Aardschokken in West-Europa OMZETTEN DALEN UIT DE PROVINCIE Schoenenshow Vredesgeruchten in de Londense City De DE prijzen zullen nog meer oplopen De Matthaeus Passion ZWARTE VLEK De detailhandel in Januari Blijkens het cijfermateriaal, door het Economisch Instituut voor de Middenstand gepubliceerd over het omzetverloop in Januari, viel in vele branches een belangrijke omzetteruggang waar te nemen. Zieer sterk was deze omzetdaling in het banketbakkers bedrijf, het chocolateriebedrijf, de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, in parfu merieën, toiletartikelen en in glas, porcelein, aarde werk en huishoudelijke artikelen. Een Millioen mensen wordt doorgelicht Bijzonderheden over de nieuwe Koffiebon 9 Jan. TERNEUZEN LEZERS DIE SCHRIJVEN HOEK. SLUISKIL. Gecalcineerde soda en natronloog tot distributiegoed verklaard Samenzwering in hei Tsjecho-Slowaakse leger De zuivering in Tsjecho-Slowakije In Bonn zijn gisteren geduren de tien seconden om 10.48 uur (Ned. tijd) aardschokken gevoeld, die de huizen deden schudden. Ook in Brussel is een lichte schok gevoeld. De schokken zijn ook in Roer mond door de hele stad duidelijk waargenomen. De eerste ver schijnselen werden geconstateerd om twaalf en een halve minuut voor elf. Op dezelfde tijd zijn in heel Zuid-Limburg eenzelfde soort schokken waargenomen De schok in Brussel duurde tien seconden en werd kort voor elf uur gevoeld. De laatste aardbeving, die in België werd geregistreerd, da teert van Juli 1938, toen in de middaguren hevige trillingen werden waargenomen, die onge veer 20 seconden aanhielden en die zich des avonds en de vol gende dag herhaalden. De schok was eveneens voel baar in Duesseldorf, Munster en Baden-Baden. Het seismogra- phisch instituut te Göttingen verklaarde dat „betrekkelijk zware" schokken waren waarge nomen. Het epi-centrum had tussen Keulen en Duesseldorf gelegen. In de straten verzamel den zich groepen verschrikte mensen. Men vroeg zich af wat er gaande was. Sommigen vreesden een atoombom. Een functionaris van het Britse ob servatorium zeide, dat de schok in geheel België voelbaar was. In La Louvière kwam het pla fond van het studeervertrek van de burgemeester naar beneden. De burgemeester bleef echter ongedeerd. Ook in Noord-Frankrijk zijn tegen tien uur gedurende drie minuten lichte aardschokken ge voeld. Van een school te Euskirchen bij het Eifelgebergte scheurden de muren, braken de ruiten en kwam de schoorsteen naar bene- Het K.N.M.I. te De Bilt deelt nog het volgende mede: Om 10.48 uur werd in een groot gedeelte van Zuid-Nederland een vrij sterke aardschok gevoeld. Uit gebieden, die zich uitstrek ten tussen Den Haag in het wes ten van het land en Vaals, in het uiterste zuidoosten, bereikten het K.N.M.I. berichten. De seismo grammen zijn door de storende werking van de microseismische bodemtrillingen moeilijk te ont cijferen. De voorlopige analyse wijst evenwel op een epicentrale afstand van ongeveer 250 km, waardoor de haard van deze aardschok in het gebied van het Eiffelgebergte in het Rijnland kan worden gelocaliseerd. Schadegevallen werden in ons land tot nu toe niet gemeld. In verschillende gebieden van de Eifel zouden huizenruïne's en losstaande muren zijn ingestort en in het dorp Mechernich heb- aen verschillende personen lich te verwondingen opgelopen. Deskundigenn van de aardbe- vingsdienst vermoeden dat een nstorting van aardlagen op een iiepte van 20 tot 30 km in het Midden-Rijndal de oorzaak van de beving is. meubelen 95 93 123 glas, porcelein, aardewerk drogisten DRIE JAAR WERK Amsterdam met zijn naar het millioen lopende bevolking zal massaal worden doorgelicht. Het onderwerpen van de gehele be volking van een gemeente aan een tuberculose-onderzoek is in ons land niet nieuw, maar wel nieuw zijn de problemen, die zich voordoen bij dit onderzoek, dat in April zal beginnen en dat drie jaar zal duren. Niet iedere Am sterdammer zal trouwens voor het röntgenapparaat van de stichting Masro (massaal rönt genonderzoek) komen te staan, vant het is geen verplicht on derzoek en bovendien valt een aantal mensen af, die nu reeds geregeld b.v. bedrijfsgewijs aan contróle op t.b.c. worden on derworpen. Het hele geval zal 80.000 kos ten. Eén doorlichtingstoestel kost r 40.000, maar men is voorne- nens Amsterdam* met twee van leze apparaten te bewerken. An Iers zouden er zes jaren mee ge moeid zijn. Van iedere onderzochte worden kleinbeeldfoto's gemaakt, maar bovendien zal iedereen, die ne gatief reageert, worden ingeënt met BGC-vaccin. Hierdoor krijgt iemand, die nog geen tubercu leuze aandoening heeft doorge maakt zeer velen hebben dat wèl zonder dat zij zelf weten, en juist zo'n licht geval'' maakt iemand immuun! een vrijwel zekere garantie dat ook hij de komende vier jaar immuun zal De koffiebon welke vandaag wordt bekend gemaakt, heeft voor vele huisvrouwen dubbele waarde. In de eerste plaats kunnen zij zich nu weer verkwikken met een pittig kopje koffie. Maar bo vendien komen ze ook dichter bij de vervulling van een van hun liefste wensen. Dat is het kostbare „Safira"- tafelbestek, door en door vlek- vrij! Zonder enige kosten ont vangt U die schitterende lepels, vorken en ander bestek in ruil voor de waardebonnen op elk pakje Niemeijers pittige Paars- merk-Koffie. U geniet nu dus dubbel van elk kopje Niemeijer's Koffie. De be roemde kwaliteit schenkt U vol ledige voldoening en «evens kunt U straks Uw luxe „Safira"-tafel- öestek vol trots gebruiken. Oók op elk pakje Niemeijer's geurige Gala-Thee en Princess- Thee vindt U een waardebon voor het prachtige „Safira '-tafel- bestek. U ontvangt reeds een lepel of vork voor een betrekke lijk gering aantal Niemeijer's waardebonnen. Besteed Uw koffiebon zo, dat U ar dubbel van geniet; vraag Nie meijer's Koffie! Een briefkaartje aan Theodo rus Niemeijer N.V., afdeling Ge schenken te Groningen en U ont vangt de geschenkenlijst franco thuis. (Adv.) In enkele branches werden in Januari opruimingsverkopen ge houden en deze leverden met name in de detailhandel in tex tiel, in schoeisel en in meubelen an aanverwante artikelen bevre- ligende resultaten op. De ver- coop werd nog gestimuleerd door de bij een deel van de Neder- andse bevolking bestaande vrees voor komende prijsverhogingen van tal van artikelen. Vergelijkt men de omzet in Januari 1951 met die in de over eenkomstige maand van 1950, dan treedt aan het licht, dat in vrijwel alle takken van detail handel in Januari j.l. sprake is geweest van een stijging van de geldomzet. Hierbij dient te wor den opgemerkt, dat de sedert Januari 1950 ingetreden prijsver hogingen mede hun invloed heb ben doen gelden. Betwijfeld moet worden, of deze vergroting an de geldomzet gepaard is ge gaan.met een stijging van de hoe- veelheidsomzet. Ter illustratie volgen hier de indexcijfers voor een aantal branches (detailhandel) Branche kruideniers slagers bakkers aardappelen, groen ten en fruit zuivelproducten banketbakkers chocolaterie tabaksfabrikaten alcoholh. en alcoholvr. dranken parfumerieën, toiletartikelen schoeisel textiel 87 92 102 89 109 150 116 92 130 155 105 107 98 96 133 O lO O ip in "3 93 125 101 136 173 145 90 127 95 95 114 107 90 106 98 84 147 90 91 131 83 91 116 95 73 159 83 84 143 89 90 137 138 101 108 136 seizoen op de In bet Viotoriahotel te Am~ter_ dam heeft het Nederlandse Mode centrum voor de schoen- en le- ierbranche aan de pers laten zien, wat de Nederlandse schoenindu strie het komehdt markt zeul brengen. Tijdens deze bijeenkomst werdj bekend gemaakt, dat de prflzen nog steeds oplopen als gevolg van het feit, dat Ut de gehele wereld de vraag groter is dan het aanbod. ;I>e prijzen, die wjj thans m de étalages van de schoenmagazu- nen zien, zijn nog maar over- crangspirjjzen. Binnen enkele baanden zullen deze prijzen be. tangrijk gestegen zijn". Een van de voornaamste redenen hiervoor is wel 13e materiaal po si- He Ded'er is een product, dat voor de oorlog van groot belang is Bovendien zijn er verscheidene lainden die vroeger leder uitvoer den maar het thans zelf behouden. Voor Nederland komt' hier r.og bij dat binnenkort door het weg vallen van de Marshall-hulp de import van fijnere ledersoorten Steeds moeilijker zal woböen. Toch heeft evenais bij de con fectie-industrie ook die schoenen industrie zich internationaal stern ontwikkeld De Nederlanders Webben zich in de grote buiten landse modecentra een gevestigde naam veroverd, die beloften voor de toekomst biedt. Er wordt reeds in ruime mate geëxpor teerd naar België, Frankrijk en Duitsland. Wat de schoenenmode voor het aa. voorjaars- en zomerse zoen betreft: Voor het geklede schoei sel zal zwart de voornaamste r.aamste kleur hebben, maar daar naast blijft de vraag naar de kleu ren bruin, grijs, geel of rood. Ihde hoogzomer zal wit het meest vv- den gevraagd', terwijl linnen schoenen in diverse bonte kleuren zullen verschijnen. Naarmate de prijzen zuilen stij gen verwacht men, dat sportschoe., nen met zwaarder onderwerk zo wel voor dames als heren meer gevraagd zullen worden. opticiens kappers kantoorboekhandel Basis: 1/12 jaaromzet 1949 100. Zoals was te verwachten, daal den de omzetten in het banket bakkersbedrijf van December op Januari aanzienlijk en wel met 39 °/o. Toch werden ook in deze branche de omzetten van de ge lijknamige maand in 1949 over troffen. In het chocolateriebedrijf ver toonden de omzetten ten opzichte van de voorafgaande maand een daling van 37 °/o. Dit is een van de weinige branches, waar de omzet in Januari eveneens lager was dan die in Januari 1950. In tal van schoenwinkels wer den in Januari opruimingsverko- pen georganiseerd en de index cijfers voor deze branche bren gen aan het licht, dat deze niet zonder succes zijn gebleven. Er werden omzetten genoteerd, die nog een fractie boven de toch reeds hoge omzet van December lagen. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de vrees voor prijsstijging mede tot deze gun stige omzetbeweging heeft bijge dragen. (De vrees is bewaarheid. red.). De geldomzet in Januari 1951 was in deze branche 53 °/o hoger dan die in de gelijknamige maand van 1950. Dat komt voor een be langrijk deel op rekening van reeds doorgevoerde prijsverho gingen, hetgeen duidelijk blijkt uit het feit. dat de stijging van de parenomzet ten opzichte van Januari 1950 slechts 9 °/o bedroeg. De gemiddelde opbrengst per paar schoeisel was gestegen van 12,35 in Januari 1950 tot niet minder dan 17,78 in Januari 1951, dus met 5,43. In Januari is het omzetverloop het gunstigst geweest in de stof fenzaken, in welke ten opzichte van December een omzetstijging werd geboekt van 121 °/o en ten opzichte van Januari 1950 van 64 'U. In de herenmode- en in de dameshoedenzaken was de omzet in Januari lager dan die in de voorafgaande maand. De omzet ten in de zaken in heren- en jongensconfectie, in damescon- fectie, in wol, corsetten en in be drijfskleding vertoonden ten op zichte van December een stij ging, welke varieerde tussen 15 en 33 Vergelijkt men de omzet in Januari met die van Januari 50, dan blijkt slechts in de wolwin kels omzetbelasting te zijn op getreden, terwijl in de dames hoedenwinkels in deze maanden omzetten van gelijke omvang werden behaald. zijn. De Amsterdamse Vereniging tot bestrijding der Tuberculose verdeelt voor haar onderzoek de hoofdstad in wijken, die één voor één worden afgewerkt. Geslaagde Padvindersrevue. Bij de aanvang van de Pad vindersavond waren de achterste rijen in het Concertgebouw on- i bezet, toen de districtscommissa- ris Ds. L. S. Blom uit Aarden burg de door de Terneuzense groepen georganiseerde avond opende met een korte uiteenzet ting van doel en wezen der pad vinderij. Zij die op de lege plaatsen be slag zouden leggen, stonden in keurige orde vóór en op het to neel opgesteld om na een kort ceremonieel en een groet aan de ontplooide vlag onder het slaan der trommen hun plaatsen ach ter in de zaal in te nemen. Na deze inleiding was het woord aan welpen, pioniersters, verkenners enz. om hun kunnen e tonen. Als oudere toeschouwer vas het een genot naar dit spel ier jeugd te kijken. Het was heerlijk een der speelstertjes naar verwanten in de zaal te zien zwaaien van „zie je me wel'En wie genoot er niet van dat dan seresje met haar grote partner? De oudere medewerkenden vul den de revue op zeer verdienste lijke wijze. Vooral Adriaan en Olivier de den het in hun clownerie bijzon der goed. En wie had er in Ter- neuzen een dergelijke snelteke naar gezocht? Al met al een prachtavond en zoals de heer Zuur zei in z'n siuitingswoord kunnen de ouders hun kinderen gerust toevertrou wen aan deze leiders. De padvinderij is een nuttige vrije-tijdbesteding en er kunnen in Terneuzen nog veel meer kin deren en ouderen lid zijn van de Het heeft zijn grote bekoring de uitvoering van Bach's Mat thaeus Passion tot een cultureel evenement te maken. Het werk roept er bijkans om; en tallozen zullen daar altijd in dankbaar heid van genieten. Evenwel heeft het ook zijn bekoring naast een ernstige aandacht voor de mu ziek en zang van koren, solisten en orkest, een even ernstige aan dacht te schenken aan de woor den van dit passie-stuk. De hoofdstukken 26 en 27 uit het Evangelie naar de beschrij ving van Mattheus zijn de kern van de tekst; vandaar: Mattheus- „passie". de Lijdensgeschiedenis t.w. van Jezus Christus! De be koring om aan de tekst evenzeer aandacht te schenken als aan muziek en zang heeft in de ver werkelijking zijn eigensoortige moeilikheden. Voor hooggegre- pen culturele prestaties heeft men een geselecteerd publiek nodig van wat eruditie. De tekst van de Lijdensgeschiedenis is echter, mèèr dan wélke ander ook, naar zijn innigste wezen bestemd voor een ieder; onge acht taal of stand; en dient dan ook zoveel mogelik binnen ieders bereik gebracht. Dat wil zeggen, dat voor de doorsnee van onze samenleving 1) de prijzen laag moeten zijn, en 2) de tekst moet worden vertaald. Zolang dure kaarten en de Duitse taal voor velen een be lemmering zijn om de Matthaeus- passion bij te wonen en te vol gen, moet hier raad geschaft. Wijlen prof. dr. G. van der Leeuw, hoogleraar aan de theo logiese faculteit van de Gronin ger Universiteit, heeft tijdens zijn ministerschap opdracht ver strekt aan Jan Engelman de tekst van de M. P. in het Neder lands te vertalen. Dat was geen eenvoudig werk, want niet alleen lagen hier de gewone taalkundi ge maar vooral muzikale pro blemen. Muziek en zang zijn hier immers zozeer aan de woorden gebonden, dat nauwlettend reke ning moest worden gehouden met: rythme. klemtoon en wat dies meer zij. Deze problemen te beseffen was overigens de mi nister wel toevertrouwd die, be halve groot man op eigen terrein, ook een erkend kunstliefhebber was en de reputatie genoot een Bachkenner te wezen. De Matthaeus-Passion uitvoe ring te Axel wordt voorbereid door een klein comité, dat tracht deze uitvoering binnen ieders be reik te brengen en daartoe wel bewust koos voor het gebruik van Jan Engelmans verantwoor de vertaling en opzettelik voor een gewaagde prijsschaal. Als een voorbeeld van de ver taling diene het volgende koraal: O hoofd vol bloed en wonden Zoo smartelijk gehoond, O hoofd, voor onze zonden Met doornen rijk gekroond; O hoofd, in 's vaders zalen Zoo koninklijk gewijd, Schendt men U duizend malen, Ik groet Uw majesteit. Het Gereformeerde kerkgebouw in de Kerkdreef werd uiteindelik gekozen, hoewel aanvankelik de besprekingen zich bezig hielden met de Hervormde kerk. (Hier was te weinig plaats vrij voor de ongeveer 170 medewerkenden Bovendien telt dit gebouw een aantal plaatsen minder, wat m verband met de inkomsten mee telt.) Een groepje mensen uit Axei en omtrek gaven blijk van sym pathie voor dit plan door de ga ranties te verstrekken die nood- zakelik waren. Grote interesse bleek er al da- delik te bestaan bij zangvereni gingen en kerkkoren. De belang stelling van deze zijde was zelfs de eerste basis tot de start. Hoewel er weinig ruchtbaar heid aan de plannen werd gege ven, zolang de uitvoeringen m Goes en Hulst nog in 't vooruit zicht waren, bleek er direct al een bredere interesse te leven dan de genoemde. Het comité hoopt van harte, dat ook diegenen, die nog nooit in staat waren de Matth. Pass. te horen, nu de gelegenheid met beide handen zullen aangrijpen om dit ontroerende werk van Bach op zich te laten inwerken. In dit verband wijzen wij er op+ dat het comité zorg droeg, dat tekstboekjes (van een zeer ver zorgd uiterlik) voorhanden zijn, zodat iedereen de Nederlandse uitvoering aan de hand van de Nederlandse tekst woord voor woord kan volgen. P. J. P afdeling. De taptoe klonk door het Con certgebouw en de vlag werd in gehaald. Onder de bezoekers merkten we ook groepen uit Aardenburg en Axel op. Aan de heer Th. Pat- tist, plaatselijk leider der Door- mangroep, werd namens de afd. bij monde van hopman De Jong een huldeblijk aangeboden we gens „15 jaar trouwe dienst", waarin hij voor de padvinderij pionierswerk verrichtte en de bezieler was van de afdeling. In de pauze werd een geslaag de verloting gehouden. Ouderavond te Driewegen. In de Christelijke school te Driewegen, is Dinsdag 'n Ouder avond gehouden die bezocht werd door 49 personen. De voorzitter der Vereniging voor Christelijk Onderwijs te Driewegen, de heer Joz. de Kra ker, liet zingen psalm 103 1 en 2 en las verder de 103e psalm, waarna hij voorging in gebed. De heer R. Griffioen hield daarna een inleiding over het onderwerp: „Het leven in de school in vroeger tijd". Spr. schetste het schoolleven an vóór 1600 tot nu. Hij zette liteen de vorderingen die ge naakt zijn, om de kinderen te onderwijzen, doch hoezeer ook 'ele onderwijsmethoden vroeger tekort schoten, in vergelijking met thans, het onderwijs in de godsdienst werd niet vergeten. De dames tr acteer den op cho colademelk met koekjes, waarna de onderwijzeres, mej. C. Cats- man een aardig stukje proza voordroeg uit de bezettingstijd. De voorzitter stelde voor om aan het hoofd der school, de heer M. J. Eelderink, een telegram te zenden waarin allen hun mede leven betuigen met zijn onge steldheid. In de pauze bestond er gele genheid om het werk der kinde ren te bezichtigen. Hierna verkreeg het bestuurs lid de heer S. P. de Bruijne het woord. Hij had als onderwerp ,,Ons dialect" en verhaalde op smakelijke wijze de groei van onze moedertaal. Hij legde er speciaal de nadruk op hoeveel woorden van Franse afkomst wij gebruiken, en dat dit komt omdat er in de historie nogal heel wat Fransen naar ons gewest zijn geëmigreerd. Vervolgens kreeg het woord mevr. J. de PutterJonkers, die zo bereidwillig is geweest om tij dens de ziekte van de heer Eel derink tijdelijk in te vallen. Mevr. De Putter nam een stukje proza uit vroeger tijd en schetste de gang van zaken in een Vlaamse school bij onze voorgeslachten. Meester trad streng op een deelde geduchte lijfstraffen uit, hetwelk echter niet voordelig werkte op het on derwijs. De voorzitter dankte allen, voor de gezelligheid en verzocht de heer Griffioen te willen ein digen. Deze liet zingen psalm 68 10. Mej. Catsman begeleide op het orgel. Bij de uitgang is nog gecollecteerd voor de actie „Haak-in", waarna allen voldaan en in de onderlinge band der liefde gesterkt huiswaarts keer den. termiddag te 4 uur de 38-jarige Egb. de Bruijne, wonende alhier, van een 20 meter hoge stelling gevallen, tengevolge waarvan de ongelukkige op slag werd gedood. De verslagenheid in Hoek is algemeen. Gunning aanbesteding. De verbouwing van de Open bare School, welke enige tijd ge leden werd aanbesteed, is gegund aan de laagste inschrijver, de heer G. Meeusen tè Hoek voor 50.765,—. Jaarvergadering Sportver. Maandagavond werd op de bo venzaal van café Breepoel de jaarvergadering gehouden van de Hoekse Sportvereniging. De voorzitter, de heer A. Wol- fert, wenste in zijn openings woord de spelers van het eerste elftal geluk met het behalen van het kampioenschap in hun afde ling. Ingekomen was een uitno diging van de voetbalver, te Giessen-Nieuwkerk (Z.-H.), om met Hemelvaartsdag een vriend schappelijke wedstrijd te komen spelen. Indien de financiën dit toelaten, zal men hieraan gaarne gevolg geven. Aftredende leden van het be stuur waren de heren K. Meer- tens, J. v. Dixhoorn en A. Meeu sen. De heer Meeusen stelde zich niet herkiesbaar. Herkozen werd de heer K. Meertens, gekozen werden de heren M. Dieleman en P. Verhelst. Tot leden der elftalcommissie werden herbenoemd de heren J Balnikker, F. Dieleman en M Dieleman. De heren K. Meertens en J Otterloo kregen een compliment voor de wiize, waarop zij het ter rein verzorgen. De voorzitter deelde mede dat de verloting een succes belooft te worden. De prijzen kan men in de week van 19 tot 24 Maart bezichtigen in de étalage van de heer Kotvis. Zaterdag wordt aan de leden met hun dames een gezellige avond aangeboden, waaraan eni ge Hoekse zangliefhebbers be langeloos hun medewerking ver lenen. Bij de rondvraag kwam o.a. het kleedlokaal ter sprake. Hier over heeft men helaas nog met de beschikking en voor de goede gang van zaken zou men het tegen Augustus moeten hebben. Opbrengst collecte. De opbrengst van de collecte voor Zonnestraal N.V.V t.b.c. fonds bedroeg te Sluiskil 32,63. Dodelijk ongeluk. Bij werkzaamheden aan de sui kerfabriek te Zevenbergen is gis- Blijkens een publicatie 4n de Ne derlandse Staatscourant van giste ren zijn gecatcineerldte soda en na- triumloog (vast en vloeibaar) met ingang van 16 Maart 1961 tot distributiegoed verklaard. Tot deize maatregel wend beslo ten in verband met', de wereld- schaarste aao genoemde bas 18- grondstoffen voor de chemische in dustrie en de ato gevolg hiervan verminderde invoermogelijkfceden Het wordt voorshands gewenst geacht door enquetering een in zicht te verkrijgen in zake de voorraadpositie vaat Icleze prarftuc- ten. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 24) Nadruk verboden. Gonnie haalde haar schouders op en zweeg verder over dit on derwerp. Maar Daan, die klaar was met de maaltijd, schoof zijn bord een eindje opzij sigaret en sprak, „„et de rest e, niet rolde een 3,6cu.e.e onderwijl zijn aandacht aan dit werk bepalen de: „Gonnie heeft nu eenmaal wat tegen Miep en zij niet alleen, nog andere meisjes uit de stad Maar ik vind het een leuke meid an als Ger zegt, dat ze een uitste kende kracht is, dan kan ik me levendig voorstellen, dat hij het voor haar opneemt. Dat zou ik ook doen." .Tenslotte hebben we allemaal onze gebreken en fouten," zei vader De Rooy, voorzichtig zijn pijp stoppend. „Niemand is vol maakt. Gonnie heeft haar fouten en Miep Jacobs eveneens. En als indertijd ook een knecht gehad, die een beetje vreemd was, een dromer. Liep 's avonds altijd aan de buitenkant van de stad te dwalen en praatte een beetje in zichzelf. Was wel eens verstrooid, maar als bloemist had ik een prima vakman aan hem. Hij ver zorgde de planten als een moe der haar kinderen. De mensen in de stad mochten hem niet en de jongens scholden hem na. En ze hebben hem ten laatste het leven zo zuur gemaakt, dat hij ontslag genomen heeft en naar elders is vertrokken." „Ja," bevestigde mevrouw De Rooy, „de mensen zijn soms ver bazend hard tegenover elkaar. En helaas vind je dat ook onder onze stadgenoten." Na de maaltijd haalde Wij- nandse enkele sigaren van boven en vertrok toen weer naar zijn kantoor. Tot laat in de avond werd er gewerkt en toen Wij- nandse om elf uur eindelijk het sein gaf tot beëindiging van de arbeid, deelde hij aan de mannen elk een sigaar uit en betuigde zijn tevredenheid over hun presta ties. kleur zijn. De sportieve schoen zal licht We of honing als voor. Ger tevreden over haar is. dan „Ik weet wel", zei hij, „dat het -,.,u -irettig is om 's avonds uur over te werken een paar we Sinterklaas en de Kerstdagen achter de rug hebben, zal het wel rustiger worden. Tot zolang hoop ik op uw medewerking te kunnen rekenen, als het nodig mocht zijn." Toen het personeel vertrokken was en Wijnandse nog een ronde door de drukkerij had gemaakt, zei hij, teruggekeerd in het kan toortje, waar de kachel nog lek ker brandde, tot het meisje, dat nog druk aan het tikken was. Mij dunkt, dat het voor van daag welletjes is, niet? Of ben je van plan om de gehele nacht door te werken?" „Als het nodig mocht zijn, antwoordde ze, zich even ^aar hem draaiende, „waarom met. Je bent een wonderlijke vrouw", zei hij, peinzend tegen de kast leunend, de armen over elkaar; „wat was toch eigenlijk de reden, dat je in het verleden dikwijls geheel onverwachts bij je bazen wegging? Voor zover mij bekend is geworden m dit kletsgat, heb je er nog al enige versleten." Ze kleurde even. „Dat had ver schillende oorzaken. Soms beviel het werk me niet. Soms ook be viel de patroon me niet langer, begrijpt u?" „Maar half", bekende zij eer- lijk ,Kent u Blommers, de koekfa brikant, aan het andere einde van de stad?" „Die grote dikke vent, die al tijd in een rode auto rijdt?" „Juist. Bij hem heb ik, bijvoor beeld, ook enige tijd gewerkt. Maar hij kon zijn handen niet thuis houden en aangezien ik van hem walgde, ben ik zo vrij geweest op zekere dag niet meer terug te komen, snapt u? Ik had nu wel naar zijn vrouw kunnen gaan en het haar vertellen, maar dan was dat mensje misschien ook ongelukkig geworden ze vereert dat varken namelijk! en dat gunde ik haar niet. Daar is ze te goed voor. Daarom ben ik gewoon op staande voet weg gegaan en heb hem met de admi nistratieve rommel laten zitten. En dat was voor hem een veel grotere straf. Hij heeft me zelfs nog gedreigd, dat hij een eis tot schadevergoeding zou indienen, omdat ik niet een maand vooruit had opgezegd, maar toen ik hem antwoordde, dat ik dan eens een boekje van hem zou opendoen, heeft hij toch maar eieren voor zijn geld gekozen." (Wordt vervolgd De laatste dagen gaan er - - al dus xneldt Agence France Presse in de Londense city vele vre degeruchten". De Londense zakenlieden ont vangen van hu» relaties te New York telegrammen waarin ge sproken wordt van een ontspan ning in de internationale polit lake situatie en waarin gemaand wordt tot voorzichtigheid voor wat be treft het speculeren ,a la hausse. Het is opmerkelijk, dat men juist in db kringen., die dikwijls de grootste voordelen trekken van de internationale spanningen, over een ontspanning begint te spreken. De waarschuwing tegen hausse-speouliaties schijnt geba seerd te zjjn op de overtuiging, dat er een ednkle is gekomen aan de prijsstijgingen op de grondstoffen, markt, -behalve voor Icte producten, die d'oor hun schaarste een hausse rechtvaardigen. Men ziet te Londen in aldus genoemdi persbureau, dat deze nieuwe ontwikkeling voor een be. lajiigrijk deel is toe te schrijven aan die Amerikaanse handelspoli tiek zoals bijv. de scherpe prijs daling van tin in 'de afgelopen week werd veroorzaakt door heit besluitl van d'e Amerikaanse re gering om die tinaamkopen voor de strategische voorraadvorming te beëindigen. Men vraagt zich echter af, of ontevredenheid over 't hoge prijs peil het enige motief van de Anae- rikiaanso beslissing is geweesti, en of er geen andere factoren, met name factoren van polit eke aard, een rol hebben gespeeld. Wat dit laatste betreft is men thans in gewoonlijk welingelichte Britse kringen van oordeel, dat Amerika definitief schijnt te heb. ben afgezien van een verzoek aan de Ver. Naties om economische sancties teg-n communistisch China tloe te passen. Op grond van de politiek» en mi litaire ontwikkelingen van de laatste tijd gelooft men in de Lon dense city over het algemeen, dat ondanks de houdii g van de Russi sche delegaties bij de besprekingen te Parijs de mogelijkheid van over eenstemming over het bijeenroe pen van een conferentie van d/e ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier n et uitgesloten moet worden geacht. De Tsjetchoelowaakse minister van Defensie, heeft bijzonderhe den meegedeeld over een samen zwering welke in het Tsjechoslo- waakse leger zou zijn gesmeed om reorganisatie van -het leger .Lpar Sowjetrussisch model" te verhinderen en het „tot een werk, tuig ten dienste van het Westen" £0 yyj p.ltP-Tl De betrokkenen hadden voort* de vorming van commun stische cellen in het) leger belemmerd en uit de arbeidersklasse voortgeko men officieren tegengewerkt. Zowel personen van het mini sterie van Defensie als hoogge plaatste officieren elders waren er bij betrokken. De veroordeelden zouden deel hebben uitgemaakt van een in de zomer van 1949 gevormde groep voor het vaderland". Deze groep zou wapens hebben verborgen aanslagen hebben be raamd op'plaatselijke politie bureau en het radiostation te Do- brochov (bij Brno). Voorts zouden zij de autoriteiten en de bevolking van het Prostejov icSetrict hebben geterroriseerd.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2