M attheusPassion Zwitsatetlen UIT DE PROVINCIE De economische Jsituatie SARANT0 Aan de vooravond van de te Axel WAT BRENGT DE RADIO? DE ZWARTE VLEK HOOFDPIJN? De huisslachtingen Nederlandse lokvarkentjes naar Frankrijk agenda TERNEUZEN Twitsal Standpunt van ambacht en detailhandel Toerisme naar West-Vlaanderen AXEL. HOEK. OVERSLAG. VLISSINGEN. ZUIDZANDE. LOODGIETER VAN DAK GEVALLEN. verband met de uitvoering de van de M. I'.» welke aan e \oor op die op de taal na, ge- provincie Zeeland heeft de minis. ie vciuucm r 07«,ton meikj na- WTI.I.F.M MENGELBERG IN ZWITSERLAND OVERLEDEN. Dr. Willem Mengelberg is in djn villa te Schuls overleden, .lij zou 28 Maart tachtig jaar geworden zijn. Op vragen van het Tweede Ka merlid Stokvis (C.P.N.) in ver avond van Pasen te Axel plaats vuiui leeK ons net volgende arti kel» verschenen in »De Groene Amsterdammer" van de hand van de bekend" musicoloog IVIatthijs Vermeulen, niet van belang ont bloot. Plaatsgebrek weerhoudt ons hpi o-phele artikel op te nemen, enig - izangers gemakkelijk kunnen keurd, vorden verbeterd in de praktijk. januari 1951 waren er in Zonder extravagant optimist te zeeland 30 gemeenten met 88 011 ;ijn mocht men die minimum be- inwoners, in welke gemeenten langstelling voor een uitstekend gl82 huisslachtinigen niet werden idee en een voortreffelijke arbeid gek€urd als bereikbaar beschouwen. Maar Uet VOOrnenien bestaat met in wat er gebeurde hebben wij ge .ueengoed is geworden van het ter van Sociale Zaken, Nederlandse volk. De vertaling, mens de minister van Landbouw, bewerkt kennis, zorg, muzikala het volgende geantwoord: affiniteit en geduld, verscheen, I Het is juist, dat er op 1 Januari en zij paste bijna letter voor let- 1950 in de provincie Zeeland 61 ter bij de noten. Enkele kleine gemeenten met in totaal 154.492 onvolkomenheden hadden met inw0ners waren, waarin 14.126 overleg tussen dichter en huisslachtingen niet werden ge_ doch het belangrijkste laten wu hieronder volgen. „Wij zijn weer een jaar verder onderweg naar een zeker punt in dt ruimte, waar wij met de regel maat der hemeltekens de Pass.es van Bach ontmoeten op onze baan langs de zodiak. Passies vol gens Matthaeus, Johannes, en de ze keer zelfs ene volgens Lucas, hoewel haar echtheid dubieus is. Passies in het Concertgebouw, in de Kerk van Naarden, van Edam, in de Amsterdamse Wester kerk, in de kerk aan het Spui, en op nieuw, nogmaals in het Concert gebouw, in dozijnen andere oor den van ons Hollands univer sum. Duizenden gaan luisteren; honderdduizenden leze wat er over geschreven wordt. Men kan de affiches niet ontlopen. Hoeveel voorbijgangers zouden denken aan „de man van smarten", die zich uit liefde voor de mensen zien, en wij schijnen het zelfs te an vaar den. Geen twee der hon- lerd verenigingen van het Hol- inds universum, die jaarlijks de Mattheus-Passie uitvoeren, heeft lat greintje initiatief, energie, ernieuwingslust durven inzetten egen de indolentie, de sleur, de gemakzucht, het formalisme ener raditie welke slechts steunde op ■outine. Niet eens Bertus van Lier, ofschoon hij de prijzens- va arde en normatieve bedoelin, leeft om de handeling der Pas- p te herplaatsen in het directe verband met de gemeenschap, met het volk waartoe zij zich van IN I PRIMEUR VAN „SLANG-WATERLEIDING" ZUID-BEVELAND. De landbouwer J. Nieuwenhui- zen te Rilland-Bath heeft thans van de hoofdweg naar Goes is ge legen en waarin hij tot dusver was aangewezen op regenwater of op water, dat met tankwagens werd aangevoerd. De zoetwater voorziening op de Zeeuwse eilan- Afd. Automontage: E. Boone en J. Walhout, Terneuzen. Bevorderd naar 3e leerjaar: Afd. Schilderen: M. van Dam, Westdorpe en F. de Zeeuw, Ter- neuzen. Afd. Schilderen (Verv. klasse): C. de Schrijver, Lamswaarde. Afd. Scheepsbouw: W. Elve en H. Daarna reikte de voorzitter de getuigschriften en verklaringen uit aan de leerlingen en wenste ieder persoonlijk geluk met het behaalde resultaat. en uiiuisi ^.a i^p^eT^inivipPIH^kii^rlir»Sn Ala- scneepsuouw: stromend water in zijn boerderij, t™!'TUdens de cursus komt men PT®r^w^e ZaamTagt' die op een afstand van ca 600 m 1]een tot praten over het werk. ^xel; L. L„'0kgg' 1 Nu richtte de heer De Nie zich tot de Lijser, Hoek. hen op een andere wijze. Hij zeide Afd. Timmeren: J. Sol en K. de o.m.: Jullie staan deze avond aan Quelery, Terneuzen het eind van veel moeilijkheden. Toch zijn er nog andere, n.l. die welke niet tot net van uenom,, maar tot het leven. In deze donke den is voor vele afgelegen boer- re tyden is het moeilijk in de toe derijen altijd een probleem ge- komst te zien. Het lijkt soms, of «1 - ±- - Lt^Jnvinnnl iv, /l/\ lilinl/ortn CTO- weest. Een grote hinderpaal vormden steeds de hoge kosten voor de aanleg van de dikwijls zeer lange toevoerleidingen Een draad- en kabelfabriek uit Amsterdam (de Draka) heeft thans de boerderij van Nieuwen- huizen de primeur gegeven van een soort slang-waterleiding, die over een afstand van 600 meter binnen een uur tijds werd aange- we opzettelijk in de donkerte ge dreven worden. Verlies evenwel niet het vertrou wen in deze wereld. Jullie hebben nu een eindpaal bereikt. Het volte leven zal jullie aandacht vragen. Zie in dit leven, zover jullie zien kunt en dan ontdekt men dat men weer verder kan zien en dat men verderop, steeds verderop kan ko men. Men moet niet denken met één ruk iets te kunnen bereiken. Met de wens dat zij die nu de Tang van 1 October 1951 alle nog bestaande 'ontheffingen in de pro vincie Zeeland, verleend op grond van het bepaalde In artikel 6a van de Vleeskeuringswetin te trekken 311 geen nieuwe meer te verlenen. tegen""een hout liet nagelen om richt zelfs Bertus van Lier een beetje goede wil en zachtheid heeft niet de vrijheid gevonden trbrengen op aarde. Als hij van- om een logische overeenstem- daag terugkwam, wat zou mj zelf denken, ziende hoe wij bezig zijn te doen? Ondertussen, terwijl we een jaar verreisden met onze zon, bleef alles hetzelfde, behalve dat Van der Leeuw stierf. Van der Leeuw, de grote dode, was een bewonderaar, een kenner van Bach, voornamelijk van de Matthaeus-Passie. Hij schreef er een boekje over dat men in deze dagen weer kan zien liggen ach ter de ruiten van menige winkel. Toen hij het ambt waarnam van minister wenste hij dat de Mat thaeus-Passie hier gezongen zou kunnen worden in 't Nederlands. Hij verlangde dit op degelijke gronden. Hij meende dat een tekst welke voorbeeld en les wil zijn van de verhevenste daad, niet verhinderd mocht worden door een vreemde taal om de hoorders rechtstreeks te raken in de kern van hun wezen. Hij achtte het tevens onraadzaam, dat de diep ste ervaringen, welke hij door de ze tekst, geholpen door zulke mu ziek, bereikbaar voelde, aan zo vele duizenden onzer landgenoten jaarlijks verstrekt werden in het Duits. Geen enkel steekhoudend argument kon worden opgewor pen tegen dit redelijk plan. Wij vertalen de Bijbel. Wij vertalen Shakespeare, Sophocles, Molière, Dante, Homerus, Virgilius, Goethe en tientallen andere res pectabele, illustere poëten. Waar om zouden de versificaties van zekere Picander, die Bach diende als librettist, taboe zijn? Alleen de gewoonte kon de onaantasi- baarheid verdedigen van gerijmel dat- geen andere verdienste bezit dan ais aanleiding tot compone ren gebruikt te zijn door Bach. In een periode van nationale herrijzenis leek de wet der traag heid 'het minst geldige der motie ven voor iemand als Van der ming te verwezenlijken tussen zijn doel en zijn middelen. Want welke taal spreekt de gemeen schap, die hij tot het nauwst contact wil leiden met de essen- tieelste en" intiemste aller trage dies? Het stellen der vraag levert reeds 't bewijs hoe onmis baar de Hollandse taal hier is voor de meest juiste vertolking van dat drama. Ook hij zit ge vangen in het immobilisme van een° muziekbedrijf, welks toon Van der Leeuw grondig wenste te wijzigen. Bij anderen echter, bij sommigen die Van der Leeuw om 't hardst roemen, en bovenal bij de minister door wie hij werd opgevolgd, zou de onverschillig- 'neid, de passieve tegenstand wel ke ieder aan de dag legde jegens dit vruchtbaarste zijner voorne mens, nog meer verbazing moe^ ten wekken. Men mag iemand aerust vertrouwen, die zegt, dat er bij ons iets veranderd zal zijn wanneer overal in Nederland de Matthaeus-Passie gezongen wordt in 't Nederlands, en dat zulk een verandering gelijk zal zijn aan een herleving." De Nederlandse varkensfokke- -ij"heeft langzamerhand het peil bereikt van de Deense, die jaren lang aan de top op het gebied van de varkensj'okkerij heeft gestaan. Dit is wel gebleken uit het feit, dat de Franse regering Nederland heeft verzocht 500 stamboekwaar. dige fokzeugjes te leveren", aldus deelde men val» de zijde der Ne dcrlanidse varkenscentrale mede. Woensdagmorgen is het eerlste kwantum, bestaande uit 100 zeug jes, in Almelo en Hardenberg op geladen. De Nederlandse fokkers zijn zeer verheugd over deze exportleve. rantiie niet alleen vanwege de er kenning' van de kwaliteit van hun fotomateriaal, maar tevens omdat da prijzen 'behoorlijk genoemd kunnen worden. Frankrijk betaalt namelijk een prijis, variërende van 70 tot 75 Deze leverantie is d>e eerste van Nederlands varkensmateriaal aan Frankrijk. legd en bovendien in die tijd was lhool verlieten, dit vertrouwen aangesloten op de hoofdleiding en zldjen vinden en de wil verder te op het watersysteem van de boer- zien en Weer verder, hoopte hij derij. Anders zouden hiervoor da- voor allen het beste in de toekomst en nodig zijn. Deze nieuwe buig- die voor hen ligt. B J - 1 Na dit officiële deel der bijeen komst werd tot de uitreiking der getuigschriften overgegaan. De volgende getuigschriften wer den uitgereikt: Afd. Schilderen: U. Wulffaert, Sas bare pijpleiding is genaamd „poly- theenbuis", die volgens de fabri kant lichter is dan water, is ver vaardigd van materiaal, dat che misch en biologisch onaantast baar is. Bij bevriezing van het er zich in 'bevindende water barst de van Gent. D .Bareman en L buis niet, die bovendien een wa terdruk van meer dan 30 atmos feer kan verdragen Door een van te voren gegra ven 1 meter diepe groeve door het land werd de buis (z.g. Draka- tileenbuis), van een door een trac-, tor getrokken haspel afgerold en Aid. Metselen theor. cursu. door enkele mannen onder toe-l Kempe, bui. Afd. Timmeren Geers te Terneuzen; R. v. d. Ber- ghe L. Lootens en J. Remery Sas van Gent; C. van Gremberghe, Axel en J. de Vrieze, Sluiskil. Afd. Timmeren (theor. cursus) J Gelderland, Vogelwaarde. Afd. Bankwerken: I. Dierx en C Weststrate, Terneuzen. Bevorderd naar 4e leerjaar: Afd. Schilderen: E. Doolaege, Sas van Gent. Afd. Timmeren: A. v. d. Bulck. Sluiskil; P. Michielsen-en A. Wis se, Terneuzen; M. Giele, Vogel waarde. Afd. Metselen: C. Kaijser, Terneu zen; P. Spruitenburg, Zaamslag en J. Francke, Philippine. Afd Bankwerken: J.v. Dam, West- Bij eerste stemming werden op dorpe; C. van Deursen (Lood-zink- voordracht van het bestuur geko- werk)', Axel; A. Dieleman, Hoek; zen de heren J. van den Berge en R. Kint <ld-znkw.), Kloosterzande; l de Meij, waarmede het bestuur J. Walhout (ld-znkw.) en F. Lau- weer was gecompleteerd tot ne- ret, Sluiskil. gen leden. Afd. Automontage: L. de Rijke, Medegedeeld werd nog, dat een Terneuzen; Ch. de Fouw, Hoek: A statutenwijziging wordt voorbe- Haars, Philippine; F. v. d. Westen HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Hieite- 8 uur: Biosc. Whisky als wa ter". AXEL: Torenlokaal Ned. H. Kerk, 8.30 uur: Toelichtings avond in verband met de uit voering Mattheus Passion. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: BI osc. Whisky als wa ter" Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Operette". AXEL: Ger. Kerk, 6 uur: Uit voering Mattheus Passion. Het Centrum, 6.30 en I uur: „De gebroken pijl". Het Centrum, Openbare vergadering Ouidlen van Dagen. zicht van een uitvoerder van het Afd. Bankwerken (theor. cursus) aannemingsbedrijf Visser en Smit W. Koole, Terneuzen; J. Pladdet en te Papendrecht en een hoofdop zichter van de Waterleiding-mij „Zuid-Beveland" in de lange geul gelegd. Binnen een uur had de| boerderij stromend water. Uitreiking Getuigschriften Avondvaktekenschool. Nadat de directeur op de voor laatste lesavond de overgangsrap- C. Zegers, Hoek. Afd. Bankwerken: O. Dehulsters, C van Gremberghe, J. van Kout e- ren C. de Maree en W. Rijckaert, Sluiskil; J. den Exter en M Jan sen, Axel; M. Dhaene, Westdorpe en J. Jansen, Hoek. Afd. Electrotechniek: C. Luijcks, Sluiskil; J. Riemens en J. de Smit, Terneuzen. Afd. Automontage: H. Klaassen, Terneuzen; A. Faas, Sluiskil en laatste lesavunu uc uvci6uu6piuf Cn(TQrc Philinninp porten in de klassen had uitgereikt, Segers, Philippine. vond gisteravond de uitreiking Een verklaring vooi het met plaats van de getuigschriften en vrucht volgen van de vervolg- or verklaringen aan de leerlingen der hospitantencursus werd uitgereiKi Avondvaktekenschool alhier. Hiervoor waren in de ruime tekenzaal de leden van het school bestuur, directeur en leraren, als mede de leerlingen bijeengekomen die in het bezit van een degelijk ge tuigschrift of verklaring konden worden gesteld. De voorzitter de heer Ir A. P. Lindenbergh, memo reerde dat de cursus in October '50 was aangevangen met 186 leerlin gen, waarvan aan het einde nog 181 aanwezig waren. Enkelen had den niet de energie om vol te hou den. De meesten zien gelukkig in, dat de opofferingen, welke ze zich getroosten om hun vakkennis te vermeerderen, v ruchlen afwerpen En dan is ook «het bezitten van een diploma van des te meer waar de, omdat men er moeite voor heeft moeten doen. ZATERDAG 24 MAjAKT HILVERSUM I: 7.00 Nieuws 7Aö Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Graan 8 18 Causerie; 8.23 Orgel 8.45 Gram.; 9.30 Waterstanden 10 00 Causerie10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de arbeiders j 11 35 Clavec'mbebrecital12.00 Gram.; 12.30 Mededeltogeiï; 13.00 Nieuws; 13 15 Dansmuziek; 13.45 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.30 Orgel; 15.00 Boekbespreking; 15 15 Accordeon; 15.45 Causerie; 16.00 Gram.; 16.30 Sport; 16.45 Orkest; 17.30 Voor de jeugd; 18 00 Nieuws; 18,15 Varia; 18.20 Oram.18.30 Volksmuziek; 19.00 Art staalkaart; 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20 15 Cabaret; 21.15 Tiröler muz.; 2l!45 Soc commentaar; 22.00 Sex. tet; 20.25 Hoorspel; 22.45 Kwar tet; 23.00 Nieuws,; 23.15 'Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws^ 7j95 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Neuws; 8.15 Gram.; 8.25 Plechfcighécien van de Paaszaterdag; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 -Gram.; 12.00 Angelus; 12.07 Orkest; 12.30 Me dedelingen; 12.95 Zonnewijzer 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest; 13.45 Gram.; 14.OO' Piano; 14.20 Eng. les; 14.40 Amateursuitzending 15.10 Kroniek'; 15.45 Orkest; 16.30 Liturgische muziek; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Film; 18.15 Klank beefld18.25 Orgel; 18.40 Gram 18.53 Reportage; 19.00 Nieuws 19.15 Causerie; 19 27 Poli iekapel; 19.52 Weekoverz cht; 20.00 Nws.; 20.05 De gewotne man; 20.12 Gram 20.15 Lichtbaken; 20.40 Voor de heren; 21.00 Gev. progr.; 21.53 Eieren zoeken; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.32 Gram.; 13 00 Nws.; 13.15 Zigeunerorkest; E3.4S Orkest; 14.45 Gram.; 15.00 Matheus Passion; 17.30 Gram.; 17.45 Accordeon; 18.00 Gram.; 18.15 Accordeon; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19 30 Pia no; 19.50 Causerie; 20.00 Orkest; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Lichte muziek; 21.45 Gram.; 22,00 Nws.; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nieuws; 23.20 Gram. Het Sociaal Orgaan voor Am bacht en Detailhandel, waarin vertegenwoordigd de hoofdgroep ambacht, de bedrijfsgroep Detail handel, de Chr. Middenstandsoond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Katholieke Middenstands, bom» heeft zich beraden over de maatregelen op sociaal en econo misch gebied, die de toestand des lands vereist. Het Sociaal Orgaan gevoelt de behoefte uiting te geven aan de overtuiging, dat ook de onderne mers in ambacht en detailhanidel berei'd zijn hun deel te dragen in de lasten, die door de ontwikk ling der internationale verhoudingen aan het volk worden opgelegd, vooroopgesteld dat deze lasten zo danig behoren te worden verdeeld, dat jegens alle groepen onzer sa menleving de sociale rechtvaardig heid wordt betracht. Indien zich de noodzaak mocht doen gevoelen over te gaan tot het geven van prijs voorschriften, raag woi|ien verwacht, dat d eoverheid ten deze niet zal ingrijpen dan na overleg met de organen op het ge bied van ambacht en detailhandel eneinde te waarborgen, dat de beslissingen rekening houden met ie redelijke belangen van het be drijfsleven. Voorts gevoelt het Sociaal Or gaan behoefte er op te wijzen, dat een groot deel van de ondernemers n ambacht en detailhandel een in. komen geniet, dat slechts weinig a "wijkt van de lonen der arbeiders en in bepaalde gevallen zelfs daar beneden blijft. Voor de betrokken ondernemers moet oen redelijke compensatie >an de gestegen': kosten van le. -en-onderhoud als een ©is van bil- ijkheid worden beschouwd, terwijl men tevens een open oog zal die nen te hebben voor de financiële en economische moeilijkheden, welke thans voor ambacht en de tailhandel uit de prijsontwikkeling voortvloeien Tenslotte geeft het Sociaal Or gaan uiting aan zjjn vertrouwen, (lat de ondernemrs in ambacht en detailhandel door het betrachten van de hun eigen zelftucht en door een welbewust streven naar een zo groot mogelijke "mat© vasi efficiën cy ook in deze voor hen zo moei lijke omstandigheden zieh zullen doen kennen als een maatsehappe- iijke groep, die zich haar verant. woordelijkheid jegens het volk ten volle bewust is". De West-Vlaamse vereniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer „West-toerisme heeft een plan voor het toerisme „Langdurige vacantie in West- Vlaanderen" uitgewerkt. Op initiatief van bovenvermeld hotelverbond heeft „West-toeris me" een gemeenschappelijk pro- pagandafonds ingesteld, waarbij aan alle in het buitenland wonen de toeristen vreemdeling of Belg een bedrag van 200. 300 of 500 francs wordt toegekend voor een verblijf van 7, 10 of 14 achtereenvolgende nachten in het zelfde West-Vlaams hotel of pen sion. Dit bedrag wordt alleen uitge keerd voor verblijven buiten het volle seizoen, van 1 Mei tot 10 Juli en van 27 Augustus tot 30 September. Voor kinderen van 4 a 10 jaar wordt de heltt betaald. Ook sommige winkels zullen deze touristen bij hun inkopen reducties geven. aan: Afd. Schilderen: W. van Tatenho- ve Terneuzen; A. Jansen van Ro- sendaal, Axel; P. v. d. Bulck, IJzendijke. Timmeren (Tlieor. Rijks- WerkpIaats-Vervolg-cursus)J. M. Koch, Terneuzen. Afd. Metselen (Theor. Rijkswerk- nlaats-Vervolg-eursus)J. de Bokx, Terneuzen; M. de Bruijne, Zaam slag en Th. Verschorre, Philippine. Afd. Timmeren: M. Cornelissen, Zaamslag: J. Kalfsvel Sas van Gent en G. Zegers, Hoek. Afd. Bankwerken: J. Klaassen, Terneuzen; E. de Clercq m,,-' Groene, Westdorpe link, Axel. Afd. Electrotechniek: G. Vioen en L. de Wit, Axel. Afd. Lassen: A. Dieleman, M. Diab be en K. Witte, Terneuzen; A. van Doeselaar, Hoek; A. Lafort, kil en M. Loof, Hoek. Voor zover niet tussen haakjes vermeld betroffen de behaalde ge tuigschriften en verklaringen het volgen van een cursus waarbij (ook) praktijk werd gegeven De bevordering in de lagere klas sen was als volgt: Bevorderd naar 2e leerjaar Afd. Schilderen (verv. klasse) Apers, Zuiddorpe; F. Baert, Clinge J.' Cornells, Hoofdplaat; G. van Keken, Nieuw Namen; F. Verschel ling. Axel on P. Wilhelm. Zaam- slag. Afd. Schilderen (Hospitanten)A Dolleman, Axel en B. van .Tole, Kloosterzande. Afd. Timmeren: C. Lensen en A. Jansen, Terneuzen. Afd. Timmeren (Hosp.): A. van Driel, Terneuzen en M. de Putter, Axel. Afd. Bankwerken: P. Hamelink, G. v. d. Berghe, J. Nieuwelink en A. Stoffels, Terneuzen. Afd. Eleetroteehniek: J. Hofman, Sluiskil. Sas van Gent"en R. de Wit, Philip pine. Bevorderd naar 5e leerjaar Afd. Schilderen: Th. Eeman, Vo- gel waarde en B. de Smet, Sluiskil. Afd. Metselen: R. Claepssens, Sas van Gent; A. Heijens, Philipipine; F. de Rooij, Vogelwaarde en J. de Vos, Sluiskil Afd. Timmeren: C. Kaijser, J. de Kok en C. Weststrate, Terneuzen; A. de Gionckel, J. den Hamer en R. Steel, Axel; W. de Jonge en A. de Koeijer, Zaamslag; M. Hame link, Spui. Afd. Bankwerken: G. Kint (lood zinkw.), Kloosterzande en M. Van- hijfte, Sluiskil. Afd. Bankwerken: A. Baarl, Sas van Gent; P. Harms en J. van Pa^ sel, Sluiskil; M. Oppeneer er, I. Meesen, Axel; P. Remeijnsen, Hoek. Afd. Electrotechniek: M. de Groe ne en P Sol, Terneuzen; J. Diele man, Sluiskil; H. 't Gilde en A. Vervaeck, Westdorpe; A. Neve, Kuitaart; P. Peeters en C. Wie- land, Axel; F. Donze en C. M. Op peneer, Zaamslag. Afd. Automontage: D. Buijze en G. Buijze, Terneuzen; L. den Engels man, Spui; J. van Drongelen, C. Kolijn en J. van Loenen, Axel; A. van Peer, Sas van Gent; M. van Tatenhove, Sluiskil; Ch. de Pooter, J de Pooter en J. v. d. Velde, Zaamslag en G. Wieckardt, Hoede- kenskerke. reid waarop in 1951 de koninklij ke bewilliging zal worden ge vraagd, waarna de voorzitter de ze vlotverlopen vergadering met een opwekkend woord sloot. Aanbesteding woonhuis. Gister werd door architect W. Voogt te Terneuzen aanbesteed het bouwen van een woonhuis op De Knol. Voor de percelen waren de hoogste en laagste inschrijvers: Metsel- en timmerwerk: J. C. de Vos, Zaamslag, 17.010; Gebr. Simons, Terneuzen, 14.540. Loodigieterswerk: W. J. de Bruijn, Terneuzen, 1800; M. Wieland, Hoek, 1124. Eelectriciteitswerk: P. van Her- mon, Hoek, 665; W. J. de Bruijn, Terneuzen, 490. Schilderwerk: A. J. Kiel, Hoek, 1256; Gebr. Calle, Terneuzen, 1100. Voor de massa; J. van 'tHoff, Hoek, ƒ19.490; G. Meeusen, Hoek, 17.580. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers per perceel. Vrachtwagen in de sloot. Tussen de Kruisstraat en Over slag kwamen ter hoogte van de Kaaidijk een grote vrachtwagen welke "met bomen was geladen, Jaarvergadering Afd. Axel -n gloot terecht. De vrachtwa- van de V.A.R.A. gen mo8St op de smalle berm uit- Woensdagavond vergaderde de wijken en verzakte door het afd Axel van de V.A.R.A. grote gewicht in de diepe sloot. In deze vergadering werd het Op de wagen waren met minaer bestuur samengesteld als volgt: dan 15.000 kg bomen opgestapeld. J J Ortelee. voorzitter; J. A. Alle bomen moesten worden ge- Roose, secretaris; G. M. v. d. lost. Aan de wagen werd mate- Berge, penningmeester en J. Fol- riële schade aangericht kertsma en C. van Bendegem als leden. Als afgevaardigden naar de dis trictsvergadering te Vlissingen Auto tegen electrische paal. Ter hoogte van de Kruisstraat- Pereboom kwam een jeep met werden gekozen" de heren C. Ha- aanhangwagen tegen een electn- WC1V1 TA -11 HmrHat Hp aeh- melink Roose. J J Ortelee en J. A. 1 sche paal terecht doordat de ach teras brak. De aanhangwagen viel om met het gevolg, dat het Jaarvergadering Harmonie I he]e stej met de paal in aanra- „Concordia". king kwam. Aan de wagens werd Onder voorzitterschap van de grote schade aangericht. "W—1 1 1* 1 J AM /I/-\ Vzl 1 O I heer J. Blok hield „Concordia1 haar matig bezochte jaarverga dering in het café van de heer Cam. de Coninck. Met een kort résumé van het Tegeltableau in R.H.B.S. Op 4 Mei a.s. zal in het gebouw belangrijkste uit het met zo fraaieNri^wvliet de toon| tegeltableau worden onthuldl ter concours in in mineur aangaf, riep de voor zitter nog enkele punten m her nagedachtenis aan de 42 oud leerlingen en leerlingen der school, die hun leven in de oor- innerlng teiug. p I i0g gaven De nabestaanden der notL„dTe to.de,- p,-Ho Het debuteren in de lste onthulling uitgenodigd. Roman i door NIEK VAN DER ZWAAN. (Nadruk verboden), 31) Zaterdags werd het bericht van de benoeming van Miep Jacobs gepubliceerd. Intussen was er een contract opgemaakt, dat door beiden werd getekend. „Zo," constateerde Wijnandse voldaan. „Daarop geef ik van avond een klein fuifje, jongeda me. En daaraan ontkom je niet. Ik bel straks mijn moeder in Utrecht op en dan gaan we na het eten met z'n beiden naar de stad. Moeder voegt zich bij ons en misschien ook mevrouw Nieland en dan gaan we ge zamenlijk ergens heen. Een be tere chaperonne als mijn moeder zal er zeker niet te vinden zijn. De één of andere verdwaalde Willemspoorter zou er misschien wat van kunnen denken, als hij ons vanmiddag met z'n tweeën zag." „Denken is het ergste niet," lachte Miep. Jawel, want ze denken hier liemaa] hardop. En nu hindert mij dat wel niet zo heel erg, want per slot van rekening ben je mijn naaste medewerkster, doch het is misschien beter, dat we de schijn vermijden." Hij keek in zijn spoorboekje en vervolgde: „Om kwart voor drie met de trein hier vandaan. Dan nemen we een taxi, halen moe der op, nadat we daar eerst thee gedronken hebben en daarna gaan we de stad in. s Avonds eten we in een rustig restaurant, waar ik een mooi strijkje weet. Geen jazz of iets dergelijks, maar mooie muziek. En dan zullen we trachten kaarten te krijgen voor het U.S.O. Ik geloof dat dit or kest vanavond een uitvoering geeft. Wacht, ook dat kan ik te lefonisch te weten komen. Ga je er mee accoord?'' Haar schitterende ogen gaven hem het antwoord en hij belde Utrecht op. Het werd een prettig weekend Mevrouw Nieland bleek die dag afgereisd te zijn om de Zondag bij een oude schoolvriendin door te brengen en Wijnandse's moe ier veroverde onmiddellijk een plaatsje in Miep's gevoelige hart Maar ook omgekeerd. „Mijn zoon heeft het altijd erg druk," zei mevrouw Wijnandse, toen ze gezamenlijk thee dron ken in de gezellige huiskamer, maar hij denkt van tijd tot tijd toch aan mij." „Dat U niet eens wat meer in willemspoort komt," meende het meisje te moeten opmerken. „Ik kan heel slecht tegen rei zen," verklaarde de oude me vrouw", en ben dan ook in de loop der jaren een echte huismus geworden." „Ik zal U volgende week met een auto laten halen en dan rij den we heel kalm naar Willems poort," besliste Wijnandse. „Ik heb trouwens nog iemand be loofd de zaak te laten zien en zij kan dan meteen meerijden.' Mevrouw Nieland?" infor meerde Miep. Hij knikte bevestigend. „Is dat naar Uw zin moeder? We halen U dan Woensdagmorgen op, U eet 's middags in Willemspoort en na de middag brengen we U weer rustig thuis.'' Ze glimlachte. „Ik vind het uitstekend en verheug me er ai bij voorbaat op." Het diner en een concert beslo ten deze prettige middag en avond. Om half twaalf bracht Wijnandse zijn moeder met eei taxi naar huis, waarna de wagei de beide overige passagiers naa het station reed. Onderweg con stateerde Wijnandse min of meer tot zijn schrik, dat ze prec:c- vijf minuten te laat op het station zouden aankomen voor de laat ste trein naar Willemspoort, zo dat hij de chauffeur order gaf hen naar huis te rijden. „Ja maar, zeg," protesteerde het meisje, „dat kost toch verba zend veel geld?" „Wel, en wat zou dat voor die ene keer? Vandaag moeten we maar niet op een tientje kijken. Overigens, waar wil je anders blijven vannacht? Ik kan toch moeilijk met je in een hotel gaan overnachten." Gelukkig was het donker in de wagen, zodat Wijnandse de blos niet kon zien, die over haar wan gen kwam. In stilte hoopte het meisje, dat maar niemand van de Willemspoorters zou zien, dat Wijnandse haar met een taxi naar huis bracht. Haar wens ging in vervulling, want het was reeds over twaal- /en, toen de wagen voor Miep s 'voning stopte. Zelf kwam ij liet uit de auto waarvoor ze ïem dankbaar was en toen iven later de auto bij zijn pen- ion stopte, gaf hij de chauffeur en royale fooi. Er brandde nog licht in de oorkamer. Even betrok zijn ge- cht. Was mevrouw De Rooy /eer speciaal voor hem opge bleven? Hij zou op die manier liet eens meer laat durven thuis komen (Wordt vervolgd). orde. Het debuteren in ifd was niet bepaald een succes en het zal van de uitslag te Hulst afhangen, of „Concordia" in de toekomst zich in de eerste afd, zal handhaven. Zo werd ook het solistencon- cours te Hoek gememoreerd met de aldaar behaalde resultaten en volgde een opsomming van de prestaties, die het afgelopen jaar aan openbare concerten, serena des, enz. waren geleverd. Ook de toneelopvoeringen onder regie van de heer A. J. Sol werden ver meld. Het aantal donateurs daalde enigszins en bedroeg in 1950 circa 340. Het bestuur overweegt een actie tot aanwerving van nieuwe honoraire leden in de a.s. zomer De partiële vernieuwing van in strumenten werd voortgezet. In 1950 werden drie nieuwe klarinet ten aangeschaft. Het jaarverslag eindigde met te wijzen op de noodzakelijkheid werden gekozen <ie heren van de opleiding van nieuwe wer- Riaseeuw en H. P. Everwijn. kende leden, gezien de bezetting van het korps. Was dit overzicht alzo enigs zins somber gestemd, een licht punt en ook een stimulans voor de toekomst was het pas achter ons liggende solistenconcours te Biervliet, waar één onzer solisten de op één na fraaiste prestatie leverde. Het financieel verslag leverde een klein batig saldo op. Bij de bestuursverkiezing deed de voorzitter de mededeling, dat de heer A. B. van Maale, die ge durende 28 jaren bestuurslid is geweest en daarvan 20 als vice- voorzitter heeft gefungeerd, om I gezondheidsredenen ontslag heeft genomen. De voorzitter wijdde aan het heengaan van dit oudste be stuurslid hartelijke woorden van waardering voor het vele. door hem in al die jaren in het belang van „Concordia" gedaan. Moge hem een aangename levensavond beschoren zijn! Bij de periodieke bestuursver kiezing werden de drie aftredende leden de heren J. Blok, F. C Audenaerdt en A. Th. 't Gild<" herkozen. Daarop kwam aan de orde ar vervulling van twee vacatures. (Aanbesteding-, Door het gemeentebestuur werd onderhands aanbesteed de bouw van. een zuiveringsinstallatie. Er waren 5 inschrijvingen t.w.: P. v. d. Sande en Den Exter Breskens/Oosfcburg 32.500 C v d Klippe, VUssiirïgen 31.300 L. v. d. Klippe en La Gaisse, Vlissingen 30.000 (P. H. Hulberts, De Bilt 27.680 A M Dierings, Cadzand 24.838. Ouderavond. In de openbare lagere school werd een Ouderavond gehouden. Voor de aftredende leden der Ouderoomnnlssie, t.w. de heren J. A. van Dijike en P. W. de Witte, die beiden niet herkiesbaar waren, J. C P. Besloten werd met de oudste kin deren een schoolreis te maken naar Zuid-Limburg en met de jon. gere kinderen naar Knokke. Het hoofd der- school vertoonde enkUe films. In de pauze werd thee aangebo den. Bij de romdVraag vroeg de heer B. Goedegebuur om d,e tussen de schooltijden overblijvende leerlin gen weer van warm drinken te voorzien, evenals dat vroeger hel geval was. De mogelijkheid daartoe zal worden onderzocht. Voor de aanvang van de verga dering bestond gelegenheid' het werk der leerlingen te bezichtigen. Donderdagmiddag is de 58- jarige loodgieter J. H. Baardman te Rotterdam uit een 12 meter hoge dakgoot van een huis in de Stampioenstraat gevallen. Men vermoedt, dat de man is uitgegle den bij zijn werkzaamheden. Hij kreeg een schedelbasisfrac- tuur en werd naar het Zuider ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2