Drie Chinese bataljons omsingeld INTERVIEW ay Betrekkelijk rustig langs de breedtegraad Een boek van Summer Welles met de Sultan van Marokko De suikerbevoorrading van de detailhandel Proces Bertha Hertogh voor de rechtbank irijs Fr anke ring bJJ Abonnement: Terne uzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent WOENSDAG 28 MAART 1951. 7e Jaargang No. 1689. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties j regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Ten Noorden van Oeidjongboe aan het Westelijk front hebben Amerikaanse troepen drie Chinese ba taljons omsingeld, die over de 38ste breedtegraad trachtten te ontkomen. Aan de Chinezen, ongeveer 2.500 man, werd door middel van luidsprekers ver zocht zich over te geven. Naar gemeld wordt zijn in dit gebied nog 350 Noordelijken gesneuveld bij een van de zwaarste ge vechten van de laatste dagen. Overigens was het Dinsdag rustig langs het gehele front. De verbonden troepen trekken langzaam noordwaarts. Het front loopt dicht ten Z. van de breedtegraad. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op Mrt. „Verenigd verzet" over de pensioenen Oefening „Ombrelle" Werlczaamheden perceel S van de Oosterpolder begonnen De Pan-Amerikaanse conferentie Prins Bernhard in Montevideo aangekomen Voormalige „Tjerk Hiddes" aan de grond gelopen De droogte in Brazilië mmer of: Adres ;er. middags 2 uur ontvoering in onesië p ondernemingen dden-Java UKAANSE [DUIKBOOT. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vliegtuigen namen dn Noord- Korea verkeer in Zuidelijke rich ting waar> voornamelijk naar Pjongjang, dat intensiever was dan in de afgelopen 14 dagen het. geval was. DE KWESTIE VAN DE BREEDTEGRAAD. f>e Zuidkoreaanse president Syngman Rhee hee t verklaard, dat het „nationale zelfmoord" zou zjjn als Zuid-Korea er niet in zou slagen de breedtegraad te over schreden Z.-Korea dacht er niet aan de Mandsjoerjjse grens te overschrijden „Wy wensen niet de beginplaats van een derde wereldoorlog te worden". CONFERENTIE VAN DIPLO MATEN Geneiraal MacArthurs ^vredes aanbod" aan de Chinezen staat bovenaan de agenda van een con ferentie van leden der Ver Naties, (Me troeipen hebben in Korea, aldus verklaren functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. De conferentie wordt te Was hington gehouden en maakt deel uit van een serie bijeenkomsten van diplomaten druder voorzitter schap van Dean Rusk, Ameri kaans onderminister van Buiten, landsse Zaken voor aangelegenhe den betreffende bet Verre Oosten. Volgens Amerikaanse persbe. richten heeft generaal MacArtiiur Instructies ontvangen zyn regering te raadplegen, alvorens in de toe komst verklaringen met belang rijke politieke strekking af te log ge". ECONOMISCH PLAN VAN PEKING. Volgens een bericht vam het Sowjetrusaische persbureau Tass uit Peking heeft de Chinese rege ring Maandag een plan van vrjf punten bekendgemaakt, gericht op de economische opbouw" van Noord-China, De punten zrjn: 1. Intensivering van de strijd te gen Amerikaanse agressie om Ko rea te helpen. 2. Herstel en ontwikkeling- van de industrie en landbouw. 3. Vergroting van de uitwisse ling van goederen tussen stad en platteland; ontwikkeling van de handel en de coöperatieve bewe ging. 4. Het consolideren van de «hc- tatjunir van de volksdemocratie. Dit omvat de onderdrukking van contra-revolutionnaire activi teit en het bijeenbrengen van alle secties van het Chinese volk in 'n verenigd front. 5. Het voorbereiden van het volk op een geweldige economi sche opbouw. VERKLARING VAN VICE- ADMIRAAL STRUBLE Vice-admiraal Struble, aftredend commandant van de Amerikaanse Zevende vloot, heeft na een bezoek aan Formosa verklaard, dat er genoeg Amerikaanse oorlogssche pen in de Stille Oceaan zijn om de Chines Oostkust te blokkeren. Dit zou echter in combinatie met de luchmacht moeten gescliie- dlen. Een communistische landing op Formosa zou door de Zevende vloot kunnen worden voorkomen en men zou eveneens kunnen trachten een Invasie door de lucht to verhinderen. Men zou zich moeten hoeden voor een aanval door de Chinese luchtmacht. De vice-adïniraal was van- oor deel, diat de Chinese communisten over onderzeeër® .beschikten „doch dit is een onbevestigd bericht". In t'le Japanse wateren bevinden zich thans ongeveer 500 mijnen. De mijnen, welke men bij Wonsan had gevonden waren van Russi sche makelij. Summer Welles, gewezen on derminister van Buitenlandse Zaken der V. S. en herhaaldelijk plaatsvervangend minister onder Roosevelt, heeft een boek het licht doen zien, genaamd „Zeven besluiten, die geschiedenis maak ten". Hij kant zich hiertegen de door Hoover gepropageerde isolatio nistische politiek, welke zou be tekenen, dat geheel Europa met uitzondering van Engeland mis schien en geheel Afrika onder de controle der Sowjet-Unie zou den komen. Het afzien van alle vormen van collectieve veiligheid zou een woordbreuk zijn, die mogelijk De sultan van Marokko heeft volgens het Egyptische blad „El Ahram' verklaard, dat hij de overeenkomst met de Fransen op 25 Februari j.l. „onder dwang" heeft getekend „om de eisen van de (Franse) resident-generaal te bevredigen'. Het blad publiceerde een inter view, dat de sultan, Sidi Moham med Ben Yoessef, had verleend aan dr. Mahoed Azmy, van wie wordt gezegd, dat hij de eerste Egyptische journalist is die Ma rokko sedert de jongste spannin gen heeft bezocht. „De oorzaak van de crisis was niet onze weigering om bepaalde wetgevende maatregelen, welke ons ter goedkeuring waren aan geboden, te steunen. De werke lijke oorzaak was de wens van de resident-generaal, dat wij de methoden van de Istiqlal-partij zouden afkeuren, en onze weige ring om dat te doen", aldus de sultan volgens „El Ahram". Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft het Egypti sche persbericht, dat de sultan een overeenkomst met de Franse autoriteiten in Februari onder dwang had getekend, als „volko men onwaar" bestempeld. Gene raal Juin vervulde slechts „de ondankbare rol van bemiddelaar tussen de sultan en een deel van de ontevreden onderdanen", al dus de woordvoerder. De Franse autoriteiten in Marokko hadden part noch deel aan de actie van stammen, die zich op 24 en 25 Februari naar Fez en Rabat be gaven. „Het was een louter bin nenlandse aangelegenheid." medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Aanhoudend koud. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde Noordwestelijke wind. Vrij koud. DONDERDAG 29 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.41 6.16 6.56 7.06 n.m. 6.14 6.49 7.29 7.39 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN ondei 29 6.24 19.07 2.40 9.00 30 6.22 19.38 3.41 10.10 31 6.20 19.10 4.22 11.34 ook alle Zuid-Amerikaanse lan den het vertrouwen in de V. S. zou doen verliezen. Een oorlog tussen de Sowjet-Unie en Ame rika zou dan onvermijdelijk zijn en uitgevochten moeten worden onder ongunstige omstandighe den. Daarentegen zegt Welles tegenstander te zijn van een Duitse remilitarisatie, als er geen definitieve garanties worden ge steld. Zonder deze bestond het grote gevaar, dat Duitsland de zijde der Sowjet-Unie zou kiezen. Welles verdedigt het meren deel van Roosevelt's besluiten te Cairo, Teheran en Jalta. Zij wa ren „gezond' in het kader der toenmalige omstandigheden. De tegenwoordige Amerikaanse po litiek ten aanzien van het Verre Oosten noemt hij er een van wei felen en ondoelmatigheid. De economische en militaire hulp aan West-Europa dient vol gens hem te worden voortgezet. Het communistische China moet zolang uit de Verenigde Naties worden gehouden, tot het toe geeft, dat het agressor is en in toestemt, dat Korea wordt ver enigd. Bij de overweging of Formosa aan China zal worden terugge geven, dient men rekening te houden met de belangen van de bevolking. Men zal echter moe ten wachten, tot China tot de V. N. is toegelaten, aldus Welles. Het bestuur van Verenigd' Ver zet 1940194'5" hé'ft een schrij ven geriefcut tot hot hoofdbestuur van idje Stichting 19401045, waarin bot wijst op dc reeds enige malen doorgevoerde verhogingen van lonen, duurtetoeslagen en pensioenen en op ihet feit, dat de Stichting D9401945 voor haar verzetsslacbtoffers (nog geen en. toele maatregel hoeft getroffen. „Op deze wijze" aldlus het schrijven ,,zijn de verzetsslacht- offers tot de meeat ontrechfe ca tegorie van ons volk gaan beho ren*". OUDE VIOOL GEVONDEN. Bij een wagenmaker te Saint Aubin is een viool ontdekt die het opschrift draagt: „Giovanni Pao lo Maggini-Brescia 1637". Volgens deskundigen heeft men hier met een zeldzaam exem plaar te doen. Naar wij vernemen zal in Mei a.s. onder de codenaam „Om brelle", hetgeen in het Frans pa rasol betekent, boven West- Europa een grote luchtverdedi gingsoefening worden gehouden. Engelse, Franse, Belgische, Nederlandse en Deense vliegtui gen zullen aan deze oefening deelnemen. De Denen opereren van een vliegveld in Nederland uit en waarschijnlijk zullen ook andere buitenlandse eenheden in Nederland worden gestationneerd evenals dat bij de oefening Cu pola het geval was. Het ligt in de verwachting, dat er in de loop van dit jaar nog meer van dergelijke oefeningen zullen worden gehouden. Men mag aannemen, dat het centrale punt van de oefening ook ditmaal weer Fontainebleau zal zijn. MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van allerlei pijnen Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Gortzak (C.P.N.) in verband met de sui kerbevoorrading door de groot- ïandel heeft minister Mansholt D.m. geantwoord, dat het niet juist is dat hij de groothandel verboden heeft suiker aan de detailhandel af te geven. De oorzaak van de omstandig heid, dat de groothandel tijde lijk en in incidentele gevallen de detailhandel onvoldoende met suiker bevoorraadde, was gele gen in de maatregel van het Be drijfschap voor Suiker, welke in hield, dat het de suikeirfabrieken met ingang van 5 Maart 1951 verboden was zonder speciale ontheffing suiker af te leveren. Deze maatregel werd getroffen, omdat een aantal handelaren en suikerverwerkende fabrikanten, speculerende op een komende prijsverhoging, grotere bestel- Er is thans een aanvang ge maakt met de werkzaamheden aan perceel S van de Oosterpol der. Dit vierde perceel omvat de bouw van een slaperdijk en de aanleg van een bouwput, beide bij Harderwijk. De slaperdijk zal in de toe komst de Oosterpolder aan de Zuidwestelijke zijde beschermen tegen het dan overgebleven wa ter van het IJselmeer. Wanneer de aan de Oosterpolder grenzende Zuiderpolder later gereed is, zal de slaperdijk de scheiding aan geven tussen beide polders, die dan feitelijk één grote polder vormen. Deze dijk loopt van Flevostad in de richting Harderwijk. Begon nen wordt nu aan dat deel van deze dijk dat op enige afstand van Harderwijk in het IJselmeer in de richting van Flevostad zal lopen. Dit gedeelte zal ongeveer zeven km lang worden. Er zijn op het ogenblik bagger molens bezig een scheepvaart geul en een z.g. werkgeul te ma ken. De slaperdijk zal in het op Harderwijk gerichte eind aan sluiten op de meerdijk van het toekomstig Eemmeer. Dit meer komt tussen de Oos terpolder en de kust van Gelder land. Een klein deel van de meer dijk n.l. van de slaperdijk de rich ting Kampen uit zal eveneens tot perceel S behoren. In de zo ont staande „punt" zal een bouwput voor een der drie gemalen van de Oosterpolder - komen. De bouwputten voor de andere twee gemalen zijn in wording bij Fle vostad en bij de mond van de Ketel. Dean Acheson, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, heeft de Amerikaanse repu blieken aangespoord een gecoör dineerd verdedigingsplan voor te bereiden om het hoofd te bieden aan ,,de dreiging van Ruslands nieuwe imperialisme". In een toespraak tot de Ameri kaanse ministers, die Dinsdag hun eerste gewone vergadering in net kader van de interameri- kaanse conferentie hielden, be pleitte Acheson het overwegen van binnenlandse veiligheids maatregelen en het versterken van de voornaamste democrati sche instellingen in het gehele Westelijke halfrond. Acheson zei- de, dat geen enkel vrij land veilig was tegen „de bedreigingen van het internationale communisme" en drong aan op volledige econo mische en militaire samenwer king met de V.S. De vrijheid van het individu alsook de onafhanke lijkheid werd bedreigd, aldus Acheson. Deze, bedreiging eiste „onmiddellijke actie". Alle verstoringen van de vrede lievende betrekkingen tussen de Amerikaanse republieken zouden, in militair verband gesproken, schadelijk zijn. Alle republieken dienen derhalve, zo zeide Ache son, „een zo volledig mogelijk ge bruik te maken van de beschik bare middelen voor een vreedza me oplossing van geschillen". Verder wordt ln Harderwijk zelf ten O. van de bestaande ha ven een werkhaven aangelegd. De uitvoering van perceel S. is in handen van de aannemerscom binatie N.V. Hollands Aanne mingsbedrijf Zanen Verstoep en N.V. C. J. van der Hoeven, geves tigd te 's-Gravenhage. lingen bij de suikerfabrieken plaatste dan normaal, hetgeen tot gevolg had, dat gedurende de liatote weken een dubbele hoe veelheid suiker van de gewone weekbehoefte werd afgeleverd. Indien hier geen wijziging was gebracht, zou de suikervoorzie ning op lange termijn in gevaar zijn gekomen. Zoals reeds uit de regerings verklaring is gebleken, moet het noodzakelijk worden geacht te komen tot vermindering van de consumentensubsidies. In het desbetreffende plan, dat inmid dels tot uitvoering is gebracht, was eveneens een prijsverhoging voor het artikel suiker voorzien. Teneinde de suikervoorziening voor de consument zo min moge lijk te doen stagneren, was het noodzakelijk de directe oorzaak van de genoemde maatregel van het bedrijfschap voor suiker weg te nemen door de voorgenomen prijsverhoging van suiker ver vroegd, en wel met ingang van 10 Maart 1951, te doen ingaan. Na de doorvoering van de prijs verhoging is de maatregel van het bedrijfschap voor suiker in getrokken, waardoor de consu ment suiker bij de detailhandel naar behoefte kan afnemen. Prins Bernhard is Maandag avond op het vliegveld van Mon tevideo in Uruguay geland. De Prins werd verwelkomd door de onder-minister van Bui tenlandse Zaken en leden van het corps diplomatique. Op het vliegveld was een ere wacht van een bataljon infante rie aanwezig. Autoriteiten vergezelden de Prins per auto naar Hotel Car- rasco, waar hij gedurende zijn bezoek zal verblijven. Schietpartij in Brazilië Maandagavond heeft zich in Bello Morizonte, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Minas Geraes, een schietpartij tussen politie en communistische de monstranten voorgedaan, waar bij één persoon werd gedood en vijf anderen gewond werden. Het incident deed zich voor bij een poging om de 29ste verjaardag te vieren van de stichting van de communistische partij in Brazi lië. Volgens te RIo ontvangen be richten werden meer dan 100 scho ten gelost, terwijl de politie com munisten trachtte te arresteren, die niet wilden doorlopen. Een rechercheur werd gedood en vier politie agenten gewond. Een man in een bus werd door een ver dwaalde kogel gewond. In Rio en andere steden was het rustig. Openbare vergaderingen van communisten zijn verboden. Met taartjes, een bloempje en enkele eenvoudige geschenken is Zaterdag ten huize van haar ouders te Bergen op Zoom de veertiende verjaardag gevierd van Bertha Hertogh. De opge wekte stemming werd niet wei nig verhoogd door het uitsteken de rapport, dat Bertha van school mee naar huis had gebracht. Het bereiken van de 14-jarige leeftijd doet terugdenken aan de moeilijkheden te Singapore, waar juist Bertha's leeftijd een sterk argument was tegen de geldig heid van het z.g. huwelijk met Adabi. Volgens de Moslemwetten kan een meisje alleen vóór het bereiken van de 14-jarige leef tijd huwen, als zij daartoe toe stemming heeft van haar vader, welke toestemming in dit geval ontbrak. Gisteren werd voor de Bredase rechtbank het proces van de Staat der Nederlanden contra Bertha Hertogh en mansoer Ada bi voortgezet. Namens de procu reur trad op mr. E. H. Toxopeus, die aanhouding verzocht tot 8- Mei a.s., welke aanhouding on middellijk werd verleend. Desgevraagd deelde mr. Toxo peus mede, dat het steeds maar aanhouden van deze procedure te Breda verband houdt met de ko mende uitspraak in hoogste in stantie te Singapore, welke uit spraak in de loop van April wordt verwacht. Tot nog toe heeft de tegenpartij bij de Bre dase rechtbank niet van zich doen horen. Komt er een vonnis bij verstek, dan kan de tegen partij in verzet komen en kan de normale rechtsgang worden ge volgd. Zoals bekend is het proces te Breda aanhangig gemaakt om de het Burgerlijk Wetboek te ver krijgen. Nu dit echter, aldus deelt men van de zijde van het comité- Bertha Hertogh mede, 'n „schijn huwelijk" is gebleken, heeft het proces te Breda voor de ouder# niet meer die betekenis, welke men er oorspronkelijk aan hecht te. Het Vlaggeschip van de Indone sische marine, de „Gadjah Mada" (de voormalige „Tjerk Hiddes") is de vorige week tijdens een proefvaart nabij Madura aan de grond gelopen, aldus luidt een me deciding van de Indonesische zee macht. Het sefhip bevindt zich op het ogenjblik in reparatie. Over de toedracht van het on geval zijn geen bijzonderheden be kend en evenmin over de schade. Als gevolg van de droogte dreigen in de Noordoostelijke Braziliaanse staten Parahyba en Ceara typhus-, builenpest- en dysenterié-epidemieën te ont staan. In verband hiermede is een groep doctoren per vliegtuig naar deze streken vertrokken. Schepen, militaire en burgerlij ke vliegtuigen zijn of aangeko men of op weg met voedsel, kle ding en medicamenten. Duizen den vluchtelingen hebben hun woonplaats in de streek, die door de droogte wordt geteisterd, ver laten. Zondag viel in verscheidene gebieden regen en de uittocht uit het binnenland vermindert, daar nietigverklaring van het huwe- i tekenen er op wijzen dathetwin- lijk op grond van artikel 86 van I terseizoen nadert. i regels 60 ceutjj t.; minimum per ;en hartelijkheid, igd door fraai aen temperatuur, «rlandse dag mid- doet denken. ;ie van president ns Bernhard -het t ng te geven aan 1 oprechte vriend- ize beide landen an de bewonde- ter voor Uw per- de president, heb en en de eer U dat H.M. Konin- i bij Kon. besluit d het grootkruis andse Leeuw, een door Z.M. Koning /ergrootvader der logste burgerlijke die mijn land genblik, dat ik U iding overhandig, prechte wens uit, e gelukkige jaren, agen en uit zij U e nerinnering zal erbare vaderland, den met het Uwe gedachten van Iraagzaamheid. rd ontving daar- •scheiding uit de :sident Trueba. jisch vakverbond ansverhoging van het algemeen inbond heeft Dins- j van 1 April een voor de handel en agd, aangezien de ïandelsprijzen met oeent in 2 maan- id heeft een bende and op de woning fering in Sidoard- 'fering, die pas in Nederland was werd in de kaak rouw M. Vumeesh, huis bevond, werd i. De overledene n achter, it van Dinsdag op d de Nederlander or een gewapende les ontvoerd. Tot len spoor van hem lingen in het laag- idden-Java mogen Mauser-karabijnen en, bij die van de 1, aldus is bepaald van de territoria- nt van Midden- ibroto. lke administrateur i revolver te dra- maximaal 4 staf- t landbouw-syndi- ar-syndicaat en de dbouwbedrijven in iden kunnen ver- >r wapens afgeven ïdse ondernemin- vakbonden de door oorgestelde cijfers ibben ontvangen en derhandelingen no- i om tot een over- omen. ueuille heeft het tar de beslissingen g tot de salarissen die in de loop van tsbesprekingen zul- momen, voortgezet iiciële kringen zei- treinstellen van de Dinsdag meer dun i reizigers hebben bben de vertegen en het stakings- aen persconferentie t zij bereid zijn de e houden, tot hun awilligd. Het blijft een feit, dat een zekere mate van anarchie in Oost-Indië blijft bestaan en het wordt tijd, dat aan deze toestand een eind komt, niet slechts in het belang van de Indonesische bevolking zelf, doch ook in het belang van de orde en rust in dat deel van de wereld. Wij wensen de klok niet terug te zetten. De Republiek In gegeven. Vóór de souvereiniteitsover- dracht werden door de federale regering 319 ondernemingen in West Java teruggegeven, na de overdracht nog 159 door de repu blikeinse regering. Van deze on dernemingen zijn er 34 in ver band met de onveiligheid weer door de eigenaren ver ia ten. Want dat neDDen wc mmmÊÊÊ ons gehad, van Den Haag af. Tel kens weer hebben we ons erover verbaasd, hoe die grote mooie foto achter glas heel overkwam. Zo raar hebben we niet gereisd, zo slecht is er geen weg geweest, of de foto overleefde het. Maar Jan weet er meer van. Hij heeft bij al die gelegenheden Hansweert Walsoorden 7.51' 8.01 8.33 8.43 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op ondet Mrt 30 6.22 19.08 3.41 10.10 Volgens het stakingscomité is er een impasse ontstaan. De woordvoerder verklaarde, dat „ieder voor zich zelf zou moeten uitmaken wat hij zou moeten doen, wanneer hij een vorderingsoproep thuis kreeg." Wanneer iemand geen gehoor 31 6.20 19.10 4.22 11.34 geeft aan een opvorderingsop- De Franse staatssecretaris Me tayer heeft Dinsdag de delegaties vin de diverse ambtenaren-bon den ontvangen, aan wie hij de regeringsvoorstellen met betrek king tot de verhoging van de sa larissen heeft meegedeeld. Uit mededelingen na dit onderhoud itische senator War- n, voorzitter van de Issie voor de koop- op een persconfe- ard, dat duikboten ndrijving, die onder ïelheid van 60 mijl en bereiken, binnen een jaar aan de Amerikaanse vloot worden toegevoegd. Er werd thans met een model geëx perimenteerd. De senator is naar Tokio ver trokken, waar hij zal meewerken aan het opstellen van nieuwe vis serij- en scheepvaartovereenkom sten tussen de V.S. en Japan.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1