20 Bekroonden aangewezen Luchtvaartproblemen Schoonmaaktijd De bevrijding van Zeeland Aanval op Zuid-Beveland en Walcheren TAPIJTEN GORDIJNEN BEDDEN tentoonstelling van de beste inzendingen Er komt een honderd Atoomkracht en het vliegtuig TERNEUZENAARS IN HET GEALLIEERDE LEGER TWEEDE BLAD Zaterdag 10 Maart 1951 7e Jaargang No. 1675 De Marshall-tekenwedstrijd in Zeeland Honderden tekeningen zijn door de leerlingen tussen 8 en 15 jaar der Zeeuwse Openbare Scholen en van een aantal Bijzondere Scholen ingezonden voor de Marshalltekenwedstrijd, waarvan wij onlangs melding maakten. Het zouden er zonder twijfel nog meer geweest zijn, als door een betreurenswaardig misverstand bij Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen de Bijzondere Scholen niet veel te lang onkundig waren gebleven van deze wedstrijd. Dat het aantal inzendingen desondanks groot was en ook een aan tal Bijzondere Scholen toch nog mededeed, is ver heugend- „Door de eeuwen trouw De verbinding West-Brabant-Rotterdam De practische toepassing van atoomenergie voor het vervoer blijft een onderwerp van studie voor de gehele wereld. Verschillende afspraken in het Wes ten zijn gemaakt, opdat men niet „naast elkaar zou werken bij dit moeilijke en uiterst kostbare onder zoek. Daarom hebben de Engelsen zich vooral toe gelegd op het ontwerp van een atoommotor voor de scheepvaart, terwijl de Amerikanen alle energie con centreerden op de bouw van een vliegtuigmotor. Kosieloze visa voor Australië UREN WONINGINRIC De Amerikaanse troepenzendingen B JINGINRICHTINGL-P MANUFACTUREN WONINGINRICHTING NOORDSTRAAT 58-60 TERNEUZEN - TELEFOON 2091 Turks Kabinet afgetreden DF, VRIJE ZEEUW De door de Commissaris der Kó ningin samengestelde jury, be staande uit mevr. J. den Beer Poortugael (Veere), dr. L. J. G. Lockefeer (Hulst), L. Heymans, N. Dekker, J. v. Kasteel, A. G. Wa- gensveld 6n G. Ballintijn, heeft geen gemakkelijke taak gehad. Zoals bekend was de bedoeling, dat de Nederlandse jeugd, gesplitst in twee groepen van 811 en van 1215 jaar, tekeningen zou ma ken, waarin de dankbaarheid van Nederland voor de Amerikaanse hulp zou worden uitgebeeld in te kening en bijschrift. De jongeren mochten zich bij het maken van hun tekening baseren op een per circulaire verspreid verhaal, de ouderen werden geheel vrij ge laten. De jury nu moest constateren, dat de tekst zeer gebrekkig was en bij de beoordeling der honderden werkstukken geen rol speelde. DE MAATSTAVEN. De tekeningen zelf werden »e- oordeeld met als maatstaven: de originaliteit, de kunstzinnigheid de tekenvaardigheid en de gedard - te-inhoud. Met name aan de jur spronkelijkheid der tekening -n werd aandacht geschonken, om lat het vanzelf ^-.eeKt, dat wie zelf iets maakt aanzienlijk meer pres teert. dan degéne, die naar voor beelden werkt. Er waren inzen ders, die voorbeelden hadden uit gekozen en die eenvoudig nagete- In de Rivièrahal heeft de afd. Rotterdam van de stichting „Door de eeuwen trouw" een bij eenkomst belegd, waar het woord werd gevoerd door Mr. Erik Ha- zelhoff Roelfzema, die zijn reis naar Arabon beschreef. De voorzitter der stichting, de heer Coenradi, wees op de ille gale strijd van de Nederlanders tegen de Duitsers en die van de Ambonnezen onder dezelfde vlag tegen de Japanners. Ambon bracht offers, omdat het eiland zich één voelde met de Neder landers. Wat vandaag in Ambon gebeurt, kan morgen hier gebeu ren. Spr. hoopte, dat een punt op het program van de nieuwe kabinetsformateur zal zijn een positieve houding ten opzichte van Ambon. Hij sprak de hoop uit, dat een nieuwe regering de zaak-Ambon voor de Veiligheids raad zal brengen. Daarna sprak Mr. Erik If'«zei- hof f Roelfzema. In zijn inleiding uitte deze zijn vertrouwen in een overwinning van de Republiek Zuid-Molukken. Spr. schetste uitvoerig zijn belevenissen sinds 11 November 1950 te Manilla en zijn tocht naar Ambon. Na de strijd tussen de T.N.I. en de Am- bonnese militairen te hebben be schreven, vertelde hij, dat het daarna op Ambon rustiger was dan tevoren. Op Ceram echter, aldus spr., vinden de voorberei dingen plaats voor de herovering van het eiland Ambon. Tenslot te besprak Mr. Hazelhoff Roelf zema de economische en politieke betekenis van Ambon. kend hadden. Zij vielen af. -'ok tekeningen, waarop de leerkra' h der school beslissende en gemak kelijk herkenbare invloed had uit geoefend, moesten wijken voor kennelijk oorspronkelijk werk. Dat de invloed van de leerkracht niet temin aanwezig is, blijkt onder meer uit het feit, dat van ver schillende scholen de klassen van een onderwijzer met gaven voor tekenonderricht vaak een reeks goede tekeningen leverden. DE UITSLAG. De jury kwam ten slotte tot de volgende beslissing: Afdeling 8II jaar: 1. Rien van Schaik, Middelburg, Rijksleerschool, 11 jaar. 2. Addie Dingemanse, Middel burg, Rijksleerschool, 10 jaar. 3. Jaap Heyse, Middelburg, Rijksleerschool, 11 jaar. 4. Tini Parent, Middelburg, Burgerschool, 11 jaar. 5 Beit Bueninck Midaejbavg. Op i-j .School t Zano, 11 jaar. Caesar Huistaert, Middel- ,«g O. u. school 't Zand, 9 jaar. 7. C. Verton, Veere, School met de Bijbel, 11 jaar. 8. Loek Reder, Tholen, O. L. school, 10 jaar; 9. Thera Westers, Middelburg, O. L. School, 't Zand, 8 jaar. 10. Adrie van den Oever, Sluis, St. Jansschool, 9 jaar. Afdeling 1215 jaar: 1. Jo Freyser, St. Jansteen, Jansenius Lyceum, Hulst, 14 jaar. 2. Jerry Joosse, Aardenburg. Kon. Wilh. Lyceum, Oostburg, 14 jaar. 3. Kees Mol, Middelburg, 13 jaar, school onbekend. 4. Leo de Smit, Zierikzee, Ly ceum Zierikzee, 15 jaar. 5. H. Keukelaar, Kloetinge, Ly ceum Goes, leeftijd onbekend. 6. Janny Kocfl.man, Middel burg, Chr. Bui verschool, 12 jaar. 7, David ioo, Arnemuiden, O L. School 13 rar. 8 Bert Engelsman, Middelburg. 15 jaar, schoo onbekend. 9. Johanna Nelen. Sas v. Gei/., St. Mi( haelsschool, 13 jaar. 10. Riet Weimar Vhssing' n, school onbekend, leeitijd onbekend. LOON NAAR WERKEN. Deze twintig uitverkorenen :ul- len allen een diploma ontvangen, dat uitgereikt zei worden tijdens een te Middelburg te houden ten toonstelling van de 100 beste teke ningen. De bekroonde tekeningen zullen mededingen in de grote lan delijke wedstrijd. De daarin ie- kioonde inzendingen zullen weer mededingen in de internationale wedstr ijd, waaraan alle Marshall- landen meedoen. Tot Zeeuws afgevaardigde in de landelijke jury werd aangewezen, drs. L. J. G. Lockefeer uit Hulst. De A.N.W.B. heeft zich tot Ge deputeerde Staten van Noord Brabant gewend met het verzoek te willen bevorderen dat er een betere verbinding komt van W. Brabant niet Rotterdam. Vele i bedrijven op Schouvven-Duive- land en in de Noord-Westhoek vun Brabant zijn op Rotterdam georiënteerd. De wegen zijn niet meer in staat het intensieve ver keer, dat bovendien door de be bouwde kommen van Dinteloord, Zwingelspaan en Klundert rijdt, veilig en vlot te verwerken, zo zegt de Bond. Met dit verzoek stelt de Bond zich achter de actie van een aan- tai gemeentebesturen, die twee nieuwe wegen aangelegd willen zien, t.w. een verbinding Ouden bosch—Willemstad en een ver binding Dinteloord—Moerdijk- brug. Beide wegen zullen de bebouw de kommen mijden. Vooral de aanleg van eerstgenoemde ver bir ding is naar de mening van de A.N.W.B. zeer urgent. De Amerikaanse commissie voor atoomonderzoek heeft haar tradi tionele zwijgzaamheid verbroken met een verklaring over die motor. Het eerste stadium van technische voorbereiding zou reeds voltooid zijn. Uiteraard is alles zo'n geheim van de eerste orde, dat men zich kennelijk heeft uitgeput om zo weinig mogelijk in dit eerste com muniqué over de werkelijke stand van zaken los te laten. Toch heeft men er iets uit kunnen opmaken en dat was zichtbaar bedoeld om de Amerikaanse belastingbetaler gerust te stellen, dat zijn dollars altijd nog goed geïnvesteerd zijn in het atoomonderzoek. De militairen hebben zich daarna gehaast om nog iets aan de verklaring toe te voegen voor politiek gebruik. Zij vertelden zo, dat men het in Met ingang van 1 April 1951 kunnen Nederlanders, die in het bezit zijn van een geldig Neder lands paspoort en tijdelijk dan wel duurzaam in Australië wen sen te worden toegelaten, koste loos visa van de daartoe voor af gifte bevoegde autoriteiten ver krijgen. Zij, die naar Australië reizen met een ander doel dan voor een duurzaam verblijf, zul len de Australische visa verkrij gen geldig voor een tijdsduur van twaalf maanden en goed voor een onbeperkt aantal rei zen naar Australië. Anderzijds zullen met ingang van die datum onderdanen van Australië, houders van geldige Australische paspoorten, die Ne derlanders wensen te bezoeken, voor een verblijf van niet meer dan drie maanden zonder vi sum in Nederland worden toege laten. De in beide landen gelden de: wetten en reglementen inzake de binnenkomst het verblijf (tij delijk of duurzaam) en het ver richten van arbeid, blijven van kracht. Bij niet voldoen aan deze voor waarden kan aan belanghebben den de toelating bij aankomst worden geweigerd. holtap-karpetten Het ideale Huiskamerkarpet vanaf 54,60 TWISTED-MAT De ijzersterke vloerbedekking 90 cm breed p. mtr. 4,50 Grote sortering WILTON - AXMINSTF.R MACH. SMYRNA en HOOG POOL KARPETTEN MARQUISETTE wit en ecru 90 cm breed p. mtr. 1,45 WEEFSTOF ongekende sortering 120 cm breed, vanaf 3,45 WOLMATRAS 3-delig. 120 X 190 cm met Kapokkussens 89,75 MOLTON DEKENS Grote maat, 125 X 200 NU NOG 6,75 cm CRETONNE Verschillende breedten en kwaliteiten vanaf 2,45 EPEDA en PULLMAN MATRASSEN in verschillende maten en prijzen Moskou goed zou horen dat de wereld er geen idee van had, hoe zeer men gevorderd was met dit moeizame procédé, waaraan de al lerknapste ingenieurs werkzaam zijn. „Men zou verwonderd zijn", aldus ongeveer werd het uitge drukt, „indien men wist hoever wij gekomen zijn". Het laat zich aanzien, dat het een en ander geen bluf is. Trou wens, in de laboratoria en teken kamers is nu lang genoeg gewerkt, opdat er wat constructiefs voor de dag komen kan. De grote moeilijk heid bij het ontwerp van een vlieg tuigmotor met atoomenergie was steeds de afscherming van de vlie ger. Om de bemanning een af doende bescherming te geven de fatale invloeden van radio-actieve straling was het noodzakelijk, dat dikke platen tussen motor en ka juit werden aangebracht. Deze platen moésten van zodanig zwaar materiaal zijn, dat van de nuttige draaglast van het vligtuig veel te weinig overbleef. Ja, het bleef zelfs de vraag, of men het vlieg tuig nog „van de grond" zou kun nen krijgen. Deskundigen, die niet deelnemen aan het. ontwikkelingsproces van deze motor en derhalve vrijheid van spreken genieten, menen dat men thans nieuw materiaal heeft kunnen maken, dat zo licht is, dat het ook bruikbaar voor de lucht vaart moet worden geacht. De motor op zichzelf leverde de minste technische bezwaren op. Voor de scheepvaart lag de zaak geheel verschillend; daar kwam de zwaarte van het afschermings materiaal er niet op aan; het laat zich dan ook aanzien, dat misschien nog in de loop van dit jaar het eerste schip met atoomenergie zal worden gedreven. Of het eerste atoomvliegtuig dit jaar nog de lucht in gaat? Wij geloven het niet. Wel zijn wij er van over tuigd, dat enkele vliegtuigfabrie ken reeds thans de opdracht heb ben gekregen om een toestel te bouwen, dat past bij de zojuist ge reed gekomen eerste ontwerpen voor de atoommotor. In 1952 zal men zeker het eerste atoomvliegtuig startklaar hebben voor experimentele vluchten. Daarna zal het nog twee of drie jaar duren, voor men het in serie kan gaan bouwen. ^1^1] Commissies uit het Congres en de Senaat besloten met veertien (een coalitie van republikeinen en Zuidelijke democraten) tegen tien stemmen, dat elk besluit om Amerikaanse troepen naar Euro pa te zenden door het Congres moet worden goedgekeurd. Dit wordt in politieke kringen te Washington als een ernstige parlementaire tegenslag voor president Truman beschouwd. De president heeft onlangs ver klaard, dat hij Amerikaanse troe pen voor het Noord-Atlantische leger naar Europa zou kunnen sturen, zonder eerst de goedkeu ring van het Congres nodig te hebben. Het Turkse kabinet is Don derdagavond afgetreden. Onder leiding van premier Men- deres kwam het tien maanden ge leden aan de macht na verkiezin gen, waarbij de republikeinse partij na 25 jaar werd verslagen. De democratische partij van pre mier Menderes telt 434 zetels in het parlement. Waarnemers verwachten, dat de president de demissionaire premier zal verzoeken 'n nieuwe regering te vormen. Van een nieuwe regering wor den geen wijzigingen in de Turk se politiek verwacht. WOORD VOORAF. Ik ben geen schrijver en ik zou dan ook nooit aan het verhaal van deze krijgsverrichtingen zijn begonnen, indien het mij niet na drukkelijk was verzocht. Onder voorbehoud dat ik uit sluitend zou weergeven, wat ik zelf heb meegemaakt, wil ik dan trachten een beeld te geven van de invasie op Zuid-Beveland en Walcheren In de laatste maanden van 1944. Ik heb het verloop van de strijd zo waarheidsgetrouw als moge lijk was neergeschreven zonder sensatie of opgesmukte helden verhalen, opzettelijke heldenfei ten zal men in dit relaas dan ook tevergeefs zoeken Wat wij hebben gedaan, bete kende slechts de vervulling van een plicht tegenover land en volk, een heilige plicht, die wij |met nauwgezetheid hebben nage streefd, waarvan de uitvoering nadien echter te weinig waar dering heeft gevonden, i Wij hebben ons steentje ertoe bijgedragen om met Gods hulp uit onze ontwrichte maatschappij weer een gezonde samenleving op te bouwen, waarin een indrin ger nimmermeer de gelegenheid zal krijgen de scepter te zwaaien, zoals tussen 1940 en '45 Is ge schied. Niet alle mensen zijn geroepen tot grote dingen. Wij doen trou wens het verstandigst dat aan grote figuren over te laten. Toch kunnen velen op hun tijd „groot" zijn, als zij de hun opgelegde taak, hoe schijnbaar onbeduidend ook, niet opvatten als een aan banden leggen van het eigen „ik", maar als een natuurlijke plicht jegens de gemeenschap, waarvan wij allen deel uitmaken. Alleen onder die omstandig heden en met een rotsvast ver trouwen op God zullen wij in staat zijn verraderlijke elemen ten uit onze volksgemeenschap te weren. Vervalt ons volk weer ln de oude sfeer van zelfgenoegzaam heid en egoïsme (en dat geldt ook voor bepaalde ambtsdragers), dan zitten wij, vóór we twintig jaar verder zijn, opnieuw in de ellende. Het is te hopen, dat iedereen uit de bezettingstijd genoeg erva ring en besef heeft overgehouden om niet in de catastrophale fout V3n vroeger terug te vallen, waaruit wij slechts ten koste van vele duizenden mensenlevens zijn verlost. En zo gaat mijn verhaal dan zonder de geringste pretentie de wereld in als een herinnering aan de bange en toch zo blijde droom uit de bevrijdingsdagen... KAREL J. DE KOEIJER. I-I 14 R. L Wy schryven 24 October 1944. Sedert 20 Sept. is myn woon- cn geboorteplaats Terneuzen bevrijd van het Duitse juk. waaronder wy sinds Mei 1940 hebben ge zucht. Het was een vreugde, toen in de middaguren van de 20e Sep tember de eerste Poolse pantser divisie Terneuzen binnenrukte. De ondergrondse strijders ston den gereed om mee te helpen het juk van de tirannieke bezetter af te werpen- Ik werk momenteel in speciale opdrachten als vrijwilliger in het eerste vrijwilligerscorps, dat on middellijk na de bevrijding van Oost Zeeuws-Vlaanderen is op gericht. Het is de eerste compagnie van het 14e regiment infanterie. Wij staan op deze Octobermor- gen gereed om uit te rukken- Er zijn klachten binnengekomen, dat bij iem-nd die niet helemaal als politiek-betrouwbaar ibekend staat, een achtergebleven Duitser wordt verborgen om hem buiten krijgsgevangenschap te houden. West Zeeuws-Vlaanderen is nog I geheel in Duitse handen. Elke Nazi, die nog op vrije voeten rondloopt, betekent een gevaar voor ons allen en het verbergen van een vijand is een verrader lijke daad- Reeds tweemaal zijn een paar van onze jongens erheen geweest om een onder zoek in te stellen, echter zonder resultaat De laatste keer heeft OP DE BRES. de vrouw des huizes hen zelfs de Ihuid volgescholden. Volgens de verklaringen van de jongens staat er in een aan het huis grenzend schuurtje een grote kist, die verzet noch ge opend mag worden. Dit doet j voor mij de deur dicht en ik be sluit er zelf heen te gaan om kost wat kost de zaak met bezemen te keren. Ik ben vast besloten op het bewuste adres niets, maar dan ook niets onaan geroerd te laten. Al zal ik van .mijn vuurwapen gebruik moeten maken, de kist zól open. Van 'mijn commandant krijg ik de toe stemming desnoods van de kist een zeef te makenIk krijg echter de waarschuwing mee dubbel op mijn hoede te zijn, daar er in die woning drie grote jon gens huizen, stevige knapen die ivoor niets terugdeinzen I Het is altijd prettig als je voor uit weet, wat je te wachten staat. Je kunt dan met alle mogelijke lolletjes rekening houden. „En heb ik een geweer of niet?" vraag ik m'n commandant. Deze wil evenwel niet, dat ik alleen ga. Het beruchte huis staat in een polder, waar men langs drie of vier kanten kan ontsnappen. I Geen nood Ik beschik over trouwe medewerkers en met zes man besluiten wij erop af te gaan. In de eerste plaats de lui tenant Luitwieler en verder ser geant Plazier, korp- Th. de Rid- ider en de soldaten W. de Ridder 'en C. Pattist. Belast met contra-spionnage en speciale opdrachten, is het mijn taak de Mof gevangen te nemen. De anderen gaan mee voor afzet ting van het terrein en zo nodig voor versterking. Met luit. Luitwieler kom ik overeen, dat ik by het minste I verzet een salvo door de kist zal jagen. Dat lijkt nu misschien wat wreed, maar het was nog steeds oorlog en in oorlogstijd zijn drastische maatregelen tegen iedere vijand noodzakelijk, hoe zeer het mij ook tegen de borst zou stuiten een weerloos mens neer te schieten Alleen zij die de verschrikkin gen van de oorlog persoonlijk hebben «beleefd, kunnen beseffen dat de getroffen maatregelen in dit geval nodig waren. In de korte tijd, die sinds onze bevryding is verlopen, heb ik reeds vele bittere ervaringen op gedaan en door de aard van mijn dienst heb ik zulke sterke staal tjes van verraad meegemaakt, dat ik nu tot het uiterste bereid «ben. I Nadat alles grondig is voor bereid en ieder weet wat hij te doen heeft, zullen we vertrek ken Helaas! Een besluit nemen blijkt weer gemakkelijker dan 't ten uitvoer te brengen, want als wij allen reeds in de auto zitten en op het punt staan te starten, word ik dringend bij kapitein I. S. Tniis«aint ontboden, mijn commandant. Een beetje ontstemd over dit oponthoud ga ik naar hem toe. De kapitein vertelt mij, dat het hoofdkwartier telefonisch vier mannetjes heeft gevraagd om een moeilijke zaak op te knappen- „Zie je kans om vier man bij mekaar te krijgen?" vraagt hij. „Natuurlijk, kaptein", zeg ik grif en al mijn wrevel is opeens verdwenen. De commandant laat mij voor deze onderneming vrij in de keuze van mijn medewerkers. I Ik roep direct Plazier uit de auto en vraag of hij mee wil. De deugniet lacht veelbelovend. Hij stormt er in zijn verbeelding al op los. Ook korp. Th. en sold. W. de Ridder blijken onmiddellijk bereid mij overal te volgen waar ik ze brengen zal. Hoe vertrouw ik op die jon gens! Wij begrijpen elkaar vol komen en we zullen elkaar vast niet in de steek laten De kapitein heeft ons niet ge zegd wat er precies aan de hand is, maar wij voelen instinctmatig, dat we een gevaarlijk karweitje krijgen op te knappen, waar heus niet mee valt te spotten. Dat blijkt ten overvloede uit het feit, dat we geen tijd overhouden om nog naar huis te gaan, hoewel we toch in Terneuzen wonen. Binnen tien minuten, zegt de kapitein, moeten we gereed staan om te vertrekken naar Hulst, waar wij nadere instructies zul len ontvangen (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5