Luchtbases dicht bij Rusland UIT DE PROVINCIE VAL DA NETELROOS Oorzaken en bestrijding Geen luxe verpakking meer Amerika neemt het initiatie! DE ZWARTE VLEK Frankrijk heeft niet lang geaarzeld om de Ameri kanen toe te staan, gebruik te maken van enkele Marokkaanse luchtbases. In het officiële communi qué, dat de totstandkoming van de Frans-Ameri kaanse luchtvaartovereenkomst toelichtte, is voor zichtig gesproken over de opleidingsplannen, welke de Amerikanen met hun vliegend personeel in Marokko hadden en waaruit zou moeten blijken, dat Amerika in eigen land geen ruimte meer heeft en daardoor vliegscholen in het Afrikaanse wil op richten. Ook de aflevering van margarine en bak- en braadvet onder controle TERNEUZEN W eeroverzicht Troepen van Tsjang Kai-Sjek naar hei Chinese vasteland De West-Duitse handelspolitiek Neem een doos echte KEELPIJN Tussentijdse verkiezing in Kassei VLISSINGEN. De huidaandoening „urticaria", welke wy gewoon lijk „netelroos noemen is natuurlijk aan iedereen bekend. Het is geen ziekte, maar een symptoom dat door verschillende oorzaken kan worden opgewekt, die van inwendige of van uitwendige aard kunnen zijn. Er ontstaan dan plotseling sterk jeukende, scherp omschreven rosse plekken die zich boven het huidoppervlak verheffen. Raakt men b.v. de haren van een brandnetel aan, dan geeft dat een heftig gevoel van jeuk. Gaat men krabben of wast men met koud water, dan ontstaat op die plaats het beeld van de netelroos. De steek van muskieten en luizen, de haren van sommige rupsen kunnen hetzelfde resultaat geven. De reacties die verschillende personen tegen over dergelijke uitwendige oorzaken vertonen, lopen sterk uiteen, zodat hier een zekere gevoeligheid tegenover de ingebrachte jeukende of giftige stof een rol speelt. Rubriek AXEL .y HOEK. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. I worden. In Ankara heerst op dit ogen blik een grote diplomatieke be drijvigheid en men verwacht, dat deze zal resulteren in een lucht vaartovereenkomst tussen Tur ken en Amerikanen, waarby vliegvelden in Klein-Azië worden afgestaan voor Amerikaans ge bruik. Natuurlijk moet ten behoeve van de vredelievende wereld een dergelijke verf over de Marok kaanse luchthavens worden ge streken, doch het blijft voor ieder duidelijk dat daarginds in Noord- West-Afrika een indrukwekkend vliegkamp wordt ingericht, spe ciaal voor de zwaarste bommen werpers, de B-36 van de Consoli dated Vulteefabriek. Dit toestel heeft inderdaad ruimte nodig: met zijn vleugelwydte van 70 m is het als 'n voorwereldlijk mon ster op de grond. Het vliegtuig is het als 'n voorwereldlijk mon- ver mogelijk buiten het (bereik van de Russen wil houden. Lange tijd heeft de geallieerde staf overwogen enkele formaties van dit type in West-Duitsland te sta tionneren, doch toen de politieke tegenstellingen in de wereld zich toespitsten, zag men er toch van af. Bij een overrompelende Rus sische aanval zou immers ieder vliegveld in West-Europa binnen het bereik van Russische para troopers liggen en indien onder dergelijke omstandigheden een Amerikaans vliegveld zou wor den aangevallen, zou er weinig kans zijn de B 36 nog veilig in de lucht te krijgen. Voordat deze luchtreus zich in zijn element kan begeven, moet de commandant om een enkel voorbeeld ie noemen bijna 1000 „check points" nagaan, d.w.z. punten van controle, zoals oliedruk, hoogte meters en allerlei instrumenten, welke op goede werking onder zocht moeten worden, voordat 'n vlucht kan beginnen. Het laat zich aanzien, dat indien een mili taire luchthaven plotseling over- stroomd zou worden door enkele honderden zwaar gewapende pa rachutisten, het wel eens onmo gelijk zou kunnen zijn deze B-36 s te beschermen. Vandaar dat de Amerikanen naarstig zoeken naar veilige ha vens voor hun kostbare vloot van „atoombommenwerpers dat van Turkije uit de zware in dustrieën in en achter de Oeral ook binnen het bereik van de Amerikaanse luchtmacht liggen en de machthebbers in het Krem lin zullen zich bij deze gedachte niet behaaglijk gevoelen. De Amerikaanse politiek heeft thans het initiatief in het grote spel van krachten en spanningen in handen genomen. Tegelijk met de onderhandelingen te Anka- ra zijn militaire en politieke lei ders bezig de Britse regering er toe te krijgen, Malta en Cyprus open te stellen voor eenheden van de U. S. Airforce. De Engel sen betonen zich daarbij terug- Een plaats is thans gevonden houdender dan hun collega's in en wordt nu ingericht, kennelijk Parijs. Zij willen tot elke prijs als aanvalsbasis voor de U. S. een verdere Russische ontstem- Airforce: Marokko. De tweede ming voorkomen, doch het ziet basis zal waarschijnlijk Turkije er naar uit, dat de Amerikanen Het Bedrijfschap voor marga rine, vetten en oliën heeft de pro ducenten van margarine en van bak- en braadvet de verplichting opgelegd, thans per week niet meer van deze producten af te leveren dan zij in de periode van 7 tot 28 Januari 1951 gemiddeld per week hebben afgeleverd. Dit geldt zowel voor margarine en bak- en braadvet in verpakking van een kwart en een half kilo gram als voor margarine in blik verpakking. Deze maatregel, welke analoog is aan die voor tarwebloem, -meel en griesmeel, heeft volgens het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening ten doel zonder moei lijkheden voor een normale voor ziening aan de mogelijkheden van speculatieve voorraadvorming en geforceerde verkoop een einde te maken. Verkeersongeval. Toen gistermiddag omstreeks 3 uur een zoon van de heer K. H., grossier in groenten, met een vrachtauto vanaf de brug over de Middensluis de Dijkstraat in wil de rijden, bemerkte hij dat door een tweetal bij het Café „Het Scheepje" geparkeerde auto's het voorbijrijden onmogelijk was, de boter door de douane in be slag is genomen. ue d^-rde partij werd achter haald, nadat de douane gecon stateerd had, dat een partij goe deren, waarvan vermoed werd, zij de messen bij de heer C. en zeiden dat de messen eerst nog enige dagen in de olie moesten blijven liggen vóóraleer zij kon den worden gebruikt en toucheer den voor hun arbeid 300.—. Zo- dra de gebrs. W. dit bedrag te dat het roomboter was, werd ge- pakken hadden, verdwenen zij lost aan een woning, gelegen tus- van het woonwagenpark en zij sen het douanekantoor te Sas v. waren lange tijd niet te achter- Gent en de Belgische grens. Bij hpien. huiszoeking bleek het vermoeden Toen de heer C. de messen weer juist en kwam in totaal 300 kg waarop de bestuurder zich naar jn de ijzerbreker wilde plaatsen boter te voorschijn, bestemd om het pakhuis in het Achterom be- kwam hij tot de ontdekking, dat naar België te worden overge- gaf, gevolgd door de 14-jarige deze onbruikbaar waren gewor- bracht. D. O., die ook in de cabine van den en deed hij van een en ander de auto had gezeten. i aangifte bij de politie, doch de Halverwege keerde de knaap vogels waren natuurlijk gevlogen, terug naar de vrachtauto, zette waarop vermelding in het Poli- de motor op gang en wilde thans j tieblad volgde toch hun gang zullen gaan. In dien Cyprus en Malta gesloten blijven, zullen zij zich nog meer richten tot de Arabische landen, en Amerikaanse penetratie in dat typische Britse invloedsgebied is weer iets, dat Londen ongaarne ziet. wordt immers zéér wel begrepen, Op deze wijze doorgaand zullen de Amerikanen er dit jaar nog in x a slagen met een reeks van aan- Indien dit verdrag tot stand val°bases voor hun luchtmacht komt, zal het tot scherpe reacties hun mjjRaire positie ten opzichte in Moskou moeten leiden. Daar van het Bussische wereldrijk te verstevigen. In Washington noemt men deze ontwikkeling 't keren van het gety". Dat zou het metterdaad ook kunnen zijn. Le Monde" meldt, dat de Ame rikaanse journalisj Robert Allen, die als officieuze woordvoerder van generaal MacArthur wordt beschouwd de vorige maand in ice Engelse editie van het Japanse blad Mainitsji geschreven lieeft, dat de strijd tegen communisyscn China zou worden uitgebreid tot hie Chinese vasteland zelf. Uiteindelijk doel van deze uitbrei ding zou zijn een algemene invasie in China. De natio: alistisch-Ohinese troe pen op Formosa zouden gebruikt worden voor het vestigen van een dergelijk tweede front. Zij zouden steun krijgen van afdelii gen van de Amerikaanse vloot, en luont- maehi, genaamd .strijdkrachten van de straat van Formosa" en onder bevel van admiraal Roscone Hüllehkoetter. Er zouden voorbereidingen v er_ den getroffen voor het organise ren van een aanvoerlijn over wa er voor 'net overbrengen van een strijdmacht van 300.000 man. Engeland, Frankrijk en enkele andere landen zouden van deze plannen op dfe hoogte zijn ge. bracht. van De Westdultse minister Economische Zaken, heeft in een redevoering met nadruk verklaard dat een wijziging van de West- Duitse handelspolitiek niet in de bedoeling ligt. Alle invoerlicentieS) zowel wat betreft de geliberaliseerde lijsten als de gecontingenteerde invoer, zouden warden nagekomen. Er kan geen sprake van zijn van een invoerstop voor West-Duits- land. West-Duitsland zal zoveel invoeren als het zich door ui voer .ïfifin jpermitteren. De minister, die het woord voerde naar aanleiding van de opening van de voorjaars beurs te Frankfort, wees op de wil van de bondsrepubliek om een eer lijke diibiteur tegenover het bui- tenlaxjl te zijn en op de wil de in het kader van de Europese beta- iingsunie op zich genomen ver_ plichtl - gen na te komen. Iedere beperking vnn de invoer is slechts een tijdelijke noodmaat regel. Als stimulans voor een stijging van de uitvoer kondigde de miius- tei blastingverlagingen aan voor dc industrie. Tegelijkertijd wees hij op de noodzaak ener beperking van he te hoge verbruik. De minister heeft volgens Reuier voorts nog verklaard, dat West-Duitsla. d. ondanks de huidige betalingssnoei- Ipheden er niet aan dacht de Europese betalingsunie te verla ten. Tenslotte waarschuwde Er- hard zijn landgei.oten dat men niet meer crediet van de Europese betalingsunie kon verwachten. Het K.N.M.I. deelt het volgen de mede: Het weer heeft zich in de eer ste decade van Maart, nu velen uitzien naar het voorjaar, niet gunstig gedragen. Wel kwamen enkele dagen met veel zonne schijn voor en steeg het kwik op de 7 de en de 10de op verschil lende plaatsen tot even boven 10 graden, maar de gemiddelde temperatuur was ongeveer 2 gra den beneden normaal, en be droeg in De Bilt niet meer dan 1 Vz graad boven nul hetgeen normaal is voor de winterdag. Op verschillende dagen had het weer dan ook een winters karak ter met flinke oostenwinden, nachtelijke minimumtemparatu- ren van ongeveer 5 graden onder nul en hier en daar wat sneeuw val. De luchtdrukverdeling ver toont de laatste tijd een beeld dat gunstig is voor het optreden van koud weer over grote gebieden van West- en Noord-Europa. Hoge barometerstanden in het Poolgebied waren er tezamen met koude lucht gevulde polaire de pressies oorzaak van dat grote hoeveelheden koude lucht uit het Poolgebied naar zuidelijker breedten een uitweg zochten. Hoe hevig de vorst hier en daar nog is blijkt wel uit volgend getallen. In Noord-Siberië komt er des nachts op vele plaatsen nog een vorst voor van ongeveer 45 gra den Celsius. In Noord-Rusland van 35, m Midden-Scandinavië van tegen de 30, in de buurt van Stockholm van ongeveer 20 en in Oost-Po len van 10 graden. Ook in Ierland komt midden in het depressiege- bied tijdens nachtelijke opkla ringen hier en daar nog 5 tot 8 graden vorst voor. Langs de scheiding van de uit het Poolgebied afkomstige koude lucht en de op zeer zuidelijke breedten aanwezig warme sub tropische lucht ontwikkelen zich depressies die nu het weer in West-Europa beïnvloeden. Eén van deze storingen trok Zaterdag vergezeld van storm en regen over Portugal, in activiteit afne mend bewoog de kern Zondag in noord-oostelijke richting over Frankrijk en Maandagmorgen vroeg bevond het centrum zich juist boven het IJsselmeer. In de noordelijke provincies van ons land gaf dit plaatselijk aanlei ding tot sneeuwval, elders in het land tot regen. De kern vervolgt zijn weg in de richting van Denemarken en wordt gevolgd door een rug van hogere luchtdruk die vergezeld gaat van opklaringen. Deze wordt echter al weer gevolgd door een nieuwe storing die zich nu ten westen van Portugal bevindt en zich spoedig over West-Europa zal gaan uitbreiden. Het ziet er naar uit dat het weer komende lagen een wisselend karakter zal behouden. PASTILLES - a i j zelf de geparkeerde auto's voor- j Dezer dagen gelukte het de bijrijden. Het gevolg hiervan was Rijkspolitie te Vorden bij Zut- dat een luxe-auto van de heer C. phen de gebroeders W. in het v. B. uit Middelburg en een be- woonwagenkamp aldaar op te stelwagen van de firma F. uit sp0ren en werden zij naar Ter- Hulst, geramd werden en flink neuzen overgebracht. Hoewel de Te Clinge achterhaalde de dou ane 3 stuks vee (pinken) ter waarde van ruim 1800. De zaak is nog in onderzoek. Twee vee handelaren zijn in verzekerde bewaring gesteld. Te St. Jansteen waren twee vaarzen ter waarde van 450 de buit. Hier wisten de smokkelaars in het duister te ontkomen. In Kassei is Zondag een tussen tijdse verkiezing voor de West dultse bondsdag gehouden. De so cialisten hebben volgens 13e nis - officiële uitslagen 'n overwinning behaald. De cijfers zijn (met tussen haak jes de utslag van de vorige bonds dagverkiezing in 1949): Soc.-democr. 6(2.311 (51.530). Gemeenschap pelijk candidaat van Chr.-democraten 13.8671 Vrije democraten (liberalen) 46.469 (45.331). Communisten ruim 5000 (11.173). De behaalde aantallen stem men blijken nader 63.049 voor de socialisten en 46.044 voor de ge meenschappelijke candidaat van -hristen-democraten en vrije de mocraten te bedragen. De zetelverdeling in de Bonds dag is door de verkiezing te Kas sei niet veranderd. beschadigd. Tegen de overmoedige knaap werd proces-verbaal opgemaakt. Baldadigheid. Gisteren bemerkte men, dat een 25-tal nog jonge boompjes, staan- heer C. het grootste gedeelte van het door hem betaalde bedrag terug ontving, blijft het voor hem een grote schadepost. Naar wij vernemen is enige u c jaren geleden een smid hier ter de aan de weg tussen midden- en plaatse eveneens de dupe gewor- schlp gaat veertien dagen bij „De Westsluis, met een mes zodanig den van de praktijken van deze gehelde" in het dok en zal daar- waren bewerkt, dat een vrij groot woonwagenbewoners en is dus - - gedeelte van de bast vernield was. een waarschuwing in deze Het is te hopen dat de politie zins op haar plaats er in zal slagen de dader(s) hier- Nieuwe schietbaan. De „Jacob van Heemskerck". Maandagmiddag is op de rede van Vlissingen aangekomen Hr. Ms. luchtverdedigingskruiser „Jacob van Heemskerck". Dit van te achterhalen. Bedrog. In de loop van Januari ver voegden zich bij de sloperij van de heer Cracau de gebroeders W., bewoners van een toen hier ver blijvende woonwagen, die aanbo den enige messen van een ijzer breker te harden, welk werk zij, naar zij beweerden, uitstekend konden verrichten. De gebrs. W. begaven zich met de aan hen toe vertrouwde messen naar een smid te Sluiskil en begonnen daar op een amarilsteen de messen te slijpen, met net gevolg dat deze messen totaal verknoeid werden Na een paar dagen bezorgder iB. Off' lBSfl Wat de uitwendige oorzaken be treft: hoewel nerveuse toestanden en stoornissen in de spijsvertering zeker een rol kunnen spelen, weten wy, sedert wy het vraagstuk van de „anaphylaxie," van de overge voeligheid dieper zijn gaan bestu deren, dat de netelroos berust op het feit, dat een persoon een over gevoeligheid heeft tegenover een bepaald „vreemd" eiwit, zodat zelfs het gebruik van een zeer kleine hoeveelheid hiervan in staat is om het verschijnsel te voorschijn te roepen. De oorzaak, die als tussen- product aan het optreden van de huidverschijnselen ten grondslag ligt, is dus van chemische aard en de erupties kunnen zich voortdu rend herhalen. Een doeltreffende behandeling voor de netelroos zal hierin be staan, dat men onderzoekt en na gaat voor welke soort vreemde eiwitstoffen de patiënt gevoelig is. Men ontzegt hem deze stoffen dan af men tracht zijn overgevoeligheid daarvoor op te heffen, waarvoor verschillende methodes bestaan. Ook kan men de jeukverwekken- de stof, waarvan men de structuur heeft leren kennen, door toedienen van andere chemische stoffen in MeJischc Wij vernemen dat dezer dagen in Hotel „Rotterdam" alhier een bespreking heeft plaats gevon den over de totstandkoming ener nieuwe schietbaan tussen B. en W. van Terneuzen, ingelanden ,-an de Nieuw Neuzen-polder en militaire deskundigen. De besprekingen, die gevoerd zijn onder leiding van de Com missaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, hadden ten doel de mogelijkheid te on derzoeken van de aanleg ener nieuwe schietbaan in de Nieuw Neuzen-polder. Het oude „schiet- plein' nabij het oostelijk bol werk zal n.l. te zijner tijd ver dwijnen, aangezien op dit ter rein de nieuwe watertoren is ge projecteerd. Dit zijn dus drie verschillende be handelingsmethoden die, ieder voor zich, tot een goed resultaat kun nen leiden. Eén van de voedings middelen, die de reputatie genie ten netelroos te kunnen veroorza ken, zijn de aardbeien. Ten onrech te heeft zich daardoor bij vele men sen de mening gevormd, dat het een „ongezonde" vrucht zou zijn En dat is jammer Want als men maar niet zo'n speciale overgevoe ligheid bezit, behoren de aardbeien tot de beste en gezondste vruchten die wy kennen. Ze zijn rijk aan al- calische zouten, n.l. kalkzouten en phosphaten, veel rijker dan de di- verse vruchten, welke aan vrucht- het lichaam trachten te binden. 7""^' groeien Verder bevatten, ze Vooral inde ^atstejarenheeft b°men groeie^ .n bindend^stoHen leren kennen vorm die gemakkelijk assimileer baar is, zodat ze met de beste staalpraeparaten uit de apotheek kunnen wedijveren. Onze voorouders kenden de ge neeskrachtige waarde er van bij gevallen van bloedarmoede reeds lang. Wegens haar rijkdom aan al- calische zouten zal men aardbeien dar. ook gaarne aan lijders van neumatiek en jicht voorschrijven. Linnaeus, de bekende plantkun dige en geneesheer, die van 1707— 1778 leetde, heeft het gebruik by jicht reeds aanbevolen. Verder be vatten aardbeien een methyl-sali- cylzure ether, welke gemakkelijk in salicylas natricus overgaat. Het is waarschijnlijk bekend, dat dit een uitstekend geneesmiddel tegen rheumatiek is. Hoewel het de vraag is of het in de concentratie, waar in het in de vruchten aanwezig is, in staat is enige genezende werking uit te oefenen, kan dit gehalte toch zó hoog zijn, dat er gevallen zyn voorgekomen, waarbij tegen een conservenfabriek een vervolging wordt ingesteld, omdat men meen de dat deze aan haar confituren te veel salicylzuur als conserve ringsmiddel had toegevoegd. De suiker welke aardbeien van nature bevatten, is een laevulose, een z g linksdraaiende suiker, wei- niet schadelijk is, zodat men aan hun het gebruik ervan mag toe staan. Tenslotte heeft men zeker wel de kleine geel-groene korrel tjes opgemerkt, die de oppervlakte van de aardbeien in groten getale bedekken? Deze zaadhuisjes zyn de werkelijke vruchten van de aardbeiplant. Wat wij de vrucht noemen, is meer de vruchtbodem. Die kleine korreltjes passeren de ingewanden, zonder daarin veran deringen te ondergaan en oefenen een prikkelende invloed op de darm wand uit, zodat ze een uit- stekend middel zijn tegen constipa tie Een archeoloog, Brunton, heelt gróte hoeveelheden van dergelyke zaadhuisjes gevonden in de naby- heid van praehistorische paalwo ningen en daaruit conclusies ge trokken over het gebruik, dat onze voorouders van aardbeien gemaakt moeten hebben en die dus waar- schijnlijk wel nooit aan constipatie zullen hebben geleden. Alleen personen met een zwakke maag, bij wie de afscheiding van maagsap niet geheel m orde is, kunnen aardbeien minder goed ver dragen. „Ze koelen de maag te veel af" is hiervoor de populaire uit drukking, net als meloen. Men tracht dan dit bezwaar door de toevoeging van suiker op te heffen De sterkeren voor de zwakken. De Zaterdag j.l. alhier gehou den collecte ren bate van de t.b.c.- bestrijding, uitgaande van de mo derne arbeidsbeweging onder het bovenstaande motto bracht een bedrag van 281,30 op. Alzo een mooi resultaat. Neutrale Fröbelschool. Jaarvergadering Zaterdagavond is op de Ge hoorzaal de jaarvergadering ge houden van de Neutrale Fröbel- schoolvercniging. De voorzitter, de heer D. Haak- Tollenaar, memoreerde in zijn openingswoord de oprichting der vereniging, 5 jaar geleden, n.l. op 11 Maart 1946. Hij kon tot zijn genoegen mededelen, dat de school in de afgelopen jaren haar bestaansrecht heeft bewe zen. De belangstelling bij de ouders is groot, ook bij diegenen, die geen kinderen hebben en zo bedraagt het aantal donateurs thans 325. Tot leden der kascommissie wer den gekozen de heren Wieland en Tollioek, die alles in orde be vonden. De kas sloot met een ba tig saldo van ƒ107,97, een groot verschil met vorig jaar, toen er een tekort was van 185,22. De aftredende bestuursleden D. Haak en P. A. Ocké werden met algemene stemmen herko zen. In de plaats van mevrouw Hofstee, die zich niet meer her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer A. Vermeulen. Smokkel van boter en vee. Te Sas van Gent achterhaalde de douane 3 partijen boter, totaal 575 kg wegend. Een partij van 100 kg werd 's nachts achter haald, waarbij de smokkelaars ontkwamen. Een tweede partij van 175 kg trof men onbeheerd op een erf. De bewoonster van de aan het erf grenzende woning zeide van niets te weten, waarna Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 22) Nadruk verboden. „Mevrouw, we zijn in de we reld om elkaar te helpen. Ik ben er van overtuigd, dat Peet het in het tegenovergestelde geval net zo gedaan, zou hebben. Maar blijf nu niet piekerenZoek wat afleidingga wat wandelen in de stad Ze boog het hoofd. „Ik zal het proberen," antwoordde ze met een ingehouden snik. Na een kort afscheid van zijn moeder vertrok Wijnandse naar bet station en was een klein uur later weer in zijn bedrijf. Miep Jacobse begroette hem met een blijde lach. En met een zucht van verlichting. „Gelukkig, dat u er weer bent, zei ze met overtuiging. „Ik zou me anders geen raad meer gewe^ ten hebbenEr is zoveel post, die nog beantwoord moet wor den. Ik heb zelf al zoveel moge- nan ziin er twee over haar golvende haren. lyk gedaan.Dan^zijn^erra/^ Miep> hij, voor het eerst haar voornaam nieuwe manuscripten gekomen en weer een heleboel bestellin gen. Er is al twee keer opgebeld uit Groningen, of u iets kunt zet ten en drukken voor een collega. U weet wel, diezelfde firma van laatst.... En er is prijsopgaaf gevraagd voor drukwerk door verschillende mensenEn er is ook een order uit Gouda, van een firma, die ik helemaal met kenHemeltje, wat ben ik blij, dat u er eindelijk ^bent. Ik was ten einde raad Ze legde vermoeid de handen in haar schoot en leunde achter over in haar stoel. Wijnandse keek haar verwijtend aan. ,Maar waarom heb je me dit Vrijdag niet gezegd? Toen ik je opbelde, zei je, dat alles in orde was en dat je het wel kon red den Het meisje bloosde. „Nu ja, ik wist toch, wat er gebeurd was en ik begreep wel, $at u die dame ook maar niet zo één-twee-drie in de steek kon laten. En om u niet ongerust te maken, zei ik maar, dat alles goed reilde en zeilde. Maar ik heb toch heus mijn best gedaandoch er is ook zoveel ineens gekomen Wijnandse vertederde. Hij stond op en streek haar even noemende, „en absoluut onmis baar hier geworden." Ze rilde onder zijn aanraking en een ogenblik was ze geheel verward. „Kom," vervolgde hij, terug kerend naar zijn bureau en zijn stoel bijschuivende, „laten we maar eens gauw de rommel be- kijken". Gedurendfe de morgenuren za ten beiden in een drukke bespre king gewikkeld, alleen onderbro ken door Oosterhout, die gemerkt had dat de „baas" er weer was en nu vroeg wat er met al die be stellingen, die niet onmiddellijk uitgevoerd konden worden, om dat de eerste druk uitverkocht was, moest gebeuren, Wijnandse luisterde geduldig naar zijn uiteenzetting en besloot toen, dat de oplaag van de twee de druk met de helft verhoogd moest worden. „Neem de voor raad papier op en als er tekort Is, meldt het me terstond, dan zal ik meteen bijbestellen. En als je denkt niet op tijd klaar te ko- men, moet er maar een paar avonden overgewerkt worden. Ik zal bovendien proberen er nog een paar zetters bij te krijgen.' na te Vlissingen dienst doen ats matrozen-opleidingsschip Vergadering Varkens vereniging. Zaterdag nad in het café van J. Schippers de jaarlijkse verga dering plaats van de varkensvei- eniging „Onderlinge Hulp". De voorzitter, de heer C. A. de Kra ker, opende de vergadering met een welkomstwoord- De secretaris-penningmeester de heer M. Dees, bracht een breedvoerig verslag uit over het jaar 1950, waarin het 50-jarig be staan mocht herdacht worden. De eerste oprichters van deze ver eniging waren wijlen dr J. C. M. Hartman en L. J. Geelhoedt. Na dien waren er 7 voorzitters en 2 secr.-penningmeesters geweest. Bij monde van de heer Jacs Herrebout werd verslag uitge bracht van de kascommissie, die alles in de beste orde had bevon den. Volgens het verslag van de penningmeester bedroegen de ontvangsten 2204,65 en de uit gaven 1727,82, zodat er een ba tig saldo was van 476,83. Het totaal bezit van de vereniging be droeg 3122,94. De voorzitter bracht dank aan het bestuurslid de heer J. J. de Feijter, die uit onze gemeente vertrekt. Bij acclamatie werden de 3 af tredende bestuursleden C. A. de Kraker, M. Dees en G. de Bokx herkozen. In de vacature De Feij ter werd benoemd de heer M. de Pooter (Hoek van de Dijk). De prijsstelling bij verlies van grote varkens werd bepaald op 1,30 per kg levend gewicht en voor kleine varkens 30 per stuk. De contributie bedraagt 5 en voor hen, die geen varkens hou den 1 per jaar. Voor viggen-varkens moet, met vervallen der contributie, 0,25 per week worden betaald. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. De vereniging telt circa 240 leden. Alsnu kreeg de spreker van deze avond, de heer C. A. van Beest uit Axel het woord. Spr. zeide dat er in de provincie Zee land 500.000 varkens gemest wor den; hiervan zijn 120.000 voor eigen slachting, 20.000 slagersvar kens en 10.000 die buiten de pro vincie gaan, d.w.z. dat het aantal varkenshouders groot is. Hij be sprak het voederen van de var kens, het zetmeel en eiwit dat in het voer zit. Het eiwit is in Ne derland schaars en uit het buiten land duur. De toekomst zal de varkensmesting nodig hebben. Veel aandacht moet eraan wor den besteed om in kleine plaatsen varkens te houden. Het ras, zeide spr., speelt hierin ook een rol. Van een zuiver landvarken kan men weinig meer spreken. Ook dc groei werd besproken en het schoonhouden van de hokken. Na enkele vragen sloot de voor zifter de vergadering. Onderwijl belde hij zijn collega in Groningen op en gaf een ad vertentie voor personeel door aan een paar dagbladen. 's Middags werd Wijnandse hartelijk begroet door zijn huis genoten, want hij was die mor gen uit de trein meteen doorge gaan naar de zaak. „Hé" zei Jo impulsief, „ik ben blij, dat u er weer bent. Het is zo vreemd zonder u in huis, zo ^00g Ze zweeg verbaasd en keex naar het spotlachend gezicht van haar zuster en de goedmoedige glimlach bij haar vader. Josie!" riep ze verschrikt uit, de' hand voor haar mond hou dend. terwijl ze diep bloosde: „Zeg ik soms weer iets geks. Wijnandse keek haar vriende lijk knikkend aan. „Het is best, hoor Joke. En helemaal niet gek. In vind het prettig, dat je me ge mist hebt. Alleen, we hadden im mers afgesproken, dat we met meer zouden U-en?" O ja, dat is waar ook. U. ik' bedoel: je moet maar met meer zolang weggaan. We kun nen je immers niet meer mis sen VERSOBERING ALOM nenlandse markt versoberd moe- Dat we in Nederland boven ten worden, onze stand hebben geleefd en dat Alleen al de materiaal-schaars- als de Engelsen de tering te.... blik, aluminium, carton, ..„ar de nering moeten zetten, papier zal hier, evenals de sterk begint eindelijk algemener door te dringen. Nu de grondstoffen- voorziening moeilijk wordt en de wereldpryzen stygen, beginnen (Wordt vervolgd.) vele kranten over versobering van onze economie te schrijven en wordt ons verteld dat het met al die luxe-verpakkingen nu maar eens uit moet zijn. Het kan veranderen! Nog geen jaar geleden werd (alsof er geen kou aan de lucht was) op initia tief van een overheidsinstantie tijdens de jaarbeurs op royale wijze getoond hoe „mooi en goed Amerika van alles en nog wat verpakt, en werden Amerikanen uitgenodigd om ons hierover van alles te vertellen. En nu? Nu is verpakking vol gens velen overbodige luxe. Een luxe die deviezen kost en die de verkoopprijs van producten duurder maakt. Zo schreef de directeur van een onzer chocoladefabrieken in „Het Vrije Volk" onlangs een artikel, waarin hij op „enorme materiaal- besparingsmogelijkheden" wees. Al is er tegen zijn betoog heel wat in te brengen en zal op de verpakkingen van zijn eigen pro ducten zijn critiek even goed gelden, noodgedwongen zullen vele verpakkingen voor de bin- gestegen prijzen, toe nopen. Er zal vernuft moeten worden gemobiliseerd om met minder materiaal toch nog iets goeds te bereiken. Het is gemakkelijk om te schrijven: „geen elastiekjes meer om een pakje", maar een touw tje of plakband is ook materiaal en die elastiekjes zijn meestal afval. Naar onze mening is er, zon der de consument schade te be rokkenen en zonder kans te lo pen dat hij halfbedorven produc ten ontvangt, toch heel wat te versoberen. Om nog maar niet te spreken over de vele pharmaceu- tische verpakkingen waarbij mi nuscule flesjes in 2 X grotere cartons zitten, opgevuld met drukwerkjes, golfcarton enz. Wanneer we in plaats van een dure reis naar Amerika te ma ken eens een gezamenlijke studie maakten hoe we onze Neder landse verpakkingen zonder pro- ductschade kunnen versoberen? Zoiets zal toch moeten gebeuren, wil de verpakkende en verpak kingsmiddelen producerende in dustrie zich straks niet door hall of geheel ondeskundige over- heids-ukases opnieuw aan de ketting gelegd zien.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2