UIT DE PROVINCIE Binnenlands Nieuws DOKIE DURF óe slimme speurder VOOR DE ZONDAG Kerkdiensten RECHTSZAKEN DE ZWARTE VLEK SPORTNIEUWS ^Des Konings Heerlijkheid TERNEUZEN AARDENBURG. BIERVLIET. SLUIS. ZAAMSLAG. AGENDA. Frans kustvaartuig in nood^ VOETBAL. In de menigte des voiks is des Konings heerlijkhid. Velen tellen het volk van de Koning' (en dat wel tot des Ko nings "heerlijkheid zó, dat zij het eigenlijk toch heerlijker vin den ,,twee" te mogen tellen dan „drie", en als iemand van „hon derden" of van „duizenden' spreekt, krijgen zij een beroerte van schrik. Zij kennen den Ko ning niet, omdat zij des Konings heerlijkheid niet kennen. Zelfs de Elia's, die niet hoogmoedig maar moedeloos klagen ,,ik al leen overgebleven," klinkt als een verwijt 7000 tegen. Ten slotte is het een schare, die niemand tellen kan. Een stemme veler wateren. „Alle" knie zal voor Hem zich buigen, „alle tong" zal Hem toelijden. Pas op uw tellen, en tel niet tot des Konings schande. Pas op uw tel len: moogt gij uzelven meetellen tn de „menigte des volks"? Ja, wij zien ontelbre scharen Luistren naar zijn liefdestem, Hier beschaafden, daar barbaren, Vrijen, slaven dienen Hem; Dalen rijst! zinkt bergen neer! Baant den weg voor onze Heer! G. J. A. J ZATERDAG 31 MAART. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 1 APRIL. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft. 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Bed. H. Doop. Hontenisse: 10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Philippine: 2.30 uur Ds. J. van de Graaff. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg; 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Bed. H. Doop. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten. Bed. H. Doop; 2.30 uur Ds. G. Jansma, van Zaamslag. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Othene: 7 uur Ds. G. Jansma. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Rrp^lfpn5!' Cadzand:' 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Sroede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. L. Doorn, van IJzendijke. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 2 uur Ds. L. Doorn, van IJzendijke. Oostburg: 10 uur Cand. P. Klap, van Vlissingen. Retranchement11 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. M. N. Schrale. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. Bidstond voor het gewas. IJzendijke: 10 uur Ds. Bouwen. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuil man. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10,15 Ds. Nolthenius. Geref. Kerk. Hoek: 10 uur Cand. J. van Raalte, van Ermelo; 2.30 uur Ds. H. Pestman, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur Ds. H. Pestman; 3 uur Cand. J. van Raalte, van Ermelo. t-v t Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. Ritsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10.30 uur en 2.30 uur Stud. Haitsma, van Den Haag. Terneuzen: 9 uur Ds. Kuiper, van Axel; 5 uur Ds. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur de heer Gebraad, van Tholen. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 uur leesdienst Terneuzen: 9.30 u. 2 u. en u. Ds. Aangeenbrug. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel' 7 30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge' 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Hulst: 6.30, 7 15, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. H Philippine-. 7, 8.30 en 10 u. H.H. Sluiskil?' 7, 8,30 en 10 u. H.H Sa^Tan Gent: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 en 10 u. H.I Missen. Terneuzen: Missen. Westdorpe: Missen. Zuiddorpe: Missen. Leger des Heils. Terneuzen: 7, 10 en 7,30 u. Samen komsten; 6.30 Inspecteur Zuur jubileert. Op 1 April 1951 zal het 25 jaar eleden zijn, dat de heer R. W. Zuur, hoofdinspecteur-titulair /an 's Rijksbelastingen, hoofd /an de Inspectie der Invoerrech ten en Accijnzen te Terneuzen, welke Inspectie geheel Zeeuws- Vlaanderen omvat, in 's Rijks r.enst werd aangestelu. Op 13 Maart 1905 te Blij ham (Gr.) geboren, werd de neei Zuur na het vergelijkend examen voor surnumerair met goed ge volg te hebben afgelegd, met in gang van 1 April 1926 aangesteld ris surnumerair der directe be lastingen, invoerrechten en ac cijnzen. Na het vakexamen in 1928 deed .aii enige jaren pactijk op, waartoij hij zoals dit voor surnumerairs gebruikelijk is, op tal van stand plaatsen werd gedetacheerd. Met ingang van 8 October 1931 werd .lij tot ontvanger en per 1 Janu- iri 1937 tot inspecteur benoemd. Als ontvanger beheerde hij de kantoren Menaldum (Fr.) en Berlikum en als inspecteur w.s hij enige jaren toegevoegd aan iet hoofd van de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Amsterdam. Sinds 1 Sept. 1940 werd hij hoofd van de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen, welke laatste functie hij op heden nog bekleedt. In laatstbedoelde functie heeft de heer Zuur blijk gegeven een brede kijk te hebben op de econo mische structuur van het zo uit zonderlijk gelegen Zeeuws-Vlaam- se gewest. De handel en de in dustrie hebben in hem steeds iemand gevonden, die een open oog en oor had voor hun moei lijkheden en steeds bereid was hen te helpen deze moeilijkheden, indien deze op fiscaal terrein la gen, te overwinnen, daarbij ech ter steeds de belangen van de Staat behartigend. Dat ook in andere dan belas tingkringen de capaciteiten van de heer Zuur gewaardeerd wor den, blijkt uit zijn benoeming tot plaatsvervangend kantonrechter. Fraudeurs vonden in hem een sportieve tegenstander. Zijn amb tenaren hebben in hem jfi joviale meerdere, die Dal stam ''n«r h1 ambtelijke en persoonlijke belan- cen, doch die geen grappen ver staat als het op correct dienst doen aankomt. Geen wonder, dat de ruim 270 onder hem ge stelde ambtenaren zich opmaken om dit jubileum op grootse wijze te vieren. Op 2 April a.s. zal een huldigings-feestavond plaats vin den, waarop iedere ambtenaar, die aan de grens gemist kan wor den, met echtgenote of verloofde tegenwoordig zal zijn. Ook buiten ziin ambteliike werk kring heeft de heer Zuur z'ch vele vrienden verworven, voor 1 door zijn actieve deelneming- aan het verenigingsleven: zo hebben de Pavilion d'Or en de Harmonie te Terneuzen reeds vele vruchten van zijn arbeid mogen plukken en zo is 'hij ook nu weer als lid van de overkoepelende commissie druk in de weer met de voorbe reiding van de 5-Mei-viering in Terneuzen. Als lid van het Co„ lege van Curatoren van het Openbaar Lyceum te Terneuzen en van de Ne-d. Padvindersbond geeft hii ook zijn medewerking aan de opvoeding van de jeugd. Maandagmiddag vindt van 3 tot 4.30 uur in Hotel „Rotterdam een receptie plaats. JÈ Duitse coaster omhoog gevaren. Donderdag is de van Antwerpen komende Duitse coaster „Zuver- sicht", geladen met ijzer en be stemd voor Duitsland, omhoog ge varen in -het „Schaar om de Noord". Aan de sleepboot „Schelde" van de rederij Muller te Terneuzen, die met de „En Avant 16" uit 'die ha zen van Teuaeuzen ter assistentie was uitgevaren, is het gr lukt de „Zuversiictit" vlot te slepen. Het bleek dat het vaartuig wa ter maakte. Door de pompinstallatie van de „Schelde" is de coaster drijvende gehouden. Het schip is naar Antwerpen gesleept, waar het inmiddels be- .ouden arriveerde. De lading ijzer wordt daar gelost en c.'e „Zuver- sicht" voor reparatie opgenomen. Beperkte openstelling P.T.T.-kantoor. Naar we van de zijde der directie vernemen, gaat op Zondag 8 April a.s. voor het P.T.T.-kantoor te Terneuzen een beperkte openstel ling in op Zon- en Feestdagen en wel van 89 uur 's morgens. Veesmokkel. De douane te Aardenburg ach terhaalde een dezer dagen twee pinken en een graskalf met een totale waarde van ruim 700. Hoe wel de smokkelaars dit vee dwars door de landerijen naar België ,/iiden smoKkeieu, Pad men cul ten de douanen gerekend. Eenmaal betrapt, lieten de drijvers het vee in de steek, sloegen op de vlucht en wisten in de duisternis te ont komen. Jong-Hervormden. Woensdagavond kwamen de Jong-Hervormden in de pastorie te Biervliet bijeen. Na het zingen van Psalm 89 7 en 8 en na le zing van 1 Cor. 15 1 tot 20 sprak Ds. Wiebosch over „De .xervormue Kerk en het radio probleem". Vóór de oorlog regelde een spe ciale commissie uit de N.C.R.V. de Hervnypide kerkdiensten. De eerste "dienst werd uitgezonden uit de Grote Kerk in Hilversum. Na de oorlog gaf de Synode alle kerkuitzendingen aan I.K. 0.R. De eenzijdigheid en de be perkte keuze van radiosprekers doet velen in de Hervormue merk zeggen: De Synode verbreke het contact met I.K.O.R. Anderen willen alle Hervormde zendtijd geven aan de N.C.R.V. en de V.P.R.O. Ds. Wiebosch zou het probleem opgelost willen zien door de voh gende verdeling: 50 aaifc,- 1.K.O.R., 35 aan de N.C.R.V. en 15 aan de V.P.R.O.; het I.K.O.R. voor de middengroep, de N.C.R.V. voor de confessionelen en de V.P.R.O. voor de vrijzinni gen. In de bestuursvacature werd Gerrie van Houwelingen gekozen als algemeen adjuncte. Na het zingen vi.n Gez. 73 1, 2 en 3 sloot Ds. Wiebosch de goed bezochte vergadering met dank gebed. Gemeenteraad. Maandag a.s. komt de gemeente raad van Biervliet bijeen. Het voornaamste punt der agen da behelst de vaststelling ener ge meenschappelijke regeling voor het bouw- en woningtoezicht en voor de gemeentewerken. In dit verband stellen B. en W. voor te benoemen tot opzichter bij deze dienst de heer J. P. Kaan uit Terneuzen, thans reeds als zodanig op arDeidscontract werkzaam, me te benoemen functionaris zal het rayon Biervliet en Hoofdplaat voor zjjn rekening krijgen. Tenslotte komen nog enige be grotingswijzigingen aan de orde. Ter aardebestelling wethouder De Vogelaar. Onder grote belangstelling werd alhier het stoffelijk overschot van wethouder J. J. de Vogelaar ter aarde besteld. Nadat het stoffelijk overschot uit de ouderlijke woning was uitgedra gen, volgden achter de familie zeer vele vertegenwoordigers van ver enigingen. Zo merkten we o.m. op het voltallige gemeentebestuur, het personeel der secretarie, afgevaar digden van de A. N. L. B., het N. V. V. en de P. v.d. A., het voltallige bestuur der federatie WestZeeuws- Vlaanderen van de A. N. L. B., de toneelver. „Jacob van Lennep" en de Stichting voor de Landbouw. Achter het stoffelijk overschot, gedragen door leden van het N. V. V. en de P. v. d. A., werden twee draagbaren met bloemen meege voerd, waaronder 'n enorme krans van de gemeente Biervliet. Aan de geopende groeve sprak Ds Wiebosch naar aanleiding van Matth. 13 woorden van troost tot de nabestaanden. Burgemeester Kostense wees er op dat De Vogelaar met respect voor een andermans mening veel voor de gemeente Biervliet tot stand heeft gebracht en slechts no de gemist zal worden. De heer Lukaart, districtsbe stuurder van het N.V.V., noemde De Vogelaar een pionier van de ar beidersbeweging in Biervliet en wiens verscheiden een grote lege plaats nalaat in geheel W. Zeeuws Vlaanderen. Vervolgens voerde de heer A. J. de Beerenpas, districtsbestuurder van de P.v.d.A., het woord. Hij dankte de overledene voor alles wat deze voor de socialistische be weging heeft gedaan. Ook namens het Hoofdbestuur bracht hij de overledene dank. Nadat de heer Van de Slikke na mens de Stichting voor de Land bouw de overledene had herdacht, dankte een broer van de heer De Vogelaar namens de familie voor de treffende deelneming en de laatste eer de overledene bewezen, waarna Ds Wiebosch het Onze Va der uitsprak. De oudheidkamer. In verband met de herinrichting en uitbreiding van de vroegere oudheidkamer te Sluis heeft de heer Oh. Buc-kens een schrijven .gericht tot de nazaten van de fa- milie Hiennequin. Hij ontving*- uit het particulier ibezit van Ds. J. Ossewaarde, pre dikant te Loohem, verschillende documenten, knipsels, oude lid- kaarten, exemplaren van de Sluis- se krant uit de vorige eeuw, docu menten betrekking hebbende op de openstelling van de vaart naar Brugge. Getracht zal worden betrekkin gen aan te knopen met de afstam melingen van Johan Hendrik van Dale en J. Bekaar. Benoeming waterbouwkundige. Donderdagmiddag werd op de vergadering van ingelanden van de calamiteuze polders Serlippens c.a. in het directiegebouw te De Griete, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftjjd van de heer Ferdinandusse, benoemd tot waterbouwkundige van die polders de heer G. van der Waa, opzichter bij de polder Walcheren te ïuttnein. ZELZATE. Grote kavalkadc er. reclamestoet. Op Zondag 1 April zal te Zelzate de grote Kavalkade en reclame stoet voor de vijftiende maal zijn omgang doen. Deze optocht omvat honderden deelnemers, tientallen folkloristi sche groepen, muzieken, wagens, alles vormende een bonte menigte, welke gedurende een drietal uren de straten der gemeente doortrekt, dit alles gepaard met muziek en dansuitvoeringen op de Markt. Daarbij komt dan nog de massa der reclamewagens, ijverend in originaliteit en schoonheid. Deze optocht trekt jaarlijks dui zenden toeschouwers en mag wed ijveren met de prachtigste van het land. Er zijn nieuwe groepen uit alle delen van België, uit Vlaanderen, Brussel en Wallonië en ook de be roemde Gillissen zijn er bij verte genwoordigd. De stoet vertrekt om 14 uur in de Groenstraat, de eerste défilé op de Markt zal omstreeks 14.30 uur zijn en het einde omstreeks 18 uur. Vanaf 14.30 uur zal het verkeer over de brug zijn onderbroken. Kjjklustigen, komende uit de rich ting Nederland, kunnen hun voer tuigen parkeren tussen de grens en de brug, langs het kanaal en ook in de Kolonel Oscar Boulton- straat, dicht bij de brug. De Markt is voorbehouden. Men krijgt toegang tegen entrée van 5 fr., waarmede men dan deelneemt aan een prachtige tombola met 10.000 fr. prijzen, waarvan de trek king dezelfde avond geschiedt tij dens het bal in het gemeentehuis. BOEKHOUDER LICHTTE BOEREN OP. De 61-jarige boekhouder P. O. hoorde voor de Bredase recht bank 12 maanden met aftrek tegen zich eisen, omdat hij enige boeren zou hebben opgelicht. Verdachte gaf zich uit voor be lasting-consulent en als zodanig wist hij diverse boeren in Bra bant te begoochelen. Ditmaal stond hij terecht we gens oplichting van een landbou wer uit Rijsbergen, aan wie hij hulp had beloofd voor het terug krijgen van zijn grenspas, die wegens autosmokkel was afgeno men. O. kreeg voor deze diensten 165 uitbetaald, maar de in uit zicht gestelde hulp kwam niet. Uitspraak 12 April. 100.000 BEZOEKERS BIJ ééN FILM. Tijdens een eeste avondvoor stelling in het Kriterior-iheater te Amsterdam werden twee be zoekers op het toneel geroepe-i Het waren de heer H. Heuvel en mej. J. de Bruijn, die samen naar de film „Als mijn vrouw dat wist" waren gegaan en als 100.000ste en 100.001 bezoeker (ster) 'n bijzondere attentie ont vingen. De bedrijfslieders van 't theater reikte aan hen een ency clopedie uit. De 99.999ste bezoeker, de heer H. de Goedere uit Linschoten, die met zijn vrouw de voorstelling bezocht, ontving als troostprijs een enorm chocolade Paasei. De film is voor de 14e week gepro longeerd. KINDEREN STOOKTEN IN HUIS EEN VUURTJE. De Amsterdamse brandweer werd gisteren gealarmeerd voor een kleine brand in het perceel Wijttenbachstraat 87. Met een enkele straal kon het vuur, dat in een kast woedde, vorden bedwongen. Bij onderzoek bleek, dat twee kinderen, die alleen thuis waren, n deze kast een vuurtje hadden gestookt. Een voorbijganger had ie brandlucht geroken en politie en brandweer gewaarschuwd. De brandschade bleef tot de kast be perkt dank zij dit snelle ingrij pen. Wel was er in het gehele huis waterschade aangericht. SIGARETTENDIEFSTAL OP DE ZEELAND". Toen Donderdag het m.s. „Zee land" van de Kon. Rotterdamse Lloyd aan de Lloydkade meerde, stond de rivierpolitie te waohten om een deel van de bemanning aan een verhoor te onderwerpen. Nadat dit gebeurd was, werden er acht man opgesloten. In November 1950 had de „Zee land" te New York sigaretten en koffen geladen. Twee jonge ma trozen vonden de weg naar het ruim, ontdekten bij het zoeken naar sigaretten de rollen stof en verstopten er enkele van. Ook de sigaretten werden ontdekt en binnen een paar dagen verhuis den er 30.000 en 50.000 stuks. Tijdens de reis werden er nog 20.000 en 10.000 van plaats ver wisseld en allengs waren enkele opvarenden b" het zaakje be trokken geworden. Bij een- onderzoek over het ge hele schip werden er nog 50.000 ligaretterv teruggewonden. De acht verdachten zullen bin nenkort voor de rechter ver schijnen. 7, 8,30 en 10 u. 7, 8,30 en en 10 u. 7, 8,30 en 10 u. H.H 7, 8,30 en 10 u. H.H. 7.30 en 10 u. H.H. Het heelal der melkwegen. (Donderdagavond hield Dr. H. Groot, privaat-docent aan de Utrechtse universiteit, een lezing over „Het heelal der melkwegen.' De belangstelling was bevredi gend. De heer Drs. Gietelink, die <Je bijeenkomst opende, verheugde I werd verduidelijkt was zeer in teressant. Met grote b langstel ling en onverzwakt geboeid reis den c-e aanwezigen mee op de milliarden kilometers lange toch ten door het heelal. Dat de lezing met grote arm- d-aelit was gevolgd, bleek uit de vele vragen, die na afloop aan Dr. 1 h Groot werden gesteld. Drs Gietelink was zéker de tolk van allen, toen hij in zijn luitingswoord de inleider harte lijk -dankte voor de wijze, waamp hij hem „iets" nairier tot de onme telijkheid had .gebracht. Nederlandse blindenbond Zoals uit een advertentie in deze editie blijkt, wordt a.s. Dinsdag in de bovenzaal van hotel „Des Pays Bas" een propaganda-lmnstavond gehouden omder auspiciën vah de Ned Blindenbond. Ga Leze avond, die zal wonden eopend door (burgemeester Telle- wordt een film vertoond waarin de eórijd die door zijner uur Openlucht HEIDEN; TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „De vlam en de pijl". Concertgebouw, 8 uur; Biosc „De ondergang van de Red Witch". AXE3L.: Het Centrum, 6.30 en 9 mar: Biosc. „Fiesta". MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater, 4.30 uur: Zonïagmiddagvoor- stelling; 8 uur: Biosc. „De vlam en de pijl". Concertgebouw, 2.30 uur: Zondag-middagvoorstelling, 8 uur: Biosc. „De ondergang van de Red Witch". AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Fiesta"; 8 uur: Biosc. „Paniek in het Warenhuis". Commissaris Breeduit, was vol gens zijn eigen zeggen, in zijn jeugd een slank en schoon ge bouwde jongeman geweest. Maar met het klimmen der ja ren en rangen, was hij in de breedte meegegroeid, zodat hij nu op alle manieren een -gewichtig man was geworden. „Dag, Durf", zei hij met een grafstem en zijh snor hing treurig omlaag, „ga zitten. We staan voor een raadsel. Ik snap er niets van. Gisteravond hebben ze notaris Snuffel ontvoerd". „Wie?" vroeg Dokie. „Ja als we dat wisten, dan Ihald ik jou niet Inadig gehad", zei Breeduit waardig, „vraag niet van die domme dingen, Durf. Luister, do notaris is in het holst van de nacht uit zijh huis verdwenen. Dat moet hij natuurlijk zelf weten, ik wil maar zeggen, -hij is 70 jaar, hij kan doen en laten wat hij wil, üc meen, pis hij weg Is, is net nog niet bewezen, dat hij ontvoer./ ï-, maaren hier liet commissa ris Breeduit zijn stem tot geheim zinnige diepte dalen, „ze hebben deze brief achtergelaten". „Wie?" vroeg Dokie. -Breeduit keek hem verwijtend over zijn lorgnet heen aan. „Val me niet in do rede, Durf, Ide ontvoerders en zcj schrijven dat iZij van plan zi.li, de domste bur- gi r van Torenhoog vanavond van het landgoed Buitenvreugd te ont voeren. Dat is heel gek, want het landgoed Buitenvreugd is al jaren onbewoond. En de brief is onder tekend, professor Diklik... Nooit van gehoord. CHAUFFEUR VAN AMBAS SADE BLEEK SMOKKELAAR. De voormalige chauffeur van de Nederlandse ambassade te Brussel, zekere R. P. zal zich 4 April a.s. voor de Bredase recht bank te verantwoorden hebben /oor het smokkelen van kant, .lorloges, nylons, zakdoekjes enz. P. maakte misbruik van zijn po sitie bij de ambassade en laadde behalve de door de gezant mee te nemen bagage enkele koffers /oor zichzelf in de auto. Het is gebleken, dat hij zodoende een groot aantal malen smokkelwaar >ver de grens heeft gebracht. Zodra de zaak uitlekte, is R. P. ils chauffeur ontslagen, terwijl lij reeds in België een boete van 1.000 francs kreeg opgelegd. Hij oefende deze praktijken reeds enkele jaren uit. Hij heeft indertijd zijn. diensten zelf aan geboden en. zat in een complot, dat zijn vertakkingen had in Brussel, Den Haag en Antwer pen. Diverse leden van dit com plot zijn reeds tot hoge boeten en vrijheidsstraffen veroordeeld. ORDEVERSTORING TIJDENS RAADSVERGADERING. De Zaandamse politie heeft Donderdagavond drie personen .onder wie twee vrouwen, aange houden wegens ordeverstoring van de gemeenteraadsvergade ring. De C.P.N.-fractie had een aantal volgelingen meegenomen. Tijdens de zitting plaatsten deze steeds opmerkingen. Dit was voor burgemeester Thomassen aanleiding de publieke tribune te doen ontruimen. Twee vrouwen werden naar het politiebureau overgebracht. De C.P.N.-aanhan- gers trokken een cordon om de agenten, zodat deze genoodzaakt waren van de gummistok ge bruik te maken. Eén persoon liep daarbij ver wondingen op. Nadat tegen drie personen proces-verbaal was op gemaakt, konden de demonstran ten huiswaarts keren. 3000STE SCHIP IN DE ROTTERDAMSE HAVEN. Donderdagavond laat arriveer de het 3000ste schip van dit jaar in de Rotterdamse haven. Het was de 5497 b.r.t. metende m.s. „St. Matthieu" van de rederij „Société Navale de l'Ouest" uit Parijs, dat met hout geladen van Frans West-Afrika kwam en lig plaats koos in de Merwehaven. i Vorig jaar kwum het 3ÓOOste schip op 7 April de Rotterdamse haven binnen. MET TWEE KINDEREN OP DE FIETS? Nog steeds is voor rijwielrjtjdend Nederland te grote vraag:' jWordt nog vóór 't zomerseizoen 't Wegen verkeersreglement gewijzigd?" Zoals bekend staat het op. I Janu ari j.l. in werking getreden nieuwe reglement niet toe, dat een volwas sene twee kinderen op een rijwiel meevoert. Een volwassene mag echter sinds genoemde datum wèl een andere volwassene achter op de fiets medenemen. Naar bij informatie bij de A.N.W. B. is gebleken, komen nog steeds brieven over het niet mogen fiet sen met twee kinderen op één rij wiel bij de A.N.W.B. binnen. Een gezin met twee kinderen kan reeds door de thans van kracht zijnde bepaling worden gedupeerd. De A.N.W.B. heeft spoedig na de inwerkingtreding van 't reglement bij de Minister van Verkeer een wijziging van het reglement in dit opzicht bepleit en hij meent te mogen vertrouwen, dat bij de eerst volgende wijziging van het regle ment inderdaad met dit verzoek rekening zal worden gehouden, mede in verband met het feit dat te dezer zake geen bekeuringen zijn gemaakt. De Franse kustvaarder „Cim- cour II" verkeerde gisteren ter hoogte van de kust van Noord- Bretagne in moeilijkheden. Het vaartuig zond noodseinen uit. De Franse sleepboot „Abeille 25 is onmiddellijk naar de „Cimcour gevaren. Ook het Engelse s.s. „Hudson- sound" begaf zich naar de kust vaarder. Later werd gemeld, dat de „Hud- sonsound" de „Cimcour" escorteer de ten N. van lie de Bas gelegen punt. De „Cimcour" verzocht om ge leide tot de ingang van de haven van Roscoff. gen, „Eén van ons- rti Frans van (Dongen en auto-ongeluk het licht /gen verliest, wondt getekend De bli-nide Joh. van den Bsrg, die rinds zijn 17de jaar het levenslicht mist, zal declameren uit het werk van -öe blinde dichter Frits Tin gen, terwijl mevr. Be Coc'k Van der Loo (Viool) en mej. A. M. Vellekoop (piano) muzikale mede werking verlenen. Men beleeft aan deze bijeen komst uiteraard geen plezier. Toch werkt de avond naar twee zijden effectief. Door een bezoek kan men de zorgen verlichten van hen, die in duisternis leven. En zij, die ziende zijn, komen tot het battef, wat het betekent het geluk te bezitten om van Noord naar Zuid, van Ooit naar West de einder te kunnen af zien, of 's avoii;ls in het onmete lijke heelal met de rijke sterren pracht t kunnen blikken. Moge -die dankbaarheid om dit geluk velen naar d-e avond van de Nod. Blindenbond lelden! Maandagavond wóre't te Hoek op de Gehoorzaal eenzelfde kunst avond uitgeschreven. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 37) Nadruk verboden. IX. Des avonds het was de dag voor Sinterklaas haalde Wij- .ïandse op weg naar huis Willem de Rooy in. De begroeting wa: enigszins vormelijk en gedachtig aan de woorden van Jo, vroeg Vv'tr nandse, nadat men eerst een paai woorden had gewisseld over de in gevallen dooi: „Zeg, Willem, doe me een plezier en kom na het eten even op mijn kamer, wil je? Ik wou wat met je bespreken." Willem keek de ander even aan maar niets op zijn gezicht verried wat er op dit ogenblik in z^n bin nenste omging. „Best," antwoordde Iuj kort en bondig. Het avondmaal verliep, als ge woonlijk, onder gezellige kout. Men sprak over het komende Sinter klaasfeest en Wijnandse veroor zaakte een teleurstelling, toen hij meedeelde, dat hij die avond niet van de partij zou zijn, daar hij af gesproken had dit feest bh zijn moeder in Utrecht te vieren. Jo keek hem begrijpend aan. Al leen Daan kon niet nalaten te zeg gen: „Josie, wat jammer, Ger. We hadden er zo vast op gerekend, dat je thuis zou zijn." „Voor mh is het aardiger, als ik bh mijn oudje ben, anders is zh de gehele avond alleen en voor jullie is het immers veel leuker, als er geen vreemde bij is." Maar dit woord wekte een storm van protest op. Zelfs Willem be toogde, dat hh niet als een vreem de werd beschouwd, maar als een huisgenoot. „Overigens," voegde hij er aan toe, zijn pap rijkelijk be strooiend met suiker, „kan ik me begrijpen, dat je liever bh je moe der bent. Ook dat is in je te eren." „We zullen Sinterklaas vragen het cadeau op je kamer te bren gen," zei Gonnie, die bh uitzonde ring eens uitgelaten was. „Zet je schoen maar klaar, Ger, en een goeie grote, anders is er geen ruimte genoeg." „Stil nou!" mopperde Daan, „an ders is de aardigheid er af!" Wijnandse lachte. „Hh zal het toch met maat vier en veertig moeten doen. Ik heb geen grotere." Na de maaltijd stak Wijnandse een sigaar op en verdween naar boven, op de voet gevolgd door de oudste zoon, die, op de vraag van zijn moeder, waar hij heenging, schertsend antwoordde: „Een ge heimpje, moeder. Dat weten Wij nandse en ik alleen!" Toen beiden in de kamer zaten en de electrische straalkachel een behaaglijke warmte begon te ver spreiden, begon Wijnandse: „Wil lem, jongen, wh moeten eens met elkaar praten. Jij hebt me van avond een huisgenoot genoemd en als huisgenoot hebben we, geloof ik niet alleen de plicht om elkaar genegen te zijn, maar ook om el kaar te vermanen, als het nodig macht blijken." „Precies," antwoordde de zoon des huizes op- droge toon. „Datzelf de vertelde ik je Zondagmorgen op straat nog, maar toen wilde jh het niet van mh aannemen." Wijnandse beet zich op de lippen. Erg tactisch was hh nu niet be paald begonnen en zonder dat hij er erg in gehad had, gebruikte hh de woorden van de ander. De jonge De Rooy zag, hoe Wijnandse even in een impasse was geraakt en ver volgde: „Maar laat je dat niet weerhouden om verder te gaan. Vertel op, wat er aan de hand is. „Goed", zei Wijnandse, de as van zijn sigaar in het bakje depo nerend. „heb jh je wel eens atge- vraagd, hoe het komt, dat je in Wiilemspoort door een aantal men sen nu niet bepaald gezien bent?" Nu zette Willem grote ogen op van verbazing. „Wat vertel je me nu? Ik niet gezien? Man, hoe kom je aan die onzin?" „Nu ja, laten we er alsjeblieft geen doekjes om winden. Beste jongen, neem van mh aan, dat ik persoonlijk niets tegen je heb. Ik ken je nauwelijks en weet verder niets van je af. Maar het is mh opgevallen, dat je hier niet be paald getapt bent. Kijk eens, een mens Kan op verschilende manie ren met anderen omgaan. Men kan zich populair maken en men kan zich ook onmogelijk me ken „En dat laatste doe ik zeker, viel de ander hem spottend in de 1 '^Ongeveer," antwoordde Wij nandse onverbloemd. Een schaterende lach was het re sultaat. „Man, wie heeft je dat sprookje op de mouw gespeld? Zeker die secretaresse van je:' Wijnandse's gezicht betrok. Hoe wel Miep zijn secretaresse niet meer was. begreep hh onmiddellijk, dat zh bedoeld werd. „Doe me één plezier en laat juf frouw Jacobs er buiten, wil je?" „Best, maar kom dan bh mij ook niet met dergelijke absurditeiten aan boord. Wie zou er in Wiilems poort een hekel aan mij hebben? Ik zou met de beste wil van de wereld niet weten wie. Nu ja, dit ene misschien, maar die tel ik niet eens mee." Wijnandse begreep zeer wel, wie hh met die ene bedoelde, m»»i hh ging hierop niet in. „Ben je nu heus blind, of houd je "je maar zo? Merk je dan nooit aan de blikken van verschillende ingezetenen, als je hen op straat passeert, dat ze je een beetje mee warig aanzien?" De ander haalde zijn schouders op. „Kijk eens, Ger, ik neem aan, dat je bedoelingen oprecht zijn Natuurlijk zullen er mensen in on. stadje zijn, die me met een scheel oog aanzien. Die mij misgunnen, dat ik in de gelegenheid ben om te studeren voor een vooraanstaande maatschappelijke positie in mijn latere leven, omdat ik ten slotte maar de zoon ben van een eenvou dige bloemist. Dat ik in ontwikke ling ver boven hen sta, is hun na tuurlijk evenzeer een doorn in het oog. Maar iedereen kent me na tuurlijk in de stad en als ik door de straten loop, groet ieder, die me kent, heel behoorlijk. Overigens: populariteit interesseert me niet. Dat is misschien goed voor een uit gever, want die heeft reclame no dig. Ik zal dat straks, als meester in de rechten, niet nodig hebben. De gaven, die ik bezit, zullen mh in staat stellen die plaats in het leven in te nemen, welke voor mh weg gelegd is." (Wordt vervolgd.) Wijziging Programma K.N.V.B. DERDE KLASSE D. RCSDe Zeeuwen; Zeelandia OostburgBreskens—Middel burg. DERDE KLASSE E. Axel—Steen uitgesteld. VIERDE KLASSE G. Hoofdplaat—IJzendijke; Ierse- kePSK; Robur—Hulst. School voetbal- Te Axel werden gisteren de finales gespeeld van de voor Oost Zeeuws-Vlaanderen uitge schreven schoolvoetbalwedstrij— den. De uitslagen waren: B I. Ambachtsschool I Terneuzen— Technische School Hulst 19 0 Openb. U.L.O. Terneuzen—Jan- senius Lyceum II Hulst 2—3. Techn. School II—Openb. U.L.O. Terneuzen 0(—4. Amb. Sohool I Terneuzen Jansenius Lyceum II Hulst 10—2. Openb. U.L.O. Terneuzen— Jansenius Lyceum II 2—2. Openb. U.L.O. wint na doel- schoppen. Eindstand: 1 Ambachtsschool I Terneuzen 2. Openbare U.L.O. Terneuzea. 3. Jansenius Lyceum Hulst. B II. Chr. U.L.O. Terneuzen Ambachtsschool III Tem. Techn. School III Hulst- Ambachtsschool III Tern. Chr. U.L.O. Temeuzer. Teohn. School III Hulst Eindstand: 1. Ambachtsschool III Tem 2. Techn. School III Hulst. 3. Chr. UX.O. Terneuzen. 0—3. A. St. Willebrordus School Hulst O.L.S. C (Terneuzen) 30 De elftallen, die als no. 1 van hun groep eindigden, zullen te Goes uitkomen in de wedstrijden im het kampioenschap van Zee land. De Terneuzense kampioe nen van de O.L.S. C, die Donder dag aan de Molendijk 3 overwin ningen behaalden, gingen met jre ten onder tegen een elftal, waarvan de spelers In grootte ver boven hun tegenstanders uit staken. GemeentepolitieRijkspolitie 2—1. Op het terrein der v.v. Terneu zen vond een ontmoeting plaats tussen elftallen van de Terneuzen se gemeentepolitie en de Rijkspo litie. Voor de rust wist gemeente politie éénmaal te scoren. Na de rust werd de stand verhoogd tot 20. Een kwartier voor het ein de maakte de Rijkspolitie een te- genpunt (21). Nadat Kouwijzer de kans van de dag had gemist om de stand op 1 te brengen, floot de scheids rechter het einde van een sportief gespeelde wedstrijd, waarin ge meentepolitie een verdiende over winning behaalde.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2