De hoofdstad Seoel opnieuw door Verbondenen bezet! Antwoord van Generaal Kruis aan de Minister Ma.. Verklaring der werkgevers HUNTER H eerlijk! Engeland en de Perzische olie Chinezen graven zich in Extra-winsten voor de gemeenschap Indonesische stemmen BIJ HOOG EIS LAAG ORANJEBOOM BIER! Amerikaanse voorhoedespitsen naderden, na langs Seoel te zijn getrokken, de 38ste breedtegraad tot op 24 km en bereikten punten op 15 km van de voor naamste Chinese basis Tsjoensjon. Aan het centrale front 24 km Zuidoostelijk van Tsjoensjon omring den krachtige gepantserde colonnes Amerikaanse mariniers en cavalerie Hongtsjon. Het gebied rond Seoel schijnt verlaten en er zijn berichten binnengekomen, dat 6000 Chinezen zich 15 km ten N. W. van de stad ingraven. Radio-rede van Byrnes VS). WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Mrt. Frankering bij Abonnement: Ter neuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: N oordstr aat5557 Temeuzen Telefoon 2510 Nó. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 16 MAART 1951. 7e Jaargang No. 1680. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/b Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 eest; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur In Midden- en Oost-Koreg kun nen de geallieerden ongehinderd in Noordelijke richting oprukken. De Amerikaanse 25ste divisie gaat voort haar bruggenhoofd over de Han ten O. van Seoel uit te breiden. Zij veroverde Hok- tong, 15 km ten N. van de samen vloeiing van de Han en de Poek- han. Ten Z.O. van Hontgsjon na derden colonnes mariniers de stad, terwijl groepen tankinfan- terie ten N. van de stad gevech ten leverden met de achterhoede der Chinezen. De luchtmacht bestookte de terugtrekkende troepen en de nieuwe verdedigignslinie juist ten Z. van de 38ste breedtegraad met raketten, machinegeweervuur en napal-bommen Generaal-majoor Hoge, com mandant van het negende leger corps, zei dat de Chinese legers een punt hebben bereikt, waar zij stand zouden moeten houden, als zij in Zuid-Korea wilden blijven. INTOCHT IN SEOEL. Amerikaanse en Zuidkoreaanse manschappen zijn Donderdag Seoel binnengetrokken. Woensdag hadden patrouilles Zuidkoreanen de stad reeds bezet en de vlag van de Zuidkoreaanse republiek op het parlementsge bouw gehesen. Een strijd van twee uur met 150 communisten ten N.O. van Joedongni was het enige contact in de laatste 24 uur, dat in dit communiqué van 't achtste leger wordt gemeld. GERUCHTEN OVER VREDE TEGENGESPROKEN. De Woensdagavond verspreide geruchten, als zou binnen enige dagen de oorlog in Korea beëin digd kunnen zijn, tegensprekend, verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de com munlstische troepen nog vast be sloten schijnen de troepen van de Verenigde Naties uit Korea te verdrijven. MAC ARTHUR TERUGGEROEPEN De republikeinse senator Cain heeft er bij president Truman op aangedrongen generaal MacAr- thur naar de Verenigde Staten te ontbieden om het Congres op de hoogte te brengen van wat nodig is voor „de overwinning en de vrede in Korea". Cain voegde hieraan toe, dat het Congres „de regering dan zou kunnen bewegen de aanbevelin gen van MacArthur aan de V.N. voor te leggen". MAO TSE TOENG ERNSTIG ZIEK? In nationalistische Chinese kringen te Taipeh (Formosa) verklaart men, dat de communis tische leider Mao tse Toeng ern stig ziek is en dat hij de hoge communistische functionarissen van Kanton naar Peking zou heb ben geroepen. Men is van oordeel, dat Mao's ziekte een toeneming van de macht van Li li San zou betekenen. Deze is in Frankrijk opgevoed. Hij verbleef 17 jaar in Moskou. Een en ander zou weer een toeneming van de invloed van de Kominform ten gevolge hebben, zo meent men. Li li San is thans voorzitter van het centrale vakverbond. VERKLARING VAN ZUID KOREAANSE MINISTER. De Zuidkoreaanse minister van Landsverdediging Shin Soeng Mo heeft Donderdag te Poesan, in Zuid Korea, verklaard dat er z.i. geen staken van het vuren be hoort te komen, zolang de strijd krachten der Verbondenen de grens tussen Korea en Mandsjoe- rije nog niet hebben bereikt. Hij verwierp elk denkbeeld van een halt houden der Verbonden troe pen aan de achtendertigste breed tegraad of liet afkondigen van een staakt het vuren bij het berei ken van deze grens. HR MS „EVERTSEN" IN ACTIE. Tezamen met Amerikaanse torpedoboot jagers heeft Hr Ms torpedobootjager „Evertsen" kort geleden voor Wonsan beschietin gen uitgevoerd. Vervolgens heeft het schip tezamen met de Ame rikaanse kruiser „Manchester" en een aantal jagers op 8 Maart j.l. Singjin gebombardeerd, waar na wederom naar Wonsan werd teruggestoomd ter uitvoering van een bombardement aldaar. BELGISCHE VRIJWILLI GERS. Het eerste contingent vrijwilli gers, bestemd om in het Verre Oosten een reserve te vormen voor het Belgische bataljon op Korea, zal ongeveer 150 man om vatten en waarschijnlijk in Juni België verlaten. Verder hoopt men iedere twee maanden een peleton van 50 man te vormen, dat, zodra de opleiding is vol tooid, zich bij de Belgische troe pen op Korea zal voegen. HONGTSJON VEROVERD. De V.N.-troepen zijn Hongtsjon, ongeveer 30 km ten Z. van de 38ste breedtegraad, binnenge rukt. ONTBINDING VAN HET AUSTRALISCHE PARLEMENT De Australische premier, Men- zi"es, heeft de gouvemeur.gene- raal' McKelI| verzocht beide huizen van het parlement te ontbinden. De gouverneur zal thans moeten beslissen of er mogelijk 5 of 12 Meialgemene verkiezingen ge houden moeten wonden. Men neemt aan, dat hij met de opperrechter, Sir John Latham, zal overleggen alvorens een ver. laring uil t'' geven. Het besluit van Menzies werd genomen, nadat de Idoor Labour overheerste Senaat besloot het wetsontwerp op de banken naar een speciale commiss e te zenden, ondanks de waarschuwing van de premier, dat hij in dit geval de ontbinding van beide huizen zou verzoeken, DE ITALIAANS-BRITSE BESPREKINGEN TE LONDEN In een gemeenschappelijk com muniqué, uitgegeven door de Ita liaanse premier, zijn minister van Buitenlandse Zaken en hun Britse ambtgenoten, wordt, verklaard, dat „de informele besprekingen" op 13 en 14 Maart te Londen ein digden in een sfeer van volko men overeenstemming betreffen de zaken van gemeenschappelijk belang". IDe besprekingen droegen een zeer vriendschappelijk karakter en besloegen een groot aantal onder werpen] van internationaal belang voor beide laniden. Wat het laatste betreft haddien de ministers ge constateerd, diat er geen kwesties hangende waren. De Britse ministers hadden be. vestig:!, dat zij vasthielden aan de drie jnogendbedenverklar ng van 20 Maart 1048, volgens welke een oplossing van de (kwestie. Triiast bereikt diende te worden door bemiddel 'rg. De Italiaanse ministers hadden verklaard, dat het hun wens was, dat men met Joego-Slavië tot «en vriendschappelijke overeenkomst zou komen. Het stokpaardje van de verstokte roker De centrale werkgeversorgani saties hebben naar aanleiding van de economische situatie van ons land de volgende verklaring afgelegd: ,,De zich toespitsende Interna tionale tegenstellingen hebben ons land voor de zware taak ge plaatst om als lid van het Noord- Atlantisch pact een bijdrage te leveren voor de opbouw van een gezamenlijke verdediging. Van de gehele Nederlandse samenleving zal daarvoor een uiterste inspan ning worden gevergd. Met Je hiermee samenhangende proble men hebben de vier verbonden van werkgevers, t. w. het Ver bond van Nederlandse Werkge vers, het Centraal Sociaal Werk gevers-Verbond, het R. K. Ver bond van Werkgevers-vakvereni gingen en het Verbond van Pro testants-Christelijke werkgevers in Nederland zich in de afgelopen weken diepgaand beziggehouden. Zy zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat op het bedrijfsleven de zware plicht rust om onder de huidige moeilijke en wellicht in de toekomst nog moeilijker om standigheden zqn bijdrage in het landsbelang te leveren. Een ernstig probleem, waar voor ons volk zich ziet gesteld, is het tekort op de betalingsbalans. Met de mogelijkheid dient reke ning te worden gehouden, dat door de stijging van de wereld marktprijzen en het ongunstiger worden van de ruilvoet dit tekort groter wordt. Onder deze op zich zelf reeds moeilijke omstandighe den wordt van ons volk ten be hoeve van de defensie een aan zienlijke extra-krachtsinspanning gevraagd. Desondanks zal een sluitende betalingsbalans moeten worden bereikt om een catastrophale da- In een radiotoespraak zei de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, nu gou verneur van South-Crrailm Ja mes Byrnes dat hij „zei's verder, gaande stappen" ten aanzien van Joego-Slavië als Spanje zou willen doen, daar ,,zij werkelijke legers hebben en niet slechts legers op papier" en hij voegde er aan to-', dat hij och Duitse troepen zou aanvaarden. Het industriële Duitse volk kar» ■iet i ieutraal blijven, zelfs al zou hei dit wensen. Bynnes, idie de conferentie van Potsdam bijwoonde, was van me. ning dat de Ver. Staten niet mo gen weigeren mét Rusland te on derhandelen om te pogen een nieuwe wereldoorlog te voorko men. „We moeten in de lucht, te lanla1 en ter zee sterk zijn", verklaarde Byrnes. ,,Onze bewapening zal geen oorlog u tlokken, mogelijk wel onis falen om te bewaoenen". Men besoho-uwt deze rede poli tiek van belang, omdat Bymes hiermede als leider van de con servatieve Zuidelijke democraten zijn hulp toezegde aan het verde- digingsproigramma van Truman en het zenden van Amerikaanse troepen naar Europa. Het stokpaardje van de verstokte roker Het stokpaardje van de verstokte roker DE BEWAPENING DER VER. STATEN. President Truman heeft Woens dag verklaard, dat de Ver. Sta ten hun defensie ,zo snel mogelijk" moeten blijven versterken, totdat de Sowjet-Unie „haar obstructie van de ontwapening" zou hebben opgegeven. Hij voegde er aan toe, dat ,,t«r_ wijl wij onze militaire kracht moe ten blijven vergroten zolang de in ternationale toestanden een derge lijke gedragslijn noodzakelijk ma. kern, moeten wij tegelijkertijd blij ven ijveren voor de controle op en vermindering van bewapeningen en strijdkrachten". Trumans zienswijze In deze kwest e was vervat in een schrij ven aan een groep democratische en republikeinse leden van het Congres, die er bij hem op aan gedrongen had, concrete voorstel len te doen voor handhaving van de vrede door ontwapening. PERSCONFERENTIE VAN ADENAUER Kanselier Adenauer heeft tegen over buitenlandse journalisten te Bonn verklaard, dat Duitsland aan de zijde vara het Westen staat. De Westelijke mogendheden dienden nooit het gevaar van een Sowjet-aanval over het hoofd te zien. Duitsland leefde steeds in de vrees, dat het Westen; zich bij on derhandelingen met 'dIe Sowjet- Unie (niet van zijn eigen kracht bewust was en zijn kracht niet voldoenJd'e toonde. Het Sowj et-gevaar lag besloten ,in de pogingen om steeds verder Westwaarts door te dringen". De kanselier sprak d>e hoop uit, dat de Bonsrepubliek spoed g een erkend lid met gelijke rechten van de beschaafde Westelijke landen. gemeenschap zou mogen worden. AMERIKA EN TRIEST. Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft gezegd dat de Ver. Staten de terugkeer van de vrije havenstad Triest naar Italië blijven steunen. Er was geen wijziging in het' Amerikaanse standpunt gekomen sinds de Brits-Frans-Amerikaan- se verklaring van 20 Maart 1948. Amerika zou gaane zien, dat Italië en Joego-Slavië tot over. eenstemm'ng over het probleem kwamen. ling van het levenspeil en een omvangrijke werkloosheid in de naaste toekomst te voorkomen. Hiervoor zal bij voortduring naar een verdere opvoering van de productiviteit moeten worden ge streefd. In de gegeven omstandig heden is dit echter onvoldoende om de moeilijkheden te boven te komen. Het middel, dat op korte termijn kan bijdragen, is een al gemene consumptiebeperking. Daarnaast mag worden aangeno men, dat de investeringen zich eveneens op een lager niveau zul len bewegen, hoezeer dit met het oog op de toekomstige werkge legenheid is te betreuren. Ongetwijfeld zal een consump tiebeperking, veroorzaakt door een stijging van de prijzen, en een daarbij achterblijven van de inkomens, spanningen teweeg brengen, die alleen kunnen wor den gedragen, indien in alle lagen van de bevolking het besef leeft, dat er inderdaad door allen offers worden gebracht om onze be staansmogelijkheid te handhaven. In dit verband behoort naar de mening van de verbonden een consumptiebeperking mede in te houden een sterke verlaging van dat verbruik, dat in de huidige omstandigheden als weelde moet. worden beschouwd. De onderne merswereld is bereid een uiterste inspanning te leveren om aan de verhoogde eisen, die aan de pro ductie worden gesteld, te voldoen. Het is naar de mening der ver bonden zeker vereist, dat even- tuële extra-winsten, die als ge volg van deze vergrote inspan ning in sommige delen van het bedryfsleven mochten worden be haald, voor zover zulke winsten reëel zijn, aan de gemeenschap ten goede dienen te komen. De Nederlandse ondernemers wereld heeft er bij haar bespre king van bovengenoemde proble men naar gestreefd zich ernstig te realiseren dat de offers, die het Nederlandse volk zich in de huidige noodtoestand dient te ge troosten, gelijkelijk moeten wor den verdeeld over de verschillen de lagen der bevolking. Zij is er zich van bewust, dat het Neder landse bedrijfsleven ten volle zijn deel zal hebben te dragen in de verhoogde lasten, die op ons volk zullen drukken." De door de nu afgetreden mi nister van Oorlog mr s' Jacob ge geven beantwoording van de vra ger. van dr Bruins Siot betreffen de de ontheffing van generaa. Kruis is voor de generaal aanlei ding geweest tot het geven van een korte toelichting op de be langrijkste punten van het ant woord van de minister. In zijn antwoord baseert de mi nister de ontheffing op de volgen de punten: a. Gebrek aan vertrouwen in de leiding van de generale staf. b. De omstandigheden van de wederom opgeroepen lichting 1949—11. c. Propaganda naar buiten voor een parate divisie. d. Afwijkend inzicht omtrent de wereldsituatie. Generaal Kruis merkt naar aanleiding van deze vijf punten het volgende op: „Het is my bekend dat er tij dens de ambtsperiode van minis ter Schokking twijfel bestond over de vraag, of de leiding var, de generale staf voldoende voor haar taak was berekend. Voor mij was deze phase beëin digd, toen Jr Drees mij op 11 Augustus 1950 in het bijzin van mr Schokking mededeelde, dat ik het vertrouwen van het l.abinet oezat. Dit vertrouwen was niet aan een bepaalde termyn gebon den. Dat de encadrering en de ma teriële uitrusting van de lichting 1949II onbevredigend konden v/erden genoemd, was mij bekend. Op 31 Juli diende ik een memo randum in over de versnelling en uitbreiding van de opbouwplan- nen der landmacht. Dit memo randum hield reeds het huidige drie-divisieplan in, waarvan de wederoproeping van de lichting 1949II een onderdeel was. Uit hetgeen ik daarin vermeldde over de uitvoerbaarheid, blijkt duide lijk, dat ik de moeilijkheden ken de. Mijn instelling ten aanzien van de lichting 1949II en de herha lingsoefeningen is steeds ge weest: het moet, het kan, maar de toestand zal niet ideaal zijn. De bezorgdheid van de minister omtrent mijn eigenschappen kun nen bezwaarlijk worden geba seerd op het feit, dat door mi; voorziene omstandigheden zich inderdaad voordoen. Wanneer de minister uiting geeft aan zijn teleurstelling, dat ik naar buiten propaganda maak te voor het onverwijld vormen van één parate divisie, kan hi, niet anders bedoelen dan mijn causerie in Middelburg op 17 Ja nuari 1951. Ik heb by die gelegen heid het reeds bekende drie-divi sieplan besproken en daarbij op gemerkt, „dat wij daarmee nog geen parate troepen hebben en dat daarin verandering moet ko men". Ik kon dit zeggen aange zien ik wist, lat de minister het daarmee eens was en voor de toe kemst ook aan parate troepen dacht. Naar mijn mening ligt de open bare voorlichting binnen het ter rein van de eigeniyke militaire werkzaamheden van de chef van de generale staf, daar deze werk zaamheid niet naar behoren kan worden verricht zonder verho ging van het inzicht der gehele bevolking in de noodzaak en de aard der def ensievoorbereidingen Het spoedig vormen v,an parate troepen ter sterkte van ongeveer één divisie, achtte ik door de om standigheden noodzakelijk. Ik heb de minister op 20 Decern ber 1950 in een persoonlijk schri, ven daarop gewezen. De heer s Jacob heeft daarop op geen en kele wijze gereageerd. Op 8 Januari heb ik in verband met het naderend bezoek van generaal Eisenhower met instem ming van de andere chefs van staven in een memorandum aan de minister opnieuw op de nood zaak van verhoogde paraatheid gewezen. Op 9 Januari heeft de minister aan de chefs meegedeeld, dat hij door het nemen van bijzondere maatregelen de opbouw op lan gere termijn niet zou willen scha den. De minister wilde echter eerst het oordeel van de regering over de wereldsituatie kennen en het bezoek van generaal Eisen hower afwachten. Na het bezoek van generaal Eisenhower voelde ik het als mijn plicht de minister een voorstel te doen tot verhoging van de paraat heid. Over dit voorstel heb ik nim mer met de minister van gedach ten kunnen wisselen. Nochtans heeft de minister het op 19 Janu ari aan de Raad Militaire Aan gelegenheden voorgelegd. De Raad besloot de behandeling uit te stellen tot 25 Januari. Op 22 Januari echter deelde de mi nister mij mede, dat tussen hem en mij geen samenwerking meer mogelijk was. VANDAAG STAKING BIJ PARIJSE AUTOBUSDIENSTEN. Zowel de communistische als de niet-communistische vakver enigingen hebben bevolen met in gang van vandaag een algehele staking te (beginnen bij de Parijse autobusdiensten en de onder grondse. De staking, waarvan de duur niet is bepaald, moet de eisen voor een algemene loons verhoging van 6000 francs per maand kracht bij te zetten. MOH ROEM OVER DE NIEUWE NEDERLANDSE REGERING In een gesprek, dat Aneta te Djakarta had met de minister van Buitenlandse Zaken, mr Mon. Roem, over de nieuwe Neder landse regering, zeide mr Roem dat het politieke beleid van de nieuwe regering niet veel zal af wijken van dat van het vorige ka binet, aangezien de belangrijke portefeuilles in dezelfde handen zijn gebleven. Wel meende de minister, dat men ten aanzien van Irian een verandering in het beleid mag verwachten, aangezien minister Van Maarseveen, die zich uit drukkelijk tegen de overdracht der souvereiniteit heeft uitge sproken, niet terugkeert. Naai de mening van mr Roem zal mi nister Stikker, tezamen met zijn nieuwe collega van Uniezaken, ir Peters, bij de oplossing van de kwestie-Irian een grote rol spe len. De vraag rijst thans, zo Zeide hij, of het nieuwe kabinet nog is gebonden aan de toezegging, die het thans afgetreden kabinet heeft gedaan tegenover het Ne derlandse parlement inzake Irian. Ik vermoed van niet, voegde mr Roem hieraan toe. SUKARNO OVER DE AR BEIDSPRODUCTIVITEIT. President Sukarno heeft in een rede opnieuw de lage arbeidspro ductiviteit in Indonesië aange roerd. Nadat de president er bij zijn rondreis door West-Java op had gewezen, dat de arbeidspro ductiviteit slechts veertig procent van die van vóór de oorlog is, leg de hij er thans cp een bijeen komst van ingenieurs te zijnen paleize de nadruk op, dat geen enkel volk groot is geworden zon der hard en ingespannen te wer ken. Hij zeide, dat er op het ogen blik in de maatschappij tenden- zen bestaan om de draak te ste ken met degenen, die verhoging van de arbeidsproductiviteit voor staan. Zij vergeten, dat zonder werken geen land groot kan wor den. „Vaak verlang ik naar die ar- beidsbrigades, zoals in Joego-Sla vië, waarbij jongeren met de schop in de hand daadwerkelijk aan de opbouw meedoen, hoewel ik geenszins van plan ben de jon geren als slaven te gebruiken", aldus Sukarno. Hij zeide, dat de arbeidsproductiviteit van West- Europa reeds negentig procent van die van vóór de oorlog be draagt en dat er een algemeen plan voor de opbouw nodig is, een plan, dat kan binden en de geest drift opwekken. OPROEP VAN CHINESE RODE KRUIS In een uitzending van Radio. Moskou werd een bericht van het persbureau „Nieuw.China" omge roepen waarin Ide president van het Chinese Rode Kruis, een op roep tot alle Rode Kruis-organisa- ties richt om „energieke maatre gelen te nemen ter voorkom ng van het gebruik van gifgassen döor de Ver. Staten in Korea". In zijn oproep zegt Li Teh Tsfl'toean voorts diat „de Ver. Sta ten na hun geweldige nederlagen in Korea tot het gebruik van gif gas zijn overgegaan". Volgens Agence France Pres- se verblijft de oud-kapitein Wes terling thans onder een schuil naam in het Atlasgebergte in Frans Marokko. Sedert hij per auto uit Tanger was vertrokken met bestemming Spaans Marok ko was men zijn spoor bijster. OUD-MINISTER GOTZEN STAATSSECRETARIS VAN MINNOR. Naar wq vernemen zal de ge wezen minister zonder porte feuille, L. Götzen, optreden als staatssecretaris van het ministe rie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. De heer Götzen zal vandaag door de Koningin wor den beëdiigd. VORSTELIJK BEZOEK AAN MATTHEUS PASSION. De uitvoering van de Mattheus- Passion op Goede Vrijdag door de Nederlandse Bachvereniging in de Grote Kerk te Naarden zal derhalve door Koningin Elisabeth van België ook worden bijge woond door haar kleindochter Prinses Josephine Charlotte. De vorstelijke personen zullen in de pauze in het historisch raadhuis de lunch gebruiken. De Belgi sche Koninklijke gasten zullen 'n het Amstelhotel te Amsterdam logeren. DE 25.000 ER I TT Op no. 16.422 van de Staatsloterij is gisteren een prijs van 25.000 gevallen. De Perzische Majlis (parlement) heeft eenstemmig het beslut van de speciale oliecoraamissie ter na tionalisatie van olie-ondernemin gen in het gehele land onderschre ven. De beslissing werd geestdriftig door de parlementsleden en een grote men'gte buiten toegejuicht. Engeland zal krachtige maat regelen nemen om zijn olie-be langen in Perzië te beschermen, dit in antwoord op de door het Perzische parlement genomen beslissing om de aanbeveling van zijn olie-comité tot nationalisatie te onderschrijven. De huidige concessie van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij die te Londen als volledig van kracht wordt beschouwd, loopt tot 1993. Britse ambtenaren in Londen beschouwden de beslissing als een verbreking van de bindende overeenkomsten met de Anglo- Iraanse oliemaatschappij. Het parlement heeft verder be sloten de levensduur van de olie commissie met twee maanden te verlengen. De commissie, bestaande uit 18 man, verwierp onlangs de aan vullende overeenkomst met le „Anglo Irianian Oil Company". De tegenwoordige overeen komst van de maatschappij met de Perzische regering is geldig tot 1993. De oliecommissie, die aanvan kelijk haar werk 11 Maart had moeten afsluiten, verzocht de verlenging van de termijn met twee maanden om de bijzonder heden van het nationalisatieplan uit te werken. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Weinig wind. Meest zwakke wind, aanvanke lijk uit Westelijke, later uit Zui delijke richtingen. In de loop van de dag toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Iets zachter. ZATERDAG 17 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.41 9.16 9.56 9.56 n.m. 9.27 10.02 10.42 10.52 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 17 6.52 18.46 11.25 4.45 18 6.50 18.48 12.38 5.17 20 6.45 18.51 15.16 5.57

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1