Plaatsvervangers te Parijs Gromyko handelt op Oosterse wijze De kabinetscrisis opgelost Vorderingen over hel gehele front Formidabel vliegtuig! DONDERDAG 15 MAART 1951- 7e Jaargang No. 1679. Na een week van schermutselingen tussen de ver tegenwoordigers van West en Oost in het Paleis Rose is één ding duidelijk geworden: een vergelijk met de Sow jet-Unie zal niet tot stand komen zonder lang durige, het geduld der democratische mogendheden uitputtende onderhandelingen. Daarin alleen is al een gevaar van mislukking gelegen, want in het bijzonder de Amerikanen hebben niet veel geduld meer. In Franse en in mindere mate ook in Britse diplo matieke kringen heeft dat aanleiding tot enige be zorgdheid gegeven- Geeft Rusland toe? Nieuwe Koffiebonnen Militaire beslissing niet mogelijk? Zonder tegenstand te ontmoeten rukte het geal lieerde achtste leger Woensdag over het gehele 150 mijl lange Koreaanse front op. Doordat de Noord-Koreanen in de heuvels ten Z. van de 38ste breedtegraad wegtrokken, ontstond evenals de twee voorgaande dagen een vacuum. Snel bewegende pantser-patrouilles ontmoetten mijlen ten N. van de hoofdlinie der Verbonden legers slechts kleine vijandelijke groepen, die versperringen op strategische punten bezet hielden. De nieuwe ministers in het kabinet Amerika helpt onze luchtmacht De Nederlandse luchtmacht wordt versterkt met een aantal uitstekende vliegtuigen van Amerikaanse makelij: de Thunder jet. Het is hetzelfde toestel, waarover een der hoogste luchtvaartautoriteiten van de US-Airforce zich dezer dagen zo waarderend heeft uitgelaten- Hij besprak de ontmoetingen van de Amerikaanse en de Russische straaljagers en conclu deerde, dat de Amerikanen hun betere kwaliteiten duidelijk hadden gedemonstreerd. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: N oordstr aat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 eest; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Ondanks alle teleurstellingen, die ook daar het starre vasthou den van Gromyko aan de Rus sische imperialistische interessen heeft gewekt, meent men toch, dat een Moscovitische wens tot een accoord nog steeds mogelijk is. Een hoge ambtenaar van de Quai d'Orsay gaf tijdens het weekend de volgende verklaring van deze opvatting: „De Russen, die wij beter kennen dan de Ame rikanen, zo zei hij, zijn meer Oos terlingen dan Westerlingen, voor al ook in hun wijze van onder handelen. Met echte Oosterse taaiheid vechten zij om 't klein ste winstpuntje en zij geven de moed niet op, vóórdat onomstote lijk vaststaat, dat zij moeten toe geven. Daarbij stellen zij het ge duld van hun gesprekpartners op de uiterste proef. Maar toch zou het verkeerd van ons zijn de knoop nu maar door te hakken en de Russen tot een onmiddellijk kleur bekennen te pressen. Want zij kunnen, en ook dat ligt in hun Oosterse menta liteit besloten, geen „gezicht ver liezen." Ongetwijfeld is een groot deel van de schimpscheuten, die Gro myko op bevel natuurlijk, want deze Rus is in zijn soort niet eens de kwaadste tegen het Westen afvuurt, meer voor de 'binnenlandse Russische markt dan voor het buitenland bestemd. De Franse zegsman wees dan verder op de veranderingen, wel ke zich in de wereld hebben vol trokken sinds de dag, dat Ame rika met een druk op de knop zijn overmachtig' bewapeningsap paraat weer op gang bracht. Kijk maar eens naar Duitsland, zo betoogde hij, daar is zelfs dé socialistische leider Schumacher, die zich tot nog toe met hand en tand tegen de herbewapening van zijn land verzette, plotseling tot 'n fel tegenstander van Duits- lands „neutralisatie" geworden. De Russen moeten wel Inzien, dat het getij voor hen verloopt en daaruit de consequenties trek ken. En wat geeft het, wanneer «ij zich geen vlotte onderhande laars tonen? De tijd werkt nu voor ons de herbewapening gaat door, in Amerika en in West-Europa en straks zo nodig ook in Duitsland. De Amerikanen doen er daarom beter aan hun geduld nog wat te bewaren. Deze mening van Franse zijde is interessant genoeg om te wor den weergegeven. Zij is in haar optimisme echter voorbarig. De Russen hebben nog alle gelegen heid om via een conferentie te trachten een goedkoop succes op het Westen te toehalen, n.l. de permanente Duitse ontwapening, die in het hart van Europa een vacuum zou scheppen, dat het Kremlin op de duur tot de onbe streden meester van ons conti nent zou maken. Mislukt hun dat met andere woorden: houden bedie partijen vast aan de thans op de conferentie in Parijs inge nomen standpunten dan staan de Sowjets nog enige jaren lang vele middelen van intimidatie en sabotage af tot oorlog toe ter be schikking om te trachten het hun toegeschreven doel overmees tering van de gehele Eurazische ruimte te bereiken. Niet vóór begin 1953 zal er een zeker evenwicht in de bewape ning van Oost en West zijn ge komen en zelfs daarna zal de Sowjet-Unie nog lange tijd ge legenheid hebben de wereld in welhaast ondragelijke spanning te houden, aangenomen dat er niet eerder een oorlog uitbreekt. Natuurlijk zijn er tussen de ver wachtingen van het rooskleurig- ste en het donkerste pessimisme nog andere oplossingen denkbaar Voor het Westen is een compro mis, dat voor het ogenblik een soort wapenstilstand in de koude oorlog en betere vooruitzichten voor de toekomst garandeert, ze ker aanvaardbaar en het is moge lijk, dat het dit ook voor de Rus sen is. Door zijn achterstand in bewapening is het Westen thans echter gedwongen elk Russisch voorstel in dit licht te bezien: versterkt het onze positie en ver zwakt het die der Russen of is het omgekeerde het geval? In dit opzicht zijn concessies van het Westen niet meer te verwachten, van de zijde van Amerika niet, maar ook van die van Groot-Brit- tannië en Frankrijk niet. De tege moetkomingen moeten nu van de Russen komen. In ieder geval zul len wij wel vóór de zomer weten, of de Sowjets daartoe bereid zijn. Zo gezien, zijn de huidige Parijse conferentie en haar eventuele voortzetting door de ministers van Buitenlandse Zaken der Gro te Vier van beslissende betekenis ten goede often kwade. Woensdag is de negende bijeen komst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier" te Pa rijs begonnen. De besprekingen hebben twee uur en veertig mi nuten geduurd. De Russische plaatsvervanger Gromyko heeft een nieuw voor stel ingediend, waaromtrent zijn Britse collega Da vies verklaarde: Wij moeten dit eerst bestude ren". Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat Frankrijk er tijdens de besprekin gen van de plaatsvervangers niet in zal toestemmen, dat besprekin gen over de ontwapening of her bewapening van Duitsland onder een afzonderlijk punt op de agen da worden vermeld. „Er bestaat geen herbewape ning van Duitsltand. De enige Duitse herbewapening wordt in Oost-Duitsland aangetroffen. Het heeft geen zin over Duitse herbe wapening te spreken, indien men dit punt niet tevens beschouwt in het kader van de internationale in Europa heersende spanning" aldus deze woordvoerder. Naar verluidt heeft de Sowjet- Unie de zienswijze der Westerse plaatsvervangers betreffende een vredesverdrag met Duitsland aanvaard. Gromyko heeft nieuwe redac ties van het eerste en derde punt van de Russische agenda inge diend. Het eerste punt van de Russi sche agenda volgens de nieuwe versie heeft betrekking op: „de nakoming van de overeenkomst van Potsdam door de vier mo gendheden wat betreft de demili- tarisatie van Duitsland." Het geredigeerde derde punt luidt: „bestudering van de oorza ken van de huidige internationale spanningen in Europa en van de middelen ter verzekering van een werkelijke en duurzame verbete ring in de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, met inbe grip van de kwestie van vermin dering van de strijdkrachten van de vier mogendheden." Jessup (V.S.) verklaarde, tijd nodig te hebben om de nieuwe formulering van de Russische agendapunten te bestuderen. De Engelsman Davies zeide, dat het nieuwe Russische voorstel ernsti ge overweging verdiende. Zo op het eerste gezicht betwijfelde hij echter of het voldeed aan de voorwaarden voor een objectieve agenda. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gra- venhage heeft bon 489 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 497 Al gemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram kof fie. Deze bonnen kunnen met in gang van Vrijdag 16 Maart wor den gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 31 Maart. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bonaanwijzing eerst op 26 April zal geschieden. Het nieuwe kabinet is als volgt samengesteld: Dr W. NED. REGERING ONTSTELD OVER ONVEILIGHEID IN INDONESIË. In welingelichte kringen te Den Haag heerst ontsteltenis over de toenemende onveiligheid in Indonesië, die zich de laatste maanden gemanifesteerd heeft in tal van moorden. Men realiseert zich in regeringskringen, dat deze moorden niet kunnen wor den gezien als anti-Nederlandse actie, aangezien mensen van velerlei landaard werden getrof fen. Men herinnerde aan het rap port, dat de Hoge Commissaris, Mr. Th. Lamping, onlangs aan de regering heeft uitgebracht en de instructies, die hij te dien aanzien vroeg. De Nederlandse regering over weegt ernstig om haar diepe te leurstelling over deze situatie binnenkort openlijk kenbaar te maken. Over de vorm, waarin dit zal geschieden, wenste men zich nog niet uit te laten, doch men wees er op, dat de Nederlandse rege ring enerzijds slechts bemoeienis heeft met de ongunstige gevolgen v,an de toenemende onveiligheid, voorzover deze de Nederlandse gemeenschap treffen. HOESSEIN ALA PREMIER VAN PERZIE. De sjah van Perzië heeft Woensdag een besluit uitgevaar digd, waarin de 68-jarige voor malige Perzische ambassadeur te Washington Hoessein Ala tot minister-president van Perzië wordt benoemd als opvolger van de vermoorde generaal Ali Raz- mara. Zoals gemeld heeft de Per zische volksvertegenwoordiging reeds haar goedkeuring aan de benoeming van Ala gehecht. Hij zou Woensdag zijn kabinet sa menstellen. Een vam deze achterhoedegroe- pen trok z'ch snel terug bij de na dering der Geallieerden. Een groot aantal straaljagers en jachtbommenwerpers zochten de 52 rnjjl toredie strook tot de 38ste breedtegraad af naar doelen pus sen de heuvels. De luchtmacht meldf, dat zij gedurende de laatste 24 uur in Nooitd-Korea 7 tanks heeft vernietigd en 2 beschadigd'. Zij Intensiveert haar aanvallen op communist sche opslagplaat sen. Uit Lucbtverkenningen is ko men vast te staan idlat het verkeer op de Nondkoreaanse wegen zich nog steeds n de richting van het front beweegt, doch volgens waar nemingen van naahtvllegers be droeg de intensiteit van dit ver keer slechts een derde van dB sterkte in de voorgaand)» drie nachten. Enige mijlen ten N. van Jong- doeri deed een bataljon com. munisten krachtige tegenaan valion maar na een hevig artil lerievuur en aanvallen van jachtvliegtuigen met raketten en machinegeweervuur t die on. geveer 90 minuten duurden, vluchtten de communisten in Noordelijke richting. Ook ten N. en ten O. van Hoeng- song verbraken de communisten het contact met de troepen van de Ver. Naties en konden de Ameri kaanse Zevende divisie en dé Z. Koreaanse troepen over een front van 50 mijl oprukken. Bij Seoel hield het communisti sche artillerie en mortiervuur over de Han aan. De Amerikaanse 25e divis'e was in staat haar bruggen hoofd over de Han en haar stol lingen langs de Poekttian rivier te verstevigen. Men gelooft dat dje commu nistische hooCdmacht ln goede orde teruggetrokken is op Inieu. we verdedigingslinies en mili taire waarnemers achten een tireffen tussen de twee machten ten Zuiden van de 38e breedte graad waarschjjnljjk. „NEW YORK TIMES" OVER KOREA. De „New Yer.lt Times" meent, dat men langzamerhand gaat af stappen van het denkbeeld de her eniging van Korea (door een mili taire overwinning tot stand te kunnen brengen. Het blad (beroept zich op tal van diplomaten der Ver. Naties. De Ver. Staten zouden reieidis de stelling overwegen^ dat de mili taire taak der V. N. ergens bij de 38ste breedtegraad ten einde loopt en dat het volbrengen van do tweödfe taak hereniging van Korea zal afhangen van diplo matieke activiteit die mogelijk veel tijid in beslag zal nemen. Volgens een bericht uit Lake Success, aldus het blad, zou er geen vérstrekkend besluit met be trekking tot een overschrijding van de breedtegraad bekend wor den gemaakt „om de tegenstander geen inlichtingen te verstrekken". De diplomaten der V. N. zouden de laatste tijd meer en meer tot de overtuiging komen, dat dé re soluties van de Ve ligheidsraad zijn gericht op het herstel van vrede eni veiligheid ten Z. van dé breedtegraad. Het achtste Amerikaanse leger rukt onbelemmerd over het ge hele front op. Men meent, dat de Chinese en Noordkoreaanse legers ruim veertig km zijn te ruggetrokken. en dat zij nieuwe stellingen hebben betrokken, aan of onmiddellijk ten Z. van de 38- ste breedtegraad. De eerste Amerikaanse divisie cavalerie is opgerukt tot een punt ten N.W. van Hongtsjon, dertig km ten Z. van de 38ste breedte graad. Amerikaanse mariniers hebben dank zij inlichtingen van een Chinees een geheime wapenop slagplaats aangetroffen. Er wa ren genoeg wapens om een volle dig regiment mee te bewapenen. De wapens waren onder stro ver borgen. De Chinese en Noordkoreaanse troepen trokken in midden-Korea zo snel terug, dat de patrouilles der Verbondenen geen contact met hen konden krijgen. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat het hier een vlucht betrof. Het achtste Amerikaanse leger rukte Woensdag de gehele dag door een verlaten niemandsland op, waarin zich prijsgegeven loopgraven, bunkers en andere versterkte stellingen bevonden. In sommige sectoren rukten pant sertroepen een kleine twintig km op, zonder tegenstand te ontmoe ten. In de afgelopen maanden is Seoel viermaal van eigenaar ver wisseld. Zuidkoreaanse patrouil les zijn de Han in kleine vissers vaartuigen overgestoken en Seoel binnengerukt. Ontruimen communisten Seoel? Gemeld wordt, dat de laatste Chinese troepen, die zich nog in de gehavende stad bevonden, Seoel hebben verlaten. De leiding van het achtste Ame rikaanse leger heeft bekendge maakt, dat vijf patrouilles der Verbondenen Woensdag Seoel zijn binnengetrokken. Zuidkoreaanse troepen hebben Woensdagmiddag de vlag van de Zuidkoreaanse republiek op het parlementsgebouw te Seoel ge hesen. Minister-president Drees. Minister zonder portefeuille, tevens optredend als vice minis ter-president: Mr F. G. C. J. M. Teulings. Buitenlandse Zaken: Mr D. IJ. Stikker. Justitie: Mr II. Mulderije. Binnenlandse Zaken: Mr J. H. van Maarseveen. Onderwijs, Kunsten en Weten schappen: Prof. Dr F. J. Th. Rut- ten. Financiën: Prof. Mr F. Lief- tinck. Oorlog: Ir C. Staf. Marine: Ir C. Staf. Wederopbouw en Volkshuisves ting: Mr Dr J. in 't Veld. Verkeer en Waterstaat: H. H. Wemmers. Economische Zaken: Prof. Dr J. R. M. van den Brink. Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening: S. L. Mansholt. Sociale Zaken: Mr A. M. Joc- kes. Uniezaken en Overzeese Rijks delen: Ir L. A. H. Peters. Minister zonder portefeuille: Prof. Dr A. H. M. Albregts. Het ligt in de bedoeling, dat de benoeming van Ir L. A. H. Peters tot minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen zal ingaan gelijktijdig .net zijn ontslag als gouverneur van de Nederlandse Antillen. De heer Peters zal rond Pasen zijn ministeriële functie kunnen gaan uitoefenen. Tot zo lang zal het bewind over Minuor worden waargenomen door Dr Drees. De minister zonder portefeuille, tevens vice-minister-president, Mr F. G. C. J. M. Teulings, zal in het bijzonder tot taak hebben de zorg voor de burgerlijke verdedi ging en de binnenlandse veilig heidsdienst, zulks in nauw over leg met de minister van Binnen landse Zaken. Deze regeling is getroffen, op dat de nieuwe minister van Bin nenlandse Zaken, Mr J. H. van Maarseveen, voldoende gelegen heid zal kunnen vinden, zich ook aan de departementale en parle mentaire behandeling van de in voorbereiding zijnde omvangrijke grondwetswijziging te wijden. De minister zonder portefeuille, Prof. Albregts, zal in nauw over leg met de minister van Econo- nische Zaken in het bijzonder zijn belast met: a) De bevordering van de pro ductiviteit in het gehele Neder landse bedrijfsleven; b) De coördinatie van het beleid met betrekking tot de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, in nauw overleg mede met de minis ter van Sociale Zaken; c) De behartiging der midden standsaangelegenheden d) De kartelpolitiek. De functie van staatssecretaris van Economische Zaken komt te vervallen. Tenslotte kan worden medege deeld dat te verwachten is de be noeming van Mr J. R. H. van Schaik tot minister van staat Prof. Dr A. H. M. Albregts, die te Scheveningen woont, is in 1900 geboren. Hij studeerde aan de Katholieke economische hoge-1 school te Tilburg, waar hij pro moveerde op het proefschrift „De leer der maatschappelijke econo mische organisatievormen". Hij is thans buitengewoon hoogleraar aan die school. Prof. Albregts vervult voorts de functies van algemeen secretaris van de alg- Kath. werkgevers vereniging, di recteur-secretaris van het R.K. verbond van werkgeversvakver enigingen, plaatsvervangend lid voor het R.K. verbond voor werk geversvakverenigingen van de sociaal-economische raad. Mr H. Mulderije werd geboren te Zutphen op 4 Januari 1896. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht en promoveerde in 1920. Hij vestigde zich als advo caat te Amsterdam. Gedurende 15 jaren was hij secretaris der Ne derlandse vereniging van aarde werkfabrikanten en der Amster damse industrie vereniging. Thans is hij secretaris van de op tische groothandel, der vereni ging grootwinkelbedrijven voor woninginrichting en met Mr H. Dol, secretaris der vereniging grootdetailbedrijven in brandstof fen. Voorts is hij een der oprich ters en gedurende 23 jaren secre taris der ver. „Het Hervormd Ly ceum". In 1927 werd hij lid van het classicaal bestuur Amsterdam en van het provinciaal kerkbestuur Noord Holland. Tal van jaren was hij lid der algemene syno- H. H. Wemmers, die thans 53 jaar oud is, trad 1 Juni 1916 als bureaubeambte in dienst van de Staatsmijnen. In 1924 werd hij als bureauchef overgeplaatst naar het verkoopkantoor te 's-Graven- hage. In 1937 werd hij belast met de verkoop der huisbrandkolen en cokes in Nederland en met de afwikkeling van alle financiële aangelegenheden welke met de verkoop verband houden. In 1946 volgde zijn benoeming tot direc teur van voornoemd verkoopkan toor, nadat bij sinds 1940 met de waarneming daarvan was belast. Behalve deze functie is hem sinds 1940 de leiding opgedragen van het Rijkskolenbureau. De regering erkende zijn verdiensten door hem in 1946 te benoemen tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Sinds 1 Januari 1949 is hij directeur van de Staatsmijnen. Ir C. Staf, die thans directeur- generaal van de landbouw is, werd 23 April 1905 te Ede gebo ren. In 1928 trad Ir Staf in dienst van de Ned. Heide Mij, van welke instelling hij in April 1940 direc teur werd. Na de bevrijding werd Ir Staf belast met het landbouwherstel en in 1945 benoemd tot directeur- generaal van grondgebruik en landbouwherstel. In 1946 werd hi; tenslotte directeur-generaal van de landbouw. De heer Staf is lid van de Chr. Hist. Unie. dale commissie der Nederlandse Hervormde kerk. Hij was hoofd bestuurslid van het Ned. Herv. verbond tot kerkherstel tot her ziening van de organisatie der Ned. Herv. kerk. Gedurende de bezetting maakte Mr Mulderije deel uit der commissie voor ker kelijk overleg der Ned. Herv. kerk en was hij secretaris van de werkgroep kerk en overheid. Ir L. A. H. Peters, werd op 8 Juli 1900 in Well (gem. Bergen- Limburg) geboren, waar zijn va der burgemeester was. Van 1924 tot 1927 was hij directeur van het uitvoereontrolebureau voor groenten, fruit en aardappelen. In 1927 werd Ir Peters tot landbouwattaché bij de Neder landse legatie te Washington be noemd, in welke functie hij werk zaam bleef tot 1934. In de jaren 1935 tot 1937 was Ir Peters werk zaam als secretaris van de minis ter van Landbouw en Visserij. Van 1937 mt zijn benoeming tot gouverneur van Curacao in 1948 was Ir Peters als landbouwraad verbonden aan de Nederlandse ambassade te Washington. Gedurende de oorlogsjaren heeft de heer Peters zorg gedra gen voor de voedselaankopen van de economische missie onder mi nister Steenberghe. Ir Peters is: Officier van Oran je Nassau, officier der Orde van de Kroon van België, officier der Orde van de Eikenkroon van Lu xemburg, ridder le kl. der Orde van St. Olaf van Noorwegen, rid der der Orde van de Poolster van Zweden. .Er zijn in ons land wel eens stemmen opgegaan, die de Glos- ter vliegtuigen, welke Fokker- voor ons land en voor België bouwt, verouderd noemden en van weinig waarde tegenover de moderne Russische straaljagers. Naar de mening van leidende luchtvaarders in ons land zijn de Glosters inderdaad langzamer dan de MIGjager, doch dit is niet van doorslaggevende betekenis. De Gloster blijft een uitstekende defensieve jager. Indien zij zou worden aangevallen door de snel lere Russische tegenstander, zou die toch zijn snelheid moeten „drukken" om op „niveau" van de Gloster te komen en dan heeft de Hollandse Brit het grote voor deel van zijn snelle wendbaar heid. Dit is een van de talrijke argumenten om de bruikbaarheid van onze Glosters ook in de hui dige ontwikkeling van het lucht- wapen aan te tonen. Het beste bewijs hiervoor is nog, dat onze luchtmacht die toch zéér wel van deze zaken op de hoogte is zo gaarne de nacht jager van Gloster wil hebben. Deze is wel sneller dan de dagjager, welke Fokker thans bouwt, doch zij wijkt niet zoveel af, dat men van een geheel nieuw type spreken kan. Ter opheldering van heersende misverstanden zij nog verteld, dat een „nachtjager" volstrekt niet betekent, dat zo'n toestel alleen des nachts vliegt. Integendeel, het zal in de praktijk meer bij dag dan in het duister zijn werk ver richten. De nachtjager heeft evenwel in zijn neus een voor treffelijke radio-inrichting, waar mee men onder alle weersom standigheden kan vliegen, flus ook bij mist en in laag hangende wolken en dat Is nu de grote waarde van de z.g. nachtjager. In ons klimaat hebben wij een grote behoefte aan vliegtuigen, die ook bij slecht weer het licht- ruim in kunnen. Doch keren wij terug tot de Thunderjet. Naar schatting krij gen wij een honderdtal van deze toestellen. Ofschoon militairen en burgers van dit plan op de hoogte zijn, wil men officieel nog steeds geen bevestiging geven van de leverantie dezer toestel len. Dit schijnt een Amerikaanse wens, welke op veiligheidsover wegingen berust. Daar echter velen in den lande van de voorgenomen transactie 'op de hoogte zijn, menen we geen militaire geheimen te verklappen, wanneer wij vertellen, dat de Thunderjet een grote kern van ons luchtwapen zal vormen. Op het ogenblik worden tal van jonge piloten in Amerika opge leid om aanstonds in eigen land dit nieuwe type te kunnen vlie gen. Wat is deze Thunderjet? Het is een jager-bommenwerper, zo als de officiële kwalificatie luidt Dat betekent, dat het vliegtuig zowel bommen kan vervoeren als optreden als jager. Dit is een be langrijke combinatie. In de prak tijk worden niet zozeer bommen met dit toestel vervoerd als wel raketten, welke onder de vleugels kunnen worden bevestigd in ver- tikale rijen van een stuk of zes. In een mobiele oorlog is dit vlieg tuig met zyn raketten een krach tig wapen, dat wordt ingezet tegen artilleriestellingen, tegen tankformaties en concentraties van infanteristen. Een met ra ketten opererende jager „veegt" bijv. een weg met een oprukken de gemotoriseerde colonnen vol komen schoon. Voor de defensie van West-Europa met zijn inten sief stelsel van wegen en spoor verbindingen zal de Thunderjet een formidabele aanwinst bete kenen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Vrtf zonnig. Meest matige wind tussen West en Zuid. Wisselend bewolkt en Overwegend droog weer. Zachter dan gisteren. VRIJDAG 16 MAART. v.m. n.m. Breskens 7.18 7.58 Terneuzen 7.53 8.33 Hansweert 8.33 9.13 Walsoorden 8.43 9.23 19 6.48 18.50 13.56 5.40 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Mrt 16 6.55 18.44 10.22 4.01 17 6.52 18.46 11.25 4.45 18 6.50 18.48 12.38 5.17

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1