HET L De ftjksbagroting 1951. De Britse Begroting. UIT DE PROVINCIE DE ZWARTE VLEK Doe iets aan die hoge pnjzen V. VOETE AVONDVERGADERING VAN DISSDAG. TERNEUZEN AARDENBURG. AXEL. BIERVLIET. ZAAMSLAG. ZUIDZANDE. Amerikaanse tegenspraak Acht personen omgekomen bij vliegtuigongeluk EERSTE KAMER. EERSTE KL SneekZwolse B HSC; Velocitas-Zwa wardenFrisia. EERSTE KL Enschedese Boys- Vitesse; Hengeio- geningenDOSA AGOVVDWS. EERSTE KL DWV—ADO; Kï Haarlem; RCH EERSTE KL LongaXerxes; Emma; Fetjenoor TSCNAC; NO AD BW. EERSTE KI EindhovenVW maBlejjerheide ChrevemontLimb tiaHelmondia; rits. TWEEDE KI VlissingenMOC RAC; RKC—DOSK DERDE KL Nieuw Borgvliet burgODIO; Bresl METOZeelandia. DERDE KL RIA WRKFC Sluiskil; VirtusC ge—VES '35. VIERDE KI I Jzendjj kePSK HontenisseEMM. RES. TWEEDE Corn. Boys 2Te delburg 2—De Zee Goes 2. Avondvergadering van Dinsdag. In de avondvergadering, gepre sideerd door de heer Woltjer, is de heer Schalker (CPN) de eer ste spreker. Deze merkt op, dat er wel algemene beschouwingen over de begroting worden gehou den, maai dat de onderlaag van die begroting er met meer is. Voor hem is de begroting precies 60 cent waard, de prijs die een oud-papierhandelaar er voor geeft. Van de nieuwe begroting zijn nog wel niet alle bijzonderheden bekend, maar volgens spr. is het de begroting van Eisenhower. De re geringsverklaring bevat z.i. een oorlogsprogramma. Het kabinet is niet gevallen door de motie van de heer Oud, maar door de drang van een buitenlandse mogendheid. De heer Schalker betoogt, dat het regeringsprogramma is geba seerd op de fabeldal Korea de schuld is en dat de Sowjet-Unie klaar staat om ons te bedreigen. Korea toont z.i. aan, in welke ge varen de regering ons land stort. Korea is geen zaak van de UNO maar van Amerika. De communis ten staan op het standpunt, dat alle legeronderdelen uit Korea moeten worden teruggetrokken. Bevordering van de welvaart kan niet samengaan met oorlogsvoor bereiding. Als gevolgen der regeringspoli- tiek voor het binnenland ziet spr. o.m. massale armoede, harder wer ken, minder woningen, achteruit gang der sociale voorzieningen en verdere belastingverhogingen. De heer Jonkman (Arb.) be spreekt het vraagstuk Nieuw-Gui- nea. De paragraaf daaraan in de regeringsverklaring ge wij 4, maakt z.i. de bedenkelijke zijde van de kabinetscrisis en de zwakke zijde van de kabinetsformatie duidelijk. Spr. vraagt de mening der rege ring. Of weet de regering geen uitweg en wacht zij suggesties van de Staten-Generaal af? Stelt zij zich voortzetting van onderhan delingen zonder voorafgaand over leg met de beide Kamers voor als niet mogelijk? De regering moet z.i. uit eigen beweging kunnen on derhandelen. Gelukkig heeft de Nederlandse regering niet onveranderlijk aan haar standpunt vastgehouden, an ders kan er geen sprake van on derhandelen zijn. Spr. vraagt de regering wat zij denkt van het voortdurend onver anderlijke standpunt der Indonesi sche regering. Dit Indonesische standpunt is z.i. onjuist. Handhaaft de regering haar uit spraak, dat bij de uitoefening van (let zelfbeschikkingsrecht alleen de autochtone bevolking zich zal hebben uit te spreken? De heer Jonkman herhaalt, dat men zich volstrekt moet realiseren, dat er tussen Indonesië en ons land een internationale rechtsver houding is ontstaan. Te kwart over tien wordt de ver gadering verdaagd. Vergadering van Woensdag. naar de restaurants en naar wat er Zondags op straat is. Het aantal overnachtingen in Zwitserland was in 1950 42 procent hoger dan in het voorgaande jaar. Tenslotte verklaart spr., dat de offerbereidheid er is. Men moet echter de zekerheid hebben, dat de consumptiebeperking niet verder dan 5 zal gaan om spanningen te voorkomen. De heer Algra (A.R.) gaat in op de passage der regeringsverklaring welke betrekking heeft op Nieuw- Guinea. De regering moet z.i. dui delijk zeggen hoe zij zelf over de stand van zaken denkt. Naar spre kers mening staat de regering on der een dubbele druk, enerzijds van de Partjj van de Arbeid, anderzijds van Indonesië. Een duidelijke ver klaring nopens haar standpunt acht hij noodzakelijk. Minister Drees aan het woord. De minister-president, de heer Drees, meent dat het weinig zin heeft in te gaan op critiek jegens het oude kabinet. Hij herinnert er aan, dat de motie, welke tot het aftreden van het kabinet leidde, zodanig was toegelicht, dat ze af keuring uitsprak. Gezien de cen trale positie van de bewindsman van Buitenlandse Zaken en het feit, dat het kabinet de politieke grondslag aangetast achtte, is het heengegaan. Voor de kabinetsformatie is spr. niet aansprakelijk. Ook hij heeft het betreurd, dat enige ministers niet zijn teruggekeerd. Spr. heeft vertrouwen, dat goede samenwerking mogelijk zal zijn. De heer Anema heeft gesproken van balanceerkunst. Meent de heer Anema, zo vraagt minister Drees, dat er minder balanceerkunst no dig zou zjjn geweest, als de A.R. /an het kabinet hadden deel uitge maakt? Ten aanzien van Nieuw-Guinea verklaart hij, dat er een moeilijke situatie bestaat, omdat de weder partij geen andere oplossing wenst dan de hare. In het debat over Nieuw-Guinea is het gebleken, dat voor geen enkel standpunt de vereiste meer derheid zou zijn te verkrijgen. Er kon geen kabinet gevormd worden, dat met concrete plannen voor Nieuw-Guinea kon komen. Thans wordt eenvoudig een afwachtende houding aangenomen. Het standpunt van het kabinet is, dat het onmogelijk is onderhan delingen te beginnen op de basis, dat de wensen van de wederpartij volledig moeten worden ingewil- 1 ligd. De kwestie van het Antwerpen Rijnkanaal zal voorzichtig worden behandeld, maar het is niet moge lijk te voren overleg te plegen met het parlement. Naar aanleiding van opmerkin gen van de heer Kropman over bui tenlands beleid verwijst de minis terpresident naar de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. Wat Spanje aangaat kent spr. alleen de verklaring van mej. Klompé in de vergadering der V.N. Op dit punt van zijn rede geko men, verzoekt dr Drees de verga dering te willen schorsen, daar hij zich onwel gevoelt. De vergadering wordt hierop ge schorst. De Kamer gaat in de af delingen. Na heropening der verga dering wenst de voorzitter, de heer Kranenburg, de ministerpresident een spoedig herstel toe. Hij stelt voor de algemene be schouwingen als gesloten te be schouwen. De heer Van Santen (C.P.N.) heeft hiertegen bezwaar. De voorzitter meent, dat deze be zwaren niet zo heel ernstig zijn. Overeenkomstig 's voorzitters voorstel wordt besloten. De vergadering wordt daarna ge sloten. Woensdagmorgen heeft de Ka mer de algemene beschouwingen over de rijksbegroting voortgezet. De heer Oosterhuis (Arb.) is van oordeel, dat de maximale inspan ning op het weerstandsfront en het economische front niet mag leiden cot verzwakking van het sociale front en dat dit de noodzakelijk heid van het brengen van offers medebrengt. Inzake de prijsbeheersing acht spr. de marge-regelingen en de richtlijnen voor de industrie onvol doende. In feite kan niet van een effectieve prijsbeheersing worden gesproken. De oproep van de werk geversorganisaties is wel sympa thiek, maar het geloof in het wei- dagen ontbreekt. Als het prijspeil van enige maanden geleden te hoog was, brengen de aangekondigde maatregelen geen afdoende verbe tering, omdat ze in wezen niet meer betekenen dan prijsbewaking voor de situatie van September 1.1. Sis de prijzen toen te hoog waren •rijn ze nu nog te hoog. Indien de investeringsbeperking niet in voldoende mate wordt door gevoerd, komt de klemtoon eenzij dig te liggen op verbruiksbeper- king, waarvan de arbeiders de dupe zullen worden. Het is de wens van de vakbewe ging loyaal samen te werken met de regering, doch zij heeft dan ook het recht op zekerheid inzake dit punt. Spr. betoogt, dat de sterkste schouders de zwaarste last moeten dragen. Z.i. is er een mogelijkheid tot versobering; men zie maar UNIE VAN WATERSCHAPS BONDEN MAAKT EXCURSIE NAAR ZEELAND. Het bestuur der Unie van Wa terschapsbonden is voornemens op 17 en 18 Mei a.s. een excursie te organiseren naar Zeeland, waar een bezoek zal worden ge bracht aan het eiland Walcheren. Met het oog op de beperkte hotelaccomodatie moet het aan tal deelnemers worden beperkt tot ongeveer 10 per provincie. De deelnemers worden ontvan gen door het bestuur van de pol der Walcheren in het nieuwe pol derhuis, waar de voorzitter van die polder Mr. Dr. R. W. Graaf van Lynden en het lid van Gede puteerde Staten van Zeeland, de .leer C. Philipse, een korte inlei ding zullen houden. 's Avonds is er een ontvangst door het gemeentebestuur van Middelburg in het gerestaureerde stadhuis. Op 18 Mei wordt een excursie gemaakt naar de zeeweringen van Walcheren. Er is doen. werkelijk iets aan te want U kunt even goed als elke andere huis vrouw. gaan profiteren van De Gruvfer's 10% korting. Nu. méér dan ooit tevoren, is die 10% korting een uit komst Reken maar eens uit. wat U alleen al wekeliiks op margarine gaal terugver dienen. De Gruyter s mar garine met het wapen kost 54 cent. maar van elk pakje komt ruim 5 cent weer bij U terug. Want voor 10 gulden aan cassa- bons wordt U één contante gulden uitbetaald Zo helpt De Gruyter U rondkomen met minder geld. Geslaagd. De heren G. Herrebout en J. P- van Wijck, beiden werkzaam op de Inspectie der invoerrechten en accijnzen alhier, slaagden voor het examen adjunct-com mies der directe belastingen en accijnzen. Bazar C.J.M.V. In de ruime bovenzaal van Hotel „Des Pays Bas" werd gis teravond de bazar geopend, die is ingericht door de plaatselijke C.J.M.V. De baten uit de bazar, welke tot en met Zaterdag ge opend zal zijn, worden aange wend om de kosten te dekken die uit de vernieuwing van het interieur van lokaal „Bethel" voortvloeiden. Reeds direct na de opening was er veel belangstelling. Rond neuzende zagen we, dat er veel gelegenheid is tot vermaak. Men kan zijn geluk beproeven op ra den van avontuur, ezeltje prik, werp- en schiettent, touwtrekken en het electrische prikraam. Vooral dit laatste is origineel en amusant en naar we menen voor de eerste maal in Terneu- zen. Naturlijk kunnen ook na men geraden worden van een pop en een sierlijke oceaansto mer. De prachtige prijzen, welke bij alle stands zijn te zien, lok ken tot het wagen van een kans, wat uiteraard de bedoeling is van de inrichters, omdat zij na vier dagen van hard werken de kwar tjes en dubbeltjes zullen tellen. „Komt U theedrinken? Dit is de vriendelijke uitnodiging in de afdeling, waar dames gereed staan aan de fijnproevers een heerlijke kop thee voor te zetten, desgewenst met gebak of koek. De inrichters van de bazar heb ben goed v/erk verricht. Het is nu aan de bezoekers om de bazar tot een financieel succes te ma ken. Gunning bouwwerk. Door het Architecten- en Inge nieurs Bureau Sturm te Roosen daal is het bouwen van een gebouw voor het Wit-Gele Kruis opgedra- genaan de heer G. Dierick, aanne mer, alhier. Stormschade. Tengevolge van de hevige ruk winden is Dinsdag in de vroege morgen te 4 uur de in aanbouw zijnde toren van een graansilo te Axel-Sassing naar beneden ge stort. De steenmassa kwam terecht op een naast de silo staande houten loods, waarin 7 bjj de bouw betrok ken arbeiders sliepen. Wonder bo ven wonder bleven allen onge deerd. Een in deze loods staande mechanische transporteur met mast werd vernield. Voor de be trokkenen is het een belangrijke financiële schadepost. Algemene Ledenvergadering Ver. v. Zeeuwse Fokkers. Onder presidium van burge meester M. A. B. Puilaert van Zuiddorpe hield deze vereniging hare jaarvergadering, waarop door 42 leden-aandeelhouders de presentielijst werd getekend. Van de Landelijke Ruitersver- eniging „De Oranjeruiters' was bericht ingekomen dat zij in 1951 onder dezelfde voorwaarden het terrein willen huren voor hun training en voorts dat o.a. op 3 Juli alhier een veulenkeuring zal plaats hebben. Bij monde van de heer Goet- hals werd rapport uitgebracht omtrent het onderzoek der boe ken en bescheiden van de pen ningmeester. Hij adviseerde tot goedkeuring van dezelve. Hierop bracht de secr.-penning- meester, de heer Iz. de Feijter Wzn, zijn financieel overzicht uit over het afgelopen jaar, waaruit bleek, dat de uitgaven ad 13.276,66 de ontvangsten ten be drage van 10.045,28 overtroffen met een bedrag van ƒ3231,38. Dit bedrag was aanleiding tot levendige discussie, waaraan door meerdere leden werd deel genomen, met het gevolg dat de vergadering zich tenslotte met het gevoerde financiële beleid kon verenigen, doch door een voorstel van de heer Abr. Koster Wzn en C. de Putter als haar mening uitsprak dat het bestuur voortaan jaarlijks een balans van de waarde harer bezittingen zal dienen voor te leggen, welk voorstel met meerderheid van stemmen werd aangenomen. De begroting voor 1951 werd vastgesteld op 1800, Het aandeel van ieder lid in het vermogen der vereniging werd vastgesteld op 15,per aandeel. Bij de bestuursverkiezing wer den de periodiek aftredende be stuursleden de heren H. de Regt Lzn en Abr. Haak met grote meerderheid herkozen. In de plaats van de heer S. van Hoeve Fzn werd na 2 vrije stemmingen gekozen diens zoon de heer F. van Hoeve, daar eerstgenoemde wegens zich geen herbenoeming wilde laten welgevallen. De bestuursvoorstellen tot het houden van een veulen- en 18 maanderskeuring werden aange nomen, waarbij het bestuur aan drong de keuringen te Hulst en Axel op één en dezelfde dag te doen plaats hebben. Aangezien van de bestuursta fel geen voorstel kwam om in na volging van het vorig jaar op 2de Pinksterdag een draf- en vlucht- koers te organiseren, werd mede gedeeld dat het terrein voor dit doel inmiddels werd aangevraagd door een concours-commissie, zo dat het concours-hippicque op 2de Pinksterdag weer doorgang zal vinden. Het bestuursvoorstel om het salaris van de secretaris-pen ningmeester met 50,te ver hogen werd aangenomen. Voordat tot de omvraag werd overgegaan, bracht de voorzitter hulde aan het thans afgetreden bestuurslid de heer S. van Hoeve. Lange jaren heeft hij deel uitge maakt van het bestuur en als zodanig zijn beste krachten in het belang van de vereniging ge geven. Met de hoop uit te spre ken dat zijn zoon zijn voetsporen zou drukken, stelde de voorzitter de vergadering voor hem tot ere lid te benoemen. Onder algemene instemming werd aldus besloten. Enkele aangelegenheden van huishoudelijke aard vormden de omvraag. De Kon. Harmonie gaat feestvieren Dit jaar zal Biervliets Kon. Har monie haar 110-jarig bestaan fees telijk herdenken. De Harmonie heeft altijd in ons dorp een voor name plaats ingenomen. Was er een feestje of een herdenking, op de Kon. Harmonie werd nooit een vergeefs beroep gedaan. Tijdens de bevrijdings-acties in West Zw.-Vlaanderen brandde café „Zeezicht", waarin het repetitielo kaal gevestigd was, tot de grond toe af, waarbij e®n groot deel der in strumenten, het vaandel met de be haalde medailles en de boeken een prooi der vlammen werden. Hoogtepunten in het muziekleven zijn geweest de opening van het kanaal naar Philippine en een fes tival te Caprijke, waaraan de oude re leden nu nog de prettigste her inneringen hebben. Na de droevige bevrijdingsdagen leek het er op, dat het muziekleven in Biervliet lam geslagen was. Het actieve bestuur der Harmonie zat echter niet stil. Een collecte in de gemeente bracht niet minder dan 2000 op, waarvoor in de loop der jaren al heel wat mooie instrumen ten zijn aangekocht. Met de Harmonie ging het nu steeds crescendo en onder leiding van de huidige directeur Jasper Anthonisse kwam zij op een zeer hoog niveau te staan. Zó hoog, dat de Harmonie in 1948 werd uitgeno digd in de A.V.R.O.-studio een con cert te komen geven. In 't zelfde jaar kwam de klap op de vuurpijl, toen burgemeester A. P. Kostense de mededeling kon doen, dat het H. M. de Koningin behaagd had aan de Harmonie het praeclicaat „Koninklijke" te verlenen. Nog dat zelfde jaar ging de Kon. Harmonie naar het Internationaal Festival in Den Haag. Van de Bondsconcoursen kwam de Harmonie steeds terug met eer ste prijzen met lof, terwijl er steeds van alle zijden verzoeken kwamen om concerten te geven, waaraan steeds voldaan werd indien dit in het vermogen lag. In Oostende behaalde de Kon Harmonie vorig jaar op het Inter nationale concours, waaraan 70 vooraanstaande Franse en Belgi sche corpsen deelnamen, een eerste prijs met bijzondere lof der jury en de derde extra-prijs. Er zijn voor de feestelijkheden rond het 110-jarig bestaan heel wat voorbereidingen nodig. Zodra deze plannen een concretere vorm aannemen, zullen we hierop nader terug komen. Filmavond Persil. Dinsdagavond is voor een goed gevuld verenigingsgebouw te Zaamslag namens de Persil-fa- brieken een uiteenzetting gege ven over de wasmiddelen Persil, Ata en Imi. Nadat in de pauze een verver sing was aangeboden, volgden enige tegenfilms, terwijl tot slot werd vertoond de film van de Kroningsfeesten in Amsterdam. Uit de omgeving waren de bezoe kers met autobussen opgehaald. Zuivering rioolwater. De bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie voor reke ning van de gemeente Zuidzande is gegund aan de firma A. M. Diering te Cadzand voor een be drag van 24.830. Deze installa tie zal worden gebouwd aan de Loodijk, naast de boomgaard van de heer Vermeulen. Voorstelling telepaatb. De telepaath J. Vermeulen uit Sluis gaf een voorstelling in zaal De Witte. De opkomst was ge ring. Niettemin gaf de heer Ver meulen verrassende staaltjes van zijn kunnen op dit gebied te zien. Naar concours te Hulst. De Koninklijke fanfare „Vero nica" alhier hoopt op Hemel vaartsdag deel tenemen aan het Bondsconcours van de Bond voor muziekverenigingen in Zeeuws- Vlaanderen te Hulst. „Veronica" komt voor het eerst uit in de af deling Uitmuntendheid fanfare met als verplicht stuk de Ooster se Suite van G. Boedijn. Uitbreiding eleetrificatie. De N.V. P.Z.E.M. heeft een aanvang gemaakt met de eleetri ficatie van de buurtschap Akker- put en de groep Mariaweg. Bin nen afzienbare tijd zullen dus ook de bewoners van deze buurt schappen him petroleumlampen kunnen opbergen in ruil voor de gloeilamp. In het Lagerhuis heeft de Britse minister van Financiën verder verhogingen van indirecte belastingen op luxe-goederen aange kondigd- De omzetbelasting voor auto's en voor radio, en televisie-toe stellen wordt verhoogd van een derde tot op tweederde van de waarde dezer producten. Ook de belasting op huishoudelijke apparaten voor gas en elec- triciteit zal worden verhoogd. De directe belasting op uitge keerde winsten van maatschap pijen stijigt van 30 tot 50 procent. Over de verhoging van de om zetbelastingen zeide minister Gaitiskell, dat men 't (publiek vam kopen wlil afhouden. Als compen satie zal voor veie huishoudelijke artikelen de omzetbelasting' ver zijn gevorderde leeftijd vallen. ,-i Geen dagblad_ 1 er komt een geïll verhaal in voor. S kaanse naam er kennen wij de vaste hoek van de de kinderen vra direct om, wam nieuwspagina's in dan moeten we vi vertellen. Gehele er omheen geweve of drie plaatjes v fantasie van de ji der nauwelijks ku Het is allemaal striptekenaar zijn de hand verzorgt en de verhaal- verteller binnen het kader van het toelaatbare fantasierantsoen blijft. In Amerika is het echter anders. Daar wordt de jeugd elke dag ge bombardeerd met dozijnen verha len tegelijk. Daar wordt de jeug dige fantasie bijna gericht op de Een Amerikaanse woordvoerder heeft het bericht van het Oost- iuitse persagentschap tegenge sproken, waarin wordt gezegd, dat op Amerikaans bevel in VVest- Berlijn de vorming van een spe ciale politie-eenheid van 2009 man wordt voorbereid om eventuele •niusben te onderdrukken. Volgens het bericht zou de een heid worden uitgerust met tanks, (pantserauto's, automatische ge weren en speciale wapens voor straatgevechten en onder leiding staan van voormalige S. S.-offi cieren. De Duitsers zouden worden op geleid door Amerikaanse officie ren uit Korea. De Amerikaanse woordvoerder noemde „dit even onwaar als vroegere Oostdluitse beweringen over herbewapeningsmaatregelen in WestJDuitslland en West-Ber lijn". Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. Nadruk verboden. 47) „Ik zal nooit van iemand ter wereld zó kunnen houden, als ik jou lief heb," antwoordde hij dof. „Het spijt me, dat ik dit niet begrepen heb.' Hij zuchtte even en vervolgde, nu enigszins rustiger: „Ik had moeten weten, dat een vrouw, zo als jij bent, slechts eenmaal in het leven liefheeft en daarna nooit meer. Neem me niet kwa lijk, dat ik de rust in je leven verstoord heb, maar het was mijn liefde voor jou „En daarvoor dank ik je, Ger, meer dan ik je nu zeggen kan. Je hebt me het mooiste, het grootste willen geven, dat een man een vrouw kan schenken. En daarvoor ben ik jc dankbaar." Ze deed nog een stap naar vo ren en op haar tenen staande, drukte ze een kus op z'n bran dend voorhoofd, terwijl ze even zijn hand in de hare nam. ,,Ga nu," zei ze zacht; „laat dit ogenblik als een goede herinne ring bij ons beiden voort blijven bestaan. Ger, jongen, ga nu maar. „Ja,antwoordde hij, bijna toonloos. „Het is misschien beteij zo. Ik mag niet langer blijven] Ik wil je nog één keer goed aan zien, zodat ik je beeld goed in me kan opnemen en met jouw beeld in me zal ik misschien de kracht vinden, om dit te doorworstelen Gedurende een minuut, die haar een eeuwigheid toescheen, keek hij haar liefdevol aan. Met schitterende ogen weerstond ze zijn blik. Toen draaide hij zich om en met de deurknop reeds in de hand, zei hij: „God zegen je, lieve, lieve Tini Maar haar hart was te vol. Het scheen, alsof haar keel was dicht- gesnoerd en nadat hij even tever geefs op haar antwoord had ge wacht, ging hij langzaam door de deuropening. Eerst nadat de voordeur in het slot was geval len, bewoog ze zich. Ze draaide de sleutel van de kamerdeur om en daarop wankelde ze naar de divan, om daarop in tranen uit te barsten Hoe Wijnandse thuis gekomen was, wist hij zich naderhand nooit te herinneren. Het was reeds laat, toen hij, automatisch, vanuit het station de weg naar z'n drukkerij insloeg. De straten waren nagenoeg verlaten en slechts een enkele auto passeer de het stadje, op weg naar de plaats van bestemming. In de hoofdstraat was de straatverlich ting reeds gehalveerd en een en kele voetganger passeerde hem langs de donkere huizen. Werktuigelijk haalde hij zijn sleutelbos uit de zak en op het ogenblik, dat hij de sleutel in het slot stak, kwam hij tot de ont dekking, dat er in het privékan- toor nog licht brandde. Even aar zelde hij. Hij had behoefte om alleen te zijn. Reeds had hij de sleutel weer teruggetrokken, toen de deur van binnen uit ge opend werd. Miep, nog in kan toorjas, stond voor hem. „Hé!" zei ze, met een lach op haar gezicht, „dan heb ik het toch goed gehoord. Ik meende al het geluid van Uw sleutelbos.." Ze brak haar zin af. De glim lach verstierf op haar gezicht om plaats te maken voor een uit drukking van schrik. Met een vreemde blik in zijn ogen keek hij haar aan. „Wat hebt U?' vroeg ze. „Bent U niet wel? Kom toch gauw bin nen, vóór U kou vat. Weet U wel, dat Uw overjas los is? En waar is Uw hoed? Goeie genade, wat hebt U toch uitgevoerd?" Hij antwoordde niet, maar stapte langs het verbaasde meis je heen naar binnen. Niet-begrij- pend sloot ze de deur achter hem en volgde Wijnandse naar het "kantoortje, waar de kachel nog brandde. „Ik had nog een aantal proe ven te corrigeren," zei ze, een verklaring "gevende voor haar late arbeid. Wijnandse evenwel, antwoordde nog steeds niet. Als in trance ontdeed hij zich van zijn overjas, hing die op de kap stok en ging daarna in zijn bu reaustoel zitten. Opnieuw schrok ze, ditmaal van zijn uiterlijk. Zijn gezicht was strak, vertrokken. Het bloed scheen weggevloeid te zijn. „Wat is er toch?" vroeg ze be angstigend. Niet wetend, wat te doen, bleef ze midden in het ver trek staan. Wijnandse wuifde even afwe rend met zijn hand. „Laat maar", antwoordde hij met vreemde, af wezige stem. „Ga jij maar naar huis. Morgen kun je het werk wel afmaken.'1 (Wordt vervolgd). Andere belastingverbogingen hebben betrekking op tJe toe gangsprijzen voor bioscopen (de verhogingen variëden naar ge lang van de prijs der plaatsen) en op benzine, die ongeveer een penny per liter duurder zal wor den. Verder kondigde de minister 'n verhoging aan van het standaard- tarief der inkomstenbelasting met 2,'5 procent van het belastbare in komen, waardoor het nieuws ta rief komt op 47,5 procent. iDit volle tarief Iclrukt slechts op een deel van het inkomen van de belastingbetaler. Beneden bepaalde grenzen wordt naar gelang ran Je om- standigtiedlen geen belasting op inkomen betaald of slechts een verlaagd tarief. 'i).Ti Tegenover deze verhoging kon digde de minister een kleine af trak van belastingvrije inkomen voor gehuwden en voor kirj „eren aan. Voor de zéér rijikien bood de mi nister een kleine verlichting ;aan. Deze heeft betrekiking op inko mens groter dan 20.000 pond ster ling (per jaar. Acht personen zijn Dinsdag om gekomen bij het verongelukken van een Skymaster"-transport- vliegtuig tjjdens de landing op het vliegveld van Fairbanks In Alaska een vliegbasis van de Amerikaanse luchtmacht. fantasiehonger van de kinderen in de hand te houden. Daarom, die enkele plaatjes per dag uit onze courant zijn goed, kunnen zelfs uit stekend zijn, doch vooral geen.cou ranten vol er mee: de strip is een artikel, dat in de juiste maat moet worden genoten. beoogde doel is bereikt", aldus de woordvoerder. De Syrische regering heeft de diplomatieke vertegenwoordigers te Damascus van Frankrijk, En geland en de Ver. Staten van het voorval op de hoogte gesteld. rast door deze voortzetting, gebruikte liefst 40 minuten bedenktijd voor zijn ant woord). 10h7h6; 11. Rg5—e3, („De Moor heeft zijn plicht gedaan en kan gaan"!) 11. Dd8c7; 12. Tal—cl, a7—a6; 13. Ddld2, gaat het punt h6 onder druk tild nun Stellingen ie anaiyseien /.onuei gevaar van vergissingen, gelijk dat voor het bord het geval is. Het is bekend dat Botwinnik een groot analysator is en bij de hervatting wist hij zijn scheepje dan ook veilig de remise-haven binnen te lood sen. Zou hem dat echter voor het bord ook ede f g h Wit speelt en geeft in 2 zetten mat. Oplossing verleden week: Wit: 1. Dbl, enz.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2