VERBONDEN TROEPEN STEKEN DE HAN OVER Waar moet het heen? STIJGING VAN PRIJZEN IN BELGIË 475 Telefoonposten langs de W.W» bereden routes HET ONTSLAG VAN GENERAAL KRULS De visserijbelangen Eerste voorjaars tok en vetveemarkt te Oostburg Rechtzaken VELDSLAG VAN GROTE AFMETINGEN TE WACHTEN? DE ZWARTE VLEK I sansrö-M DE MINISTER ANTWOORDT STEUN VAN GEDEPUTEERDE STATEN Predikbeurten Verbonden troepen zijn Woensdagochtend, bij het aanbreken van de dag, 27 km ten Oosten van Seoel de Han overgestoken. De overtocht geschiedde door Amerikaanse troepen. Tevoren had Amerikaans en Brits geschut de communistische stellingen hevig be schoten. Een veldslag van grote afmetingen heeft zich daar ontwikkeld. Waarnemers te Tokio zijn van mening, dat het oversteken van de Han het begin is van een omsinge ling van Seoel door de Verbondenen. Zij menen, dat de verbonden troepen ook van het Westen uit op de Zuidkoreaanse hoofdstad zullen aanrukken. Hier doorkruisen de verbonden troepen het schiereiland Kimpo, waarbij zij slechts lichte tegenstand ontmoe ten. E.C.A. fondsen voor de Vonnissen te Oran Jonge boeren naar Amerika AANVULLING OP W.W.-SERV1CE VOORZIET IN BEHOEFTE In economische kringen te Brussel maakt men zich ongerust over de snelle stijging van het indexcijfer, temeer omdat men de indruk heeft, dat de stijging de eerstvolgende maanden nog zal aanhouden in ver band met de oplopende prijzen van grondstoffen op de wereldmarkt. In het algemeen is men van oordeel dat de z.g. prijzenslag, die de Belgische regering op 23 October 1950 inzette, weliswaar een remmende invloed op de prijsstijgingen heeft kunnen uitoefenen, doch deze uiteindelijk niet heeft kunnen beletten. Australische havenarbeiders herzien hun houding De staalproductie in en buiten de Sowjet-Unie NIEUWE BRITSE AUTO AGENDA Aanlal werkers voor defensie groeit ANTI AMERIKAANSE BETOGING IN TOKIO verdediging? danks het slechte weer een kleine 0 aanvalsvluchten uitgevoerd. De Britse kruiser Kenya" voegde zich bij de Amerikaanse kruiser „Saint Paul". Beide oorlogsbodems beschoten bolwerken en troepenconcentraties der communisten. De frontlijn van de Amerikaanse 24ste divisie te' Jangpong, even ten N. van de Han. is in de loop van de nacht ingedeukt door vier tegenaanvallen. Hevig Amerikaans artillerievuur kon niet verhinderen, dat de Ame rikanen tegen de numerieke over macht der Chinezen een 200 meter hoge heuvel 4 km ten NWvar Jangpong moesten prijsgeven. Ten N. van Hoengsong werden Amerikaanse mariniers gehinderd door sluipschutters, doch na een opmars van bijna 2 km bezetten organisatie gesteunde zij een hoog gelegen terrein. I bevorderen. Te Oran hebben 47 leden van de Algerijnse volkspartij straffen gekregen, variërend van één tot zes jaar gevangenisstraf. Zij zijn er van beschuldigd daden te heb ben verricht tegen de veiligheid van de staat. Leden van de partij zongen na het uitspreken der vonnissen buiten het gerechtsgebouw het partijlied. Zij deden dit ook voor de gevangenis. De secretaris-ge neraal van de Algerijnse vak verenigingen, welke onder com munistische invloed staan, werd aangehouden doch ha een onder zoek van ziin papieren weer in vrijheid gesteld. ,,De mogelijkheid bestaat dat de fondsen van de ECA zullen wor den gebruikt voor de versterking van de verdediging van Nederland, Belgi': en andere Europese landen" zo heeft een woordvoerder der Amerikaanse regering verklaard. „Er zal op korte termijn een wijziging worden gebracht in bet programma van de ECA mtt het doel een verhoogde productie te verkrijgen in de landen, die door deze organisatie worden gesteund, opdat hun militaire veiligheid be ter verzekerd zal zijn". Tenslotte deelde de woordvoer der mede, dat een bedrag van 20 millioen dollar van de z.g. „tegen waarde-fondsen'" zal worden aan gewend om het toerisme in door de landen te Op 15 Maart zullen met de „Vo- lendam' 32 jonge Nederlandse boeren naar de Ver. Staten ver trekken. Zij zullen onder leiding van ir. J. de Geus, rijkslandbouw- consulent te Drachten, in het kader van de technische hulp verlening aan de Marshall-lan den de Amerikaanse land- en tuinbouwmethoden gaan bestu deren. Geallieerde vliegers melden, dat een felle verdediging van Seoel door de communisten is te ver wachten. Ten N. van de Zuidkoreaanse hoofdstad zijn uitgebreide Chinese reserves samengetrokken. Enkele uren vóór het oversteken van de Han vielen de communisten terug op beide flanken van het bij na 100 km brede front in de cen trale sector, waar de Verbondenen sinds 2 weken langzaam oprukken. In de nacht van Dinsdag op Woensdag voerden de communis ten tegenaanvallen uit bij Ami- don-g, 6 km ten Z. van Tsjang- pong en bij Jangpong, dat op de linkervleugel van de geallieerde linie Ugt. De Verbonden luchtmacht heeft door slechte weersomstandigheden 24 uur lang niet aan de strijd kun_ nen deelnemen. Gisteren was het weer opge klaard en stegen weer vele vlieg tuigen op. In het Woensdag door generaal MacArthur uitgegeven communi que wordt meegedtelu, dat beide partijen „agressief patrouille lo- ppn" waaraan wordt toegevoegd: ,,De sneeuwstormen beperken de omvang van onze offensieve ope raties". Vliegtuigen van het Britse vlieg- dekschip „Theseus" hebben on- Zoals bekend had het verbond gevolg van de prijzenslag in Nov. de'r Belgische industrie het initia- met 6,7 punten, en m December tief genomen voor een actie tot prijsverlaging en hadden naar De werkgevers en de werkne mers in de ijzer- en staalindustrie hebben afzonderlijke overeenkom sten gesloten. Het trampersoneel kreeg een loonsverhoging van 6,5 procent. Het onmiddellijke gevolg van deze verhoging was dat de prijs voor een tramrit in Brussel is ge stegen van 2,50 frank tot 3 frank- De A.N.W.B. is thans gereed gekomen met het plaatsen van 475 borden „telefoonpost" het reeds bekende blauwe bord met zwarte telefoonhaak op witte ondergrond bij telefoonadres sen langs de door de Wegen wacht bereden routes. De Australische havenarbeiders hebben besloten met ingang van Vrijdag 8 uur hun weigering over werk te verrichten in te trekken. Twee dagen geleden kondigde de regering de noodtoestand in het havengebied af, doch de inwer kingstelling van de „crimes act" werd uitgesteld, totdat het bestuur van de havenarbeidersbond de weigering van overwerk zou heb ben herzien. Op vragen van het Tweede Ka merlid Bruins Slot (A.R.) in ver band met het ontslag aan gene raal mr H. J. Kruis heeft de Mi- oister van Oorlog o.m. geant woord: Ten tijde van zijn ambtsaan vaarding in October j.l. was het de minister bekend, dat in en bui ten het parlement ernstige twij fel werd uitgesproken over de vraag, of de leiding van de gene rale staf voldoende voor haar taak was berekend. Bij de behandeling van de be groting 1950 is deze twijfel duide lijk tot uitdrukking gekomen. De minister heeft zich toen voorge nomen een eigen oordeel te vor men. alvorens wijziging voor te -stellen in de hoogste legerleiding Reeds in de maand van zijn ambtsaanvaarding bleek, dat de toestand, voor wat betreft de en- eradering en de materiële uitrus ting van de juist wederom onder ie wapenen geroepen lichting 1949—11 onbevredigend moest worden genoemd. Tegen het eind van 1950 ont stond bezorgdheid, of de chef ge nerale staf naast zijn grote erva ring en kunde op militair gebied wel alle eigenschappen bezat, no dig om te verwezenlijken, waar toe Nederland zich verplicht had. Eind December kon in overeen stemming met de toenmalige chef generale staf een program voor de landmacht voor 1951 worden opgesteld: In de eerste plaats herhalings oefeningen voor allen, die in In donesië en Nederland onder de wapenen zijn geweest van 1945 tot 1949. Uit deze mankracht kun nen en moeten dus ook worden gevormd 5 brigades en 27 terri toriale bataljons (één divisie is 3 brigades). Hierbij zal een nieuwe Ameri kaanse indeling der troepen wor den doorgevoerd. Helaas moet daarbij voor lief worden geno men, dat dit jaar nog geen volle dige Amerikaanse bewapening kan worden uitgereikt. De mobilisatievoorbereiding dient met man en macht te wor den aangepakt. De uitvoering van dit program gedoogt geen uitstel. In de Eerste Kamer heeft de minister op 29 November reeds gezegd, dat de tijd voorbij was van plannen maken en dat met straffe hand de doorvoering dien de te worden verwezenlijkt van een eenmaal aanvaard plan. Teleurstellend was het daarom te moeten ervaren, dat hü, die verantwoordelijk was voor de lei ding van de generale staf, nau welijks 14 dagen nadat de rege ring bovenaangegeven rooster van werkzaamheden voor de landmacht had goedgekeurd, op eigen gezag naar buiten propa ganda maakte voor een gehee1 ander idee, n.l. het onverwijld vor men van één parate divisie. Dit denkbeeld zou neerkomen op een gedurende aanzienlijk langere termijn onder de wapenen roepen van een deel der uit Indonesië te ruggekeerde troepen, niettegen staande de nog vele tekorten in de bewapening en overigens ten koste van een snelle opbouw van het uiteindelijke apparaat en on- dei het plegen van roofbouw op het kader, belast met de oefening van de jonge lichtingen. Dit alles zou bovendien gepaard moeten gaan met de afkondiging van een zekere noodtoestand, met een ruime vorderingsbevoegdheid voor de militaire overheid om zodoende in de tekortkomingen te kunnen voorzien en de lege ring te verzekeren. Op grond van het bovenstaan de kwam de minister tot de over tuiging, dat het landsbelang er mede gediend zou zijn de opbouw der landstrijdkrachten te begin nen met een nieuwe functionaris waarvan mocht worden verwacht, dat geen principiële verschillen van inzicht met de minister het grote werk van de legeropbouw zullen belemmeren of in gevaar brengen. De president van de Bethlehem Steel Corp. verklaarde tegenover een handelsvereniging te Balti more: Wij kunnen de staalproductie van de Sowjet-Unie en haar sa- telliet-staten overtreffen in ver houding van 5 op 1. Indien West-Europa in handen zou vallen van de Sowjets, zou deze verhouding aanzienlijk in ons na deel veranderen en dit is een feit, waarmede wij rekening moeten houden. Homer deelde mede, dat de staalproductie in de Ver. Stated in 1952 118 millioen ton pl berei ken, hetgeen een stijging met 44 procent zou zjjn sedert 1939. De' eerste zending ijzererts uit Venezuela zal binnen twee maan den in de Ver. Staten aankomen. Bovendien worden in Chili nieuwe ijzerertslagep in ontwikkeling ge bracht en in Brazilië mangaanne- serves. Zoals bekend hebben de hou ders van deze toestellen zich tegenover de A.N.W.B. bereid verklaard, het gebruik van hun stegen, toestel toe te staan aan gestrande weggebruikers. Deze telefoonposten dient men te zien als een aanvulling op de Wegenwacht-service, speciaal be doeld voor die uren, waarop de Wegenwacht niet op de weg is. Men kan dan bij deze posten een garage bellen, of zonodig ook medische en geestelijke hulp alarmeren. Ook in de nachtelijke uren kunnen weggebruikers, die met pech langs de weg staan van deze posten gebruik maken en bij de meeste telefoon-adressen is in de nachtelijke uren dan ook doorverbinding mogelijk. Het is uiteraard niet de bedoe ling, dat de posthouder wordt lastig gevallen voor privé-bood- schappen; de dienst is speciaal opgezet voor noodgevallen. Evenmin heeft het zin te trach ten bij deze telefoon-adressen de Wegenwacht te alameren, aan gezien dit door het mobiele ka rakter van de W. W.-service ten enenmale onmogelijk is. Uiteraard rekent de A.N.W.B. er voorts op, dat de werkelijke kosten der gesprekken steeds op loyale wijze met de posthouder zullen worden verrekend. Inmiddels kan reeds worden gezegd, dat de telefoon-posten in een behoefte voorzien. Er is ir de laatste tijd dan ook een druk gebruik van gemaakt. aanleiding hiervan in October be- sp.ekingen plaats tussen de rege ring en vertegenwoordigers van werknemers- en werkgeversorga nisaties. Besloten werd toen, dat de re gering een actieve politiek zou voeren ter verlaging der .prijzen met 5 procent. De industrie' verplichtte zich bij die gelegenheid over te gaan tot een prijsverlaging van 5 procent op de afgewerkte producten, die sede t Juli 1950 in prijs waren ge- De regering zou de actie steunen door alles te doen om een overeen komstige prijsverlaging te bewerk, stelligen voor de agrarische pro ducten. Indien op 20 December 1950 de prijsindex inderdaao met 5 pro cent zou zijn gedaald, zouden de werkgevers een premie betalen aan die werknemers, wier lonen sedert 1 October niet werden ver hoogd. Mocht de opzet niet slagen en de rijsindex dus niet met 5 procent dalen, dan zouden de arbeiders recht hébben op een loonsverho ging, die evenredig zou zijn aan de stjjging van het indexcijfer. Het indexcijfer der kleinhandels- prijzen, dat in October nog met 3,1 punt steeg tot 394,7, daalde als met 6 punten tot 382. Hoewel dit een opmerkelijk Een nieuwe Britse automobiel, die in 27 seconden de snelheid van 0 tot 100 mijl per uur kan op voeren, werd verleden week in Londen gedemonstreerd. De auto is een gesloten model van de be kende Jaguar 120 sportwagen voor twee personen, die reeds vele prijzen heeft veroverd, o.a. voor het winnen van de Alpenrit in 1950, van de jaarlijkse Silver- stone wedstrijd in 1949 en 1950, en van de Toeristen Tropee wed strijd in 1950. De open Jaguar Ls vooral in Canada en de Verenig de Staten in trek, waar de ver koop in de afgelopen twee jaar meer dan 9% millioen dollar resultaat was, bleef het beneden de verwachtingen. Het gevolg was, dat besloten werd de loonschaal te koppelen aan een indexcijefer van 370. Inmiddels is aan de arbeiders reeds een premie van 600 frank uitgekeerd en is van 1 Januari '51 af een nieuwe loonschaal van kracht gewo:den, waarbij de lonen heeft opgebracht. Het nieuwe ge- der Belgische arbeiders in het ai- sloten model werd op speciale ne- gemeen met 4 procent werden stelling voor Noord-Amerika ver- verhoogd. I vaardigd. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater 8 uur: Jan de Man, pianist, speelt werken van Scanlatti, enz. Z.V.U. AAMSLAG: Verenigingsge bouw, 7 uur: Jaarfeest Chr. Gem. Zangv. „Zingt den Hear een nieuw lied". Chr. Ger. Kerk, 7 uur: Le zing ,,De Jeugdzang verdiept' Naar wij vernemen heeft het Provinciaal Bestuur van Zeeland besloten adhaesie te betuigen n het verzoekschrift van de Stichting voor de Zeeuwse Visse rijbelangen, dat is ingediend bij de Minister van Landbouw om het mossel bedrijf weer op de been te helpen. Gevraagd is een subsidie tot de uitvoering van het schoonvissen der mosselpercelen in het Zeeuw se Stromengebied om te bereiken, dat de mosselparasiet zoveel mo gelijk wordt opgeruimd. Vervol gens zouden deze schoongeviste percelen moeten worden bezaaid met jonge mosselen uit de Wad denzee, die parasietvrij zijn. Er is een grote hoeveelheid jonge mosselen in de Waddenzee, die spoedig moet worden weggevist, Hieruit zullen wel niet voldoen de jonge mosselen kunnen wor den gehaald om alle schoonge- HEDEN DONDERDAG 8 MAART Gereformeerde Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Stud. K. Ded- öens, van Kampen. Op 1 Januari bedroeg het aan tal mannen en vrouwen, die werk in rechtstreeks verband met dé defensie verrichten, in Groot- Brittannië ongeveer 1 millioen. Hiervan behoorden 750.700 bij de strijdkrachten- Het aantal niet-, militairen dat op diedatum defen siewerk verrichtte, was meer dan 23-000. De sterkte van de reserve- en hulpstrijdkrachten bedroeg méér dan 144.000. Vierduizend demonstrerende foreanen zijn gisteren te Tokio „laags geraakt met tweeduizend politiemannen; 27 agenten en 15 Koreanen raakten gewond. De Koreanen. verzamelden zich on der het uitroepen van antir-Ame- rikaanse leuzen op de binnen plaats van een school voor een protestbijeenkomst tegen een on langs bekend gemaakte politie verordening, waarbij het ver spreiden van ar ti-Amerikaanse vlugschriften wordt verboden. De demonstranten sloten de hekken voor de politie. Deze kreeg versterking, forceerde de hekken en dreef de demonstran ten met charges uiteen. Acht Ro- ireanen werden naar een politie post meegenojnen. De post werd spoedig daarop door duizend Ko reanen bestormd. Deze gebruik ten stokken en stenen en maak ten minstens drie revolvers buit Tenslotte wist de politie de orde te''herstellen. De gehele politie van Tokio werd gealarmeerd. Men ver wacht geen moeilijkheden meer. Er zouden negen politieagenten gewond zijn. De betrokken Ko- renean sympathiseren met het Noordkoreaatlse communisrne. Het optredpn van de p oh tie is tos te schrijvfen aan het feit, dat maakte percelen te bezaaien, doch dat is ook niet nodig. Het gaat n.l. om een proef, waarbij kan worden nagegaan of de mos selparasiet ook in de a.s. zomer weer levensvatbaarheid heeft. Deze maatregelen werden door de Stichting voor de Zeeuwse Visserijbelangen voorgesteld na overleg met het Bedrijfschap voor Visserijproducten, directeur drs. D. J. van Dijk uit 's-Gra- venhage, dr. P. Korringa, bioloog bij het Rijksinstituut voor Visse rij-onderzoek te Bergen op Zoom en Ir. A. H. van Erp, inspecteur der visserijen voor de Wadden zee. Dat dergelijke maatregelen niet eerder werden overwogen, moet worden verklaard uit het feit, dat vele mosselvissers eerst wilden afwachten hoe de ont wikkeling van de parasiet zou verlopen, speciaal na het invallen van lagere temperaturen tegen de winter. Gebleken is, dat prac- tisch alle mosselen, zowel jonge, halfwas- en consumptiemosselen thans dood zijn, zodat van een herstel dezer mosselen geen sprake meer kan zijn. Het Provinciaal Bestuur meent dit verzoek van de "in'dè Stich ting voor de Zeeuwse Visserijbe langen georganiseerdemossel- vissers te moeten ondersteunen bij de minister, omdat bij het ge hele bedrijfsleven overeenstem ming van opvatting blijkt te be staan in het thans beoogde doel. werd .e Oostburg de koe vad lê voorjaarS Jok- en vetveemarkt C. Pyfferoen uit r-eue gehouden. Het aangevoerde vee was wel iswaar wat quantiteit betrof te leurstellend, doch de kwaliteit van het vee was prima. Door een handelaar uit Soest- dijk werd vee aangekocht, waar van het vlees geleverd zal wor den aan het Koninklijk Paleis t< Soestdijk, zodat West Zeeuws Vlaanderen Hofleverancier is ge worden! De keurmeesters, de herer. Bruijnzeel, Noordhoek en Zuijd weg, verklaarden dat zij voor een zware taak stonden, daar het aangevoerde vee in kwaliteit wei- nig verschil vertoonde. alle bijeenkomsten waarvoor van overheidswege geen toestemming is gegeven, als onwettig worden beschouwd. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 18) (Nadruk verboden). „O ja, dat is waar ook. juf frouw Jacobs is bij U in dienst, niet?" vroeg Gonnie aan Wij- nandse. Was het verbeelding, of bemerkte hij een tikje spot, ge mengd met jaloezie in haar tem? Hij ging er echter niet op in en antwoordde rustig, dat dit inderdaad zo was en dat hij een uitstekende kracht aan het meisje had. Verder werd er niet over gesproken. Na de maaltijd maakte Wij- nandse met Daan een wandeling door de omgeving van Willems- ooort en 's avonds zat men rus tig te lezen, 's Maandagsmiddags kwam de hele familie een bezoek brengen aan de drukkerij, waar Wijnandse als een prettig gast heer de belangstellende hiensen Eind October kwam de eerste partij boeken, gedrukt bij de Uit geverij Wijnandse, van de bin der Er was belangstelling ge noeg voor. De reizigers waren .riet met lege handen teruggeko men. Dagelijks kwamen er be- tellingen van diverse boekhan- delaren. Van de eerste exempla- ren had Wijnandse een aantal op ;peciale wijze laten binden en leze boeken werden geschonken ran de burgemeester en een aan tal andere autoriteiten in de tad, terwijl hij er voorts de bi bliotheken van verschillende plaatselijke verenigingen mee verrijkte. Verder zond hij aan verschil lende kranten een exemplaar ter bespreking en natuurlijk kreeg le familie De Rooy ook een exemplaar. De eerste druk was, nog voor ze geheel gereed was uitverkocht, zodat Wijnandse in middels de tweede druk op de persen liet leggen, want de or ders kwamen nog steeds binnen. De recensies in de verschillen de bladen waren goed. Ook dit stimuleert de verkoop. En nog vóór Sint Nicolaas zou zijn twee de boek gereed zijn, waarvoor ook reeds bestellingen binnen- tweede madhinezetter in dienst nam. Bovendien trad hij in on derhandeling met een andere schrijver, van wie hij twee ma nuscripten kocht, zodat de twee de machinezetter ook behoorlijk aan het werk kon gaan. Op een der eerste dagen van November, toen Wijnandse des lorgens zijn kantoor betrad, rees Miep Jacobs hem, na de ge bruikelijke begroeting op een telegram, dat op zijn bureau lag. Het is zoeven bezorgd,' zei „Maar ik heb het nog niet opengemaakt, omdat ik de in druk kreeg, dat het privé is." Staande voor zijn bureau maak te hij het telegram los en las de nhoud. Terwijl hij daarmee be zig was, week het bloed uit zijn gelaat en hij moest in zijn stoel gaan zitten, anders was hij door de plotsehnge emotie gevallen. „Maar dat is verschrikkelijk," prevelde hij met droge lippen, „dat is „Ontsteld sprong het meisje op uit haar stoel en boog zich over haar patroon. „Wat is er? vroeg ze bezorgd. „Voelt U zich niet goed?" „Het gaat wel weer, ant woordde hij mat, 'n zware zucht L Hij schoof het radiografisch overgebrachte telegram naar haar toe. Het meisje las: „Peet tijdens overval door rampokkers gedood stop wo ning en bijgebouwen verbrand stop verzoeke overkomst of hulp stop ben ten einde raad ston tine nieland." Het meisje las de jobstijding tweemaal over, maar begreep niet de finesses. „Is het familie van U?" vroeg ze zacht. Wiinandse schudde zijn hoofd. „Geen familie," antwoordde hij. „Peet was indertijd een wapen- /riend. We hebben beiden gedu rende de oorlog in Engeland dienst gedaan. Zijn vader had theeonderneming op Java, Hiér volgen de uitslagen der verschillende rubrieken: Koeien: le pr., A 1 en A 4 C. Pyf feroen, Eede; A 2 J. A. Bertou Zn, Oostburg; A3 Raman, Eede. Eerv. verm. J. A. Bertou Zn. Vaarzen met 6 tanden: le pr. en A 3 C. Pyfferoen; A 1 J. van Gijs Zn, Breskens; A 2 J. Willems, IJzendijke; eerv. verm. J. Willems; P. van Hootegem, Breskens. Vaarzen met 4 tanden: le pr. P. van Hootegem, Breskens. Vaarzen met 2 tanden: le pr. C. Pyfferoen, Eede. Pinkvaars: le pr. A. Pyfferoen, Aardenburg. 1-jarige vaarzen: le pr., A1 en A 2 P. Schaap. Dikbillen: le pr. C. Pyfferoen; A1 P. van Iwaarden, Sluis. Ossen: le pr. J. van Gijs Zn; A 1 C. Pyfferoen. Kampioenkoe: C. Pyfferoen. Biggen: le pr. A. Caluwé, Groede. Koppel van 6 biggen: A. Caluwé. Na afloop der keuringen bood het gemeentebestuur in Café De Windt een koffiemaaltijd aan voor de jury en enkele genodig den. Tijdens de maaltijd voerde bur gemeester mr K. Hoekzema het woord. Spr. zeide dat deze markt moet groeien en dat men niet on geduldig mag worden als dat wat langzaam gaat. Was de veemarkt niet zo druk, de gewone weekmarkt kreeg deze maal een extra drukte te verwer ken De markt stond vol met kra men, die alle feestelijk versierd waren. Aan het kopen op de markt was dit maal een attractie verbonden in de vorm van een verloting met maar hij is in een Japans kamp een fiets ais hoofdprijs. Vele be- omgekomen, zodat Peet na de gerenswaardige artikelen werden fananse canitulat e naar Java ajs prjjs door de marktkooplieden vertrok, met zijn vrouw, waar- beschikbaar gesteld. OOK reeus ucsiu„i«u. i, ;„;ct pen ieunc kwamen. Zijn zaak ging uitste- lozende ,4 hj zo jm-t een hii ppn tweede zet- ontstellend bencht genaa. n mede hij in 1945 getrouwd is Even was het stil. „O, wat vreselijk,zei ze deelnemend. Haar handen gleden af en haar lippen begonnen te trillen. „Wat verschrikkelijk „Hij was "mijn beste vriend, 'ei Wijnandse zacht. Hij begroef zijn gezicht in de har.den en leunde voorover op het bureau- kerij. I machine kocht en daarvoor een,is. uit IndonesiëHier lees I (Wordt vervolgd). Ook was er van boerenzijde veel belangstelling voor de opge-l stelde landbouwwerktuigen. De Oostburgse middenstand had heel wat drukte te verwerken in de winkels, waardoor weer eens bewaarheid werd, dat een markt geen afbreuk doet aan de plaat selijke middenstand. I Het geheel kan dan ook ge- slaagd genoemd worden. MISHANDELDE ONDERWIJZER ZIJN LEERLINGEN? Een boete van veertig gulden subs, tien dagen hechtenis eiste de Officier van Justitie voor de Rotterdamse rechtbank tegen de 35-jarige onderwijzer P. K. uit Rozenburg, die verdacht van mis handeling terechtstond. Leerlingen maakten het hem in de jaren 1949 en 1950 lastig en een van hen, een achtjarig J°n- getje, zou hij aan het oor heb ben gedraaid, zodat het kind een bloeduitstorting kreeg en een zesjarig ventje zou hij tegen het schoolbord hebben gegooid. Verdachte wist zich niet veel meer te herinneren. De vader van hét 8-jarige knaapje verklaarde, dat er veel klachten over de hardhandigheid van de onderwijzer waren. Ook een moeder vertelde, dat er wel meer moeilijkheden met de on derwijzer waren geweest. De secretaris van het school bestuur van het Christelijk Na tionaal Onderwijs te Rozenburg meende, dat een en ander niet door de beugel kon. De onder wijzer is met ziekteverlof ge weest en staat sinds een maand weer voor de klas. Er zijn in Rozenburg drie bij zondere en twee openbare scho len en het hoofd der school weet de klachten over de onderwijzer aan „allerlei omstandigheden". De Officier van Justitie achtte de onderwijzer niet de geschikte man voor deze school. Als de klachten aanhouden, zal de on derwijzersbevoegdheid hem enige tijd moeten worden ontnomen. De raadsman zag de zaak als een „ballon", zoals hij het uit drukte. Hij haalde een brief aan van een inspecteur van het on derwijs, waarin werd betreurd, dat de onderwijzer het slachtof fer van een lichtvaardig geuite klacht zou worden. Volgens plei ter was het bewijs niet geleverd. Uitspraak over 14 dagen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2