Begroting van Financiën 3 Einde van de bouwstop in zicht o-i jljURRIJ VOOR DE ZONDAG ^°V' UIT DE PROVINCIE Kerkdiensten DE ZWARTE VLEK TWEEDE KAMER Christus triumphator TERNEUZEN De Pan-Amerikaanse conferen'ie AXEL. GOES. Voorrang voor gerepatrieerden M AN U FACTUREN WONINGINRICHTING NOORDSTRAAT 58-60 - TERNEUZEN - TELEFOON 209 Meer dan een half millioen voor de Kankerbestrijding P.T.T. verhoogt posttarieven niet op korte termijn EK Joegoslavische Ministers ontslagen Ooii-Duitse verklaring AGENDA. DEZE lii ile vergadering van de Twee de Kamer, gepresideerd door Mr. Terpstra wegens afwezigheid van Mr. Kortenhorst in verband met de begrafenis van het oud-Kamerlid Kuiper, is gisteren andermaal de begroting van financiën aan de or de geweest. Er moest nog worden gestemd over het amendement van de heer Ritmeester (V.V.D.) om het begro tingsartikel 53 (kosten van de door de Nationale Spaarraad te geven voorlichting ter bevordering van het sparen ad 90.000) met één gulden te verminderen. Het amendement is verworpen met 41 tegen 35 stemmen; tegen Arb. en K.V.P. De begroting werd z.h.s. aange nomen met aantekening, dat de C.P.N. geacht wilde worden te heb ben tegengestemd. Kinderbijslag kleine zelfstandigen. Vervolgens is gestemd over een motie en enige amendementen, welke waren ingediend bij de be handeling van het wetsontwerp in zake de kinderbijslag aan kleine Gij gaaft mij de nek mijner vijanden en ik vernielde hen. 2 Sam. 22 41. Het Evangelie zegt, dat wij overwinnaars zijn. Wij die het op alle fronten verliezen. God geeft ons de nek onzer vijanden, onze haters en wij vernielen ze. Want God geeft ons de overwinning in Jezus Christus onze Heer en wij overwinnen. Maar ook alleen in Hem en anders gaat het niet. Als wij de nek onzer vijanden moeten buigen dan loopt het op onze ver nieling uit. Maar neen, God grijpt ze en God bindt ze en God legt ze overwonnen aan onze voeten, maar dan moeten wij ook in het geloof toeslaan, dan moeten wij ook door Hem die ons liefgehad heeft en voor ons overwonnen heeft, meer dan overwinnaars zijn. Die ons opkweekt onder lijden Waken, bidden leert en strijden Hem zij heerlijkheid en macht, Eeuwig, eeuwig toegebracht. zelfstandigen. Allereerst kwam aan de orde de motie van de heer Haken (C.P.N. waarin de regering wordt uitgeno digd op korte termijn maatregelen te tretfen waardoor de kleine zelf standigen met een inkomen tot 4000 dezelfde rechten zullen ge nieten, welke voor de werknemers in de kinderbijslagwet zijn vastge legd. Deze motie is verworpen met 71 tegen 6 stemmen, die der C.P.N.- fractie. Daarna kwam aan de orde het amendement van de heer Hooij (K.V.P.) om de wet in werking te doen treden per 1 April 1951. De heer Hooij wijzigde zijn amen dement in deze zin, dat de wet in werking zal treden op de eerste dag van het kalenderkwartaal, volgen de op de dag van de afkondiging der wet. Minister Joekes nam het gewij zigde amendement over. Tenslotte was er een amendement van de heer Hooij (K.V.P.), dat be doelt de werkingsduur van de wet te beperken tot twee jaar in plaats van tot drie jaar. Het werd aangenomen met 54 tegen 24 stemmen; tegen P.v.d.A. en V.V.D. Het Perswezen. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer verder haar goed' keuring gehecht aan het wetsont werp, houdende enkele voorzienin gen betreffende het perswezen. De •ommissie voor de perszuivering en de raad van beroep worden opge heven; de persraad wordt gehand haafd. Het certificaat van geen be zwaar komt te vervallen en daar voor in de plaats treden enige an dere waarborgen. De heer Burger (Arb.) vond het optreden der regering weinig over tuigend. Dat een aantal strafbepa lingen wordt gehandhaafd, achtte hij wel nuttig, doch van weinig be tekenis. De heer Stokvis (C.P.N.) meen de, dat de persraad dictatoriale be voegdheden krijgt en dat de minis ter op de rechterstoel gaat zitten. Jkvr. Wittewaall van Stoetwegen (C.H.) zeide, dat het eenvoudiger en juister zou zijn geweest, als de regering enige overbodig geworden bepalingen van de noodvoorziening had ingetrokken. De staatssecretaris van Onder wijs, de heer Cals, erkende dat dit laatste bij Kon. Besluit had kunnen geschieden, doch de regering heeft aan overleg met de Kamer dt voorkeur gegeven. Bij het wetsontwerp tot het tref fen van voorzieningen ten aanzien van zeelieden, die in Azië in gevan genschap zijn geraakt, kreeg de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Wemmers, die thans voor de eerste maal in de Ka mer optrad, enige opmerkingen van de heer Suurhoff (Arb.) te beant woorden. Het ontwerp werd z.h.s. goedge keurd. Zonder beraadslaging heeft de Kamer zich nog verenigd met het wetsontwerp houdende bepalingen met betrekking tot de bereiding van en handel in tuberculine. AANBIEDINGEN MOET U BESLIST EENS KOMEN ZIEN ZATERDAG 7 APRIL. Ned. Herv. Kerk. Sohoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 8 APRIL. Axel; 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. Joh. W. Starren- burg, van Sluiskil. Hoek: 10 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen; 2.30 uur Ds. D. Kuil man, em.-pred. te Leiden. Hontenisse: 10 uur Ds. A. Soete- kouw. Bed. H. Doop. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Philippine: 2.30 uur Ds. J. van de Graaff. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg; 2.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Terneuzen: 10 uur Ds. D. Kuilman, em.-pred. te Leiden; 2.30 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. G. Jansma. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch, Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. L. Doorn, van Uzendijke. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet:. 10 uur Ds. H. W. Schutte, van Brugge. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: uur Ds. H. Kuijlman, van Zuidzande. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. M. N. Schrale. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendljke: 6 uur Ds. L. Doorn. Zuidzande: 9 uur Ds. H. Kuijlman. Gemeentelijke badinrichting. Niet minder dan 4085 personen bezochten in de maand Maart de gemeentelijke badinrichting tegen 4335 in de maand daarvóór. Bazar C. J. M. V. (Die C. J. M. V. zal in de ko mende diagen weer de aandacht vragen voor ©en bazar. Verleden jaar is Let igielbduw „Bethel" in de 2 Je Verfbin.d1ijr.l3- isitaaat met vrijwillige kradhten gerestaureerd, zodait tal van ver enigingen ihuin bijeenkomsten weer kunmlen houden in een gezellig ingericht zaaltje. Ondanks het feit, dat de werk zaamheden met vrijwilligers wer den verricht, wasi het voor de C. J. M. V. noodzakelijk de kos ten van de gebruikte materialen te bestrijden met een hypotheek en om deze reden moesten nog verschillende voorzieningen, lefie men igraag had willen aanbren gen, blijven waakten. Om nog verschillende verbete ringen aan het gebouw te kunnen aanbrengen en het jeugdwerk verder te kunnen uitbreiden gaat de C. J. M. V. nu een bazar hou den van Woensdag 11 tot en met Zaterdag 14 April a.s. in de bo venzaal van hotel „Des Pays Bas". Van 7 tot 111 uur zal er iedere avond volop gelegenheid zijn om te. genieten van vele attracties, terwijl 'ei Zaterdags lüie zaal al oen 2 uur opien zal zijn. Maandenlang is er aan de voor bereiding 'gewerkt en het mooiste succes voor deze wenkers zal on getwijfeld 'zijn die opkomst van 'n talrijk (publiek. De vele prijzen, welke groten deels door winkeliers en fatoriikan- Doopsgezinde Gemeente. A.ardenburg: 10,15 Ds. Nolthenius. Geref. Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. H. Jonker, em.-pred. te Voorburg. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. i. Ritsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 9 uur Ds. Ten Hove, van Terneuzen; 5 uur Ds. Kuiper, van Axel. Terneuzen: 10.30 uur en 3 uur Ds. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag9.30 uur en 2.30 uur Ds J. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 u. 2 u. en 6 u.: Ds. Aangeenbrug. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Hulst: 6.30, 7 45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8,30 en 10 u. H.H Missen. Sas van Gent: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Terneuzen: Missen. Westdorpe: Missen. Zuiddorpe: Missen. Leger des Heils. Terneuzen7, 10 en 7,30 u. Samen komsten; 6.30 uur Openlucht De politieke en militaire com missie van de Amerikaanse con ferenties van Ministers van Bui tenlandse Zaken te Washington heeft, met uitzondering van Ar gentinië, eenparig een resolutie goedgekeurd, waarin de Ameri kaanse republieken de Verenigde Naties verzekeren, zich tot het uiterste te zullen inspannen voor de verdediging van het Westelijk halfrond. ten beschikbaar werden gesteld, staan er borg voor, dat men waar voor zy'n geld zal krijgen. Met pensioen en bjjna in het Goud. Heden, 7 April, zal de heer J. van Haver, opzichter van weg en werken bij de Z.V.T.M., wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zijn dienst be ëindigen en zodoende van een rustige levensavond gaan genie ten. Deze dag zo vernemen wij zal in de familie en vrienden- kring, alsmede van de zijde van zijn superieuren en dagelijkse medewerkers niet onopgemerkt worden voorbij gegaan. In Mei a.s. zou het 50 jaar ge leden zijn, dat de heer Van Haver in dienst trad bij de spoorwegen. Weer een „Njjtengo", Van 9 tot 18 Augustus zal te Goes wear een „Nijtengo" (een nijverheids- en handelstentoonstel ling) worden gehouden. Er hébben zich reeds vele deel nemers opgegeven, 'Aan die tentoonstelling zullen vele attracties worden vertoon den Icloch definitieve beslissingen hierover zijn nog niet bekend. Elecfcriciteitsstoring op Zuid- Beveland. Door een storing in de 50.000 volts transformator in het voor lopige schakelstation te Goes is Donderdagmiddag de stroomleve- ring vain Lewedlorp tot Rilland- Bath en in een gedeelte van de 'Z.g. ,,zak" van Zuid-Beveland on derbroken van 16.45 uur tot 18.15 uur. Het was echter mogelijk door overschakeling op het Bralbamtse net die storing te verhelpen. Hetf was de eerste keer, dat deze gebieden stroom uit Brabant ontvangen Ir. C. G. P. Stevens overleden. Deze week is te Goes overleden irn dia ouderdom van 59 jaar Ir. C. Gj P. Stevens, oud-rijkslaaud- Ibouwconsulent van Zeeland en oud-inspecteur van de landbouw. In 19113 werd1 Ir. Stevens be- noemhl tot landbouwcomsuleint om in 1916 te worden belast met de directie van de 'rijitolanjdjbouwwin- tenscihool te Goes. Bovendien werd (hij in 1930 belast met de leiding van die rijkswerkverschaffing. In 1934 werd hij' benoemd tot inspecteur van de landbouw en regeringseomimissiards, in verband waarmede hij niaar Den Haag verhuisde. Ir. Stevens^ Idie in 1943 naar Goes terugkwam, wan ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vandaag is de uitvaart in de R K.-lkenk te Goes De „Haak in-actie" van de N.C.R.V. ten bate van de kanker bestrijding heeft 't half millioen overschreden. In Maart 1950 begon de actie. Na zes uitzendingen was 35.900 bijeengebracht. In October werd de actie voortgezet. Od 1 Febr. j.L was 100.000 binnen en sinds dat ogenblik stromen de giften hoe langer hoe sneller. Op 1 Maart werd de 200.000 gepas seerd, drie weken later de ƒ300.000 en verleden week was het resultaat ruim f 366.000. Don derdagavond werd het halve mil lioen ruimschoots overschreden. Een belangrijke stoot daartoe ga ven de bloembollenkwekers met een gift ineens van ƒ25.000. Tot eind Mei wordt de „Haak in-actie" nog voortgezet. Vol spanning wacht de N.C.R.V., en wacht heel Nederland, wat het eindresultaat zal zijn. Men had er bij de N.C.R.V. nooit aan getwijfeld, dat dit be drag zou worden bereikt, maar diat het zo spoedig zou gebeuren, is toch stellig een verrassing'. De geste van de bollenkwekers heeft een dusdanige indruk ge maakt, dat de N.C.R.V. voor nemens is met een concert in een der plaatsen van de bollenstreek haar bijzondere dank daarvoor te betuigen. De liefdadigheid van het Neder landse volk, die met deze actie is gebleken, toont duidelijk aan hoezeer hier het warme hart klopt van het gehele volk. Tijdens het programma van Donderdag werd nog mede deling gedaan van een gift die uit het plaatsje Genemuiden, het bekende mattenvlechterscentrum, was binnengekomen. Dit plaatsje telt ongeveer 4200 inwoners. De actie bad hier ruim 5000 gulden opgebracht. Het bedrag werd overhandigd In een klein-model gevlochten mat. Minister In 't Veld is voornemens na 1 Juni de „bouwstop" geleidelijk op te heffen. Dit betekent, dat hjj er naar streeft na die datum ge regeld méér goedkeuringen te doen afgeven, waarbij in het oog wordt gehouden, dat het aantal in uitvoe ring zijnde woningen dit najaar de 40.000 niet zal overschrijden. Ook in de vrije sector zal weer lang zaamaan een begin met goedkeu ringen worden gemaakt, echter be perkt tot woningen beueden 500 au Ineke nieter. Ditzelfde geldt voor .ïerbouw. Nu de omstandigheden in ons land dwingen tot beperking van consumptie en investering, acht xe minister deze maatregel redelijk. Voor bouwwerken, anders dar •voningen, scholen en fabrieken, t :ullen slechts in zeer urgente ge vallen goedkeuringen worden ver leend. Het optrekken van hallen voor noodzakelijke industrieën zal natuurlijk voortgang vinden. De bouw van lagere en nijverheids scholen moet in verband met de te verwachten toeloop van leerlingen in 1952 en de dwingende noodzaak van vakopleidingen eveneens door gaan. De uiterste zuinigheid moet worden betracht. De minister ver wacht, dat het tegenwoordige pro gram van scholenbouw de toekom stige stroom leerlingen zal kunner opvangen. Op de thans bestaande lagere scholen is uitbreiding var het aantal leerlingen per klasse (tot 48) nog mogelijk. Na 1958 zal de stroom afnemen. Dan kan voor slechte gebouwen een andere be stemming (clublokalen) worden ge zocht en ook kan de bezetting van klassen dan kleiner worden. Natuurlijk acht de minister aan de thans genomen en te nemen maatregelen voor woning- en scho lenbouw bezwaren verbonden. Het gaat thans echter niet meer om de arbeiders of de materialen, doch om de beschikbare kapitalen. In krimping van consumptie en inves tering met 1,5 milliard gulden zal ons land misschien binnen enkele jaren in economisch evenwicht kunnen brengen, ook al omdat de druk voor defensie-uitgaven dan wellicht iets kan verminderen. Van zelfsprekend zal in dat geval de bouwbedrijvigheid dan weer wat meer armslag krijgen. De iets ver hoogde rentevoet zal daartoe moge lijk ook bijdragen. Ten aanzien van de inkrimping van de bouwbedrijvigheid zeide mi nister In 't Veld nog, dat op de eerst beschikbare 1700 millioen van het investeringsprogramma 300 millioen moet worden bezuinigd. Hierbij is de woningbouw zoveel mogelijk ontzien, hoewel de terug gang van 50.000 tot 40.000 wonin- i gen in uitvoering per jaar toch nog een aanzienlijke aderlating is. Het ligt wel in de bedoeling 'zo mogelijk dit aantal in 1952 weer tot 45.000 op te voeren. De bouwkosten zijn in theorie door stijging van lonen en mate- riaalprijzen sinds Maart 1950 met ongeveer 20 procent gestegen. De cijfers van aanbestedingen tonen percentages van 12 tot 14 aan. Hieruit zou men concluderen tot een succesvol streven naar rationa lisatie van de bouw, wellicht ge ringere winstname door aanne mers en het verschuiven van „zwarte naar witte" lonen. Bij het geleidelijk opheffen van de bouwstop voor woningen tot de gemelde omvang zullen gemeen ten, die zich tot het opnemen van gerepatrieerden bereid verklaarden en daartoe extra bouwvolume ont vingen, enige voorrang krijgen. Dit betreft 2500 tot 3000 wonin gen. Eveneens zal rekening worden gehouden met woningbouw in ver band met nieuwe industrievesti ging. Naar schatting zal de vrije sector ongeveer 8000 en de her bouwsector ongeveer 5000 wonin gen kunnen omvatten. Premies en rijksbijdragen zullen worden ver hoogd noch verlaagd. Boerderijen- bouw in de Noord-Oost-polder zal voortgang vinden, ook al zal daar bij grote zuinigheid worden be tracht. Openbare werken zullen tot het uiterste worden ingeperkt, doch zeer urgente werken als riool- en straataanleg moeten geschieden. De bouwbedrijvigheid in de militai re sector is onder de huidige om standigheden sterker geworden. Op een vraag over de positie van kleine ondernemers, die zich arbeid zien ontgaan, antwoordde de minis ter, dat „wij met het geweer aan de voet" moeten staan. Tot 2000 gulden is het doen van onder houdswerken vrjj. De onderhouds plicht voor eigenaren blijft be staan. Ten aanzien van inschake len van kleine ondernemers bij nieuwbouw kan volgens de minis ter alleen het principe „zoveel mo gelijk voor zo laag mogelijke prijs" gelden, maar als kleine onderne mers gelijk in Aalsmeer bij de bouw van 32 woningen combinaties vormen, zouden zij wellicht goede resultaten kunnen bereiken. Van huurverhoging kan op dit tijdstip geen sprake zijn, omdat dan loonsverhoging zou moeten volgen. Huurverhoging kan eerst bij ver laging van de kosten van levenson derhoud worden overwogen. Voor onderhoudswerk zal dus weinig geld beschikbaar zijn. Over het vrijmaken van wonin gen, waarin rijksdiensten zijn ge huisvest, verklaarde de minister, dat het bouwen van nieuwe wonin gen efficiënter is dan bouw van rijkskantoren en het weer voor be woning geschikt maken van de doorgaans in beslag genomen grote herenhuizen. Zeer nadrukkelijk zeide minister In 't Veld, dat bij inkrimping van de bouwbedrijvigheid zoveel moge lijk een ongunstige neerslag op de arbeidsmarkt in de bouwvakken zal worden vermeden. De op elkaar volgende loonron- len maken het het P.T.T.-bedrijf, dat zo personeelsintensief is vooral wat de post betreft steeds moeilijker om evenwicht te bewaren tussen de sterk gestegen kosten en de inkomsten, zo deelt men ons van de zijde der P.T.T. mede. Dat daarom naast interne maat regelen de mogelijkheid van een verhoging van de posttarieven wordt bestudeerd, zal iedereen duidelijk zijn. Het is echter niet de bedoeling eventuële verhoging der post tarieven op korte termijn in te voeren. Zoals ook door de cen trale werkgeversorganisaties ge vraagd werd, zullen de posttarie ven gedurende enkele maanden stellig niet worden verhoogd. COLLAZO TER DOOD VEROORDEELD. Oscar Collazo is Vrijdag ter dood veroordeeld wegens moord op een bewaker van het Witte Huis bij zijn poging in Novem ber om een aanslag te plegen op president Truman. De terechtstelling door middel van de electrische stoel is vast gesteld op 26 October. Roman door 43) NIEK VAN DER ZWAAN. (Nadruk verboden). 7, 8,30 en 10 u. H.H 7, 8,30 en 10 u. H.H. 7.30 en 10 u. H.H. Ze keek hem na een poosje aan en begon toen te glimlachen. De scherpe trek, die even over haar gezicht gelegen had, maak te plaats voor een veel zachtere en dankbaar greep ze zijn hand. .Sinterklaas, van harte bedankt voor dit zeldzaam kostbaar ge schenk. Weet U, U bentU benteen schat. Daar. Dat moogt U gerust weten." Verlegen draaide ze zich om, trok haar mantel aan en bleef nog even bij de deur dralen. Wij nandse kuchte eens en snoot z'n neus. Hij was door Miep's spon tane ontboezeming even in de war geraakt. Maar spoedig her stelde hij zich weer. „Ziezo," zei hij rustig, „nu heeft Sinterklaas ons allebei gelukkig gemaakt met een passend ca deau. En nu is het mijn beurt nog om te bedanken." Hij draaide haar naar zich toe en voor het meisje er op bedacht was, had hij haar hoofd tussen zijn handen genomen en drukte zacht een kus op haar wang. „Eveneens hartelijk bedankt, Sinterklaas. Ik beloon je voor je geschenk met een broederlijke kus, want die heb je eigenlijk al lang verdiend." Ze wankelde even, terwijl een zacht rood haar gezicht over- toog. Maar ook zij herstelde zich hoewel ze op dit moment in staat was om hem zijn kus terug te geven. Een minuut later liepen beiden op straat, maar niemand kon aan hen iets bijzonders merken. X. „Mijnheer Wijnandse, telefoon uit Utrecht." „Ik kom." Boven het geraas van de per sen uit klonk de heldere stem van het kantoormeisje, dat zich nu weer terugtrok in haar afde ling. Wijnandse bekeek nog even het ontwerp van de stofomslag van zijn nieuwste boek en gaf de tinten aan, die hij wenste. „Goed," zei hij tot zijn mees terknecht, „een omslag dus in twee kleuren, bruin en geel. Maar het geel mag niet te fel zijn, denk je er om? Artistiek moet elke kleurencombinatie verant woord zijn. Maak eerst maar eens een proefje en laat het me dan zien." „Morgenochtend zal ik het U geven, mijnheer." „In orde." Toen liep hij snel door de druk kerij, langs de draaiende persen, naar het kantoor, waar hij de mi crofoon van de tafel nam. „Met Wijnandse." „Ah, mijnheer Wijnandse, goe den morgen. Met mevrouw Nie- land." Z'n gezicht verhelderde. „Goe den morgen, mevrouwtje, dat is al weer een tijd geleden. Hoe maakt U het?" „Goed, naar omstandigheden. Maar ik heb een verzoek. Als U eens in de stad komt, zou ik graag iets met U bespreken om trent mijn plantage. Er zijn nieu we moeilijkheden, vrees ik." „Moeilijkheden?" herhaalde hij. „Hoe zo? Welke?" „Ja, dat vertel ik liever niet door de telefoon „Vanmiddag ben ik bij U," be loofde hij. „O, U hoeft niet speciaal te ko men," protesteerde zij. ,,U zult het toch wel druk genoetg hebben en U hebt me al zo vaak gehol pen, dat ik U niet speciaal uit Uw werk durf te halen." „Ik moet vanmiddag toch in Utrecht zijn," loog hij half, „want ik heb in tijden mijn moeder niet gezien, en daarom wil ik eens weten hoe het met haar gaat." „O, als altijd: uitstekend. Maar ik stel het geweldig op prijs, als U vanmiddag komt." „Mooi, dan ben ik tegen drieën bij U." „Fijn. Tot vanmiddag dan mijn heer Wijnandse." „Mevrouwtje, tot ziens." Hij legde de microfoon op het toestel en dacht even na. Het was nu zeker al ongeveer drie maan den geleden, dat hij haar voor het laatst had gezien. Och ja, het was zo krankzinnig druk. Langzaam zette hij zich weer in zijn leunstoel, en speelde met z'n briefopener: een geschenk van Miep. Kleine geschenken on derhouden immers de vriend schap? En waren ze soms geen goede vrienden samen? Even keek hij terzijde naar het meisje dat met de dagelijkse post bezig was. Ze lette niet op hem, om dat ze verdiept was in een lijvig epistel. Blijkbaar was de inhoud niet erg naar haar zin, want ze las met opgetrokken wenkbrau wen, een teken, dat ze het er niet mee eens was. Het rhytmische geluid van de persen en daartussen door de scherpe, fijne tikjes van de val lende matrijzen der zetmachine drong zachtjes door tot het kan toor. Anderhalf jaar was zijn be drijf nu oud. Achttien maanden drukte hij boeken en reeds had zijn uitgeverij een goede naam in het land. Boeken van Uitgeverij Wijnandse kregen zonder uitzon dering een goede recentie in de bladen en werden grif door het nubliek gekocht. Gelukkig was hij zeer voorzichtig in de keuze van de hem aangeboden manu- csripten. Hij betaalde 'n vorste lijk honorarium, maar wat hij kocht, moest goed zijn. Anders ging het terug met een beleefd, maar beslist briefje. (Wordt vervolgd). Het Joegoslavische persbureau heeft Vrijdag het ontslag van elf ministers uit de federale regering van Joego-Slavië bekend ge naakt. Redenen zyn niet ge- ïoemd. De ontslagen betreffen alleen de hoofden van economische mi nisteries en die van openbare nutsbedrijven. Men gelooft, dat zij deel uitmaken van een voorge nomen reorganisatie ten behoeve van decentralisatie. Sommige mi nisteries worden samengevoegd. Verder is bekend gemaakt, dat Boris Kidrich, vooraanstaand lid van Tito's politburo en minister voorzitter van de economische raad. van zijn functie van voorzit ter van de federale plan-commis sie zal worden ontheven. Westelijke waarnemers zijn niet van gevoelen, dat politieke beweegredenen aan de wijzigin gen ten grondslag liggen. Kidrich verklaarde, dat de wij zigingen, die ook de opheffing van 16 ministeries en andere rege ringsdepartementen inhouden, „een stap voorwaarts in de rich ting van sociaal-democratie in Joego-Slavië" waren. Geen der sleutelministeries zo als Defensie, Buitenlandse Zaken of Binnenlandse Zaken zijn bij de reorganisatie betrokken. TWEE RECHERCHEURS AANGEVALLEN. Bij een huiszoeking in een wo ning aan de Populierenstraat te Enschede, zijn Donderdag twee rechercheurs, de heren F. Dijk stra en B. T. J. Fros, aangevallen door de bewoner, de 39-j :rige J. P. De rechercheurs stelden een onderzoek in, omdat vermoed werd, dat in de woning gestolen textielgoederen waren verborgen. Bij de huiszoeking werd dit be vestigd. P., die eng zenuwachtig was, ging eerst naar buiten. Toen hij terugkwam had hij een slagersmes in de handen en ging daarmee de rechercheur D„ die gehurkt zat voor een kast, te lijf. D. werd ernstig in de rug ge wond, doch hij was nog in de gelegenheid om zijn collega, die in een andere kamer een onder zoek instelde, te waarschuwen. Deze zag wat er gebeurde en trachtte de woesteling te ontwa penen, hetgeen niet gelukte. Hij raakte met de man slaags en liep vier messteken in de arm op. In middels had D. zich op het dak in veiligheid weten te stellen. Buitengekomen trachtte P. een agent van politie, die te hulp was geschoten, eveneens te treffen, doch deze trok zijn revolver en loste een waarschuwingsschot. P. gat zich hierna gewonnen en is in het politiebureau opge sloten. De wonden van recher cheur D. zijn zo ernstig, dat het slachtoffer in het ziekenhuis moest worden opgenomen. In een Donderdag te Berlijn door het Oost-Duitse persbureau verspreide verklaring, zegt de Oost-Duitse regering dat zij nooit de afscheiding van 't Saargebied van Duitsland en de „annexatie van dit gebied door het Franse imperialisme" zal erkennen. In de verklaring wordt verder de West Duitse regering' aange vallen voor de deelneming aan 't plan-Schuman. „Door het voor lopig tekenen van het plan- Schuman, dat Frankrijk ook na mens het Saargebied parafeerde, heeft West-Duitsland stilzwijgend de anexatie van het Saargebied erkend". HEDEN: ITQRNEUEENLuxor Theater. 8 uur: Biosc. „Hallo, New Yank". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Kapitein Blood". „Het Htoogelc.nd", Straat- en 'huis-aan-lhuis collecte voor het reclasseiringswerk, enz. Parochiehuis, 7 uur: Gro te Eierprijekaartinig. AXEL: Het Centrum, 6.30 «1 9 uur: Biosc. „Straaljager no Z antwoorfclt Iniet". MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater, 4.30 uur: Zondagmididiagvoor- stelling; 8 uur: Biosc. „Hallo, New York". Concertgebouw, 2.30 uur: Zondagmididlagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „Kapitein Blood". Terrein Molendijk, 2.30 uur: Voetbalwedstrijd Terneu zen 1Sluiskil 1; 12.30 uur: Terneuzen 3Sluiskil 2. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Straaljager no. 3 ant woordt niet"; 8 uur: Biosc. „De laatste reds".

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2