Weinig tegenstand Korea De Russische en de Chinese strijdmacht HET PROTESTANTSE ZIEKENHUIS in Verklaring bestuur Partij v. d. Arbeid Maandag 19 Maart een mijlpaal Nederlandse levens niet veilig TSJOENTSJON ONTRUIMD Het Verbonden leger trok Maandagochtend bij zonnig weer langzaam op over een front van 240 km, zonder tegenstand te ontmoeten. Zowel Chinezen als Noord-Koreanen schijnen zich tot de 38ste breedtegraad terug te trekken. Ook Tsjoentsjon, de grootste stad in centraal Korea, zou reeds door de Chinezen ontruimd zijn. Luitenant-Generaal Ridgway zei, dat de Verbon den troepen ongetwijfeld nog op de proef zullen wor den gesteld. Hij sprak zijn waardering uit over de wijze, waarop de leden van zijn commando gedu rende de winter de operaties hadden gevoerd. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Nog één (wee troepenschepen Koningin en Prinsesjes woonden Paasspel bij Nederlandse landarbeiders naar Zweden 7 Protest tegen verhoging van belasting op Motorrijtuigen Spoorwegongeluk in Argentinië Looncompensatie op korte termijn nodig Ambonnezen naar Nederland 6.43 6.41 6.38 6.36 6.34 18.53 18.55 18.56 18.58 19.00 16.37 17.58 19.22 20.48 22.17 onder 6.10 6.22 6.32 6.43 6.56 Ir. A. W. van der Plassche belast met de leiding Directie van de Landbouw Prijsverhoging Zeepsoorten öe positie van Joego-Sla*:ë „Verklaring Hoge Commissaris wekt verbazing Vier Japanners te Saigon terechtgesteld Dreigende staking in de Amerikaanse scheepsbouw Hongersnood in Noord-Brazilië Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nó. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 20 MART 1951- 7e Jaargang No, 1683. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J, van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 eextj iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Patrouilles der verbondenen be wegen zich in de richting van de acht- en dertigste breedtegraad; de hoofdmacht bevindt zich hier een kleine dertig kilometer van daan. Enkele uit Seoel opgerukte ver bonden eenheden ontmoetten on geveer veertig kilometer ten N.O. van de heroverde Zuid-Koreaanse hoofdstad, tegenstand van com munistische troepen, die een ach terhoede-actie vochten. Het enige andere gevecht van betekenis vond plaats in het ten Zuiden van Tsjoentsjon gelegen berg- achter gebied. Tsjoentsjon, waar het Chinese hoofdkwartier te velde was ge vestigd, werd Zondag verlaten bevonden. De verbonden luchtmacht bleef de oprukkende troepen steunen. Zij stuitte op luchtdoelgeschut van een Noordelijke eenheid van on geveer 1000 man, 28 km ten Zui den van de breedtegraad. De ver bonden troepen zijn Maandag op verschillende plaatsen op tegen stand gestoten. Zuidkoreanen sta ken zwemmend de ijskoude Hong- tsjon over, nadat zij een Chinees bataljon hadden vernietigd. In een communiqué van het achtste leger wordt gezegd, dat in alle sectoren patrouille-activiteit plaats had, doch dat weinig con tact was gemaakt met de Noor delijken. Voor het eerst is van officiële zijde melding gemaakt van het naderen van de breedte graad sinds het verscherpen van de censuur. De verbonden troepen naderen Tsjoengtsjon, het voornaamste Noordelijke bevoorradingscen trum, ongeveer 12 km ten Zuiden van de grens. Volgens waarne mers zullen de Noordeliiken zich op een verdedigingslinie onge veer vijf km ten Noorden van de breedtegraad terug moeten trek ken, als zij deze plaats opgeven. De nieuwe linie zou moeten lig gen op een plaats waar het dal tussen de heuvels zich vernauwt. De Noordelijken, aldus de waar nemers, zouden op vlak terrein niet stand kunnen houden met het oog op de grote vuurkracht der verbonden troepen. Op vijf plaatsen bezetten de ver bonden troepen thans stellingen op 26 km ten Z. van de 38ste breedtegraad. Naar Maandag te Tokio is be kend gemaakt, zullen eind dezer week nog drie Amerikaanse ge neraals Korea verlaten. Het ziin generaal-majoor Garvin, die in de haven van Poesan verantwoor delijk was voor het doorzenden van troepen en materiaal, briga- PRÖDUCTSCHJVP VOOR ZUIVEL EN VOOR PLUIMVEE EN EIEREN De subcommissie organisatie voedsc 1 voorzieningssector van de door de sociaal-economische raad ingestelde organisatie-oomm ssie heeft de instelling van een pro ductschap voor zuivel en van een prodtictsctiap voor pluimvee en eieren in overweging genomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Noordelijke wind. Matige, later vrij krachtige wind uit Noordelijke richtingen. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk enkele bnien. Iets kouder. WOENSDAG 21 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.42 1.17 1.57 2.07 n.m. 1.05 1.40 2.20 2.30 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Mrt 21 22 23 24 25 op onder op de-generaal Datoney bij het acht ste leger en brigade-generaal Hayr.es, artillerie-commandant van de tweede Amerikaanse in- fanterie-di visie. DE BURGERBEVOLKING VAN SEOEL. In een te San Francisco opge vangen uitzending van Raid o_ Peking werd meegedeeld; dat Woensdag j.l. voor de ontruiming van Seoel, .dte communistische le gers 58.000 mannen, vrouwen en kinderen naar het Noorden evacu eren. De burgerbevolking werd bevolen .tijdelijk terug te trek ken", aldus deze uitzending. Naar aanleiding van de medede lingen, gedaan tijdens de ontsche ping van de Nelly", deelt die le_ gervoorlichtingsdienst mee, dat dit schip niet het laatste volledige troepenschip met milita ren van ae Koninklijke Landmacht was. Er zijn nog twee troepenschepen met contingenten K. L._militairen uit Indonesië te verwachten. Jaarlijks voert de Vrijzinnig- Christelijke Jeugdcentrale van de Nederlandse Protestantse Bond in Hilversum twee spelen op, een Kerstspel en een Paasspel, die in de kerk aan de Tesselschadelaan steeds veel bezoekers trekken. Bij het laatste Kerstspel bevond prin ses Wilhelmina zich onder de aan wezigen. Zij was door de eenvoud van de voorstelling zo getroffen, dat zij niet naliet na afloop woor den van bewondering te uiten. Tot verrassing van alle aanwe zigen traden Zondagavond om kwart over zeven bij de aanvang van de opvoering van het Paasspel 1951 Koningin Juliana met de prinsesjes Beatrix en Irene onver wacht de kerk binnen. Zij woonden de voorstelling tot het slot bij, waarna zij om 9 uur per auto te rugkeerden naar het paleis. Het spel was geschreven door mej. Ds H. J. W. Modderman. Het behandelt op eenvoudige wijze de gebeurtenissen uit de lijdensweek. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet. Er zijn grote mogelijkheden voor Nederlandse werkkrachten voor de landbouw op 't Zweedse eiland Gotland. Volgens het Stockholmse dag blad j(Dagens Hyheter" heeft de heer C. W. Dudtman, een Zweeds autoriteit op het gebied der ar beidsbemiddeling, dit meegedeeld in een vergadering 'n Visby, de hoofdstad van Gotland, waar vraagstukken betreffende -het ver werven van werikkrachten werden besproken. Hij voegde er aan toe, diat de Nederlanders vaste aan stellingen zouden moeten krijgen onder die voorwaarden, die ook voor de Zweedse arbeiders gelden. In reactie op de regeringsver klaring, waarin onder meer verho ging van belast"ng op motorvoer tuigen wordt aangekondigd heeft de B.B.N. een schreven gericht tot de minister-presdidtemt en tot de le den van de Tweede Kamer. Dit schrijven luidt: ,,De Bond voor Bedrijfsautover. keer in Nederland, kennis geno men hebbende van het voornemen der regering de motorrijtuigenbe lasting te verhogen protesteert met klem tegen uitvoering van d't voornemen en zulks met name ten aanzien van de motorrijtuigen ten dienste van het beroepsvervoer. De B. B. N. is van oordeel dlat iedere verzwaring van de reeds op het beroepsvervoer drukkende lasten, onaanvaardbaar zijn". Zeven personen zijn omgekomen en 60 gewond bij een spoorwegon geluk n de provincie Cordoba aan cte lijn Buenos-Aires-Condoba. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft de volgende ver klaring uitgegeven: Nu de prijzen van eerste levens behoeften aanzienlijk zullen stij gen, roept het bestuur van de Partij van de Arbeid allen op er naar te streven, dat er op korte termijn een looncompensatie tot stand komt. Alleen zo kunnen de eerste schokken worden opgevangen. Tevens dienen er onmiddellijk krachtige maatregelen te worden genomen om de sociaal zwakke groepen te hulp te komen. Tot het aanvaarden van de prijsstijgingen hebben de harde feiten ons volk gedwongen, want wij zijn aan ons zelf en aan ons nageslacht verplicht de gevaren af te weren, waaraan wij als vrij volk tengevolge van de Russische politiek zijn blootgesteld. Als aangeslotene bij 't Noord- Atlantisch Pact is Nederland vastbesloten zijn evenredig aan deel in de verdediging van het Westen bij te dragen. Dat vraagt een grote krachtsinspanning, die aanzienlijke offers eist. Het Britse Ministerie van Oorlog heeft meegedeeld dat de Sow- jetrussische en Ch nese strijdkrachten samen meer'dan 8 millioen man tellen. De Sowjet-strjjdkrachten met inbegrip van het leger de marine, de luchtmacht en troepen van het ministerie van Staatsvei ligheid tellen meer dan 4 millioen man omvatten 'De militaire opleiding der Sow- jet-bungers begint op 15-jarige leeftijd en in een periode, die twee maal zo lang ia ais die van clej Westelijke legere, krjjgen zij een opleiding, d;'e intensiever is dlan in hei Westen, vervolgt het ministe rie. De Sowjat-Unie heeft grote een voudige, betrouwbare wapens en uitrusting en „grote aantallen uitstekende tanks en artilleriewa- pens". De rantsoenen zouden laag zfjn en de discipline streng. De Chinese strijdkrachten zou den eveneens meer dan 4 m llioen man omvatten, waarvan ongeveer twee_en-een_half millioen man het geregelde leger vormen. Het militaire materiaal is meeat, al van Japans, Amerikaanse of atiinese makelij, maar er kamt steeds meer Russisch materiaal. Het Chinese leger is goed opge leid en goed gcdlsc'plineerd. Het kan uit een onbepWkte reserve manschappen putten. man. Het leger zelf zou 2.800.000 De Britse minister van Oorlog, John Ktrachey. heeft te Dundee verklaard, dat die Sowjet-strijld- krachten noch „ontelbaar noch on. overwinneJrjk" zijln. De Noorcfat. lantische mogendheden kunnen ongetwijfeld moer strijdkrachten op de been brengen dan Rusland en evenveel als de Russen en hun satellieten. Naar wjj vernemen zjjra 10 help. stera le klasse van heit Ned,. Rode Kruis per vliegtuig naar Indonesië vertrokken om oils peniclelteam dienst te doen op die schepen, waarmede de Ambonnezen naar ons land! worden vervoerd. Dit tiental is na een strenge keuring gekozen uit een groep, welke zich raa een oproep voor het vervullen van deze taak had aangemeld. De minister van Landbouw heeft de heer ir. A. W. v. d. Plas sche, directeur van de tuinbouw en reeds plv. directeur-generaal van de landbouw van het minis terie, belast met de leiding van de directie van de landbouw, nu de heer ir. C. Staf het minister schap voor Oorlog en Marine heeft aanvaard. Ne Nederlandse vereniging vaai zeepfabrikanten deelt ons mede, dat die stijging van de prijzen van ollërn en vetten in de maand Fe bruari verder heeft doorgewerkt en de heffingen op deze grondstof fen dientengevolge aanmerkelijk zjjn verhoogd. De fabrikanten van toiletzeep, huishoudzeep, zeeppoeder en zelf. werkende wasmiddelen hebben zich dan ook genoodzaakt gezien de prijzen van deze producten te verhogen. Het partijbestuur stelt echter met nadruk vast, dat de sterkste schouders ook de zwaarste las ten moeten dragen. Met volledige erkenning van de noodzaak van de militaire ver dediging mag geen ogenblik uit het oog worden verloren, dat aan de dreigende gevaren slechts het hoofd kan worden geboden door een gemeenschap, waarin een waarachtige soc'ai. rechtvaar digheid wordt nagestreefd. In de regeringsverklaring is een aantal elementen aanwezig, die er op wijzen, dat ook de rege ring voornemens is naar deze sociale rechtvaardigheid te stre ven. Het bestuur van de Party van de Arbeid meent echter zijn teleurstelling te moeten uitspre ken over het feit, dat de ALLER EERSTE gevolgen van de moei lijkheden waarin het land ver keert, tot uitdrukking komen in een bedenkeiyke stijging van de prijzen der eerste levensbehoef ten. Met voldoening neemt het ken. nis van de plannen tot belasting verhoging, die de meest draag- krachtigen zullen treffen. Ook als deze plannen met spoed wor den ten uitvoer gebracht, gaat daar een zekere tijd mee heen, voordat zij het nodige geld ople veren. De Partij van de Arbeid kan geen prijsverhogingen aanvaar den, die van ogenblikkeiyke in vloed zijn op het levenspeil van de grote massa. Daarom heeft het bestuur van de Partij van de Arbeid met instemming kennis genomen van het voornemen van de drie bonafide vakvereni ging, het N.V.V.. de K.A.B. en het C.N.V., om de loonconsequentie van de prijsstijgingen onmiddel lijk in de Stichting van de Arbeid aan de orde te stellen. Het spreekt daarbij het vertrouwen uit, dat in de kringen van de werkgever de behoefte zal be staan te bewijzen, dat het ernst is met de uitvoering van de ge dachte omtrent de noodzaak van offervaardigheid, gelijk die tot uitdrukking kwam in de verkla ring van de samenwerkende or ganisaties van de werkgevers. Slechts wanneer in alle groepen van ons volk de wil leeft aan le dreigende gevaren het hoofd te bieden, kunnen en zullen deze ge varen met goed gevolg worden afgeweerd. De ambassadeur der Ver, Sta. ten in Joego.SlaviëGeorge Allen, heeft ZonVtag in Washington ver. klaard, dat de troepen der Oost- Europese staten gereed staan aan de Joegoslavische grens. Hjj verzekerde, dat „de enig overlbdijvende vraag is, wanneer de machthebbers van het Kremlin het bevel zullen geven om de strijd te beginnen,''. Allen zei, idat het feit dart Stalin nog n et het bevel had gegeven Joego-Sdavië binnen te trekken, betekende dat „vastberadenheid en een gezonde defensie tegenwoor dig overtuigende argumenten zijn in het (belang van de vrede". De Joegoslaven „zullen vechten, onverschillig wie de aanvallers zijn of ln welke vorm idte aanval komt" aldus besloot Allen. mfflam De 19e Maart van het jaar 1951 zal in de annalen van de stichting „Protestantse Ziekenzorg Zeeuws Vlaanderen" als een belangrijke mijlpaal worden aangetekend. Op die datum toch is officieel een begin gemaakt met de bouw van het nieuwe ziekenhuis op het voormalige Lyceum-terrein te Temeuzen. In de conversatiezaal van „Scheldeoord", waar de verpleeg sters van het ziekenhuis verver singen ronddienden, mocht het bestuur een groot aantal gasten begroeten. Onder de aanwezigen mprkten we o.m op de plaatse lijke huisartsen, de heren Van Breda Vriesman, Van de Griek, De Koek, Granaada en Wechge- laar, terwijl van de specialisten aanwezig waren mej. Niehüser en'de heren Boland, Dorrepaal, Van Daal en Binkhorst. Ook van kerkelijke zijde was er ruime belangstelling, terwijl de oud-directrice van het Prot. Zie kenhuis, mevr. Slotboom, was overgekomen om dit hoogtepunt bij te wonen. Verheugend was het medeleven van de zijde der gemeentebestu ren. Aanwezig waren o.m. de col leges van B. en W. van Terneu zen, Hoek en Zaamslag. De ge meente Axel was door een depu tatie vertegenwoordigd. Als eerste spreker betrad de voorzitter der stichting, Ds P. A. van der Vlugt, op het bouwter rein het met vlaggedoek en groe ne planten versierde spreekge stoelte om alle aanwezigen wel kom te heten „De verklaring van de Neder landse Hoge Commissaris heeft in Djakarta verbazing gewekt. Het zou misplaatst zijn, indien van de Indonesische veiligheids organen maatregelen werden ge vraagd ter bescherming van have en goed speciaal voor de Neder landers", aldus de woordvoerder van het Indonesische ministerie van defensie, majoor Bachter Lu- bis tegenover Aneta. Voor de Indonesische regering is de kwestie van de veiligheid een zaak voor het gehele volk. „Dit betekent niet, dat het minis terie de vele rampokpartijen en moordaanslagen op de Neder landers niet betreurt, doch de Nederlandse Hoge Commissaris dient de zaak te bezien in het licht van de vele remmende fac toren, die er ten aanzien van her stel van orde onveiligheid in In donesië zijn". „Na de souvereiniteitsover- dracht werden het leger en de politie, die geconcentreerd zou den worden voor de bestrijding van het bendewezen en de crimi naliteit, gedeeltelijk aan deze taak onttrokken om het hoofd te bieden aan relletjes, die georga niseerd worden door Westerling, gesteund door Nederlandse troe pen en aan andere opstanden, zoals die te Makassar en op Am- bon. De bestrijding vroeg veel mankracht van leger en politie. Zodra de troepen van de K. L. Indonesië hebben verlaten, zullen de T.N.I.-troepen worden aange wend voor de bestrijding van het bendewezen", aldus de woord voerder. Op geheel Java en Madura zijn tot op heden 10.000 bendeleden en leden van strijdorganisaties ge- Een Frans executiepeleton heeft gisteren vier Japanse officieren terecht gesteld wegens oorlogs misdaden in Mei 1945 begaan. De officieren waren ter dood ver oordeeld voor de moord op 600 Franse en Vietnamese krijgsge vangenen. Het waren Sakamato, Takedji, Foekoeda en Ha.jakawa. vangen genomen, aldus majoor Lubis, van wie 6000 leden van de Darul Islam. In het Merapi- gebied op Midden-Java werden sedert de zuiveringsactie door 9 T.N.I.-bataljons 1700 leden van de Gerakan Rakjat (volksbewe ging) gevangen genomen. Majoor Lubis zeide tenslotte, dat tijdens een zuiveringsactie in de omge ving van Bogor een Nederlands bendelid werd doodgeschoten, die geïdentificeerd werd als Kerk hoven. De bende, waartoe hij be hoorde, bestaat uit 200 man, on der wie 40 Nederlanders en Am bonnezen. Van officiële zijde wordt hier aan toegevoegd, dat Zaterdag in Semarang 5 Nederlandse ram- pokkers zijn gevangen genomen. n.I. Bastiaans, Smit, Broek. Vies been en Robinson. 20.000 Arbeiders in de Ameri kaanse scheepsbouw hebben ge dreigd op 3 April in staking te gaan als de raad tot stabilisatie van de lonen zijn goedkeuring blijft onthouden aan de loonsver hoging, die de Bethlehem Steel Company bereid is aan haar ar beiders te geven. Volgens persberichten komen in de stad Patos, in het binnen land van de Noordbraziliaanse staat Ceara, gemiddeld 20 kinde ren per dag van honger om. In de staat Ceara en de Noordbrazi liaanse staat Parahyba is reeds meer dan zes maanden geen re gen gevallen en er heerst hon gersnood. De autoriteiten vrezen het uitbreken van epidemieën. Boeren dreigen met plundering. Er hebben zich reeds twee geval len van builenpest, waarvan één met noodlottige afloop, voorge daan. Duizenden vluchtelingen be geven zich, have en goed achter latend, naai grote steden. On danks het toepassen van nood maatregelen vreèst men, dat de toestand niet zal verbeteren zon der regen. Spr. gewaagde van de jarenlan ge inspanning onder de moeilijk ste omstandigheden. Reeds vóór de oorlog immers werden de eer ste onderhandelingen gevoerd. In 1947 werd een principiële bouw vergunning verkregen. Eerst in April 1950 volgde de werkelijke vergunning, waarna nog de finan- cieringsmoeilijkheden moesten worden overwonnen. Dank bracht spr. aan de gemeentebesturen, die door de garantieverleningen bewezen mede-verantwoordelijk heid te willen dragen voor het nieuwe streek-ziekenhuis. Ds Van der Vlugt richtte ver volgens woorden van dank tot de vroegere voorzitter Dr L. J. Caze- mier, thans te Schiedam, en tot Ds Talma voor de vele diensten, onder vaak moeilijke omstandig heden aan de stichting bewezen. Met ere vermeldde spr. ook de architect, de heer Kloos te Haar lem, die zich zoveel inspanning heeft getroost de plannen te ver wezenlijken. Met de hoop, dat de firma Kor- teweg te Breda erin zal slagen een ziekenhuis te bouwen, dat een sieraad is voor onze streek, besloot Ds Van der Vlugt zijn ope ningswoord. Daarna nam de burgemeester van Terneuzen, mr P. Teilegen, het woord. Hij wenste het bestuur van harte geluk en constateerde met voldoening, dat thans na een intense voorbereiding het begin van het nieuwe te zien is! Als laatste spreker vertolkte de heer Van Breda Vriesman na mens de huisartsen en de Kring Zeeuws Vlaanderen zijn dank, dat het noodziekenhuis, hoezeer ook verbeterd, te zijner tijd door een moderne inrichting zal wor den vervangen. Hij sprak als zijn mening uit, dat een gezonde con currentie tussen Sluiskil en Ter neuzen ten bate van de lijdende mensheid zou werken en hij hoop te, dat Terneuzen nu spoedig met een ziekenhuis voor de dag zou komen, dat in alle opzichten aan de eisen des tijds zou voldoen. Hierna was dan het historische ogenblik van de eerste bouw-han- deling aangebroken. Ds Van der Vlugt verzocht Dr Cazemier „de eerste spade" in de grond te steken en de ten dele ge vulde kruiwagen weg te rijden, waarna mevr. Slotboom en de huidige directrice, zuster Van de Rhee, in actie kwamen om „proe ve van bekwaamheid" af te leg gen met de schop. Onder alge mene hilariteit werden tenslotte ook de aanwezige verpleegsters aan het graven gezet En daarmee was dan het „be gin" van de bouw ten einde. Terug in het rusthuis „Schelde oord" werd andermaal thee ge serveerd en gaf architect Kloos een met aandacht beluisterde uiteenzetting van de diverse on derdelen van het nieuw te bou wen ziekenhuis. Bij de vele gelukwensen voegen wij ook de onze en we spreken de hoop uit, dat de stichting „Pro testantse Ziekenzorg" spoedig de verwezenlijking van haar ideaal moge beleven, een nieuw en modern uitgerust ziekenhuis, dat tot heil zal strekken van de patiënten in heel onze streek Maandagochtend heeft het boven bepaalde Deense gebieden hevig gesneeuwd. In sommige streken houdt de sneeuwval reeds drie dagen of langer aan. In Jut land waren de wegen onbegaan baar, het spoorwegverkeer kwam op sommige plaatsen tot stil stand.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1