over de Interpellatie lonen en prijzen „Ministerdochter'' was oplichtster Onderhandelingen Australisch Emigratieverdrag 1951 DE ZWARTE VLEK Kindje verkouden? Premie vrijwillige ziekenfondsverzekering in TWEEDESKAMER NED. VRACHTBOOT LIJDT SCHIPBREUK. Herbouw- en herstelfinanciering RECHTSZAKEN Nieuw middel tegen kanker Niéuwe atoomfabriek in Colorado Nederlander in Oost-Duitse^ gevangenis? Auriol in New York aangekomen Bleibtreu komi van zijn verklaring ferug De Duitse verliezen in de tweede wereldoorlog Churchill uitgenodigd door Amerika Vier Britse soldaten vragen asyl in Oost-Duitsland Hei kezoek aan hel hnis van Shaw In do Woensdag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft de heer NEDERHORST (Arb.) toestemming verzocht aan de regering vragen te mogen stellen over de gevolgen van de laatste loonronde en de stijging der grondstoffenpryzen voor het levenspeil en over de maatrege len, die de regering denkt te ne men teneinde de pryzen en in vesteringen te beheersen en een ontwikkeling in inflationistische richting te voorkomen. Op dit verzoek zal vandaag by de aanvang der vergadering worden beslist. Wanneer de interpellatie wordt toegestaan, is het te verwachten, dat zij nog deze week vermoe- delqk Vrijdag zal worden ge houden. DE TOPSALARISSEN. Xn de vergadering van 7 Dec. 1950 heeft de Kamer aanvaard een amendement-Tuin, waardoor het bedrag van 18.700,ver meld onder begrotingsartikel 2 (salaris secretaris-generaal 16.200,en aandeel in de so ciale lasten 2500,—) is vervan gen door 15.540,Blijkens de toelichting was de bedoeling van dit amendement uit te spreken, dat de voorgestelde salarisver hoging voor een aantal topfunc tionarissen bij alle departemen ten zal komen te vervallen. De regering heeft nadien be sloten een wijziging van het Kon. besluit K. 408 te bevorderen. De tweede 5 pct.-verhoging werd daarin opgenomen, zodat de sa larissen nader worden vastge steld op bedragen gelijk aan of niet ver af liggende van deze salarissen, verhoogd met 1014 De regering acht het gewenst de mogelijkheid te openen, dat aan verdienstelijke hoofdambte naren toelagen worden toege kend, wil men haar niet in de onmogelijkheid plaatsen voor de hoogste staatsfucties uitermate bekwame ambtenaren aan zich te binden of aan te trekken. In verband hiermede is het begro tingsartikel 113bis (toelagen aan ambtenaren aan wie buitenge wone eisen worden gesteld) van 100.000 verhoogd tot 150.000. De regering is voornemens op grond van het gewijzigde Kon. besluit een zodanige toelage aan de secretarissen-generaal toe te kennen, dat de totale oezoidiging voor deze functionarissen 15.000 per jaar zal bedragen. De heer Beernink (C.H.) meent dat de minister in belangrijke mate aan de bezwaren der Ka mer tegemoet is gekomen. Voor spr. gaat het vooral om de hand having van objectieve nonnen voor de toekenning van toelagen. Hij geeft de voorkeur aan toe- •cenning op voordracht van de ministerraad. De regering be hoort de Kamer tevoren in te lichten over haar voordracht tot toekenning van toelagen. Wordt deze wens niet ingewilligd, dan zou zijn ffactie tegen moeten stemmen. De heer Tuin (Arb.) acht het nodig, dat over de topsalarissen wordt overlegd met het georga niseerd overleg. Evenals de heer Beernink is hij van oordeel, dat de Kamer een overzicht moet hebben over de toekenning van toelagen. Met grote nadruk dringt hij er bij de minister op aan de Kamer in dit opzicht ter wille te zijn. Hij vraagt bij de begroting een opgave der toege kende toelagen over te leggen. De heer Dassen (K.V.P.) zou het onjuist vinden als de feite lijke toestand over het hoofd werd gezien. Er zijn immers ambtenaren benoemd met be paalde toezeggingen. Met de ver hoging van de post van 100.000 tot 150.000 gaat hij accoord. Voor v/at het toekennen der toelagen betreft, staat spr. aan de zijde van de minister. Men moet vertrouwen hebben in de regering. Sprekers fractie heeft - er geen behoefte aan de zaak nog ingewikkelder te maken. De heer Ritmeester (V.V.D.) becijfert, dat de secretarissen- generaal nu ƒ2000 minder zullen krijgen dan vóór deze zaak aan de orde kwam. Dat kan z.i. niet dLe bedoeling zijn. Spr. acht het niet juist elk sa laris afzonderiyk aan het oordeel der Kamers te onderwerpen. In tussen vindt hij de voorstellen niet bevredigend. De heer Schouten (A.R.) vindt het systeem van toelagen, door de regering ingevoerd, onjuist, Hij vreest, dat dit zal werken als een olievlek. Steeds meer ambte naren zouden onder de toelage regeling kunnen worden ge bracht. Een fundamentele sala risherziening zou een oplossing kunnen geven, maar spr. wenst daartoe het voorstel niet te doen. Uit de verhoging met 50.000 leidt spr. af, dat de regering op bredere schaal met toelagen wil gaan werken, hetgeen zijn in stemming niet heeft. De heer Gortzak (C.P.N.) vraagt of het in de bedoeling ligt in wezen aan de topfunctionarissen toch door de toelage het salaris te geven, dat oorspronkelijk op de begroting was uitgetrokken. Is dat het geval, dan Zou aan de uitspraak der Kamer niet zijn voldaan. Sprekers fractie kan niet accoord gaan met de voorge stelde verhoging der toelagen. De minister zonder portefeuille, de heer Teulings, tijdens de be handeling der betrokken begro- Zaken, deelt mede, dat een nieu we functionaris niet treedt in de echten van zijn voorganger voor /at de toelage betreft. Het ligt niet in de bedoeling >epaalde groepen ambtenaren oelagen toe te kennen. Spr. verklaart, dat deze sala rissen niet in behandeling zijn ;eweest bij het georganiseerd iverleg. Hij merkt op, dat de regering na het amendement-Tuin de sa larissen der secretarissen-gene raal heeft genomen, zoals ze oor spronkelijk waren en daar 1014 rocent neelt bijgeteld. Om een juist personeel-beleid e kunnen voeren, zal het nood- akelijk zijn toelagen te ver trekken. Het is niet de bedoeling nu jaaar toelagen te gaan verstrek- cen om zodoende het amende- nent-Tuin weg te werken. De taak van de regering is om de salarissen voor individuële gevallen vast te stellen. Zij krijgt de concrete factoren te beoor delen. De Kamer moet zich z.i. niet met die individuële gevallen be moeien. Als de beslissingen zijn gevallen, moeten ze niet door de Kamer worden geannuleerd. De Kamer moet niet op de stoel der legering gaan zitten. Spr. zegt toe te trachten een weg te vinden om de Kamer zo volledig mogelijk in te lichten. Bij de replieken blijft de heer Reerink (C.H.) er op staan, dat ieder jaar een toelichtende staat omtrent de toelagen aan de Ka mer wordt overgelegd. Deze zaak moet uit de sfeer van geheimzinnigheid worden gehaald. Het behoort tot het bud getrecht der Kamer, dat zij wordt ingelicht over de toelagen. De heer Tuin (Arb.) bepleit de wenselijkheid van een specifica tie naar functies en niet naar personen. De heer GORTZAK (C.P.N.) merkt nog op, dat de regering ten aanzien der topfunctionaris sen doet, wat zij in het bedrijfs leven verbiedt. Wordt aan arbei ders een hoger Icon gegeven, dan is dit een economisch delict. De heer Schouten (A.R.) hoopt, dat de minister alsnog zal vol doen aan het verlangen van de heer Beernink. Mocht dat niet het geval zijn, dan zal hij stem ming over de post vragen en tegenstemmen. De minister betoogt, dat de re gering niet weigert inlichtingen te geven. Hij vraagt de Kamer gelegenheid om met de regering te overleggen, hoe dit kan ge schieden zonder in persoonlijk heden te vervallen. Het begrotingsartikel wordt hierna z.h.s. goedgekeurd met aantekening, dat de C.P.N.-frac- tie geacht wil worden te hebben tegengestemd. Daarna worden de beraadsla gingen heropend over de drie op o December voorgestelde moties an de heer Gortzak (C.P.N.) be- igende de vacantietoeslag voor iet overheidspersoneel als recht ïan te merken, een Kerstgratifi catie te verlenen aan het over- ïeidspersoneel en op de pensioe nen een bijslag van 10 procent te /erlenen. Nadat de heer Gortzak (C.P.N.) er nog enkele woorden over heeft gezegd, blijkt dat de moties reeds eerder zijn verworpen. De begroting wordt z.h.s. goed gekeurd. De C.P.N. krijgt aante- .ening, dat zij geacht wil worden ,e hebben tegengestemd. SOCIALE ZAKEN. De Kamer nam vervolgens in behandeling de begroting van iet departement van Sociale Za ken. In de vergaderingen van 20, 21 en 22 December j.l. zijn reeds vier afdelingen dezer begroting behandeld. Thans is aan de orde de afdeling volksgezondheid. De heer Mol (K.V.P.) merkt op, dat de aandrang van de mi nister-president om, nu er be zuinigd moet worden, niet voor eigen standje op te kömen, niet kan gelden voor de volksge zondheid. Alleen een lichamelijk en geestelijk weerbaar volk zal in staat zijn de taak te vervul len, welke in deze moeilijke tijd van dat volk wordt gevraagd. Spr. vraagt o.m. dat de minis ter met spoed eraan tegemoet zal komen, als de Kamer vraagt om regeling van het geneeskundig schooltoezicht. Systematische zorg voor het asthmatische kind in eigen land acht de heer Mol noodzakelijk. Hij vraagt de bijzondere aan dacht der regering voor de toe stand der blinden. Zij gevoelen zich sociaal verongelijkt. De huidige toestand der blin denzorg is hoogst onbevredigend, zo meent de heer Mol, die voorts de aandacht vraagt voor de be tekenis van een algemene drink watervoorziening. Een Ziekefondswet waarvan het voorontwerp reeds bij de Ziekenfondsraad is acht spr. van de grootste betekenis en ur gentie. Men betrekke daarin ook de artsenorganisaties. De heer ZEGERING IIAD DERS (V.V.D.) bepleit de wense lijkheid van meer ziekenhuis ruimte voor kankerpatiënten en het beschikbaar stellen van be- hooriyke ruimte voor ouden van dagen. Daarvoor moeten niet af gekeurde ziekenhuizen gebruikt worden. Krachtig optreden tegen de kwazalverij is naar sprekers oordeel een eis des tijds. De heer Fokkema (A.R.) vraagt o.m. de aandacht voor het tekort aan ziekenhuisruimte. Te vijf uur wordt de vergade ring verdaagd. Het Nederlandse vrachtschip Minerva", dat met een lading steenkool op weg was van Diep pe naar Middlesbrough, heeft bij de Franse kust in de buurt van Dieppe schipbreuk geleden, na dat het stuurloos was geworden. De kapitein S. Wijnholt, die ernstige brandwonden heeft op gelopen, en de vier overige leden van de bemanning zyn met de reddingboot van de „Minerva" bij Bruneval (ongeveer 8 km van Dieppe) veilig geland. De kapi tein is naar het ziekenhuis ver voerd. De reddingsdienst van Dieppe is na een onderzoek tot de conclu sie gekomen, dat er weinig kans bestaat om het schip en de lading te bergen. De Minerva" meet 150 ton. Het is een „coaster", die in 1909 bij Boerema's scheepswerven te Martenshoek (Gr.) werd ge bouwd. Kapitein-eigenaar is de heer S. Wijnholt uit Delfzijl. Be- ïalve de kapitein bevonden zich vier man aan boord. De kustvaarder voer sinds eni ge tijd met stukgoed voor reke ning van het cargadoors-bedrijf te Rotterdam. 1 Op schriftelijke vragen van het 2de Kamerlid Van Vliet (K.V.P.) verband met de overgangs regeling voor herbouw- en her stelfinanciering heeft de Minister van Wederopbouw o.m. geant woord, dat hij bereid is degenen, die kunnen aantonen, dat zij aan het bouwen zijn gegaan, ook al werd met hen nog geen voorlo pige financieringsregeling getrof fen, tegemoet te komen in die zin, dat zij alsnog op basis van de tot 26 Januari 1951 geldende egeling een voorlopige financie ring kunnen verkrijgen. Hij stelt zich voor de belanghebbenden, die zulks wensen, tot 1 Mei 1951 de gelegenheid te geven hun ver langen te zijner kennis te bren gen. Dr. Andrew Ivy, professor aan de universiteit van Illinois, heeft in Chicago meegedeeld, dat de in 1941 naar Amerika gevluchte Joegoslavische arts Steven lJuro- witsj 'n niuw middel tegen kan ker heeft gevonden. Het nieuwe middel zou een ex tract uit paardenbloed zijn, dat de groei van de lichaamscellen regelt en de wilde ontwikkeling van de kankercellen verhindert. Het middel „debriosen," is re-eds met goed gevolg op dieren en men gen geprobeerd en Dr_ Ivy meent, dat debriosen over een jaar aan doktoren ter bopchikiking (kan ge steld worden. (Adv.) Dan rug, keel of borstje inwrijven met Het West-Berlijnse anti-com munistische inlichtingenbureau „West" verklaarde Dinsdagavond dat de Nederlandse onderdaan Willi Zahler door de Oost-Duitse autoriteiten in een gevangenis te Torgau in de Russische zone ge vangen wordt gehouden. Het bureau meldt dat Zahler tot 1947 als tolk voor de Nederlandse mi litaire missie te Berlijn werk zaam was. In dat jaar verdween hij. Volgens een voormalige ge vangene werd Zahler in 1947 op last van Oost-Duitse functiona rissen ontvoerd en aanvankelijk gevangen gezet in het concentra tiekamp van Sachsenhausen. Van hieruit is hij naar de gevangenis te Torgau overgebracht. Het bureau „West" meldt ver der dat Zahler, die afkomstig is uit Eygelshoven in Limburg geen briefwisseling mag onderhouden met zijn bloedverwanten in Ne derland. Hij werd door de Oost- Duitse autoriteiten op beschuldi ging van het op onwettige wijze werven van Oost-Duitsers voor liet Franse vreemdelingenlegioen gearresteerd. De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat ongeveer dertig km ten N.W. van Denver in Colorado op een terrein van tien vierkante kilometer een fa briek voor de atoomproductie zal worden aangelegd voor een ge heim operatietype. Atoomwapens zelf zouden hier niet vervaardigd Zaken, Schuman en Aoheson. De „Ile de France" met de Franse president Vincent Auriol, aan boord is in de haven van New York aangekomen. Kort voor het aan land gaan verklaarde Auriol aan boord van het schip, dat zijn land „vast be sloten" was iedefe tnogelijke ag ressie het hoofd te bieden. Hij zou hoogst waarschijnlijk „algemene zaken betreffende de wereldsituatie" mèt president Truman bespreken doch hij zou de bijzonderheden overlaten aan de ministers van Buitenlandse worden, aldus een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie. Met de bouw wordt vermoede lijk eind de volgende maand be gonnen. De kosten worden op 45 millioen dollar geraamd. Bij de keuze van het terrein heeft men rekening gehouden met kwetsbaarheid voor militaire aanvallen, de afstand van be woonde streken en de weersge steldheid. Bleibtreu, de journalist, die enkele maanden geleden in het Duitse blad „Quick" een geïllu streerd artikel plaatste waarin hij verklaarde Goering indertijd de gifcapsule te hebben gegeven waarmede deze zelfmoord pleeg de, heeft thans voor de Ameri kaanse autoriteiten zijn verkla ring ingetrokken. Hij zeide dit artikel te hebben gepubliceerd om de werkelijke dader naar voren te doen treden. Bleibtreu kwam uit Zwitser land Duitsland binnen doch werd gearresteerd. Hij zal zich voor de Amerikaanse autoriteiten moeten verantwoorden „wegens het on geoorloofd passeren van de grens en het in bezit hebben van ver trouwelijke Amerikaanse docu menten". Frankrijk maakte goede voort gang bij vier voorname moei lijkheden: 1. het herstel van door de oorlog getroffen steden en in dustrieën; 2. de srtijd in Indo-China te gen het communisme; 3. het vernieuwen der uitrus tingen waarbij Frankrijk dank baar was voor de hulp der Ver. Staten; 4. het bewapeninisprogram. Dit, zo zeide de Frapse presi dent, zyn vier zware lasten veer Frankrijk. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Roben Schu man, zeide, dat hij zeker met zijn Amerikaanse collega, Acheson, zaken van wederzijds belang zou behandelen, zoals het Atlan tisch Pact, de herbewapening van West-Europa en de mogelijkheid tot het houden van een conferen tie van de ministers van Buiten landse Zaken der grote vier. Hij zeide van oordeel te zijn, dat de Sowjet-Unie zeer gaarne bereid was tot zulk een conferentie en dat de drie Westerse grote mo gendheden even gaarne een der gelijke conferentie zouden zien. De rechtbank te Alkmaar heeft en op 14 November van het vori-1 Tot deze conclusie kwam de gisteren het onderzoek voortge-1 ge jaar begon de rechtbank in Schiedlamse kantor echter Mr. Cos zet in de zaak tegen een Amster-1 Alkmaar met het onderzoek. Hetin de zaak tegen de VlaardingEie werd afgebroken om de Utrechtse winkelierster M. Z. De commissaris voor de emigra tie, Mr. Ir. B, W. Haveman, deelde gisteren by het afscheid van het emigrantenschip ,,Johain van Ol- denbaraevelt" mede, dat zeer bin nenkort in Australië onderhande lingen zullen aanvangen over de selectienonnen, welke by de in werkingtreding van het nieuwe verdrag zullen gelden. Dit verdrag treedt op 1 April ia werking. De hudsvestingsmoeilïj'kheden doen de voorkeur liter Australi sche regering uitvaan naar onge- huwden en zeer kleine gezinnen, terwijl de Nederlandse bevolkimgs- structuur het noodzakelijk maakt (5at ook gezinnen van grotere om vang een open dienir (blijven vinden, wil bet overeengekomen quotum van 25.000 emigranten per jaar enigermate worden benaderd,. (Die heer Havemsin sprak er zijn leedwezen over uit dat de Neder- landis® emigranten deels zelf oor- i zaak zijn van de moeilijkheden De ontvangst-kampen, welke voor onize emigranten zijn be stemd, rakdn verstopt omdat tal van emigrantengezinnen, door ge. brek aan kennis van de Engelse taal, bun weg niet weten te battien en door in de kampen te blijven, de komst van nieuwe emigranten be letter!. In verband hiermede zal over wogen worden prioriteit te verle nen aan de emigranten die zich terdege op hun toekomst, ook wat de taai betreft, voorbereid hebben. Aan de Australische regering is verzocht in de maanden April en Mei nog vertrek van emigranten geselecteerd volgens oude normen toe to staan. Inmiddels zullen bovengenoemde besprekingen in Canberra gevoerd worden, van Nederlandse zijde ge leid door de ambassadeur aldaar en de heer Teixeira de Mattos. damse modiste, de 34-jarige mej J. van G., die ervan beschuldigd is een pensionhouder te Bergen opgelicht te hebben voor een be drag van 9.00C,-, van diefstal van een chèque ten nadele van een meubelfabrikant en van ver valsing van een chèque. Haar vriendin, de voormalige gevan genbewaarster H. A., aan wie medeplichtigheid is ten laste ge legd, werd door de rechtbank vrij gesproken, omdat het ten laste gelegde niet bewezen werd ge acht. Koosje van G. maakte met He lena A. kennis, toen zij in de Rot terdamse gevangenis een straf uitzat en A. haar bewaakte. Zij wist het vertrouwen van haar be waarster te winnen en vertelde haar het fantastische verhaal, dat zij de dochter was van minister Van Maarseveen en van hem de opdracht had gekregen in het ge heim controle op het gevangenis wezen uit te oefenen en corruptie op te sporen. Toen zij haar straf had uitgezeten, ging zij logeren bij haar vroegere bewaarster te Amsterdam. Deze nam ontslag in Rotterdam en de beide vriendin nen vestigden zich in Amsterdam. Koosje had relaties aangeknoopt met een meubelfabrikant en noch haar gastvrouwe noch haar vriend scheen het op te vallen, dat iemand die een geheime opdracht van het departement van justitie had, niet over geldmiddelen be schikte. Na een rust van enkele maanden ging Koosje met een dochter van mevrouw A. naar Bergen in een pension wonen. De pensionhouder geloofde evenals de anderen onmiddellijk het ver haal, dat Koosje de dochter van een minister was. Er werden kos ten noch moeiten gespaard om het de jongedame naar de zin te maken. Er kwamen vrienden te dineren en bijna dagelijks maak te Koosje autoritten met een in Bergen gehuurde taxi. Tenslotte kwam het bedrog uit psychiater mr dr Baan in de ge legenheid te stellen de beide ver- De tenlastelegging weird aange voerd dat de kopers geen over dachten aan een onderzoek te on- wegende invloed konden oefenen derwerpen. Ten aanzien van op de kansbepaling, als het aantal Koosje kwam de psychiater tot de conclusie, dat zij sterk vermin derd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Hij adviseerde ter beschikking stelling van de rege ring en ontraadde verdere gevan genisstraf. De Officier van Justitie kon zich met dit advies accoord ver klaren en eiste derhalve tegen J. van G. een gevangenisstraf gelijk aan de voorlopige hechtenis mogelijkheden zich over een hele maand uitstrekte Er was een arrest van de Hoge Raad over het gratis kopen ge durende één kamqperiode van tien dagen, in dit geval zou er wel een overwegende invloed op de kaas- bepaling zijn. De kantonrechter sloot zich aan by het Ibetoog van de raadsman van vendachte, dat van de 31 da- ongeveer negen maanden en gen in December er praktlsclï slechts 12 oven- bleven. Eir waren immers 5 Zondagen en 3 feestda gen, terwijl de marktdagen en de drukke dagen vóór Kerstmis en St. Nicol-aas zeker niet door ver dachte zouden zijn gekozen. Dit overwegende meende de kanton rechter, dat er sprake was van be ïnvloeding van de kansbepaling, welke redelijkerwijs kan worden verwacht van een normaal mens. Verdachte werd vrijgesproken. onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling en opname in de Rekkense stichting. De verdedi ger sloot zich bij de eis van de Officier aan. De tweede verdachte, mevr. H. A., bleef volharden in het ontken nen van medeplichtigheid. Het rapport, over haar uitgebracht, concludeerde tot verminderde toe rekeningsvatbaarheid en advi seerde tot een gecombineerde straf. De Officier, die medeplich tigheid wel degelijk aanwezig achtte, eiste ook voor deze ver dachte een straf gelijk aan pre ventieve hechtenis en verder een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. De verdediger meende, dat medeplichtigheid niet was bewe zen en diende een verzoek tot on middellijke invrijheidstelling in. Met dit verzoek kon de Officier accoord gaan. De rechtbank trok zich terug in raadkamer en sprak na over leg mevr. H. A. vrij en bepaalde de uitspraak inzake J. van G. op 10 April. EIEN DAG GRATES KOPEN OVERTREDING VAN DE LOTERUWET? Eien dag gratis kopen in de maand December is geen overtxe. ding van de LoterijWet. Door het Westduitse regerings kantoor voor de statistiek is mee gedeeld dat in de tweede wereld oorlog ruim drie millioen Duit sers op de slagvelden vielen of in steden door bombardementen om het leven zijn gekomen. Men ver wacht dat dit aantal nog zal stij gen, wanneer meer der thans nog als vermist te boek staanden in de overlijdensregisters zullen worden opgenomen. In October 1946 waren 1.650.000 Duitse soldaten officieel als ge sneuveld opgegeven; 1.600.000 werden toen als vermist geno teerd, doch de meesten van deze laatste groep worden thans als overleden beschouwd. Ongeveer een half millioen Duitse burgers kwam om het leven, hoofdzakelijk tengevolge van geallieerde luchtbombarde menten van Duitse steden. „In feite", aldus de mededeling van het Westduitse bureau voor de statistiek, „is het aantal slachtof fers nog hoger, daar nimmer nauwkeurige gegevens óver het aantal om het leven gekomen Duitse militairen en burgers zul len worden verkregen". Ruim twee millioen Duitsers werden geheel of gedeeltelijk ver minkt. In dit aantal zijn ook en kele verminkten uit de eerste we reldoorlog inbegrepen. Naar aanleiding van een in de bladen verschenen bericht over de indiening van een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Sociale Zaken voor 1950, waarbij een verhoging van de post „kosten noodvoorziening ouden van dagen" met 1.300.000 is voorgesteld, omdat de betrok kenen de verhoogde premiehef fing voor de vrijwillige zieken fondsverzekering van 0,63 op 0,80 cq 1,26 op 1,60 niet kun nen dragen, wordt er van de zij de van de Ziekenfondsraad de aandacht op gevestigd, dat dit Roman door ting minister van Binnenlandse I l©ger te dieben. Ohurdhill heeft een uitnodiging ontvangen onn a.® Mei in Philadel phia ter gelegenheid van het 200- jarig bestaan van de Pennsylvania University Library, opgericht door Benjamin Franklin, een toespraak te houden. Hij zou daarin de wereldsituatie en de Brits-Amerikaanse samen werking bespreken. Het officiële Sowjetrussische persbureau Tass heeft Dinsdag uit Berlijn gemeld, dat 4 Britse solda ten van het Manchester-regiment de Oostduitse grens hebben over schreden en om asyl hebben ge vraagd. Volgens dit bericht hadden de soldaten geweigerd in het Britse 35) NIEK VAN DER ZWAAN. Nadruk verboden. De deur werd geopend en Joke trad binnen met een kopje koffie en een stuk cake. „Ik dacht," zei ze enigszins verlegen, „dat je nog op zou zijn en daarom breng ik je een lekker kopje koffie." „Dat vind ik aardig van je, Joke, zei hij op vriendelijke toon. Nadat ze het kopje voor hem had neergezet, bleef ze nog even dralen, hetgeen Wijnandse niet ontging. „Kom voor de dag met wat je op het hart hebt," zei hij lachend, „want je bent niet alleen geko men om mij koffie te brengen wel?" Ze keek hem even bedremmeld aan, terwijl ze met haar linker voet denkbeeldige figuren teken de op het vloerkleed. „Ga maar zitten," nodigde hij rustig uit, onderwijl in zijn kof fie roerend en zodoende trach tend het meisje op haar gemak te brengen. Ze ging eindelijk op het randje van een der -clubs zitten en toen leek het, alsof ze haar aarzeling en verlegenheid meester werd. Jo keek hem opeens recht in het gezicht en vroeg: „Waarom heb je een hekel aan onze Willem?" Wijnandse, die juist het kopje aan zijn mond zette, liet het van schrik haast uit de handen val len. Haastig zette hij het neer en keek het meisje in de ogen. Maar ze sloeg ze niet neer. „Maar m'n beste Joke, hoe kom je op dit dwaze idee?" Ze schudde langzaam haar hoofd. Haar blik, die meestal guitig of spotachtig-vrolijk was, stond nu ernstig en strak. „Nee, Ger, in dit geval kun je me niet bedriegen. Je hebt iets tegen hem." Hij wikte de woorden, die hij wilde spreken, maar zij vervolg de peinzend: „Met ons allen ben je altijd aardig omgegaan. Tegen mij en Daan ben je altijd uiter mate prettig, vriendelijk en ami caal, als ik het zo zeggen mag. Tegen Gonnie ben je wat meer gereserveerd, wat begrijpelijk is, omdat zij zich ook niet spoedig lit. En ik heb de indruk gekre gen, dat je mijn vader en moeder ook graag mag. Maar ik heb ter stond gemerkt, dat je aan Willem een hekel hebt". „Nee", antwoordde hij beslist, „dat is niet waar. In één ding heb je gelijk. Inderdaad ben ik tegen over jullie anders dan tegenover je oudste broer. Maar een hekel heb ik niet aan hem. Eigenlijk vind ik je nog te jong, om met jou over deze dingen te spreken, rnaar nu ik bemerk, dat je erg fijngevoelig bent dat bewijst het feit, dat je aanvoelt, dat ik anders ben tegen Willem wil ik je wel zeggen, waarom dit het geval is. Kijk eens, beste meid, je broer is hard bezig om zich on mogelijk te maken. Op elke ma nier. Hij heeft om zijn hoofd een aureool gevlochten van zelfge noegzaamheid. Hij gevoelt zich ver verheven boven alle andere mensen jullie incluis. Hij ziet met een welwillende geringschat ting op nagenoeg iedereen neer. Hij is, wat je in de volksmond noemt, hevig over het paard ge tild. En dat is fout. Dat is mis schien dan ook de oorzaak, dat ik wat gereserveerd tegenover hem ben, maar een hekel heb ik niet aan hem. Hoogstens heb ik medelijden met Willem. Hij zal zich nog eens geplaatst zien voor grote teleurstellingen in het le ven. Waar hij komt en spreekt, maakt hij zich onmogelijk. En het ergste is, dat hij het zelf niet in de gaten heeft. Hij leeft in de vaste overtuiging, dat overal, waar hij komt, men met zekere eerbied en bewondering naar hem opziet, omdat hij Willem de Rooy is, de man, die weldra ad vocaat, jurist zal zijn. In Amster dam. waar hij studeert, valt zo'n houding natuurlijk niet op. Maar in zo'n klein stadje als dit, heeft iedereen hem direct door." Hij dronk zijn kopje leeg en ver volgde zachter: „Jij, zijn zuster, ziet in hem alleen een broer, waarvan je houdt. Dat is geluk kig en begrijpelijk. De zusterlijke liefde, die jij voor hem hebt, maakt je blind voor zijn fouten. Je hebt bepaalde mensen, die aan een minderwaardigheidscomplex lijden. Dit maakt hun leven dik wijls erg moeilijk. Maar bij Wil lem is het net andersom. Hij lijdt aan- een meerwaardigheidscom- plex, als ik dat zo noemen mag. En dat is veel erger. Hij is inder daad niet dom, heeft een flinke kop en kan behoorlijk leren. Is waarschijnlijk bij éc andere stu denten vergeleken een uitblinker en krijgt daardoor complimentjes van zijn leermeesters. Dat ver sterkt hem in zijn zelfoverschat ting. Hij gevoelt zich een genie, maar in werkelijkheid is hij een student, die een zekere mate van ontwikkeling heeft verkregen en enigszins boven de middelmaat uitsteekt. Dat is alles. Als hij straks ergens als advocaat geves tigd is, zal hij een menigte desil lusies te verwerken krijgen. Het is dan ook te hopen, dat zijn ogen opengaan, voordat het te laat is." (Wordt vervolgd.) wetsontwerp uitsluitend de toe stand der vrijwillige ziekenfonds verzekering in het jaar 1950 be treft. Personen, in het genot van een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening, zijn als gevolg van de wet tot uitbreiding van de toepassing van het Zieken- fondsbesluit met ingang van 1 Januari 1951 onder de verplichte ziekenfondsverzekering gebracht. Van genoemde uitkering wordt in verband daarmede een bedrag van 1,50 per maand ingehouden (dit bedrag ook voor man en vrouw samen). Zoals destijds is medegedeeld, heeft de regering zich bereid ver klaard onder bepaalde voorwaar den het verlenen van een subsi die uit 's rijks kas ten behoeve van de vrijwillige verzekering voor het jaar 1951 te bevorderen. Als gevolg van de desbetreffende regeling zijn de premiën der vrij willige ziekenfondsverzekering niet langer vastgesteld op de uni forme bedragen, welke in 1950 in het gehele land golden, maar ver schillen zij thans in de onder scheidene gedeelten des lands en zijn zij nu over het algemeen ho ger dan in 1950. De premiën va riëren op dit ogenblik tussen 0,80 en 1,25 cq 1,60 en 2.50 per week. Opgewonden dorpelingen, ver stoord óver de rommel die toe risten maken, hebben Maandag in Ayot St. Lawrence (Hertford shire) de borden, die de weg aan geven naair het huis van Shaw weggenomen. Sedert het huis vain Shaw, die in Ayot ging wonen omdat er nooit iemand kwam" voor het pu bliek is opengesteld, wordt de lan_ delij-ke rust verstoord door bezoe kers, die overal sinaasappelschil len achter laten. De gemeente heeft een vergade ring belegd om de toestand te be spreken.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2