De adviesraad voor de militaire productie Naar een oplossing in Verklaring van Truman te wachten Korea? De stakingen in Parijs Belgisch perscommentaar op Nederl. regeringsverklaring De Kabinetscrisis in Indonesië Installatie door Minister Van den Brink DONDERDAG 22 MAART 1951. 7e Jaargang No. 1685. Men neemt in Washington aan dat president Tru man binnenkort een belangrijke verklaring zal afleg gen over de politieke en militaire toestand in Korea. Hij zou dan de bereidheid van de Verenigde Staten en van alle landen, die aan de operaties in Korea deelnemen, te kennen geven om een eerzame oplos sing van het conflict te zoeken. De verklaring zou het resultaat zijn van besprekingen, die op het ogenblik te Washington gaande zijn. De laatste bespreking is Dinsdag gehouden tussen Dean Ruks, de Ameri kaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, en de diplomatieke vertegenwoordigers van de twaalt landen, die actief aan de strijd in Korea deelnemen. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Mrt. 23 6.38 18.56 19.22 6.32 24 6.36 18.58 20.48 6.43 Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa t5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cev'. iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Gisteren heeft de minister van Economische Zaken de adviesraad voor de militaire productie geïn stalleerd. Deze adviesraad staat onder voorzitterschap van de heer T. J. Twijnstra (Contact-commissie werkgevers-verbonden) - Als leden hebben zitting: mr J. Meynen (Verbond van Protestant Chr. wergevers) vice voorzitter; ir M. H. Damme (Verbond van Ne derlandse werkgevers)L. A. J. M. van Heyst (R.K. Verbond van werkgevers); ir F. J. Philips (Cen traal sociaal werkgevers verbond) A. C. de Bruyn (Katholieke arbei ders beweging); H. J. Oosterhuis (Nederlands Verbond van vakver enigingen); M. Ruppert (Chr. na tionaal vakverbond); de vlagoffi cier materieel; de directeur mate rieel landmacht; de directeur-gene raal van handel en nijverheid van het ministerie van Leonomiscm Zaken en nog enige deskundigen. Tijdens de installatie heeft di minister tevens de eed van geheim houding afgenomen. De minister sprak een rede uit waaraan wij het volgende ontle nen: De defensieve krachtsinspanning, waartoe de vrije wereld heeft be sloten, doet sterk haar invloed ge voelen voor een grondstoffenarm, dichtbevolkt land als Nederland. In de afgelopen maanden hebben de moeilijkheden op economisch gebied zich in een snel tempo opge stapeld. Het economisch herstel van Ne derland sinds de bevrijding is in tal ▼an opzichten bevredigend geweest. De wederopbouw gaf te meer reden tot tevredenheid, omdat in ons land de oorlogshandelingen op een laat tijdstip eindigden en de oor logsschade uitermate ernstig was. Gedurende de oorlog ging onge veer 40 procent van de productie capaciteit verloren. Behalve bijna 30.000 machines werden 86 com plete fabrieken naar Duitsland weggevoerd. Meer dan 225.000 ha cultuurgrond werden geïnundeerd. Bijna 100.000 woningen werden vernield Door de internationale spannin gen zijn de voorwaarden voor een verbetering van de economische po sitie van ons land ingrijpend ver anderd. In de eerste plaats hebben de be wapeningsvoorbereidingen, waar toe de Westerse landen zich ge noopt zien, geleid tot een toene ming van de vraag naar een aan tal grondstoffen, veroorzaakt door de vorming van strategische voor raden en door de sterke stijging van bepaalde producties. Het ge volg was, dat deze grondstoffen op de wereldmarkt sterk in prijs ste gen. Nederland moet derhalve voor de in te voeren grondstoffen aan zienlijk hogere prijzen betalen. De prijzen der Nederlandse exportpro ducten stegen niet in evenredige mate. Naast de verslechtering van de ruilvoet, die op de betalingsbalans een ontwrichtende invloed heeft, is een tweede economisch gevolg van de veranderde internationale situa tie, dat ons land zijn aandeel dient bi) te dragen in de verhoging van de militaire paraatheid van de vrije wereld. Het uitrusten van een mo dem bewapend leger is een kost bare aangelegenheid. Minder consumeren en investeren. Een en ander dwingt ons meer goederen te exporteren om de noodzakelijke invoer te kunnen handhaven. De verhoogde militaire uitgaven verkleinen de ruimte voor consumptie en investeringen en belasten de betalingsbalans. Voor een deel zullen de benodigde middelen door een verhoging der belastingen, voor een ander deel door middel van leningen worden verkregen. In dit verband wilde de minister er met nadruk op wijzen, dat het niet geoorloofd is deze lasten in belangrijke mate naar de toe komst t« verschuiven. De gemeen schappelijke inspanning van de landen, aangesloten bij het Atlan tisch Pact, beoogt het voorkomen van een oorlog. Dit houdt in, dat ermee moet worden gerekend, dat de militair-economische krachtsin spanning lang zal duren. Indien de lasten hiervan naar de toekomst worden verschoven, zou zulks tot gevolg hebben, dat de landen van het Atlantisch Pact intern zwak ker worden, naarmate de tegen woordige militaire inspanning lan ger zou duren. Dit zou een slechte verdediging zijn. Voorkomen moet worden, dat de huidige militaire versterking ge schiedt ten koste van de toekom stige productiemogelijkheden. De gevolgen van de toegenomen inter nationale spanningen, hetzij van economische of van militaire aard, dienen dus grotendeels thans te worden gedragen. Meer productie. Het ligt daarom voor de hand, dat in de eerste plaats gestreefd moet worden naar een vergroting van de productie. Waar de moge lijkheden tot inschakeling van on benutte arbeidskrachten in Neder land niet groot zijn de werkloos heid is laag moet er alles op worden gezet de productiviteit te verhogen. Het meest werkzame middel voor het militair en daarmede onverbrekelijk verbon den voor het economisch weer baarmaken van ons land is: de ver hoging van de productiviteit. Zelfs een sterke verhoging dei productiviteit zal echter op zich zelf niet voldoende kunnen zijn. Deze zou hiervoor op korte termijn met ca 10 extra, d.w.z. boven de normale jaarlijkse stijging, moeten toenemen en dit wordt uitgesloten geacht. Spoed gewenst. De internationale situatie brengt mede, dat op korte termijn eei. goed leger ter beschikking moei staan. Het ligt voor de hand, da dit dient te geschieden met de mid delen, die aanwezig zijn. Hetzelfde geldt voor de industrie Aan industriële zijde zal men e rekening mee dienen te houden dat in vele gevallen een verder- ontwikkeling niet kan worden al gewacht, omdat de materieelvoo ziening van de krijgsmacht eist, da de industrie zo spoedig mogelijk o, productie overgaat. Een belangrijk aspect van dc. samenhang van de productie van militaire en civiele goederen vormt de grondstoffenvoorziening. Ik wees er reeds op, dat als gevolg van de vraagverschuivingen en de voorraadvormingen het aantal grondstoffen schaars is geworden. Met name is dit het geval met blik, koper, zink, lood, mangaan, nikkel, cobalt, wolfram, wol, katoen en zwavel. Hoewel zal worden ge tracht de voortbrenging van deze goederen te stimuleren, moet er bij toenemende militaire productie re kening mede worden gehouden, dat een aantal van deze goederen schaars zal blijven. Nederland kan zelf veel maken. Teneinde een indruk te geven van de bedragen, welke voor de materiële uitrusting van de Neder landse krijgsmacht nodig zijn, ver meldde de minister het volgende. In de eerste plaats dat reeds thans, dus in het kader van de oude plan nen, het Nederlandse bedrijfsleven orders van de drie onderdelen van de krijgsmacht onderhanden heeft ten bedrage van bijna 1 milliard. Vanzelfsprekend zal de omvang van deze orders toenemen. Van het voor de eerstvolgende vier jaren uitgetrokken bedrag van zes mil liard gulden is bijna 4% milliard bestemd voor aankoop van goede ren. Van deze aankopen ten bedra ge van ca 4 milliard komt vol gens een globaal onderzoek een bedrag van ruim 3 milliard in aanmerking om in het binnenland te worden geplaatst. Een groot deel behoort tot de z.g. „on eigenlijke oorlogsgoederen", zoals kleding, schoeisel e.d. De Neder landse industrie is op dit gebied tot c ote prestaties in staat. Vervaar diging van kleding, vervoermidde len, verbindingsmaterieel, gasbe- schermingsmaterieel e.d. kan door de Nederlandse industrie zonder of met geringe omschakeling van het productie-apparaat geschieden. Naast opdrachten voor de ver vaardiging van deze goederen zal de krijgsmacht de eerste jaren in aanzienlijke mate opdrachten voor bouwwerken moeten geven. Op de bouwnijverheid en op de productie bedrijven van bouwmaterialen zal derhalve een belangrijk beroep worden gedaan. Geheel anders staat het met de vervaardiging var. wapenen, munitie, oorlogsvoertui- gen, e.d. In dit opzicht biedt de in dustrie geringere mogelijkheden dan wel wenselijk ware. Toch zijn ook hier belangwekkende uitgangs punten aanwezig. Ons land be schikt over enkele fabrieken, wel ke reeds thans militaire goederen afleveren. De scheepswerven voe ren een omvangrijk bouwprogram ma uit in opdracht van de marine, terwijl belangrijke mogelijkheden voor leveranties aan de bondgeno ten aanwezig zijn. Zij zijn in staat nagenoeg alle typen oorlogsvaar- tuigen te bouwen. De Nederlandse inuustrie van electro-technische artikelen heeft belangrijke orders in uitvoering voor radio-, radar- en télefoonapparatuur. Ook de opti sche industrie is ten dele met mili taire orders bezet. De N.V. Neder landse Springstoffenfabriek fabri ceert een groot deel van de beno digde explosiva, de Fokkerfabrie ken leveren in samenwerking met „Aviolanda" jachtvliegtuigen aar. de Belgische en Nederlandse lucht machten. Daarnaast fabriceert Fokker lesvliegtuigen volgens eigen ontwerp, o.m. ten behoeve van de Nederlandse luchtmacht. Het is het vaste voornemen van de regering, dat ons land in de mi litaire en economische krachtsin spanning van de landen van het Atlantisch Pact een belangrijke bij drage zal leveren. Ter bereiking van een gelijkmatige verdeling van de bijdragen der diverse landen dient men rekening te houden met het welvaartsniveau van ieder land. Zo blijkt uit een recente publica tie, dat het nationaal inkomen per hoofd van de bevolking in Neder land in 1949 500 dollar bedroef tegen 1453 dollar in de Verenigde Staten. Het is in dit licht duidelijk, dat de bijdrage per Amerikaanse burger groter kan zijn dan die per Nederlandse burger. De Verenigde Staten zijn bereid Europa een deel van het materieel, dat nodig is voor de herbewapening, te schenken. De minister vestigde de aandacht op het groot belang, dat gelegen is in het verkrijgen van militaire or ders van andere landen. De behoef ten van de Nederlandse krijgs macht zijn van beperkte omvang, waardoor dikwijls de moeilijkheid rijst, dat een opdracht voor een be paald type te gering is om een eco nomisch verantwoorde productie op te zetten. Door het samenvoe gen van orders kan worden bereikt, dat ieder der landen zich toelegt op de productie van goederen, waarvoor het het meest is aange wezen en in hoeveelheden, die lei den tot een zo laag mogelijke kost prijs. De minister zeide het tenslotte te waarderen, dat de organisaties en de departementen, welke in deze aad zijn vertegenwoordigd, aan dit grote werk willen deelnemen. Met het uitspreken van de ver wachting, dat het werk van de ad viesraad voor de militaire produc tie vruchtbaar zal ziin, verklaarde minister Van den Brink de raad geïnstalleerd. Middelbaar Onderwijs voor Prinses Beatrix Na bijna 6 jaren op öe werk. ■plaats", het Instituut van Ir. C. Boeke te Bilthoven te hebben door. gebracht, zal Prinses Beatrix na de Paasvacanb e deze inrichting verlaten om voortgezet onderwijs te gaan genieten op een te Soest- dijk te stichten school. Daar wordt met een eerste klas. se begonnen, maar de bedoeling is, dat deze school in de komende ja ren tot een volledig lyceum zal uitgroe en. De leiding hiervan hebben de Koningin en de Prins opgedragen aan Dr. J. A. van der Hake oud-rector van het lyceum te Ba'arn, terwijl Prof. Dr. H. W. F. Stellwag, hoogleraar in de pae- dagogiek aan de Amsterdamse universiteit, als paedagogisch ad viseur aan'de nieuwe inricht ng wordt verbonden. Het onderwijs zal worden gege ven door docenten van verschil lende scholen voor voortbereii-end hoger, en middelbaar onderwijs in de omgeving van Soestdijk. De Finse regering in gevaar Het Finse parlement heeft mei 138 tegen 36 stemmen een rege ringsmotie verworpen, waarin uit stel van huurverhoging van 43 procent tot 1 Augustus weua voor. gesteld. De huiseigenaren willen, dat de verhoging 1 April ingaat. Na de stemming verklaarde de soo aal-democratis-he partij, dat zij haar deden uit de coalitierege ring zsil terugtrekken, doch z.j is" bereid een compromis-voorstel te aanvaarden. Men verwacht nu een nieuw re geringsvoorstel met de volgende oplossing: 1 April een huurverho ging van 20 procent en 1 Augus tus een nieuwe verhoging van 23 procent. Kokkonen biedt ontslag van ziin regering aan. De Finse premier. Urko Kok konen. heelt gisteren aan presi dent Paasikivi het ontslag van ziin coalitie-regering overhan digd. De president heeft hem verzocht tot- rra Pasen aan te bliiven. Men meent te weten, dat Tru man enerzijds op het standpunt staat, dat de resolutie van de V. N„ n.l. éénmaking van Korea, moet worden uitgevoerd, maar dat het conflict zo snel mogelijk wordt beëindigd. Bij de besprekingen te Was hington zouden diplomaten v:r. verscheidene landen hebben aat- gedroni'en op „een voorzichtige houding in de kwestie der breed tegraadoverschrijding Zuid-Koreaanse troepen waren gisteren aan de Oostkust de 38ste breedtegraad tot op 14 km gena derd. Eenheden van het achtste leger hebben stellingen ingenomen 13 km ten N. van Kangnoeng (aan de Oostkust), acht km ten Z. van Tsjoentsjon. Amerikaanse en Zuid-Koreaan- se troepen zijn begonnen Tsjoen- communisten tsjon, de laatste grote communis-1 ,met succes" tische basis ten Z. van de breed tegraad in de centrale sector, in te sluiten. De stad is grotendeels door cie Chinezen verlaten. Bij de opmars aan het centrale front ontmoeten de Verbondenen slechts weinig verzet. Het meeste verzet wordt ge boden ten N. van Seoel. De Chinese achterhoede is teruggedrongen in een nauwe strook in de centrale en Oostelij ke frontsectoren van 160 km lang en twintig km breed. Ten N. W. vin Hangje bevinden de Verbon denen zich achttien km ten Zui den van de breedtegraad en twin tig km ten Z. van de bekkens van Tsjoentsjon en Tsjoengpjong. Tijdens een grootscheepse aanval door Amerikaanse vlie gende reuzenforten' op de voor naamste verbindingswegen tus sen de Noordkoreaamse hoofd stad en de Mandsjoerijse grens is een radiograf sch gecontroleerde en 6 t°n wegende bom uitgewor pen op een spoorwegbrug. Drie dichterbij de frontlinie ge legen bevoorradimgscentra der werden eveneens door de vliegende reuzenforten aangevallen, aldus wordt in een te Tcduo door Mac- Arthurs hoofdkwartier uitgegeven communiqué meegedeeld. een voorzichtige houding" in de kwestie der breedtegraadover. achrijding. Engeland en Canada, aldus wordt gemeld, verklaarden dat er een betere kans op een rege ling met China zou bestaan, in dien aan de Verbonden troepen niet de verplichting werd opge legd Noord.Korea te veroveren. Men was het er over eens, dat men een tactische overschrijding van de breedtegraad voor verken, ningsdoeleinden moet aanvaarden, TSJOENTSJON ONTRUIMD. De Chinese troepen hebben Tsioentsion. de sleutelpositie 15 km ten Z. van de 38ste breedte graad gisteren ontruimd. Geallieerde patrouilles en tanks /UcxUCii ve*. Kfixixillj "tJj.1 U i tol 111 fsioentsion. nadat de Chinezen Ie stad zonder striid hadden oriisgegeven. Zou het helpen Een Amerikaanse zakenman, Kurt Wahle, zal morgen 'n korte golf radio.ontvanger, bestemd voor Stalin aan die militaire mis_ sie van Sowjet-Rusland te Frank fort overhandigen om Stalin in staat te stellen naar de uitzendin. gen van de „Stem van Amerika" te luisteren, zoals een begeleidend briefje zal verduidelijken. Regeringsprogramma maakt goede indruk in Londen In Britse financiële kr ngen heeft 't programma van de nieu we Nederlandse regering, dat een belangrijke vermindering van de itgaven ten doel heeft om het evenwicht in de begroting te kon en herstellen, een gunstige in druk gemaakt. Men is van men»mg, dat dit pro gram een einde zal maken aan de geruchten van de laatste tijd over een mogelijke löevaluatie van de gulden, In dezelfde kringf.it overheerst, de mening, dat devaluatie de eco nomische toestand van Nederland alleen maar slechter zou kunnen maken, gezien het feit, dat dit land geheel van het buitenland af_ hankelijk is voor zijn invoer van grondstoffen. De politie heeft in zes Pariise voorsteden de electriciteitsfabrie- ken bezet om te voorkomen, dat de arbeiders zich aansluiten bii de st .Kers van de andere kracht stations De stakingen bii de onder grondse spoorweg en de auto busdiensten. die hun oorsprong vonden in eisen der arbeiders tot loonsverhoging, ziin thans over geslagen naar de gas- en electri- citeitsbedrijven. spoorwegen, tex tielfabrieken en metaalindustrie. De oorspronkelijk voor 27 Maart a.s. uitgeschreven biieen- komst van de industriële raad gevende commissie, waarin ver tegenwoordigers van werkgevers, werknemers en de regering zit ting hebben, is in opdracht van premier Quille vervroegd tot vandaag ter nauwgezette bestu dering van alle eisen tot loons verhoging. Woensdag waren er vriiwel geen bussen in de Pariise straten te bekennen. Slechts een zesde gedeelte van het normale aantal treinen van de ondergrondse liep. Op elke vier gasfabrieken waren er drie buiten werking en de druk op het gas was weer laag. De spoorwegstaking, die het verkeer in de Pariise voorsteden reeds heeft stilgelegd, breidde zich Woensdag ook uit tot andere delen van Frankriik. De spoorwegarbeiders van Bor deaux en Marseille zouden van daag een 24-uur staking begin nen. In de Noord-Franse centra van de textiel-industrie Riissel. Rou- baix en Tourcoing hebben de helft der arbeiders het werk neergelegd. Bouwvakarbeiders hielden gis teren in geheel Frankriik svmbo- lische stakingen om aan hun looneisen kracht bii te zetten. Het vakverbond van Pariise "emeente-ambtenaren heeft me degedeeld. dat het personeel van het waterleidingsbedrijf 24 uur in staking zal gaan. Ook de dood gravers zullen staken. Aan de r ranse perscommenta ren op de stakingen ontlenen wii het volgende: Het vooraanstaande financiële dagblad „Les Echos" schrijft o.m.: ..De regering, heeft verklaard, dat zii het vraagstuk zou bestuderen, doch er is niets gebeurd." De (conservatieve) ..Figaro" zegt: „Wii verkeren in een im passe. L'e sociale crisis is een even hopeloos vraagstuk geworden als het probleem der politieke si tuatie". De socialistische ..Populaire" is van mening, dat „brood hetgene is dat de arbeiders nastreven en niet het winnen van Drestige. Het doel der stakingen is zuiver economisch. De arbeiders worden zoet gehouden met beloften en halve maatregelen." De minister-oresident. Henri Queuille. heeft Woensdag zes mi nisters. die sleutelposities in ziin kabinet bezetten, te Pariis bij eengeroepen om een algemene staking te verhinderen. Waarnemers verwachten, dat de regering de niet-communisti- sche vakverenigingen een loons verhoging zal toezeggen, mits de arbeiders het werk hervatten of aan het werk bliiven. zolang de beraadslagingen van de commis sie voortduren. Alle communistische en niet- communistische vakverenigingen ontkennen, dat zii het bevel heb ben gegeven voor de spoorweg staking welke zii ..spontaan" noemen. Niettegenstaande de staking liepen Woensdag de treinen oo de grote lünen tameliik regel matig. zii het met vertraging. De stroomvoorziening in Pari bliift voldoende, doordat de 'Tachtstatmns worden bediend door hoofdingenieurs na het zon der incidenten verwii deren van de stakers. ,De Standaard" van gisteren ziet in de Nederlandse regerings verklaring het bewijs, dat de Ne derlandse politci zich terdege be wust zijn v!S i de ernst der proble men die zij moeten oplossen. Opmerkelijk is", aldus het blad, ,,dat op het ogenb.ik, dat in België opnieuw aan het verlenen van staatssubsidies wordt gedacht, de Nederlandse regering haar voor. nemen te kennen heeft gegeven deze op gevoelige wjjze te besnoei en. De Nederlandse regering breekt meit de gevaarlijke experimenten van het verleden en zij legt a dl neer bij de realiteit, die een alge mene verlaging van de levens, standaard van bet volk vereist." Het blad merkt tenslotte op, dat tn België i.fë indruk is gewekt, dat de Nederlandse regering werkelijk een nationale regering s en zij de vrucht is van. een collectieve in. spanning van. het gehele vol'k, dat blijk geeft van. een bewonderens waardige solidariteit tegenover de dreigende gevaren. Het blad stelt hiertegenover België waar, zoals het schrijft, van nationale eendracht we nig te bespeuren valt en zelfs geen spoor van een versoberingspoli. tiek valt waar te nemen, ,,La Libre Belgique" schrijft mét betrekking tot de regerings verklaring, dat het levenspeil in Nederland reeds zo laag is, dat dit moeilik opnieuw kan dalen, zon eter de productie op ongunstige wijze te beïnvloeden. Het blad schrijft in dit ver band dat, waar het verbruik van boter in België gemiddeld li kg per jaar per persoon be. draagt, dit voor Nederland slechts 4 kg is en er vele arbei dersgezinnen n Nederland zijn, waar men slechts één keer per week vlees bij de maaltijden eet. Indien men dit levensniveau opnieuw wil verlagen, zullen ook degenen, die zich tot nu toe in spanningen wilden getroosten, er genoeg van krijgen", aldus üict blad. De oplossing der problemen moet eerder worden gevonden in het op voeren van de productie en het verbruik aldus bet blad. Belgische Senaat keurt militaire diensttijd goed De Belgische senaat heeft Woensdag de wet goedgekeurd, waarbij de militaire dienst voor dienstplichtigen van twaalf maan den op twee jaar wordt gebracht. Het wetsontwerp is reeds door de Kamer van Volksvertegenwoor digers goedgekeurd en is nu tot wet verheven. De 38STE BREEDTEGRAAD Vertegenwoordigers van een tiental landen die troepen hebben in Korea, zijn Dinsdag samenge komen met de Amerikaanse on derminister van Buj tenlandse Za ken Dean Rusk. Volgens persberichten werd ge sproken over de te volgen politiek ten aanzien van de overschrijding van de 38ste breedtegraad. Diplomaten van verscheidene landen hebben aangedrongen op Vliegtuigbom in „de Kennemerduinen" D'nsiïagmiddag stootten arbei ders, die bezig zijn met het graven van een duin meer in het nationale park „De Kennemerduinen" aan de zeeweg te Bloermendaal, op 'n zware vliegtuigbom. De werkzaamheden werden on middellijk stopgezet en de mijnop. ruimingsdienst werd gealarmeerd. Deze nam maatregelen voor die veiligha id van de in het park aan. wezige grondwerkers. Na onderzoek van de situatie kwam de mijnopruimingsdienst tot de conclusie, dat de bom ter plaat se tot ontploffing moest worden gebracht. 'Dit zal hedenmiddag om 12 uur geschieden. Overtreding der luchtvaartvoorschrilten De Nederlandse gezagvoerder, vliegenier H. de Pauw moet voor een gerechtshof te Calcutta ver schijnen op beschuldiging de lucht vaartvoorschriften te hebben ge schonden. Hij zou alle documenten van een Dakota-vliegtuig hebben getekend, dat '540 kg te zwaar was beladen. De Dakota is op 5 April 1950, kort nadat hij van het vliegveld van Dumdum nabij Calcutta was opgestegen, omlaag gestort. Beide vliegers en de marconist kwamen om het leven. Dinsdag werden reeds 7 getuigen gehooid De openbare aanklager zeide, dat gezagvoerder De Pauw de do cumenten als gezagvoerder van de Dakota had' getekend. Hij had het toestel echter door ani-lere vliegers laten besturen. De aftredende minister-presi dent van Indonesië, Mr. Moh. Nat- sir, heeft aan Aneta meegeceeld, dat het kabinet ook al hadden de ministers van de Partai Indonesia Raya zich niet teruggetrokken, toch zijn mandaat ter beschikking zou hebben gesteld, daar het de regering ,,door dc boycot van de oppositie"' onmogelijk was gewor den zich tot het parlement te wen den. Sukarno ontving Hatta, Gisterenmorgen ontving presi dent Sukarno de vice-presi'tenf, Drs. Moh. Hatta, aan wie Natsir eerst rapport had uitgebracht. Van Geelkerken houdt levenslang De raad van cassatie heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen Com. van Geelkerken, exjplaats- vervamgenjd leider der N.S.B., ex. hoofcksitormer van de Nationale Jeugdstorm" en ex-inspecteur- generaal der Nederlandse Land macht. De bijzondere strafkamer te Utrecht had Van G. tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. De Officier van Justitie ging in hoger beroep. Dit beroep werd gisteren door de raad van cassatie verworpen. Proeven met atoombommen bij Eniwetok 7 De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend ge maakt dat 'n groot project „wordt uitgevoerd" op het proefnemings- geb*ed van Eniwetok in de Stille Oceaan. De verklaring voegt hieraan toe, dlat uit veilighediceoverwegin. gen geen andere schepen of vlieg tuigen dan bij de proefneming be trokken, binnen de gevaren-zone mogen komen. Op een vraag of nieuwe proeven met atoombom.ontploffin.gen wor den genomen, zeiden de autorite - ten, dut zij niets aan de verklaring konden toevoegen. Intussen voerde Nats*r bespre kingen met de PNLleiders Sidik Djojoaukarto en Suwirjo. De werkzaamheden in het parlement worden voorlopig gestaakt. Nederlanders belrokken bij aanslagen in Indonesië 7 In gezaghebbende kringen te Djakarta woreït meegedeeld, dat de Indonesische regering bezig is met het opstellen van een over zicht der ongeregeldheden in ver schillende delen van Indonesië, waarbij Nederlandse elementen zijn betrokken geweest. De regering betreurt enerzijds de aanslagen op Nederlanders doch meent anderzijds bewijzen te hebben, dat bij verschillende on. geregeldheden Nederlanders be trokken waren, zo deelde men in deze kringen mede. Vliegschool te Bandung Op 15 Apr 1 zal te Bandung een vliegschool worden geopend', waar Indonesische jongelieden in de ge legenheid worden .gesteld zich in de vliegunst te bekwamen. Met de opening van deze school hoopt men in de leemten te kun nen voorzien. Er zijn thans reeds 17 Ameri kaanse instructeurs in dienst van de Indonesische luchtmacht, als mede een aantal Nederlandse in. structeurs ede aan de Nederlandse missie zijn verbonden. Stemming in het Lagerhuis De Engelse regering heeft ia het Lagerhuis hij een stemming een meerdeilieid van slechts drie stemmen b. haald. De uitslag luidde 294 tegen 291. Deze stemming werd gehouden na een debat over de monetaire overeenkomst met Egypte. De op. positie had hierop critiék geleverd. ÜAjjieoi betrof de stemming een motie voor verdaging van de ver gadering. Door deze stemming heeft de regering steun gekregen voor ide^ nieuwe financ ële overeenkomst met Egypte. Volgens deze overeenkomst zal Engeland in de komende 13 jaar 150 millioen pond sterling van de Egyptische sterlingtegoe- den vrijmaken en in de kamende 1)0 jaar de levering aan Egypte van olie voor een waarde van elf millioen pond vergemakkelijken. Lden veuklaarde, dat Engeland het gedrag van Egypte, dat de vaart van Britse tankschepen, die olie naar de Britse raffinaderijen te Haifa 'brengen, door het Suez, kanaal verbiedt, niet kan goedkeu ren en dit verbod in strijd is met de internationale overeenkomst over het Suez-kanaal medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. Enige regen. Zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde Zuide lijke tot Zuidwestelijke wind. De zelfde of iets hogere temperaturen. VRIJDAG 23 MAART. v.m. 1.51 2.26 3.06 3.16 n.m. 2.13 2.48 3.28 3.38 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1