Chinese tegenstand neemt toe! Indonesische persoverde nieuwe Nederlandse regering Waarom geen A.R. in de regering? Europa moet behouden blijven Seoel door Zuid-Koreanen bezet Vrijdagmorgen werd in het communiqué van gene raal MacArthur bekend gemaakt, dat de vijandelijke tegenstand aan het centrale front is toegenomen, maar dat dit de opmars van de troepen der Verenig de Naties niet kon vertragen. In het gebied van Seoel voerden Zuid-Koreaanse eenheden verkennin gen uit op de hoogten, die de stad van het N. W. uit beheersen, terwijl afdelingen Amerikanen en Turken enige voortgang maakten langs de Poechan. Hevige gevechten zijn geleverd in het gebied ten N. W. van Hoengsong, waar de troepen der V. N. er in slaagden grote hoeveelheden wagens en munitie buit te maken en de vijand zware verliezen toe te brengen. Standaardisatie van de vloten HET AANVULLINGSDETA CHEMENT VOOR KOREA. DR SCHOUTEN SPRAK IN ROTTERDAM. Voor de A.R. kiesvereniging te Rotterdam heeft de voorzitter van de A.R. Tweede Kamerfractie, Dr J. Schouten, te Rotterdam gesproken over het onderwerp „Waarom geen A.R. in het kabinet?". Als begin van de moeilijkheden met Prof. Romme noem de spr. de eis, dat de beide op te nemen A.R. minis ters politiek en parlementair ervaren personen zou den moeten zijn. Nieuwe rijproef na intrekking rijbewijs? Plaatsvervangers vergaderden WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER. op onder op onder Mrt. 18 6.50 18.48 12.38 5.17 20 6.45 18.51 15.16 5.57 21 6.43 18.53 16.37 6.10 22 6.41 18.55 17.58 6.22 23 6.38 18.56 19.22 6.32 Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 17 MAART 1951. 7e Jaargang No. 1681. Verschijnt, dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cevt; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur De luchmacbt maakte meer danffl ,,De optrekkkende vijandelijke 1000 vluchten en dé gebieden van Tsjongdj n, Wonsan en Songdjin werden opnieuw door de Geallieer de zeestrijdkrachten gebombar deerd. Op de muren die in Seoel nog overeind staan, waren affiches aangebracht, waarop ,,de dood ▼an de Amerikaanse indringers" werd geëist. Andere klaarblijke. Mjk voor de Geallieerde soldaten bedoelde af iches luidden: „Als U uw leven wilt redden, geef dan alle tegenstand op en leg de wapens neer. Tegenstand betekent de dood, terwijl over gave het leven verzekert". Cte affiches waren in het Kore- aans en het Engels gesteld. De enige tegenstand die de Z.- Koreaai se voorhoeden ontmoette, bestond uit mijnen en ondermijnde versperringen. De Zuidkoreaanse hoofdstad zal door de Eerste Zuidkoreaanse di visie worden bezet; 7000 politie mannen zullen het burgerlijk be stuur overnemen. Op ongeveer 30 km van de 38ste breedtegraad bereikten de geallieerden gisteren over een breedte van 150 km de rand van de nieuwe communistische ver dedigingslinies. Ingegraven op hoogten en heuvelruggen, die de voornaamste opmarswegen van de geallieerden beheersen, be stookten de communisten de voorhoeden van de Verenigde Naties met hevig mortier- en ma- ehinegeweervuur. In krachtige aanvallen van de luchtmacht en artillerie werden honderden Noordelijken gedood. De naar de rivierlinie ten Wes ten en Noordwesten van Hong- tsjon oprukkende Griekse en Amerikaanse cavalerie-eenheden werden opgehouden door hevig machinegeweervuur van de stel lingen der Noordelijken, die de beide oevers van de rivier be heersen. Verder naar het Oosten waren eenheden van de tweede Ameri kaanse divisie in een gevecht van man tegen man gewikkeld tus sen de heuvels tqn Oosten en ten Westen van de voornaamste hoofdweg uit Joedongni. Tussen de 38ste en de 42ste breedtegraad beschieten een aan tal oorlogsschepen, waaronder het Amerikaanse slagschip „Mis souri", de kust van Noord-Korea. Andere oorlogsschepen, waar onder ook de Nederlandse torpe- dobootjager „Evertsen", blijven de belangrijke Oost-Koreaanse haven Wonsan belegeren en be schieten. Nadat Donderdag een hevige beschieting was uitge voerd, meldden vliegtuigwaarne mers te hebben gezien dat de be volking met witte vlaggen zwaaiden. Noordkorcaans legerbericht. Volgens Radio-Moskou maakt het Noordkoreaanse legerbericht melding van „zware gevechten in het gebied van Seoel". De vloten van de Noord-Atlan «sche Pact landen zullen in de ■aaste toekomst manoeuvres houden volgens één gemeen schappelijk gestandaardiseerd systeem. Zij zullen dezelfde sein- «ode gebruiken, dezelfde soort uitrusting hebben en dezelfde soort brandstof gebruiken, zodat io nodig schepen van de 12 lan den bij elkaar of bij de onderlin ge havens zich van deze brand stof kunnen voorzien. De ervaringen, opgedaan tij dens de 20 gezamenlijke vloot- •efeningen, die in 1950 zijn ge maakt, hebben bijgedragen tot deze steeds groeiende coördinatie mr standaardisatie van de vloten. Dit jaar zal eenzelfde aantal van deze manoeuvres worden gehou den, waarbij speciale aandacht wordt besteed aan de verdediging wan koopvaardijconvooien tegen lucht- en onderzeebootaanvallen, mijnenvegen, defensie van kust lijnen, zowel als aan rechtstreek se vlootoefeningen. eenheden slaagden er in de rivier de Han over te steken en naar het Noorden door te stoten. Op alle fronten blijven eenheden van het volksleger in nauwe samen werking met Chinese vrijwilligers verdedigende gevechten leveren", aldus Radio-Moskou. DE 38STE BREEDTEGRAAD President Truman heeft op een persconferentie verklaard, dat het besluit of de Verbonden troepen de 38ste breedtegraad in Korea zullen overschrijden er een van tactische aard was en genonrien diende te worden door de bevelheb ber te velde en niet door de op perbevelhebber, die 7000 mijl van Korea was verwijderd^ Het tijdstip van vertrek van het a an vuil ngsdetachement voor het Nederlandse detachement Ver. Naties, dat aanvankelijk was be paald op begin volgende week, is thans nader vastgesteld op het eind van deze maand. BRIEF VIAN MACARTHUR AAN SYNGMAN KHEE Generaal MacArthur heeft de Zuidkoreaanse president Dr. Syng. man Rhee gewaarschuwd, dat een onmidjdellljke terugkeer naar de zetel van zijn regering te Seoel ,,niet verstandig zou zijn." In- een bedankbr ef aan Syng- man Rihee voor de gelukwens bij de herovering van Seoel door de Verbonden legers verklaart de op perbevelhebber, dat, „hoewel hij big is, dat de oude hoofdstad weer „bevrijd is van de krachten der tirannie", de toestand een ingrij pend verschil toont met die in September, toen de Amerikaanse manniers de hoofdstad op de N._ Koreanen veroverden. Dit keer hebben de communisten ,,geen be_ slissenjde nederlaag geleden" en zich in goede orde teruggetrok ken, aldus MacArthur. „Terwijl de bevrijding van Seoel d-e grootste psycholog sche bete kenis beeft, is het van militair stamejpumt bezien sleehs een epi sode in dte actie waarvan het ver band met de hoofdlijn der strate gie slechts indirect is". Hoewel de toekomst van Seoel nog niet veilig geacht kan worden, zo voegt MaoArttour h eraan toe, heeft hjj de bevelhebber van het Acbste Amerikaanse leger op dracht gegeven de terugkeer van de boeren naar de gebieden achter de linies der Verenigde Naties waar voedsel geproduceerd kan worden, te vergemakkelijken ten einde een zo groot mogelijke voed- seltoevoer te verzekeren. DE AMERIKAANSE TROE. PEN NIET ZONDER MEER" UIT KOREA. ,,Men overweegt niet de Ame rikaanse troepen terug te trekken en het Koreaanse volk aan zijn lot over te laten zolang het doel der V.N. niet is bereikt", aldus heeft de perssecretaris van het Witte Huis tegenover een delega tie van „Strijders voor de Vrede" verklaard. De delegatie was naar Wash'ng- ton gekomen om tegen de rege- ringspolitiek te demonstreren. Naar aanle ding van een desbe treffende toespeling van de secre taris verklaarde professor Robert Nors Lovett, een lid vam de dele gatie, dat geen der „Strijders voor de Vrede" communist was en idlat de beweging de mening van een gToot deel van het Amerikaanse volk vertegenwoordigde. Tweeduizend „Kruisvaarders voor de Vrede" demonstreerden in Washington tegen de Amerikaanse bewapen ng en de oorlog in Korea. Volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken is deze groep een zijtak van de wereldorganisatie „Vred-espartisanen". De demonstranten eisten een regeling met de Sowjet-Unie en een einde aan de troepenzendingen naar Europa. Een delegatie, waartoe die zEun- ger Paul Rofb'nson -behoorde, be zocht verscheidene bureaux van Congresleden. DE AMERIKAANSE MARKT REAGEERT OP VREDESGE- RUCHTEN. De geruchten over vredesomder. handelingen met de Chinese com munisten op Korea hadden Don derdag op de New Yorkse effec tenbeurs verkopen van oorlogs aandelen op grote schaal ten gevolge zomede aankopen van vredesaandelen. Deze geruchten leidden ook tot talrijke aankopen op de productiemarkt in de Ver. Staten. Een makelaarsfirma in Wall- street vernam dat er vredesonder handelingen zullen worden ge opend, wanneer de troepen der Ver. Naties de 38ste breedtegraad naderen. Het is niet bekend uit welke bron dit bericht komt. Volgens een correspondent van Reuter schijnen de Chinezen hun hoofdmacht boven de 38ste breedtegraad te hebben terug getrokken. Hoge geallieerde of ficieren verklaarden niet meer dan taaie vertragingsacties ten Z. van de breedtegraad te ver wachten. Chinese strijdkrachten, die de Amerikaanse opmars ten N. van de rivier de Hongtsjon trachtten te vertragen, moesten Vrijdag verder terugtrekken, omdat er hevige branden in het kreupel hout waren ontstaan door gealli eerde beschietingen. De Ameri kanen in dit gebied gaan syste matisch verder, gesteund door zware artillerie en vliegtuigen. Vrijdag is in het gebied van Hongtsjon voor het eerst een batterij raketgeschut in actie gekomen. Met een salvo werden 144 zeer explosieve raketten op een door de Chinezen bezette heuvelrug ten N. van de stad af gevuurd. Deze werd daarna zon der een verder schot door de Ver bonden infanterie bezet. Een heuveltop, eveneens ten N. van Hongtsjon, werd na een artille riespervuur met hetzelfde gemak veroverd. Ten W. van Hongtsjon bevon den oprukkende Amerikaanse troepen zich Vrijdagavond ten N. van Sanghwagje, de laatste Chinese ravitailleringsbasis in centraal-Zuid-Korea. Aan de westelijke sector van het front blijven Amerikaanse troepen ten O. van Seoel over de Han stromen. Zuidkorcaaanse troepen trokken door de ver woeste stad naar stellingen ten N. er van. Slechts op één plaats werd tegenstand ontmoet. De Nederlandse bladen in Indo nesië schrijven in hoofdartikelen op gereserveerde toon over het nieuwe Nederlandse kabinet. Onder de titel: „De muis" schrijft „De Javabode", dat er in de Nederlandse politiek geen schokkende verandering valt te verwachten. Het blad noemt het voor Indonesië interessant, dat minister Van Maarseveen naar Binnenlandse Zaken verhuisde en vraagt zich af of de benoe ming van Ir. Peters een verleg ging van de politiek van „Unie zaken" naar „Overzeese Rijks delen" en een geleidelijke liquida tie van „Uniezaken" betekent. Het blad besluit: Het is met deze kabinetscrisis gegaan als met de berg die een muis baarde. „De Nieuwsgier" meent, dat het oude kabinet-Drees „blijkbaar alle geloof in zichzelf had verlo ren. De vermoeidheid was tot een critiek punt gestegen men had enige weken nodig om tot de conclusie te komen, dat de heren het toch nog maar eens moesten proberen". Of dat dit kabinet de verbeel dingskracht, het initiatief en de energie zal opbrengen die de om- Spr. ging allereerst de rege ringsnota na over de onderhan delingen tussen Nederland en In donesië met betrekking tot Nieuw-Guinea en de na de be handeling in het parlement in gediende moties-Schouten, Oud en Tilanus. Zij werden verwor pen. Toch is in de motie-Oud aanleiding gevonden tot het ont staan van de kabinetscrisis, zo dra bleek dat zij het karakter had van een afkeuring. Was mi nister Stikker gerechtigd tot zijn aftreden? Gerechtigd wel, maar verplicht niet. Dientengevolge meende dr. Schouten het ont staan van de kabinetscrisis niet uitsluitend bij mr. Oud en de zij nen te moeten zoeken. Mr. Stik ker draagt z.i. mede de verant woordelijkheid. Was de daad van het kabinet, het aftreden, gerechtvaardigd? Dr. Schouten zag er geen staats rechtelijke noodzaak voor. Het kabinet had kunnen trach ten een nieuwe minister van Buitenlandse Zaken te verkrij gen en de bewindvoering kunnen voorzetten. Het kabinet heeft echter anders beslist en gepubli ceerd, dat het zijn grondslag had verloren. Deze motivering scheen dr. Schouten zwak. Openhartig verklaarde dr. Schouten, dat het ontslagverzoek van het kabinet een juist besluit was geweest, niet op staatsrech telijke, maar op zakelijke gron den. Spr. ging het verloop van de crisis na, de eerste informa tieve opdracht aan minister Stik ker, waaromtrent weinig bekend is geworden, daarna de opdracht tot formatie aan de heren Drees en Van Schaik. Het schijnt, al dus dr. Schouten, dat de perso nele kant van de zaak hun slagen belet heeft. Mr. Steenberghe is daarna an ders en beter begonnen dan zijn voorgangers, maar er is volgens spr. nog niet verklaard, waarom er zo plotseling een eind aan zijn taak is gekomen. Spr. heeft aan mr. Steenberghe moeten verkla ren de door hem gevraagde steun niet te kunnen verlenen. De reden tot die weigering lag in de samenstelling en het karak ter van het voorgenomen kabinet en de plaats, welke hij de A.R. daarin wilde toekennen. Tenslotte volgde de informa tieve opdracht aan prof. Romme, die begonnen is met het ontwer pen van een kabinetsprogram en het in schema brengen van de politieke samenstelling van een kabinet, zonder nog in te gaan op de zetelverdeling en op de personen. Dr. Schouten had op een tweetal punten voorbehoud gemaakt, n.l. ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea en van een nieuw Antwerpen-Rijnver- binding. Men schijnt, zo zei spr., inzake Nieuw-Guinea de ijskasttheorie, zoals het in Den Haag heet, te willen gaan toepassen. Er wordt geredeneeerd, dat nu met Indo nesië ten aanzien van deze zaak niets is bereikt, een kabinet niet anders kan doen dan de zaak te laten rusten en de ontwikkeling op de voet volgen. Tegen bevrie zing verklaarde spr. geen be zwaar te hebben, want dan wordt de Nederlandse souvereiniteit gehandhaafd. Er moet z.i. dan echter vaststaan, dat het bestuur van en het beheer over Nieuw- Guinea voortgang vindt en alle mogelijke maatregelen worden genomen met inbegrip van defensie om te zorgen dat be stuur en beheer effectief kunnen werken. Terecht of ten onrechte nemen sommigen aan, dat bin nen niet al te lange tijd Indone sische infiltratie op Nieuw-Gui nea zal plaats hebben met be hulp van geregelde of ongeregel de troepen Mocht zo'n omstandig heid zich voordoen, dan zal Ne derland naar de mening van dr. Schouten verplicht zijn door middel van defensiemaatregelen te voorkomen, dat een dergelijke infiltratie kans van slagen heeft. Waarom maakt men zich over Nieuw-Guinea zo druk? vraagt men vaak. Er zijn er zelfs die zeggen: Het is een kwade zaak, Nieuw-Guinea kan alleen een blok aan ons been worden. Voor spr. is het belangrijkste, dat daar een bevolking leeft van naar schatting één millioen zie len. Ook zij zijn schepselen Gods en Nederland draagt tegenover die bevolking een verantwoorde lijkheid, vooral in geestelijke en zedelijke zin. Nederland mag met Nieuw-Guinea niet hande len, zoals men met vee handelt. Ten aanzien van een nieuwe Antwerpen-Rijnverbinding schijnt het zo te zijn, zei dr. Schouten, dat zowel 't ontwerp- program van mr. Steenberghe als dat van mr. Romme daarom trent een passage bevat. Ais de regering meent, zo ging spr. ver der, op dit punt tot een verkla ring te moeten komen, dan mag deze niets bevatten, dat aan de Belgen het recht zou geven aan te nemen, dat de Nederlandse regering geen bezwaren tegen de aanleg zon hebben. Zulk een ver klaring achtte spr. praematuur en niet opportuun. Dr. Schouten heeft het standpunt ingenomen: verklaar in deze richting niets en bevorder, dat het rapport Van Cauwelaert-Steenberghe zo snel mogelqk wordt gepubliceert, op dat de publieke opinie zich een oordeel kan vormen. Eerst daar na kan de Nederlandse regering de zaak in beraad nemen. Ook ten aanzien hiervan wil den de A.R. hun vrijheid van handelen behouden. Spr. ver klaarde zich een even sterk voor stander van de Benelux als wie ook, maar hij vergat niet dat de Nederlandse en de Belgische re gering zich in de achter ons lig gende tijd op het standpunt heb- standigheden thans eisen?, vraagt De Nieuwsgier. „Op een paar uitzonderingen na keert het oude kabinet terug, ook de zo „vermoeide" Drees en de onvermijdelijke Van Maarse veen", aldus schrijft het „Nieuws blad voor Indonesië" dat van me ning is, dat de heer Van Maarse veen bij Binnenlandse Zaken „minder kwaad zal kunnen doen dan in zijn vorige functie". Het blad besluit: „Het blijft modde ren in Nederland, omdat de tal rijke politieke partijtjes hun en gere belangen nog altijd hoger aanslaan dan het grote gebeuren buiten de landsgrenzen." GEDEELTELIJKE ONTHEFFING IN'BLIKVERBOD. Zoals in de praktijk reeds werd toegepast, geldt met betrekking tot het verbod van inblikken van voedselvoorzieningsproducten een algemene ontheffing voor artike len, die voor export of voor de fensie-organen zijn bestemd. In verordeningen en besluiten van de bedrijfsschappen voor de voedselvoorziening is een en an der thans nader geregeld. Voor enkele producten is daar bij ook ontheffing van het inblik verbod verleend ten behoeve van verkoop in het binnenland, n.1. voor leverpastei, spinazie, dop erwten, spercie- en snijbonen, as perges, champignons en speciaal kindervoedsel. ben gesteld, dat de oplossing van de kanaalkwestie niet een con ditie was voor de verwezenlij king van die economische unie. Op dat standpunt moet men blij ven staan. Toen prof. Romme wilde stre ven naar een kabinet met 6 R.K., 5 P.v.d.A., 2 A.R., 1 C.H. en 1 V.V.D. twee Katholieke minis ters zouden dan zonder porte feuille blijven heeft spr ver klaard in de gegeven omstandig heden accoord te kunnen gaan onder toevoeging, dat er eerst concreet over de samenstelling zou worden geoordeeld, nadat ook wat de A.R. betreft de per sonen en de portefeuilles hem bekend zouden zijn. In een vol gend stadium van de besprekin gen werd spr. ook iets bekend van de personele kant van de zaak. De A.R. zouden de depar tementen voor Oorlog en Marine en van Verkeer en Waterstaat krijgen. Uitgaande van de over weging, dat er wel negen of tien demissionnaire ministers zouden terugkeren en het kabinet op korte termijn ingrijpende beslis singen zou moeten nemen en voorts dat de A.R.-ministers zouden moeten beginnen met zich in te werken voor Oorlog en Marine zou dit een ontzaglij ke energie en inspanning vra gen is spr. tot de conclusie ge komen, dat medewerking slechts zou kunnen worden verleend, wanneer aan A.R.-ministers werd gedacht, die politiek en parle mentair ervaren zouden zijn. Op dit punt, zei spr., zijn de moei lijkheden ontstaan. Prof. Romme kende aan de betekenis ervan vergelijkenderwijs zo geringe waarde toe, dat hij meende dit punt niet te mogen laten wegen. Dr. Schouten heeft toen ver klaard er een conditie sine qua non van te moeten maken. De heer Schouten zeide zover te zijn gegaan als mogelijk was. Zijn uitgangspunt was de nood toestand en daarom had hij de grootst mogelijke medewerking willen verlenen. Hij was al heen gestapt over enige bezwaren, n.l. het nieuwe minister-president schap van dr. Drees de ver antwoordelijke man voor de lei ding van het afgetreden kabinet het wederoptreden van minis ter Van Maarseveen en voorts de terugkeer van zovele demission naire ministers. Spr. was n.l. van oordeel, dat er van een nieuw kabinet moest kunnen worden gesproken. Het landsbelang liet hij echter prevaleren. Maar als hij op al deze punten zijn bezwa ren liet vallen, wilde hij ten minste, dat aan zijn eis tot het nemen van A.R.-mannen met po litieke en parlementaire erva ring moest worden voldaan. Spr. verklaarde met nadruk, dat zgn persoon hier niet in het geding was en hij het nooit als een ideaal heeft beschouwd mi nister te worden. Ons standpunt is niet, dat wij de oppositie min nen om de oppositie. Er is niet één partij aan te wijzen, die na de oorlog, hoewel in de oppositie, de regering zo royaal gesteund heeft als de A.R. Spr. was van gevoelen, dat grote delen van het Nederlandse volk beter de ernst van de huidige situatie moeten verstaan. Wij zouden te vergeefs bouwlieden zijn, wan neer de Heer onze God het" huis niet bouwt, zo besloot spr. Art. 114 Wegenverkeers reglement gewijzigd. Vóór 1 Januari 1951 konden personen, die wegens het in ge vaar brengen van het verkeer of het onder invloed van sterke drank besturen van een motor voertuig veroordeeld werden, met als bijkomende straf intrekking van het rijbewijs voor een be paalde periode, na beëindiging van deze ontzeggingstermijn zon der moeilijkheden weer gaan rijden. Ook toen werd een rijbewijs door de bijkomende straf ongel dig, maar deze ongeldigheid was geen reden om na afloop van de gestelde termijn een nieuwe rij- vaardigheidsproef te eisen. Sinds echter het nieuwe Wegen verkeersreglement van kracht is, zo meldt de A.N.W.B., is het niet langer mogelijk een bij rechter lijk vonnis ongeldig verklaard rijbewijs na afloop van een ont zeggingsperiode te gebruiken als bewijs van rijvaardigheid, vereist voor het ontvangen van een nieuw rijbewijs. Met andere woorden: de ver oordeelde moet thans opnieuw een rij-examen afleggen. Dit houdt verband met artikel 114 van het Wegenverkeersregle ment, dat populair geïnterpre teerd luidt: „geen rijproef be hoeft te worden afgelegd, indien het oude rijbewijs niet langer dan drie jaar op normale wijze is ver lopen". De A.N.W.B acht deze gang van zaken, waarbij in feite sprake is van een extra-straf, welke niet door de rechter werd opgelegd, onjuist en heeft over deze kwes tie contact opgenomen met het Ministerie van Verkeer en Water staat, waar werd medegedeeld, dat stappen zullen worden ge daan om artikel 114 te wijzigen. In afwachting van deze wijzi ging zal het ministerie contact opnemen met Binnenlandse Za ken teneinde te komen tot een zodanige uitvoering van artikel 114 door de Provinciale Griffies, dat na beëindiging van de ont zeggingstermijn geen nieuwe rij proef behoeft te worden afge legd, wanneer althans het rijbe wijs korter dan drie jaar geleden is verlopen. De plaatsvervangers der minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben Vrijdag vier uur vergaderd, maar volgens een Britse woordvoerder werden er geen vorderingen gemaakt. De Westelijke afgevaardigden betreurden het, dat de Sowjet- vertegenwoordiger, Andrei Gro- myko, niet „een verzoenender" antwoord had gegeven op de Donderdag door de Westelijke af gevaardigde ingediende nieuwe voorstellen. Gromyko critiseerde opnieuw dr nieuwe Westelijke voorstellen, welke, zo zei hij, de ontwapening van Duitsland en de verminde ring der bewapening vermelden, maar deze punten begraven, zo danig, dat zij hun essentie verlie zen. JAPAN VERSTERKT ZIJN KUSTWACHT. Naar de directeur-generaal van de Raad voor Maritieme Veilig heid in Tokio verklaarde, zal Japan het aantal kustwachtsche pen verdrievoudigen door het op 200 te brengen. Ook de bewape ning van de schepen zal worden versterkt. Vier senatoren hebben als hun mening te kennen gegeven, dat Europa in het geval van een com munistische aanval behouden moet big ven. Het waren de senatoren Joseph C. O. 'Mahoney, William F. Knowland, John W. Bricker en James H. Duff, die elk afzonder lijk deze opvatting kenbaar maakten tijdens een bespreking in een radio-programma. Allen, behalve O'Mahoney, behoren tot de Republikeinse Partij. Tijdens de uitzending van de discussie over de vraag „Kunnen wij Europa eigenlijk wel mis sen?" zeide Knowland, dat het „in het belang van het land was te voorkomen, dat Europa achter het IJzeren Gordijn verdwijnt", en dat meer troepen naar Europa gezonden moeten worden om de militaire kracht van de landen van het Noord-Atlantisch Pact te vergroten. Knowland was van oordeel, dat voordat er meer Amerikaanse troepen naar Europa gezonden worden of in een internationaal leger worden opgenomen, de kwestie aan het Congres ter goedkeuring dient te worden voorgelegd. Hij vervolgde: „Wg dienen het aan het internationale communis me duidelijk te maken, dat wij verdere agressie niet kunnen dul denRusland tracht een wig te drijven in de vrije wereld door overal aan de rand van de Russi sche invloedssfeer aanvallen te doen." „Het optreden van de commu nisten in Korea, Indo-China, Ti bet, Tsjecho-Slowakije en Iran bewijst Ruslands streven het to talitaire stelsel en het communis me in de gehele vrije wereld in gang te doen vinden door het „verdeel-en-heers" principe toe te passen, zeide Knowland. Duff was het volkomen met zijn collega's eens en zeide, dat de situatie thans zo precair was. dat hy „meer een voorstander van handelen dan van praten was." medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Zacht weer. Van het Zuid-Westen uit bre kende bewolking met slechts hier en daar enige lichte regen of motregen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar. ZONDAG 18 MAART. v.m. n.m. Breskens 10.15 10.58 Terneuzen 10.50 11.33 Hansweert 11.30 12.13 Walsoorden 11.40 12.23 MAANDAG 19 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 12.— 0.40 0.50 n.m. 11.31 12.06 12.46 12.56 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1