Te Parijs wordt beslist over Nederlands positie Twintig leden van het Korea- detachement tekenen Niet-Chinese strijdkrachten in Mandsjoerije? Deze week in de wereld Stof, stof en nog eens stof Verbondenen naderen Tsjorwon ZATERDAG 7 APRIL 1951. 7e Jaargang No. 1698. Opnieuw is te Parijs een belangrijke conferentie begonnen. De Raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking (afgekort O.E.E.S.) komt er namelijk onder voorzitterschap van Minister Stikker bijeen. De eerste luitenant Wim Dussel schreef in Tokio een en ander over de laatste belevenissen van het Ned. detachement. Hij maakte er opnamen van de stemmen der gewonden en keerde met achttien kisten naar Korea terug: postpapier, pijpen, ball- pointpennen, scheerapparaten en een guitaar. Een week vertoefde hij weer bij het detachement, alvorens naar Hr. M.'s „Evertsen" te vertrekken, waarover hij binnenkort enige bijzonderheden zal vertellen. De Verbonden troepen, die Donderdag de 38ste breedtegraad over de gehele frontbreedte overschre den, zijn thans meer dan zestien km op Noord- Koreaans gebied doorgedrongen. Hun opmars is op de eerste belangrijke doelen ten N. van de grens tus sen beide Korea's gericht. Een Amerikaanse gevechtsgroep is de belangrijke Noord-Koreaanse stad Tsjorwon tot op elf km gena derd. De val van deze stad zal de Chinezen dwingen verdedigingsstellingen in de centrale frontsector en nabij de breedtegraad prijs te geven. Om te voor komen dat hun strijdkrachten in dit gebied van elkaar worden gescheiden. Prins Bernhard reikt onder scheiding uit aan Eva Peron WEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. Fra*kering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Het is opmerkelijk, dat Frank rijk en Parijs als hoofdstad, de laatste jaren in het middelpunt van alles staat, wat naar West- Europese eenheid zweemt. De Fransen hebben kennelijk in deze beweging de leiding en zij zijn daartoe, ondanks hun zwakke in nerlijke structuur wel de aange wezen mogendheid voor. Van de twee West-Europese leden van de Grote Vier, die immers tegen woordig in de wereldpolitiek heel wat in de melk te brokken heb ben, zijn de Engelsen tot heden toe weinig warm gelopen voor een vérgaande Europese een heid. De Fransen daarentegen zien misschien juist in het streven naar deze eenheid een laatste kans om een rol van betekenis te spelen. Te Parijs is het economische apparaat van de West-Europese landen, de O.E.E.S., gevestigd en te Parijs is thans ook het hoofd kwartier van het West-Europese leger gehuisvest. De Raad van de O.E.E.S. komt thans bijeen om zeer belangrijke zaken te bespreken, zaken die zo als ook reeds bekend is gemaakt, voor ons land en nog enkele an dere van het grootste belang zijn. De kwestie, waar het om gaat, is het stopzetten van de invoer door West-Duitsland, waardoor Nederland, Denemarken, Noor wegen, Griekenland en Oosten rijk in het bijzonder gedupeerd worden. Om een en ander te begrijpen moet men teruggaan naar de eer ste jaren na de tweede wereld oorlog. De internationale handel kwam toen slechts moeizaam weer op gang. De bevrijde Euro pese landen zaten in geweldige economische moeilijkheden. Over al was de behoefte aan invoer veel groter dan de mogelijkheden tot uitvoer. En toch moet elk land zijn in voer betalen met zijn uitvoer. Er kwam nog bij, dat vele der genoemde landen grondstoffen nodig hadden om hun wederop bouw te volbrengen en om de productie van hun landbouw en hun industrie weer op gang te brengen. Met elkander handel te drijven was alleen mogelijk via bilaterale handelsverdragen, waarbij dus de twee handeldrijvende landen overeenkwamen evenveel naar elkander uit te voeren als zij van elkander invoerden. De meeste grondstoffen moesten echter komen van het rijkste land ter wereld, Amerika, en deze moesten met dollars betaald worden, die «iemand in voldoende mate bezat en ook niet kon verdienen, daar de Europese producten niet voor zagen in behoeften, die in de nieuwe wereld bestonden. naar dit land hadden, de boel in de war, daar juist deze landen, waaronder ook Nederland, hun schulden aan b.v. Engeland en Frankrijk konden delgen met de vorderingen op West-Duitsland. De West-Duitsers zijn tot deze stap gekomen, omdat zij in zeer Het plan-Marshall bracht voor ernstige betalingsmoeilijkheden dit laatste vraagstuk de oplos sing, doch tevens stichtten de door dit plan geholpen landen de O.E.E.S. en werd het onderling handelsverkeer bevrijd van de nauwe banden, die bilaterale overeenkomsten erom hadden ge legd. Er werd een Europese Be- talings Unie (E. B. U.) opgericht, waardoor zogenaamde multilate rale handelsovereenkomsten weer mogelijk werden. Men kon thans van het ene land meer invoeren dan men ernaar uitvoerde en de aldus ontstane schuld delgen met een vordering op een ander deel nemend land. De E. B. U zorgt dan voor de afrekening. Het stopzetten van de invoer door West-Duitsland, ook een lid van de E. B. U., gooit thans voor die landen, die een grote uitvoer ten opzichte van de E. B. U. zijn gekomen. Zij hebben de laatste maanden grote hoeveelheden grondstoffen geïmporteerd, zijn reeds eenmaal door de E. B. U. met een extra lening geholpen, doch zagen zich thans genoodzaakt tot drastische invoerbeperkingen over te gaan. Hiervan dreigen de hierboven ge noemde landen de dupe te wor- den. Wanneer wij bijvoorbeeld de toestand in eigen land bezien, dan gehete is daar onmiddellijk de Neder landse groententeelt, die in de grootste ellende komt, wanneer de grote productie verse groen ten geen afzet naar het buiten land kan vinden. Dat betekent dan doordraaien, een geweldige prijsval en als enige uitweg de vernietiging van grote hoeveel heden. Onze tuindersstand, die voor namelijk bestaat uit kleine, zee intensieve bedrijven wordt hier door met de ondergang bedreigd Zo is het ook, zij het in minder, mate, met onze boter, vis, eieren enz. Voor ons land als geheel be tekent het tevens, dat wij de in voer van vele noodzakelijke grondstoffen uit Engeland en Frankrijk niet meer zullen kun nen betalen en dus zullen moeten stopzetten. De Raad van de O.E.E.S. moet nu te Parijs trachten een oplos sing voor dit alles te vinden. Een nieuwe extra lening aan West- Duitsland zou natuurlijk verlich ting kunnen brengen, maar het is aan de andere kant begrijpe lijk, dat men een land, dat de tering niet naar de nering weet te zetten, niet steeds maar kan blijven helpen. Het zou inhouden, dat West-Duitsland zich ten koste van de anderen herstelde van de gevolgen van de oorlog. Het belang van de Parijse con ferentie wordt door onze Re gering ingezien en het is Minister Van den Brink, die voor de Ne derlandse zaak moet pleiten. Het Nederlandse bedrijfs leven wenst hem kracht toe en tevens wijsheid aan die andere landgenoot, Minister Stikker, die als voorzitter van de Raad de conferentie moet leiden. Moge het deze laatste gemakke lijk worden gemaakt een aan vaardbare oplossing te vinden. Hier volgen zijn indrukken van die week. „Na meer dan twee weken af wezigheid ben ik dan zeven dagen in Korea geweest, zeven dagen bij het Nederlandse detachement, dat nu „op rust" is. Stel u dat echter niet al te rustig- voor. Wel liggen onze mannen ver achter de voorste lijn die zich mo menteel steeds verder Noordelijk verplaatst maar zij zijn toch nog actief genoeg. Zij bewaken bruggen, stations, patrouilleren en houden kampongs in de ga ten, waar infiltranten maar al te i graag een schuilplaats zoeken, Vooral in de Westelijke front sector is hevig gevochten. Een Amerikaans officier verklaarde: „De Chinezen moeten in hun mangaten worden gedood". Op de rechterflank van de door de Britse troepen ingenomen po sitie bieden de Chinezen over een vrijwel aaneengesloten front ter breedte van zestien km tegen stand aan de oprukkende Verbon denen. De Chinezen vechten in dit ge bied voor het behoud van twee groepen heuvels van strategische waarde. De bezitter van deze Een ogenblik scheen het als aou te Parijs een andere stem ming de overhand krijgen. Gro- myko aanvaardde het Westers verlangen om de bewapeningen der satellietstaten te bespreken, doch wilde dan ook het Italiaans vredesverdrag er bij. Hij wilde tevens het Atlantisch Pact, waar in hij agressie ziet, op de agenda. Maar hij bleek ondanks uitvoe rige bezwaren bereid een nieuwe tekst, door het Westen opgesteld, aan de goedkeuring van Moskou te onderwerpen. In afwachting van het ant woord, dat beslissend zal zijn heeft Gromyko zijn oude propa gandalied weer gezongen. Morri son heeft te Dudley in een rede voering verzoeningsgezindheid tegenover Rusland bepleit. Te Washington heeft President Auriol een hartelijke en grootse ontvangst gevonden. President en minister Schuman hebben met Truman en Acheson gesproken over Indo-China en de Middel landse Zee, naar men aanneemt tot wederzijdse bevrediging. Was hington werkt aan de wijziging en uitbreiding van de economi sche mobilisatie van Amerika, waaromtrent Charles Wilson te kenende cijfers heeft gegeven. Het Senaatsdebat over de uit zending van troepen naar Europa is niet geheel ten ongunste, doch zeker ook niet geheel ten gunste van de regering verlopen. Vast staat, dat versterking naar Euro pa komt, dat de Amerikaanse tac tische luchtmacht hier wordt uit gebreid en nieuwe vliegbases in Engeland en Frankrijk ter be schikking worden gesteld. Eisenhower heeft definitief het commando over het Atlantisch leger aanvaard en Legerorder no. 1 is uitgevaardigd. Het Frank rijk, waarin hij leeft, is tot rust gekomen dank zij niet onbelang rijke loonsverhoging, door de re- gering-Queuille toegestemd. In Engeland duurt de partijstrijd in en buiten het Lagerhuis onver minderd voort; Attlee heeft ver klaard vrijwillig tot nieuwe ver kiezingen slechts te zullen over gaan op een ogenblik, dat hem past. Terwijl in Perzië de moeilijk heden voortduren, nieuwe aan slagen worden gemeld en de sta king bij de Anglo-Iranian zich uit breidt, nadert in Korea 'n nieuwe crisis. MacArthur maakt mel ding van voorbereidingen tot een offensief der Chinezen, dat een half millioen man zou bevatten. De 38ste breedtegraad wordt wel overschreden, maar slechts tac tisch, dit in afwachting van een verklaring der 14 V. N.-landen, die troepen in Korea hebben. Nieuwe pogingen onder leiding van India om Peking, dat de wa penstilstand van MacArthur heeft afgewezen, tot vredelieven de onderhandelingen te brengen, staan voor de deur. H. Ch. G. J. v. d. MANDERE. heuvels beheerst vele kilometers Noordelijker gelegen grond. Uit verscheidene frontsectoren komen berichten binnen over steeds uitgebreider mijnenvelden. In het Donderdagavond door de leiding van het achtste Ameri kaanse leger te Tokio uitgegeven communiqué wordt medegedeeld dat de Chinese troepen Woens dag 1530 man verloren. Dit cij fer duidt op hevige strijd. De uit het Z. O. naar Tsjorwon oprukkende Amerikaanse troe pen worden bij hun opmars door jagers en bommenwerpers ge steund. Gemeld wordt, dat hon derd voertuigen op Noord- Koreaanse wegen zijn vernietigd of beschadigd, waarvan verschei dene in het gebied van Tsjorwon. Drie opslagplaatsen van brand stoffen nabij deze plaats werden eveneens bij luchtaanvallen ver nietigd. Uit Londen wordt gemeld, dat de berichten, volgens welke niet Chinese strijdkrachten in Mand sjoerije worden samengetrokken, nog niet werden bevestigd even min als het gerucht dat generaal MacArthur gemachtigd zou zijn deze troepen te bombarderen. Condense waarnemers voeren aan, dat de veronderstelling, dat zich onder deze „niet-Chinese strijdkrachten" versterkingen voor de Chinese luchtmacht zou den bevinden, de meest aanneme lijke verklaring vormt voor de alarmerende toon van de verkla ring, die de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden Ray bum Woensdag heeft afgelegd. Raybum legde in zijn verklaring verband tussen „het samentrekken In Mandsjoerije van niet-Chinese strijdkrachten" en „het gevaar dat hierdoor een derde wereldoorlog zou kunnen ontbranden". Blijkens een telegram uit Tokio heeft de Noord-Koreaanse pre mier Kim 11 Soeng Donderdag voor de tweede maal in deze week verklaard „er zeker van te zün. dat de communisten uitein delijk de Koreaanse oorlog zullen winnen". Dit werd medegedeeld in een bericht van Radio-Peking. Vrijdag trok die tegenstander zich voor .die naderende Verbom den legers Noordwaarts terug en verliet verdediigtngsstellingem en mitrailleumesten. De Verbonden legers hebben thans enkieile km over de 38ste breedtegraad een strook heuvel land van 56 km breedte bezet. Bevelhebbers aan het front ge loven, dat de comnjunistlsche strijdkrachten het evenwicht voor een tegenoffensief in de lente hebben verloren. Vrijdagmorgen vroeg hebben 12 Amerülkiaanse straalvliegtuigen van (het type „SaJbre" boven N.- Koreaans gebied bij, Idle Mand- sjoerijsa grens een gevecht ge voeld met 30 Sowjetrus:si=che vliegtuigen van het- type „Mig- 115". Na een kwartier verdwenen de Sowjet-vliegtuigien- in Noor delijlkie richting over de grens. Volgens de Amerikaanse piloten werden 5 toestellen van de te genstander (beschadigd. Officieren van een Geallieerde gevechtsgroep, die Donderdag N. Korea rulf.n 12 km binnendron gen, verklaren een communis tisch peleton en een mortiergroep in de nam te hebben gehakt. berichten, volgens welke gene raal MacArthur gemachtigd zou zijn de Chinese luchtbases in Mandsjoerije onder bepaalde om standigheden te doen bombarde ren. Volgens de Indische autori teiten zou dit „automatisch" tot uitbreiding van het conflict lei den. De Chinese nationalistische troepen. Joseph Martin, leider der repu blikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, deelde Donderdag tijdens de besprekin gen over het wetsontwerp, strek kend tot het invoeren van alge mene dienstplicht in de Verenig de Staten, mede dat generaal MacArthur het gebruik van Chi nese nationalistische troepen in Korea voorstaat. Martin deelde weken en we hebben een half jaar lang op de grond gesnurkt ons eens per twee dagen gewas sen en al die tijd niet meer op een stoel gezeten. Ze moeten mfj niet vertellen dat er nog zo iets als stromend water en electrisch licht bestaat, ik geloof het niet". Een soldatenhand is gauw gevuld. „Een kinderhand is gauw ge vuld" zegt het spreekwoord. Ik geloof, dat een soldatenhand nog veel gauwer gevuld is. Die grote, ruwe, smerige soldatenhand, die een wapen feilloos in het donker kan hanteren en die een hand granaat meters ver kan wegslin geren. De hand ook, die een nest jonge honden kan strelen, de hand, die een klein kinderhandje kan vatten en er een zuurtje in kan stoppenAch, wij zijn allemaal mensen, en wij waar deren het leven méér naarmate we dichter bij de dood hebben gestaan. En de meesten van ons hebben zogezegd met de dood gespro kenDaarom zijn ze blij met wat postpapier, met een ball, pointpen, met een pijp van 75 ct, een filmrolletje of een „foto-van- mezelf-in-de-krant". Ze geven ook „shows" in na volging van de Amerikaanse echte shows die voorlopig al leen in Tokio en ver in het Zui den van Korea, in Pusan en Tae- gu worden gegeven. Ik heb een „cowboy met zijn echtgenote" gezien, voorgesteld door twee Limburgse sergeants. „Zij" was een dikke jongen uit Sittard met een zacht meisjesge zicht (zelfs die hebben we) en „hij" was gekleed in een lange on derbroek met „koppel op de Chechon is hun basis. Chechon, een voor Korea behoorlijke stad, die als elke andere plaats zwaar te lijden heeft gehad van deze oorlog,. Het is droog op het ogenblik en het waait er bij en flink hard ook. Het gevolg is dus: stof, stof en nog eens stof. Het Is moeilijk te beschrijven hoe het er uit ziet, maiar stel u voor, dat een harde wind vat -krijgt op een vuilniswagen, die op gezette tij den langs de deur komt om uw asemmer te ledigen. Een flinke bries in zo'n wagen en ge ziet de overkant van de straat niet meer. Zo is Korea momenteel. Onze wagens zitten er onder en de chauffeurs hebben veel weg van de bekende meelpakhuis- knechten in het goede vaderland. Stof in de oren, stof in de ogen, stof in de kleren, in het haar. Stof in het eten, in de koffie of de thee, in de huisjes. Stof, stof en overal stof. De trucks en de jeeps, die nog altijd in ongekende hoeveelheid en in hoog tempo langs de wegen razen, gooien er nog een schepje op en de bekende verordening „25 meter ruimte - - - tussen voertuigen" wordt auto- I heup" en cowboyhoed. Waar „de matiseh opgevolgd, omdat je bin- vrouw" de vitrages en lappen van V J«rtLaolrl 7f nen die afstand je voorganger toch niet ziet rijden Salarisverhoging een verrassing. De stemming is opperbest van wege de salarisverhoging van honderd per maand. Dit bericht mede MacArthur ten deze om zijn kwam als de bekende donderslag inzicht te hebben verzocht. In i uit <je heldere hemel. Niemand zijn antwoord schrijft de generaaljla(j ^et verwacht, niemand had dat zijn aanbevelingen betreffen-1 zelfs durven hopen, al was gebruik van Chinese na- - de het tionalistische troepen de Ameri kaanse regering tot in bijzonder heden hebben bereikt. er dan ook tot in den treure over gesproken. Daarom was de vreugde des te groter, toen het bericht op appèl werd voorgele Martin deelde voorts mede, datzen gen diepe stilte volgde, de geallieerde opperbevelhebber toen het klonk: „Dit hebt ge voor in zijn schrijven aan hem o.m. groot gedeelte te danken aan zegt: „In het verleden hebben wij ^et voortdurend streven van wij tegenover een vijand immer het jen overste Den Ouden", maximum aan beschikbare strijd-1 In het Vrijdagavond door de leiding van het achtste Ameri kaanse leger uitgegeven commu niqué wordt medegedeeld, dat de verbondenen in de centrale front sector, ten Noorden en ten Noord- Westen van Tsjoentsjon, op hevi ge tegenstand stuitten. Op het Westelijke front werd minder tegenstand ondervonden. In het communiqué is niet medegedeeld hoeveel de verbondenen Vrijdag zijn gevorderd. Bij de opmars in de centrale frontsector werd last ondervonden van mist. Op ver scheidene punten werden de Ame rikaanse stellingen door Chinees geschut beschoten. Twee leden van het Amerikaan se congres, de republikein Arm strong en de democraat Bryan Dorn, die een bezoek aan het Ko reaanse front hebben gebracht, gaven Vrijdag bij hun terugkeer te Tokio een gemeenschappelijke verklaring uit. waarin zij erop aandringen, dat generaal MacAr thur „bevrijd zal worden van het reusachtige nadeel, dat het hem niet geoorloofd is zijn luchtmacht over de Mandsjoerijse grens te zenden". „Wij zien in dat dit een onver- dragelijke toestand schept en wij kunnen niet begrijpen hoe de oor log in Korea kan worden gewon nen. indien de verbonden oorlogs vliegtuigen geen bombardemen ten ten Noorden van de Jaloe mo gen uitvoeren", aldus de beide congresleden, die verder nog ver klaarden het congres omstreeks midden April „een opzienbarend verslag" te zullen voorleggen. Blijkens een telegram uit Lon den heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verklaard, dat de berichten, volgens welke er on enigheid zou bestaan tussen En geland en de Verenigde Staten over Korea, onjuist zijn. „Ook in de berichten, dat het onwaar schijnlijk zou zijn, dat beide lan den niet tot een compromis zou den kunnen komen over vorm en inhoud van de voorgestelde ver klaring over de Koreaanse situ atie, schuilt geen waarheid," al dus de woordvoerder. Te New Delhi werd Vrijdag ver nomen dat de regering van India uiting heeft gegeven aan haar „grote bezorgdheid", over de pers krachten ingezet, waarover wij konden beschikken. Dit beginsel is algemeen bekend en aanvaard. Het is vreemd, doch het schijnt dat sommigen zich moeilijk voor ogen kunnen stellen, dat wij hier in Azië Europa's oorlog met de wapens voeren, terwijl de Euro pese diplomaten hem nog steeds met het woord uitvechten. Indien wij deze oorlog tegen het Aziatische communisme zou den verliezen, zou de val van Europa onvermijdelijk zijn. Win- wij hem. dan zal Europa waarschijnlijk voor een oorlog worden gevrijwaard en zijn vrij heid behouden", aldus generaal MacArthur. Vrijdagmorgen heeft Prins Bernhard in het regeringshuis te Buenos-Aires aan Eva Peron het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Be plechtigheid werd bijge woond door de president van Ar gentinië, Juna Peron, en alle mi nisters van het Argentijnse kabi net. Mevrouw Peron was gekleed in een rood mantelpak. Zij droeg n grote zwartfluwelen hoed, hetgeen enige moeilijkheden gaf bij het omhangen van het lint. In een korte toespraak, door Prins Bernhard in vloeiend Spaans gehouden, verklaarde hij o.m.: „Ik overhandig u deze on derscheiding als bewijs van de grote vriendschap, die reeds vele jaren tussen Argentinië en Ne derland bestaat en als een getui genis van het grote werk, door u verricht voor de vooruitgang van het Argentijnse volk, welk reeds op velerlei gebied gunstige uit werking heeft gehad. Mijn beste wensen vergezellen het welslagen van deze arbeid, dat niet kan nalaten grote tevre denheid te geven aan dit nobele land en zijn regering. Met het overhandigen van deze decoratie vertolk ik de gevoelens van oprechte vriendschap van het Nederlandse volk voor de in woners van deze grote republiek en ik breng de beste wensen van het Nederlandse volk en zijn re gering voor het welzijn van de Argentijnse republiek en haar regering over". De mening is er echter niet door veranderd: ,JVa een jaar naar huis". Enkele dagen vóór het bekend worden van de verho ging heeft elke militair een for mulier in drievoud kunnen invul len, waarop hij te kennen gaf zijn contract niet te willen verlengen. Slechts een twintigtal hebben van deze gelegenheid geen ge bruik gemaakt, waardoor zij dus langer dan een jaar aangehouden kunnen worden. Na de bekend making, dat de salariëring her zien was, is er echter niemand geweest die van gedachten ver anderde Men is van hoog tot laag van mening, dat een jaar in Korea het uiterste van een mens eist. Daarom moet men ons op tijd aflossen. Eindelijk rust. Ik heb in die ene week gepro beerd alle peletons te bezoeken en dat is grotendeels ook gelukt. Het is nu een beetje zoals inder tijd in Indonesië: kleine postjes, waar weinig mensen hun eigen wereldje leven. Nu hebben de mannen eens tijd om een beetje tot zichzelf te komen. Nu vertel len ze: „Je komt tot rust, tot in nerlijke rust vooral. Je realiseert je nu pas, wat je allemaal hebt meegemaakt en je vraagt je soms af hoe het bestaat, dat je dat allemaal hebt kunnen uithouden. Je gaat hier wel eens vergelijkin gen met Indië maken. We zou den daar morgen desnoods voor zes jaar heen willen. Wat een verschil met hier! Wat een liefde hadden we daar voor dat land, wat een liefde ook voor de bevol king. Het is hier alles zo anders. Hier heb je geen moment van de dag dat je zegt: „Dit is mooi of dit is prettig". De soldaat heeft gelqk De rob Breskens sen zijn wit of grauw, het land is Terneuzen koud, heet, droog of nat, alles met het woordje „te" er voor. Korea is vernield en er is geen oude schoonheid. Men kan er niets kopen en niets bekijken. Ik heb een soldaat gesproken die zei: „Wil je wel geloven, dat wë' niet weten wat „geld" is en wat „kopen" betekent? Je kunt hier immers niets kopen? Er is niets!" Een ander zei: „Ik vraag me wel eens af, hoe dat straks moet, als we thuis komen. Toen we uit Indië terugkwamen, vonden ze dat we veranderd waren op zijn zachtst uitgedrukt. Hoe gaat dat dan straks? Nog een paar daan heeft gehaald, waarmee ze zich tot echtgenote had omgeto verd, is een raadsel, maar ze voerde gracieuse dansen uit en bewoog zich tussen de soldaten toeschouwers onder groot gejoel en gefluit. U moet die opschriften eens zien op de vaal-witte muren van de wankele huisjes: „Bier heden uitverkocht", „Alleen rum van daag", „Heden geen ijs", „Bami 1,50". En een veel bekeken op schrift: „Reisbureau Lindeman. Boekt tijdig voor Nederland, alleen enkele reis. Vertrek half Augustus". Komisch, maar eerlijk en waar achtig de mening en de gevoelens van iedereen vertolkend, want men lacht erom, maar men moet eens op de gezichten letten van hen, die dit lezen. „Zeg dit tegen Nederland". Zeg dit tegen Nederland" is hun oordeel: „We zijn nu op rust. Vandaag of morgen hebben ze ons natuurlijk weer nodig. Dan gaan we weer. Dan doen we weer ons best, even goed, of misschien nog wel beter dan de andere ke ren. want een mens wordt steeds wijzer zelfs in een oorlog. We zijn niet bang tenminste niet als we er eenmaal in zitten en zeker niet als we maar goe. de troepen links en rechts van ons hebben. Maar zeg, dat we na een jaar terug willen. Zeg, dat dit onze hoop is; wat ons doet leven; wat ons er op houdt. Laat dit geen Indië wordenLaten er geen berichten komen: „De regering ziet zich tot haar spijt genood zaakt de repatriëring uit te stel len. Wij doen ons best, zolang we moeten en zolang we kunnen. Wjj weten dat wij een goede naam hebben en als deze rot-oorlog de wereld voor een derde wereld-oor log kan behoeden, dan hebben wij het er best voor over gehad". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Aanvankelijk veel bewolking en in de ochtend nevelig weer. Latei- op de meeste plaatsen enige buien en in de namiddag enkele ver spreide opklaringen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke tot Wes telijke wind. Iets lagere tempera turen. ZONDAG 8 APRIL. Hansweert Walsoorden MAANDAG 9 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.56 3.31 4.11 4.21 APRIL, v.m. 3.26 4.01 4.41 4.51 njnn. 3.16 3.51 4.31 4.41 n.m. 3.48 4.23 5.03 5.13 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder April 7 6.04 19.22 8 6.02 19.24 9 5.59 19.26 MAAN op onder 6.05 6.18 6.35 21.04 22.21 23.37

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1