De Aziatische problemen Er heerst onrust in India Bij onze vrijwilligers in Korea CHINESE TACTIEK ONDUIDELIJK Geallieerde opmars duurt voort „Overal in hef huidige India valt groeiende critiek op de huidige gang van zaken waar te nemen" aldus Prof. Dr. Werner Levy, hoogleraar aan de universi teit van Minosota in Amerika, die, pas teruggekeerd van een reis door India, waar hij zich in het bijzonder bezighield met de studie der politieke verschijnselen, een drietal colleges in de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort heeft gegeven. Russen beheersen Mandsjoerije |De waarheid omtrent de slag bij Hoengsong De Kabinetsformatie Op het Amerikaanse hoofdkwartier weet men niet, wat men van de tactiek der Chinezen moet denken. In sommige gevallen verlaten zij zonder een schot te lossen goede stellingen en in andere gevallen houden zij in zwakke positie stand, tot zij gedood worden. De Amerikanen menen, dat zij sinds het over steken van de Han, vier dagen geleden, een gehele Chinese divisie hebben gedood, gevangen genomen of gewond- Het front van de Verbonden troepen is nu recht getrokken op minder dan 40 km van de 38e breedte graad. De opmars duurt voort. Na het invallen van de duisternis maken de Verbondenen met behulp van zoeklichten een kunstmatig „maanlicht" om nachtelijke aanvallen van de Chinezen te voorkomen, daar deze als uitstekende nachtvechters bekend staan. Sjahrir over bestuurs organisatie in Indonesië De bijeenkomst der plaatsvervangers WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Mrt. Ki -Iriki:irij4 bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: N oordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 13 MAART 1951. 7e Jaargang No- 1677. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 eest; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur De politieke onrust in India is uitzondering van Nehru, zijn te conservatief om de zaken krach tig aan te pakken. Vele autori teiten zijn slechts uit op eigen voordeel en verlammen daardoor elke progressiviteit. Nehru is hiertegen machteloos. Er bestaat een gevaarlijke klove tussen de klasse der heersers en de massa der bevolking, waardoor het be stuursapparaat zich niet erg druk maakt om werkelijk verbetering te brengen in de erbarmelijke toestand. Ook religieuze opvat tingen houden veel vooruitgang tegen. Spr. noemde als voor beeld, dat twee Zuid-Indische sta ten een grote sprinkhanenplaag onlangs niet aan de centrale regering hadden gerapporteerd uit vrees, dat maatregelen zou den worden genomen, die een on geoorloofd doden van deze bees ten tot gevolg zouden hebben. Sprekers slotconclusie was zeer pessimistisch. De huidige rege ring heeft grote moeilijkheden, maar zij zou meer kunnen doen, dan zij tot nu toe deed. Alleen met krachtige hulp van buiten is in India iets te berei ken. groeiend en deze onrust kan ge vaarlijk worden, wanneer bepaal de problemen niet bijtijds worden opgelost. De bestaande critiek op de regering is van velerlei aard, maar vindt overvloedig voedsel in de situatie. In de eerste plaats is er de nijpende armoede en de voortdurende honger. Voorts heerst er een groeiende ontevredenheid onder de bevol king over de verregaande corrup tie tot in de hoogste kringen der ambtenaren. De politieke onrust openbaart zich in de vorming van oppositie groepen zowel binnen als buiten de congrespartij, die tot op heden de enige grote politieke organi satie in India was. Er dreigt ontbinding in die partij. Nehru is nog steeds de onbetwiste leider, maar zijn pres tige als politicus neemt af, hoe wel zijn populariteit nog even groot is. Nehru kreeg de vrije hand in de buitenlandse politiek van In dia, omdat men deze vergeleken bij de geweldige interne proble men zeer belangrijk achtte. De invloed van de onlangs overleden vice premier, Sirdar Patel, was igroter dan die van Nehru. Hij was de grote organisator van In dia en van de congrespartij. Zijn dood betekende een groot verlies voor de organisatie van het poli tieke leven; echter niet voor de democratische ontwikkeling van India. Er waren n.l. tekenen dat Patel met steun van sommige militaire groepen, orthodoxe Hin dus van de z.g. „Kahasabha" en de grote zakenlieden op weg was naar 'n soort fascistisch regime. Buiten de congrespartij vindt men een meer openlijke opposi tie. Men vindt de congrespartij en dus de regeringspolitiek te conservatief. De socialisten zijn de belangrijkste opponenten. Zi; hebben een uitstekend kader van politiek geschoolde intellectuelen en zij hopen binnen vijf jaar de meerderheid te krijgen in het parlement. De communistische partij is van geringe betekenis en haar prestige onder de bevolking is aeer klein. Dit heeft een histori sche reden. Toen India in 1942 op verzoek van Engeland moest besluiten tot steun aan de oor logsinspanning van de geallieer den, nam de congrespartij het standpunt in, dat deze oorlogs steun alleen kon worden gegeven door een vrij land. Indien Enge land die vrijheid zou verlenen, zou India de zijde der geallieer den kiezen. Het resultaat was, dat het Engelse bestuur al de leidende figuren van de partij gevangen nam. Hierdoor werden de congresleiders in de ogen van het volk de grote helden der vrij heid. Tegelijk besloot toen de com munistische partij op bevel van Moskou en in navolging van alle communistische partijen buiten Rusland, (Rusland was immers zelf in oorlog gekomen met Duitsland en daardoor werd de oorlog in de Russische propagan da een vrijheidsoorlog) om de oorlogsinspanning van Engeland te steunen. Inmiddels zijn honger en over bevolking bijna onoplosbare pro blemen geworden voor de rege ring. De leidende figuren, met De onlangs overleden vice-pre mier Patel heeft in een van zijn laatste redevoeringen openlijk aansluiting bij het Westen be pleit. „Hoe meer Azië oorlogs gebied wordt, aldus besloot spre ker, hoe meer zal blijken dat de neutraliteitspolitiek onmogelijk is. BETREKKINGEN MET RUSLAND EN AMERIKA. AZIATISCHE SOLIDARITEIT. De Sowjet-Unie beheerst Mand sjoerije thans volledig en Russi sche „raadgevers"' hebben in feite het bestuur in handen, al dus luidt een mededeling van de inlichtingendienst der Chinese nationalistische regering. Kao-ang, een van de vijf vice- premiers der Chinese communis tische regering, tevens commis saris voor Mandsjoerije, is ver vangen door zijn plaatsvervanger Li foet-Tsjeng, die rechtstreeks opdrachten ontvangt van de Rus sische raadgevers. Officiële be kendmakingen in Mandsjoerije worden thans door de leider der Russische raadgevers en Li foet- Tsjeng gezamenlijk ondertekend. Tenslotte meldt de inlichtin gendienst nog, dat sinds het bin nenvallen in Korea door de Chi nese communisten in China zeïf „de bloedigste zuivering der ge schiedenis is begonnen", waarbij ook „de concentratie-kampen als paddestoelen uit de grond ver rijzen." Het tweede college van prof. Levy handelde over de inter-Azia- tische verhoudingen. „Het ge voel van Aziatische solidariteit heeft diepe wortels. Gedeeltelijk is dit gestimuleerd door de laat ste wereldoorlog, die in de Wes terse wereld gold als een strijd voor vrijheid. In het Westen heeft men deze leuze minder se rieus genomen dan in het Oosten. Azië heeft na de oorlog de reke ning gepresenteerd. Overigens had het koloniale systeem de kiem der ontbinding in zich. De sterkte van het anti-kolo niale gevoel in Azië kan moeilijk overschat worden. De weerzin tegen het Wester se imperialisme doet de Azia tische politici verlangen naar een grotere eenheid in Azië zelf. Er bestaan natuurlijk vele tegenstel lingen tussen de Aziatische lan den onderling. De anti-koloniale gevoelens alleen zijn niet sterk genoeg gebleken om deze tegen stellingen te overbruggen. Bo vendien heeft het toegeven aan de drang van het Aziatisch natio nalisme tegen het Westen (door Engeland in India en door Ne derland in Indonesië) de anti- koloniale gevoelens enigszins de wind uit de zeilen genomen. De economische moeilijkheden zijn reëler en daarom veel moei lijker te overwinnen. In econo misch opzient beconcurreren de landen van Azië elkaar in de pro ducten die zij voortbrengen. Toch liggen de grootste moeilijkheden op politiek gebied. De Aziatische landen zijn uiterst gevoelig op het punt van hun pas verworven onafhankelijkheid. Voorts be staat er concurrentie onderling in het bijzonder tussen China en India om de leidende positie in Azië. Hieruit komt onderling wantrouwen voort. Hoe langer nu de oorlog in Ko rea duurt, des te beter is het voor de zaak van de Westerse demo cratieën, omdat de legers der Verenigde Naties het gehele oor logspotentieel van de Chinezen binden in Korea. Hier ligt tevens het keerpunt in de communisti sche expansie in Azië, aldus prof. Levy. De Aziatische staatslieden, die tot heden de meest openlijke ver dedigers waren van een Aziati sche unie, zijn Syngman Rhee Quirino en Tsjang Kai-Sjek. Geen van hen heeft echter voldoende prestige. Zij werden slechts ge zien als marionetten van de Ame rikaanse popaganda. In de politiek van de „positieve neutraliteit" ziet spr. eveneens een uiting van overgevoeligheid op het punt van de pas verwor ven nationale onafhankelijkheid. Toch wordt deze politiek voor In dia steeds moeilijker en is in feite reeds ongedaan gemaakt door de bemoeiing van India met Nepal en door de motieven van India om te trachten Kasjmir in te lijven. Spr. ziet hierin een dui delijke poging van Nehru om zich tegen liet communistische gevaar van Rusland en China te beveiligen. Hier is van neutral! teit tegenover Rusland geen sprake meer. Sedert de Chinese actie in Tibet is trouwens de op positie tegen de neutraliteits politiek van Nehru veel sterker geworden. Het laatste college van prof. Levy handelde over de betrek kingen van Azië met Rusland en Amerika. „Er bestaat een wolk van wantrouwen in Azië tegen over het Westen, hetgeen zijn oorzaak vindt in de geschiedenis, Het Oosten is geëxploiteerd en is door het Westen vertraagd in zijn ontwikkeling, zo menen de Azia ten. Daarentegen is men in Azii van mening, dat Rusland niet im perialistisch is. Dit bewijst onbekendheid met de Russische geschiedenis, die onder het tsarenregime zowel als onder het communistische regime vol is van imperialisme tegen- over Azië. Rusland heeft echter werkt omdat na de laatste oorlog zijn voordeel het symbool getrokken uit dit vooroordeel der Aziaten. Verder is Rusland in een bevoorrechte positie, dat het Russische experiment om een feodale maatschappij in de tijd van één of twee generaties om te vormen tot een wereldmacht van geweldige betekenis, grote aan trekkingskracht heeft voor velen in Azië. De meeste Aziatische intellec tuelen zeggen de totalitaire as pecten van het Russische regime te verwerpen. Ze willen alleen de economische techniek en or ganisatie van Rusland over nemen. De houding van de elite tegen over de massa is in onze ogen vaak verre van democratisch. Als het noodzakelijk was, zouden ze wel wat totalitarisme aandurven. Ook de bevolking voelt het tota litaire systeem niet direct als een kwaad. Indien men honger heeft, is de vrijheid van het woord en de vrijheid van vergadering en vereniging een secundaire zaak. Gezien al deze overwegingen heeft Rusland in zijn propagan da een gemakkelijker spel dan de Amerikanen. Toch zijn de laatste maanden allerlei verschijnselen waar te nemen, die erop wijzen dat het besef begint door te dringen dat Rusland tot nu toe vrijwel niets anders dan propaganda heeft ge geven aan Azië. Amerika geeft meer dan dat. Voorts is Rusland de nabuur van vele Aziatische landen. Hier uit begint een zekere vrees te groeien voor de Russische bedoe lingen. Amerika heeft in zijn propa ganda niet de voordelen van Rus land. Het is in de eerste plaats een rijke natie, aldus spr. Dit wekt de menselijke gevoelens van afgunst. Amerika is het symbool van het kapitalistische systeem en dit heeft niet veel sympathie in Azië. Men meent dat Amerika dit systeem aan Azië wil opleg gen. Inderdaad menen ook vele Amerikanen dat anders geen welvaart mogelijk is. Voorts zijn er Amerikaanse sol daten in Azië, hetgeen prikkelend deze nu eenmaal zijn der vroegere overheersing. Men vraagt zich immers niet af, waarom die sol daten er zijn. De kritiek op Amerika is dan ook sterk in vele Aziatische lan den. Toch meent spr. dat deze situatie sinds Korea langzaam aan het veranderen is. Na Korea begint in India eerst de grote strijd om de buitenlandse poli tiek, die men daarvóór vrijwel geheel aan Nehru persoonlijk had overgelaten. De kritiek op Rusland overstemt thans reeds die op Amerika. Men begint zich te realiseren dat de dreiging van het Russische imperialisme gro ter is dan die van het Ameri kaanse. Nergens versterkt men in India de grenzen tegen een expansie van Amerika, wel ech ter tegen Rusland. Spr. ziet daar om op dit ogenblik een grote kans voor Amerika in Azië. PRINS BERNHARD NAAR ZUID-AMERIKA. Op verzoek van de Nederlandse regering zal prins Bernhard dit jaar wederom een officiële reis ondernemen en wel naar Urugay, Argentinië en Chili om op deze wijze uitdrukking te geven aan de hartelijke betrekkingen, welke Nederland met deze landen on derhoudt. De reis zal een aanvang nemen op Zaterdag 24 Maart, waarbij de prins op de neenreis in Europe gedeeltelijk gebruik zal maker van de Dakota, die daarvoor be schikbaar is en verder van het lijntoestel op Zuid-Amerika van de K.L.M. De officiële aankomst te Mon tevideo is vastgesteld op Maan dag 26 Maart. Het bezoek aan Urugay eindigt op 1 April. Dins dag 3 April begint het officiële bezoek aan Argentinië, dat tot 10 April zal duren, waarna Z.K.H van Buenos Aires naar Santiago vliegt, waar net bezoek zal duren tot 17 April. Na een bezoek aan het Chileense en Argentijnse me- rendistrict zal Z.K.H. met het K L.M.-lijntoestel dat op 26 April Buenos Aires verlaat en 28 April te Schiphol arriveert, naar Ne derland terugkeren. De prins zal ook een bezoek brengen aan de Nederlandse landbouwnederzet ting te Tres Arroyos in de omge ving van Bahia Blanca. De informateur Prof. Romme heeft Maandagochtend bij zich ontvangen de heer H. H. Wem- mers, thans een der directeuren van de Staatsmijnen. De heer Wemmers is partijloos en be schouwt zich als een exponent van de gedachte van de „derde macht". Men mag aannemen dat Prof. Romme hem heeft ge vraagd of hij eventueel voor een ministerszetel in aanmerking wenst te komen. De heer Wem mers zal zijn antwoord nader overwegen. Voorts heeft hij besprekingen gevoerd met de heer Tilanus en met de heer Stokman. Nog heeft hii achtereenvolgens bezoeken gebracht aan dr Drees, met de heren Wemmers, Mulderije en Staf. De informateur heeft tegen hedenmiddag de voorzitters resp waarnemende voorzitters van de Tweede Kamerfracties van de K.V.P., de P.v.d.A., de C.H.U. en de V.V.D. bij zich genodigd. Hef Noordkoreaanse legerberlcht rietlij daarentegen zegt dat een heden van het volksleger en Chi nese troepen op alle fronten stand houden. In de centrale sectoraldus het legerbericht, voeren eenheden /an het volksleger gevechten „van plaatselijke betekenis". In een comanui.iqué van Mac- Arttour wordt verklaard, dat de Verbonden troepen het initiatief behielden en op ihet centrale from 'betekenisvolle winsten" maak ten. Krachtig aanvallende troepen van 't Britse Gemenebest, Ame- rikaan.se Griekse en Zuidkoie- aanse troepen verschoven de li-! nie meer dan 3 km naar het N. in het Westeiyk deel vain de cen trale sector en van het bruggen hoofd over de H;m, OVERWINNING BIJ DE 38STE BREEDTEGRAAD Generaal Ridgway, bevelhebber van het Achtste leger in Korea, lieeft verklaard, dat, als de oorlog in Korea bij de 38ste breedtegraad eindigt, dit een „geweldige over winning voor de Ver Naties" zou betekenen. Verder verklaarde de generaal '.tegenover verslaggevers aan het centrale front, dat het een „on metelijke nederlaag" voor Oliina zou zijn, als het er niet in' Iziou' slagen de troepen der Ver. Naties in zee te drijven. -Sommige lieden zouden het ^re mise" noemen inddon de Ver. Na ties er niet in zouden slagen „de Chinese massa met ons handjevol te verslaan". -De Ver. Naties hadden zich er echter niet toe gezet China te ver overen. „Wij bestrijden het communis, ine in Korea, de enige plaats waar geschoten wordt". -De mate waarin aan China militaire verliezen werden toe gebracht zou het denken van IrallHoenen in Aadë beïnvloeden. IN KOREA GESNEUVELD. (De regering maakt bekend, dat tijdens de actie bij Hoengsong op 12 Febr. j.l. is gesneuveld dte kor poraal P. G. Kruijt, afkomstig u'.t Den Haag. De adjudant-onderofficier M. Sctiuringa, afkomstig uit Eindho ven. Hij wnas gehuwd en vader van 4 kinderen. NEDERLANDSE MILITAI REN TE HONGKONG; |De militairen, die vorige week samen met de nieuwe veldprediker Ds. Meerburg per vliegtuig uit Nederlarid zijn vertrokken om het Nederlandse detachement op Ko rea aan te vullen, zijn Zondag te Hongkong aangekomen. Negen hurner zijn direct verder gegaan naar Tokio. De andereni zullen vamdaag per vliegtuig verder rei zen. munistische pogingen om het ons te ontnemen gebroken", aldus de generaal. De verhouding tussen de Chi nese verliezen en die van de Ver bondenen bij dit offensief is als 60 tot één. Het veroveren van grote hoeveelheden vijandelijke wapens was veelbetekenend. Al beschikt de tegenstander over een onbeperkte voorraad mensen, bet moet toch zéér moeilijk zijn om de wapens te vervangen. DE TERUGKOMST VAN ZIEKE EN GEWONDE KOREA-VRIJWILLIGERS. In verband met de aankomst van de eerste groepen zieke en gewonde militairen van het Ned. detachement wordt van bevoeg de zijde medegedeeld, dat in de toekomst meermalen kleine groe pen zieke en gewonde militairen per vliegtuig naar Nederland worden overgebracht. Dit vliegtuigvervoer geschiedt dank zij de medewerking van de Britse regering, die in de mili taire ziekentransportvliegtuigen der Royal Air Force, welke zieke en gewonde manschappen van de strijdkrachten der Verenigde Na ties in Korea naar Engeland ver voeren, tevens plaatsen beschik baar heeft gesteld voor het over brengen van militairen van het Nederlands detachement, die op medisch advies naar het vader land moeten terugkeren. De Nederlandse zieke of gewon de militairen worden per Brits vliegtuig van Tokio naar 'n vlieg veld bij Londen vervoerd, waar zij 48 uur in een Engels hospitaal in observatie worden gehouden. Het overbrengen van de zieken en gewonden van Engeland naar Nederland geschiedt met een Ne derlands militair vliegtuig, waar na de patiënten terstond naar een Nederlands hospitaal worden ver voerd. De familieleden ontvangen eni ge dagen vóór de aankomst van 't vliegtuig in Nederland bericht van het hoofd van de geneeskun dige dienst, vermeldende de dag van aankomst en het tijdstip, waarop zij hem in het militair hospitaal kunnen bezoeken. De eerste luitenant Wim Dus- sel schreef deze week uit Korea aan de legervoorlichtingsdienst o.m. het volgende: „Met verbazing, ja met ontstel tenis hebben wij in de kranten, die ons na de overval op Hoeng song uit Nederland bereikten, het bericht gelezen, dat overste Den Ouden „door een laaghartige Chi nese streek" gedood zou zijn met munitie, die het Nederlandse de tachement hun zou hebben ge leend. Hij, die dit nieuws de wereld in zond, was een journalist van een buitenlands persbureau, die ten tijde van de overval niet bij het detachement was, sterker nog: er nooit is geweest en naar wij hopen ook nooit zal ko men. Wat deze iournalist heeft be zield dit artikel te schrijven, is ons een raadsel. Wat zijn in tegenstelling met de in Nederland en in de gehele wereldpers gepubliceerde berich ten de feiten? In de middag van de bewuste twaalfde Februari kwam onze tolk, een Zuidkoreaans officier, die al enkele maanden bij ons werkt, met een collega van de rok-divisie op de commandopost van overste Den Ouden. De rok-officier vroeg of het Ne derlands detachement hem aan munitie zou kunnen helpen voor een van zijn bataljons. Overste Den Ouden heeft dat niet gedaan. Het Nederlands de tachement had weliswaar muni tie genoeg, maar zeker niet ge noeg om er nog eens een bataljon mee te bedelen. Daarom zond on ze commandant de officier door naar het hoofdkwartier van ons regiment. Dat is alles. Dat zijn de nuch tere feiten. De rok-officier stond te goeder naam en faam bekend, zowel bij de Koreanen als bij ons De Chinezen hiadden dus niet hun „vuurmonden" met onze munitie (noch wij noch zij hadden trou wens artillerie). Niet „enkele Nederlandse sol daten beantwoordden het vuur" maar het gehele Nederlandse de tachement heeft zich meer dan uur met hand en tand tegen de grote overmacht Chinezen verde digd, waarbij het schieten geen seconde van de lucht was. Het kostte ons een tiental doden en een veelvoud aan gewonden Luitenant Tinus de Haan heeft n ie t het „bloedbad overleefd" maar is er zelfs helemaal niet bij betrokken geweest. Hij was op het moment van de overval op verkenning naar onze zoveelste nieuwe plaats van bestemming, waarheen we nog die avond zou den „moven". Hij hoorde van de gebeurtenissen pas de volgende morgen Tenslotte is het wellicht over bodig te vermelden, dat genoem de luitenant, die nu behalve zijn eigen functie ook nog die van een andere stafofficier vervult, nog geen tijd heeft gehad om naar To kio te gaan waar hij nog nim mer is geweest om aaar het verhaal te vertellen, zoals de be doelde journalist ons wil doen ge loven. Het vermoeden kan slechts be staan, dat genoemde heer het ge hele verhaal in Tokio achter zijn schrijftafel heeft bedacht, welk vermoeden voor de leden van het Nederlandse detachement een ab solute zekerheid is". „Reizend door verschillende gebieden van Indonesië, kreeg ik de indruk, dat de binnenlandse vraagstukken van ons land zich concentreren om het feit, dat het bestuur nog niet goed is georga niseerd", aldus deelde Sutan Sjahrir b(j zijn terugkeer uit Borneo en Celebes aan Aneta mede. „Het volk beseft de verkregen vrijheid nog niet voldoende, het geen ontevredenheid en verwar ring tot gevolg heeft. Over het algemeen is in geheel Indonesië ontevredenheid te merken en van hoog tot laag weet het volk eigenlijk niet wat gedaan moet worden sinds de vrijheid werd verkregen. Men placht te zeggen, dat de veiligheid het voornaam ste is, doch hetgeen op het gebied van de veiligheid is gedaan, heeft „vrees" gewekt. Het zelf vertrouwen is gezakt", aldus Sja hrir, die zeide, dat het volk moet beseffen, dat men thans een maatschappii opbouwt, waarin ieder plichten heeft. ..Men moet het volk ervan kunnen overtuigen, dat het beter is in vrijheid te leven dan niet in vrijheid te leven en dat de vrijheid geen vrees, ellende, ver warring en onveiligheid veroor zaakt. Regeringsmaatregelen „Javacentrisch". Sjahrir constateerde voorts, dat „in onze staat, die wij een een heidsstaat noemen, vele rege ringsmaatregelen „Javacentrisch" zijn, waardoor in verschillende gebieden reacties ontstaan. Dat wordt niet veroorzaakt door pro vincialisme van die gebieden, maar wel wordt het provincialis me aangewakkerd, doordat de maatregelen veelal zijn geba seerd op de op Java opgedane ervaringen". Sjahrir zeide, dat de opbouw in de buitengewesten geïntensiveerd dient te worden. Volgens generaal Ridgway zijn de Chinezen door het offensief van de Verbonden troepen in centraal-Korea niet meer in staat een verrassend tegenoffensief te lanceren. „Wij hebben het ini tiatief en wij hebben alle com- SLEEPBOOTSTAKING. Het personeel van de verschil, lende sleepbootondernemingen in Antwerpen is Maandagmorgen in staking gegaan. De onderhoud-diensten vinden voortgang. De plaatsvervangers der minis ters van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" vingen Maandag hun tweede week van besprekin gen aan om tot de opstelling van een agenda te komen van door huil chefs te bespreken punten. Gromyko heeft het tweede punt van zijn agenda veranderd om, zo als een Russische woordvoerder tegenover de buitenwachtende journalisten verklaarde „tege moet te komen aan de Westerse bezwaren met betrekking tot een terugtrekken der bezettingstroe pen uit Duitsland. Het gewijzigde agendapunt luidt: „Bespreking van het herstel der Duitse een heid en het sluiten van een vre desverdrag met Duitsland", ter wijl het oorspronkelijk was: „Be spreking van het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en de daaruit voortvloeiende terug trekking der bezettingstroepen". Gedurende het weekeinde heb ben alle plaatsvervangers met hun regeringen beraadslaagd. De vergadering van Maandag duurde vier uur. Zij was te 20.15 uur Nederlandse tijd afgelopen. Een woordvoerder van de Fran se delegatie merkte na afloop van de besprekingen op: „Het lijkt er op dat de Russen op het tweede punt van hun agenda een conces sie hebben gedaan, om de twee andere punten met meer kracht naar voren te kunnen brengen". In de bijeenkomst van Maandag oefende Gromyko heftige critiek uit op de Zaterdag j.l. door de Westerse plaatsvervangers voor gestelde wijzigingen in hun agen da (Om tegemoet te komen aan de Russische bezwaren hadden de Westerse vertegenwoordigers het eerste punt van hun agenda her zien). „Het nieuwe voorstel is nog slechter dan het oude", aldus de Sowjetrussische afgevaardigde, die verklaarde er bezwaar tegen te hebben dat het punt der Duit se herbewapening gelijk op wordt behandeld met de bewapening van andere landen. Hij had er in het algemeen bezwaar tegen, dat Duitsland op dezelfde voet wordt behandeld als andere mogendhe den. De Westerse plaatsvervangers hebben tijd verzocht om het door Gromyko gewijzigde agendapunt te bestuderen. Een Westerse woordvoerder verklaarde dat Gromyko „onverzettelijker leek te worden, naarmate de bespre kingen langer duurden". Hij zei de nog dat de Westerse vertegen woordigers Gromyko hebben ver zekerd dat de door hen voorge stelde agenda volledige gelegen heid biedt voor de bespreking van alle door de Sowjet-Unie belang rijk geachte vraagstukken. Een Britse woordvoerder ont kende dat Davies nieuw" instruc ties zou hebben meegebracht uit Londen, waar hij heeft beraad slaagd met de nieuwe Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Morrison. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid Oost. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. WOENSDAG 14 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.41 6.16 6.56 7.06 n.m. 6.05 6.40 7.20 7.30 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 14 6.59 18.41 8.56 1.56 15 6.57 18.43 9.32 3.04 16 6.55 18.44 10.22 4.01

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1