AAN DE 38ste BREEDTEGRAAD Scheidingslijn tussen Amerika en Engeland Luchtlandingen in Korea De bijslag van 5 procent op lonen en salarissen DE STAKINGEN IN FRANKRIJK DE TOESTAND IN PERZ1Ë Chinezen trekken terug achter de breedtegraad Ambonnees sergeant-majoor doodgeslagen De 5 procent geen voldoende compensatie Sinds de ineenstorting van het Chinese Februari- offensief en de daarop gevolgde opmars van generaal MacArthurs troepen in de richting van de 38ste breedtegraad is de hoop op vrede in Korea weer ge groeid. Zij bereikte haar hoogtepunt in het begin van de vorige week en werd duidelijk geregistreerd door die veelal betrouwbare politieke barometer, die „Wallstreet" heet. Grote pakketten aandelen in oorlogsindustrieën veranderden tegen lagere koersen van eigenaar en beleggingen in meer vreedzame on dernemingen waren sterk gezocht. Het optimisme bleek echter van korte duur. Voor het sluiten van een vrede zijn twee partijen nodig. En Peking zweeg en zwijgt nog steeds in alle talen. Zoals zo dikwijls, als men met communisten te doen heeft, klopte de door het Westen opgemaakte rekening niet. WEERS VER WACHTING HOOGWATER. Het achtste Amerikaanse leger heeft medegedeeld, dat „aanzienlijke luchtlandingstroepen" zijn neer gelaten 32 km ten N. van het Koreaanse front in het gebied van de rivier de Imdjin. De landing werd Vrijdag uitgevoerd. Volgens de eerste berichten was het verzet gering in verband met het verrassende van de operatie. De luchtlandings troepen graven zich thans in. De kabinetscrisis in Indonesië FRANSE REGERING VERHOOGT DE LONEN DER FRANSE ARBEIDERS. GEEN ANIMO VOOR DE GEMEENTERAAD. Drie Roemeense ministers ontslagen De werkloosheid in België Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: N oor dstr aat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent ZATERDAG 24 MAART 1951. 7e Jaargang No. 1687- Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 eentj iedere rege) meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur sten der Ver. Naties, moet een fout zijn geslopen. Welke fout, is Op papier scheen er geen speld tussen te krijgen. Aan de ene kant stond vast, dat de verliezen der Chinezen ontstellend hoog zijn, dat zij slechts over weinig modem oorlogsmateriaal be schikken en dat zij juist door hun gebrek aan de nieuwste wa pens, dat o.a. tot uiting komt in het feit, dat zij hun straaljagers slechts in het Noordkoreaanse achterland durven inzetten niet op een definitief succes kun nen rekenen. Aan de andere kant staan de troepen der Verenigde Naties, die, door de onwil van de Britten en hun aanhang om ver sterkingen naar Korea te sturen en generaal MacArthur verlof te geven tot het bombarderen der communistische aanvoerliinen in Mandsjoerije, evenmin een beslis sende overwinning kunnen be vechten. Onder die omstandig heden, zo meende men, moesten beide partijen er wel op gebrand zijn onder gunstige voorwaarden een einde aan een uitzichtloze strijd te maken. En waar kon dit beter geschieden dan aan de 38ste parallel, de politieke scheidings lijn tussen Noord- en Zuid-Korea? Daar konden zowel de Verenigde Naties als de Chinezen halt hou den, zonder hun prestige te ver liezen. Het is zeker, dat deze re kening, voor zover het het Wes ten betrof, opging. Zelfs die kringen in Amerika, die men daar de „MacArthurists" noemt en die voor een drastisch optreden tegen China zijn, zouden de oorlog, die de Verenigde Na ties onder ongunstige militaire voorwaarden moeten voeren, thans maar liever met goed fat soen beëindigen. De Amerikanen hebben dan ook niets gedaan, om de commissie der Ver. Naties, die een onderzoek naar mogelijke sancties tegen China moest in stellen, tot enige spoed aan te zetten. Daarentegen gaven zij hun volle steun aan de commis sie van goede diensten, die tot taak heeft alsnog te trachten een wapenstilstand in Korea te ver krijgen. En generaal Ridgway, de com mandant van het Amerikaanse 8ste leger, streelde reeds bij voor baat de Amerikaanse nationale trots met de verklaring, dat een beëindiging van de oorlog aan de 38ste breedtegraad een schitte rende overwinning voor de Ver. Naties zou betekenen. Het ware alles goed en mooi geweest, indien nu ook maar de andere zijde - de Chinese var de rekening had geklopt. Maar daarin, getuige Pekings zwijger op alle dringende telegrammen van de commissie van goede dien- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Opklaringen. Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Krachtige tot harde Noordwestelijke wind. Kou der, vooral in het Zuiden van het land. ZONDAG 25 MAART. Breskens 2.55 In verband met het Paas feest zal ons eerstvolgend nummer op Dinsdag 27 Maart verschijnen. nog niet precies te zeggen. Mis schien menen de Chinezen, dat hun prestige in Azië door een halthouden aan de 38ste breedte graad een te gevoelige slag zou krijgen en vechten zij daarom op hoop van zegen maar door. De verliezen aan mensen zullen in Peking geen beslissende factor zijn. Overbevolking is een van de pijnlijkste Chinese problemen en het is geen Oosterse gewoonte zuinig op mensen te zijn. Misschien ook behoort het tot de communistische wereldstrate gie, aanzienlijke strijdkrachten van het Westen in Korea vast te houden. Dat zou dan kunnen verklaren, waarom de Russen hun zwaar oorlogstuig en hun vliegtuigen aan de Chinezen ont houden. Zeker is slechts, dat de Verenigde Naties op het ogenblik opnieuw in een impasse zijn ge- Generaal MacArthur heeft ver klaard, dat hij zijn troepen niet langs de 38ste parallel kan vast- pennen. Die vormt geen natuur lijke defensielinie en de perma nente bezetting ervan zou zoveel strijdkrachten eisen, dat hij daar mede ook gemakkelijk de Chine zen achter de Jaloe zou kunnen drijven. Met de troepen, die hij nu heeft op versterkingen kan hij niet rekenen is hij gedwon gen te blijven manoeuvreren, nu eens ten Noorden, dan weer ten Zuiden van de berucht geworden parallel. Deze opvatting van Mac Arthur is ongetwijfeld juist en president Truman is het er mee eens. Aan de commandant te velde moet worden overgelaten, zo heeft de president gezegd, of hij al dan niet aan de 38ste breed tegraad zal halthouden. Maar om politieke redenen willen de Brit ten en hun aanhang daar geen toestemming toe geven. Zij vre zen er een uitbreiding van het conflict van: niet zozeer een in menging van Russische zijde als wel een Chinese aanval op Hong kong of op Indo-China. Men verwacht daarom uiterst spannende dagen. Een beslissing immers zal op korte termijn moe ten worden genomen, want nog slechts luttele kilometers sche. den Mac-Arthurs troepen van de 38ste breedtegraad. En het tra gische is, dat daarbij Amerika en Engeland, de twee steunpilaren van het Westen, waarschijnlijk tegenover elkaar komen te staan. De Amerikanen zullen hun legers in Korea niet aan extra gevaren willen blootstellen door halt te houden aan de 38ste paral lel. Overigens zijn zij veel minder dan de Britten tot een toegevende politiek in het Verre Oosten ge neigd. Zij zijn nog niet vergeten, dat het onder Britse leiding ge voerde politiek-met-de-zachte- handschoen tegenover Japan in de dertiger jaren was, die tot de huidige situatie in China en de rest van Oost-Azië heeft geleid. De vraag, of het Amerikaanse dan wel het Britse standpunt zal zegevieren, moet worden beant woord door de Verenigde Naties. Dat wordt een kwestie van neuzentellen en voorspellingen zijn daaromtrent niet te doen. Tenzij de Angelsaksen aan deze en gene zijde van de oceaan het alsnog snel met elkaar eens wor den, iets waar men hart grondig op hoopt. Want behalve de communistische vertegenwoor digers wenst niemand de Russen te demonstreren, dat er op een der belangrijkste punten der Westerse politiek een kloof tus sen Amerika en Engeland gaapt. De leider van het Perzische nationale front en voorzitter- van de buitengewone commissie voor de olie-industrie, dr. Mossadegh, heeft medegedeeld, dat de taak van de commissie niet speciaal is de uitvoeringsbepalingen van de nationalisatie van de olie-indus trie in Zuid-Iran vast te leggen, doch dat zij de regering algeme ne richtlijnen dient te geven en aan te duiden op welke grond slagen de besprekingen met de Engels-Iraanse oliemaatschappij kunnen worden hervat. In Teheran is het rustig, 's Nachts, als het uitgangsverbod van kracht is, trekken politie patrouilles en gewapende solda ten door de stad. Ter gelegenheid van het Iraan- se nieuwjaar begaven zich Don derdag de leden van het corps diplomatique, autoriteiten en schoolkinderen naar het „gouden paleis" om de sjah hun geluk wensen aan te bieden. President Sukarno heeft giste ren zijn informatieve besprekin gen met de partijleiders over het kabinet beëindigd en zal waar schijnlijk vandaag aan twee par tijleiders verzoeken een nieuw kabinet te vormen. Men neemt aan, dat deze formateurs zullen voortkomen uit de Masjumi en de P.N.I. Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.30 4.10 4.20 3.18 3.53 4.33 4.43 MAANDAG 26 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.27 4.02 4.42 4.52 n.m. 3.55 4.30 5.10 5.20 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Mrt 25 6.34 19.00 22.17 6.56 26 6.32 19.02 23.50 7.12 27 6.29 19.03 7.35 28 6.27 19.05 1.20 8.09 29 6.24 19.07 2.40 9.00 30 6.22 19.08 3.41 10.10 31 6.20 19.10 4.22 11.34 De Franse werkgevers en de niet-communistische vakvereni gingen hebben een overeenkomst bereikt om een dreigende sta king van 350.000 metaalarbei ders te voorkomen. De overeen komst geeft de metaalarbeiders een loonsverhoging van zeven procent van 15 Maart af. Dit zal ook gelden voor de bij de onder communistische leiding staande C.G.T. aangesloten ar beiders, hoewel deze vakvereni ging niet aan de onderhandelin gen heeft deelgenomen. De 48-urige spoorwegstaking, die door de socialistische vak vereniging werd uitgeroepen, maar door de communistisch ge zinde vakverenigingen wordt gesteund, heeft Frankrijk vrijwel afgesneden van de wereld. In Marseille, Lyon, Bordeaux en Nantes ligt alles stil. De arbei ders op de belangrijke rangeer terreinen te Chartres legden op Woensdag eveneens het werk neer. De Franse regering heeft alle Paasverloven van politie en mili tairen ingetrokken teneinde voorbereid te zijn op het hand haven van de openbare orde tij dens de spoorwegstaking. De voorlaatste maal dat een dergelijke maatregel werd geno men was bij de algemene sta kingen in 1948. De vakverenigingen van spoor wegarbeiders uit het Chr. vak verbond heeft in een communi qué haar leden opgeroepen mee te staken. De vereniging ver klaart zich bereid deze oproep in te trekken, wanneer de Franse regering de „redelijke eisen" der spoorwegarbeiders inwilligt, in de eerste plaats de directe beta ling van een Paas-gratificatie van 6000 francs. Voorts verlangt De troepen zijn neergelaten na bij de 38ste breedtegraad. Dit is het tweede optreden van luchtlandingstroepen in de Ko reaanse oorlog. Het feit, dat de Noordelijken weinig verzet bieden, wijst er op, dat zij zich reeds terugtrekken achter de 38ste breedtegraad, al dus Reuter. Het gebruik van de term „38ste breedtegraad" is thans verboden voor officieren van het Ameri kaanse leger, aldus verklaarde een Amerikaans officier. Er is geen reden opgegeven voor dit verbod. In een redevoering voor de Assemblée heeft de Franse mi- nister-president Henri Queille Vrijdag verklaard, dat de rege ring alle stappen zal ondernemen om de arbeidsvrijheid te verze keren. Hij zette uiteen, dat de verhoging van de kosten voor levensonderhoud, die 12% pro cent bedraagt sinds Augustus van het vorig jaar, hoofdzakelijk te wijten is aan internationale fac toren. De toestand van het spoorweg verkeer schijnt te zullen verbe teren, nu de niet-communistische vakbonden, die de 48-urige sta king hadden uitgeroepen, hun leden hebben bevolen weer aan het werk te gaan op grond van een verklaring van de minister van transport, dat de regering niet gekant is tegen algemene loonsverhoging. De druk van het gas is vrijwel normaal, nadat een aantal arbeiders is teruggekeerd naar de gasbedrijven tengevolge van „vorderings"-besluit der re gering Verscheidene belangrijke in dustrieën gaven hun personeel loonsverhogingen van zeven tot tien proeent. Volgens een mededeling der Franse spoorwegen rijdt drie kwart van de treinen uit Parijs volgens het tijdschema. De in ternationale treinen liepen Vrij dagmorgen normaal. Er lopen slechts enkele treinen op de voor steden. De gas- en electriciteitsvoorzie- ning is normaal, naar de stede lijke autoriteiten verklaarden. De ibusstaking duurt nog voort. De Metro rijdt voor ongeveer vijftien procent. Het Franse kabinet heeft Vrij dag, na een bespreking van de bevindingen van de commissie Door het College van Rijksbe middelaars is de volgende bepa ling uitgegeven met betrekking tot de bijslag van 5 pet. op lonen en salarissen: „Overwegende, dat de regering op grond van de besprekingen die tussen de re gering en de Stichting van de Ar beid hebben plaats gevonden, een verhoging van lonen en salaris sen gemotiveerd acht, in voege als hieronder nader is gesteld; gelet op de artikelen 12 en 16 van het buitengewoon besluit Arbeidsverhoudingen 1945; beschikkende: bepaalt: 1. aan: a. mannelijke en vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder, b. mannelijke en vrouwelijke gehuwde werknemers beneden de leeftijd van 23 jaar; c. mannelijke en vrouwelijke kostwinners beneden de leeftijd van 23 jaar, wier normale inkom sten tenminste 2/3 deel vormen van de totale inkomsten, waar onder begrepen uitkeringen inge volge sociale voorzieningen, van het gezin waartoe zij behoren, wier loon is geregeld in een col lectieve arbeidsovereenkomst of bindend vastgestelde loonrege ling, wordt door de werkgever boven het rechtensgeldende, in geld genoten loon, een bijslag uit gekeerd ten bedrage van 5 pet daarvan. Deze bijslag zal voor de mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder tenminste 4 cent per uur bedragen. De bijslag overschrijdt niet een bedrag van 16,65 per maand; resp. ƒ3,84 per week of 8 cent per uur. De bijslag is voor de eerste maal verschuldigd over de loonweek, waarin 19 Maart 1951 valt. Ten aanzien van hen, die een maandloon ontvangen is voor de maand Maart 1951 de helft van deze bijslag verschuldigd. Chr. organisatie vaststelling voor collectieve arbeidsovereen- van de minimumlonen op 21.000 frs. per maand, uitbetaling voor de tijd van de staking en het achterwege blijven van iedere sanctie tegen de stakers. komsten, besloten onmiddellijk het vooroorlogse stelsel van rechtstreekse onderhandelingen en het vaststellen van lonen tus sen de directie van de staats spoorwegen en de vakverenigin gen van spoorweglieden weer in te voeren. Sinds 1939 zijn de lonen door het ministerie van vervoer vastgesteld. De Franse minister van Voor lichting, Albert Gazier, verklaar de, dat het verkeer op de voor naamste spoorlijnen Vrijdag 55 tot 65 pet van de normale om vang had bereikt en dat Donder dag 43 van de 50 hoofddiensten naar Parijs functioneerden. Het Franse Ministerie van Ver voer heeft bekend gemaakt, dat de arbeiders, die een oproepings bevel tot hervatting van 't werk hebben ontvangen en hedenmid dag 12 uur hieraan geen gehoor zullen hebben gegeven, als dienst weigeraar beschouwd zullen wor den en dientengevolge gestraft worden met een boete van dui zend tot 3 millioen francs of een maand tot een jaar gevangenis straf of onmiddellijke schorsing zonder behoud van salaris met de mogelijkheid van ontslag. Tweeduizend van de 12.000 mijn werkers in Noord Frankrijk zijn Vrijdag in sympathiestaking ge gaan. De Franse regering heeft Vrij dagavond besloten de lonen van alle arbeiders in het gebied van Parijs elf procent te verhogen. Het minimum-uurloon wordt namelijk van 78 op 87 francs gebracht. Het laagste uurloon in de provincie werd van 64 tot 74 francs verhoogd. 2. voor een bedrijfstak, waar in de naleving van het bepaalde onder 1. tot ernstige economische moeilijkheden zou leiden, kan door het College van Rijksbemid delaars, gehoord partijen en de Stichting van de Arbeid, dispen satie worden verleend. Verzoe ken om dispensatie moeten uiter lijk 31 Maart 1951 bij het college zijn ingediend. Zolang het col lege omtrent het verzoek om dis pensatie niet heeft beslist, wordt de verplichting tot het geven van de bijslag opgeschort. Indien het college het verzoek afwijst, moet de bijslag met terugwerkende kracht tot het onder 1 bedoelde tijdstip worden toegekend. 3. Zonder voorafgaande toe stemming van het College van Rijksbemiddelaars is het geoor loofd een bijslag, als aangegeven onder 1, eveneens toe te kennen aan mannelijke en vrouwelijke werknemers, als daar bedoeld, wier loon niet is geregeld in een collectieve arbeidsovereenkomst of bindend vastgestelde loon regeling. 4. Zonder voorafgaande toe stemming van het College van Rijksbemiddelaars is het geoor loofd aan mannelijke en vrouwe lijke werknemers beneden de leeftijd van 23 jaar boven het rechtens geldende, in geld geno ten loon, een bijslag toe te ken nen als hieronder is aangegeven: voor werknemers van 19 jaar pet. bijslag; voor werknemers van 20 jaar 2 pet. bijslag; voor werknemers van 21 jaar 3 pet bijslag; voor werknemers van 22 jaar 4 pet bijslag. '5. Onder in geld genoten loon wordt in deze beschikking ver staan vast tijdloon, -tariefverdien- ste, productiepremies en andere met de arbeid of met de prestatie of productie rechtstreeks verband houdende toeslagen, vaste of ge garandeerde tantièmes, doch niet de wettelijke kinderbijslag, winst uitkeringen en dergelijke. 6. Deze beschikking treedt in werking met ingang van heden. DUIZENDEN SOLDATEN NEERGELATEN. Generaal Ridgway vloog zelf laag over het gebied, toen de ope ratie werd uitgevoerd. De solda ten namen onmiddellijk stellin gen in om de Noordelijke troe pen ten Z. van het gebied in te sluiten en de Amerikanen, die van Seoel uit in N.W. richting oprukken, af te wachten. Tevens werden jeeps en grote artilleriestukken uitgeworpen. De landing aan de Imdjin heeft de verbonden troepen tot op 16 km van de 38e breedtegraad ge bracht. Aan het centrale front bij Tsjoentsjon trekken krachtige eenheden van de V.N.-troepen op naar het Noorden. Ten N. van Seoel zijn de Zuid-Koreanen in de opmars. De tegenstand werd overal overwonnen. De bedoeling van de luchtlan ding is de Chinezen tussen Seoel en de 38ste breedtegraad af te snijden. Luit.-gen. Ridgway, de com mandant van het achtste Ameri kaanse leger die de landing leid de, verklaarde o.m.: „Ons doel is de vijand te doden. Wij weten dat een groot deel van de Chinese strijdmacht al naar het N. is uit geweken, maar wij zullen trach ten te krijgen wat nog is overge bleven". De Amerikanen hopen een 15.000 man twee divisies te vangen. Behalve manschappen werden voertuigen, artillerie en zware uitrusting uitgeworpen. Volgens frontberichten hebben Britse tanks, die uit het Zuiden optrokken, reeds contact met de Amerikaanse parachutisten ge maakt. Ridgway heeft verklaard, dat de operaties verlopen zijn „zon der noemenswaardige verliezen". Na de Britse tanks heeft nu ook een Amerikaanse gemotori seerde strijdgroep met de lucht landingstroepen contact ge- maakt De stad Oeidjongboe, 20 km ten N. van Seoel, is door de Verbon den troepen bezet. Vijftien Amerikaanse „sabel- -straaljagers" waren Vrijdag in gevecht gewikkeld met meer dan 30 Mig-toestellen, straaljagers ._n Russische makelij. Het ge vecht duurde 15 minuten en vond plaats in de buurt van Sinoeidjoe aan de Koreaans-Mandsjoerijse grens. De Amerikaanse piloten verklaarden twee Chinese toestel len te hebben beschadigd. Volgens een communiqué van het achtste leger heeft een Ame rikaanse gevechtsgroep te Moen- san een verbinding met de lucht landingstroepen tot stand ge bracht. Aan de overige fronten wordt slechts weinig tegenstand ontmoet. De verliezen van de tegenstander op Donderdag wor den op 2.650 geschat. ENGELAND EN DE 38STE BREEDTEGRAAD. De Engelse minister van Staat, Kenneth Younger, lieeft Donder, dag in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van een lid der con servatieve partij inzaJke die 38ste breedtegraad verklaard, dat men beter kan wachten tot de Chinezen een aanwijzing hebben gegeven van hun bereidheid om tot een overeenkomst' te geraken, alvorens men kan zeggen hoever de Ver bonden legers moeten opnukken. DRUIVEN EN NIEUWE AARDAPPELEN. Vrijdag werden door de kweker Tt. van Leeuwen aan de Poeldijkse fruit- en groentenveiling de eerste blauwe druiven aangevoerd. Voor deze primeur werd 7,40 per kg betaald. Eveneens werden op de zelfde veiling aangevoerd de eerste nieuwe aardappelen door de kwe ker N. J. van Leeuwen. Deze wer den gewaardeerd op 2,tot I 2,80 per kg. Naar eerst thans bekend is ge worden, heeft een groep van on geveer dertig Amboimese ex- K.N.I.L.-militairen uit het kamp aan de Berenlaan te Djakarta op 2 Maart j.l. een Ambonnees ser geant-majoor, Gaspersz genaamd zodanig met stokslagen verminkt dat h\j onmiddellijk is over leden. Gaspersz was een der leiders van de Ambonnezen te Djakarta. Met enkele andere Ambonnezen had hij zich verzet tegen het be sluit om naar Nederland te ver trekken. Hij wilde te Djakarta demobiliseren om daarna naar Ambon te vertrekken. Twee van zijn collega's, die een overeen komstig besluit hadden genomen, werden ter bescherming uit het kampement gehaald en elders ondergebracht. Nederlandse mi litaire kringen te Djakarta zijn van mening, dat als aanstichters van deze daad optraden de ser geant Thomasoa en enige andere onderofficieren. De meeste deel nemers aan deze mishandeling met dodelijke afloop zijn met de „Romanaar Nederland ver trokken en men veronderstelde, dat zij in Nederland zullen wor den berecht. Van deze gebeurtenis is door de Nederlandse militaire autori teiten in Djakarta rapport uit gebracht aan de regering. Donderdag is tot lid van de ge meenteraad van Dinteloord be noemd verklaard de heer J. Pee- ters (K.V.P.) als opvolger van de heer A. de Pender (Arb.), die on langs zijn ontslag vroeg. Na de heer De Pender was nog een acht tal leden van de P.v.d.A.-fractie aan de beurt om tot de raad te worden toegelaten. De een na de ander bedankte evenwel voor de benoeming. Daarna kwam de K.V.P.-lijst aan de beurt, die bij de verkiezingen het grootste ge middelde heeft behaald. Vrijdagavond heeft de secreta ris van het N.V.V., de heer Ad. Vermeulen, in zijn wekelijks praatje voor de radio gesproken over de regeringsverklaring, de onmiddellijk daarop volgende prijsstijgingen en de resultaten der besprekingen over de loon politiek. Uitvoerig betoogde hij, dat de loonsverhoging van 5 pet. geen voldoende compensatie vormt tegen de gestegen prijzen. Hij gaf te kennen, dat het N.V.V. onder deze omstandighe den de regeringsbeslissing als onvoldoende moet afwijzen. Het N.V.V., zo zeide hij, heeft in de afgelopen vijf jaar getoond een grote mate van verantwoorde lijkheid te Gezitten en is eerst na grondige overweging tot dit be sluit gekomen. „Wij hebben de arbeiders zelf geleerd, dat wij er met loonsverhoging alleen niet komen, maar dat prijsbeheersing veel belangrijker is. En wat zien wij in de regeringsverklaring? Het op de cent na nauwkeurig vaststellen van de lonen der ar beiders tot een voor ons onaan vaardbaar peil tegenover een uit spreken van het vertrouwen in de werkgevers, dat zij de doorbe rekening van deze loonsverho ging zoveel mogelijk zullen be perken. Hiermee is een schrille tegenstelling tussen de loonbe- heersing aan de ene kant en de prijsbeheersing aan de andere kant gekenschetst. Om deze twee redenen moesten wij de rege ringsverklaring afwijzen," aldus de heer Vermeulen. Spr. besloot zijn betoog met de arbeiders tot discipline op te roepen. „Onder geen voorwaarde mogen zij aan stakingen deelne men, tenzij onder uitdrukkelijk parool van de besturen der bona fide organisaties. Wij zijn aan staken nog niet toe." Het N.V.V. zal nog een uiter ste poging wagen om het alsnog met regering en werkgevers eens te worden zonder te staken. Het officiële Joego-Slavische persbureau Tanjoeg heeft Vrij dag medegedeeld, dat drie Roe meense ministers zijn ontslagen, n.l. Georghe Vasilichi, de minis ter voor mijnbouw en olie-indu strie, de minister voor openbare werken, Petre Borila, en de on derminister van de voedselvoor ziening, Emanuel Vinea. Vasilichi wordt verantwoorde lijk geacht voor de sterke daling in de Roemeense olie-productie. Ook de vice-president van de Roemeense staatscommissie voor de inkoop van akkerbouwproduc ten, Sandu Constantin, is ont slagen, zo wordt gemeld. In de week van 11 tot en met 17 Maart j.l. bedroeg het dagge middelde der gecontroleerde vol ledig werklozen 155.506. Daarbij zijn ongeveer 40.000 personen, die wegens verminderde lichamelijke geschiktheid of wegens hun leef tijd moeilijk geplaatst kunnen worden. Het dagcemiddelde der gedeeltelijk en toevallig werk lozen bedroeg 26.984. Tegenover de voorafgaande week is het aan tal volledig werklozen met 5179 verminderd en dat van de gedeel telijk en toevallig werklozen met 1 4156.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1