HAAK-IN" VEROVERT NEDERLAND De dochter van Koning Leopold gedoopt Europas grootste binnensluis HAMSTEREN VAN HUISBRANDKOLEN IN BELGIE 33 KAPITALEN VOOR DE KANKERBESTRIJDING DE ZWARTE VLEK y De papier besparing WAT ZAL HET ZIJN ORANJEBOOM BIER! Zelden is het Nederlandse publiek voor een bepaal de actie zo enthousiast, zo spontaan en zo gul geweest als thans het geval is met het „Haak in"-programma, dat de N.C.R.V. iedere Donderdag organiseert ten bate van de kankerbestrijding. Het zag er aanvanke lijk niet naar uit, dat het zo'n vaart zou lopen. In een zestal uitzendingen was met het „Haak in-spel een bedrag van een kleine dertigduizend gulden opge haald. Dat ging toen met behulp van briefkaarten, waarop een aantal woorden en later de antwoorden op gemakkelijke vragen moesten worden ingezonden met extra zegels. De toestand op Malakka Vacantie voor kinderen van piloienhelper* Zapotocky niet gearresteerd? De laatste maanden bestaat er in Belgie n nijpende schaarste aan steenkool voor huisbrand, in het bij zonder anthraciet. Men moet vaak wekenlang op bestellingen wachten- Een der oorzaken is zonder twijfel de paniekstemming, die zich van vele Belgen heeft meester gemaakt na het uitbreken van het conflict in Korea en die leidde tot een ware hamster woede- Staking van bakkers Parijs Cadeau uit Suriname voor de Koningin Middenstandspartij protesteert De strijd in Indo China AMERIKAANS VLIEGTUIG VERMIST Plotseling echter wijzigde het men. Wel ontvangt ieder een be- karakter der inzameling zich vol-vestiging van de gift. komen en begonnen de directe Reclamemaken doet de N.C.R.V. giften binnen te vloeien. De twee- voor dit doel ook beslist niet. Fir- honderdduizend is nu reeds ruim ma's hebben allerlei aanbiedin- gepasseerd. Oud en jong, arm en gen gedaan, maar de Nederland rijk ondernemen gezamenlijk in se radio staat daarboven, talloze groepen, in talloze plaat-1 Kreeg de N.C.R.V. het geld sen van ons land acties ten bate aanvankelijk aangeboden in ge- van de „Haak in"-actie. Luiste- sloten couverts, thans is het ge rend Nederland bracht binnen woonte geworden om de gift te een maand tijds een ton gelds verpakken in een of andere bijeen, wat in deze zo weinig flo-vorm, die sprekend is voor de rissante tijd een bijzondere pres- groep van gevers. Zo schonk het tatie is. En de stroom gaat personeel van de centrale werk plaats der spoorwegen in Haar lem een bedrag van achthonderd gulden in een klein model spoor wagen, met een flinke haak er aan om in te haken. Exportsla gerijen gaven het in een groot spaarvarken of in een namaak- worst. Het spoorwegpersoneel in Utrecht schonk zijn geld in een klein model van het hoofdge bouw, de handelsreizigers deden hun gift in een klein model kof- kertje, een conservenfabriek blik te het echt in. De N.V. De Hoop te Terneuzen schonk Donderdag 1 Maart j.l. op een Ster-avond in de N.C.R.V.-studio te Hilversum cabij monde van de heer Fraanje, té van "actie"— Inmiddels reeds ihoofdvertegenwoordiger der N.V., opgericht per legerorder een in een op het bedrijf vervaardigde .1 11.i.1' nnkonnircf l'O n Ieder werkt op zijn manier mee. Zo ontwierp het personeel van ie Maarten Toonder-studio's in Amsterdam, die de belevenissen /an Tom Poes en Ollie Bommel :e boek stellen, een plaat, waarin lit tweetal de monsterachtige jpin van de kanker te lijf gaat. Een drukkerij heeft inmiddels aangeboden er een reeks afdruk ken van te maken en het Wilhel- minafonds kan ze dan gaan ver kopen: alles gratis en voor het goede doel. Er worden allerlei aardige voorwerpen als b.v. een schip in een fles geschonken om voor het doel te verloten en een brood fabriek in Den Haag brengt spe ciale „haak-in"-koekjes in de handel, waarvan men 10.000 baten mag verwachten. Ontroerende staaltjes. Het Nederlandse volk is op zijn best in dergelijke hulpacties. Er zijn ontroerende staaltjes bii vooral van kinderen, die van alles bedenken om geld te maken voor „haak-in". In Westmaas organiseerde de jeugd een voorstelling in een tienduizenden guldens nu op één Donderdag voort! Vele worden avond verantwoord. Grote bedra gen worden aangeboden, zowel persoonlijk op de steravonden, waarnaar zeer velen in Nederland luisteren als in de studio door be zoekers of per post. Ook de tele foon staat niet stil in de kamer van de heer Bodegraven in de studio aan de Schuttersweg. Te lefoontjes over toezeggingen, over plannen en acties. De meest re cente belooft weer een duw in de goede richting te geven. Giste ren n.l. ontving de heer Bodegra ven de toezegging, dat een comi schuur. De burgemeester hoorde er van, stelde een zaal beschik baar en maakte de zaak vrij van belasting. Opbrengst 290. Er wordt van alles georgani seerd. Er is zelfs al een „haak- in"-huwelijk tot stand gekomen in een plaats in de provincie Utrecht, waar een wijkverpleeg- ter zich bijzonder voor dit werk inspande, de dokter enthousiast maakte en deze op het laatst niet alleen de opbrengst van de actie, maar ook het jawoord gaf. Wanneer men dat alles hoort en ziet, wordt men onwillekeurig even enthousiast. Men heeft nog tot 24 Mei de tijd om zijn aandeel te leveren. Daarna is het, wat de N.C.R.V. betreft althans afge lopen. Op 24 Mei is het parool: Mooi zo! Luisterend Nederland lieert weer eens bewezen, wat het ver mag. In Zuid-Selangor en in Negri Sembilan op Malakka hebben 1200 arbeiders op rubberplanta ges het werk neergelegd. Zij wa ren door middel van aanplakbil jetten door de opstandelingen met de dood bedreigd, als zij geen ho gere lonen zouden eisen. (Adv.) actie gaat "Ontketenen in de ge hele landmacht en luchtmacht. Van de hoogste officier tot de ge wone soldaat, aldus de initiatief nemers, zal ons leger het zijne bijdragen in de strijd van ons volk tegen de kanker. De actie is al lang niet meer een aange legenheid van ons Chr. volksdeel. Heel Nederland, ongeacht rich ting of religie, werkt er aan mee. Dat bewijzen de giften, waar onder een wel zeer sprekende die van de „R.K. bond zonder naam" was. De heer Johan Bodegraven, die voor de N.C.R.V. deze program ma's leidt en ook de actie regelt, is zelf nog altijd verbaasd over dat wonderlijke resultaat, dat het bestuur van het Koningin Wilhelminafonds Donderdags avonds gespannen doet luisteren en tot waar enthousiasme voert Want het begon om één gram radium. Dat was de opzet, kos ten 80.000. Maar inmiddels ste gen de prijzen, ook van radium dat de helft duurder werd. Het leek een onbereikbaar geval maar men heeft nu al het dub bele. En de actie voor dit prach tige doel, de kankerbestrijding, houten diabool de opbrengst van een collecte die gehouden werd j onder directie en personeel, en die bij opening ƒ560,26 bleek te jevatten. Niet tdj moeten jjA U zeggen, hoe de Boston is. Uw eigen reactief Boston geprobeerd te hebben, is: BOSTON, de ideale combinatie van rijke Virginia-smaak en perfecte mildheid Donderdagmorgen is prinses Maria-Chris^'na, dochter van ko ning Leopold III en van de 34- jarige prinses van Retie, in de kapel van het koninklijk paleis tc Laeken ten doop gehouden. Prinses Maria-Christina werd op 6 Februari in het paleis te Laeken geboren en nadat in aan wezigheid van de voorzitters van Kamer en Senaat, de eerste mi- j nister, de minister van justitie en I de burgemeester van Brussel de geboorteakte was opgesteld, werd zij voorlopig gedoopt. De doopplechtigheid voltrok zich in de intimiteit van de fami liekring en er waren geen func tionarissen aanwezig. Slechts één fotograaf kreeg toestemming een foto van de plechtigheid te maken. De journalisten waren niet aanwezig. Zij hadden even wel toegang gekregen tot de grote hal en de rotonde van het kasteel, waar zij na de plechtig heid gelegenheid hadden het prinsesje in ogenschouw te ne men en waar foto's konden wor den genomen. Het prinsesje werd de journalisten getoond door ko lonel Rombouts, de militaire commandant van het paleis te Laeken. Het werd gedragen door een verpleegster en was gewik keld in een kleed van oude kant, dat nog gediend heeft bij de doop van koning Leopold zelf. Volgens het Tsjechoslowaakse Nieuwsbureau Ceteka heelt mi nister-president Zapotocky Dins dag op een zitting van de centrale raad van Tsjechoslowaakse vak bonden ta Praag een overzicht gegeven van tic ontwikkeling der loonschalen sinds 1946. Kinderen van Nederlandse, Belgische en Franse gezinnen, die tijdens de oorlog geallieerde pilo- Maria-Christina werd ten in bezet gebied hebben gehol- door kardinaal Van pen, zijn uitgenodigd voor een Prinses gedoopt Roey, aartsbisschop van Meche- len. Bij de doop waren aanwezig koning Leopold, de prinses Van Retie, prins Boudewijn, peter van het prinsesje, koningin Elisa beth, prinses Josephine, zuster van koning Albert, prinses Jose phine-Charlotte en prins Albert. De broer van de koning, prins Karei, was niet aanwezig. De Vereniging van Dagblad uitgevers voor N.-W.-Duitsland heeft te Bonn besloten de dag- Londen organiseren voor het in- maand vacantie in Engeland. Dit is medegedeeld door luchtmaar- schalk Lord Portal, tijdens de oorlog chef van de Britse lucht machtstaf en voorzitter van de „Escaping Society" van de R.A.F. De „Escaping Society" wil in samenwerking met de „Interna tionale Hulpverlening aan Kinde ren" zoveel mogelijk kinderen van bedoelde gezinnen tussen 8 er. 14 jaar voor een maand vacan tia in Engeland uitnodigen. De society zou een pianorecital te bladen in Noord-West-Duitsland met ingang van 1 April slechts viermaal per week te laten ver sa njnen zulks in verband met de papierschaarste. Door deze maat regel kan tevens verhoging van de abonnementsprijs worden ver meden. zamelen van gelden om de over tocht der kinderen te betalen. De Stichting 19401945 heeft aan de R.A.F. op verzoek de adressen opgegeven van nabe staanden van Nederlanders, die door hulpverlening aan piloten om het leven zijn gekomen. Zo werd sedert Juni 1950 een milloen ton steenkool méér aan particulieren geleverd dan i de vorige overeenkomstige periode. J- Alleen reeds in Januari van dit gaat voort tot 24 Mei, de grote j^r war(j 109.OOO ton anthraciet sluitingsavond, gewijd aan de r 1-!^r ve kocht dan in Januari huisvrouwen van Nederland. 1950 Het hamsteren van sttén- Van N.C.R.V.-zijde wordt toe- kool'weid ook toegeschreven aan gezien, dat het geld wordt be- vress. lCjat de prijs voor ihuis-- stèed, waarvoor het gegeven is. bran^ gevoelig zou stijgen als ge- Er mag geen cent af voor onkos- v0lg yan de verhoging der lonen ten of administratie. Ook de de mijnwerke,rs met 4 procent. N.C.R.V. zelf met haar omvang-1 DeZe yreeg z;ck echter iet rijke actie en correspondentie <iaar slechts de steen, een flink bedrag in de pot. Deze actie is heel nuttig, aldus in de heer Bodegraven. Niet alleen om het geld, dat binnenvloeit. Er zit ook nog andere winst in, gees telijke winst! Onze jeugd leert de vreugde van het geven, ze leert karweitjes opknappen en zich inspannen tm gunste van een ander en niet gretig uitvoerpolitiek kool voor de Belgische industrie een prijsverhoging heeft onder gaan. Van de zijde der ko'.enhan- dlelaars) die er van beschuldigd werden hun kole- te hebben vast gehouden om van een prijsstijging te profiteren, wordt verklaard, dat die uitputting van de steenkool- voorraden te wijten is aan dt Bel_ thraciOj formaat 20/30, waarvan de prijs 1835 frank bedraagt, een winstmarge van bijna 500 frank alleen al voor de tussen handel. Dat man het allerminst eenre is met het toegeven der regering aan de wens van de steenkoolmijnen om die prijzen te verhogen, komt ruaar voren in een artikel in het katholieke dagblad „Het Volk". Hierin wordt dc mening geuit, dat die mijn-en de loonsverhoging zelf hadden moeten dragen. De winstgevende mijnen, zouden zelf een compensatiesysteem moeten opstellen om de minder goed ren derende mijnen te steunen. Indien de mijndirecties nie' naar rede willen luisteren", zo besluit dit artikel, „is 't ogen blik misschien gekomen om aan nationalisering der mijnen te denken." „om de heb". Dat heeft de practijk inmid dels bewezen. Een onbekende winkelier uit Den Haag en een jochie uit Kampen zijn er de aan stichters van. Dat was op 20 December op een steravond in Zwolle. Daar schonk een onbekende gever voor het goede doel ƒ1000. Daar kwam ook een enveloppe met 110 een ten erin, de prachtige gift van een jongen uit Kampen, die een glijbaan gemaakt had en zijn vrindjes voor 1 cent telkens liet glijden. Zo brachten die kinde ren 1,10 bijeen. Het contrast was ontroerend en dat heeft het hem gedaan. Dat ontkend- bezieling, waarmee overal acties werden ingezet, in verenigingen, op fabrieken, in kaartclubs, in muziek- en zangverenigingen, die avonden gingen organiseren voor het goede doel. De poorten van de fantasie gingen wagenwijd open en Nederland begon de N.C.R.V. een handje te helpen, een handje, dat inmiddels meer dan twee ton heeft gegeven. Ons volk in al zijn geledingen is enthousiast geraakt. Van burge meesters tot straatjongens is het actief geworden om voor de „Haak-in" actie wat geld bijeen te zamelen. Het is een kostelijke vrije-tijd-besteding. Natuurlijk speelt de eerzuchl er ook een rolletje in: men wi" graag voor de microfoon ge noemd worden met een mooi re sultaat. Toch kan men onmogi lijk alle schenkers bij name noe In de Franse hoofdstad was Woensdag geen brood te krijgen als gevolg van een staking van bakkerspatroons. Thans hebben ook de bakkersknechts besloten 18 uur in staking te gaan om hun eisen ingewilligd te krijgen. De staking schijnt niet alge meen te zijn. In de meeste wijker is de verkoop van brood normaal De politie arresteerde drie bak kersknechts, die zich aan belem mering van de vrijheid van arbeic hebben schuldig gemaakt. Ofscuoon ile hoeveelheid beschik baar druk- en schrijfpapier in Nederland belangrijk groter is fan de vóóroorlogse consumptie (1939 circa 85.000 ton; 1950: 105.000 ton) en er dus nog niet van schaarste kan worden gesproken, wordt het toch noodzakelijk ge acht de grootst mogelijke zuinig, held te betrachten en overal waar dit mogelijk is het papierverbruik te verminderen. Voor een doelmatig gebruik is voldoende papier verkrijgbaar, doch elke verspilling dient met kracht te worien bestreden. Het is de plicht van iedere Nederlan der om in zijn eigen belang hier aan mee te werken. Hier iis een mogelijkheid voor iedereen om te kunnen helpen: door elke verspil- irg van kostbaar papier tegen te gaan en door zichzt'lf beperking in het verbruik op te leggej. Men bevordiere een passende so. toeiheid en doe dit vrijwill'g waar door een grotere zekerheid ont staat, dat bet werkelijk benodigde papier te verkrijgen zal zijn. Besparing is mogelijk op tal van gebieden, waarbij de overheid zelf het voorbeeld kan geven door het eigen papierverbruik te verminde ren. Het landschap ten Oosten van Tiel aan de Waal heeft een be langrijke verandering ondergaan en de Tielse watertoren heeft een geduchte concurrent gekregen. De beide torens, die straks door een „bovenbayk" verenigd uilen worden en waartussen de luisdeur van de nieuwe sluis, die het Amsterdam—Rijnkanaal zal afsluiten, komt te hangen, ijn bijna gereed. De twee 37 meter hoge torens enkele de imeter lager dan de watertoren rijzen hoog boven het Betuw- =e landschap uit. Als de hoven- louw, die hen zal verbinden, ge reed is en is voorzien van een roodpannedak, zoals in de bedoe ling ligt, wordt het landschap ten Y. van het plaatsje Wamel be- leerst door een machtig monu- nent, dat aanduidt hoe zeer de Amsterdammers het op prijs stel len hun van oudsher goede han- lelsbetrekkingen met de ooste lijke naburen blijven onderhou den. Onder dat rood pannendak van de „bovenbalk" komen de machi nekamers en daaronder weer aan onbegrijpelijk dunne, maar zeer solide staalkabels, de grote sluis deur, die de afsluiting zal vor men van kanaal en rivier. Is men onder deze deur door- De National Association of Surinamers" in Brits Guyana heeft een fraai versierde mand gezonden aan H.M. de Koningin. De mand is bedoeld als verjaar dagsgeschenk. Zij is ontworpen door de heer J. Samson, leraar aan de „Frederic's school of home economics" en gedecoreerd door de dames Leandro en d'Olivieira, De tien bemanningsleden van aen viermotorig Superfort, dat m de omgeving van Woodland (California! brandend neerstort te, zijn er in geslaagd met hun valscherm uit het toestel te sprin gen enkele ogenblikken vóórdat het te pletter viel. De midde/standspart'j, waarvan het secretariaat te Den Haag is gevestigd, heeft aan da minister van Economische Zaken een tele gram gezonden, waarin zij de me dedelingen als zou de suikerhan del zoete winsten maken, tenden tieus noemt. Klein- en middenbedrijven", aldus tiet telegram, „zijn totaal uitverkocht en zijn dus weer het kind van de rekening, hoewel dit in de pers anders wordt voorge steld". De partij verzoekt de munster het betrokken bedrijfschap op te dragen de suikerleveringen onmid dellijk vrij te geven. De nood in midden, en klein bedrijven is reeds groot genoeg' (Adv.) Men kan in deze kringen moeilijk het 'belang inzien van leveringen van steankool aan Frankrijk en Italië, als België tegelijk wordt verplicht kolen in de Ver. Staten te kopen, die door de vervoerskosten twee rn a,\ zo duur zijn als üe Belgi sche. Dt' Belgische industriëlen heb ben reeds laten weten, dat de ver hoging der prijzen voor industrie- steenkool noodza' elijtk moet leiden tot 'n nieuwe stijging der kosten van levensonderhoud. Dé vertegenwoordigers der che mische industrie 'hébben ver klaard, dat die prijzen voor sttk- stofhouüendie meststoffen hoger zullen worden. De Belgische verbruikers van huisbrand geven de laatste tijd lucht aan hun ergernis over de grote winstmarges, die de tus senhandel geniet. Zo zit bjjv. in een ton an- Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. (Nadruk verboden). 19) Miep liep naar het waslokaal en kwam terug met een glas Wei ter „Hier, mijnheer," zei ze harte lijk, „drink U wat, dat kalmeert altijd...." Toen hij gedronken had ver volgde ze, nog steeds op zachte toon: „U moet het zich niet zo erg aantrekken. U kunt er im mers toch niets meer aan doen.' Na enige tijd kalmeerde hij Een doosje sigaretten uit zijn zak nemende, stak hij er een van op en dacht een poosje na. Het meisje stond tegen haar schrijf machine geleund en keek hem aan. Opeens werd Wijnandse weer microfoon weer neerleggend. „Ik kan haar onder deze omstandig heden niet alleen laten. Ze zijn in staat om ook haar te vermoor den Ze keek hem ongelovig aan. „Helemaal naar Indië?" vroeg ze. .Ja, natuurlijk. Hier moet ge holpen worden. Beiden waren al leen op de wereld, in het geheel geen familie meer. Ik moet er heen Binnen vijf minuten was de verbinding totstand en op Wij- nandse"s informatie, of er geen mogelijkheid was om per vlieg tuig naar Batavia te gaan 1 werd Het normale werk bleef die morgen liggen. De loopjongen kreeg een briefje mee naar me vrouw De Rooy, waarin deze ver zocht werd een koffer met kle ding te pakken. Zelf zond hij een telegram naar Amerika voor overboeking van de passage op de K.L.M.-rekening in New- York en een opdracht, tot stor ting van een bedrag op de bank in Batavia, zodat hij daar bij aankomst over voldoende con tanten zou kunnen beschikken Zijn pas was in orde, zodat hij met de Nederlandse douane geen last zou hebben. Om half twaalf was hij klaar in een der laden van zijn bureau. Toen ze 's middags wilde gaan eten, bedacht ze eenklaps, dat ze geen sleutel had van de voor deur. Enfin, dan moest Ooster hout, de chef, de zijne maar zo lang lenen. Dan kon daarvan wel een duplicaat gemaakt worden. gevaren, dan komt men in de kolk, waarin zich op afstanden I van 90, 260 en 350 meter „ge wone" puntdeuren bevinden, zo dat al naar de intensviteit van het verkeer de kolk groot of klein kan zijn. Technisch verschilt de nieuwe sluis weinig van de Beatrixsluis bij Vreeswijk. Zij is slechts gro ter en moderner. En dat zij gro ter is, betekent dat de Beatrix sluis het trotse praedicaat „groot ste binnensluis van Europa" zal moeten afstaan. Architectonisch zal de Tielse sluis mogelijk markanter zijn, waaraan het van verre zichtbare rode dak van de machinekamer natuurlijk niet vreemd is. In de maand Augustus zal het mogelijk zijn de sluisdeur, die thans in Utrecht wordt gecon strueerd, op te hangen. Het bag ger- en constructiewerk zal dit najaar nog gereed komen en in de komende winter zal de elec- trische installatie worden aange bracht. Nog is het kanaal, dat moet worden uitgediept en verbreed, van de rivier gescheiden door de oude dijk, maar zodra de sluis deur op zijn plaats is, zal deze dijk zijn diensten hebben ver richt en plaats moeten maken voor de scheepvaart. Men bag gert echter geen oude dijken weg,"voor de nieuwe hebben be wezen goed te zijn. En dat heb ben de nieuwe dijken, die de toe gang tot de sluis omzomen en op de oude dijk aansluiten, nog niet bewezen. De „dijkstoel van de Beneden-Betuwe" het be stuur van het polderdistrict zou „in taak te kort schieten, in dien het zonder meer toestem ming zou geven de oude dijk op te offeren.Daarom zal de Rijks waterstaat moeten bewijzen, dat de nieuwe dijken solide zijn. Over zes weken zal daartoe de kolk tussen de nieuwe dijken, de oude dijk en de sluis, de toekom stige sluismond, worden volge pompt met honderdduizenden li ters water, waardoor de water stand van het rampjaar 1926 wordt nagebootst. Gedurende 3 etmalen zullen de nieuwe dijken deze druk moeten doorsta in. Houden zij het uit, dan zijn zij goed en kan de dijkstoel toe stemming geven de oude dijk te slechten en daarmee het nieuwe kanaal met de rivier te verbin den. De aansluitende werkzaamhe den aan het kanaal zelf vorderen eveneens goed. In het z.g. Betu- wepand tussen Jutphaas en Tiel ligt thans een electrische bagger molen, die dit kanaaldeel op breedte en diepte zal brengen. De modernisering van het oudere deel van Vreeswijk via Utrecht naar Amsterdam zal nog I wel even op zich doen wachten. Voor dit deel geheel aan de gestelde eisen zal voldoen, is het vermoedelijk 1954, maar dat zal geen beletsel zijn voor een te verwachten drukke scheepvaart tussen IJ en Waal reeds in 1952. De Franse luchtmacht heeft 2 wapenfabrieken van den Viet- minh, 50 km ten Zuiden van de- lustplaats Rats jia vernietigd, al- j actief.JLj1 keek op.zijn horlog lus het legercommuniqué. De uchtmacht blijft de stellingen Ier Vietminh in het heuvelgebied en N. van Hanoi in hevige mate jestoken. en nam daarna de telefoon in de hand. Toen de verbinding tot stand gekomen was, vroeg hij een ijlgesprek aan met Schiphol. „Ik moet er heen,' zei hij, de geantwoord, dat er om half één voor de reis. Een taxi werd be- een toestel vertrok, waarin nog steld en na een stevige handdruk plaats was. Wijnandse reserveer- I nam Wijnandse van zijn secreta- de onmiddellijk een plaats en zei, resse afscheid, nadat deze eerst dat hij om kwart over twaalfnog vlug een paar krentenbrood aanwezig zou zijn. Het was nu bijna negen uur. Wijnandse was weer geheel tot zichzelf gekomen. „Juffrouw Jacobs, ik ga van middag met een vliegtuig naar Java en het zal wel een dag of veertien duren, voor ik terug ben. Ik geef U volledige vol machten gedurende mijn afwe zigheid. Ik zal enkele blincoi cheques tekenen, zodat U steeds over voldoende g^ld zult kunnen beschikken, Handel verder zoals U denkt dat het nodig is. In dien er een mogelijkheid daartoe bestaat, zal ik over enkele dagen vandaar radiografisch opbellen." jes had gehaald in een bakkerij aan de overkant. „Hier," zei ze op hartelijke toon, „eet dat nu straks in de auto op. Belooft U me dat? Hij keek haar een ogenblik ge roerd aan. „Hoe zou ik dit kun nen weigeren?" Wijnandse stak de broodjes in zijn wijde jaszak, zette zijn hoed op en verdween, nageoogd door Miep Jacobs, die nog lange tijd in dezelfde houding bleef staan, in diep nadenken verzonken. Toen keek ze rond. Op het bu reau van haar patroon lag het noodlotstelegram nog. Ze vouw de het dicht en legde het daarna VI. Drie dagen later arriveerde Wijnandse 's avonds laat op Ja va. Voor zijn vertrek van Schip hol had hij nog net even tijd ge had om een telegram te zenden naar de jonge weduwe, waarin hij van zijn komst melding maakte. Op het Indische vliegveld aan gekomen, stelde hij zich onmid dellijk in verbinding met de mi litaire autoriteiten en nadat hij ie situatie had uitgelegd en be reid was alle kosten te betalen, was de commandant onmiddel lijk bereid om alle mogelijke medewerking te verlenen. Een jeep werd gerequireerd met twee tot de tanden gewapende militai ren en een kundige chauffeur. De drie soldaten kregen opdracht Wijnandse naar de verbrandde en geplunderde onderneming te rij den, die ruim twee honderd km van Batavia lag en verder de or ders van Wijnandse af te wach ten. (Wordt vervolgd). Vier vliegtuigen en een hef - schroefvliegtuig van de Italiaanse luchtmacht zoeken boven de Mld. cieüia dse Zee naar een 4-ma oiig transporttoestel van de Ameri kaanse marine met 14 personen aan boord, clat sinds Woensdag) wordt vermist. Het toestel, een liberator, was op weg van Udine naar Rome. Men vermoedt, dat het ter hoogte van Rome in zee is gestort. Ten W. van Rome heeft men wrakstukken van een vliegtuig op zee zien drijven. Men neemt aan, dat deze afkomstig zijn van het vermiste Amerikaanse vlieg tuig. Drie vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht zijn uit Wiesbaden vertrokken om aan de opsporing van het vermiste vliegtuig deel te nemen. Drie inzittenden van het vlieg tuig zijn door een Italiaans schip opgepikt. Zij dreven in een rub berbootje rond.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2