UIT DE PROVINCIE KERKDIENSTEN <3alm- PASEN bim in zwart-wit-symphonie VOOR DE ZONDAG Binnenlands Nieuws KERKNIEUWS Gemeenteraad van IJzendijke Jezus onmacht en almacht Joego-Slavië blijft buiten elk pact TERNEUZEN ZAAMSLAG. 'Sneltrein Doncaster-Londen ontspoord AXEL. MIDDELBURG Schoolkinderen staken Het waterverkeer bij Berlijn AGENDA ZIERIKZEE. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Anderen heeft Hij ver lost, Hij kan zichzelven niet verlossen. Matth. 27 42. Dit duivelse woord, waarmee de almacht van Jezus als on macht wordt bespot, ife wel ver staan een goddelijk woord, waar mee de onmacht van de Gekrui sigde als almacht wordt verheer lijkt. De wereld is vol van men sen die zich zeiven redden kun nen, zichzelven alleen en die door hun zelfzucht tot absolute mach teloosheid zijn gedoemd. Voor anderen doen zij niets en kunnen zij niets doen. Ze zijn voor zich zelven alles en daarom blijft er voor de anderen niets over. Deze Jezus kan niets voor zichzelven doen, daarom kan Hij letterlijk alles doen voor anderen. Hij is voor zichzelven niets, daarom blijft er voor de anderen alles over. Liefde, in U is al ons leven, Gij, Gij zijt ons hoogste goed; Ja Uw kruis heeft ons gegeven Wat ons eeuwig juichen doet. Joego-Slavië zal buiten elk pact met welk land ook blijven, aldus heeft Mosje Pijade, de voornaamste theoreticus van de Joego-Slavische communistische partij, Donderdagavond te Lon den verklaard. Hij sprak een bijeenkomst van de buitenlandse persvereniging toe. „Joego-Slavië zou zich noch bij het Noord-Atlantisch verdrag, noch bij het plan-Marshall, de Raad van Europa, de Europese Betalingsunie, noch zelfs bij een beperkte Balkan- of Middellandse Zee alliantie aansluiten. Joego-Slavië was ook geen voorstander van herbewapening van Duitsland. „Dit betekent niet, dat wij van plan zijn alleen te blijven inge val van gevaar", aldus Pijade. Joego-Slavië wenste economi sche samenwerking met het Wes ten, „maar het Vvësten zal ons moeten nemen zoals wij zijn". Pijade ontkende, dat hij bespre kingen had gevoerd met de Ita liaanse premier, Alcide de Gas- peri, over het vraagstuk Triëst. Rode Kruis-avond. Donderdag hield de afd. Ter- neuzen van het Ned. Rode Kruis een propaganda-avond in het Concertgebouw. Burgemeester Tellegen verheugde zich over de goede opkomst, waaruit bleek dat velen nader kennis wilden maken met het werk van het Rode Kruis. Deze avond werd georgani seerd met een tweeledig doel, n.l. om bij de niet-leden belangstel ling te wekken en om meer leden tegelijk bij elkaar te zien. Want in het algemeen kan het bestuur niet klagen over een overweldigend bezoek der leden vergaderingen. Dit betekent niet, dat het werk van het Rode Kruis de leden niet interesseert, maar men weet dat en zeilt, zodat velen ZATERDAG 17 MAART. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 18 MAART. \xel: 10 uur Ds. P. J. Pennings. Bev. nieuwe lidmaten; 2.30 uur Ds. Sebestyén. ^o. Afscheid. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft. Bev. lidmaten. 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Voorber. H. A. Hontenisse: 10 uur Ds. A. Soete- kouw. Bev. nieuwe lidmaten. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. J. v. d. GraaffBev. nieuwe lidmaten. Philippine: 2.30 uur Ds. J. v. d. Graaff. Bev. nieuwe lidmaten. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg. Voorb. H. Avondmaal, 2.30 u. Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten Openb. Belijdenis des Geloofs 2 30 uur Ds. P. A. van der Vlugt, 7.30 uur Ds. H. M. Strating, van Goes. Jeugddienst. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma Bev. nieuwe lidmaten. Voorber H. Avondmaal2.30 uur Eerw. heer C. H. Heiboer. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S Blom. Bev. nieuwe lidmaten. St Anna ter Muiden: 11 uur Ds M. N. Schrale. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M Wiebosch. Bidstond v. h. gewas Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Openb. Belijdenis 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Bev. lidmaten. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere Bev. nieuwe lidmaten. NED. HERV. KERK. AXEL. Afscheid Ds. Sebestyén. Zondagmiddag zal in de Ned. Herv. Kerk door Ds. Sebestyen afscheid worden genomen van de Axelse gemeente die hij prui men tijd als hulpprediker heeft ^Op'z'ondag 1 April zal Ds. Se bestyén te Werkendam als predi kant worden bevestigd en zijn in trede doen in de Ned. Herv. Gem aldaar. .Scheideoord" nieuw aange bouwde vleugel te bezichtigen. In onze volgende editie hopen we op de inrichting enz. nader terug te komen. Naar ons werd medegedeeld, zal hedenmiddag de nieuwe aan bouw ter bezichtiging zijn open gesteld van 25 uur. Het is de moeite waard een kijkje te nemen in deze voor het rusthuis zo prachtige aanwinst. Ford-avond. De deze week te Terneuzen georganiseerde Ford-avond bleek in staat een vol Concertgebouw te trekken. De heer Boone opende de avond met een kort welkomstwoord. Naast enige bijfilms en teken filmpjes vormde „The human bridge" de hoofdschotel van het program. Deze film werd tevoren toegelicht door een vertegen woordiger der Ford-fabrieken uit Amsterdam. stad en het Waleherse land kun nen uitstrooien. Verkoping. Donderdagmiddag had in het „Wapen van Zeeland" bij R. J. v.id. Veke ten overstaan van notaris Fanoy uit Axel, de ver ding, zoals die in „Voorwaarts wordt nagestreefd. Een gelukkig feit, dat echter de waakzaamheid tegen sportvergoding en verdwa zing, die tekenen van deze tijd zijn, geenszins uitsluit. Wel ter- koping plaats van een woonhuis, dece dienen wij in dit opzicht de schuur en erf aan de Puntstraat O - w-w 1 y-1 /~v*> rl rt ales reilt zich bepalen tot het storten van ,(Terneuzen 27" maakte hun bijdragen. Het bestuur is echter gaarne water, op de hoogte van hetgeen er jn de nacht van Donderdag op leeft onder de leden. Vrijdag omstreeks 3 uur bemerk- Na het welkomstwoord werd te schipper A. Jongman, dat zijn de film „Het gaat ons allen aan" «-*- Hoofdplaat: 10 uur Eerw. heer P. de Visser, van Vlissingen. Bid stond voor het gewas. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom Bev. lidmaten. Nieuwvliet: 2 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. Doops- bediening. Bidstond voor het ge was. Oostburg: 10.30 uur Ds. W. J. Fournier. Bev. nieuwe lidmaten. Retranchement: 9 uur Ds. W. J. Fournier, van Oostburg. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Openb. Geloofs belijdenis. Sluis: 9.30 uur Ds. M. N. Schrale. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. Bev. lidmaten. IJzendijke: 10 uur Ds. L. Doorn. Bev. nieuwe lidmaten. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. Bev. lidmaten. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 Ds. Nolthenius. Geref. Kerk. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. v. d. Meulen, van Aardenburg. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. J. Ritsema. vertoond. Inderdaad gaat het werk van het Rode Kruis waarop in de film zo de nadruk wordt gelegd, allen aan. Velen zullen bij het zien van het kinderleed een traan hebben weggepikt en velen zul len op de tanden hebben ge knarst bij het realiseren hoe het leed werd veroorzaakt. Millioe- nen lijdende kinderen, millioenen ouderloze stakkers, millioenen verwoeste levensillusiesDui zenden millioenen besteed aan de vernietiging. Ware dit en werd dit geld be steed aan de bouw van hospita len, sanatoria, scholen, recratie- oorden enz. dan was de wereld welhaast een paradijs. We zagen Donderdagavond de ellende van de oorlog, en we za gen de liefde en toewijding van hen die strijden onder de vlag met het Rode Kruis. Wij hoorden in het slotwoord van de voor zitter, dat Terneuzen meer E. H B. O.-ers nodig heeft, meer leden der colonnes en meer leden der afdeling. Moge deze avond op alle gebied een stap in de goede richting betekenen. Nieuwe vleugel in gebruik. Gisteren waren wij in de gele genheid de aan het Rusthuis schip „Terneuzen 27" van de NA' „De Hoop", geladen met steen met bestemming België, liggende aan de Schependijk alhier, zin- kende was. Direct werd de rederij Muller hiermede in kennis ge steld, waarop 10 minuten later de sleepboot „Holland" langszij van de „Terneuzen 27" lag en werd aangevangen met het leegpompen van het schip, waarin reeds 50 cm water stond. Na afloop van deze werkzaam heden is de „Holland" in de na bijheid van de „Terneuzen 27 ge bleven om eventueel nadere hu.p te kunnen verlenen. B<| Doncaster (Yorkshire) is de sneltrein Doncaster-Londen uit de rails gelopen. Ambulances en artsen snelden naar de plaats van het ongeluk. Volgens de eerste berichten zijn 14 personen om het leven geko men, waaronder een kind. De eer ste 4 rijtuigen liepen uit de rails, waarvan 2 dwars kwamen te SVele passagiers zijn gewond door vliegende glassplinters. Het on geluk gebeurde kort na het ver trek van de sneltrein. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Terneuzen10.30 uur en 3 uur Ds. Ten Hove. Hoek10 uur en 2.30 uur Ds. v. d. Jagt, van Zoutespui. Bed. H. A en Dankz. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. Ravenswaay. Geref. Gemeente. Axel: 10 u„ 2.30 u. en 6.30 u. de heer T. Caberet, van Rotterdam Hoek9.30 en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 u. 2 u. en 6 u. Ds. Aangeenbrug. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Hulst 6.30, 7 45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Tr Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. SlSistóL 7, 8,30 en 10 u. H.H SafSvean Gent: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 en 10 u. H.H. H.H. Christelijke stijl in acht te nemen, opdat wij ons Bonds- devies geen oneer aandoen, het welk luidt „Vaardig en sterk tot Gods eer". Na dit bondige openingswoord marcheerde de ongeveer 80 leden tellende vereniging de zaal in en werd in vlot tempo het program ma afgewerkt. Vóór de pauze waren het de junioren, na de pauze de aan komende en volwassen leden van beiderlei kunne, die hun vaardig heid bewezen. Behalve vrije en ordeoefenin gen en brugoefeningen, paard-1 springen en grondgymnastiek, was ook voor de vereiste afwis seling in het repertoire gezorgd. Zo kregen we behalve een zeven sprong voor meisjes nog een pop penspel, een Chinese zwaarddans en een fraaie hoepeloefening te aanschouwen. De jongens brach ten een aardige hinderniswed strijd, terwijl de dames behalve een mars ook nog een klompen dans in onze landelijke dracht ten beste gaven. Een echt sportieve avond, waarop aan de heer B. J. Knie riem, als voorzitter van de Bond nog het woord verleend werd ter aanbeveling van een collecte ten bate van slachtoffers uit Indone sië, die reeds jaren onder dokters behandeling zijn. Chr. Gymnastiekveren. „Voorwaarts". ^Donderdagavond had de spor tieve Axelse jeugd, georganiseerd in bovenstaande vereniging, in haar kranig flatterende sport- kledij „Het Centrum" bezet om daar haar vaardigheid op het ge bied van gymnastiek aan de leden en begunstigers te tonen. De avond werd door de voor zitter J. C. Verhoef, met een pit tig welkomstwoord ingeleid. Spr. wees op de thans in Chris telijke kringen opgeheven bezwa ren tegen de lichamelijke opvoe- Missen. Terneuzen Missen. Westdorpe: Missen. Zuiddorpe Missen. 7, 8,30 en 10 u. 7, 8,30 en 10 u. 7.30 en 10 u. H.H. H.H, Leger des Heils. Terneuzen: 7, 10 en 7,30 u. Samen komsten; 6.30 uur Openlucht DUITSE AMBASSADE IN NEDERLAND. Meer dan 1300 schoolkinderen te Gelsenkirchen in het Ruhrge- bied zijn op bevel van hun ouders van school weggebleven. De „sta- king" werd uitgeroepen uit pro test tegen de lange duur van de reparaties aan het door bommen beschadigde schoolgebouw en het nietopenen van 'n tweede school. .Stakingsposten" stonden rond om het schoolgebouw opgesteld. De gemeenteraad noemde de sta king onwettig en beval de ouders hun kinderen naar school te sturen op straffe van rechts vervolging. De Sowjet-autoriteiten in Duits land hebben de Westelijke geal lieerden geantwoord op het voor stel tot het houden van bespre kingen over „bepaalde moeilijk heden inzake de controle van het waterverkeer van en naar Ber lijn". De uitnodiging was vervat in een antwoord van de Britse conv- mandant in Berlijn op een protest van Sowjet-zijde tegen een stren ge controle van het verkeer, waardoor een opstopping is ont staan. Het Britse voorstel wordt ondersteund door de Amerikaan se en Franse autoriteiten. Een geallieerde woordvoerder zeide, dat het Sowjet-antwoord bestudeerd werd, doch dat men er niet uit op kon maken of in n bespreking toegestemd werd Op 6 Maart heeft het hoofd der Nederlandse missies in Bonn de Duitse regering verwittigd van het voornemen der Nederlandse legering, diplomatieke betrekkin gen met de Duitse Bondsregering aan te knopen en een ambassade in Bonn te openen. Bondskanselier Adenauer heeft nu in een brief aan het hoofd der Nederlandse missies de voldoe ning van de Bondsregering over dit voornemen uitgesproken en verklaard, dat de Bondsregering voornemens is in Nederland even eens een ambassade te vestigen. s Zondags vóór Pasen is het Palm pasen, Palmzondag of ook wel „groene Zondag"; In het Latijn noemde men deze dag „Domini, ca paimarum", zo genoemd naar de palmen die Jezus bij zijn intocht in Jeruzalem op zijn weg gestrooid zag. Ter herinnextjng hieraan was men vanouds gewend de kerken te verWierén met palmen of, waar deze Zuidelijke planten niet groeiden, met andere groene tak ken. In de midldeleeuwen werd' op sommige plaatsen in Frankrijk en Spanje een volksschouwspel opge voerd het zg. festum asinorum, d w.z|' het ezelsfeest, waarbij ter herinnerirg aan de sprekende ezel Bileam of wel ter herdenking van de vlucht der Heilige Fam lie naar Egypte een ezel, in het laatste ge val met een jonge maagd óp de ezel, in de kerk werd binnengeleid. Xn Duitsland werd op Palm-Pa_ sen bij de processies, die o-p die dlag werden gehouden ter herinne ring aan de intocht van Jezus bin_ nen Jeruzalem, een houten ezel meegevoerd, smis met een beeld van Christus er op. Oude kronieken vermelden, dat in Salzburg dit gebruik r.og itot in 1783 in ere werd gehouden. En in Neurenberg -bewaarde met in het 'Germaanse museum tot voor kort no-g verscheidene van deze houten ezels. Men meg aannemen, dat er na dë bombardementen in de jongste oorlog niet veed van die ezels zal zijn overgebleven. I (Dn ons land werden in de mid deleeuwen op Palm-Pasen in dl eteiien eveneens processies gehou den waarbij- groene den: etakken werden meegedragen, welke tak ken in de kerken dioor de priesters werden besprenkeld met wijwater en moesten d enen als krachtige afweermididelen tegen ziekte blikseminslag, veepest en derge lijke rampen meer. Vermoedelijk heb ben die Palm-Pa- sengebruiken voor een deel een hei dense oorsprong. Dit geldt vooral voor rfie zogenaam de „paJmpasenB", waarmee de kinde. ren juichend rond lopen. Dat zijn met goudpapier, met palm" (doorgaans takken van de liguster) met linten en strikken en vooral met lekkernijen behan gen stokken, soms als bijv. in Twente zó zwaar, dat kinderen ze bijna n et kunnen dragen. Inplaats van, zoals in Duitsland een ezel kiest' men in ons lanc liever een haan als symbool. Dit is een zinnebeeld van kracht en mannelijkheid en op de palmpa seus" der kinderen prijkt idian ook een „broodhaantje", een in de vorm van een haantje gebakken ibrtipdje, waarbij een krent de plaats van het oog inneemt. Niet ten onrechte Is er tussen de palmpasens van die kinderen en de meiboom van de jongel eden een zeker verband gezocht. Men heeft hier te doen met overblijfselen uit oeroude tijden, heidense lente feesten, waarbij vruchten en soms ook eierschalen herinneringen zijn aan oude vruchtbaarheidsfeesten. In de middeleeuwen en ook nog eeuwen later waren deze en derge lijke feesten-, waarmee dikwijls kermissen samenvielen, een wel kome afwisseling dn de eenvormig- he'd van het dagelijks bestaan. Thans leven deze feestelykhe, den alleen nog maar hier en daar voort 4n kinderspelen en kinder feesten. de (duizend. Waleherse boeren naar de Noord-Oost-polder. De Waleherse landbouwers heb ben van de laatste gelegenheid, welke er voor hen bestond om zich op te geven voor plaatsing op een bedrijf in de Noord-Oost polder, druk gebruik gemaakt. Meer dan 60 gegadigden hebben zich aangemeld, hetgeen 20 meer ie dan waarop de Herverkave- lingsdienst Walcheren had gere kend. Daar het echter, in verband met het probleem var. de boerderijen- bouw in de N.-O.-polder, lang niet zeker is, dat alle gegadigden reeds in het voorjaar van 1952 geplaatst kunnen worden, wordt deze dienst voor de noodzaak ge steld de saneringsplannen te wij zigen. De sanering van de grond der candidaten, die eventueel eerst in het voorjaar van 1953 naar de N.-O.-poider kunnen ver trekken, zou tot hun vertrek moeten wachten. Klokken voor de „Lange Jan." De 48 in Heiligerlee gegoten nieuwe klokken voor het carillon van de „Lange Jan" en de be waard gebleven oude luidklok, die gelast en bijgestemd is, zijn door de klokkengieterij Van Ber gen naar de plaats van bestem ming gebracht. Voorlopig zijnde kleine klokken van het klokken spel opgeslagen in de kelder van consistorie der nieuwe kerk te Zaamslag, bewoond door de heer C. J. Verbrugge. Koper werd de heer Cornells Hamelink (Hoek van de Dijk) voor de som van 5000 gulden. Ouderavond Chr. Volks onderwijs. Donderdagavond had in het verenigingsgebouw de jaarlijkse ouderavond plaats van de C.V.O. Het hoofd der school, de heer P. de Leeuw, liet zingen van Ps. 68 10. De heer Jac van HoeveDek ker, voorzitter der school, ging voor in gebed. Deze heette ver volgens namens bestuur en per soneel allen welkom. De financiën besprekend drong spr. op steun aan voor de school daar de bus die de kinderen haalt, veel geld kost. Ook andere giften zijn welkom. Spr. bracht dank aan burgemeester Trimpe voor zijn aanwezigheid. Er waren een 140 tal bezoekers opgekomen. Voordrachten werden daarna gedaan door de jongens, waar voor het publiek punten kon geven. De onderwijzer A. van de Ro- vaart behandelde het nieuwe zangonderwijs. In de pauze volgde een verlo ting van handwerken. Aan het einde werd gezongen: Leidt Gij mijn handen beide En leidt Uw kind. Na de uitslag van de wedstrijd sloot het hoofd der school met dankgebed. HEDEN: ZAAMSLAG: 3 uur Axelsestr. A 132 x, verkoping meubilaire goederen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Abbot Costel- 10 in Hollywood." TERNEUZEN: Parochiehuis, 7 uur: Grote Eierkaarting. Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „The big Lift." Concertgebouw 8 uur Biosc. „De dijk is dicht." 9 MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 4.30 uur Zondagmiddagvoor stelling; 8 uur Biosc. „The big lift' Concertgebouw, 2.30 uur, Zondagmiddagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „De dijk is dicht". Terrein v.v. „Terneuzen", Molendijk, 2.30 uur: Terneu zen IR.K.F.C. I. i AXEL: „Het Centrum", 4.15 uur: Biosc. „Abbott en Costel- lo in Hollywood"; 8 u.: Biosc. „Billy the ICidd". I)e rijksweg op Schouwea. De herziening van de rijksweg ZijpeZierikzee wordt voortge zet Thans zal de verbetering van het „benauwde" weggedeelte bij de veerpont te Zijpe ter hand worden genomen. Dit werk wordt binnenkort aanbesteed. De ge vaarlijke doorsnijding van de oude dijk zal dan komen te ver vallen. De weg krijgt een breedte van 6 meter en een rijwielpad van drie meter. Deze werkzaamheden maken deel uit van een omvang rijk programma van verbeterin gen aan deze rijksweg. en de grote staan bij de voet van de toren. Zolang de nieuwe spits niet gereed is, zullen zij daar blijven, maar gehoopt wordt, dat zij in 1953 hun klanken over de AUTO TE WATER GEREDEN Twee doden. Vrijdagavond ongeveer 18.30 u. is een auto met 3 inzittenden in de Delfshavense Schie te Rotter dam gereden. Twee hunner, de 31-jarige mevr. De Goyervan Zanten uit Schiedam en haar 5- arig zoontje kwamen daarbij om het leven. De levensgeesten van de bestuurster van de auto, de 33- arige mevr. Pendersvan Zan ten uit Rotterdam, konden nog tijdig worden opgewekt. De auto kwam uit de richting Den Haag en reed op de Abra ham van Stolkweg te Rotterdam, toen door onverklaarbare oorzaak de wagen plotseling- naar rechts zwenkte en het water intuimelde De auto zonk binnen enkele ogen blikken. Voorbijgangers en auto mobilisten snelden toe en stelden nog pogingen in het werk om de inzittenden te redden, maar Zij slaagden er niet in de portieren van de auto te openen. De brand weer, die direct ter plaatse was, heeft met behulp van een staal draad de auto boven water ge bracht, waarop de inzittenden er uit gehaald konden worden. De bestuurster bleek nog- in leven te zijn en kwam spoedig bij kennis. Haar zuster en het kind waren echter reeds overleden. De sport,, de film, voudige afwissel ng va*\ het hui dige leven heeft al die oude kin eerlijk .vrolijke dingen verdrongen Of we er veel winst mee hebben verkregen, valt te betwijfelen. Er komt een carillon. ■l't.Wjl* Basil's uitvinding, de „engelen katapult", berustte op de veer kracht van de boom en op de zweefkracht die vleugels verlenen. Rasli liet zidh uitrusten met 'n complete garnituur van adelaars veren d e hem in de lucht zwevend moesten houden. King Skull, die voelde dat hij iets had goed' te maken tegenover Basli idleed een prettig aanbod Laat ons samen gaan", zei hij. JHet is helemaal niet zeker of één man zelfs al is het een man van uw afmetingen en uw moed, alleen er in zal slagen zo'm ver- warring' te veroorzaken <lat nij Koldlerman en onze piloot zal kun nen redden". „Prachtig", zei Basli. Toen de vleugels gereed waren, was ook dé boom reeds in de ge wenste richting krom getrokken Het was dan ook hoog tijd, want langzaam vormde zich een krans van speren en messen om de ge stalte van Dr. Kolderman. Volgens het oeroud geibruik zou men raak" gaan gooien zodra die ring 'zou zijn gesloten. Daar het de eerste vergadering is in 1951, biedt de voorzitter zijn beste wensen aan, waarna hij eni ge cijfers noemt over het afgelo pen jaar. Er werden 2 woning wetwoningen gebouwd, terwijl 14 particulieren herbouwden. In to taal zijn gebouwd 32 woningwet- woningen en 40 door paiticulie- ren. Er werden 116 woningen ver- woest. Er zijn op het ogenblik 9 woningen in aanbouw. Het bouw volume is helaas klein, zodat van de 20 woningen welke de gemeen te dit jaar zou bouwen niet veel terecht zal komen. Op het verzoek van de N.V. fo lygoon om vrijstelling van ver makelijkheidsbelasting werd af wijzend beschikt. Van de voetbal vereniging was een verzoek inge komen om het voetbalterrein te verbeteren. Daar er plannen be staan een sportterrein aan te leg gen, zullen er niet te grote kosten meer worden gemaakt. Over het voorstel van B. en W. om mede werking te verlenen bij de ver koop van de woning Waterpoort straat 24 ontwikkelt zich een uitvoerige discussie. De heer Taelman vindt het eigenaar dip dat het bij deze woning zo vlug gaat. terwijl ande ren reeds jaren hun woning willen overnemen. De voorzitter zegt dat beide gevallen verschil lend liggen. De raad is over deze gang van zaken ontstemd, ue voorzitter is het hiermee eens, maar wijst er op dat deze persoon hiervan toch niet de dupe mag worden. Het voorstel in stem ming gebracht, wordt aangeno men met de stemmen van de ne ren Taelman en Riemens tegen Het presentiegeld van de raad wordt vastgesteld op 5, per lid per vergadering met een ge zamenlijk maximum van 3öu, Met ingang van 1 April zal wor den overgegaan tot benoeming van een eigen gemeente-opzichter die tevens dienst zal doen in de aemeentc Waterlandkerkje op eerT jaarwedde van ƒ3400 tot 4000. Investering Industrieterrein. B. en W. stellen voor tot het investeren van ten hoogste een bedrag van ƒ5000 in het Indus- trieterrein of de outillage hier- van. De warmwaterroterij zal de eerste zijn die hiervan profiteert. Men is het er over eens, dat er moet gezorgd worden voor een goede waterlozing van het ter rein naar de reinigingsinstallatie In deze waterroterij zullen onge veer 70 personen werk kunnen vinden. Besloten wordt een en an der nog eens nader onder het oog te zien en dit punt te laten rusten tot een volgende vergadering. Aan firma gebrs. Cristiaansen kunnen B. en W. grond in erf pacht uitgeven voor de bouw van 5 woningen welke zullen worden gebouwd met rijkspremie. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het bestellen van een carillon voor de toren der Ned Herv. Kerk voor de prijs van 8400,wordt met 5 tegen stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren Doens en Rie mens. Er zal worden overgegaan tot vernieuwing van de bestrating van de doorgaande verbinding en van de Verlengde Molenstraat en Minnepoortstraat. Met het voorstel van B. en W. om ten behoeve van woningbouw over te gaan tot onteigening van perceel Sectie E 802, eigendom van Eug. Wijffels, welk terrein is „elegen binnen het uitbreidings plan, kan de raad zich niet ver enigen. Tot lid van adviescommissie woonruimtewet werd benoemd mej. Slis. Rondvraag De heer Van Cadsand zou gaar ne zien dat het wegje aan de noodwoningen langs de Pannen huisweg werd verbeterd. Dit wordt toegezegd. De heer Tael man wil het ophalen van oud pa pier door de jeugd georganiseerd zien, zodat het niet meer voor komt dat op de middag de jon gens 4 maal komen aanbellen voor oud papier. De heer Dellaert vreest dat, in dien het waar is dat het personeel der Z.V.T.M. naar Breskens moet verhuizen, dit wel eens een ver slechtering in de busdienst zou De voorzit MEISJE DOODGESTOKEN IN AMSTERDAM. De politie heeft de identiteil van het bijna 18-jarige meisje, dat Donderdag in het Achteroost- einde te Amsterdam werd neer- gestoken, kunnen vaststellen. Ook de naam van de 21-jarige jongeman is nu bekend. Zijn toe stand is nog ernstig en daarom kon hij nog niet worden gehoord. Het wordt aannemelijk geacht, dat jalouzie het motief van dit liefdesdrama is geweest. INBRAAK IN FOTO-ATELIER. In de nacht van Donderdag op Vrijdag hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot het foto-atelier van de heer Vonk te Meppel. Aan de achterzijde van het huis forceerden zij het W.C.- raampje. Voor zover men nu kan nagaan werden o.m. 3 filmtoestel len en een aantal fototoestellen ontvreemd voor een bedrag dat in de duizenden loopt. De politie zev het onderzoek voort. VIER RUNNERS OMGEKOMEN De Nederlandse runners, dd« omkwamen bij het vergaan vob het Engelse schip „Ulster Ouke' op Iele Spaanse kust zijn J. WB- laard, 20 jaar, E. Lighthant, 60 jmair, G. van Veen, 28 jaar, allen uit Vlaard' ngen en ongehuwd en 28-jarige J. O. Sleutel uit Goes De 31-jarige gehuwde M. F. Stolk uit Vlaardlngen werd zwaar gewond. Op zijn baancontröle is gister middag de 24-jarige spoorweg werker J. v. Pinksteren te Vught op een van de spoorlijnen door Vught aan de Bosscheweg door een goederentrein uit de richting Den Bosch gegrepen en op slag gedood. Hij laat een vrouw en een kind achter. AUTODIEF PRAATTE ZIJN MOND VOORBIJ. Zekere S. uit Wormerveer stak nabij Udenhout zijn duim omhoog naar voorbijsnorrende auto a voor een lift. Een vriendelijke chauffeur nam hem mee. Onder weg vertelde de lifter, dat h»j kans gezien had een auto te ste len, die hij in de steek had moe ten laten wegens benzine-gebrek. Aanvankelijk geloofde de chauf- feur weinig van dit verhaal, maar in Breda, waar de lifter de wagen verliet, nam de eerste het zekere voor het onzekere en vertelde zijn belevenissen met de lifter aan de politie aldaar. Deze toog op onderzoek uit en vond de man n het Wilhelminapark. Hij werd earresteerd en bij navraag klopte zijn verhaal. Tevoren had de autodief een aanrijding met de gestolen wagen gehad. EEN TROUWE KOE. Nadat de Arcense slager voor gezamenlijke rekening een koe hadden gekocht van het klooster St Paul zetten zij het dier op stal bij V. S. te Arcen, om echter de volgende morgen tot de ont dekking te komen, dat de koe was verdwenen. Allerlei vermoe dens kregen 'n onverwachte ont knoping, toen er van het klooster een telefoontje kwam, dat de koe voor de kloosterpoort lag te loeien om binnengelaten te wor den. De koe bleek s nachts te zijn losgebroken en had de vier km lange weg in het nachtelijk duister weten terug te vmden. DE „SCH. 183" NOG NIET VLOT. Acht grote Goereese en Oud dorpse schokkers Wtotwg „eefs getracht de „Sch. 183 die ten N. van het Noorderhaven hoofd van Scheveningen strand de, vlot te krijgen. Het scheepje kunnen meebrengen, ter is hiervan niets bekend. Ook vraag. Ml naar de moglghe.d 7toof£^.r„d e„ de om het grenskantoor Veldzigt lan- niet hoog genoeg op. feer|^gé„heKvSSnSM« Vandaag zee men he, »og een, ie niijKcii. proberen. eens naar informeren.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2