NIEUW OFFENSIEF IN KOREA De practische Emigranten-voorbereiding President Auriol in Amerika Nederlands Kankerinstituut De stakingen Frankrijk MacArthurs vredesaanbod verworpen Oost-Duitse „volkspolitie" in Nu beslissen als U geld wilt verdienen beschoot vijf Amerikaanse legerbussen Vernieuwingen en verbeteringen De uitlating van Von Falkenhausen VRIJDAG 30 MAART 1951. 7e Jaargang No. 1691. In een door het Amerikaanse achtste leger gepubli ceerd communiqué wordt gezegd, dat aan het Weste lijke front contact is gemaakt met de Noordelijken. In talrijke sectoren bieden deze hardnekkig tegen stand, vooral in het gebied van Oeijongboe langs de weg, die van Seoel naar de 38ste breedtegraad loopt. Volgens een door generaal MacArthur uitgegeven communiqué hebben de Verbonden troepen hun op mars aan het gehele front voortgezet ondanks toege nomen tegenstand van de Noordelijken. Verontwaardiging in België Nechi lander in Oostduitse gevangenis 7 WEERSVER W ACHTIN G HOOGWATER. op onder onder Mrt Opkomst lichting 1951-1 Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Temeuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4.55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 eest] iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pee advertentie 1.80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Het communiqué zegt, dat de Chinezen versterkingen zenden naar het centrale front. Terrein winst werd vooral gemaakt in het gebied van Seoel. Zuidkoreaanse troepen in het O. maken vorderingen zander noe menswaardige tegenstand te on dervinden. Amerikaanse en Britse troepen rijn Donderdag een nieuw offen sief begonnen ten N. O. van Seoel. Berichten van de Amerikaanse geheime dienst te Tokio geven te kennen, dat de Noordelijken een grote tegenaanval nog vóór de zo mer voorbereiden. De verbonden troepen hebben ten N.O. van Seoel snelle terrein winst gem;akt van vijf kilometer. De frontlijn der verbondenen be vindt zich thans op een afstand van ongeveer 8 km van de 38ste breedtegraad. De pas aangevoer de Chinese compagnieën zouden zich gedwongen zien terug te trekken. Volgens het Amerikaanse hoofdkwartier was de tegenstand gering uitgezonderd in het gebied bij Tsjanggori, ongeveer 30 km Noord-Oostelijk van Seoel. Aan het Oostelijk deel van het centra- le front stuitten patrouilles der V.N. voor het eerst sedert 14 da gen op machine^eweervuur. Zij trokken zich terug. Verder naar het Oosten zouden de Zuidkorea- nen nogmaals acht km zijn opge rukt. Volgens de laatste berichten bevonden zij zich reeds 15 km ten X. van de breedtegraad. De Noordelijken zouden door de luchtmacht tenminste zeven tanks verloren hebben. De tanks van het type T 34 werden in ge camoufleerde toestand ongeveer 100 km ten N. v:n Seoel aange troffen. Ongeveer 30 Noordelijke jagers kwamen op verschillende tijden en plaatsen in botsing met werden van beide zijden geen verliezen gemeld. AANBOD VAN MACARTHUR VERWORPEN liadio-Peking heeft Donderdag bekendgemaakt, dat het aanboJ van generaal MacArthur om met de Noordkoreaanse bevelhebber over vrede te onderhandelen, ver worpen Is. Dit werd meegedeeld door een woordvoeider van het Chinese Volkscomité voor Wereldvrede te gen Amerikaanse agressie, die MacArthurs aanbod „schaamte loos" en „krankzinnig" noemde. De woordvoerder verklaarde voor de radio: „MacArthur stelt in zijn verkla ring de onredelijke eis, dat zowel de Chinese als Noordkoreaanse strijdlkrachten zich aan de agres sieve Amerikaanse methode van onderhandeling onderwerpen. Tezelfdertijd bluft MacArthur. cat de Amerikaanse en Brits.' troepen een inval in China zullen doen". „Wij wezen er aan het begin van de Koreaanse oorlog op, dat het doel van de invaller China is", al dus de woordvoerder, die zegt, dat MacArthurs verklaring omtrent een event.uële aanval op China ernstig is en dat het Chinese volk op zijn hoedie moet zijn. TORPEDOJAGER TOT ZIN KEN GEBRACHT. De Noordkoreaanse legerleiding heeft blijkens een te Londen ont vangen beridht van Tass meege deeld, dat een „vijandelijke torpe- dobootjager" in de wateren aan de Oosbkoreaanae kust tot zinken is gebracht. „NEWSWEEK" OVER XIVC- ARTHUR. Volgens het weekblad News- van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken opstelt, 'n verklaring voorbereid, '-ie door president Truman zou worden uil- g geven en die door Achescü was goedgekeurd en met de landen met strijdkrachten in Korea was besproken. Deze verklaring werd ter infor matie doorgestuurd aan MacAr thur, die er „tot grote ontsteltenis van het Witte Huis en het mini sterie van Buitenlandse Zaken de essentiële punten uithaalde voor zijn eigen verklaring", aldus het weekblad. CHINESE KRIJGSLIST Naar uit berichten van het from blijkt, leggen de terugtrekkende Chinese troepen „lokmijnen" met de bedoeling het opsporen en on schadelijk maken van anti-tank mijnen te verhinderen. Hiertoe gebruiken de Chinezen dozen met spijkers, welker aanwe zigheid met behulp van mijnopspo- ringsapparaten 'onmiddellijk xaj: wordtin waargenomen. Naast zulk een doos plachten de Chinezen in een diep gat een anti tankmijn te begraven. Zij ver wachtten, dat wol te doos met spijkert) zou worden ontdekt en verwijderd doch niet de mijn, waarvan het entstekingsapparaat aan een stok was verbonden, die enkele centimeters boven de grond uitstak. Aan alle manschappen van de V. N. is opgedragen bij ontdekking van een „lokmijn" de omgeving af te zoeken. Eten militaire woordvoerder ver klaarde, 'Jat de lokmijnen een wer- U hoeft niet zomaar ge noegen te nemen met de nieuwe margarineprijs. U kunt toch immers óók gaan profiteren oan 10 procent korting op De Gruyler's margarine. Dal wordt nu, méér nog dan Vroeger, een Voordeel, dat U stukken scheelt. U bent dan ook van alle kwaliteits - onzekerheid af, want De Gruyter heeft alleen de allerbeste volledig geoitaminiseerde margarine MET HET WAPEN van 54 cent per pakje. Door 10 procent korting nog goedkobp bovendien De stichting „Practische Emi granten-voorbereiding", die in op ichting is, deelt met betrekking ot het ontstaan der stichting nee, dat de beoogde voo. oe.c. Jing der emigranten zich niet zal bewegen op het gebied van de kerkelijke of politieke voorlich ting. kelijk gevaar hadd n opgeleverd, maar thans „wist men er wel raad mee". De Amerikaanse verliezen. De Amerikaanse verliezen in Korea zijn gestegen tot 57.120, 'n vermeerdering van 1.306 sinds de vorige week. Tot 26 Maart bedroegen de ver liezen 8.511 doden, 37.918 gewon den en 100.691 vermisten. de'herbonden'luchtmacht Er 1 weck" had de staf, die de politiek Op de „Potsdammer Flatz", waar rih Britse, Amerikaanse en Russische sectoren vaa Berlijn sa menkomen, is een van vier Ame rikaanse leg rbussen door de O.- Dcitse „volkspolitie" beschoten. Er zijn geen slachtoffers. In Ce tussen bevonden zich Anieriikacmre militairen en ibur- geiu en vele vrouwen en 'kinderen. Op Ü2 a-s werden 16 tot 18 revol verschoten gelost. Eten Britse woordvoerder d olde medo, dat de Westerse Geallieer de fcevelbeltlber te Berlijn „een krachtig protest zullen Indienen tegen l t misdadige optrec. n dei' Oostduitse volkspolitie, die oen bus met Amerikaanse toeristen, waaronder vele vrouwen en ikindie- ren, heeft beschoten". vier autobussen hadden hg hun rit door Berlijh op verschei dene plaatsen gestopt teneinde de inzittenden in de gelegenheid te stellen foto's te nemen van niet- militaire objecten. Daa-toe red n de legerbuslsen, die terugkeerden van een bezoek aan Oost-Berlijn, langzaam langs de verhoging voor de verkeerspo litie in het middien van, het plein, waar zich drie bewapende leden van de Oostduitse „volkspolitie" bevonden. Verscheidene inzittenden der bomen maakten foto's van de O. Duitse politiemannen. Een hunner gelastte de bestuur der van de eensite bue te stop pen. Deze scheen dit bevel niet te begrijpen en reed door. Toen de twe die bus voorbijreed, trokken Os Oostduithers l'f'i re volvers en schoten op de derde. Sn deze derde bus, waarin zich evenals in de drie andere een aan tal vrouwen en kinderen bevond, wierp iedereen zich onmiddellijk «P de bodem. Niemand werd door t'te schoten gewond. OnmidHellijk na de be schieting redm de bussen in ver- Een half uur na het incident verschenen 80 man versterkingen der Oostiberlijnse politie. Dezs steldcti zich geveehtsklaar op in een naburige levenmiddelenwinteel. Verder kwamen hoge iuncuonu- ristten van de Oost- en Wentber- lijniïie politie ter plaatse en bespra ken het incident met Uun oai.er- ^esohikten. Vier uur later was de toestond weer normaal. Het hoofdkwartier van de Oost- terlijmse politie weigerde elk com mentaar op het incident. De politie heeft later op de avond medegedeeld, dat een der Amerikaanse legerbussen „heeft gepoogd een lid der volkspolitie .e overrijden", waaraan werd toe gevoegd, dat de betrokken politie man ernstig .gewond naar een ziekenhuis moest worden ge bracht „De volkspolitie", aldus deze verklaring, „poogde de bussen te doen stoppen, toen inzittenden foto's wilden maken van luid ruchtige West-Berlijnse jongelie den, die bezig waren met het ver spreiden van onwettige propa- ganda-pamfletten, waarin laster lijke aanvallen werden gedaan op de Oost-Duitse democratische re publiek. Na een aantal waarschu wingsschoten te hebben gelost, vuurde de volkspolitie op de ban den der bussen". „Het Incident", besluit de poli- tie-verklaring. „was een uitda ging, die ten doel had de gespan nen internationale toestand te verergeren". In de verklaring wordt niet medegedeeld, dat de autobussen eigendom zijn van het Ameri kaanse leger. De Britse commandant In Ber lijn, generaal-maj. G. K. Bourne, heeft Donderdag een krachtig protest gezonden naar de Russi sche autoriteiten naar aanleiding van 't incident op de Potsdammer Platz. waar Woensdag de politie van Oost-Berlijn het vuur opende President Auriol van Frankrijk is Woensdag te Washington aan gekomen. De met vlaggen ge tooide hoofdstad bereidde hem de meest grootse ontvangst sinds het bezoek van koning George en koningin Elizabeth van Engeland in 1939. Auriol is de eerste Fran se president, die een officieel be zoek aan de Verenigde Staten brengt. De president werd aan het sta tion verwelkomd door president i'ruman, minister Acheson en uoge ambtenaren en leden van .iet diplomatieke korps. Het sta tion werd door leden van de Amerikaanse geheime dienst, die ach ook onder het publiek had den gemengd, bewaakt. 21 sa luutschoten werden gelost, toen de beide presidenten het station /erlieten. Duizenden schoolkin deren, die langs de kant van de Weg waren opgesteld, zwaaiden met Franse vlaggen. Langs de orede „Pennsylvania Avenue de historische paradeweg der Amerikaanse presidenten, had de brandweer van Washington reus achtige, met de kleuren der Fran- :e viag versierde bogen aange bracht, waarop spandoeken met ae woorden „Vive le président Auriol". Op liet stadhuis van Washing ton werden aan president Auriol ie sleutels van de stad overhan digd. Ook de weg naar het stad huis was met Franse en Ameri kaanse vlaggen en afbeeldingen /an president Auriol versierd. Het glimlachende Franse staats hoofd werd tijdens de rit door duizenden geestdriftig toege juicht. Op het stadhuis ontving presi dent Auriol een gouden sleutel van de stad. In een toespraak verklaarde het Franse staats hoofd o.m.„Ik wens het Ameri kaanse volk namens de bevol king van Frankrijk in kennis te stellen van de dankbaarheid, toegenegenheid en vastbesloten heid der Fransen om aan zijn zijde te blijven strijden voor vrede en vrijheid". Terwijl president Auriol zijn toespraak hield, vlogen 48 Ame rikaanse straaljagers boven het stadhuis. Na zijn toespraak volg de een militaire parade. De twee voornaamste punten van Auriol's programma op de tweede dag van zijn vijfdaagse bezoek aan de V. S. waren een redevoering voor de persclub te Washington en 's avonds een diner, dat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, de Franse president aanbiedt. In zijn rede voor de persclub wraakte Auriol de beschuldiging, dat Frankrijk zonder zenuwen en zonder wilskracht zou zijn om zichzelf in geval van agressie te verdedigen. Hij verzocht de Ame rikanen Frankrijk te beoordelen naar de feiten, cijfers en hande lingen en niet naar de partijdige propaganda. Auriol besteedde een groot deel van zijn rede aan het verklaren van het Franse coalitie-systeem en de politieke crises. Hij begon zijn rede in het Engels en ver volgde die in het Frans. In eerste instantie zal worden gestreefd naar het vormen van een basis voor het verstaan en spreken van de taal, het bijbren gen van kennis omtrent land en volk, sociale en maatschappelijke toestanden, het aanleren van een beperkte vakterminologie en in ei uijzonüer waar het de vrou wen betreft het vertrouwd maken iet huisnoudehjke gewoonten, benamingen enz. Dank zij de verbindingen in de Engels sprekende immigratie landen is de mogelijkheid gescha pen, de emigrant na aankomst verdere hulp op het gebied van de vakvorming en het verkrijgen van aldaar erkende diploma's te verlenen. Daar de voorbereiding der emi granten op deze wijze ook een ;ekere mate van voorlichting om vat, is de daartoe ingevolge de Wet op de Landverhuizing ver eiste vergunning aangevraagd, welke door de minister van bo ciale Zaken werd verleend. De wenselijkheid bleek te be staan zo mogelijk een aanvullen' continu-radioprogramma in te schakelen. In het algemeen was men dr mening toegedaan, dat de tijd nog niet rijp was voor een alles omvattend orgaan, zodat aan de stichting op overwegend deskun dige basis vooralsnog de voor keur werd gegeven. Rekening houdend met de mo- gelijkhe'd dat emigranten, die de kosten der voorbereiding, hoezeer er ook naar gestreefd wordt dez- zo laag mogelijk te houden, niet geheel zelfstandig kunnen dra- gen, is de aanwending van even tuele subsidies, schenkingen en soortgelijke bijdragen voorbehou den aan de raad van toezicht of een aan te wijzen speciale com missie. Opgemerkt wordt, dnt dit alles nog slechts een grondslag vormt voor een doeltreffende en verantwoorde voorbereiding van emigranten. De voorbereidingscursussen. De voorbereiding dient reke ning te houden met de omstandig- iie.d, dat het merendeel der emi granten hiervoor slechts 3 tot 6 maanden ter beschikking heeft en dat de meesten weinig of geen voortgezet onderwijs hebben ge noten, terwijl de tijd waarin dit plaats vond, 10 jaren en meer bineerd met kennis van land en volk van het emigratieland, En gels voor ambacht en techniek. Engels voor agrarische bedrijfs takken en Engels voor de huis vrouw. De mondelinge lessen, die bij deze opzet behoren, zullen in groepen van minimaal 6 en maxi maal 30 personen worden ver zorgd door leraren met ten min- piiiais VUIIU, J.O JUICII ..„—„Ml achter ons kan liggen. Er diende ste de acte L.O. Engels, terwijl T on hnCTOr nfltVUl K KP- daarom gezorgd te worden voor een juiste binding van beeld en woord, ondersteund door de men selijke stem in enigerlei vorm. Deze overwegingen leidden tot een geheel, dat zou moeten be staan uit: a. mondelinge lessen, zo mogelijk ondersteund door ra dio-uitzendingen; b. lesdictaten en syllabi, waarin de inhoud van mondelinge lessen is neergesla gen in woord en beeld; c. boekjes, die het geheel aanvullen en door rijke illustratie het voorstellings vermogen ondersteunen; d. film vertoningen over land en volk, eveneens ter ondersteuning van het voorstellingsvermogen. De opzet is thans als volgt: ele mentair Engels voor de emigran ten, practische spreekvaardigheid Engels voor emigranten, gecom- voor groepen op hoger ontwikke lingspeil leraren met acte M.O. en studenten in de Engelse taal worden ingeschakeld. Er werd een inspecterende or ganisatie gevormd, waartoe het land verdeeld werd in drie gewes ten, die op hun beurt elk in 16 rayons zijn verdeeld. Voor de coördinatie van het gehele sche ma zal onder leiding van de direc tie te Amsterdam in elk rayon een rayon-hoofd en in elk gewest een gewestelijke inspecteur zorg dragen. Teneinde deze mogelijkheid tot voorbereiding ook binnen het be reik van minvermogende emi granten te brengen, zal worden gestreefd naar steun van de over heid ten behoeve van deze catego rie van emigranten. Ten bate van het Nederlands Kankerinstituut werden in het afgelopen jaar twee nat'onale loterijen en één merkenprijs- vraag gehouden. Pe netto-op brengst hiervan bedroeg in to taal circa 250.000. Uit deze opbrengst werd het radiumbezit uitgebreid van 364 milligram tot 1050 milligram. Bovendien werd het mogelijk de verpakking in gouden en platina naalden, tubes, enz. van ver schillende lengten en ladingen zodanig te kiezen, dat een nauw- Vóórdat Von Falkenhausen over de Belgisch-Duitse grens ge leid werd, schreef h:i in het noti tieboekje van een Belgisch ver sl ggever de woorden: „Ingrata Belgia, non possidebis ossa mea" (Ondankoaar Beloië, mijn ge- ngae cue m nei nana. been te zult ge niet bezitten). Om De president zei, dat het bond- zijn woorden krachtb i 1tfv.ett 4- mi enhrppf hu er zun handtekenir genootschap met Amerika nu schreef hij er zijn handtekening ^ieer nood-ak°lijk was dan ooit onder. Verscheidene jcranten ta- en hij had een dankbetuiging nen zich zeer verontwaardigd ï.ieegeoraciit voor het bewijs van i over deze uitlating on''elen otel solidariteit en voor de grote hulp len .ie /raag. of von alkenhau- van Amerika bij de bevrijding sen misschien had gewenst, dat van Frankrijk en de herbouw van de Belgen oen standbeeld voor haar economie. hem zouden oprichten. reuua ut: L>u»ü*iii 111 ver- van wus l-oeriijn net vuui upciiuc aohillende richtingen de Britse en j op vier Amerikaanse legerauto- Amerikaanse sectoren binnen. I bussen. EEN POLITIEKE DELINQUENT. Dezer dagen publiceerden wij een bericht van het West-Berlijn- se anti-communistische inlichtin genbureau over de gevangenne ming vm zekere „Willi Zahler", een Nederlander die als tolk voor de -militaire missie werkzaam zou zijn geweest. Dit laatste wordt van bevoegde zijde ontkend. Het betreft hier waarschijnlijk de in '26 in Eygelshoven geboren Wil helm Zalar. In de oorlogsjaren heeft hij zich gemeld voor dienst neming in 't Duitse leger. Later is hij uit Duitsland gevlucht. In 1945 is hij korte tijd in Neder landse militaire dienst geweest. Toen men achter zijn anteceden ten kwam, heeft de P.O.D. te Haarlem hem gearresteerd. Nu blijkt hij dus opnieuw gevangen te zitten. De onder communistische leiding staande unie van ambtenaren der 'ndirecte belastingen heeft meege deeld, dat vandaag een „waar- >chuwingsstaking" van 24 uur zal w orden geproclameerd. Nu het stakingscocnité der sta kende arbeiders bij de ondergrond se spoorweg- en de autobusdiens ten het aanbod der regering om de 'onen met 12i/2 proeent te verho gen zonder meer heeft verwbrpen. -vordt het waarschijnlijk geacht dat zich een langdurige en verbit terde worsteling tussen regering en stakers zal ontwikkelen. In dit verband wf'flt men er on dat de staking van 48 uur, die in de afgelopen week door de Fran se spoorwegarbeiders werd ge houden, snel kon word-n geregeld, omdat de rage ring toegaf, dat die kosten van levernsoniceriioud sinds Augustus 1)950 met 12% procent z'Pi gestagen en zij bereid was direct Ingaande, een loonsverho ging met hetzelfde percentage toe te staan. De autoriteiten beschou wen de eis ider axlbcidens bij de Parpse vervoersdiensten. n.l. loonsverhoging van 25 procent als onredelijk en zjj schjjnen vast besloten te zijn niet toe te geven. Aan 300 arbeiders der Parijse et ïdergrondse, de nodig zijn voor het onderhouden van de veilig heidsdiensten, is opgedragen liet wenk te hervatten. Daar de bedrijven door de staat ZLjti gevorderd, kunm n zij bij wvji- gëring beboet en tot gevangenis straf worden veroordeeld. In officiële kringen verklaarde men dat de opkomst van deze 300 „bevredigend" is geweest. Ook in de vakbonden der amb tenaren heerst onrust. De Franse minister van Finan ciën Maurice Petsehe, heeft ver klaard geen. „minister van de in flatie" te willen zh. Gemeld wordt, dat Petische heeft ge dreigd te zullen aftreden, indien Cte door de socialisten gedane voorstellen om veel hoger belas tingen te heffen, een kapitaals heffing inbegrepen, door de rege ring worden aanvaard. Het schtfnt dat een verhoging der belastingen onvermijdelijk is. Het begrotingstekort bedroeg begin 1951 ruim 160.000 millioen fran. vs. Het wordt thans op het dnbbele geschat. „Duizenden Belgen hebben de zelfde woorden nimmer kunnen uitspreken en hun gebeente is voor eeuwig vermengd met de Duitse bodem, mede door de schuld van de Duitse generaals, w aronder ook gerekend diege nen, welke de Belgische justitie om politieke of andere redenen vóór hun tijd heeft vrijgelaten", aldus „La Libre Belgique". „Het Laatste Nieuws" ochrijft, dat „België or geenszins op ge steld is het gebeente van Von Fal kenhausen te bezitten. .Os gene raal is schuldig bevonden nan overtredingen van het internatio nale recht", aldus het blad, „waardoor 240 gijzelaars werden terechtgesteld en talrijke gede porteerde Belgen Sn Duitsland omkwamen. Onder dergelijke om standigheden kan moeilijk wor den verwacht, dat de nabestaan den van deze slachtoffers Von Falkenhausen erg dankbaar zijn". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Plaatselijke opklaringen. Wisselende bewolking met flin ke opklaringen en in het Zuiden van het land tijdelijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord. Iets minder koud dan gisteren. ZATERDAG 31 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.56 8.31 9.11 9.21 n.m. 8.49 9.24 10.04 10.14 keurige dosering van de radium- bestraling van elk daarmee te behandelen gezwel mogelijk is geworden. Om dit kostbare bezit te kun nen bewaren, moest een 1500 kg zware radiumkluis worden ge bouwd. Deze nadert haar vol tooiing. Voorts werd een nieuwe radiumkamer ingericht, waar de reiniging en verdere verzorging der applicatoren gesohiedt. Toen dit alles was verzorgd, kwamen de wetenschappelijke laboratoria voor kankeronder zoek van het Antonie van Leeu wenhoekhuis aan de beurt. De „muizenval" werd belang rijk uitgebreid en de capaciteit werd gebracht van 14.000 op 14.000 bewoners. Een tweede on derdeel was de weefselkweek afdeling. Hier wordt dierlijk veefsel, ook kankerweefsel, bui ten het lichaam gekweekt ten einde dit aan verschillende on- ierzoekingen te kunnen onder- verpen. De nieuwe weefsel kweekafdeling, bestaande uit 6 kamers, kreeg een belangrijke uitbreiding van apparatuur, o.a. koel- en diepvriesinrichting, spe ciale cultuurstoven, sterilisatoren enz. Een derde object was de installatie van de physische af deling van het laboratorium. Mede met het oog op vraagstuk ken der kernphysica moest er voor deze afdeling meer ruimte en moesten er nieuwe instrumen ten komen. Zij zijn gekomen, dank zij de opbrengst van de loterijen en de prijsvraag, maar bovendien kon de instrumentma kerij met belangrijke machines worden uitgebreid. Een van de laatste vernieu wingen betreft de röntgenappa ratuur. De in en na de oorlog ontwikkelde technieken beogen enerzijds het opvoeren van het voltage, waardoor een grotere dieptewerking wordt verkregen, anderzijds de toepassing van ro terende of slingerbewegingen van de stralenbron rond het gezweL Hierdoor kunnen betere resulta ten worden bereikt, terwijl het gezonde weefsel minder aan de stralen wordt blootgesteld. Een algehele modernisering van de röntgenapparatuur is een program, waarvan de verwezen lijking over enkele jaren ver deeld zal moeten worden. Niet alleen wegens de daaraan ver bonden hoge kosten (enige hon derdduizenden guldens), maar ook wegens de levertijden, die de industrie zioh moet voorbehou den. Dank zjj het grote bedrag, dat het vorig jaar binnenkwam, kun nen reeds nu de eerste bestellin gen daarvoor worden geplaatst. ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op 30 6.22 19.08 3.41 10.10 31 6.20 19.10 4.22 11.34 April 1 6.18 19.12 4.50 13.03 2 6.15 19.14 5.08 14.29 Op 3, 4 en 5 April a.s. zullen ruim 12.000 dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht, die zijn ingedeeld bij de voorjaars- ploeg van de lichting 1951, in ver- verschillende garnizoenen voor eerste oefening onder de wape nen komen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1