Het N.V.V, besprak de toestand Spoedig een nieuwe loonronde DE MECHANISATIE VAN DE LANDBOUW De Ambonnezen in Amersfoort De vrouw TELEVISIE De bevrijding van Zeeland Aanval op Zuid-Beveland en Walcheren Ouadronal TERNEUZENAARS IN HET GEALLIEERDE LEGER TWEEDE BLAD Zaterdag 24 Maart 1951 7e Jaargang No. 1687 W. DINGEMANSE [Alg. Ned. bond van fjj& geoensionneerden Deze week heeft Prof. Ir. G. Riemer bij de aanvaar ding van het ambt van hoogleraar in de landbouw- werktuigkunde aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen een rede uitgesproken over het onderwerp: „De mechanisatie van de landbouw". Amerik. voedsel naar Joego-Slavië Frankrijk heeft twee millioen inwoners méér voor de Vliegtuig neergestort in Noord-Columbia D.U.W.-arbeiders van zandplaat gehaald Joego-Slavië vraagt grondstoffen DE VRIJE ZEEUW Deze week in de wereld (Advertentie) In d« volledige Amerikaanse Senaat lijn nu de debatten over het uitrenden van troepen naar Europa begonnen. Het blijkt, dat er over de aangenomen resolutie nogal verschil van mening be staat. Het rapport, door de geza menlijke Senaatscommissies van Buitenlandse en Militaire Zaken uitgebracht, is voor Trumans re gering zeer aannemelijk. Het houdt rekening met het bijtrek ken van troepen uit Griekenland en Turkije, uit Zuid-Slavië en West-Duitsland, ja zelfs uit Span je. Er blijft echter heftige tegen stand, die Eisenhower niet ver hindert zijn organisatorische maatregelen voor het Atlantisch leger te treffen. De Parijse conferentie heeft weinig voortgang gemaakt. Gro- myko wil als punt 1 de demilita- risatie van Duitsl. zonder meer; de geallieerden willen daar over alleen spreken in verband met de ontstane spanningen en de middelen om deze te doen ver dwijnen. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat de conferentie zal eindigen met slechts een gedeeltelijke agenda. Dan wordt dus aan de conferen tie van de ministers zelf overge laten om deze agenda aan te vul len, wat zeker het resultaat van de besprekingen niet zal verge makkelijken. Tot voldoening van Frankrijk welks president Auriol naar Amerika is vertrokken, ondanks de stakingen, die Parijs en Frank rijk bedreigen is nu het Schu- manplan geparafeerd. Het moet nog bekrachtigd worden, wil het in werking treden. De Duitse op positie onder Schumacher heeft nauwelijks dit punt verloren, of zij werpt bezwaren op tegen de verhoging der bezettingskosten, die uit het inzetten van meer Amerikaanse troepen voortvloei en. Oost-Duitsland, dat de onte vredenheid tracht te stimuleren, zal door het feit dat naast Tsje ch oslowakije ook Albanië onbe trouwbaar blijkt, worden betrof fen. Dit versterkt de positie van Joegoslavië, dat nog niet over Triest wil praten. De Engels-Ita liaanse besprekingen te Londen hebben op dit punt geen klaar heid gebracht. Morrison heeft Buitenlandse Zaken aanvaard op een ogenblik, dat de conservatie ven aan de Labourpartij felle strijd hebben aangezegd. In Perzië is met het oog op ver dere verwarring de staat van be leg afgekondigd. Kamer en Se naat hebben nationalisatie van de olie-industrie aanvaard. Wat te doen, als Engeland zich daar tegen verzet, aanvankelijk met een nota, straks op andere ma nier? In Korea is Seoel hernomen en de 38ste breedtegraad bijna weer bereikt. Men wacht nu of China het stilzwijgen jegens de bemid delingspogingen van de Verenigde Naties zal verbreken. De Ver enigde Naties zijn inmiddels be zig met een nieuw vredesinstru- ment, dat na de laatste beslissin gen van de Assembly de veilig heid helpt bevorderen. H. Ch. G. J. van der Mandere. 's werelds beste pijnstiller. DROGISTERIJ APOTHEKER-ASSISTENT Axelsestraat 3 Telef. 2237 TERNEUZEN De Algemene Nederlandse Bond van Gepemsionneerdlen heeft aan minister Van Maarseveen een te_ legram gezonden over verhoging van de toeslag op pensioenen. De volgende dag deelde de mi nister reeds telegrafisch mee, dat hij zo spoedig mogelijk de bclan_ gen van de gepensionneerden in de Kamer zal voordragen. 'Dit deelde de bondsvoorzitter^ de heer C. Wolkers, mee in de alge mene vergadering van de afd. Den Haag van deze (bond. Hij vertelde verder, dat de bond aan de Stichting van de Arbeid 'n adres heeft gezonden, over het ontbreken van enige toezegging voor de gepensioneerd en in ver_ band met de gestegen kosten van levensonderhoud. De hoofdbesturen der b(j het N.V.V. aangesloten bonden zijn Donderdagavond te Utrecht in vergadering bijeen geweest. Na afloop werd de volgende ver klaring uitgegeven: ,,De vergadering van de hoofd besturen der bij het N.V.V. aange sloten organisaties, kennis geno men hebbend van het verslag dier besprekingen welke de N.V.V.. vertegenwoordigers hebben ge voerd in de Stichting van de Ar beid eni met regeringsvertegen woordigers over het vraagstuk van prijzen en lonen, stelt met te leurstelling en (bezorgdheid vast dat: Amerikaanse hulporganisaties zijn voornemens 21.000 ton melk poeder, 12.000 ton gedroogde eieren en 5780 ton boter naar Joego-Slavië te zenden tegeTi het eind van April, zo deelt het Joego slavische persbureau Tanjoeg mee. Deze hulp staat los van de hulp düe reeds door de Amerikaanse re^ gering aan Joego-Slavië wordt verleend. MINISTER-PRESIDENT DREES ZAL SPREKEN TOT HET NED. VOLK. De minister-president, Dr. W. Drees, zal hedenavond om 20.05 uur over beide zenders 'n rede houden tot het Neder landse volk. Prof. Riemer gaf 'n historische beschouwing van de ontwikkeling der mechanische hulpmiddelen in de landbouw van de primitieve haakploeg, bestaande uit een stuk boomstam met een naar be neden gerichte haakvormige tak of wortel tot de moderne land bouwmachines als tractoren, maaidorsers, zaaimachines enz. Een gedenkwaardig jaar voor de landbouwmechanisatie in ons land was 1930, toen de Wierin- germeer droog viel. De directie stond voor de zware taak bijna 20.000 ha zoute, volkomen on- doorlatende grond zonder enige afwatering in cultuur te bren gen. Dit kon alleen met geheel nieuwe methoden geschieden. De rupstractor bracht hier uitkomst. In deze nieuwe polder leerden de importeurs van landbouwmachi nes de montage en afstelling van grote tractoren en tractorwerk tuigen. De bedrijfsboeren en tractorchauffeurs leerden de be diening en de mogelijkheden van deze mechanisatie in het groot. Grote oppervlakten konden in korte tijd worden bewerkt: Dui zenden landbouwers bezochten Je Wieringermeer en zagen, wat de daar gebruikte machines pres teerden. Een flink aantal rups tractoren werd daarna door de Nederlandse (boeren aangeschaft, voornamelijk op akkerbouwbe drijven met zware kleigrond. Gedurende de tweede wereld oorlog kon slechts een beperkt aantal tractoren met behulp van gasgeneratoren in ons land in be drijf blijven. Een flink aantal is door de bezetter in beslag ge nomen. Terwijl in bezet Europa de fabrieken van landbouwma chines werden omgeschakeld op oorlogsproductie, ging de ontwik keling van de landbouwtechniek in Amerika en Engeland sterk vooruit. In 1945 maakten wij kennis met deze sterk gegroeide landbouwmechanisatie, toen een belangrijke partij Amerikaanse en Engelse tractoren in ons lanJ werd aangevoerd. Meel van dit materiaal bleek onbruikbaar. Later kon de regering door be middeling van haar economische missies de juiste machines aan kopen. Van 1946 af zijn de modernste landbouwwerktuigen in de Wie ringermeerpolder en de Noord- Oostpolder met succes in bedrijf. Maaidorsmachines, korenmaaier- zelfbinders, opraappersen, chop pers, grasopladers enz. Intussen komen sinds de be vrijding steeds meer wieltracto ren met „opgebouwde" land bouwmachines in gebruik. De opgebouwde tractorploeg ïs zeer geschikt voor het ploegen van kleine akkers. De landbouwmechanisatie gaat steeds verder en de enorme ver scheidenheid van werktuigen is voor de enkeling niet meer te vatten. In Duitsland wordt thans hard gewerkt aan het probleem, hoe de kleine gemengde bedrijven kunnen worden gemechaniseerd. Als de tractor voor het kleine be drijf is gevonden, zullen de fabri kanten daarvoor een groot afzet gebied in ons land vinden. Deze tractor zal dan niet meer trek ken, doch aandr'iven. De regering heeft het noodza- kenjK geoordeeld, een nieuwe voorlichtingsdienst voor land bouwmachines in te stellen, wel ke tot taak kregen, de landbou wers te adviseren, welke typen tractoren en machines passend zijn voor hun bedrijven, zomede om hen te onderwijzen in het juiste gebruik hunner werktui gen. Naast de voorlichtings dienst staan de beide instituten voor landbouwtechniek en tuin bouwtechniek te Wageningen: Een der belangijkste taken van beide instituten is het onderzoek naar de bruikbaarheid van be paalde typen werktuigen en trac toren voor onze Hollandse bedrij ven. Weienschap en practijk zijn in beide ïnstit.uen op gelukkige wijze verenigd. Er zijn thans lal van vakcursussen voor weder verkopers in landbouwmachines en tractorchauffeurs: het vak landbouwwerktuigkunde wordt thans aan alle landbouwscholen beoefend. Alle voorwaarden zijn volgens Prof. Riemer aanwezig, om de verdere mechanisatie van onze landbouw in de juiste banen te leiden en wij mogen in dit op zicht vertrouwen hebben in de toekomst- Volgens de laatste cijfers, bere kend door het Inlstitut National de ia Statiisque, heetft de Franse 'be volking het getal 42,1 millioen be reikt. In Januari 1946 bedroeg het aantafl inwoners slechts 40,1 mil- lioen. Dit betekent dus een vooruitgang van 2 millioen. (Hieronder t>:vimden zich 400.000 emigranten. De natuurlijke voor_ uitgang van de bevolking bedraagt dlu.a 1 mililior.n 600.000. a. De afschaffing, resp. vermin dering van de levensmiddelen- subsidies, welke tot een plotse linge en aanzienlijke stijging der levensmiddelenprijzen leidden, zonder enig overleg met het ge organiseerde bödrjjfsleven heeft plaats gevonden. 'b. Speculanten en hamsteraars de regering wat de levensmidde- lensrubsidies betreft in 'n dwang positie konden brengen, aange zien van regeringswege is nage laten tijdig maatregelen op grond van de Prijsopdrijvings. en Ham- sterwet te nemen en het daartoe noLige ambtelijke apparaat op te bouwen. c. De thans reeds opgetreden en de nog te verwachten prijsstij gingen een toeneming van de kosten van levensonderhoud per 1 April 1951 met 10 procent se dert September 1949 doen ver wachten. d. Men van regeringswege noch ten aanzien van de prijspolitiek noch ten aanzien van de in veste, rimgsfoeperfcing noch ten aanzien van de inperking van niet-essen_ tieel verbruik en van niet-essen- tiële import bereid krachtig ge noeg in te grijpen om er voor te zorgen, dat alle groepen van de bevolking naar draagkracht door de verbruiksbeperking zullen worden getroffen". ,,De vergadering stemt er mede in dat onder deze omstandighe den de N.V.V.-vertegenwoordlgers de door de regering voorgestelde en inmiddels reeds afgekondigde 5 procent loonsverhoging als on voldoende van de hand hebben ge wezen verklaart met nadruk, dat het N.V.V. elke mede-verantwoorde lijkheid voor die genomen rege_ rinigsbeslissing van de hand! wijist; draagt het verbondsbestuur op de actie voor een ruimere compen. satie der prijsstijgingen en voor 'n rechtvaardige verdeling der lasten met inschakeling van de besturen der organisaties onverminderd voort te zetten, bij voorpeur in sa menwerking met K.A.B. en C.N.V. deelt aan de leden der aange sloten organisaties mede, dat zij in de komende diagen nadere me dedelingen van hun bondsbcstuiur. ders zullen ontvangen over (de ver. der in verband met deze actie te treffen maatregelen en roept alle bij het N.V.V. aangesloten werk nemers op, gestoten en vastbera den achter hun toesturen te staan en onder alle omstandigheden de discipline te handhaven". De eerste Ambonnese militai ren, vrouwen en kinderen, die met de „Kota Inten" in ons land arriveerden, zijn in het demobi- lisatiecentrum het „Boskamp" te Amersfoort aangekomen. Niet minder dan 44 bussen voerden de repatrianten aan. Direct na aankomst der eerste bussen is de militaire staf van het „Boskamp" begonnen met. het onderzoek. Eerst werden de repatrianten doorgelicht en daar na werd aan ieder Ambonr.ee s gezin een kamertje toegewezen, waar het lichamelijk werd on derzocht. In afwachting van de uitslag van deze onderzoekingen werden de Ambonnezen in een speciaal ingerichte barak onder gebracht. Daar stond de tafel ge dekt en nuttigden de gedemobili seerde militairen, de leden van het Ambonnese marinedetache ment en hun gezinnen de eerste maaltijd in Nederland. Deze be stond uit een goed verzorgde Een Columbiaans Dakota DC-3 transportvliegtuig met dertig per sonen aan boord is Woensdagavond in Noord-Columbia neergestort. Onder de inzittenden bevonden zich twee kinderen. Er zjjn bü deze ramp 29 personen omgekomen. Alle personen, die zich aanboord bevonden, zjjn om het leven gekomen. Het toestel was op weg van Bolivar in Noord- De rol, die de vrouw vervult in de Engelse en Amerikaanse tele visieprogramma's, is een geheel andere dan men wellicht heeft gedacht. Verwacht had immers kunnen worden, dat vooral in de U.S.A. de Hollywoodse sterren terstond ook op het televisie scherm zouden schitteren. Men heeft het wel gezocht in die richting, doch men is daarbij 'bedrogen uitgekomen. Grote filmsterren bleken eensklaps waardeloos te zijn voor de tele visiecamera. In 1950 heeft men de prijs voor de „beste televisie vrouw" dan ook moeten geven aan een betrekkelijke outsider buiten het Hollywoodse kamp der allergrootsten en wel aan Faye Emerson. De oorzaak van deze verras sing ligt hierin, dat de televisie camera geheel andere eisen stelt dan filmcamera of radio: geba ren, dictie, stembuiging en stem klank worden voor het televisie scherm aan andere normen ge bonden. Hierbij blijkt, dat de televisie volkomen nieuwe moge lijkheden biedt. Engeland heeft daarvan wel een frappant staal tje geleverd. Daar heeft de tele visie een campagne voor de slan ke lijn ingesteld. Uitvoerig is het diëet aan de duizenden Britse vrouwen verteld en nu verschij nen geregeld twee dikke vrou wen voor het televisiescherm om te laten zien, hoe hun lijnen en gewicht veranderen bij het nauw gezet volgen van dit diëet. Het is niet te verwonderen, dat deze beide vrouwen ineens tot de populairste Engelsen behoren. rijsttafel. Over de ontvangst :n het „Boskamp" waren de Am bonnezen zeer tevreden. Er heer ste dan ook een opgewekte stemming. Omdat het instrumentarium van het „Boskampalsmede de medische en verzorgende staf niet ingesteld is op het onder zoek en de ontvangst van vrou wen en kinderen, moesten vele moeilijkheden worden overwon nen. Zo zal het waarschijnlijk maar eenmaal in de geschiedenis van het leger voorkomen, dat in een kazemement een kraamka mer wordt ingericht. In het „Boskamp" is er een, die welis waar nog geen dienst heeft ge daan, maar na aankomst van de „Atlantis" in gebruik zal worden genomen. Er staan keurige wiegen en schone bedjes gereed en zelfs de rammelaars ontbreken niet. Voor de kinderen heeft men trouwens bijzonder goed gezorgd. Bij aan komst in het kamp werd aan ieder kind een echte Hollandse lolly uitgereikt, die de kleine dreumessen zich best lieten sma ken. Voor alle repatrianten wa ren er sinaasappelen. De ont vangst liet niets te wensen over. Eensgezinde samenwerking tus sen de staf van het „Boskamp", die het Paasverlof opofferde, transportcolonnes van het Rode Kruis uit Amersfoort, leden van de Marva, het Nederlands ver pleegsterskorps Koninkl. Land macht, tezamen 200 personen, maakte dit mogelijk. Na het bekend worden van het onderzoek verlieten de Ambon nezen het kamp. Zij zijn voorlo pig ondergebracht in de kampen te Vught, Westerbork en enkele andere centra. Het marine-deta chement Ambonnezen, dat bij de Nederlandse marine wordt inge deeld, is ondergebracht in het kamp „La Foret" te Doorn. De tweede groep Ambonnezen, die vandaag met de „Atlantis" arriveert, ondergaat in het „Bos kamp" hetzelfde onderzoek als de opvarenden van de „Kota In- ten". De D.U.W.-arbeiders, die zicfa met bootjes naar de Noordwester zarkjplaat toij Rottum hadden be geven om daar rijssohermen te zetten hebben Dndierdag ten gevoï_ ge van het slechte weer om hulp gevraagd. Zij durfden zich niet meer op zee te wagen met hun bootjea. De reddingsboot ^Insuilind'e" van Oostmajhom heeft hen opgepikt en aan wal gebracht. Joego-Slavië heeft aan .Amerika grondstoffen gevraagd voor de industrie tot een waarde van 30 millioen dollars. Het betreft voornamelijk ruwe katoen, wol, leder en pharrmaceu. tische artikelen. Over een week zullen Ehigelse en Amerikaanse deskundigen te Londen bijeenkomen om te be raadslagen over de te volgen eco nomische politiek ten aanzien van Joego.filavië. HL Ik moet eerlijk bekennen, dat de barometer van ons groepje lelijk op storm staat. Nog een al lerlaatste poging waag ik. Het mag niet baten Dan vraag ik den officier, of hij zo vriendelijk wil zijn, eten voor ons te bestellen. Wij „ram melen" zo langzamerhand van de honger. Na het eten wordt er een auto toegezegd om de beide De Rid ders naar Terneuzen terug te brengen, want de heer Jurrij is inmiddels vertrokken. We gaan naar de R. K. school in Axel, waar men ons in een ge- improviseerde keuken volop ie eten geeft. Het smaakt best, maar het kan onze stemming niet verbeteren. Hoe zou het ook? Welgemoed hebben wij een ge vaarvolle opdracht aanvaard en nu zitten we hier elkaar teleur gesteld aan te kijken. „Wat trekken die kerels een lange gezichten," hoor ik een Canadees zeggen. Inderdaad moeten we op dat ogenblik allesbehalve vriendelijk om ons heen hebben gekeken. Th. de Ridder schiet af en toe nog heftig uit. „Die officier is toch eigenlijk géén vent," foetert hij, „'t is net zo'n bosneger." Ik schiet in een lach en verslik mij haast in mijn boterham-met- corned beaf. Er staat een kist met rozijnen op tafel en die zien er bepaald appetijtelijk uit. „Theophieltje," zeg ik lief tegen korp. De Ridder, „wil je niet een paar rozijntjes, ventje?" Een woedende blik is het enige antwoord, dat hij mij waardig keurt. Maar geen nood, wij krij gen geen ruzie, want wij zijn al len te zeer onder de indruk van de teleurstelling en ondanks mijn onschuldig plagerijtje leef ik In tens met hem en Willem mee. We zijn amper klaar met eten, als er een Belg, die als tolk in dienst is bij de Canadezen, bin nen komt stormen en ons toe roept: „Jullie kunnen alle vier mee, ook die twee die geen Enigels kennen." We kijken hem even perplex aan, maar dan klinkt er opeens een vreugdegebrul van je welste door het schoollokaal. De Cana dezen en Schotten, die hier can het schaften zijn, begrijpen niet wat er aan de hand is en ze vra gen zich verbaasd af, waarom die kerels ineens zo opgewonden doen. Ik breng het ze gauw aan hun verstand en ze zijn waarach tig net zo blij als wijzelf. De Belgische boodschapper weet ons verder te vertellen, dat we zelf maar moeten uitzoeken wie er bij mij blijft en wie bij Plazier. Korp. Th. de Ridder wil de knoop maar ineens doorhakken en zegt: „Ik blijf bij Karei." „Niks daarvan," foetert Willem, de andere De Ridder, „als er één bij Karei blijft, dan ben ik het." Na wat heen en weer gepraat wordt de zaak zó opgelost. Th. de Ridder gaat met Plazier mee en Willem met mij. Trouwens, wat doet het ertoe, hoe we ons ver delen? Vrienden blijven we door dik en dun We geven mekaar een ferme klap op de schouder en finaal op gelucht gaan we van louter blijd schap opnieuw 'n robbertje eten. Er komt een Canadees binnen, die een aanval op de kist rozij nen doet. Hij stopt zijn mond vol en zijn zakken en neemt voor de securiteit ook nog een reserve- voorraadje in zijn hand mee. Zijn voorbeeld werkt aansteke lijk. Wij doen ons behoorlijk aan de rozijnen tegoed. Ze smaken ver rukkelijk. In geen jaren hebben wij rozijnen geproefd en er ver dwijnt dan ook een aantrekkelijk partijtje in onze zakken. „Beter van een stad as van een durp," zeggen ze in Zeeuws- Vlaanderen. Het is nu half drie. Om zes uur moeten we ons melden voor ver trek. We besluiten daarom Axel eens door te lopen, maar eerst tik ik nog gauw een paar nieuwe schoenen op de kop. Ik had ze trouwens hard nodig'. De beide De Ridders kunnen nu opeens ook best een paar schoenen in schikken. Gek, dat sommige men sen nou letterlijk alles nadoen En het grappige van het geval is, dat ze hun zin nog krijgen op de koop toe Plazier heeft een paar Duitse laarzen aan. We zijn namelijk nog niet helemaal militair ge kleed. „Daar snap ik nou niks van, dat jij die Duitse „stiefels" wil dra gen," zeg ik tegen Plazier. Ik heb hem direct op de kar. „Wat kan mij dat schelen," hapt ie, „ze zitten makkelijk en ze zijn voor mij goed genoeg, snappez-vous?" Buiten staat er een groepje kinderen voor de school. Th. de Ridder begint rozijnen uit te delen en al gauw staan de peu ters allemaal met hun handjes open rond ons. We genieten van de blijde ge zichtjes, glunderend en smullend stappen ze met handenvol rozij nen weg. Dan denk ik opeens aan mijn eigen kinderen en ik zie ze in ge dachten voor mij. Het is een pijnlijke gewaarwording. Ze we ten niet eens, dat ik in Axel ben, dat ik op het punt sta naar het front te vertrekken. Zal ik ze ooit terugzien? En ongemerkt pink ik een traan weg. Het is geen gevoel van zwakheid of van twijfel dat in mij opwelt; neen, een zuiver menselijk gevoel is het, dat zij alleen kunnen begrijpen, die een maal voor eenzelfde feit hebben gestaan Om half zes reeds melden we ons present. Precies kwart over zes vertrekken Plazier met Th. de Ridder. Een kwartier later vertrekken wij ook, Willem en Ik. Met drie Schotten nemen wij plaats in een jeep. Waarheen da tocht gaat, is ons niet bekend. Het is inmiddels donker gewor den, maar als we wat verder ko men merken we dat we door Westdorpe rijden, bekend terrein voor Willem en mij. Via Sas van Gent belanden we in Sluiskil in de Spoorstraat. Hier moeten we nog een en ander opladen en we maken even van de gelegenheid gebruik de benen wat beweging te geven. Met zijn vijven in een jeep is een nauwe geschiedenis en bo vendien zijn we door de kou en door de gedwongen houding knap stijf geworden. Van Sluiskil vertrekken we in Noordelijke richting langs het kanaal, op Terneuzen aan dus. Toch komen we niet, zoals we nog' even gehoopt hadden, in Ter neuzen terecht. Westelijk van Terneuzen in de West-Kerkepolder houden wij halt op de boerderij van Adr. Wolfert. De schuur ligt vol sol daten en ook wij moeten hier overnachten. Kort na onze aankomst wordt ik door een kapitein naar majoor Southwood gebracht. Er schijnt een conferentie aan de gang te zijn, want er zijn veel officieren aanwezig. De heren blijken door onze eigen staf al volledig over. mijn persoontje te zijn ingelicht. Ik merk tenmin ste, d'3t ze van mijn anteceden ten beter op de hoogte zijn dan de meeste van mijn kameraden. Majoor Southwood wijst mij op het gewicht der opdracht, die mij verstrekt is. Men vertrouwt mij volkomen zegt de majoor, en hij hoopt dat ik dat vertrouwen niet zal beschamen, maar dat ik zal weten te handelen in het belang der goede zaak en voor de eer van mijn bataljon. Een eed neemt de majoor mij niet af, maar vrijwillig geef ik onder ede mijn woord, dat ik zal doen wat van mij verlangd wordt en dat ik, mocht ik ooit in Duitse handen vallen, zal weten te zwij gen, ook al zou mij dat het leven kosten. Aangezien de opdracht niet al leen gevaarvol, maar ook van de grootste betekenis is, acht men het nodig dat Ik op de hoogte ben van wat er te gebeuren staat. Ik mag daarom aan de confe rentie deelnemen. Aan de hand van een stafkaart kan ik aanto nen, dat ik het terrein aan de overkant, waar wij heen moeten, nauwkeurig ken. Men vraagt mij de verschillende Duitse stellingen aan te wijzen waaraan ik vol doe, 'al ben Ik er voor mezelf van overtuigd, dat de Schotse staf dat beter weet dan ik Als ik na de besprekingen mijn slaapplaats ga opzoeken in de schuur, weet ik nauwkeurig wat ons te wachten staat. Ik ben me de ernst van de toe stand nu volkomen bewust en helder realiseer ik me: „Jongens, we zullen het niet voor een koopje krijgen!" Maar wat er ook gebeurt, ik zal ten koste van alles mijn opdracht uitvoeren... (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5