", bromde ze, even kleu- fen(j dat ellendige blozen ook altijd. „Zo, nu gaat het beter, met waar? En vertel me nu eens, wat er aan de hand is, want er is na tuurlijk iets met u gebeurd." Hij schudde langzaam het hoofd. „Neen, beste kind," zei hij zacht, „dat kan ik niet. Dit moet ik alleen verwerken, daar is niets aan te doen." „Onzin,' zei ze nogmaals, dit maal beslister, „dat gaat zo maar met. U hebt mij wel eens gehol- pne met mijn moeilijkheden, la ten we nu eens de rollen omke ren." „Neen," antwoordde hij nog maals, „ik waardeer je goede be doelingen, doch het gaat nu wel weer. Laat me verder maar al leen. Ga gauw naar huis, kind, want het is al veel te laat voor je. Op die manier zul je je nog overwerken." „Dat komt wel in orde," weer de ze onverschillig af. „Maar ik laat me zo niet met een kluitje in het riet sturen. Mijnheer Wij- nandse, iaat me U helpen.' Voor de derde maal schudde hij het hoofd, „Neen, nogmaals neen. Dat gaat niet. Dit is een aangelegenheid, die ik alleen moet uitvechten." Wanhopig keek ze hem aan. Ze voelde, hoe hij leed. En zijn smart was de hare. Ze hield im mers van hem? Ze kon hem toch zo niet achterlaten in dit ge bouw? Met haar handen in de zijde stond ze naar hem te kijken. Het beven van zijn handen had opge houden en rustiger dronk hij de laatste koffie op. Zonder een woord te zeggen, vulde ze zijn kop opnieuw, waarna ze het weer voor hem neerzette. De koffie ketel zette ze op de grond. Die kon de jongen morgenochtend wel schoonmaken. Nu het gepruttel op de kachel was opgehouden, heerste er een vreemde stilte in het vertrek. Ze hoorde het tikken van haar pols horloge en het bonzen van haar eigen hart. Wat kon er gebeurd zijn? Waar was hij vandaag geweest? O ja wacht eens, wie had er ook al weer opgebeld die morgen? Was dat niet mevropw Nieland ge weest? De weduwe, wier man op Java vermoord was? En toen begreep ze plotseling met vrouwelijke intuïtie, wat hem wedervaren was. Ze nam haar stoel en schoof die naast de zijne. „Mijnheer Wijnandse," zei ze zacht, met haar gezicht naar hem toegebogen, „ik begrijp het al. Toe, trek het U niet zo erg aan. Ze is het immers niet waard." Met een ruk draaide hij zich naar haar toe. „Wat weet jij daarvan?" vroeg hij wild. „Zeg geen kwaad van haar, dat kan ik niet hebben, versta je?' Ze schrok even en schoof on willekeurig een eindje van hem af. Deze uitbarsting had ze niet verwacht. Maar haar liefde voor hem was sterker dan de vrees. Moedig weerstond ze enkele momenten zijn blik. „Een vrouw, die uw liefde ver smaad," antwoordde ze hard en met vaste stem, „is niet waard, mijnheer Wijnandse, dat u er verdriet om hebt." (Wordt vervolgd.) EEN KLEIN KIPPENEI Een inwoner van Den Haag vond Donderdagmorgen in zijm kippenhok een kippenei van abnormaal kleine afme tingen. De legster, een Red Islan der, was juist (bezig haar pro duct te beschadigen door er met de spa vel een gat in te pilklken. Misschien was zij bevreesd voor het honenöe gekakel van haail mede-legsters. Het (kippenei weegt slechts acht gram, heeft een normale schaal, de ei-vorm en is on geveer 3 bij- 2 cm groot. De kip die dlit ei produceer de is voor het tweede jaar aan de leg. VOETBAL. Belgische sportpers ontevre den over Belgisch elftal- De samenstelling van het Bel gisch voetbalelftal voor de wed strijd tegen Nederland op Zondag a.s. is door de Belgische sport pers niet gunstig ontvangen. In vrijwel alle bladen wordt de ploeg der Rode Duivels aan critiek onderworpen. Drie spe lers uit het elftal, dat in Novem ber van het vorig jaar met 72 de baas bleef over de Oranje- ploeg, doelman Meert, linksback Van Brandt en Van Steenlant, zijn vervangen door: resp. Dae- nen, Val et en Chaves. Meert is ziek en Van Steenlant heeft we gens zijn gedrag een schorsing van vier weken opgelopen. Van Brandt is dus de enige van de drie, die qua capaciteiten aan de dijk is gezet. Hoewel de verkiezing van Cha ves door ieder wordt toegejuicht, is dit niet het geval met de keuze van een volkomen uit vorm zijn de Anoul en zeker ook niet met het opstellen- van Valet als rechtsback. Bovendien wordt het teruggrijpen op Daenen ernstig becritiseerd. Graag had men in België gezien dat de keeper yan La Gantoise, Seghers, die nu in het B-elfltal tegen Luxemburg is opgesteld, een kans had gekre gen. Bovendien wordt met na druk gewezen op het feit, dat het Nederlands elftal met heel wat meer zorg dan het Belgische op de derby der lage landen wordt voorbereid. Men houdt in Bel gië dan ook ernstig rekening met de mogelijkheid van een Belgi sche nederlaag. Een maand gevangenisstraf. De 52-jarige jachtopziener G. van de B. te Putten (Gld.)) die in October van het vorig jaar tij dens 'n woordenwisseling met de chauffeur en de passagiers van een autobus in beschonken toe stand met een pistool sichoot en een passagier verwondde, wend door het Arnhemse gerechtshof veroordeeld tot een maand gevan genisstraf. De eis luidde 2 maanden con form het vonnis van de Zutphense rechtbank. BRESKENS Huwelijksaangiften. J- de Pag- ter 34 j. en J. E. G. Graindorge 23 j.; A. J. Quaars 23 j. en M. J. Wisse 21 j. Huwelijken. J. de Pagter 34 j. en J. E. G. Graindorge 23 j. Geboren. Hendlrilka A. J., d. van J. Hoefnagel en A. J. Hoogstad; Gillis A„ 2. van A. J. Provoost en M. J. de Jonge; Bart/holomeus CShr., z. van B. L. Keijmel en T. C. de Graaf; Boudewijm, z. van, J. Vergouwe en J. F. E. le Bleu; Pieter J., z. van J. J. van Hane- ghem en P. M. Gazan; Jacob J., z. van A. P. Verdiuyn en M. A. de Lijser. Overleden. Janneke A. van de Velde, oud 7 dagen; Jacobus de Vos, 78 j.; Izaak A. Fenijn, 61 j., (overl. te Bergen op Zoom)Tan- nie R. du Bois, 8 j. (overl. te Oostburg); Jacob Jacobs, 57 j.; Sara C. Deij, 67 j., wed van Jan de Pon.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2