Begroting van Algemene Zaken locomotief wr. J DOKIE DURF óe slimme speurder ^r'rr8 v,n"*lië SV. rijwielen UIT DE PROVINCIE Binnenlands Nieuws DE ZWARTE VLEK Kinderbijslag kleine zelfstandigen Bin EMIGRATIE Rechtszaken TWEEDE KAMER Kinderbijslag kleine zelfstandigen De Taxi-chauffeurs en de 5 procent loonsverhoging TERNEUZEN VLISSINGEN. HOGERE LONEN VOOR DE BELGISCHE HAVENARBEIDERS. Slrïï&ÏÏSSïï&Kr radical *ou wijzigen. AGENDA. PRACTISCHE EMIGRANTEN VOORBEREIDING i.o. SLUISKIL. Staking op Scheepswerven De Tweede Kamer heeft Donder dag de begroting 1951 van het de partement van Algemene Zaken behandeld. De heer Weiter (KNP) betoogt, dat er bezuinigd moet worden. Nu is hier een begroting, waarin 1.700.000 wordt uitgetrokken voor de voorlichting. Iedereen zou den ken, uat nier nu een gelegenheid was om te bezuinigen. Neen, zegt de legering, daar gaat geen cent af. Spr. vraagt welke indruk dit moet maken op het land en hij ver zoekt nadere inlichtingen over de taak van de regeringsvoorlichtings dienst. Hij vreest, dat deze voor lichting een overblijfsel is van de oorlogstijd. Het is propaganda voor de regering, meent hij. Hij erkent de noodzakelijkheid van een inncntingendienst voor net buitenland, maar velen zouden wel eens willen weten, wat die buiten- Amerikaanse en Engelse kranten nog nooit iets van die dienst aan getroffen. De minister van Algemene Za ken, de heer Drees, verklaart dat op de totale uitgaven voor de voor lichting van alle departementen kan worden bezuinigd, maar dan moet meer worden geconcentreerd op de R. V. D. Het streven is de technische voorbereiding zoveel mogelijk te brengen bij de R. V. D. den moet ook denken aan vele drukwerken, foto's, folders, enz. De R. V. D. heeft verscheidene lemoeiïngen, die z.i. nuttig zijn. )oor de concentratie kan en zal worden bespaard. De buitenlandse inlichtingen dienst loopt over het departement van Buitenlandse Zaken. Dat is een geheel andere dienst dan die van de R. V. D. De begroting wordt z. h. s. aan genomen met aantekening, dat de C P. N. geacht wil worden te heb- landse dienst doet. Spr. heeft in ben tegengestemd. De Tweede Kamer heeft vervol gens een aanvang gemaakt met de bespreking van de kinderby slag aan kleine zelfstandigen. Volgens dit ontwerp heeft de zelfstandige, wiens inkomen niet meer bedraagt dan 2400 per jaar, voor elk van zün wettige of gewet tigde kinderen beneden de leeftijd van zestien jaar te rekenen van het derde kind recht op kinder bijslag De inkomensgrens loopt - - - "p. In kleine zelfstandigen, omdat een definitieve regeling te veel tijd zou vorderen. Er zijn bezwaren geuit, dat het karakter van zelfstandigen niet voldoende tot zijn recht zou komen in de noodregeling. Deze bezwaren kan de minister niet delen. De heer Cornelissen heeft gezegd, dat er niet veel instemming is in de kring der betrokkenen. Spr. wijst er in dit verband op, dat e. een principieel verschil is tussen dc kinderbijslag van loontrekkenden en zelfstandigen. Voor de eersten betaalt het bedrijfsleven, maar in het tweede geval dragen de betrok kenen niets bij. Spr. beschouwt de regeling, welke nu is voorgesteld, van grote sociale betekenis. Hij herinnert aan de verhogingen van inkomengrens en bijslagen welke hij reeds heeft aangebracht. Men moet zich goed voor ogen stel len in welke nood de schatkist zich bevindt, wanneer men nog verdere verhogingen bepleit. De kosten worden geraamd op rond 15 millioen, maar de prac- tijk zal leren, hoeveel de kosten precies zullen zijn. per kind met 200 per jaar op. overeenstemming met deze op lopende grens wordt de kinderbij slag niet van het derde, doch tel kens van een volgend kind af ver- strekt. Het bedrag van de kinderbijslag zal bedragen voor het derde kind beneden de leeftijd van zestien jaai. f 0,25 per dag en te berekenen van het vierde kind beneden die leeftijd 0,30 per dag en per kind. De kinderbijslag wordt uitgekeerd over alle dagen, uitgezonderd de Zondagen. De bijslag wordt toegekend en betaalbaar gesteld door de Raad van Arbeid. De totale kosten dei regeling, welke ten laste van het rijk komen, worden geraamd op 14 a 14,5 millioen gulden per jaar. De heer Hooij (K.V.P.) acht het gewenst, dat de wet in werking treedt per 1 April 1951. Hij ver enigt zich met het ontwerp, doch meent, dat enige verbetering nog mogelijk is. De heer Stapelkamp (A.R.) is van oordeel, dat het ontwerp ma terieel niet biedt wat velen ervan hadden gehoopt. Hij stelt vast, dat het geen enkele constructieve ge dachte bevat om straks tot een de finitieve regeling der ouderdoms voorziening voor zelfstandigen te somen. Het draagt hetzelfde ka rakter als de noodwet ouderdoms voorziening en berust op het be ginsel van zorg. De betrokkenen worden beschouwd als hulpbehoe venden en daarom geeft deze groep haar positie als zelfstandigen prijs. P. MANNAERT - Terneuzen Axelsestraat 16 - Tel 2220 AMENDEMENTEN VAN DE HEER HOOY. Het Tweede 'Kamerlid de heer Hooy (V.P) (heeft een drietal amendementen ingediend op het wetsontwerp kinderbijslag- kleine zelfstandigen. Ba bet eerste amendement wordt voorgesteld het bedrag van de kinderbijslag te rekenen van het rieirdie ikïrad benctilen de 16 jaar per dag en per kind te verhogen van 0,3O" tot 0,34. IDe reden van deze verhoging lis gedegen in het feit, dat ook de kinder [bijslagen voor de arbeiders zijn of binnenkort zullen worden veifioogld^ iDaar de regiering qp het stand punt Staat, ,jdiat die bëdtragen van de toe ie kennen kinderlbijslagen gesteld worden op de 'iel— van het bed ."tg, dat thans de loc nar beider aan kinderbijslag omt- v-flagt", lijkt het redelijk deze wij- ziigfiqg 'aan te brengen. In bet tweede amendement wordt voorgesteld de wet in wer king te dioen treden -per 1 April 1®91. De beer Hooy aoht het billijk, dat de uitkeringen niet langer worden vertraagd. Het wetsont werp is 0611 jaar geledtin bij de Kamer ingediend. De behandeling heeft dus grote vertraging onder gaan Wanneer dit amendement niet 'wordt aangebracht, bestaat _\e mogelijkheid, dat de uitkerin gen eerst over het 3de kwartaal plaats vinddn. In het derde stelt de heer Hooy voor de wet te doen vervallen na twee jaren iin plaats van drie. Nu sinds die indiening bijna een jaar is verlopen, kan drie jaar geredelijk worden veranderd in 2. Advertentie. Die knagende ftheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kru- schen-kuur. Wonderlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiveren de organen dag na dag op toe ren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ln gewandeld weer op volle toeren ïrun functies verrichten, kunnen anzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pij nen in de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen. Regel matig! Enhoe eerder hoe beter Zij hadden beter lot verdiend, nieent de heer Stapelkamp, die verder van oordeel is, dat de kleine zelfstandigen geholpen kunnen worden door verbetering der belas tingen, van het credietwezen en door sanering van de middenstand. Z.i. zal, als de wet eenmaal is in gevoerd, de aandrang sterker wor den om de uitkeringen te verhogen, de inkomensgrens te verleggen en de toeslag te verlenen van het eer ste kind af. Spr. ziet in de noodre geling geen serieuze poging voor een definitieve regeling. Het ont werp verzwakt z.i. de regeerkracht der regering. De heer Krol (C.H.) verklaart, dat zjjn fractie het ontwerp met ge mengde gevoelens heeft begroet. Hjj is ervan overtuigd, dat de kleine zelfstandigen in de sociale verzekeringswetten moeten worden betrokken, maar stelt met droef heid vast, dat het sociale verzeke ringssysteem aan voortdurende af braak wordt prijsgegeven. Het staat voor sprekers fractie vast, dat door noodmaatregelen als de voorge stelde de sociale verzekering onher stelbaar wordt afgebroken. Spr. meent, dat wat voorgesteld wordt, armenzorg is. Hij zal intussen zijn stem niet aan het ontwerp onthou den. De heer Schilthuis (Arb.) zegt, dat veel kleine zelfstandigen mate rieel in ongunstiger omstandighe den verkeren dan loonarbeiders. Waarom zouden ook zij niet voor een bijslag in aanmerking komen? Na de verhoging van de inkomen- grens en andere wijzigingen zegt spr. zich te zullen onthouden van aandrang tot verdere verbeterin gen. Zodra financiële armslag dat mogelijk maakt, moet herziening van deze noodregeling aan de orde komen. De heer Haken (C.P.N.) zegt, dat de nood der kleine zelfstandi gen sinds de indiening van het wetsontwerp (9 Mei 1950) nog gro ter is geworden. 11ij dringt aan op verhoging van de bijslag en van de inkomengrens. De heer Groen (K.V.P.) ver klaart de indiening van het ont werp, hoe onvolkomen het ook is, toe te juichen, omdat het aan het kleine land- en tuinbouwbedrijf, in dien nodig, hulp zal kunnen bieden. De heer Cornelissen (V.V.D.) be treurt het, dat aan dit ontwerp voorrang wordt verleend. Het is niet het eerst noodzakelijke. De middenstand is niet gebaat met re gelingen die neerkomen op sociale steun. Men moet het z.i. zoeken in economische maatregelen. In mid denstandskringen valt weinig waar dering waar te nemen; daar voelt men meer voor een regeling der ouderdomsvoorziening. Spr. meent, dat het goed zou zijn als de minis ter het ontwerp terugnam en na overleg met het bedrijfsleven kwam met meer afdoende voorstel len, b.v. ten aanzien der ouder- Drie jaar acht spr. een redelijke termijn om een definitieve regeling tot stand te brengen. Deze zal zo snel mogelijk worden voorbereid. De minister verklaart, dat de door de heer Haken bepleite verho gingen niet mogelijk zijn. Bij de replieken dient de heer Haken (C.P.N.) een motie in, waar in voor kleine zelfstandigen een kinderbijslag wordt gevraagd op dezelfde voet als voor loontrekken den, doch met een loongrens van 4000. Minister Joekes verklaart de mo tie onaanvaardbaar. Hierna komen de artikelen aan de orde. De heer Hoo.v (K.V.P.) heeft een amendement ingediend, beogende de bijslag te rekenen van het vier de kind beneden de leeftijd van zes tien te doen bedragen 0,34 per dag en per kind. In de toelichting wordt gezegd, dat de reden van de ze verhoging is gelegen in het feit, dat ook de kinderbijslagen voor de arbeiders zijn of binnenkort wor den verhoogd. Daar de regering op het standpunt staat, „dat de bedra gen van de toe te kennen kinderbij slagen gesteld dienen te worden op de helft van het bedrag, dat thans de loonarbeider aan kinderbijslag ontvangt", lijkt het redelijk deze wijziging aan te brengen, aldus de toelichting. De minister merkt op, dat men in aanmerking moet nemen dat de kinderbijslagen voor loontrekken den uit het bedrijfsleven komen. Wanneer het bedrijfsleven deze hoger kan stellen, betekent dat niet dat het rijk kan volgen. De regering kan niet verder gaan dan het voorstel. Het amendement is onaanvaardbaar. De heer Hooy (K.V.P.) meent, dat de kosten der verhoging kun nen blijven binnen het op 15 mil lioen geraamde bedrag, dat de noodregeling zal vergen. De minister zegt, dat een grotere uitgaaf niet kan worden aanvaard. De heer Hoo.v (K.V.P.) trekt daarop zij n amendement in. In art. 23 wordt bepaald, dat de wet in werking treedt op een bij Kon. Besluit te bepalen tijdstip. De heer Hooy (K.V.P.) heeft een amendement ingediend om de wet in werking te doen treden per 1 April 1951. De minister ontraadt het amen dement. Hij wil wel trachten de wet vóór 1 Juli in het Staatsblad te krijgen. De stemmingen worden aange houden. Te kwart over zes wordt de ver gadering verdaagd. De voor het gehele land door de werkgevers in het huurauto- en taxi-bedrijf aangevraagde dis pensatie voor de uitbetaling der 5 "lo loonbijslag was aanleiding voor een aantal Amsterdamse taxi-chauffeurs om zich in een tweetal vergaderingen daartegen uit te spreken en te dreigen met „daadwerkelijke actie". De werkgeversorganisaties, die zijn vertegenwoordigd in de lan delijke looncommissie van het huurauto- en taxibedrijf, achten dit optreden van de taxi-chauf feurs „ongelukkig". Deze organisaties motiveren hun standpunt als volgt: „De regering heeft bepaald, dat de rijksbemiddelaars zullen be slissen over de .toekenning van de bijslag, nadat zowel werkne mers als werkgevers en de Stich ting van de Arbeid zijn gehoord. Langs deze weg worden dus ook de werknemers in het overleg betrokken, dat binnenkort zal plaats vinden. De werkgevers willen er zich van onthouden in bijzonderheden uiteen te zetten, waarom dispensatie moest wor den aangevraagd, doch willen slechts verklaren, dat de econo mische toetsand van het bedrijf een verdere loonsverhoging niet toelaat en dat naar hun mening bovendien het gemiddelde inko men van de taxi-chauffeurs nog zodanig is, dat niet van achter stelling kan worden gesproken. Gehoopt wordt dan ook, dat de chauffeurs in Amsterdam in de huidige moeilijke omstandighe den geen actie zullen onderne men, welke slechts schade zou kunnen brengen aan het bedrijf en ook aan henzelf", aldus de werkgeversorganisaties. Nadat het monster en tlij in het huis waren verdwenen, heerste er doodse stilte. Toen Monik er een donderende klap, die mijlen in de omtrek na galmde. Op hetzelfde ogenblik vlogan 'door vensters en deuren stokken glas, kozijnen, tafels en stofwol ken naar buiten. De schoorstenen vielen aan stukken van het dak. De dikke muren van het buis weken maar (buiten alsof ze va» papier waren. De politiemannen, die buiten stonden, werden door de lucht druk finaal tegen de grond ge worpen, het was of de hel was losgebroken Miidlden in dit overdovende la waai verscheen het raadselachti ge isipook weer in de 'deuropening en zweefde met een vaart naar buiten qp de voet (als 't die ten minste had, dat was niet vast te stellen) gevolgli door Dolde. „Te wiapen mensen", riep die. En met ware doodsverachting wierpen de manschappen aicih met zijn allen op het monster, dat vreemde kreunende geluiden giaf. Het werd bedolven Onder een massa agenten en Dokie Durf, die zich onder de kreet „Zet hem op jargemta!" boven op de krioe lende hoop wierp. Nenni over het Atlantisch pact Pietro Nenni, leider van de linkse socialistische partij in Ita lië, heeft op een persconferentie te Milaan verklaard, dat zijn Huurauto- en taxibedrijven vragen dispensatie De werkgevers in het huur auto- en taxibedrijf alsmede de ambulante ondernemers, hebben gebruik gemaakt van de daartoe door de regering geboden gele genheid om dispensatie aan te vragen van de jongste algemene loonbijslag van 5 °/o. Dit werd medegedeeld door de contact commissie van weggebruikersor ganisaties. COÖP. GROENVOERDROGERIJ IN WEST-BRABANT. Op een vergadering, die 13 April te Roosendaal wordt gehouden, hoopt men het voorbereidende werk te kunnen afsluiten, dat aan de stichting van een coöpera tieve groenvoerdrogerij in West- Bnafoant vooraf is gegaan. Het comité van voorbereiding is in contact getreden met het bestuur van de Coöp. Groenvoer drogerij, „Tholen," welke te Scherpenisse is gevestigd en die plannen had om de capaciteit van haar drogerij te vergroten en ook Zuid-West-Brabant te gaan be werken. Besprekingen hebben tot de conclusie geleid, dat de be staande vereniging „Tholen" kan worden gereorganiseerd. Zij zal dan omvatten het eiland Tholen, West-Brabant, St. Philipsland en de gemeente Rilland op Zuid-Be veland. De capaciteit te Scherpe nisse zal worden verhoogd door het bijplaatsen van een droger, terwijl de groenvoerdrogerij ver moedelijk te Stampersgiat zal komen. Collecte „Het Hoogeland". Wij vestigen gaarne de aan dacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende adverten tie van de vereniging „Het Hoo geland", waaruit blijkt, dat op Zaterdag 7 April een algemene collecte zal worden gehouden ten bate van het zegenrijke werk dezer vereniging. Practische emigranten- voorbereiding. De „Willemstad" in Vlissingen. Donderdagmorgen om 11.00 uur arriveerde op de rede van Vlissin gen het motorschip „Willemstad" van de Kon. Ned. Stoomboot-maat schappij, waarmee o.m. zestig mili tairen onder commando van de eer ste luitenant H. van Oderkerk uit Curasao en Aruba repatrieerden. Zij behoren tot verscheidene onder delen en hadden één a twee jaar in de West gediend. Dank zij het gun stige weer was het mogelijk hen op de rede te debarkeren. Daartoe was de sleepboot „Van Woelderen" van de Steenkolen-Handelsvereniging uitgevaren. Op de „Willemstad" controleerde de douane reeds de bagage en toen de „Van Woelde ren" om 12.00 uur aan de buitenha ven meerde, konden de repatrian ten terstond in de gereed staande auto's en bussen naar hun woon plaatsen vertrekken. Over het ver blijf aan boord was men uiterst te vreden. Een zevental overweegt dienstneming bjj het vrijwilligers- bataljon in Korea. Op 15 Maart werd door de pari taire commissie der Belgische havenarbeiders een overeenkomst (bekrachtigd op grond waarvan de lonen aan het indexcijfer werden gekoppeld. Bepaald werd, dat n- dien het indexcijfer 405 bereikte, de lonen aangepast zouden wor den met 12 fnank per dag. Daar het indexcijfer voor de afgelopen maand 410,4 bedroeg, zal de aan passing der lonen vanaf 8 April van kracht worden. Het loon voor dagwerk van een Antwerpse havenarbeider bedraagt thans 235 frank en voor nachtwerk 343 frank. domsvoorziening. partij miSSchien met een „voor- ic „nnr aan het Atlantisch p kinderbijslag krijgen. Het is voor aan het Atlantisch pact" zou in- zijn fractie aantrekkelijk, daar het stemmen, als de regering tot so los staat van de verzekeringsge- ciale hervormingen op grote daehte. Hij hoopt, dat de regering schaal zou overgaan, in deze richting zal doorgaan en De parjjj van Nenni werkt zal breken met het verzekerings- nauw mej de communisten sa- st gIsgI mD°e totatr V,„ de communiste» op het doel ener kinderbijslagrege- in Italië Togliatti heeft onlangs ling voor zelfstandigen. De rechts- aangeboden de oppositie tegen de grond er voor is dezelfde als voor j-ggering te staken, als deze Ita- de loontrekkenden. lië los van het Atlantisch pact Bij de uitwerking bleek, dat het zQu maken en haar buitenlandse HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Biosc. „Hallo, New York" MORGEN rERNEUZENLuxor Theater) 8 uur: Biosc. „Hallo, New York". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Kapitein, Blood". „Het Hoogeland", Straat- en huis-aan-huis collecte voor het reclasseringswerk, eniz. Parochiehuis, 7 uur: Gro te Ei erpr ijskaart i hg AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uurBiosc. „Straaljager no 3 antwooilit (niet". Advertentie.) Cursussen voor Kennis van Land- en Volk-Huis- houding-Vaktaal ENGELS SPAANS PORTUGEES STICHTING Singel 98, Amsterdam Tel. 435-15 Inlichtingen voor Te-jneiizen e.o. van 59 uur n.m. bij MEJ. W. B. FÖRCH, GRENULAAN 7A, TERNEUZEN Incident te Salzburg Bjj een treffen tussen politie en burgers zijn te Salzburg Woens dagavond 26 Joden gewond, van wie 10 ernstig. Het incident ge beurde voor een bioscoop, waar de laatste film van de regisseflir Veit Harlan draaide. De Joc'lan protesteerden tegen deze film. Veit Harlan heeft on der het nazi-regime die fiitai „Jood Slis®" gemaakt. De JocUsie gemeenschap meldt, dat politiemannen met gummi stokken ongeveer 100 Joden, meest vrouwen, in een menigte vela bijna 1000 toeschouwers dre ven. Deze menigte had die Joden gelslagrin en met stenen gegooid. De Jodön verklaren, diat de po litie anti-samitiesche opmerkjfci- maakte. De Joodse gemeenschap ont ving verscheidene dreigbrieven van oud-leden van de HitJer- jeugd. Naar we vernemen zal in Ter- neuzen door de stichting „Practi sche emigrantenvoorbereiding" een cursus voor emigranten worden ge organiseerd. Zoals bekend, organi seert de stichting cursussen, waar onderricht wordt gegeven in ken nis van land en volk, vaktaal voor ambacht, techniek en agrarische bedrijfstakken, alsmede speciale leergangen voor de huisvrouw, ge richt op verschillende emigratie- landen. Bij voldoende deelname zullen behalve cursussen in het Engels, ook cursussen in de Spaanse en Portugese taal worden gegeven. Als rayon-hoofd zal optreden mej. W. B. Föreh. Begroetingsavond. De op 10 April a.s. te houden be groetingsbijeenkomst zal, gezien de van alle zijden getoonde medewer king zeker een succes worden. Het woord zal o.m. worden gevoerd door burgemeester Teilegen, Pater Gardiaan, Ds Starrenburg en de heer Colsen, terwijl de heer But te Terneuzen geheel belangeloos een filmvoorstelling zal verzorgen Naast opnamen uit Zeeuws-Vlaan deren zal een geluidsfilm worden vertoond. De plaatselijke Fanfare zal even eens medewerking verlenen. VISSERSBOOT GESTRAND. Ter hoogte van Bloemendaal is gisteren een vissersboot, aan de grond gelopen. Het bleek de XJmuidense viskotter „IJm. 206" te zjjn. De oorzaak was een defect aan de machine. Later werd gemeld, dat het vaar tuig lek was geslagen en volgelo pen. De twee mannen, die zich aan hoord bevonden, zijn overboord ge sprongen. Zwemmende en geholpen loor een Zandvoorter, die hen wa lend tegemoet ging en hun een lijn toewierp, bereikten zij veilig het strand. De beide geredden, de 53-jarige J. E. en zijn 20-jarige zoon D. E zijn in goede welstand per auto naar hun woning in IJmuiden ver voerd. Hun boot moet als verloren wor- den beschouwd. AFDELINGSCHEF VERDUIS- TERDE f 8000. Een afdelingschef van de N.V. Ollandse Signaal te Hengelo werd gearresteerd wegens ver duistering van gelden. Naar thans is gebleken heeft de ge arresteerde, W. B. uit Almelo, niet allen geknoeid met uitkerin gen aan gepensionneerden, doch heeft hij zich ook schuldig ge maakt aan verduistering ten na dele van sollicitanten, die op proef hadden gewerkt. Hij liet door deze mensen kwitanties tekenen, waarvan hij naderhand de bedragen veranderde. Het to taal verduisterde bedrag be draagt 8000. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 42) Nadruk verboden. Tussen de brieven vond hij een klein pakje, waarop te lezen stond: „Aan de heer G. Wijnand- se, van Sinterklaas. Verwonderd maakte hij het open en in een doosje zag hij op watten een vulpen liggen. Om de pen heen zat een briefje, en toen hij het opengevouwen had, las hij met stijgend genoegen het vol gend rijmpje: Sint, die alles hoort en weet, heeft een oplossing gevonden voor Wijnandse's penneleed, en dus fluks zijn knecht [gezonden met een splinternieuwe pen naar een der nieuwste [bedrijven, die ik hier in 't stadje ken, zodat Wijnands weer kan [schrijven. 'k Hoop dat dit caedautje hier U tevredenheid zal geven; dus gebruik het met plezier al de jaren van Uw leven. Natuurlijk van Miep, was zijn eerste conclusie. Toch aardig En precies, wat hij nodig had. Tersluiks keek hij naar haar, maar ze was druk aan het werk en had nergens anders oog voor. Althans zo scheen het. Hij nam het doosje in zijn hand en toonde het aan Miep met de inhoud: „Moet je eens kijken, wat Sinter klaas me gegeven heeft." Ze keek even en knikte goed keurend. „Mooi, net wat u nodig had, niet? Sinterklaas is blijk baar goed op de hoogte geweest", veronderstelde ze met een niets zeggende blik. Hij lachte en stak de pen aan de clip in zijn borstzak. „Ziezo, nu kan ik tenminste weer een behoorlijke handtekening plaat sen." Even over twaalven verlieten de twee nieuwe personeelsleden het vertrek en Wijnandse haalde zijn zakmes voor de dag, opende het en reikte het aan Miep over, die juist de hoes over haar ma chine trok. Verbaasd keek ze naar het mesje en toen naar hem. „Wat moet ik daarmee?' vroeg ze verbaasd. „Wel," antwoordde hij ondeu gend, „je had toch een appeltje niet mij te schillen? Kom maar op, ik lust wel een stukje." Ze deed moeite om zich goed te houden en poogde hem zo streng mogelijk aan te kijken. „U weet heel goed wat ik be doel. Eigenlijk moest ik erg boos op U zijn om mij zo'n kostbaar cadeau te geven. Ik sta nog steeds in dubio, of ik het moet houden of terugbrengen Wijnnadse zette grote ogen op en zei op droge toon: ,,Is dat soms een passage uit een der boeken, die hier gedrukt wor den?" „Nee, het is werkelijkheid. Mijnheer Wijnandse, wat heeft U eigenlijk bezield, om zoiets te geven? Hij schudde kwasi-niet begrij pend het hoofd. „Als je misschien vind ik het een dot van een man tel, juist iets, waarin ik altijd zin heb gehad. Maar wat zullen de mensen er wel van zeggen?" „Nou," opperde hij langs z'n neus weg, „misschien veronder stellen ze wel, dat het een ver zoeningscadeautje is van koekbakker „Mijnheer Wijnandse!" waar schuwde zc, terwijl ze zich hoog oprichtte. Er kwamen twee rode plekken op haar wangen en haar ogen vonkten. „O ja, dat is waar ook," ver volgde hij onverstoorbaar, „je eens "wat duidelijker wilt zijn," hebt die mantel van StoteÜaM begon hij. gekregen, hé? Wel, als hetzo ter „Ach, doet U maar niet zo on schuldig. Ik bedoel Uw bontman tel. Wat moeten de mensen wel denken, als ze te weten komen, dat U mij een bontmantel cadeau hebt gedaan?" „Drommels," deed hij verbaasd. „Heb je een bontmantel gekre gen? Dat is niet gek." Ze hief haar vinger waarschu wend in de hoogte. „Als U me nu ook nog gaat vertellen, dat hij niet van U is, breng ik de mantel vanmiddag nog terug." Hij ging hierop niet in, maar antwoordde luchtig: „Toch aar- kun je dat toch sprake komt, zeggen?" „Ja," antwoordde ze spottend „en dan weten de mensen met een, dat een zekere Gerben Wij nandse dit jaar Sinterklaas is ge weest.' „Och", weerlegde hij, een siga ret opstekend, „er hebben dit jaar zoveel mensen voor Sinter- klaas gespeeld.... Dat was in voorgaande jaren zo en dat zal in de komende jaren wel zo blijven. Een geschenk van deze bisschop moet je altijd in dank aanvaar- En geschenken door hem den. dig van Sinterklaas, om je zon gegeven, mogen bijv. niet ge- cadeautje te geven. Had je soms weigerd worden. En evenmin be Een deel der arbeiders van een aantal scheepswerven langs het Winschoterdiep heeft gisteren het werk neergelegd, omdat het die een hoger loon verlangt. De samenwerkende vakbonden staan blijkbaar niet achter deze staking. De stakers eisen vijf procent loonsverhoging. De directies staan echter op het standpunt dat dit niet mogelijk is, omdat de arbeiders nu reeds op vier weken één week loon extra krijgen. Het overleg tussen stakers en direc ties heeft geen resultaat gehad. De samenwerkende vakbonden hebben de staking ten sterkste afgekeurd en de stakers aange raden weer aan het werk te gaan. Op de twee scheepswerven der Gebr. F. Bodewes te Foxhol en de scheepswerven „Noord" te Westerbroek, „Gideon' te Gro ningen en Mulder te Foxhol ligt bet werk geheel stil. De directies der werven zijn niet bereid mededelingen te doen over het aantal stakers. Het aantal arbei ders op de verschillende werven varieert van zestig tot tweehon derd. EX-S.D.-AGENT TOT VIER JAAR VEROORDEELD. De 35-jariige G. Wolfswinkel uit Amsterdam, voormalig lid van de N.S.B. en ex-S.D.-agent, is door de bijzondere s tri f kamer van de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf met ontzetting uit de openbare rechten voor de duur van het leven. De verdachte werd schuldig bevonden aan de arrestatie van 'n Joods kapper in Maart 1943, waarbij hij deze weerloze arres tant zwaar verwondde door zijn revolver op hem leeg te schieten toen de man op straat trachtte te ontvluchten. Dit feit was na de bevrijding niet onmiddellijk bekend. De S.D.-agent stond terecht voor het tribunaal, waar hem andere ar restaties ten laste waren gelegd. Hij werd toen veroordeeld tot zes aar internerinigi doch reeds na 3% jaar op vrije voeten gesteld. Eerst later kwam de justitie ach ter de schietpartij, waarvoor ver dachte thans is veroordeeld. cadeautje te geven wel eens last van de kou?" „Ach," zei ze zuchtend, „speelt U nu niet langer comedie, want ik begreep onmiddellijk, dat U mij dit gegeven had. Natuurlijk critiseerd. Wist je nog niet, hé? Zo zie je, dat je van mij af en toe nog wel eens wat kunt leren." (Wordt vervolgd.) De 10.000 ER UIT Op nummer 21661 van de 512e Staatsloterij 5e -klasse 8e lijst is een prijs van 10.000 gevalldn. DOOD DOOR SCHULD? Een gevangenisstraf van twee maanden eiste de officier bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 42-jarige chauffeur J. F. L. uit Lekkerkerk. Hem was dood door schuld ten laste gelegd. Op 28 November kwam zijn vrachtauto op de Brielselaan te Rotterdam in bot sing met een tramtrein van de R.T.M. Een zekere H. A, die naast verdachte zat, werd zwaar gewond en is op 9 December overleden. Verdachte, die reeds 22 jaar chauffeur is, kon zich niets meer herinneren, maar drie getuigen verklaarden, dat het fluiten van de naderende tram duidelijk te horen was. In zijn requisitoir merkte de Officier op, dat het ongeval te wijten was aan onoplettendheid van verdachte. De raadsman zeide dat zijn cliënt een vrij uitzicht had, maar geldt dit ook niet voor de be stuurder van de tramtrein, zo vroeg pleiter zich af. Hij vroeg een voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2