<3as&n VOOR DE ZONDAG Mr. Dr. A. A. Rhijn over de loonsverhoging van 5 pCt KERKDIENSTEN UIT DE PROVINCIE Het Kon. Ned. Landbouwcomité over de huidige sociaal-economische toestand De boodschap van Koningin-Moeder van België woonde Matthaeus Passion bij ie Naarden Eerste Ambonnese baby geboren TERNEUZEN AXEL. HOEK. BRESKENS. OOSTBURG. AGENDA VLISSINGEN. IJZENDIJKE. Wij blussen ons licht, laat nu het uwe schijnen, smeken millioe- nen door menselijke razernij en menselijke onmacht gehavenden. Zij smeken niet vergeefs. Door de vreemde avond van het Avond land luiden de klokken van Pasen, dringt het licht van die vreemde morgen in Morgenland, toen in naam van de mensheid de wereld werd gered. Met een variant op Pascal: „Christus staat op tot het eind der tijden en wij mogen rus tig slapen en blij en vrolijk zijn die tijd". De opstanding is niet alleen een gebeurtenis uit het Palestina van tweeduizend jaar, maar ook één hic et nunc, hier en daar, in Ko rea en Europa. Wij zijn samen met een levende Christus. Wij be drijven ons leven onder handen, die ons zegenen. Het is in laatste instantie niet „er op of er onder", of „er onder" maar ,,er op". Door onze angsten en noden klinkt een souvereine stem: Zalig die treu ren, zij zullen vertroost worden. Zalig de zachtmoedigen. Zalig de I-armhartigen. Zalig die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid. Zalig zij die waarachtig hebben getwijfeld. Zalig de reinen van hart. Zalig zij die er nooit iets van hebben gevoeld en nochtans heb ben geloofd. De boodschap van Pasen: Schud de najaarsstemming van u af, Europeanen. Neem het leven niet te zwaar. Onze heer Je zus is bij ons, hij is dat graf weer uitgekomen. Wij leven per slot van rekening in het morgenlicht van Pasen. Tob niet te veel over de toekomst. Aan het einde van de geschiedenis klinkt weer „Het is volbracht" en geen huilstem. Stap niet al te zwaar rond. Wees een homo ludens, een spelend mens. De opstanding maakt de wereld tot een tuin, meen niet, dat ze een stuk asphalt of rimboe is. De Jezus die leeft, maakte van het water in Kana wijn, geen thee. Laat er daarom muziek in uw leven zijn (niet alleen koraal- muziek). Leef bewogen, maar ook in een hogere onverschilligheid. Geniet van de kleine goede din gen. Heb oog voor de bloemen en spring wat rond in de lente, die komt. Wees een opgeruimd mens, bij de lachende Christus van de Paasmorgen. Hoor Hem zingen, en fluit of neurie wat mee. Om dat Koninkrijk, dat eens ook in Amsterdam en Seoel begint. Th. BOOY. („Vrij Nederland") GEVAARLIJKE VONDST BIJ DE VELSERPONT. Tijdens baggerwerkzaamheden >i het Noordzeekanaal, ter hoog- 9 van de Velserpont, zijn Vrijdag- ïorgen 20 geladen pantservuis ten opgehaald. Ondanks het feit, dat de projec tielen zwaar geroest waren, wer den de werkzaamheden onmiddel lijk stop gezet, omdat het gevaar van ontploffing verre van denk beeldig was. Gistermiddag na het vertrek van de arbeiders heeft de hulpverleningsdienst de pantser vuisten weggehaald. Der traditie getrouw is Vrij dag door de Nederlandse Bach- vereniging de jaarlijkse uitvoe ring gegeven van de onverkorte Mattheus Passion in de Grote Kerk te Naarden. De uitvoering werd bijgewoond loer H. M. Koningin Elisabeth van België, die aan de ingang van de kerk werd begroet door de burgemeester van Naarden, de \eer Tur. Visser en de voorzitter van de N.B.V., Jhr. Mr. C. J. A. ■de Ranitz, burgemeester van Utrecht. Koningin Elisabeth was verge zeld door haar secretaris, Baron De Streel, en een hofdame. Haar kleindochter, Prinses Josephine Charlotte, was in afwijking van het oorspronkelijk voornemen, niet meegekomen. In de pauze gebruikte de Ko ningin met haar gevolg de lunch in de burgemeesterskamer van het historisch raadhuis. Aan de uitvoering verleenden medewerking Dora van Doorn Lindeman, Annie Hermes, Lau rens Bogtman, Guus Hoekman, Peter de Vos, Ernst Haefliger, John van Kesteren, het koor der Nederl. Bach vereniging, knapen koor en het residentie-orkest. Hedenmiddag wordt in de Grote Kerk een herhaling ge geven. Vrijdagmorgen om 7.30 uur werd de eerste Ambonnese baby in de nood kraamkamer van het woonoord „Lunette" te Vught ge boren. Zijn naam is Richard To- masila. De burgemeester heeft in ge zelschap van zijn dochtertje de moeder van de kleine Richard verblijd met een bouquet serin gen en tulpen en met een groot chocolade Paasei. Het gezin To- masilaDe Costa was zeer ge roerd door deze hartelijkheid. De geboorte had een vlot ver loop. Dr. A. Blomjous uit Vuight was daarbij tegenwoordig en zus ter De Wilde verleende assisten tie. De staatssecretaris van Sociale Zaken, Mr. Dr. A. A. van Rhijn, die thans voor de vierde maal de leiding had bq de besprekingen tussen de Stichting van de Arbeid en de lonen- en prijzencommissie eerst bü de zgn. „Joekes-gul- den" en daarna bij de twee vorige loonronden heeft op het depar tement een toelichting gegeven op de loonsverhoging van 5 pet., die met ingang van 19 Maart in- gaat. Als algemene indruk der be sprekingen, welke door de om standigheden binnen korte tijd moesten worden gehouden, gaf hij aan dat tot zijn grote teleur stelling het ditmaal niet moge lijk was de werkgevers, de werk nemers en de regering te verzoe nen. Hij had waardering voor de grote deskundigheid, waarmee de vertegenwoordigers aan de be sprekingen deelnamen en zei dat de prettige sfeer niet werd ver stoord. Het was bezwaarlijk dergelijke besprekingen in drie dagen tijd tot een goed eind te brengen. Een reeks gebeurtenissen was oorzaak, dat men het probleem in enkele dagen moest oplossen. In dit verband noemde hij de ka binetscrisis en de omstandigheid, dat er tal van zaken uitlekten met betrekking tot de verminde ring van de subsidies en de daar uit voortvloeiende verhoging der prijzen van enige artikelen. Zo dreigde de suikervoorziening spaak te lopen en werd men ge dwongen de prijsverhoging voor suiker en later ook van marga rine en meel in te voeren. De heer Van Rhijn schetste eerst de achtergrond van de thans te nemen maatregelen. De beslissing wordt beheerst door ons tekort op de betalingsbalans. Eind 1949 liet zich de toestand gunstig aanzien. Het tekort be droeg toen 200 tot 300 millioen gulden. Men hoopte in 1950 door de moeilijkheden heen te zijn. Na 4 jaren was ons land er bijna bovenop. Door de interna tionale ontwikkeling dreigt ons land thans ten onder te gaan, zo dat er onmiddellijk maatregelen nodig waren. De oorzaken. ven wij ons niet te beklagen. Zij is 150 in vergelijking met de vóór oorlogse productie van 100. Er is dus aanleiding tot een relatieve tevredenheid, maar er zijn te gro te investeringen en er is een te groot verbruik. Bij vermindering daarvan zijn we er nog niet. Wij moeten komen tot een bevorde ring van de productie. Daarover zal men straks van de nieuwe minister prof. Albregts meer kun nen vernemen. Men zoekt de pro ductiebevordering in die richting, dat ook de arbeiders in een ver hoging van de productiviteit kun nen delen. Met betrekking tot de investe ringen zei spr., dat het in de be doeling ligt de investeringen sterk te beperken. ZATERDAG 24 MAART. Ned. Herv. Kerk. Sehoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 25 MAART, (lste Paasdag.) Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings. Bed. H. Avondmaal; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (Medew. Kerk koor). Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft. 2.30 uur Ds. J. van de Graaff, van Sas van Gent. Hontenisse: 10 uur Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Sluiskil: 10 uur Eerw. heer A. van Cruiningen; 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Philippine: 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek. Temeuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 2.30 uur Ds. J. Schol ten; 8 uur Paaszangdienst. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heüboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. Bed. H. Doop. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M Wiebosch. Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Ca te. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 2 uur Ds. M. J.W. Schopenhauer, van Sehoondijke. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 2 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nler. Retranchement: 11 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Sehoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. M. N. Schrale. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. L. Doorn. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10,15 Ds. Nolthenius. Geref. Kerk. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Hoek: 10 u. en 2.30 u., Ds. J. J. Dijk, van Leiderdorp. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. J. Ritsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur leesdienst; 5 uur Ds. A. Kuiper, van Axel. Terneuzen: 10.30 uur en 3 uur Ds. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. Ravenswaay. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 u. 2 u. en 6 u. Ds. Aangeenbrug. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Hulst: 6.30, 7 45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8,30 en 10 u. H.H Missen. Sas van Gent: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Terneuzen Missen. Westdorpe: Missen. Zuiddorpe Missen. Leger des Heils. Terneuzen: 7, 10 en 7,30 u. Samen komsten; 6.30 uur Openlucht Beperking van het verbruik. Het verbruik moet worden be perkt, waarbij onderscheid zal worden gemaakt tussen de wel- gestelden en de grote massa. Er dient een rechtvaardige verdeling van de lasten te zijn. De regering vindt het jammer, dat men hier bij de grote massa moet begin nen. Eigenlijk zou het omge keerd moeten zijn. Voor de maatregelen, die de meer welgestelden zullen treffen, met name de verhoging van de omzetbelasting op weelde-artike- len, is een procedure nodig. Dat is oorzaak, dat de beperking door de verhoging van de levensmid- delenprijzen eerst bij de grote massa begint. De subsidies moes ten worden verminderd, omdat deze langzamerhand een ondraag lijke last voor de schatkist wer den. Van 200 millioen stegen zij tot 445 millioen gulden. De sub sidie werd niet alleen verlaagd om de begroting sluitend te ma ken, aldus Mr. Van Rhijn, maar men diende ook rekening te hou den met het buitenland. De verbruiksbeperking is door de regering gesteld op 5 pet en was een gevolg van een nauw keurige berekening door het C. B. S. Waarom 5 pet loons verhoging? De regering achtte het bij de gestegen kosten van levensonder houd noodzakelijk, dat er een compensatie kwam. De verho ging dezer kosten ligt in de orde van 9 tot 10 pet. Gaat men nu uit van een verbruiksbeperking van 5 pet, dan komt men tot een noodzakelijke loonsverhoging van 5 pet. Men is daarbij uitgegaan van de toestand van het ogenblik. Nu wilde men van arbeiderszijde an ticiperen op de toestand. Van die zijde is men ten aanzien van de toekomst zeer pessimistisch. Men verwacht, dat de prijsstijging zich zal voortzetten. Daarom wilde men van de kant der arbeiders reeds thans een grotere verho ging. De regering staat op het standpunt, dat het niet verant woord zou ziin daar thans ox /ooruit te lopen. Het is niet te zeggen welke ont wikkeling in 1951 te verwachten is. Wat zal de internationale toe stand in 1951 zijn? De regering kan geen profeet zijn, zo is het standpunt. Het kan zijn, dat er een behoorlijke verdeling van de grondstoffen komt. Dat is het grote verschil tussen de opvat ting van de regering en die der arbeidersorganisaties. De prijsontwikkeling vervult de regering met zorg. Achter de deur heeft men echter altijd de stok der prijscontrole. De toe stand zal men van dag tot dag beschouwen. De vrees der arbei ders, dat de verbruikssbeperking van 5 pet zal oplopen, vormt een nieuw gezichtspunt, dat in het oog zal worden gehouden. Geen nieuw overleg over loonronde. De heer Van Rhijn deelde mee, dat men geen band dient te leg gen tussen deze loonronde en het overleg na Pasen. Dit overleg be treft het bestuderen van de alge mene economische toestand. Bij de besprekingen is er van arbei derszijde wel de suggestie gedaan thans een nood-verband te leg gen en later een definitief ver band, maar dit werd om practi- sehe en psychologische redenen niet wenselijk geacht. Over de verhoging van de so ciale uitkeringen zal nader over leg worden gepleegd met de Stichting van de Arbeid. Dit kan alleen bij de wet geschieden. Aangenomen mag worden, dat deze verhoging zal worden toege past op de kinderbijslagen, uitke ring aan ouden van dagen en an dere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving. 7, 8,30 en 10 u. H.H. 7, 8,30 en 10 u. H.H. 7.30 en 10 u. H.H. MAANDAG 26 MAART. (2de Paasdag.) Ned. Herv. Kerk. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Groede: 10 uur Eerw. heer P. de Visser. Sehoondijke: 10 uur Ds. L. Doorn, van IJzendijke. Sluis: 10 uur Ds. M. N. Schrale. IJzendijke: 10 uur Ds. M. J. W Schopenhauer, van IJzendijke. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen brug. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 uur Ds. A. de Reuver Wat zijn de oorzaken? Voor eerst de enorme stijging der prij zen van de grondstoffen. Tegen een gestegen invoerprijs van 108 daalde de uitvoerprijs tot 97. Dit is uitermate ongunstig en ver klaart het tekort. Voor wat de grondstoffen betreft, heeft ons land alleen zout, olie en kolen. Dan is er de liberalisatie. Men ging wel de contingenteringen verminderen, maar de invoer rechten, die in veel andere landen hoger zijn dan in ons land, wer den niet opgeheven. Hij herin nerde aan de textielimporten uit België. In de derde plaats mag worden herinnerd aan de Marshall-hulp, die een structurele wijziging on derging en die nu defensiehulp wordt. Er ontstaan door het tekort op onze betalingsbalans grote geva ren. Als dit tekort toeneemt, be tekent dat een catastrophale toe stand voor onze economie. Wij zullen de industrialisatie niet op peil kunnen houden, het geen bij ons bevolkingssurplus van 155.000 zeer funest zal zijn. Er bestaat groot gevaar voor on ze werkgelegenheid, als wij niet over voldoende grondstoffen kun nen beschikken. De heer Van Rhijn noemde vervolgens het gro te gevaar voor onze defensie. Wi zouden dan niet mee kunnen doen en ons land zou een der zwakke schakels gaan vormen. Tenslotte wordt onze positie in het verband van de Benelux en O.E.E.C. hopeloos, als we geen orde op onze zaken gaan stellen. Als wij het tekort willen ophef fen, zal men de productie moeten verhogen en het verbruik en de investeringen moeten beperken. In dit verband merkte spr. op, dat ons verbruik en onze investe ringen groter zijn dan ons natio nale inkomen. Over onze productiviteit behoe- Probeert U eens diverse sigarettenmerken, rustig en met overleg. Uw keus wordt BOSTON, de ideale combinatie van rginia-sinaak mildheid VIRGINIA MOEILIJKHEDEN IN DE VLASINDUSTRIE. De Zeeuws-Vlaamse vlasin dustrie ondervindt de laatste tijd ernstige moeilijkheden, doordat het afvalwater der warmwater- roterijen niet voldoende wordt geloosd. Daar zowel de verordeningen van het polderambacht als de be palingen in de Hinderwet-ver- afvloeiïng van het gunningen afvloeiing van water langs de watergangen en sloten der polders verbieden en <irachr*gekweten. in zijn dagelijk J- bedrijven menen dit water se omgang met de collega's is Het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Landbouwcomité heeit, naar het meedeelt, In zijn vergadering van Donderdag de hudiige zorg wekkende sociaal-economische toestand van Nederland bespro ken. De vergadering is fot de con. ciusie gekomen, dat. gezien het doel n.l. gezondmaking van de financieel-economische positie van Nederland, behoud vain, volledige werkgelegenheid' zekerstelling voor de toekomst van de sociale uitke ringen, verbetering van de West- europese samenwerking, in het algemeen dus waarborging van een goed welvaartspeil, een even tuele loonsverhoging geen wezen lijke oplossing betekent, tenzij, al -dus het hoofdbestuur, tegelijkertijd met alle kracht het volgende vVordt overwogen en nagestreefd: 1. Men 'dient zich niet in verwar, ring te laten brengen door de uit de huidige oorlogsphychose voortvloeiende prijsstijgingen. Nederland zal moeten blijven exporteren en dit kan weer zeer spoedig betekenen, goedkoop ex porteren. 2. Over de gehele linie most ver sobering plaats viniden in Ie le vensgewoonten van ons volk. Luxe zal moeten verdwijnen. Dit kan op allerlei manieren Op 28 October 1893 geboren, was de jubilaris dus nog: geen 13 jaar oud, toen hij zijn intrede deed in het altijd drukke druk- kersbedrijf. waar hij nog iedere dag. hetzij in dag- of nachtploeg, met volle opgewektheid zijn taak vervult. Als zoon uit een groot gezin (de bij oude Terneuzenaiars nog welbekende brievenbesteller An- dries van Gelderen had 11 kinde ren) moest Piet er al vroeg op uit om de kost te verdienen. Hij heelt zich voorbeeldig van die. op- .IJK' worden bereikt: door belasting verhoging, beperking van de in_ voer van iuxe-goeüeren, geen wittebrood entz.; 3. Krachtige actie moet Worden gevoerd voor een juiste voor lichting en toepassing van een doelmatige besteding van het gezinsinkomen. Hier ligt voor alle categorieën, dus ook voor de arbeidersorgani saties een uiterst belangrijke taak. 4. De lasten moeten billijik wor den verdieeld over de verschil lende bevolkingsgroepen, daarom moet een nauwkeurig onderzoek woid-en ingesteld naar het hui dige levenspeil dez r groepen. 5. Een dringend beroep moet worden gedaan op alle werkge vers en werknemers om te stre ven naar verhoging van de na tionale productie mede door een inpassen van een verantwoord lan-dbouwprodactiesohema daar_ in. 6. De huillige nood van de tuin bouw moet word.n gezien als een nationale zaak. 7. De bevolking mag zich niet laten leiden door de vrees voor toeneming van het communisme, omdat dit in wezen betekent een zwichten Voor terreur. de niet zelf te kunnen zuiveren, be vinden zich thans op vele rote- rijen grote hoeveelheden afval water in de sloten, die echter spoedig dichtslibben, waardoor bezinking vrijwel is uitgesloten. Verscheidene instellingen, met name het Rijksinstituut voor Zuivering van het Afvalwater, het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland en de Provinciale Planologische Dienst hebben lang naar een oplos sing voor het probleem gezocht, doch thans ls de toestand zoda nig geworden, dat in vlassers kringen de vrees bestaat dat, in dien niet spoedig op afdoende wijze kan worden ingegrepen, de Zeeuws-Vlaamse vlasindustrie met ondergang wordt bedreigd. Niet alleen dat hierdoor een deviezenbron verloren zou gaan, doch ook zou dit voor de naar schatting drie duizend mensen, die in hun bestaan van de vlas industrie afhankelijk zijn, funes te gevolgen hebben. Uiteraard ondervindt ook het sinds enkele jaren in de vlasin dustrie bestaande streven tot bouw van nieuv/e en uitbreiding van bestaande warmwaterrote- rijen als gevolg van de rela tief toenemende productie van warmwaterroot-vlaslint van de bestaande moeilijkheden veel hinder. 45-Jarig Dienstjubileum. Op Maandag 26 Maart, 2e Paas dag, zal het 45 jaar geleden zijn, dat de heer P. J. van Gelderen als jongmaatje in dienst trad op de drukkerij van de Firma P. J. van de Sande, alhier. Wij wensen -de heer Van Gelde ren met dit bijzondere jubileum van harte geluk. Piet door alle jaren heen getapt gebleven, waartoe naast de ge moedelijke sfeer onder de typo grafen de beminnelijke en open hartige tegemoetkoming vian de jubilaris zelf niet weinig heeft biigedragen. Wie Piet kent, zal begrijpen, dat tijdens het werk de vrolijke noot bijwijlen niet ont breekt. Vele stadgenoten zullen zich Piet van Gelderen nog. her inneren als de stoere en robuste rechts-back van 't oude Sparta op welke plaats hij tot diep in België befaamdheid genoot om zijn forse manier van ingrijpen Moge het de jubilaris gegeven zijn nog lang de typografennaam hoog te houden.' Deze 2e Paasdag is voor de heer Van Gelderen een gedenkwaar dige dag. Het zal hem op deze feestdag stellig niet aan belang stelling ontbeken. Vrije universiteit. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen wis- en na- tuurkunde de heer C. Itibbens te Terneuzen. De Vergadering voor de Gnden van Dagen. In de advertentie in ons num mer van Donderdag werd ver zuimd te vermelden, dat deze belangrijke vergadering aan vangt heden. Zaterdagmiddag te 2 ure. S choc luit voering Ouderver eniging. Een enig mooie avond heeft leze vereniging andermaal de ■uders van de leerlingen der ipenbare Lagere school alhier ïereid aan de vooravond van de Paasvacautie op j.l. Donderdag Tjokvol was „Het Centrum" toen de heer W. E. I. de Jager het welkom toeriep aan de aan wezigen, waarna men direct met het overladen programma van wal kon steken. Dit programma van A tot Z te gaan bespreken is in deze ru briek niet mogelijk, zodat wij in het algemeen onze indruk van het mooie en goede, dat wij op deze avond hoorden en zagen, zullen trachten weer te geven. In de eerste plaats dan hebben op de meest ongedwongen wqze de jongens en meisjes van de hogere klassen toneelspelletjes met een veelal moraalvolle in- en schetsjes ten gehore gebracht houd. Met kiesheid waren deze gekozen en de uitvoering was met de uiterste zorg voorbereid. Zo ongedwongen en natuurlijk géven zij zich en dat maakt het horen en zien tot een lust, zelfs als men eens een steekje laat vallen, hetgeen op deze avond overigens tot de zeldzaamheden behoorde. Wat deden de jongens en meis jes allen hun best en hoe gaven zij zich zonder één uitzondering! Wij kregen eerst een vrolijk spel letje, getiteld „Als stad en plat teland elkaar ontmoeten,uitge voerd in dialect. In de tweede helft kregen wij nogmaals te genieten van een vrolijk spelletje, waarin een heleboel meisjes optraden in on ze helaas meer en meer verdwij nende Axelse dracht, die jammer genoeg door de jeugd niet meer wordt gedragen. Dit spelletje droeg de naam van „Je Boeren familie" en werd met succes ver tolkt. Tenslotte was er een sprookje in 4 bedrijven, getiteld „Barend de dief" en dit ging er als slot nummer in als koek. Zeker zul len er meisjes en vooral jongens geweest zijn, die van de beleve nissen van „Barend", die eens stout, maar niet slecht was, heb ben gedroomd! Het allergrootste succes van deze avond viel ten deel aan de jonge juffrouw Joan Tiersen met haar schitterend uitgevoerde dansen. Dit viel onder de rubriek „kunst". Ook de vele andere dansnum- mertjes verrieden, dat zij waren ingestudeerd door iemand met vakkennis. De bailetdans „Lentebloemen" en de „Polka anno 1900" waren artistieke prestaties van mej. Tiersen, die bij haar laatste op treden dan ook met haar zeer kunstzinnige moeder met bloe men werd bedacht. Ook de andere kinderdansjes „Poppen ontwaken", „Zo danst men in China" en „De drie vro lijke Volendammers" oogstten veel bijval. Vermelden we tenslotte de jeugdige accordeoniste Dini de Jager, zo menen wij deze prach tige avond voldoende recht te hebben doen wedervaren; want deze zeldzame prestaties hadden een stevige entréeprijs gewet tigd. Plotseling sterfgeval. Vrijdagnamiddag te ongeveer 5 uur reed de 53-jarige heer C. M. Neeteson op zijn motorrijwiel op de Molendijk om de kerkdienst bij te wonen. Vlak bij de woning van dokter Hofstee werd de heer N. plotseling onwel en gelukte het hem nog de motor stop te zetten. Hierop zakte de ongelukkige in elkaar en overleed vrijwel onmid dellijk. Dokter Hofstee, die direct ter plaatse was, constateerde hart verlamming. De heer N. was ongehuwd. Springstof gevonden Tijdens werkzaamheden aan de duinenvoet nabij het fort Frede rik Hendrik stootten Donderdag namiddag de arbeiders op een aantal granaten en een bus, die bij nader onderzoek 70 kg spring stof bleek te bevatten. Door de mijnopruimingsdienst werd een en ander onschadelijk gemaakt. Goed afgelopen Terwijl in de Dorpsstraat juist een auto passeerde kwam Don derdagnamiddag een dochtertje van de heer S. van achter een ter plaatse stilstaande autobus op de rijweg gelopen, met het gevolg dat zij door de auto werd gegre pen. Gelukkig was de aanrijding niet erg en liep het meisje slechts gering letsel op. Uitslag aanbesteding Namens de Wed. v. d. Velde— v. d. Linde werd door architect Loonen alhier aanbesteed hét bouwen van een woonhuis met bijbehorende werken. Voor de percelen waren de hoogste en laagste inschrijvers: Metsel-, timmer- en smeedwerk: W. Jacobs, Breskens 9772; J. van Roosevelt, Breskens 8778. Loodgieterswerk: A. Brugge, Vlissingen ƒ675; Firma Gebr. Rookus, Breskens ƒ572. ElectriciteitW. van der Walle, Breskens 354Firma Schippers Nauta, Breskens 189. Schilderwerk: G. Buitelaar, Vlissingen 1475; Firma Kareis, Breskens 521,50. Voor de massa: W. Burgers, Breskens ƒ11.182; Firma Gebr. Visser, Breskens 10.292. Eervol ontslag. Op zijn verzoek is aan de mare chaussee A. Bijl van de Brigade der Kon. Marechaussee alhier met ingang van 21 Maart eervol ontslag verleend. Gemeenteraad. De raad van Oostburg kwam ir openbare zitting bijeen. Onder d< ingekomen stukken was de goed- HEDEN TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Whisky ais wa ter" i-y, Concertgebouw, 8 uur: Biosc Operette". axt.it',- Ger. Kerk, 6 uur: Uit voering Mattheus Passion. Het Centrum, 630 en 9 uur: „De gebroken pijl". Het Centrum, Openbare vergadering Ouden van Dagen-. EERSTE PAASDAG TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Biosc. „Whisky als wa ter 4.30 Zondagmiddagvoor- stei'ling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Operettte"; 2.30 uur: Zondagmiddagvoorstelling. Ned. Herv. Kerk, 8 uur: Paaszangdienst en Meditatie. AXEL: Het Centrum, 4.15 en 8 uur: Biosc. „De gebroken Pijl", TWEEDE PAASDAG TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Biosc. „Whisky als wa ter - 4,30 Zondagmiddagvoor- stelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Operettte"; 2.30 uur: ZondagmiddagvoorstelLng. Terrein v.v. Terneuzen, 2.30 uur: Voebalwedstrijd Ter_ neuzen 1Com Boys 1. AXEL: Het Centrum, 4.15 en 8 uur: Biosc. ,,Als mijn vrouw dat wist". ZAAMSLAG: Openb. school, Veerstraat, 2—10 uur: Bazar Groene Kruis. keuring van G.S. op het raadsbe sluit tot het voeren van een rechtsgeding contra Ir Klokke in zake het geschil over de plannen voor de herbouw van het raad huis. Op het Raadhuisplein wacht een open plek op de bouw van het raadhuis. Voorlopig moet dit wachten tot het geschil met Ir Klokke is opgelost. Aan de heer Blok werd eervol ontslag verleend als leraar aan het Kon. Wilhelmina Lyceum in verband met zijn benoeming te Amersfoort. Verschillende nieuwe straten kregen namen: de straat langs de bijzondere scholen zal School straat heten; de straat van het polderhuis tot de R.K. kerk wordt Kloosterstraat gedoopt. Voor de bouw van de openbare kleuterschool is na de toegepaste bezuinigingen een gunstige in schrijving ingekomen. Men noopt nog deze week tot gunning te kunnen overgaan. Voor de overdracht der wonin gen aan de Prins Mauritsstraat is thans de financiering gereed ge komen, zodat deze woningen bin nenkort aan de belanghebbenden kunnen worden overgedragen. Besloten werd tot de uitbrei ding van de reeds bestaande vee markt op het Ledelplein en de aankoop van buismaterialen voor veeopstand. Het schoolplein voor de O.L. school wordt hersteld en om muurd. Daar de bezoldiging der ge meente-werklieden aan de lage kant is, werd besloten het basis bedrag te verhogen tot ƒ2100 2250 met de kans op periodieke verhogingen. De raad besprak de wenselijk heid om deze arbeiders in vaste dienst te nemen, waardoor er ook voor hen sociale zekerheid komt. Voorts werd besloten over te gaan tot het aanschaffen van di verse benodigdheden voor het in te richten gymnastieklokaal van de O.L. school tot een bedrag van 4499. Hierop ligt nog een oor logsschade-vergoeding. Het ligt in de bedoeling, dat ook de beide U.L.O.-scholen en de ambachts school de gymnastiekzaal gebrui ken. Het bazar-comité, dat in 1946 een bazar organiseerde, droeg 7600 over aan de gemeente, die deze gelden in dank zal aanvaar den en zal bestemmen voor een sportterrein voor algemene doel einden. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Schippers naar de reorganisatie van de Centrale dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht. Hij vroeg of het gerucht, dat alle opzichters bij deze dienst ontslagen zijn, op waarheid be rust. Ook informeerde hij naar de benoeming van een opzichter in de laatste raadsvergadering der gemeente IJzendijke. Volgens burgemeester Hoekzema heeft deze laatste benoeming in geheel Westelijk Zeeuws Vlaanderen ver wondering verwekt, daar er nog geen regeling voor de reorgani satie is. Uitvoerig heeft de voorzitter deze kwestie tenslotte toegelicht. Botsing op de Schelde. Het Engelse stoomschip Hope. ritge" (5222 ton) kwam Vrijdag morgen in die monding van de Scholde in botsing met het Neder landse stoomschip „Blommersdijk" (6885 ton), Beidb schepen werden bescha digd', maar waren in staat op eigen gelegenheid naar Antwerpen op te stomen. De Torenspits. De toren der R.K. kerk is thans zover gevorderd, dat de spits er op staat. Onder grote belangstel ling van de ingezetenen werd het kruis en de haan erop geplaatst. Dat dit een zeer moeilijk karwei was, behoeft geen betoog. Maar thans prijkt trots de haan hoog boven de gemeente en ziet men eeds uit verre omgeving deze /ergulde vogel schitteren in de zon.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2