Opvoering productie noodzakelijk Prins Bernhard in Uruguay Het Koningin portret van Juliana in Korea De „Times" over Indonesië De vervoersstaking in Parijs Protestants Chr. Werkgevers vergaderden Mogelijkheid van prijsdaling niet uitgesloten Elke huisvrouw doei het anders De kwestie van de 38e breedtegraad De Voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers heeft gisteren te Utrecht een rede ge houden over de loonsverhoging van 5 procent en de besprekingen, die eraan vooraf zijn gegaan. Spr. belichtte de gang van het overleg in de Stich ting van de Arbeid met een deputatie uit de minis terraad, bestaande uit de minister-president en de ministers van Economische en Sociale Zaken. 27 ondernemingen in West-Java nog niet teruggegeven Een goed begin 1 DE VERKLARING MACARTHUR. Hoogleraar Franse (aal en letterkunde te Utrecht Algemeen Belgisch vakverbond vraegt loonsverhoging Overval en ontvoering in Indonesië Wapenbezit op ondernemingen in Midden-Java WEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. AMERIKAANSE ATOOMDUIKBOOT. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactieadres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4.55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE DONDERDAG 29 MAART 1951. 7e Jaargang No. 1699. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 centj iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1.80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Wat de subsidies betreft Beide spr. het te betreuren, dat ze niet geheel zijn verdwenen en al tijd nog met 175 millioen onze staatsuitgaven bezwaren. Dit betekende een direct in gaande verhoging van de gezins. uitgaven, aldus spr. In het overleg in de Stichting ran de Arbeid werd van werkge verszijde deze verhoging aldus be rekend, dat meerdere uitgaven zouden' worden gevraagd in een gemiddeld gezin voor brood, mar garine, zeep, bak- en braadvet, graan producten, etc. van 1,21 per week. voor suiker 0,30 per week. voor brandstof, (ind. gas en electr.) 0,33 per week. Totaal 1,84 per week. Waar van arbeiderszijdc werd beweerd, dat deze meerdere uit gaven voor de gezinnen der arbei ders onoverkomelijke bezwaren schiep, toonde men zicli na enige aaraeliag van werkgeverszijde be reid zonder vooruit te willen lo pen 'op de resultaten van een on derzoek naar tóe werikelijke stij ging van d i koraten van levenson derhoud sinds 1949, als noodver band een directe uitkering van 2 per week voor gehuwden en kostwinners te bepleiten, welke ttxt eindigen, zodra het onderzoek de werkelijke stijging zou hebben aangetoond en overeenstemming •zou zijn verkregen over dat ge deelte van de verhoging dezer kos ten tóat diende te worden afge trokken voor een door de regering noodzakelijk geachte vermindering van de oonsumptie. Dit voorstel kon in de ogen der arlbecdersvertegenwoordigers geen genarlb vinden en werd zonder meer afgewezen, zo ztide de heer Borat. De arbeidersvertegenwoor digers wensen aanvankelijk deze 2, plus 0 procent (beitótó als nood verband). De verhoudingen werdien moei- t^jker, toen1 van werkgeverszijde de aandacht werd gevestigd op de precaire positie, waarin het be drijfsleven verkeert. Het Eitopeetten van de uitvoer Har Duitsland betekent, vooral voor de land- en tuinbouw, eer. gevoelige klap en een verminde, ring van onze uitvoer van op ziji minst 500 millioen gulden. De verslechtering van de ruil voet in de laatste weken is va nadelige betekenis voor onze ir voer en kost millioenen, terw telkens de vraag rijst, of Neder 'asid zal blijven ibeschikken over d< nodiige grondstoffen voor onze in c'iuratiïe en toet daardoor moge li. zal ibldjken door verhoogde uitvoer prijaen de verhoogde invoerprij. zen te compenseren. De noodzakelijkheid van con- surnptieb.perking, productieverho ging, investerings-vermindering, die die regering voorstelt, worden odk door de ondernemers erkend. Het was juist daarom, dat de ondernemers niet aanstonds kon den instemmen met een voorlopige loonsverhoging van 6 procent. Inderdaad is het aanvaarden van een loonsverhoging tób gemakke lijkste weg. Deze leidt er echter toe, dat in toenemende mate de ongunstige gevolgen daarvan voor de Neder landse economie openbaar komen ook zelfs in een soms te constate ren mindere bereidheid in werk- nemerskringen om de arbeids prestaties hoger op te voeren. cent tot een inkomen van 4000 per jaar werd aanvaard en voor gesteld. De daarop volgende onderhan delingen gevoerd onder praesidium van de minister-president, resp de minister van Soclolc Zaken. De arbeidersvakcentrales hand haaiden ook toen de 6 procent loonsverhoging als noodverband. Zij achtten de- stijging der kos ten nu reeds 3 procent hoger dan was berekend en wensten diverse waarborgen op toet gebied van d prijsbeheer sing en algehele verso bering. De werkgevers waren van oor deel dat zware offers van het be drijfsleven wordon gevraagd in de vorm van verhoogde belastingen etc., die noodwendig tot versobe ring voeren. Zij achtten de toe stand uiterst precair, ook met het >og op mogelijke werkeloosheid, maar waren desalniettemin fbereie il deze offers te dragen ten diens te van ons vaderland en tot steur an de regering in haar zware ei noeilijike taak tot behoud van onzi .vel vaart, zo zeide de heer Borst. Daarom bleven zij op hun stand. j - - :unt ataan, dat tfeze loonsve'-ho- ingeleverd ing gepaard zou moeten, gaar met een doelbewuste bevordering van de productiviteit, door arbei ders en werkgevers gezamenlijk opgebracht. Het is ons als werkgevers ge bleken, aldus spr., dat de regering ernst maakt met 'hst toepassar van een zo efficiënt mogelijke prijscontrole. De grote nadelen ventenden aan prijsbeheersing en distributie, staan de regering klaar en duidelijk voor ogen er worden door ons volkomen onder schreven. Distributie en prijsbeheer sing met een daaraan verbonden leget van ambtenaren brengt g--«n uit- (Adv.) Kijkt U maar eens naar Mevrouw W. Die begint al heel vroeg met de schoonmaak en doet alles in eens achter elkaar. „Dan is het gebeurd" zegt zij. Mevr. J., die ook nog voor vier peuters moet zorgen, denkt e anders over. Zij verdeelt het over een paar weken, dan kan zij alles rustig klaar krijgen. Zo heeft elke huisvouw haar eigen me thode. Zo gaat het ook met het koffie- rantsoen! Mevr. W. besteedt haar bonnen ineens, dan heeft ze haar koffie voor 6 weken in huis, Mevr. J. levert wel de bonnen da delijk bij haar kruidenier in, maar koopt niet alles tegelijk: „dan heb ik steeds verse koffie", zegt Mevr. J. Maar... beide kopen ze voor hun kostbare bonnen de beste koffie, die er is: Niemeijer's Paarsmerk! Dat heeft de onder vinding hen geleerd. Zo genieten ze bovendien dub bel, want met Nieme"er's waaydr. punten (ook op Niemeijer's GTa en Princess thee) sparen ze onge merkt voor het prachtige „Safi- ra" tafelbestek, vlekvrij door en door! Vraagt U ook even per brief kaart aan Niemeijer, Groningen, een geschenkenlijst? P.S.: Denkt U er aan dat bon nen 489 en 497 uiterlijk 31 Maart bij Uw kruidenier moeten worden De officiële daad van Prins Bernhard in Uruguay was het be zoek aan de president van de republiek Martinez Trueba. Bij dit bezoek overhandigde de Prins de versierselen, behorende bij 't Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw aan pre sident Trueba. Deze zei o.m.: „Deze onder scheiding is niet slechts een for maliteit, doch manifesteert de vriendschap van twee landen, beide geografisch klein, doch groot van geest. Ik zie dit als een vriendschapsdaad, die de democratische inslag^ symboli seert van onze landen". Na het bezoek aan president Trueba begaf Prins Bernhard zich naar het dicht bij de rege ringsgebouwen gelegen monu ment van tzeneraal Artigas, de mtionale held van Uruguay. Bij het standbeeld hadden leden van het eerste cavalerie-regiment in schilderachtige uniformen en de militaire band van het eerste in- fanterie-regiment de wacht be trokken. Prins Bernhard legde onder grote belangstelling een krans bij het monument, waarna het ge zelschap hartelijk toegejuicht per auto via de binnenstad naar de villa Saenz terugkeerde, waar de lunch werd gebruikt. Het be zoek, dat wordt gekenmerkt door komst, In goede prijscontrole wel. Er ls een lichtpunt, aldus spr. De mogelijkheid van prijsdaling ls n.l. niet uitgesloten en daarmede óe mogelijkheid, dat de door oe arbeidersorganisaties naar voren gebrachte vermenigvuldigingsfac tor zijn betekenis gelie -1 verliest. „Daarom doe ïk ook hier een ernstig beroep op het bedrijfsleven om de betekenis van deze verme tiigvukfigingsfactor mede te hel. pen verkleinen door alleen bij een strikte noodzaak de prjjzen te ver hogen". Op een persconferentie te Washington heeft minister Mars hall verklaard, dat een algemeen oprukken van de troepen der V. N. over de 38ste breedtegraad „een zaak van politieke overwe ging" was. Men neemt aan, dat deze ver klaring diende ter geruststelling van hen, die vrezen dat generaal MacArthur bevel zou kunnen geven tot een algemeen over schrijden van de breedtegraad zonder machtiging van de V. N. Marshall beschouwde de wereld toestand als ernstiger dan drie maanden geleden. Hij gaf uitdrukking aan zijn grote bezorgdheid over de onver schilligheid v3n het Amerikaanse publiek ten aanzien van de defen sie, dit in tegenstelling met de gevoelens in November en De cember van het vorige jaar, toen men hem ervan beschuldigde niet genoeg geld en mensen te vra ten- Hij zei, dat er een gevaar in schuilt om in een oorlog het con tact met de vijand te verliezen Zo ziet op het ogenblik generaal Ridgway, de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, zich voor het probleem geplaatst of hij al dan niet het contact met de tegenst nder moet herstellen in de nabijheid van de 38ste breedte graad, aldus Marshall. Het is voor de Verenigde Sta ten van groot belang de Ameri kaanse weermacht op een gezon de basis op te bouwen, indien wij de komende vijf of tien jaar wil len leven zoals wij het tot nu toe hebben gedaan", zeide Marshall n Volgens Radio Moskou heeft Noord-Koreaans luchtafweerge schut in de periode van half Februari tot half Maart in het gebied van Seoel 105 Amerikaan se vliegtuigen neergeschoten. een ongedwongen hartelijkheid, wordt begunstigd door fraai herfstweer met een temperatuur, die aan een Nederlandse dag mid den in de zomer doet denken. Bij de decoratie van president Trueba zei prins Bernhard -het volgende: Om uitdrukking te geven aan de gevoelens van oprechte vriend schap, die onze beide landen verenigen en aan de bewonde ring, die ik koester voor Uw per soon, mijnheer de president, heb ik het genoegen en de eer U mede te delen, dat H.M. Konin gin Juliana U bij Kon. besluit heeft toegekend het grootkruis van de Nederlandse leeuw, een orde, ingesteld door Z.M. Koning Willem I, bet-overgrootvader der Koningin. Het is de hoogste burgerlijke onderscheiding, die mijn land kent. Op het ogenblik, dat ik U deze onderscheiding overhandig, spreek ik de oprechte wens uit, dat U haar vele gelukkige jaren zult kunnen dragen en uit zij U een aangename nerinnering zal zijn aan mijn dierbare vaderland, zo innig verbonden met het Uwe door verheven gedachten van vrijheid en verdraagzaamheid. Prins Bernhard ontving daar na een onderscheiding uit de handen van president Trueba. Wie op het ogenblik In Neder land spreekt over verhoging der productie, o.m. door verlengen van de arbeidstij l, al is dit slechts met enkele uren per week vindt een leger van werknemers tegenover zich, zo lietoogde spr. De besprekingen met de lonen en (prijizencominissdes kwamen in een concreet stadium, toen na onderzoek -bleeik: a. Dat de -kostten van levenson derhoud sinds September 1949 wa_ ren gestegen met 9,5 procent en sónds September 1950 met 7,7 procent. b. Toen de arbeiders-organisa ties zicto onder zeikiere waarborgen bered.3 verklaarden in 'beginsel een consumptie/beperking van 5 pro cent (zoals 'deze door de regering was gesteld) te aanvaarden. c. Toen de regering mededeelde dat een loonsverhoging met 5 pro- De Times" van gister schreef s.m. dat plannen ter bestrijding van de onrust en het communis me in Indonesië onuitvoerbaar aouden zijn zonder geld van bui ten. „Woeste aanvallen, zowel op buitenlanders als op trouwe die naren van de republiek zijn een deel van een campagne om het herstel van orde en economische welvaart onmogelijk te maken", aldus het blad. Het succes van de „onrustcam- pagne" is voornamelijk te wijten aan ontevredenheid, die wordt veroorzaakt door de hoge kosten van voedsel en kleding in Indone sië. „Hoe goed de Nederlanders en Indonesiërs ook samen kun nen werken, de plannen om on rust en communisme door ver gaande schema's voor sociale en economische hervormingen te weerstaan, zullen onuitvoerbaar »jn zonder geld van elders". De „Times" publiceerde voorts een brief van mr P. S. Gerbrandy, waarin wordt gezegd: „De jonge Indonesische staat schijnt niet in staat te zijn tot rust te komen. Het blijft een feit, dat een zekere mate van anarchie in Oost-Indië blijft bestaan en het wordt tijd, dat aan deze toestand een eind komt, niet slechts in het belang van de Indonesische bevolking zelf, doch ook in het belang van de orde en rust in dat deel van de wereld. Wij wensen de klok niet terug te zetten. De Republiek In donesië is politiek een feit, doch zij is zwak en ontwricht door de onervarenheid van haar regering. Is de tijd niet gekomen, dat de grote mogendheden, die in de eerste plaats druk op ons hebben uitgeoefend om Indonesië te ver laten, om een gelijke druk uit te oefenen op de regering van Indo nesië tot het handhaven van rust en orde?" zo vraagt mr Gerbran dy. „De snelheid, waarmede men thans een ramp tegemoet gaat, moet tot staan worden gebracht. Het hoofd van de dienst land bouwondernemingen voor West Java deelt mede, dat van de 5U5 ondernemingen in West Java (in clusief de kleinlandbouw bedrijven met groot-erfpachtsrecht) er nog 27 over blijven, die in verband met de onveiligheid in de betrok ken gebieden nog niet aan de oor spronkelijke eigenaren zijn terug gegeven. Vóór de souvereiniteitsover- dracht werden door de federale regering 319 ondernemingen in West Java teruggegeven, na de overdracht nog 159 door de repu blikeinse regering. Van deze on dernemingen zijn er 34 in ver band met de onveiligheid weer door de eigenaren veria ten. De le luitenant Wim Dussel schrijft ons uit Korea: Sergeant Jan Sonke uit Drie bergen is bataljonsadministra teur by het. Nederlands detache ment in Korea. Een lange naan voor een moeilijke baan, wan voor een normaal mens is d; rompslomp van namen, adressen, legemummers en wat er maar bi. hoort iets ongewoons. Niet ech ter voor Jan. Ik herinner me Den Haag, waar tientallen mensen dagelijks honderden vragen stelden, waar verlofpassen werden geschreven en mensen ontvangen, wegge stuurd of vastgehouden. „Waar is de fourier hier?" „Kan ik hier bellen naar Meppel?" „Hoe laat caat er een trein naar Zaltbom mei en moet ik overstappen en krijg ik dat vergoed?" Jan Sonke wist alles. Hij was ■een wandelend spoorboekje, een dito adresboek en plattegrond. Hij schreef, typte en belde 24 uur per daig. Toen we op de „Zuider kruis" zaten, was hij blij. „Eindelijk eens tijd om de och- terstand in te halen"» zei hij. Maar hij verhuisde drie keer per dag met al de kisten en paperas sen, omdat zijn „bureau" tegelijk vergaderzaal en rooksalon was. Toen kwam Korea. Jan wist in middels een ieders legernummer zijn compagnie, zijn peleton an het adres-van-de-mian in Neder land. Hij wist Ook of de soldaat „soldaat", matroos of marinier was geweest en of ie van 2-5 R. I. of ergens anders vandaan kwam. Hij wist nog veel meer. Hoe veel dagen we hier zijn, hoeveel actiedagen daar bij waren, hoe veel telegrammen we ontvangen en verzonden hebben en hoe vaak we zo langzamerhand „gemo- ved" zijn. Dat laatste weet hij heel goed zelfs, want als we gaan moven, pakt Jan behalve zijn schrijf machine, zijn kistjes met papie ren en andere belangrijke onmis bare administratieve business ook iets anders in: Het portret van Hare Majesteit de Koningin. Want dat hebben we steeds bij ons gehad, van Den Haag af. Tel kens weer hebben we ons erover verbaasd, hoe die grote mooie foto achter glas heel overkwam. Zo raar hebben we niet gereisd, zo slecht is er geen weg geweest, of de foto overleefde het. Maar Jan weet er meer van. Hij heeft bij al die gelegenheden koude nachten gehad of is op de arde grond gaan liggen zonder ekens, want in die dekens zat portret gewikkeld, waardoor 1 oor beschadiging werd behoed... >n lag het portret ergens in een vagen in 't convool en wist men liet precies waAr, dan zuchtte Tan weer eens en zei: „Wel, we sullen morgen wel zien..." Zeker vijftien keer is het zo egaan. Al die keren kwam het oortret vun de Koningin heel huids over. Toen kwam Hoeng- song. We stonden weer op het punt te gaan „moven". De foto was reeds weer op de bekende manier in de dekens verpakt en stond dit keer achter in een jeep. De aanval kwam, de hel barstte los. Handgranaten vlogen als ten nisballen over en weer. Geweren knalden, bajonetten Hitsten in schaarse licht. Hardnekkig boden de Nederlandse soldaten tegen stand maar ten langen leste moest men wijken voor de over grote macht van Chinezen. Jan (Adv.) Met Ivorol-fcandpastc. als begin Luidt de tdag fris en heerlijk in. VAN Sonke trachtte het portret nog te redden, maar de jeep brandde als een lier en bovendien lagen er handgranaten in. Hij wilde het portret hebben, ofschoon hij licht gewond was, maar het lukte niet en Jan Sonke werd afgevoerd naar Pusan zonder „zijn" foto. Een week later stond ie weer voor onze neus. „Ja, de admini stratie zal wel helemaal in de war zijn", zei hij „en daarom ben ik maar gauw teruggekomen". En toen ik naar Tokio ging, rende hy me na en vroeg: „Neem 'n nieuw portret mee als het kan. Liefst net zo een, achter glas. enehals het kan... ook gaag een paar dekens". Sprekend over Korea heeft de premier van India, Nehroe, Woensdag in het parlement ver klaard, zonder hierbij de naam van generaal MacArthur te noe men, dat het door militaire be velhebbers afleggen van politie ke verklaringen ernstige gevol gen met zich zou kunnen bren gen voor de betrokken landen. Hij voegde hieraan toe, dat in de afgelopen twee of drie maan den de kans op een wereldoorlog „verminderd" is. IN KOREA GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tijdens de actie bij Hoengsong op 12 Februari 1951 is gesneuveld, de oorspronkelijk als vermist op gegeven sergeant H. Pakker, af komstig uit Rotterdam. De fami lie is ingelicht. Het hoogleraarschap vanwege Lis Vereniging tot Bevordering der Studie van toet Frans aan de rijks universiteit te Utrecht wordt om gezet in een hoogleraarschap van- weg® het utiiversiteitsfonds. Prof. Dir. H. Brugtnans zal ocik het gewijzigde hoogleraarvchap in de Franse taal en letterkunde blij ven (bekleden. Het bestuur vin het algemeen Belgische vakverbond heeft Dins dag met ingang van 1 April een loonsverhoging voor de handel en industrie gevraagd, aangezien de index der kleinhandelsprijzen met meer dan 5 proeent in 2 maan den is gestegen. Maandagavond heeft een bende het vuur geopend op de woning van de heer Effering in Sidoard- jo. De heef Effering, die pas in Indonesië uit Nederland was aangekomen, werd in de kaak getroffen. Mevrouw M. Vumeesh, die zich in het huis bevond, werd op slag gedood. De overledene laat 4 kinderen achter. In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd de Nederlander L. de Ligt door een gewapende bende in Brebes ontvoerd. Tot nu toe is er geen spoor van hem gevonden. De ondernemingen in het laag land van Midden-Java mogen maximaal 8 Mauser-karabijnen aanwezig hebben, bij die van de bergcultures 14, aldus is bepaald bij verordening van de territoria le commandant van Midden- Java, Gatot Spbroto. Voorts is elke administrateur gerechtigd een revolver te dra gen, evenals maximaal 4 staf- employé's. Het landbouw-syndi- caat, het suiker-syndicaat en de verenigde landbouwbedrijven in de Vorstenlanden kunnen ver gunningen voor wapens afgeven voor Nederlandse ondernemin gen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Vry koud. Aanvankelijk matige of zwakke wind tussen West en Zuid-West, later matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Koude ochtend, overdag ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. VRIJDAG 30 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.36 7.11 7.51 8.01 n.m. 7.18 7.53 8.33 8.43 ZON- EN MAANSTANDEN. MAAN op ondei ZON op onder Mrt 30 6.22 19.38 31 6.20 19.10 3.41 4.22 10.10 11.34 geeft Het Franse ministerie van Ver voer heeft gisteren bekend ge maakt, dat een aantal van de 28.000 stakende arbeiders van de Parijse vervoersdiensten is ge vorderd om de veiligheidsdien sten van de Metro te doen func tioneren. Er reden gisteren geen bussen in Parijs. Verder waren er slechts 90 van de 450 ondergrondse trei nen in bedrijf. De stakers, die zijn aangeslo ten zowel bij niet-communisti- sche als bij onder communisti sche invloed staande vakvereni gingen, eisen een loonsverhoging van 25 °/o. Door de regering is 12% "I* aangeboden. De lonen van de arbeiders bij de Parijse vervoersdiensten variëren van 18.000 tot 28.000 francs per maand. De vervoersstaking in Parijs duurt nu al 13 dagen. Een woordvoerder van het ge meenschappelijke stakingscomité verklaarde gisteren, dat de sta kers hadden besloten de staking „voor onbepaalde tijd" voort te zetten. Dit besluit was genomen na een „onbevredigend" onder houd met de minister van Ver voer Antoine Pinay, dat Dins dagavond laat werd gevoerd. Volgens het stakingscomité is er een impasse ontstaan. De woordvoerder verklaarde, dat „ieder voor zich zelf zou moeten uitmaken wat hij zou moeten doen, wanneer hij een vorderingsoproep thuis kreeg." Wanneer iemand geen gehoor aan een opvorderingsop- roep kan dit leiden tot schorsing, ontslag en eventueel tot gevan genisstraf van 1 maand tot een jaar of een boete van 1000 tot 300.000 francs. Het Franse kabinet is gisteren bijeengekomen om de uitvoering van de algemene loonsverhoging, die de vorige week werd toege staan, te bespreken. Deze be draagt maximaal 12 pet. voor het gebied van Parijs en maximaal 15 Mi V» voor het overige gebied in Frankrijk. De ministers over wegen tevens maatregelen om te voorkomen, dat de prijzen het nieuwe loonpeil bereiken. Sommige arbeiders, die het van kracht worden van de nieuwe algemene loonsverhoging niet willen afwachten, hebben bet werk neergelegd. In de steen- koolgebieden van Noord- en Midden-Frankrijk is men hier en daar in staking gegaan, evenals bij gemeentediensten in Parijse voorsteden en andere grote ste den. Employé's van de nationale luchtvaartmij. „Air France" heb ben gisteren gestemd. Meer dan 1000 militaire vracht auto's en particuliere bussen brachten gisteren de Parij zenaars weer naar hun werk. De Franse staatssecretaris Me tayer heeft Dinsdag de delegaties van de diverse ambtenaren-bon den ontvangen, aan wie hij de regeringsvoorstellen met betrek kin? tot de verhoging van de sa larissen heeft meegedeeld. Uit mededelingen na dit onderhoud blijkt, dat de vakbonden de door de regering voorgestelde cijfers met reserve hebben ontvangen en dat nieuwe onderhandelingen no dig zullen zijn om tot een over eenkomst te komen. Premier Queuille heeft het onderzoek naar de beslissingen met betrekking tot de salarissen en de prijzen, die in de loop van de a.s. kabinetsbesprekingen zul len worden genomen, voortgezet Hoewel officiële kringen zei den, dat 101 treinstellen van de ondergrondse Dinsdag meer dun twee millioen reizigers hebben vervoerd, hebben de vertegen woordigers van het stakings comité op een persconferentie verklaard, dat zij bereid zijn de staking vol te houden, tot hun eisen zijn ingewilligd. De democratische senator War ren Magnuson, voorzitter van de senaatscommissie voor de koop vaardij, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat duikboten met atoomaandrijving, die onder water een snelheid van 60 mijl per uur kunnen bereiken, binnen een jaar aan de Amerikaanse vloot worden toegevoegd. Er werd thans met een model geëx perimenteerd. De senator is naar Tokio ver trokken, waar hij zal meewerken aan het opstellen van nieuwe vis serij- en scheepvaartovereenkom- !Sten tussen de V.S. en Japan.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1