HERHALINGSOEFENINGEN EN LEGEROPBOUW Exportnaar Duilsland De oorlog in Korea ligers Pensioenfonds voor de Landbouw de KS-ge-1 MAANDAG 12 MAART 1951. 7e Jaargang No. 1676- Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. HARD GELAG VOOR INDONESIË VETERANEN. PRINS EN PRINSESJES ZAGEN NEGERBALLET. Een mobilisabele troepenmacht van 5 brigadesjn 27 territoriale bataljons, samen ongeveer 70 000 man, zal het resultaat zijn van de herhalingsoefeningen, die erfde plaats dier lichtingen in de Nederlandse leger- opbouw heeft mr s' Jacob, minister van Oorlog e Marine in het demissionaire kabinet, een persconte rentie gehouden op zijn departement. De Kabinetsformatie staat er slecht voor Gestadige vordering der verbondenen De voorhoede der verbonden troepen bleef Zon dag onder dekking van vliegtuigen en artillerie, haar opmars door prijs gegeven stellingen der communis ten voortzetten. De eerste en negende Amerikaanse legerkorpsen rukten in het Westen van de centrale frontsector over een breedte van 64 km op, waaroij zij ailes wegvaagden, wat hun in de weg kwam. De communistische troepen trokken een kleine 20 kilo meter terug. VLIEGEND FORT IN ZEE GESTORT. SKYMASTER" NABIJ HONGKONG NEERGESTORT RADIOREDE VAN DE PAUS. Komplot in Thailand ontdekt? AMBTENAREN EN VRIJWILLIG ZIEKEN- FONDSVFRZEKERIN G. EMIGRATIE EN LEGEROPBOUW- WEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. j Hoengsong vervangers ERWACHTING GWATER. op onder op onder Mrt. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel- 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4.55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent. Rubriek Kleine Advertenties a regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tort; des namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 et. minimum per advertentie 1,öö- - Het, liet echter in de bedo De Prinsesjes Beatrix en Irene hebben met Prins Bernhard een ïaald. „Het kan niet anders, zei De sociale dienst van net mi- Minister s' Jacob zette uiteen, dat Nederland evenals de andere landen van het Atlantisch Payt onder invloed van internationale spanningen heeft ten tot een versnelde defensie- opbouw. De Indonesië-veteranen zi.in al leen op papier tot brigades en di visies geformeerd. Het ontbreekt hen aan geoefendheid en zij ken nen ook de Amerikaanse organi satievorm niet, waartoe de K. L. ondertussen is overgegaan. Deze factoren maakten herhahngsoefe- ningen 6 weken voor het kader en 4 weken voor de manschap pen onvermijdelijk. In Maart en April zal de eerste brigade op komen, in Mei-Juni de tweede, in Juni-Juli de derde, in Juli-Augus- tus de vierde en de laatste in Augustus-September. Op éen bri gade na, de „H-brigade die lan ger in Indonesië moest blijven dan men had gedacht en daarom dit jaar geen herhalingsoefenin gen meer zal krijgen, zal men in het begin van de winter kunnen beschikken over 3 geoefende, mo bilisabele divisies. Tijdens de her halingsoefeningen zullen de indo nesië-veteranen nog niet volledig met Amerikaanse wapenen wor den uitgerust. Er zijn er nog te weinig. »,De oorlog in Korea heeft méér verbruikt dan de Amerika nen hadden gedacht", zei minis ter s' Jacob. Hij verklaarde de grot® wapen zendingen eerst na October en in het begin van het volgend voor jaar te verwachten. Toch zullen de manschappen op doeltreffen de wijze kunnen oefenen. De Ca nadese wapenhulp maakt het mo gelijk aan de troep een bewape ning te geven, die in aantal equi valent is aan de bewapening, die de Amerikaanse organisatievorm voorschrijft. Op verzoek van Nederland zal Canada hoofdofficieren van de infanterie en artillerie, die een ruime oorlogservaring hebben, als instructeurs aan de herha lingsoefeningen toevoegen. Het oefencentrum voor de 5 bri gades ligt in het kamp Oirschot; de bataljons, die steeds in groe pen van 3 opkomen, worden m Millingen herschoold. Bij de re organisatie van de Indonesiè-een- heden wordt uitgegaan van de gedachte, dat oude verbanden zo veel mogelijk dienen te worden gehandhaafd. Minister s' Jacob gaf volmondig toe, dat het voor de Indonesie- veteranen een hard gelag is om weer uit hun werk te worden ge- hij. ue suciaic uicb, nïsterie streeft er naar, zoveel mogelijk aan bezwaren tegemoet te komen. Uitstel of verschuiving van opkomst kon in beginsel met worden verleend; vrijstelling is lot het uiterste beperkt. Ten aanzien van examens is een regeling getroffen met het minis terie van Onderwijs. Kostwinner vergoedingen zullen via de burge meesters lopen om klachten over niet-tijdige uitbetaling zoveel mo gelijk te voorkomen. Gevraagd naar de grootte van de parate troepen, die Nederland in de komende maanden onder de wapenen zal hebben, gaf de minister ten antwoord, dat er m de zomer steeds 2 brigades (on o-eveer 14.000 man) onder de wa oenen zullen zijn, één in opleiding en één, in herhalingsoefeningen. Het ligt echter in de bedoeling de paraatheid te verhogen door erlengmg van de diensttijd. Van de lichting 1950-11 zal de dienst tijd van 12 tot 18 maanden wor den verlengd, indien het legei de beschikking kan krijgen «ver ka zernes in de Engelse zone van Duitsland. Hangende de kabinets crisis kon de minister met mede- Jelen of deze diensttijdverlen- ging met 6 maanden ook voor andere lichtingen zal gelden of dat men misschien tot een nog grotere verlenging zal besluiten. Minister s' Jacob verklaarde voorts, dat 't „drie-drvisies-plan in de loop van de komende 4 jaar zal worden uitgebreid tot een vijf-divisies-plan." Ons leger zal eerst op de voor ons land noodzakelijke sterkte zijn, wanneer alle lichtingen van 1945 tot 1955 beschikbaar zijn. In de komende jaren zullen lichtin gen worden „uitgeput d-W-z. er wordt naar gestreefd uit iedere lichting 40.000 dienstplichtigen voor de K. L. te halen. In vroege re jaren leverde dit Reen moei lijkheden op. Gezien echter het feit, dat in de crisisjaren 1932— 1936 het geboortecijfer zeer laag was, kan worden verwacht, aldus de minister, dat men bij de vol gende lichtingen met steeds aan 40.000 dienstplichtigen zal komen. Tekorten in die lichtingen wor den aangevuld met dat deel van de lichting 1951, dat niet als lich ting wordt opgeroepen De minister verklaarde verder, dat het technisch niet mogelijk is alsnog de lichtingen 1940—1945 onder de wapenen te roepen. iieuucu ;-"v bezoek s^brcicht eeii het Theot^ïi Gooiland in Hilversum, wair „Les ballets nègres" onder lei ding van Berto Pasuka optraden. Het Koninklijke Gezelschap werd ontvangen door de manager van le balletgroep, John Sneath, die ie hoge gasten in de pauze naar 'iet toneel begeleidde, w.ar Pa suka en zijn medewerkers ra Z. K. LI. en de Prinsesjes werden voorgesteld. De Prins liet zich de verschillende instrumenten het Afrikaanse orkest, als de oebono, de samfoni en de mara- cas voorspelen en toonde zich 'eer ingenomen met de voor stelling. Z. K. H uitte het voor nemen bij een volgende gelegen heid nog enkele andere balletten van Pasuka te willen zien. De balletgroep oogstte voor een uit verkochte zaal weer een groot succes. Omstreeks kwart yoor elf W3S de voorstelling ten einde en vertrokken de Prins en de Prinses.ies per auto naar paleis S°Pasuka, die deze avond drie balletten opvoerde, zal zijn Ne- derlandse tournée besluiten met een serie voorstellingen te Am sterdam. De informateur, prof mr C. P. Romme, heeft Zaterdagmorgen be sprekingen gevoerd met ir C. Staf, directeur generaal voor de land bouw en vervolgens met mr H. Mulderjje, advocaat te Amsterdam. Beide heren zijn lid van de Christe- 1 jj k-Historische Unie. Naar men in welingelichte krin gen aanneemt hebben de beide leden van de Anti-Revolutionnaire partij, de heren Meynen en De Gaay Fortman na ernstige overwe ging aan de informateur laten we ten dat zij niet voor een ministers- zetel in aanmerking wensen te ko men. Men veronderstelt, dat de heer Meynen was gepolst voor de porte feuille voor Oorlog en prof. De Gaay Fortman voor Justitie. Het ligt thans dus voor de hand, aldus deze welingelichte kringen, dat ir Staf gepolst werd voor Je portefeuille van Verkeer en Water staat en de heer Mulderije voor de portefeuille van Justitie. De informateur heeft voorts met prof. Albregts een bezoek gebracht aan dr Drees. Nog heeft hij besprekingen ge voerd met de staatssecretaris van Oorlog' en Marine, vice-admiraal Moorman. Het Kabinet der Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft professor mr C. P. M. Romme verzocht Haar Zondagavond Ie bezoeken teneinde Haar in te lichten over het verdere verloop en de stand van zaken van zijn onderzoek naar de mogelijkheden tot het vormen van een Kabinet. De opmars der Verbondenen vordert gestadig, de geboden tegenstand neemt af. Op belang rijke bergruggen en heuveltop pen strijden de communisten door teneinde de Geallieerde opmars te vertragen, doch de communis tische hoofdmacht is over de Hongtsjon, een ten Oosten van Tsjoetsjon en 12 km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad lopen de zijrivier van de Poekhan, te ruggetrokken. In de Oostelijke frontsector blijft het 2de Noordkoreaanse leger korps in ruig, bergachtig terrein krachtig tegenstand bieden aan het 10de legerkorps der Verbon denen. Eenheden van de 2oste Amerikaanse divisie infanterie baanden zich een weg in Noorde lijke richting langs de vallei van de Poekhan, ongeveer 2o km ten Oosten van Seoel, daarbij Je tegenstand van hier en daar in- gegraven groepen communisten brekend. Twee vliegtuigen der commu nisten hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag boven dit ge bied 12 bommen uitgeworpen; het waren de eerste vijandelijke toestellen, die zijn waargenomen sedert 't 8ste Amerikaanse leger 5 dagen geleden zijn offensief be gon. Eenheden van de 1ste Ame rikaanse divisie cavalerie rukten van Hongtsjon, binnen. Zij had den zich daartoe een weg moeten banen door mijnenvelden en een aantal bunkerstellingen der com munisten moeten opruimen. Er werd Zondag een verbitterde strijd geleverd om het bezit van Jarigdogwon, 13 km ten Z.-W. de berg Taemi, die ongeveer 15 km ten N.-W. van Pangnim is gelegen. Ruim 1000 man in ver schillende schuilplaatsen op de Naar Reuter meldt, heeft de Amerikaanse luchtmacht te Lon- den bekend igemaakt, dat een vliegend Reuzenfort, gebaseerd in Engeland, niet is teruggekeerd van een routinevlucht Het vlieg tuig, dat 12 man aan boord heeft, is het laatst waargenomen bij Al- meria, in Zuid-Oost Spanje. Schepen, die in de zone tussen Gibraltar en de Golf vanLyon varen, is verzocht naar overleven den uit te kijken. Posthuum getuigenis van Ds H. J. Timens. Bi) de N.C.R.V. iff via Amerika binnengekomen een op platen op genomen toespraak van kapitein- veldprediker Ds H. J. Timens, die op 13 Februari aan het front in Korea sneuvelde. Deze toespraak, die kort voor zijn dood moet zijn uitgesproken en door een Amerikaanse radio correspondent werd vastgelegd, heeft Nederland eerst thans be reikt. Met het oog op het karakter van de door Ds Timens gesproken woorden besloot de N.C.R.V. in overleg met de familie de toe spraak Zondagavond als een pos thuum getuigenis uit te zenden. Een „Skymater" met een be manning van 8 koppen en 18 pas- sagiers aan boord is Zondagocn tend tijdens mist op de hellingen van de berg Mount Paker op het eiland Hongkong te pletter ge vlogen. Er waren geen overleven- rjpn Als gevolg van de zware mist, die de haven van Hongkong en de omringende heuvels om hulde, was het vliegtuig uitslui tend met gebruikmaking van zijn instrumenten opgestegen. De „Skymaster was Zondag ochtend uit de Formosaanse hoofdstad Taipeh te Hongkong aangekomen. Het toestel was oo weg naar de Thailandse hoofd stad Bangkok. De Republikeinse senator Kern deelde Zaterdagavond mede er bij president Truman op aan te heb ben gedrongen Europese landen, die oorlogsmateriaal aan de Sow- iet-Unie en het communistische China verkopen, geen hulp meer door de Verenigde Staten te doen verlenen. DEVALUATIE VAN DE MARK? Op een vergadering van de Hol- landsche Maatschappij van Land bouw te Koog aan de Zaan deelde Ir T. P. Huisman, voorzitter en di recteur van het hootd.irdrijfscli.i voor akkerbouwproducten, mede dat de export van agrarische pro ducten naar Duitsland er dit jaar slecht voorstaat. De boter maakt nog een goede kans, maar de kaa£" en vleesexport zullen zeer slecht Z,JDe uitvoer van groenten en fruit zal hoofdzakelijk afhangen van de oogst in Duitsland. Invoerrechten (90 cent per liter) maken uitvoer van t.b.c.-vrije melk onmogelijk en ook de eierenexport moet onwaar schijnlijk worden geacht. Als een der oorzaken van de hui dige exportmoeilijkheden noemde Ir Huisman de vrees van het Duit se volk voor het waardeloos wor den van het geld. De laatste maan den hebben de Duitsers alle aan wezige geld omgezet in goederen om zich te dekken, indien de mark inderdaad zou devalueren. Toen alle geld op was, zette men de in voer echter geheel stop en Ir Hul man betwijfelde, of na deze moei lijkheden de export uit ons la"d naar Duitsland weer op gang zal komen. In het verdere verloop van zijn rede zeide Ir Huisman, dat een van de belangrijkste problemen in West-Duitsland is het t.b.c.-vrn maken van de veestapel, die voor 73 pet positief reageert. Hierin zag spreker voor Nederland een prach tige kans t.b.c.-vrij fokvee aan Duitsland te leveren. De grote moeilijkheid is echter over de pnjs tot overeenstemming te geraken, daar de Duitser varkensvlees boven rundvlees stelt, waarbij komt dat de invoerrechten van 45,per 10G kg gewient koe niet aanlokke- lijk voor de Nederlandse exporteur 211 De Duitse regering heeft markt- ordeningswetten ingesteld voor melk en zuivel. Door het afgeven van invoermonopolies kan dan de binnenlandse markt niet meer worden overstroomd door buiten landse o.a. Nederlandse boter. Desondanks maakt onze boter nog een goede kans, daar Duitsland veel groter kwantum boter ge bruikt dan de grote zuivellanden Nederland en Denemarken, die tot de grootste margarine-etende lan den behoren. Het kaasverbruik is echter ge daald en veel zal afhangen van de prijs. Als de kosten van de produc ten in Nederland nog hoger komen te liggen en de Duitse invoerrech ten worden niet verlaagd, zal er van de Nederlandse export weinig terecht komen, besloot Ir Huisman zijn rede. hellingen van de berg ingegraven Noordkoreaanse infanterie sloe gen aanval na aanval van een heden der 7de Amerikaanse divi sie infanterie af. Vliegers van 't 5de Amerikaan se luchtmachtkorps meldden in de nacht van Zaterdag op Zon dag een zeer druk verkeer van voertuigen langs de wegen in Noord-Korea te hebben waarge nomen. Ongeveer de helft van de naar schatting opgemerkte 1100 voertuigen bewoog zich in de richting van Seoel. Geallieerde vliegers maakten in de afgelopen 24 uur ongeveer 850 aanvalsvluchten, waarbij ruim 500 man communistische troepen werden gedood of gewond. Amerikaanse mariniers maak ten vorderingen Noord-Westen ten N. van Hoengsong, waarbii zij slechts lichte en sporadische tegenstand ontmoetten. De strijd om het bezit van berg ruggen ten Oosten van Hoeng song duurde ook Zondag voort. In vele districten is de omwisse ling der premüekaarten In volle gang en binnenkort zullen de ar, beiders een schriftelijke uitnodi ging ontvangen om op een zitting van de Sociale Verzekerings-Oom- missie te verschijnen. Het kan nuttig zijn ide aandacht van belanghebbenden te vestigen op het grote (belang, dat er in ge legen is aldaar de premiekaart 1950 voorzien van alle strookjes over' 1960 alsmeble van eventuele waardestroken der Bedrijfsvereni gingen, ter omwisselin g tegen een nieuwe' premiekaart in te leveren De jaarlijkse inlevering van de premietoaarten verschaft de ze kerheid dat de arbeider zijn pen sioenopbouw voor het afgelojien jaar met het hem toekomende be drag ziet toegenomen. Mede om die reden is het dan ook. zaak, dat de arbeider er op toeziet, dat hij alle strookjes van zijn werkgever en bij ziekte of ongeval van de Bedrijfsvereniging ontvangt en deze regelmatig op zijn premiekaart plakt. De premiekaart is voor de ar beider een graadmeter, welke hem aangeeft in hoeverre hjj in het »«>- pende jaar actief bij de pensioen- verzekering is betrokken en welke hij bij verwisseling van werkkring in de land. en tuinbouw steeds aan zijn nieuwe werkgever dient te tonen. Senator MacMahon (democr.), voorzitter van de Congrescommis sie voor atoomenergie, heeft een bericht tegengesproken, dat bij Je proeven in Nevada een waterstof bom tot ontploffing was gebracht. Volgens David Bradley, die heeft deelgenomen aan de atoombom- proeven nabij Bikini, zouden de ex plosies in Nevada door kleine waterstofbommen zijn veroorzaakt. „De Kerk heeft nooit de sociale revolutie gepredikt, maar jij heeft steeds en waar mogelijk gepoogd te bewerkstelligen, dat er meer rekening' zou worden gehouden met de mens dan met de technische vooruitgang, opdat allen, die zich naar hun beste vermogen inspannen, christelijk en menswaardig zouden kunnen leven", zo verklaarde de Paus in een radiorede tot Spaanse arbei ders, die te Madrid en elders zijn bijeengekomen om de twaalfde verjaring van de Pauskroning van Pius XII te vieren. Voorts kwam de Paus op voor een billijke verdeling van de stof felijke goederen, een rechtvaar dig loon voor de werkenden en meer samenwerking tussen de arbeiders en werkgevers. Klas senstrijd kon nooit een sociaal deel zijn. Volgens de correspondent van de .Straits Times" in Bangkok zijn veiligheidstroepen aldaar gealarmeerd in verband met een samenzwering die zou zijn ont dekt;. Deze had ten doel de rege ring omver te werpen. Een aantal politie-offiicieren zijn in verband met het beweerde com plot voor een verhoor vastgehou den. Meer arrestaties worden ver wacht. Volgens de correspondent zou een arrestatiebevel tegen schout- ibij-nacht Taharn Kamliiran de „(man achtjer de schermen", zijn uitgevaardigd. Kamhiran wais vroeger bevelhebber van het Sia mese korps mariniers. Hij zou zich op het ogenblik in Keoi.boeri, ongeveer 130 km ten Westen van Bangkofk bevinden. Zijn huis al daar zou zijn afgezet door eeii coriilon mariniers. Reuter brengt dn herinnering, dat de 66-jarige regent van Thai land, prins Rangsit van Tsjainat. zoals eerder gemeld. Woensdag in Bangkok overleed. Hij was een oom van koning Phoemiphon Adoeldet, de 22_jarige monarch van Thailand. Koning PhoemLj phon Ajdoeldet vertoeft op hei ogenblik met zijn 18-jarige echt. genote, koningin Sirilkit, in Zwit serland. Diplomatieke kringen te Singa pore verklaarden geen bevestiging te hebben van het bericht. Een gezaghebbend zegsman zeide ech ter: „Het nou my niets verwonderen, wjj hebben ai weken geruchten hierover vernomen". Thailand wordt geregeerd door maarschalk Piboel Songgram, de eerste minister. Hij maakte zich in November 1947 meester van de macht door een staatsgreep met behulp van het leger. In Oc tober 1948 werd een poging tot opstand onderdrukt. Behalve over een leger beschikte maar schalk Songgram over een grote en modern opgeleide en uitge ruste politiemacht. Dit laatste bezorgde hem cri- tiek van de pers en de oppositie. Hii wees deze critiek af door te wijzen op de internationale span ningen. de binnenlandse bedrei gingen van orde en gezag en het communistische gevaar. In Thailand wonen naar schat ting 4 millioen Chinezen. De officiële communistische partij wordt voornamelijk beheerst door Chinezen. Bij de behandeling van de be groting van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie heeft de heer Hoogc:rspel een vraa3" gesteld omtrent een aan P.T.T.-ambtenaren te verlenen tegemoetkoming in de kosten van de vrijwillige ziekenfondsverïe- kering. In een brief aan de voorzitter der Tweede Kamer zegt de Minis ter hierover o.m.: Aangezien het ontbreken van een ziekenfonds voor ambtena ren reeds lang als een genus wordt gevoeld, zal mijn ambt genoot van Binnenlandse Zaken nagaan, op welke wijze een rege ling ten aanzien van de genees kundige verzorging van ambte naren kan worden getroffen. In afwachting van het tot stand komen van bedoelde regeling» hetgeen tegen het einde van dit jaar wordt verwacht, hebben sommige gemeentebesturen voor hun personeel tijdelijke voorzie ningen getroffen, welke inhou den, dat aan degenen die inge volge het Ziekenfondsenbesluit niet verplicht zijn verzekerd de helft vin de kosten van de door hen gesloten vrijwillige verzeke- ring, c.Q. van de door hen go- maakte kosten voor geneeskun- dige verzorging, tot een maxi mum van ƒ50 per jaar wordt vergoed. Daar deze aangelegenhen het gehele burgerlijk rijkspersoneel betreft en als zodanig tot de competentie van mijn ambtge noot van Binnenlandse Zaken behoort, is het niet mogelijk voor het P.T.T.-personeel een af zonderlijke regeling te treffen. Een bataljon, dat voor herha lingsoefeningen onder de wapenen moet komen, bestaat op papier uit 1000 man. In werkelijkheid blijkt het dikwijls minder mensen te tellen. Dit tekort wordt veroorzaakt door de militairen, die na hun terugkeer uit Indonesië zijn ge- emigreerd. Het meest sprekende voórbeeld vormt een bataljon van de lichting 1949-11, waarvan 8 a 10 procent van de manschappen is ge- emigreerd. In stafkringen is men er van overtuigd, dat deze emigrn- tievlucht bij de komende herha- lings-oefeningen verrassende pro blemen zal doen ontstaan. Iers boycot opgeheven De boycotconunissie van de Vereniging tegen Verdeliig" van Ëire heeft meeigedecld. dat zij haar boycot van Nederlandse goe deren uit protest tea" n de aan wezigheid van de Nederlandse vliegers in Noord-Ierlandi zat beëindigen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Nu en dan regen. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Matige winden, aanvankelijk tus sen Oost en Zuid, later draaiend naar Westelijke richtingen. Enige daling van temperatuur. DINSDAG 13 MAART. v.m. n.m. Breskens 5.06 5.29 Terneuzen 5.41 6.04 Hansweert 6.21 6.44 Walsoorden 6.31 6.54 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder Mrt. 12 7.04 18.37 114 6.59 18.41 MAAN op onder s: 5 regels 60 cestj 2 ct.; minimum per nummer of: Adres meer. namiddags 2 uur het wellicht over riden, dat genoem- die nu behalve zijn jok nog die van een ficier vervult, nog ge had om naar To- - waar hij nog nim- ■st om aaar het rtellen, zoals de be- list ons wil doen ge iden kan slechts be loemde heer het ge in Tokio achter zijn ;eft bedacht, welk or de leden van het letachement een ab- eid is". 8.12 8.56 1.56 >ver bestuurs- ie in Indonesië Joor verschillende Indonesië, kreeg ik ït de binnenlandse van ons land zich om het feit, dat het liet goed is georga- lus deelde Sutan zijn terugkeer uit Celebes aan Aneta oeseft de verkregen liet voldoende, het- lenheid en verwar- Ig heeft. Over het n geheel Indonesië d te merken en laag weet het volk wat gedaan moet s de vrijheid werd en placht te zeggen, tieid het voornaam- (tgeen op het gebied ügheid is gedaan, gewekt. Het zelf- gezakt", aldus Sja- dat het volk moet t men thans een opbouwt, waarin heeft. t het volk ervan uigen, dat het beter te leven dan niet te leven en dat de vrees, ellende, ver inveiligheid veroor- egeringsmaatregelen favacentrisch". tateerde voorts, dat it, die wij een een- oemen, vele rege- :len „Javacentrisch" >or in verschillende cties ontstaan. Dat ïroorzaakt door pro van die gebieden, rdt het provincialis- ikkerd, doordat de veelal zijn geba- op Java opgedane Sjahrir zeide, dat de buitengewesten d dient te worden. bezwaar tegen, dat dezelfde voet wordt andere mogendhe- se plaatsvervangers erzocht om het door vijzigde agendapunt ;n. Een Westerse verklaarde dat nverzetteüjker leek aarmate de bespre- r duurden". Hij zei- Westerse vertegen- romyko hebben ver- e door hen voorge- i volledige gelegen- >r de bespreking van Sowjet-Unie belang- vraagstukken. woordvoerder ont vies nieuw0 instruc- ien meegebracht uit ar hij heeft beraad- le nieuwe Britse mi- Buitenlandse Zaken door het K.N.M.I. te tig van Dinsdagoch- sdagavond. lend bewolkt. bewolking met ikele buien. Matige chtige wind tussen i-Oost. Ongeveer de- raturen als gisteren. kendmakingen in Manasjoenje worden thans door de leider der Russische raadgevers en Li foet- Tsjeng gezamenlijk ondertekend. Tenslotte meldt de inlichtin gendienst nog, dat sinds het bin nenvallen in Korea door de Chi nese communisten in China zeïf „de bloedigste zuivering der ge schiedenis is begonnen", waarbij ook „de concentratie-kampen als paddestoelen uit de grond ver rijzen." iNepai en uuui ue iuuucvcn van India om te trachten Kasjmir in te lijven. Spr. ziet hierin een dui delijke poging van Nehru om zich tegen liet communistische gevaar van Rusland en China te beveiligen. Hier is van neutrali teit tegenover Rusland geen sprake meer. Sedert de Chinese actie in Tibet is trouwens de op positie tegen de neutraliteits politiek van Nehru veel sterker geworden. Verder verklaarde de generaal (tegenover verslaggevers aan het centrale front, dat het een „on metelijke nederlaag'' voor Ohlna zou zijn, als het er niet in' ^}ou' slagen de troepen der Ver. Naties in zee te drijven. Sommige lieden zouden het .^re mise" noemen indion de Ver. Na ties er niet in zouden slagen „de Chinese massa met en® handjevol te verslaan", hurner zijn direct verder gegaan naar Tokio. De andereri zullen vandaag iper vliegtuig verder rei zen. Volgens generaal Ridgway zijn de Chinezen door het offensief van de Verbonden troepen in centraal-Korea niet meer in staat een verrassend tegenoffensief te lanceren. „Wij hebben het ini tiatief en wij hebben alle com- aigfe Uiensl, vcilliciucauc ut van aankomst en het tijdstip, waarop zij hem in het militair hospitaal kunnen bezoeken. SLEEPBOOTSTAKING. Het personeel van de verschil, lende sleepbootondernemingen in Antwerpen is Maandagmorgen in staking gegaan. De onderhond-diensten vinden voortgang. da (Om tegemoet te komen aan de Russische bezwaren hadden de Westerse vertegenwoordigers het eerste punt van hun agenda her zien). „Het nieuwe voorstel is nog slechter dan het oude", aldus de Sowjetrussische afgevaardigde, die verklaarde er bezwaar tegen te hebben dat het punt der Duit se herbewapening gelijk op wordt behandeld met de bewapening van andere landen. Hij had er in >AG 14 MAART. Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.41 6.16 6.56 7.06 n.m. 6.05 6.40 7.20 7.30 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 14 6.59 18.41 8.56 1.56 15 6.57 18.43 9.32 3.04 16 6.55 18.44 10.22 4.01

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1