logomotief UIT DE PROVINCIE De bemanning van de verbrande „Bonaire" te Rotterdam KERKDIENSTEN J De Engeland-Nieuw Zeeland-race DE ZWARTE VLEK RIJWIELEN Vakverenigingsleiders terug uit de Ver. Staten Chr. Middenstandsbond over de regeringsmaatregelen a J granaten en andere wapens AGENDA Nationale Reclasseringsdag De ouden van dagen en de prijsverhoging RETRANCHEMENT. TERNEUZEN HULST. PHILIPPINE. ST. JANSTEEN. 9 V D. P. hetest tegen bezoek aan de mm PaU5 Sowjet-nota aan V.S. Ontploffing in Engelse raffinaderij De Sowjet-unie weigert scbepen terug te zenden Perzische Senaat keurt nationalisatie der olie goed eruchten over Bulgaarse activiteit Spionnage-complot ontdekt Beschuit en ontbijtkoek duurder Met de .Noordam" van de Hol- land-Amerika lijn arriveerde Dinsdagavond te Rotterdam een groep van 10 vakverenigingslei. ders vertegenwoordigend het N.v'v., het C.N.V, en de K.A.B. Zij hebben in het kader van het technische hulpprogramma van de E.C.A. een studiereis van zes weken door de Ver. Staten ge. maakt. Bij aankomst vertelde öe leider van de groep, H, Korte jr., alg secretaris van het N.V.V., dat zij de bedrijven niet technisch hebben bestudeerd, doch hebben onder zocht wat de overheid en de vak. beweging doen om de productivi teit te bevorderen. In Amerika zijn de volgende plaatsen bezocht: New York, Chicago, Idianapol/s Tennessee Valley, Washington en Boston. Zij hebben een dag door. gebracht temidden van 80 studen. ten aan de Harvard-universiteit en voordrachten gehoudlen over de arbeidsverhoudingen in ons land, o.a. over de Stichting van de Ar beid. In Amefl ka, zo vertelde de heer Korte, hebben wij gesproken met vakbondsleiders en senatoren. In het algemeen had hij de indruk ge. kregen, dat men in Amerika op het standpunt staat dat er in Europa meer moet worden gedaan. Amerika is een land, dat over gro„ te mogelijkheden op het gebied van de productiviteit beschikt al dus de heer Korte. Over de verhouding overheid. particulier bedrijf sprekend, meen de hij dat de Amerikaanse vakbe weging bij de komende prijs, en loonbcheersingswet zal worden in_ geschakeld. De besprekingen hierover vlot ten echter nog niet, omdat de vak beweging meent, dat voorafgaand aan de komende maatregelen eerst de lonen verhoogd moeten worden en wel met 14 procent. De rege ring van de Ver. Staten wil een verhoging van 10 procent boven de lonen van Januari 1950 toestaan. De algemene verwachting is, dat een compromis zal wonden be reikt. De vakbeweging, zo 'besloot hij, vraagt een prijsbeheersing Èen loonbeheersing aanvaardt zij reeds lang. Het bestuur van de Chr. Mid denstandsbond heeft de moeilijk- beden voor de middenstand in /erband met de jongste rege ringsmaatregelen onder ogen ge zien. Men is zich ervan bewust, dat deze maatregelen ook van de middenstand, dat is van de on dernemers in de detailhandel, het ambacht, het vervoer, de ho reca- en de dienstverleningsbe- irijven, gevoelige offers vragen. Het bestuur acht het zijn chris- enplicht de ondernemers in de nidden- en kleinbedrijven er op te wijzen, dat deze offers blij moedig moeten worden gedra gen om zo de strijd voor de vrij- neid te strijden. Vervolgens meent het zijn be zorgdheid te moeten uitspreken over de repercussies, die de ge nomen maatregelen t.a.v. de lo nen zouden kunnen hebben, met daarachter de dreiging van de inflatiespiraal. Het betreurt verder, dat in pu blicaties en uitlatingen van de ;ijde van de werknemersvakcen- tralen en van regeringswege de last voor de handel nog wordt verzwaard, doordat daarin hetzij openlijk of zijdelings beschuldi gingen worden geuit, als zou de handel van de omstandigheden profiteren door speculatieve han delingen. Tenslotte spreekt het bestuur uit, dat het zijn invloed zal aan wenden, niet om de gevolgen van de genomen maatregelen van de zelfstandigen af te wen telen, maar om te komen tot een evenredige en sociaal rechtvaar dige verdeling der lasten over de verschillende groepen van de Nederlandse bevolking. „LA PRENZA" ONDER CONTROLE GESTELD. De Argentijnse regering heeft Dinsdag officieel de controle iver het blad „La Prenza" over genomen. Vijf leden van de spe ciale commissie van negen, be noemd door het Congres, betra den Dinsdag het gebouw, in be- :eleiding van politie in uniform en een notaris, die de nodige do cumenten opstelde voor deze „of ficiële daad van interventie." De uitgever, dr Alberto Gainta Paz, was niet aanwezig. De com- KRIJGT ZEELAND MEDISCH- OPVOEDKUNDIG BUREAU? Te Middelburg werd op initiatief van Gedeputeerde Staten van Zee land een vergadering gehouden van algevaardigden der Kruisvereni gingen en van diverse stichtingen en coöperaties om te spreken over de noodzaak van de stichting van een medisch-opvoedkundig bureau voor Zeeland. Het Groene en het Wit-Gele nhssielederP "werden "ontvangen Kruis zfjn vorig jaar op bescheiden .oor de administrateur van het ilad. De commissie van negen lestaat uit drie senatoren van de Dartij van Péron, vijf Péronisti- ;che leden van het Huis van Af gevaardigde en een radicaal lid. Zij werd de vorige week benoemd om „een onderzoek in te stellen in en te interveniëren bij de com merciële onderneming, die eige naresse is van het onafhankelijk? blad „La Prenza." De commissie heeft ook de volmacht een onder zoek in te stellen naar de onder nemingen, die handelsbetrekkin gen met „La Prenza" onderhou den. Het blad is sinds 26 Janu ari verboden en de drukkerij is verzegeld. De politie verwijderde een aan tal employé's, dat toekeek. Alle ingangen, met uitzondering van één, werden verzegeld. Men dient thans een speciale vergunning te hebben om het gebouw te_ kun nen betreden. Ook de controle op de drukkerij is officieel overge nomen evenals die op verschillen de bijbureaux. NIEUWE AMERIKAANSE WAPENS. Schout-bij-nacht Malcolm Fran- daatsexamen politieke, en sociale cis Schoeffel, hoofd van 't bureau wetenecih-appen de heer Joh. Cor- materieel, heeft Woensdag' te nel-is alhier. i Washington aangekondigd, dat de vloot ongeveer 500 millioen dol- Voor hef Wit Gele Kruis, ljr van haar fondsen voor dit Zondag j.l. had alhier een wed- ^ar zal besteden voor kanonnen, strijd op c/rie biljarts plaats ten f„QarnrlrW nipilwp antU1nikhnn bate van het Wit Gele Kruis" schaal begonnen met een dienst voor de geestelijke volksgezond-j mebto-opbrengat heid, waarvan te zijner tijd, wan neer dit met het oog op de finan ciën en het nodige personeel mo gelijk zal zijn, een medisch opvoed kundig bureau het einddoel zal zijn. Het is nu reeds gebleken, dat deze jonge dienst in een behoefte voor ziet. Men wil het werk geleidelijk laten groeien. Enkelen der aanwezigen spraken zich uit voor samenwerking met deze Kruisverenigingen en voor het vormen van een zelfstandige stich ting voor een medisch-opvoedkun dig bureau. In de toekomst achten zi.l een combinatie van een bureau voor beroepskeuze zelfs mogelijk. Besloten werd een commissie te benoemen om dit probleem verder in kleine kring te bespreken. Het secretariaat zal worden waargeno men door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk. De prijzen waren door de inge zetenen beschikbaar gesteld. Niet minder dan 7a apei-ers na men aan >Je wedstrijd deel. De 'bedroeg ruim MORGEN. AXEL: Torenlokaal Ned. H. Kerk, 8.30 uur: Toelichtings avond in verband met de uit voering Mattheus Passion. Deze week is de opbrengst van de Nationale Reclasseringsdag 1950 bekengemaakt. De netto-opbrengst van het ge I aü^ blj ul^ de catestroie had we- De voltallige bemanning van de 10 mijl ten W. van Dungeness verbranue Nederlandse motor coaster „Bonaire" bestaande uit 6 koppen, is gisterennacht met net Noorse tankschip „K. J. ivnutsen" ongedeerd in de haven van Pernis aangekomen. „Gaat U maar gerust naar huis, ik vertei U niets zei kapitein Tuil tot een verslaggever van het A N.P., terwijl hij in zijn dun colbertje het gure weer trotseer de. Dit costuiim was het enige, hele land was f 237.854.51 (1949 te redden en zo was het met 218.660.48). De bruto opbrengst dilen van de Bonaire". Wat er in 1900 was 253.431.66. Voor Zeeland zijn deze cijfers: Bruto 5.929.59; kosten 209.81; I moet eerst met mijn baas spre netto 5.710.78 (1949 netto Kgn, temeer omdat ik met tevre- f 5.445.93). den ben over enkele couranten, die mij onware mededelingen in de scnoenen hebben gescnoven" zei de kapitein. „Er is o.a. gefan taseerd over een pijpje met gas oline, terwijl er geen druppel Het hoofdbestuur van de Alge- gasoiine aan boord was.' mene Bond van Ouden van Da- xocn viei er tenslotte nog een gen heeft de regering telegra- i0pCIKi relaas te reconstrueren, fisch verzocht, binnen de kortst ue reis van de „isonaire" ging mogelijke tijd maatregelen te ne- van Londen naar Bayonne in men tot dispensatie van de prijs- uauast. ±>egin van Januari waren verhogingen voor ouden van da- voor ket laatst in Nederland gen en de minst draagkrachti- „eweest. Zo gaat het nu eenmaal op de wilde vaart. Men was te vreden, want het schip was splinternieuw en de verblijven voor de bemanning waren prach tig. Ter noogce van de plek, waar het schip met de ondergang zou worden bedreigd, werd de bemanning plotseling opge- ücnrikt aoor een expiosie. Men boven en wat zich U60 gulden. Bezoek aan het Zwin. Woensdagmiddag bracht de Commissaris der Koningin in Zee land, Jhr mr A. F. C. de Casem- broot, in gezelschap van de hoofd ingenieur-directeur der Rijkswater staat in Zeeland, ir Heijblom, de arrondissements-hoofdingenieur, ir Van de Kerk te Terneuzen, het bestuur van het Zeeuwse Land- waaronder nieuwe anti-duikboot uitvindingen. In een verklaring voor de pers zei hij, dat „weldra zeer snelle torpedo's van een nieuw type zul len worden geproduceerd. Deze kunnen worden afgeschoten van gewone schepen, onderzeeboten of vliegtuigen en zullen een e- dreiiging betekenen voor iedere nu bestaande duikboot". Ook be stond er een nieuw lnnceerappa raat, dat snel raketten afschiet onder water. WEERVOORSPELLING VAN SLAKKEN KWEKEIt. In het restaurant van het na tuurbad te Valkenburg werden schap en de heer Leenhouts, bur- gisterochtend de verzegelde en- gemeester der gemeente Retran- veloppen geopend, waarin de heer chement, waaronder het Zwin res- Florack aan de hand van de ge- gen. VRIJDAG 23 MAART. (Goede Vrijdag.) Ned. Herv. Kerk. Axel: 6.30 u. Ds. P. J. Pennings. tïc r» a tpn ETnaft rende naar boven en wat zien L a a toen aan hun ogen voordeed was bed. H. Avondmaal. Hontenisse: 5 u. Ds. A. Soete- kouw, bed. H. Avondmaal. Hulst: 5 u. Ds. J. Homan, bed H. Avondmaal. Sas van Gent: 7.30 u. Ds. J. van iets. zoals de kapitein het uit drukte „om nooit meer mee te maken". Het was één laaiende vuurzee op het achterschip, waar de brug zich bevond. „In zulke u van --- ogenblikkerl besef je pasr wat der Graaff, bed. H. Avondmaal I De be Philippine: 4.30 u. Ds. J. van Graaff, bed. H. Avondmaal. Sluiskil: 7 u. Ds. Joh. W. Star- renburg, bed. H. Avondmaal. Terneuzen: 10 u. Ds. J. Scholten, bed. H.A.; 7 u. Ds. P. A. van der Vlugt, bed. H.A. Zaamslag: 5 u. Ds. G. Jansma, bed. H. Avondmaal. Aardenburg: 7.30 u. Ds. L. S. Blom, bed. H. Avondmaal. St. Anna ter Muiden: 6.30 u. Ds. M. N. Schrale, bed. H.A. Breskens: 7 u. Ds. J. H. van Beu- sekom, bed. H. Avondmaal. Biervliet: 7 u. Ds. H. C. P. M. Wiebosch, bed. H.A. Cadzand: 6 u. Ds. A. C. W. ten Cate, bed. H. Avondmaal. Groede: 6.30 u. Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 5.30 u. Ds. J. H. van Beusekom, bed. H.A. Nieuwvliet: 7.30 Ds. C. Dolman, Ind. pred. met verlof te Blari- cum (N.H.) Oostburg: 7.30 u. Ds. W. J. Four- nier, bed. H. Avondmaal. Retranchement7.30 u. Ds. A. C. W. ten Cate, bed. H.A. Schoondiike: 7 u. Ds. M. J. W. Schopenhauer, bed. H.A. Sluis: 8 u. Ds. I/I. N. Schrale, bed. H. Avondmaal. St. Kruis: 6 u. Ds. L. S. Blom, bed. H. Avondmaal Waterlandkerkje: 7 u. Ds. W. B. Bergsma, bed. H. Avondmaal. IJzendijke: 6 u. Ds. L. Doorn, be diening H. Avondmaal. Zuidzande: 7 u. Ds. H. Kuijlman, bed. H. Avor.dmaal. Geref. Kerk. Hoek: 7 u. Ds. G. K. Geerds, van Gent. Geref. Kerk. (Onderh. Art 31 K.O.) Hoek: 5 u. Ds. Van der Jagt, van Zoute Spui. Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 7 u. Ds. Aangeenbrug Oud-Geref. Gemeente, Terneuzen: 7 u. Ds. A. de Reuver manning trachtte met de nog be reikbare blusmiddelen iets tegen de vuurzee uit te richten. Het was onbegonnen werk. Inmiddels „treek men de stuurboordsioep, die het gunstigst voor de wind hing. „Dat is ons behoud ge weest, want net hadden wij deze sloep buiten boord of de bak boordsloep begon al te branden" Tevoren had de eerste machi nist nog een staaltje van Neder landse durf getoond. Met man nenmoed slaagde hij erin de mo tor, die in deze hel van vuur was blijven draaien, stop te zetten en de luchtketels te laten leeglopen. Alle opvarenden, acht in getal, wisten in de boot te komen. Er stond een harde wind, die het nodig maakte uit de boot wat levensmiddelen te lozen om ze lichter te maken. Zo bleef men op zee zwalken, anderhalf uur lang, maar met de wetenschap de radio aan boord had net nog kunnen op vangen dat er hulp onderweg was. De „K. J. Knutsen", een Noorse tanker met een volle la ding olie op weg naar Rotterdam was het dichtst in de nabijheid. De schipbreukelingen kwamen allen zonder een schrammetje aan boord en ze werden er met liefde opgenomen. Ook een on derzeeër kwam zich in de nabij heid melden, maar deze waagde het niet al te dichtbij te komen. Later kwam er een Franse traw ler aanstomen, die probeerde de „Bonaire" vast te maken. Het ge lukte inderdaad en twee man van de bemanning van de traw ler begaven zich aan boord, maar het was duidelijk, dat zij het er niet lang zouden bolwerken. De vlammen sloegen wel zeven me ter boven de stuurhut uit. Na een kwartier gaven ze dan ook sei nen, dat ze weer afgehaald wil den worden. Een geluk voor de mannen van de „Bonaire" was, dat de „K. J. Knutsen" onderweg was naar Nederland. Om 9.20 uur voer men de pieren van Hoek van Holland binnen. Dat was mede te danken aan de Nederlandse zeeloods, die mogelijk ook mee heeft laten tel len het feit, dat de kapitein van de „K. J. Knutsen", de volgende dag in Antwerpen in het huwe lijksbootje wilde stappen. Nog een nacht op zee had deze plan nen in duigen doen gooien. Hoe de ontploffing, die de brand veroorzaakte, ontstaan is? Niemand weet het met zekerheid Het enige dat gered is zijn wat scheepspapieren en de kleren, die de mensen tijdens het gebeurde droegen. De sloep, welke hun redding is geworden, lag nu als enig aandenken aan het nieuwe schip, waar allen trots op waren, aan dek van de Noorse tanker. Heropening Slagerij. „Een nieuwe lente, een nieuw geluid". Dit moet zo ongeveer de gedachtengang van de heer J. van den Eeckhout ziin geweest, toen hii besloot de modernisering /a» zijn slagerswinkel aan de Van Steenbergenlaan ter hand te nemen. Het is in elk geval wel typisch, dat de aanvang der nieuwe lente met de heropening van ziin zaak samenviel. Tegen Pasen denken velen aan Paasossen, Paasvarkens en aan Paasmaaltijden. De heer Van den Eeckhout heeft hiermede rekening gehou den bij de inrichting van z'n ruime étalage, waaraan vele bloemen een feestelijk aanzien geven. De hammen en worsten lokken de fijnproevers tegen. Een moderne ijskast verbergt achter de deuren, wat men niet in de étalage ziet. Alle heerlijk heden waarborgen een frisse en verse kwaliteit van „eigen slacht". Ingericht volgens de hoogste hygiënische eisen is deze nieuwe slagerswinkel annex slagerii een aanwinst voor de Terneuzense winkelstand. Verduistering. De Rijkspolitie te St. Jansteen heeft dezer dagen een zekere K. D. gearresteerdi afkomstig uit Breda en tot voor kort als chef-monteur werkzaam n de garage.Verduin van de heer Weemaes te St. Jan. steen. Reed's geruime tijd had leze on derdelen en olie gemist. Verder hs(d «3e verdachte aan een klant van <ie garagehouder gebruikte autobartuen verkocht, waardoor de zaak aan het licht kwam. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Geslaagd. Aan de R. K.-unlversiteit te Nij. megien slaagde voor het canda. sorteert, een bezoek aan het Zwin om de werkzaamheden aan de geul, die gegraven wordt in opdracht van de Rijkswaterstaat in ogen schouw te nemen. Zoals bekend was er veel deining ontstaan toen het „Vrije van Sluis" besloot om, ter bescherming van de duinenrei nabij Hotel „Noord zee" de oude geul voor het zeewa ter af te sluiten. Achter de dam aan de kant van Knokke heeft de Rijkswaterstaat in D.U.W.-verband een nieuwe geul gegraven. Men hoopt dat bij het eerstkomend giergetij het zee water zijn weg door de nieuw ge graven geul zal kiezen, waardoor de vegetatie behouden zal worden Aan de Westzijde wordt de nieu we geul beschermd door rijshout om te voorkomen, dat de geul di rect met zand vol zal slibben. Vrijdag a.s. hoopt men dat het werk voltooid zal zijn, daar op 24. 25 of 26 het giergetij wordt ver wacht, hetgeen zal afhangen van een hiervoor gunstige wind en stro ming van het zeewater. Douane achterhaald weer vee. De veefraude in de Oostelijke sector van Zeeuws-Vlaanderen duurt nog steeds voort. Ditmaal achterhaalde de douane te Sint Jansteen twee roodbonte koeien van rond f 1000. De smokkelaars negeerden de ambtelijke somma tie om te blijven staan. Zij lieten de koeien in de steek en wisten in het duister te ontkomen. dragingen der wijngaardslakken op 11 Nov. 1950 zijn winterweer- bond. Tavlor. verklaard dat het voorspelling deed. voorgenomen beleefdheidsbezoek - van prinses Elizabeth aan de Paus tijdens haar bezoek aan- Rome van 11 tot 24 Aoril a.s. als „propaganda van grote waarde voor de Pauszou kunnen wor den beschouwd. Millioenen Brit ten zullen met „verbazing, ver warring en diepe zorg", vervuld worden bii de gedachte aan een dergelijk bezoek door de troon- M Axelsi MANNAERT - Terneuzen Aifilsestraat 16 - Tel 9991) In een brief aan koning Geor ge van Engeland heeft de secre taris van het Protestants Ver- Een groot aantal buiten- en bin nenlandse journalisten en radio reporters was aanwezig- toen dr voorspelling wereldkundig werx gemaakt. De tekst der voorspel ling luidde: Valkenburg, 30-ll-'50. Bij deze verklaart ondergeteken de, dat de winter 19501951 niet opvolgster var. de „Protestantse streng zal zijn. I troon in dit rijk' P. Florack. De heer Florack, die reeds 8 jaar lang zijn slakken nauwkeu rig observeert, kreeg ook dit 9e jaar wederom gelijk met z'n voor spelling. In een van iele grootste Engelse olie-raffinaderijen in de buurt van Morecambe (Larooastu re) -heeft zich Woensdag een ontploffing voorgedaan. De arbeiders werden als kegels De Sowjet-Unie heeft in een no ta aan de Ver. Staten verklaard dat zij 13 Duitse koopvaardijsche I (;e~en grond geworpen, pen-, welke haar in een rapporl van een driejnogendhedencommis Na de explosie brak brand ultl maar men was in een uur het tuut sie in 1947 waren toegewezen, nog I meegter. Er waren geen slacbtof- niet heeft ontvangen In de nota wordt gezegd dat dr Sowjet-Unie „zou willen weten.' fers. De bewoners van de omliggende huizen werd aangeraden te eva- of het Amerikaanse ministerie I gieren, voor het geval er 'n twee van Buitenlandse Zaken het rap I de ontploffing zou volgen, port had goedgekeurd. Het ministerie heeft nog geen commentaar geleverd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld, dat de Sowjet-Unie een Amerikaanse eis, tot onmiddellijke terugzending van 670 schepen van de hand heeft gewezen. Het betreft hier schepen, die vol- wens de lend-lease in de oorlog aan de Sowjet-Unie ter beschikking wa ren gesteld. De Sowjet-Ünie had bij de besprekingen over deze kwes tie een nota aan Amerika overhan digd, waarin de Verenigde Staten worden beschuldigd van een belof te om de schepen aan de Sowjet Unie te verkopen. In de Sowjet-nota wordt ver klaard, dat de Verenigde Staten de schepen niet nodig heeft. Amerika had kort geleden surplus-schepen aan verscheidene Zuidamerikaanse en andere landen verkocht. Advertentie. 'n Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kin! Met Kruschen Salts Onzuiver bloed is één van de geniepigste oorzaken van Uw Rheumatische pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige krachl ontwikkelen, gaan afvalstoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorkomen, tast ge Uw Rheu matische pijnen bij de oor sprong aan. Begin daarom zo gauw mogelijk de bloedzuive rende Kruschen-kuur. Geen prettiger kuur dan juist Kru schen iedere morgen de klei ne dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen verdwij nen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veer krachtig jeugdig gevoel. i Te Rankin (Texas) is een 26- „arige vrouw overleden, die twee aar, twee ïnaanden en vier daigen bewusteloos is geweest. Zij liep een hersenkwetsuur op bij een auto-ongeluk. Op een in hun kamp te Nisj ge houden persconferentie hebben Dinsdag heeft de Perzische se- I Bulgaarse vluchtelingen een en an- naat eenstemmig zijn goedkeu- der over de Bulgaarse militaire ring gehecht ,e» de beslis,t„g J»,. an de Kamer om de olie te na- j}eze voorbereidingen zouden tionaliseren. De eren. I troepenconcentraties, het aanleg- senaat heeft verder het 1 gcn van artillerie-stellingen, het voorstel van de madjlis om de aanleggen van vliegvelden en de grote coupures uit de geldcircu- levering van Russische wapenen verklaringen van de latie te nemen, aangenomen. De I omvatten, bankbiljetten zullen door klei- I Volgens nere maatregel werd genomen, om het hoofd te kunnen bieden aan I Dondjilom, waar de oorspronkelij I vluchtelingen worden de boeren vervangen worden. Deze J getjwongen (jag en nacht loopgra ven aan te leggen rond het dorp Dondjilom, waar de oorspronkelijk een financiële crisis, tengevolge VOor de grenswacht bestemde ba- waarvan de ambtenaren niet uit- I rakken door een artillerie-eenheid betaald konden worden. zijn overgenomen. In het dorp de Tn verhand met de moord op Vrbovo zouden 300 boeren moeten vroeger ^ziShJ^mie? generaal Razmara en de aanslag l jnfanterie-regiment zou in de stra- op dr. Abdoel Zangoeneh heeft I tegische grensstad Vidin zijn ge- de sjah voor de tijd van twee legerd. Vidin ligt op de Tolboeehin- maanden de staat van beleg af- I weg, waarlangs de Russen b(j nacht gekondigd. Een avondklok is in- v/apenen uit Roemenie zouden aan gesteld. Generaal Aboel Hoessain voeren. Bij Koela en ratsj moe Hedjazi is benoemd tot hoofd der ar^secf?ee ^u^urs, in burger politie als opvolger van generaal I jn Bulgaarse uniformen, contro- Mohammed Daftari, die Maan- I ieren iedere dag de militaire voor dagavond aftrad. Het personeel I bereidingen, aldus een student on der deze groep van 70 vluchtelin gen. Deze maakte tevens gewag van een groep van 500 guerilla's, die onder leiding van de zoon van de vroegere Bulgaarse agrarische leider Stamboliski uit de bergen bij Sliven zou opereren. van de P.T.T. is in staking ge gaan. Er zijn reeds verscheidene in schrijvingen voor ie luchtwed- strijd Engeland—Nieuw Zeeland, die in 1953 zal worden gehouden. De afstand, die de deelnemers aan deze internationale wedstrijd zullen afleggen, is 14.000 mijl, het langste traject, dat ooit tevoren in dergelijke races is uitgezet. De wedstrijd is tweeledig: deels een handicapwedstrijd. Voor de winnaars worden prijzen ter be schikking gesteld tot een totaal bedrag van 30.000 pond sterling. Zowel straalvliegtuigen als vlieg tuigen met zuigermotoren kun nen aan beide wedstrijden, die gelijktijdig worden gehouden over hetzelfde traject, deelnemen. Het innemen van brandstof tij dens de vlucht is toegestaan. Volgens een bericht van Radio- Peking is een spionnage-organisa- De wedstrijd is georganiseerd tie te Tientsin, die onder Ameri- door de Raad voor Internationale kaanse leiding stond, ontdekt Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 30) (Nadruk verboden). De dienstbode, die open deed, lachte. „Komt U maar gauw bin nen, mijnheer Ger, het is van daag weer zo verschrikkelijk koud." „Maar hier is het behaaglijk," antwoordde Wijnandse. Nadat hij zijn jas had uitgetrokken, liep hij naar de huiskamer, waar me vrouw Nieland, geheel in het „v/art, verheugd opstond, toen ze hem zag. Ze stak haar hand uit die hij hartelijk drukte. Daarna begaf hij zich naar zijn moeder, die hij met een kus begroette. „Dat is nog eens vlug," zei ze, blij verrast, en even kwam er een lichte blos op haar bleek-bruine wangen. Hij keek haar onderzoe kend aan. „U ziet er niet best uit, me vrouwtje," zei hij hoofdschud dend. „Toch niet aan het pieke ren?'' Nu eerst viel hem eigen lijk pas goed op, hoe knap ze was. Lieve deugd, wat een ge luksvogel was die Peet indertijd geweest, om zo'n prachtvrouw te I miinheer Wijnandse. Moest ze hem voor vast aanstellen? En krijgen „Misschien de reactie, ant woordde ze huiverend. „Gaat U bij de haard zitten. U zult wel koud zijn". „Je krijgt direct koffie, Ger,' zei mevrouw Wijnandse, die al tijd blij was, als haar zoon eens aanwipte. Fijn," antwoordde hij, in het lage fauteuiltje bij de haard plaatsnemend en zijn handen wrijvend. De weduwe was aan de andere zijde van de haard gaan zitten. Ik hoop, dat ik U geen moei lijkheden veroorzaakt heb in Uw bedrijf door U te verzoeken te komen.' Hij schudde lachend het hoofd „Volstrekt niet," zei hij. „Ik heb een uitstekende plaatsvervang ster, op wie ik me geheel kan vertrouwen. Weliswaar heb ik het tamelijk druk seizoen- drukte maar voor U ben ik ai- tijd beschikbaar." Opnieuw bloosde ze even. „U hebt mij zo spontaan geholpen in die moeilijke dagen daarginds en ik heb zo weinig kennissen en vrienden. Daarom dacht ik het eerst aan U, toen deze moeilijk heden kwamen. Nadat de koffie was binnenge bracht, zette ze de kwestie, waar ze- geen raad mee wist, uiteen. Ei was iemand op de plantage, die bij de inlanders een groot vertrouwen genoot. Wat dacht dan op contract? En hoe moest het nu gaan met het geld? Ze had in Holland maar een klein bedrag in contanten. Haar gehe le bezit lag in die theeplantage. Wijnandse luisterde aandachtig en gaf op zakelijke toon zijn ad viezen. Hij nam op zich om ver schillende moeilijke aangelegen heden van financiële aard voor haar te regelen en dit aanbod nam ze in dank aan. De tijd vloog om en voor men er erg in had, §loeg de klok half één. „Je blijft toch bij ons koffie drinken, Ger?" vroeg zijn moe der. Wijnandse keek even naar de brandende haard en dacht aan de felle oostenwind buiten. Iiij bedacht zich niet lang, maar nam de uitnodiging aan. „Graag," zei hij. Tijdens de koffiemaaltijd keek Wijnandse van terzijde naar de jonge weduwe, die maar weinig at. Een vrouw, in de kracht van baar jeugd. Ze was immers nog geen dertig? Het lag op zijn lip pen om te zeggen, dat ze moest hertrouwen, maar gelukkig be dacht hij zich tijdig, dat zoiets niet alleen profaan zou zijn, maar ook zeer onkies. Hoe kwam hij opeens aan zo'n gek idee. „U moest eens wat aileiding hebben, mevrouw,' zei Wijnand se op kalme toon. „Komt U mijn Luchtwedstrijden te Canterbury (Nieuw Zeeland). Zij zal samen vallen met een internationale tentoonstelling, die tussen Octo ber 1953 en April 1954 te Christ- church wordt gehouden. De sluitingsdatum voor in schrijvingen voor de race die om streeks 10 October 1953 zal be ginnen, is vastgesteld op 31 Jan. 1953. Zowel voor de snelheids drukkerij in Willemspoort eens als voor de handicapwedstrijd is bezichtigen. Dan bent U er een 'n prijs van 10.000 pond sterling dagje uit en eten we samen In uitgeloofd. een restaurant." De route loopt over Basra, „Goed," antwoordde ze, „dat Calcutta en Singapore tot een neem ik aan. Ik wil wel eens punt aan de Oostkust va" Au- zien, hoe een drukkerij er eigen- stralië en vandaar naar Christ- lijk van binnen uitziet." „En voorts moet U afleiding zoeken. Bezigheid. Houdt U er geen hobby's op na?" Ze haalde haar schouders op. Vroeger wel,' antwoordde ze lusteloos. „Maar onder de gege ven omstandigheden lijkt het me geen doel te hebben...." ,Kom, kom, ik begrijp best, dat U Uw leven weer geheel op nieuw moet inrichten, maar ik ben er van overtuigd, dat Peet het met eens zou zijn, als ik zeg: Maak er weer wat van. Toon er gens belangstelling voor. Elke wonde sluit zich op de duur. Ook deze." Hij bleef nog een uurtje na- babbelen en tegen drieën nam hij afscheid van de beide vrouwen met de belofte spoedig weer eens terug te zullen komen, In de stad liep hij eerst naar een advocaat, wien hij de kwes tie, waarover mevrouw Nieland met hem gesproken had, uiteen zette. De jurist beloofde de zaken zo goed mogelijk te zullen onder zoeken. Vermoeid, maar tevre den kwam hij 's avonds weer te rug in Willemspoort. 21 Spionnen van verschillende nationaliteit werden gearresteerd. Bovendien werden vele documen ten en een grote hoeveelheid radio uitrusting in beslag genomen. church. Vier internationale luchtvaart maatschappijen hebben reeds in- geschreven voor de hs-ndienp- race. Het zijn de British Euro pean Airways Corporation, de British Overseas Airways, de K. L. M. en de Quantas Empire Airways. Er bestaat èen mogelijkheid, dat de V. S. aan de snelheidswed strijd meedoen met een straal vliegtuig, dat nog moet worden ontwikkeld en een Boeing-strato- cruiser. (Wordt vervolgd). Een aantal Zaanse fabrikanten van beschuit en ontbijtkoek heeft besloten tot prijsverhoging over te gaan tengevolge van de stijg Tg van de prijzen voor suiker en vet ten. Voor beschuit verwacht men een stijging van 1 of 2 cent per rol. De kleine ontbijtkoek zal 2 cent en de grote 4 cent duurder worden. Mien is nog r.iet gekomen tot een collectieve regeüiig en ook in an dere plaatsen ziin nog geen uni forme besluiten genomen. GEVONDEN VOORWERPEN. TERNEUZEN. Omtrent de hieronder vermelde gevonden voorwerpen zijn inlich tingen te bekomen bij de daar achter vermelde adressen. 1 p. leren motorhandschoenen, B. H. Tollenaar, Axelsestr. 123; rood-wit-blauw kinderwantje, W. Vroom, Axelsestr. 141; 1 p- kin derwantjes, v. d. Bruele, Noord straat; zwarte motorhandschoe nen, R. Verstraeten, Tulpstr. 10; blauw wantje, M. Rademaker, Scheldekade 51; dameswant, F. van Hoorn, Burg. Geillstr. 9; 2 scheepsluiken, Kon. Marechaus see, Nieuwstr.; 1 p. bl. gebr. kin derwanten, H. Voarhans, Irene- straat 26; sjaal, J. Verlinde, Dr. Buijzestr. 2; padvindersfluit, J. de Vos, W. de Zwijgerl. 48; jon genspet, J. Dommanchet, Grenu- laan; damessjaal, Ph. van Aalst, Dahliastr. 8; kinderhandschoen tje, T. Riemens, Noordstr. 105; gr. sjaal, W. de Regt, Axelsestr. 208; kinderschoentje, v. Akker, Irenestr. 3; rubber pop, J. Die- leman, Steenkamplaan 62; da meswant, J. Lucasse, Narcisstr. 25; br. leren herenhandschoen, Dr. Pienbroek, Leeuwenlaan; kinderarmband, J. de Mul, Java- str. 28; 1 p. witte wollen sokken, G. J. Dorrepaal, Scheldekade; geborduurd zakdoekje, De Ha mer, Dokweg 18; gummibroek en overschoen, D. de Visser, Ma- grette 42; doublé broche, Van Aerde, Grenulaan 37; wollen want, H. Weststrate, Klaassen- str. 17; zakdoek (rood oranje), J. Moes, Crocusstr. 1.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2