De besprekingen van de Grote Vier te Parijs Begroting van Amerikaanse patrouilles over 38e breedtegraad de Prins Bernhard in Uruguay Veilig Indonesië Quadronal in de Tweede Kamer Noordelijk offensief verwacht Overal warme belangstelling ZATERDAG 31 MAART 1951. 7e Jaargang No. 1692. Reeds vier weken duren de besprekingen van de plaatsvervangers der Grote Vier in het charmante Palais Rose te Parijs. Om hen heen spelen zich sta kingen van zo ongeveer alle belangrijke openbare diensten af, die aan de Parijzenaars en aan de in de Franse hoofdstad toevende vreemdelingen de groot ste ongemakken bezorgen, doch onverstoord gaan de vier mannen, vergezeld van hun talrijke deskundigen, voort om te trachten overeenstemming te bereiken. De Tinse regering Voor het eerst in deze fase van de strijd in Korea zijn Amerikaanse patrouilles de 38ste breedtegraad overgetrokken. Zij bereikten een zes kilometer over de grens gelegen punt ten N. O. van Seoel aan de weg naar Wonsan, aldus een woordvoerder ven een Ame rikaanse divisie. Deze weg snijdt de grens enkele kilometers ten Noorden van Mansegyori. Aan de Oostkust waren Z.-Koreanen de breedtegraad reeds overgetrokken. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Drogisterij W. Dingemanse Brand op de „Johan van Oldebarnevelt" Een vorstelijk bezoek is voor Montevideo geen alledaagse gebeurtenis. Vandaar ook, dat men de „techniek" van dergelijke ontvangsten niet in alle per fectie onder de knie heeft, zoals we dat kennen van de bezoeken aan Frankrijk en Engeland. Hier wordt niet gevlagd, er zijn geen versierde étalages en er staan geen duizenden urenlang langs de routes, die worden gevolgd. Tot voor kort zei de naam Prins Bernhard de meeste Uruguayzen slechts weinig of wisten zij niet méér van Nederland dan dat het ergens in Europa ligt tussen Spanje en Noorwegen Amerikaanse korporaal wegens spionnage veroordeeld Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: N oordstraat5557 Temeuzen Telef oon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4.55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ceatj iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1.80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Nu zou een volkomen buiten staander wellicht denken, dat het hier toch zeker moet gaan over de wereldvrede zelve en dat een eventuële overeenstemming zal betekenen, dat nu eindelijk na- Jaren van onderling wanbegrip en van gespannen verhouding een periode van rust zal aanbre ken en de kans op meerdere wel vaart terugkeert. Doch de tegen woordige mens, die via radio, telex en krant volledig en onmid dellijk van al het wereldgebeuren op de hoogte wordt gesteld, weet dat het nog alleen maar gaat om een agenda vast te stellen, waar na dan de werkelijke Grote Vier, de ministers van buitenlandse za ken van Amerika, Rusland, En geland en Frankrijk over de pun ten kunnen gaan praten, die op die agenda zijn geplaatst. Als men voor het samenstellen van de agenda reeds vier weken nodig heeft, hoe lang zullen dan de ministers zelve niet nodig heb ben om overeenstemming te ver krijgen. Maar dit is van later zorg en zover zijn wij nog niet. Het grote meningsverschil is bekend. De Russen achtten de naast gelukkig nog de meerder- neid de vrede wil. In Engeland en Frankrijk is er beslist niemand, die de oorlog wil. Men wil er evenals in ons land de vrede en daardoor de kans om te herstellen wat verwoest is. Men wil er eindélijk eens rust en gelegenheid tot arbeiden aan een betere wereld met een grotere welvaart voor alle delen van het volk. Dit standpunt leidt natuur lijk tot een bezadigder optreden ter conferentie en tot een trach ten de twee kemphanen tot elkan der te brengen. Men moet niet menen, dat daarom aan het Westelijke standpunt afbreuk wordt gedaan of dat er een tweespalt tussen de drie Westelijke mogendheden is te constateren. Maar toch scheelt het een stuk als ter conferentie twee van de vier hun uiterste best doen een overeenstemming tot stand 'te brengen. Ofschoon de internationale toe stand uiterst gespannen is en overal de herbewapening voort gang vindt en het wapengekletter in Oost-Azië reeds maanden hoor baar is, kan ilit de gang van za- plannen om West-Duitsland te i ken te Parijs afgeleid worden, herbewapenen het belangrijkste dat noch Rusland, noch Amerika punt en willen dit dus als num- op dit ogenblik een oorlog wen- mer één besproken hebben, daar sen. Uit de laatste tegemoet- volgens hen hierdoor de gespan nen toestand ontstaat, die wij al len kennen. De Westelijke mogendheden daarentegen zien andere oor zaken voor de internationale spanning, o.a. de grote bewape ning, die de Russen nog zouden onderhouden en de agressieve po litiek van dit land en ziin verbon denen en willen dus dit als be langrijkste punt besproken zien. De eventuele bewapening van West-Duitsland is volgens hem slechts een gevolg van eerstge noemde punten en kan als tegen wicht beschouwd worden van het Volksleger in Oost-Duitsland. Men ziet twee geheel verschil lende uitgangspunten, waarbij in de loop der vier weken nog an dere geschilpunten zoals de kwes tie wat er met Triëst gedaan moet worden, het vredesverdrag met Oostenrijk en het schenden van de vredesverdragen door de satellietstaten, zo nu en dan even opdoemden om echter later weer te wijken voor het eerste grote. Men kan op deze conferentie in feite drie partijen herkennen, want naast de Russische en de Amerikaanse standpunten, die meestentijds lijnrecht met elkan der in strijd zijn, is ook nog een wat meer gematigd West-Euro pees standpunt te onderkennen, dat dan vertegenwoordigd wordt door Frankrijk en Engeland. Men krijgt wel eens de indruk, dat er zowel in Rusland als in Amerika zelve een partij is die de oorlog wil en die meent, dat de grote controverse nu maar uit gevochten moet worden en daar- koming der Russen aan het Wes telijke standpunt inzake de agen da, blijkt duidelijk, dat zij een conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken in ieder geval op dit ogenblik wenselijk achten. Of op deze bijeenkomst, die dus vermoedelijk wel gehouden zal worden, eindelijk ontspanning zal optreden, moet worden afge wacht. Men kan zich met recht afvra gen of de diplomatie, die de Rus sen de laatste jaren hebben ge voerd en die voor hen uiterlijk niet zoveel successen heeft opge leverd men denke slechts aan Berlijn, aan Tito, aan Korea enz. toch niet een achtergrond heeft, die op economisch terrein is gelegen. Door de wereld steeds in span ning te houden is de wereldhuis houding, en dan voor zover be kend zeer sterk in de Westelijke wereld, volledig in de war. In alle landen heeft men te kampen met duurte, met inflatie en daar door ontstane economische moei lijkheden. De wereldmarktprij zen der grondstoffen zijn enorm gestegen. Zou er thans ontspanning in treden, dan kan men gerust angstwekkende prijsvallen ver wachten met de bekende gevol gen als crisis, faillissementen en werkloosheid. En juist deze toe stand zou weer een prachtige voedingsbodem zijn voor agitatie en communisme. Zonder oorlog zou Rusland dan misschien meer bereiken en ge makkelijker. De Westelijke eco nomen dienen dus net zo op hun hoede te zijn als de staatslieden en de militairen. MOORD OP ADMINISTRA TEUR. De hear J. H. Kuneman, admi nistrateur van de onderneming „Badak en Bababda" in het Kedi- rise, is vermoord op het areaal van een naburige onderneming. De ic.aders waren twee Indone siërs, die na aanhouding van de auto, waarin het slachtoffer en zijn chauffeur reden, de heer Ku neman met twee revolverschoten doodden. Zij lieten zich vervolgens door de chauffeur naar Kediri rijden, waarna zij chauffeur en wagen terugstuurden. WAPEN-VERGUNNING VOOR PLANTERS. /Van de planters over geheel Indonesië is het thans toegestaan voor de eigen veiligheid wapens te dragen. De regeling is nu zo, dat voor mdernemingen in de laagvlakten laximaal het bezit van 8 mauser- karabijnen is toegestaan, voor die in het gebergte 14. Voorts mag iédere administra teur een revolver bezitten, evenzo maximaal 4 staf-employé's. Bij de verstrekking der wapen vergunningen doet de nationaliteit der betrokkenen niets terzake. Alle planters genieten een ge- lijike 'behandeling. Het gevaar voor een Finse re geringscrisis schijnt definitief be zworen te zijn. De sociaal-democratische parie- mentafractie heeft het compromis voorstel aangenomen, waaraan de andere fracties reeds stilzwijgend hun goedkeuring hebben gehecr.t. Volgens dit compromis zullen de bepalingen in de wet op dé hui'r-tj ^'^gj verhoging veranderd en de toe passing er van uitgesteld worden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Ongeveer dezelfde temperatuur. In de ochtend hier en daar mist. Over het algemeen toenemende bewolking met aan het einde van de middag kans op enige neer- slap. Matige en in de kustprovin cies later tot krachtig toenemen de en naar Zuid-West of Zuid krimpende wind. Weinig verande ring in temperatuur. ZONDAG 1 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 2 v.-m. 9.43 10.18 10.58 11.08 APRIL. n.m. 10.29 11.04 11.44 11.54 v.-m. n.m. Breskens 11.17 11.25 Terneuzen 11.52 Hansweert 0.32 12.40 Walsoorden 0.42 12.50 EON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Mrt. 31 6.20 19.10 4.22 11.34 April 13.03 1 6.18 19.12 4.50 2 6.15 19.14 5.08 14.29 3 6.13 19.15 5.22 15.52 4 6.11 19.17 5.34 17.12 VERHOOGDE CHINESE AC TIVITEIT. Uit iberichten van het front valt op to ma-ken, dat de Chinezen iin t gebied van Toentsjon ha hun aanvankelijk terugtrekken op de breedtegraad hun linies weer naar het Zuidem hebben uitgeschoven. Amerikaanse strijdkrachten mel den verhoogde Chinese activiteit. Piloten rapporteren, dat zij 2OÜ0 voertuigen in de nacht waarna men, 'die zich Zuidwaarts Ib.wogen langs de voornaamste Noordkore- aamse Ibevoorradingswegen. Ten N. van Oeidjongbode heb ben ongeveer honderd Chinezen een tegenaanval ondernomen, wel ke door een spervuur van de troe pen der V. N. tot staan werd ge bracht. Meer dan de helft van de aanvallers werd gedood, terwijl de anderen zich terugtrokken, aldus een woordvoerder van een Ameri kaanse divisie. Het ging hier om een gevecht van de achterhoede om de terugtocht van de Chinese troepen ten N. van de rivier de Imwin te dekken. Alleen in dit gebied van het wes telijke front biedt de tegenstander enig verzet. DiE BREEDTEGRAAD NEET OVERSCHREDEN De woordvoerder van een Ame rikaanse divisie schijnt zijn aan vankelijke verklaring, dat Ameri kaanse patrouilles 6 km de 38ste breedtegraad hadden overschre den, weer te hebben ingetrokken De ontmoeting met een Chinese afdeling gemotoriseerde artillerie had even ten Zuiden van de breed tegraad plaats, zo verklaarde hi later. VLIEGTUIGAAN V ALLEN Amerikaanse sabelstraaljagers hebben gisteren tenminste één communistisch straalvliegtuig van het type ,,Mig" vernietigd en 2 beschadigd, toen 38 Migs een aan val van superforten oip de brug over de Jaloe bij Sinoeidjoe tracht ten te onderscheppen. Volgens het hoofdkwartier te Tokio werdeh de Migstraaljagers aangevallen door 32 Amerikaanse sabtlstraaljagers enkele minuten was het buiten het b; reik van de jonken. Er zijn de laatste 6 maahden herhaaldelijk aanvallen gedaan op Britse en andere buitenlandse sdhepen in düt gebied. Verscheidene kleinere schepen werden buitgemaakt. (Adv.) -Het luchtgevecht duurde 10 mi nuten. Daarna vlogen de Migs over de Mand-sjoerijse grens weg. Een ander luchtgevecht werd geleverd tussen Amerikaanse Shootingstars en Chinese straaljagers. Het bombarderen van de brug bdj Sinoeidjoe maakte tieel uit van een „geconcentreerd luchtbombar dement" van bruggen over de Ja loe. 36 Superforten deden aanvallen op vier belangrijke bruggen van Sinoeidjoe tot Manoedrji, 185 km ten Noordoosten van -Sinoeidjoe. Chinese troepen van onbekende sterkte hebben ten Noorden van Oeidjonigboo tussen Seoel en de 38ste breedtegraad een tegenaan val ondernomen. INSCHEPING AANVULLINGS- D'ETAOHEMENT. Vandaag zal het aanvullingsde tachement voor het Nederlandse detachement Ver. Naties zich te Rotterdam inschepen met bestem ming Korea. De reis zal geschieden met het Amerikaanse troepenschip „Gene ral Mac Rae". BRITS SCHIP AANGEVAL LEN, Naar thans wordt gemeld, is 4 dagen geledie-n in de baai va.o Wentsjou voor de Chinese kust het 2820 ton metende Britse se.iip Hoenan!" door 20 gewapende jonken aangevallen. Toen de „Hoenan" bussen enkele jonken, die ogenschijnlijk aan het vissen waren, doorvoer, werd plot seling machinegeweervuur op het schip geopend. De kapitein van de „Hoenan" gaf bevel het vuur te beantwoor- den# Hiertoe gebruikte de bemanning geweren en revolvers, die aan boord werden bewaard om dienst te doen bjj overvallen van zeero vers. Tezelfdertijd werd de snelheid van het schip opgevoerd en binnen 's werelds beste pijnstiller. TERNEUZEN Avondvergadering van Donderdag. De Tweede Kamer heeft in de avondvergadering een aanvang ge maakt met de behandeling van de begroting 1951 van het departe ment van Financiën. De heer Ten Hagen (Arb.) geeft te kennen, dat de toepassing van de wet op de materiële oorlogs schaden de gedupeerden heeft te leurgesteld, vooral omdat het zo lang duurt eer zij geld in handen krijgen. De heer C. van den Heuvel (A.R.) merkt op, dat de Minister van Financiën beschikt over een apparaat ter controle van de uit gaven der andere departementen. Deze methode lijkt veel op die, welke ten aanzien van de gemeen ten wordt gevolgd. De minister trekt in feite de macht naar zich toe, hetgeen lunest is voor de no dige versobering. De vermogensaanwasbelasting besprekend, betoogt spr., dat deze aanleiding geeft tot onbillijkheden. Gaarne zal hij worden ingelicht over de toepassing der hardheids clausule, die erin voorkomt. De Spaarraad moet naar spre kers oordeel verdwijnen. De kos ten zjjn veel te hoog. Dit spot met alle begrippen van economie. De heer Hofstra (Arb.) heeft waardering voor de minister en zijn ambtenaren, die hard werken. Toch komt z.i. de vraag naar vo ren, of er in de organisatie wel voldoende aandacht aan wordt ge wijd dat de belangrijkste zaken vóór moeten gaan. Men mag niet verdrinken in een hoeveelheid min der belangrijke dingen. Er is grote achterstand bij de be lastingdienst, waaraan het z.i. te wijten is, dat er veel verkeerde aanslagen worden opgelegd en dat er vaak fouten in aanslagen voor komen. Spr. vraagt zich af, of het wel goed is voor allerlei kwesties com missies in te stellen. Het is zijn er- dat commissies doorgaans langzaam werken. Kan men niet beter iemand vrij maken voor het ontwerpen van een wet? De heer Janssen (KVP) is van oordeel, dat jeugdsparen moet wor den bevorderd. Het gaat z.i. niet zozeer om de grootte van de inleg als wel om de spaarzin. Volgens spr. moet het sparen aantrekkelijker worden gemaakt. Mej. Tendeloo (Arb.) deelt mede, dat zij zich heeft aangemeld om de colleges van de rijksbelasting academie te volgen, maar dat zij is afgewezen. De reden is haar niet medegedeeld. Spr. vraagt of de minister het eens is met de hou ding van de directeur dier acade mie. Hebben Nederlanders niet het recht op een eerlijk, openhartig en minutieus antwoord, als zjj een hoge ambtenaar iets vragen? Spr vraagt of de minister kan mede delen waarom de academie alleen open is voor mannelijke Nederlan ders. Zij wenst, dat de poorten van de belastingacademie ook voor vrouwen worden geopend, zoals dat met andere hoger onderinrich tingen het geval is. De heer De Haas (KVP) betoogt, dat er tal van klachten zijn over de uitvoering van de wet op de materiële oorlogsschaden. Daar men zo lang moet wachten op de vaststelling van de aanvul lende bijdrage, is het noodzakelijk, dat rekening wordt gehouden met de prijsstijgingen. De heer Van de Wetering (C.H.) vraagt een duidelijk en rechtlijnig beleid voor de komende periode van anderhalf jaar. Voorts vraagt hij o.m., hoe dc minister denkt over de liberalisatie in het algemeen en over de wijze waarop zij wordt toegepast. De heer Ritmeester (VVD) con stateert een verslechtering van dc liquiditeitspositie van de midden stand. De vraag naar bankcrediet wordt groter. De ontwikkeling het een uitgebreide taak te vervul len heeft en dat er een rangorde van urgentie in acht moet worden genomen. Daardoor zijn de belas tingen niet afgewerkt met de snel heid, die hij zelf wel had gewenst Van de ingeleverde bankbiljetten moeten thans 350 gevallen worden afgedaan; 200 gaan er dezer dagen de deur uit. Beroep op de rechter is steeds mogelijk. Komende tot de klachten over de gaat in de richting van beperking materiële oorlogsschaden verklaart 1 X- ..i:minietnr Hat Hot niot PPni 1G 3311 van het particulier crediet, het geen aanleiding tot moeilijkheden kan geven. De achterstand in de belasting dienst aanroerend, betoogt spr., dat niemand kan zeggen hoeveel mil- lioenen deze achterstand het rijk kost. Is er enerzijds een tekort bij de belastingdienst, aan de andere kant is de lecnmscne dienst topzwaa. meent spr., die voorts bezwaren ontwikkelt tegen de Spaaraad. Hij is van oordeel, dat het geld beter kan worden besteed. Om tien voor twaalf is de verga dering verdaagd. Vergadering van Vrijdag. Vrijdagmiddag heeft de Kamer de behandeling van de begroting van het departement van Finan ciën voortgezet. De heer Hoogcarspel (CPN) con stateert, dat het nieuwe kabine' maar doorgaat alsof er niets is gf beurd. Staatsrechtedqk kan da eigenlijk niet. Er had z.i. een vei klaring over het financiële pro gram moeten komen. De Kame weet niets over de maatregeler welke de regering wil nemer Waarom is het nieuwe kabinet nie gekomen met een nieuwe mil lioenennota? Men dient te weten wat de so ciaal-economische gevolgen van d< maatregelen zijn en hoe de rege ring ze denkt te verwezenlijken. De afwikkeling der ingeleverde bankbiljetten acht spr. onbevredi gend en hij vraagt of beroep moge lijk is. Opmerkend, dat er mensen zijn die van tijd tot tijd werkloos zijn en te veel inkomstenbelasting be talen, vraagt spr. restitutie daar van. Een opwekking aan de arbeiders om te sparen zegt spr. een hoon te achten. De heer Engelbertink (KVP) be toogt, dat inperking van de dienst van het kadaster het nuttige werk der ruilverkaveling in discrediet zou brengen. Minister Lieftinck antwoordt. De minister van Financiën, de heer Lieftinck, geeft te kennen, dat hij geen behoefte heeft aan een staatssecretaris, zoals één der leden hem had toegedacht. Wat de controle over andere de partementen aangaat, zegt spr. da de vraag is, of het toezicht op d doelmatige besteding der staat gelden repressief of preventie moet zijn. Naar zijn oordeel ver dient preventief toezicht de voor keur. Ondermiining van de eigen ver antwoordeltjkheid der ministers vreest spr. er niet van. Alle depar tementen zijn eigenlijk noodlijdend en daarom is het noodzakelijk, dat van een centraal punt toezicl wordt uitgeoefend. Bij zijn eigen departement is er 'n zekere traagheid geconstateerd In dit verband bedenke men, dat de minister, dat het niet genus aan diligentie is, dat men nog niet tot beslissingen is gekomen. Op tal van punten zijn voorlopige regelin gen getroffen, zodat men vooruit kan. Voor de huisraadschade zijn er 660.000 dossiers. De vaststelling der schade en de eerste uitbetaling zijn voltooid. Van die 660.000 ge vallen zijn er per 1 Maart ji. 220.000 voor een aanvullende bij drage behandeld. Getracht wordt de urgente ge vallen voorrang te geven. Spr. begrijpt de aandrang tot sneller tempo maar hij zegt, dat het moet zijn óf lager uitkering en snel tempo öf deze uitkering en een tra ger tempo. Van 1 Maart 1950 tot 1 Maart 1951 zijn de volgende bedragen uit betaald: onroerend goed ƒ166 mjl- lioen; landbouwherstel ƒ77 mil- lioen; bedrijfs- en handelsvoorra den ƒ35 millioen en huisraadscha de 42 millioen. Versnellingen der litkeringën zou prijsstijgingen ver- -n-raken. De minister verklaart een loyale uitvoering van de wet te hebben toegezegd. Nu wordt hem verwe ten, dat van die loyale uitvoering niets is terecht gekomen. Dit ver wijt kan spr. niet aanvaarden. De minister wil niet ontkennen, dat er een achterstand is bij de aan slagen en de invordering der belas tingen. Hij betreurt het, dat het voorgenomen schema tot het inha len van de achterstand niet is ge volgd en hij betreurt het ook, dat er herhaaldelijk ernstige fouten worden gemaakt. Alles zal worden gedaan om daaraan een eind te ma ken. Betreffende de belastingacade mie hierinnert spr. eraan, dat vóór zijn tijd een belastinginspectrice werkzaam is geweest. De belasting academie staat open voor hen, die zich verbinden in de belastingdienst werkzaam te zijn. Het rijk draagt bij in de kosten en nu neemt men geen vrouwelijke leerlingen aan, omdat de mogelijkheid bestaat, dat de bijdragen verloren gaan als de ze leerlingen trouwen. De .minister zal overwegen of er een oplossing kan worden gevon den. De minister deelt nog mede, dat binnenkort is te verwachten de in diening van een wetsontwerp inza ke toezicht op het credietwezen. De verdere behandeling der be groting zal geschieden na de inter- pellatie-Nederhorst. Te kwart vóór vijf wordt de ver gadering gesloten. Thans is dat anders geworden. Plotseling is de inpoldering van de Zuiderzee en de Haarlemmer meer gemeengoed geworden voor de Zuid-Amerikanen in deze klei ne, doch uiterst belangrijke repu bliek. Zelfs weet men nu, dat daar in de lage landen aan de Noordzee geen Spaans wordt ge sproken, dat ons land zich in de eerste na-oorlogse jaren met gro te snelheid heeft hersteld van de toegebrachte wonden, dat we niet alleen tulpen exporteren, maar ook belangrijke industrieproduc ten. en dat er mogelijkheden te over zijn om de handel met het koninkrijk der „Paises Bajos" 'belangrijk uit te breiden. Dit alles dank zij het bezoek, dat Prins Bernhard thans brengt aan Uruquay, 't land met een der sterkste munten, waar zelfs de Amerikaanse dollar geen begeerd bezit is. Dank zii de activiteit van onze diplomatieke vertegen woordigers en voorlichtingsdien sten zijn kolommen-lange artike len in de kranten verschenen, die een levendige belangstelling voor ons land hebben gewekt. De Prins heeft de uitwerking hier van ondervonden. Dinsdag maakte hij met zijn gevolg een wandeling van drie kwartier door de binnenstad van Montevideo en speciaal door de belangrijkste winkelstraat, de Avenida van de 18e Juli: geen statietocht langs de Champs Ely- sees, geen triumphale gang naar Buckingham Palace, geen Franse charme en geen Engels protocol, maar wel een levend voorbeeld van Uruguayse gastvrijheid en ongeveinsde hartelijkheid. „Bern hard", deze roep weerklonk van alle kanten, uit de bussen, die de arbeiders na hun dagtaak weer terugbracht naar hun woonste den, van de balcons door bruin getinde senoras en senoritas. Tedereen, die men voor een Ne derlander houdt, wordt aange klampt met de vraiag wie el prin cipe Bernardo is, van wie gezegd wordt dat hij zo goed Spaans kan spreken, want dit vindt men in Zuid-Amerika zeer belangrijk. Een journalist vroeg aan de Prins op een persconferentie of vele Nederlanders Spaans spre/ ken. „Ik kan u niet zeggen hoe veel", zei de Prins, „maar ik heb het geleerd en ik durf wel zeg gen. dat velen mijn voorbeeld voleen". Overal waar de Prins voorbij komt, klatert een spontnan ap plaus op. Gaat hij even een win kel binnen om een zwembroek te kopen, dan verdringen honderden zich voor de zaak, heffen in spreekkoren zijn naam aan: Ber nardo, en als de Prins weer bui ten komt, is er geen hinderlijk gedrang, maar wordt onmiddel) k vrij baan gemaakt, opdat hij zijn weg ongestoord kan voortzetten. Geen cordons vun politiemannen zijn hier nodig om het publiek in toom te houden. Zoals de auto's, die hier met angstwekkende snel heid door de straten suizen, el kander naar believen rechts of links mogen passeren, zo laat men hier een ieder zijn gang gaan. zolang hij niet uitgespro ken hinderlijk is. Voor iemand, die iets uitstaan de heeft met het gezelschap van de Prins, wordt in deze dagen in Montevideo van alles gedaan. Een treffend voorbeeld hiervan ondervond de particuliere secre taris van de Prins, Dr. F. de Graaff, die tijdens de voettocht m de Avenida van de 18e Juli dorst had gekregen. Met het hem ter beschikking staande Spaans moeizaam ingepompt door Prof. Van Dam vertelde hü dit aan een gemoedelijke, corpulente po litie-agent, die naast hem liep. Vrijdagmorgen omstreeks elf uur is de „Johan van Oldenbar- nevelt", die Woensdag met emi granten van Amsterdam naar Australië vertrok en aan boord van welk schip ter hoogte van "t eiland Wight 'n begin van brand in de machinekamer werd ont dekt. de Noordersluis te IJmui- den binnengelopen. Het sluizencomplex was door rijks- en gemeentepolitie geheel afgesloten, zodat alle ongewenste belangstellenden verre werden gehouden. Velen, die naar IJmui- den waren gekomen om hun fa milieleden een laatst vaarwel toe te roepen, werden teruggewezen. In de loop van de morgen heeft Mr. H. A. Wassenbergh, Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank met een rechter-com- missaris zich in IJmuiden aan boord begeven om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de brand in de machinekamer. Een 20-jarige Amerikaanse kor poraal van dé luchtmacht is in Tokio tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het pogen mi litaire inlichtingen te verkopen aan een man, van wie hij dadht dat een communistische agent was, doch die een Japanse politie man bleek te zijn. De 'korporaal, die 8000 gulden voor de inlichtingen had gevraagd, zei voor het militaire gerechtshof, dat hij geen sympathie koesterde voor het communisme, maar drin gend geld nodig had. Bovendien zo zei hij, hadden de bewuste inlichtingen geen belang rijke militaire waardc_ Het volgend ogenblik werd Dr. De Graaff aan zijn arm mee een kroegje binnengetrokken. Zonder enige explicatie nam de politie man een glas, opende de water-, kraan en schonk de secretaris en zichzelf in. Nadat de frisse dronk in het dorstic keelgat was ver dwenen werd Dr. De Graaff weer even snel aan de arm meegetrok ken, terwijl de Ururgavse over heidsdienaar als enige uitleg aan de kroegbaas gaf: „Secretario de Bernardo".

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1