Bij onze vrijwilligers in Korea MOLLET De ontvangst der Ambonese militairen Het publiek hamstert Suiker RUSSISCH „HUMEUR" BELANGRIJKE FACTOR NA DE SLAG De Kabinetscrisis krijgt geert meerderheid Snuif en wrijf Minister-President van Perzië vermoord De daders gegrepen DONDERDAG 8 MAART 1951. 7e Jaargang No. 1673. Het doel van de jongste nota's in verband met de „conferentie-serie"' was, nu eindelek erns tot een resultaat te komen. De Britse, Amerikaaanse en Franse regeringen ziïn van mening, dat er nooit een conferentie tot stand kan komen, wanneer men voort gaat met het uitwisselen van nota's. De Russen be gonnen dit spelletje in November, toen zij met hun voorstel voor een conferentie kwamen, welke alleen de Duitse demilitarisatie tot onderwerp zou hebben. De Westerse mogendheden willen een conferentie, waarop men zich met de werkelijkheid zal bezig hou den, waarop niet plaatselijke symptomen worden be sproken, maar de hoofdoorzaken van de spanning tussen de Sowjet-Unie en de vrije wereld worden blootgelegd, zodat er maatregelen kunnen worden genomen om deze spanning uit de weg te ruimen of te verminderen. De socialistische leider Guy Mollet heeft in de Franse Nationale Vergadering niet de vereiste 311 stemmen behaald voor het premierschap. Volgens de eerste telling kreeg hij er 298. De besprekingen der plaats vervangers De minister-president van Perzië, Ali Razmara, is Woensdag vermoord. Bij de Maschede Soltaneh mos kee te Teheran werden twee schoten op hem gelost, aan de gevolgen waarvan hij een uur later in het zie kenhuis overleed. Volgens de politie was de moordenaar een fanatiek lid van de Islametische religieuze secte Fedaieh. Uitvoer van Icool naar de Verenigde Staten F apport van waterwegen en haven problemen De dienstplicht in België weersverwachting HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/n Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur De Parijse Conferentie Daarom besloten de Westerse mogendheden niet langer te argu menteren, maar uit te gaan van 't standpunt, dat Rusland bereid 's om tenminste „de oorzaken van de spanning in Europa" te bespreken. Het uitwisselen van nota's heeft tot niets geleid. Het eerste Russische antwoord was reeds ontwijkend. De Russen herhaalden slechts, dat de Sowjtt-regering de demili tarisatie van Duitsland wenste te bespreken en ze voegden er aan toe. dat zij bereid w^ren „andere vraagstukken die ook betrekking hebben op Duitsland" te.' behande len. De Westerse geallieerden pro beerden 't nog eens. Op 23 Janu ari vroegen zij, ,,of de Sowjet- regering het er mee eens was, dat de door hen genoemde' verdere problemen en vraagstukken deel zouden uitmaken van de onderwer pen, welke de ministers van Bui tenlandse Zaken moesten behan delen". Het antwoord, dat op 3 Februari kwam, was volmaakt raadselach tig. ..De Sowjtt-regering acht het mogelijk, dat de ministers van Buitenlandse Zaken andere kwes ties onderzoeken met dien ver stande, dat deze kwesties worden geëxamineerd door de raad van ministers, samengesteld onder de voorwaarden, vastgesteld bij de overeenkomst van Potsdam''. Dit scheen een aanvaarding te zijn, maar een aanvaarding onder voorbehoud. De voorwaarden wa ren echter zo vaag geformuleerd, dat niemand in Londen, Parijs of Washington ze met enige zeker heid kan interpreteren. Er stonden nu twee wegen apen. Men kon het nog eens proberen, nogmaals een nota naar Moskou zenden met de vraag wat eigenlijk de betekenis van deze mysterieuze paragraaf was. Deze gedachte werd verworpen. Misschien zou er enige klaarheid door komen, doch het kon even goed een nieuwe mystificatie ten gevolge hebben. Bovendien stelde men zich bloot aan de beschuldi ging, opzettelijk vertraging te vei- oorzaken en, wat belangrijker was, er zou inderdaad verdere vertra ging door ontstaan zijn. Dus ging men er toe over ,.aan te nemen", dat de Russen in feite bereid zijn andere problemen te bespreken, o.a. ,,het huidige peil der bewapening". Twee duidelijke voorstellen zijn daardoor gedaan. Ten eerste, dat de „voorberei dende bijeenkomst" op 5 Maart in Parijs zou beginnen en ten tweede, dat de conferentie zelf in Was hington zal plaats vinden- Washington werd voorgesteld, omdat volgens het gebruikelijke rotatie-systeem de eerstvolgende bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken in de Ver. Staten, moet plaats vinden. Voordien kwamen zij zes maal bij een, achtereenvolgens in Londen, Parijs, New York, Moskou, Londen en Parijs. Wat gaat er thans gebeuren? De drie regeringen hopen, dat Moskou haar voorste' zal accepteren zon der verdere vage voorwaarden. Tijdens een conferentie kan im mers iets bereikt worden: er is niet veel tijd voor nodig om tt ontdekken, of de Russische voor waarden voor een bijeenkomst van de ministers aanvaardbaar zijn, zonder dat zij de opzet van een dergelijke bijeenkomst schenden. Gesteld, dat er tijdens de voor bereidende conferentie een agenda kan worden opgesteld, wat ziji dan de vooruitzichten voor de eigenlijke conferentie der minis ters Het verleden is een waar borg tegen overdreven optimisme. Slechts twee conferenties, die \ai 1946 in New York over de Europe, se vredesverdragen en de confe rentles van Parijs in Juni 19.9 over Berlijn, kunnen werkelijk succesvol worden genoemd. De overige (Londen in 1945, Moskou en Londen in 1949) waren een mislukking. Veel hangt af, zoals ook in vroegere gevallen, van het hu meur waarmee de Russische mi. nister van Buitenlandse Zaken zich aan de conferentietafel zet. Als Stalins heftige en me.K waardige aanval op de Britse premier Attlee een juiste weer spiegeling is van de tegenwoor dige Russische stemming, dan ziet het er niet opwekkend uit. De Russen zijn echter meesters in het p.otseling veranderen van hun pohtiek, wanneer dat in hun kraam tt pas komt. Het interview van Stalin met de Prawda, <la: waarschijnlijk in de eerste plaat.- voor het eigen land en de satel lietstaten was bedoeld, behoeft nog geen leidraad te zijn. De twee belangrijkste vragen moeten nog beantwoord worden- Wenst de Sowjet-regering in derdaad een grote conferentie? En wil zij, dat deze confe'entie slaagt? Wanneer deze vragen bevestigend worden beantwoord, mag men iets positiefs verwach ten. Maar mochten de antwoor den ontkennend luiden, dan zal geen enkel streven der Westerse mogendheden nog succes kunnen hebben. En intussen ziet de hele were'd in spanning uit naar het resul.aat der Parijse besprekingen. Mr. ROMME CONFEREERT De fractievoorzitters van df Partij van de Arbeid, de K.V.P., de C.H.U. en de V.V.D. hebban Woensdagmiddag aan Prof. Rom- me medegedeeld, dat zij de vraag betreffende de mogelijkheid van medewerking aan de totstandko ming van een kabinet bevesti gend beantwoorden. De informa teur zet thans op deze basis zijn Dnderzoek voort. Prof. Romme heeft gisteren nog bezoek ontvangen van Mr. Oud, die enige inlichtingen kwam vragen. De woordvoerder van de infor mateur deelt mede: de informa- De eerste luitenant W. Dussel schrijft uit Korea aan de leger- voorlichtingsdienst: „Onze commandant, onze domi- Pluvius in dit land van grote tegenstellingen een nieuwe moei lijkheid ga.n scheppen. Eén dag regen veroorzaakte een waters nee en nog 15 mannen gesneu- Inood op de smaflfe, gevaarlijke veld, tientallen gewond, tal van j bergwegen; één 'dag regen ver auto's en nog veel meer persoon- anderde valleien in meren, wegen lijke uitrusting en eigendommen zijn wij kwijt geraakt in de dagen van Hoengsing en Manzan. De meesten hebben alleen nog wat zij aan hebben en dat is vuil, kapot en nat. Want het is gaan teur prof. dr C. P. M. Romme regenen, het eerste teken van een heeft in het kader van zijn on derzoek naar de mogelijkheden van de totstandkoming van een kabinet gisterenmiddag en giste renavond achtereenvolgens nog ontvangen prof. dr A. H. M. Al- bregts, mr D. U. Stikker, prof. mr dr W. F. de Gaay Fortman en mr J. Meynen. naderende lente. Bij de eerste druppels hebben we elkaar aangekeken zonder iets te zeggen, maar onze ogen zei den genoeg: wég sneeuw, wèg bitter kou, wèg keiharde grond, waarin we met houwelen onze „foxholes" moesten hakken. De regen is gekomen en nu zal Nadat Mollet zijn program had uiteengezet, vroegen verschillende frp.ctieleiders hem om nadere toe lichting. De volksrepublikeinen (R. K.) sch'epen een nieuwe moeilijkheid door te verklaren, dat de katholieke scholen dit jaar belastingverlich ting „moeten" krijgen. Het financieren van de gods dienstige scholen is een even -groot twistpunt als de kieshervorming. De Hoge Raad heeft in zijn over wegingen verklaard, dat er geen sprake kan zijn van een onbe perkte vrijheid van keuze in de plaats van afvloeiing, noch op grond van de bestaande contract regeling noch op grond van het arrest van het Hof. Een redelijke keuze moet aan de Ambonezen worden gelaten, doch de beoor deling van de omstandigheden, die deze vrijheid kunnen beper ken, komt toe aan de overheid. Hier is dus geen sprake van een burgerlijk recht dat geldend is te maken, zo verklaarde de raads adviseur van het Ministerie van Uniezaken, mr Van der Valk gis teren tijdens een persconferen tie, onder leiding van de minis ter van Oorlog en Marine, mr s' Jacob. De Ambonezen blijven het recht opeisen om alsnog naar Nieuw- Guinea te worden afgevoerd. Dit standpunt is niet te handhaven, aldus mr Van der Valk. Het is ter beoordeling van de Staat, of deze afvoer in de toekomst mo gelijk zal zijn. De Staat is hierin geheel vrij en niet gebonden door een rechterlijke uitspraak, zo voegde de minister er uitdrukke lijk aan toe. Ds De Kluis, Nederl. Herv. pre dikant, die pas is teruggekeerd van een bezoek aan het Ambone se kamp te Djakarta, verklaarde De gemiddelde winkelier be- I schikt trouwens niet over het ka- Naar aanleiding van de be richten omtrent het stopzetten van de aflevering van suiker pitari, dat nodig zou zijn om een door de suikerfabrieken deelt een grote voorraad suiker op te slaan. van de grote kruideniersbedrijven in het Westen des lands mede, dat er sinds Dinsdag een grote vraag bij het publiek naar suiker bestaat. Men mag wel zeggen, dat het publiek aan het hamsieren is geslagen. Er is echter geen en kele reden om te verwachten, dat suiker schaars zal worden. Hoog stens zal de suikerprijs iets op lopen. Dat zal afhangen van de beslissingen, die de nieuwe re gering zal nemen omtrent de sub sidies. De suikervoorraden liggen bij de fabrieken gereed. In onderling overleg waren deze de laatste 3 weken reeds doende hun afleve ringen aan de grossiers te be perken. Hierdoor beschikken noch de grossiers noch de win keliers over noemenswaardige voorraden. Het zal echter goed zijn, dat nog vóór het einde van de week de nieuwe suikerprijs bekend zal worden en het afleveringsverbod der fabrieken zal zijn opgeheven, omdat het anders niet uitgesloten is, dat de handel in suiker ernstig zA stagneren. Is dit het geval, dan vindt dat niet zijn oorzaak in het vormen van voorraden bij winkelier of grossier, maar is het alleen het gevolg van het feit, dat de fabrieken niet genoeg afleve ren. De toekomstige détailprijs voor suiker hangt nauw samen met de politiek van het nieuwe kabinet. Daarom is niet te verwachten, dat een nieuwe suikerprijs bekend zal zijn, vóórdat een nieuwe re gering is gevormd. nog, dat het probleem der Am bonezen niet te begrijpen is dan uit de geestelijke achtergrond van hun opvatting over Kerk en Staat. Voor de Ambonezen vallen Kerk en Staat samen. Hun Kerk is de Molukse Kerk en de Staat was voor hen tot voor kort de Nederlandse Staat en zijn verte genwoordiging het Nederlands- Indische gouvernement. De secretaris-generaal gaf nog een uiteenzetting van de voorbe reidingen, die worden getroffen om de naar Nederland overge brachte Ambonezen met hun ge zinnen te ontvangen en te huis vesten. Zij zullen onmiddellijk na hun aankomst vervoerd worden naar het demobilisatiecentrum in Amersfoort, waar zij o.a. een strenge medische keuring moe ten ondergaan. Zij krijgen dan onmiddellijk de burgerlijke sta tus en zijn in Nederland gasten, die Indonesische burgers blijven. Voor hun verdere huisvesting zullen ongeveer veertig kampen worden ingericht. In de kampen zullen zij onderwijs ontvangen in hun eigen taal. Voorts wordt ge zorgd voor scholing in allerlei vakken, o.m. voor landbouw- werkzaamheden, waarvoor onder hen een zekere voorkeur bleek te bestaan. Bij deze scholing zal in het bijzonder als doel geiden de mensen geschikt of geschikter te maken voor de Indonesische maatschappij, waarin zij naar het oordeel van de regering later weer zullen terugkeren. Er is n.l. een definitieve toe zegging van de Indonesische re gering, dat de Ambonezen later weer zonder verdere formalitei ten naar Indonesië kunnen terug keren. Voor het transport van de Am bonezen naar Nederland zijn der- Woensdagmiddag is de verga dering van de plaatsvervangers te Farijs voortgezet. Eerder op de dag vergaderden de Westelijke delegaties om de te volgen taktiek te bespreken. De Sowjet-Unie heeft voorge steld in de agenda op te nemen de uitvoerin" van het vredesver drag met Italië, voor zover dit op Triëst betrekking heeft. tien of veertien schepen nodig. De eerste transporten zullen op 20 en 22 Maart a.s. aankomen. Het gehele transport zal vermoe delijk in Juni voltooid ziin. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met (Adv.) Mollet is de derde dit' er niet in "es'aagd is de kabinetscrisis op te lossen. Zijn voorgangers waren Bidault en (ueuille. Tot degenen, die vóór Mollet weigerden te sterrunen, behoren 30 volksrepublikeinen en 25 radicalen- Beide partijen maken deel uit van de meerderheid, waarop alle coalitieregeringen in de afgelopen 3 jaar waren gebasterd. Het feit, dat deze coalitiemeer derheid verdeeld was over de ■temming voor een socialistische candidaat, wordt als een ernstige erzwakking van de coalitie be schouwd. De 2 voornaamste redenen voor de nederlaag van Mollet waren: De blijvende afwezigheid van overeenstemming tussen1 de radi calen en de volksrepublikeinen over de kieshervorming en de eco nomische politiek van Mollet, die .olgens een aantal gematigde en centrumafgevaardigden te zeer neigt naar staatscontrole. NIEUWE OPDRACHT VOOR itUEUILLEL De president van Frankrijk, Vin cent Auriol, heeft Henri Gueuille (radicaal) nogmaals verzocht te trachten een kabinet samen te stellen,. In moddermassa's, waarin elke truck zich grommend en sputte rend en glijdend een weg moet zoeken. Ja, onze trucks, wantwe zijn weer „gemoved." Eindelijk, eindelijk hopen we wat rust te zullen vinden, enige mijlen rchter de lijn. Rust en warmte hebben de mannen nodig na al die dagen en weken van spanning. Daigen, die niemand ooit zal vergeten. Twee dagen van die z.g. „rust" hebben we al gehad in een verla ten kampong, waar de artillerie dag en nacht heeft staan donde ren. Hier was de rust, de rust ir de kou, in vuile kleren, late maal tijden, die van heinde en ver moe ten worden aangevoerd. De rust ook temidden van geruchten, die hardnekkig zeiden, ,,dat we weer gauw naar voren zouden gaan". Maar de zon scheen, de zon d warmte gaf, waarin je je wee even kon koesteren; een vuu: waaromheen je kon zitten, ee paar oude borden of de schar van de een of andere vruclri waaruit je kon eten. Een paa brieven van thuis, gebracht doo een facteur, die er een dag e een nacht mee onderweg is gr weest. Wat kan een mens rij! zijn! Rijk met de zon, rijk me wat droog stro, rijker dan rijl met een paar brieven. En er i' weer gezongen met hele koren tr gelijk, dat het schalde tegen d' bergen. En ik hoor u al zeggen „Zingen jullie nü? Met die ge sneuvelde kameraden, met al di( gewonden?" Het antwoord is: „Ja, \yij zir gen, wij moeten wel zingert om e- doorheen te komen, om onszei' voort te duwen door de grote moeilijkheden van deze dagen Vraag de soldaten waarom zij zingen, waarom zij vrolijk kun nen zijn en zij zullen antwoorden omdat wij leven." Zo is het! Zij juichen en lachen weer, zij ver tellen weer grappen en steken de draak met alles, ook al schreit liet hart om hen, die wij verloren. Grote sterke kerels kijken je aan, als je ze een paar velletjes postpapier geeft en een goedko pe ballpointpen. In hun gescheur de vuile kleren en met ruwe en vuile handen schrijven ze naar de ouders van de gesneuvelde vrien den en dan een briefje naar huis: „Alles O.K., maak je niet onge rust". De brieven zijn naar huis gegaan met de trucks, die naar voren gingen. Want het gerucht was waar, we waren weer nodig. Weer naar voren, weer in de „fox holes", weer dagen van onafge broken, versterkte waakzaam heid. Op een van die nachten kwam het bericht: „Alarm! Er is paar dengetrappel gehoord en hoorn- gesehal en er is gepraat in het voorterrein". De harten hebben weer sneller geklopt, de spanning is weer gestegen. Het wapen werd in de hand genomen, klaar om te schieten. Een half uur heeft de spanning geduurd voor de geruststelling kwam: „Alles veilig". Het was een loslopend paard; het hoorngeschal kwam van een auto-claxon in de verte en het gepraat van een patrouille in het voorterrein. En zo konden we weer gaan „JOH AN MAURITS VAN NASSAU" NAAR NW-GUINEA Naar wij vernemen zal Er. Ms. fregat „Johan Maurits van Nas sau" in de loop van de volgende maand uit Nederland naar Nieuw-Guinea vertrekken. De politie.' heeft de moordenaai van Razmara gearresteerd evenals twee medeplichtigen, die zelf moord trachtten te plegen. Hun identiteit is met bekend gemaak' Generaal Razmara was 49 jaar oud. Waarnemers geloven, dat de re ligieuze secte, waartoe de moorde naar behoort, onder invloed staat van de politieke tegenstanders van Razmara. De oppositie in het parlement heeft hem „de kampioen en voorstander van de Engels-Per zische aanvullende olie-overeen komst" genoemd. Razmara On dervond veel steun van de Sjah. Volgens een ooggetuige werden op Razmara, toen hij het plein van de Moskee betrad, van achteren 4 schoten gelost, waarvan twee hem in de nek en de rug troffen Een politieman, die de moordenaar trachtte te grijpen, werd eveneens onder vuur genomen en ernstig gewond. Bij zijn ambtsaanvaarding werd zijn regering er van beschuldigd een militaire dictatuur na te streven. Razmara gaf niet de vorige regeringen de schuld van de moeilijkheden in Perzië, maar „een topzwaar en overgecentra- liseerd bestuur", dat hij wilde hervormen door decentralisatie maatregelen in provinciale- en gemeentebesturen. Razmara, voormalig staf-chef in het Perzische leger, bevrijdde Azerbeidsjan uit de greep der com. tnunistische separatisten, die na de oorlog de macht in handen trachtten te krijgen. Zijn boek over de milita're geschiedenis van Per zië werd internationaal bekend. Razmara trachtte hervormingen in te voeren, die werden tegenge gaan door de oligarchie' der Land heren en zakenlieden in het par lement. Waarnemers te Teheran vrezen, dat de invloed van degenen, die nationalisatie van de olieindustrie voorstaan, thans groter zal wor den. Onlangs verzette Razmara zich openlijk tegen de door een vrij groot gedeelte van het parlement gesteunde voorstellen tot natio nalisatie. Razmara achtte' de hui dige overeenkomst tussen de Per zische regering en de Engels-Per- zische oliemaatschappij, volgens welke de Engelse regering een groot aandeel heeft in de Perzi sche olie, voor beide landen gun stig. slapen. Slapen noemen we dat, met alles aan op de grond, met de ogen en oren als het ware open, geweer en handgranaat in de onmiddellijke nabijheid, zo niet in de slaapzak. Want o, wij heb ben zoveel geleerd. Ik heb het ge vraagd aan officieren en man schappen: „Wat denken jullie van de nacht?"... En dan zeiden ze dit: „De nacht is het ergste wat er bestaat tegenwoordig. De dag komt als een verlossing, want dan kun je slapen, 's Nachts kijk je op je horloge. Twee uur: wat kan er nog veel gebeuren. Ze kunnen nog komen. Je hoort elk geluid, je luistert in je slaap en je kijkt in de duisternis. Later kijken we elkaar aan: Gelukkig, het is weer dag, vandaag is er weer licht en misschien zon". Zo is de mens. Zo zijt gij en zo zijn wij. De dapperen, die hier vechten op leven en dood, de ke rels, die geen duimbreed wijken zonder uitdrukkelijke opdracht, die elkaar meesleepten uit de hel van Hoengsong en Monzan. Nu hebben zij weer rust sedert gisteren. Bijna twaalf uren heb ben zij op open trucks in een stro mende regen gezeten, voor zij op de plaats van bestemming aan kwamen. Rust in gebouwen zonder een raam of deur, zonder een kachel, zonder schoon of droog goed, kaal en berooid. Maar de humor laat ons niet in de steek, want nóg maken ze grappen over onze „voorraad" trucks, over onze „enorme hoeveelheid bagage", over het feit, dat ze op de order „we gaan moven" slechts behoe ven op te staan en te zeggen: „Klaar voor vertrek; sergeant". O Nederland, o volk, wat kunt ge trots zijn zulke mannen hier te hebben! Voor het eerst sedert 22 jaar wordt in de Verenigde Staten Nederlandse witte kool inge voerd. Een importeur raamde dat men vóór het eind van de maand 250.000 kratten Nederlandse witte kool zou invoeren. Door de strenge vorst is ongeveer 6 we ken geleden een groot gedeelte van de te velde staande kool in Texas en Noord-Florida ver woest. Hierdoor werd de aanvoer zodanig verminderd, dat het voor Nederland mogelijk werd witte kool met winst in de Verenigde Staten te verkopen. Wanneer de late oogsten van Florida later in deze maand worden binnenge haald, zal het buitenkansje voor de Nederlandse boeren weer voorbij zijn. Deskundigen deelden mede, dat de Nederlandse kool deel uit maakt van de oogst van het vo rige jaar dat zij bewaard zijn in groentenkelders. Het Ameri kaanse surplus werd grotendeels verwerkt tot zuurkool. De New-Yorkse detailprijs voor kool bedroeg Dinsdag 18 cents. Een jaar geleden was de prijs 8 cents. Nederland zal in totaal onge veer 5000 ton witte kool naar de Staten uitvoeren. Voorts werd in de afgelopen week ook een hoe veelheid rode kool naar de Ver. Staten verscheept. De Nederlandse en Belgische regeringen hebben besloten na te gaan tot gezamenlijke publican tie van het rapport van de Com missie voor de Waterwegen en Havenproblemen. Door deze pu blicatie hopen de beide regerin gen een constructieve büdrage te leveren tot de NederlandsBelgi sche samenwerking. Tijdstip en wijze van uitgave worden nader bekend gemaakt. Het wetsontwerp, dat voorziet in verlenging van de dienstplicht van één tot twee jaar, is door de Belgische Kamer van Afgevaar digden aangenomen met 103 te gen 87 stemmen bij één onthou ding. Het wetsontwerp gaat nu naar de Senaat. Alleen de leden van de C.V.P. (R.K.) stemden voor. Socialisten en liberalen waren tegen. Eén Katholieke afgevaardigde ont hield zich. Tijdens het debat over het wetsontwerp, dat twee weken heeft geduurd, hebben socialisti sche en liberale woordvoerders verklaard dat, ofschoon hun par tijen de noodzakelijkheid van de opbouw der defensie erkennen, zij het niet met de regering eens zijn over bepaalde bijzonderhe- ien van de voorgestelde maat regelen. Een van hun grootste bezwa ren is gericht tegen de bepaling zonen van gezinnen met meer dan vier kinderen van dienst- olicht vrij te stellen. Ook maakt men bezwaar tegen andere ge vallen van vrijstelling, die naar men verklaarde, een „begunsti ging van de welgestelden" zijn. Het voorstel van de oppositie tot vorming van een korps vrou welijke vrijwilligers, waardoor de dienstplicht tot 18 maanden kon worden beperkt, werd ver worpen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Vrij zonnig weer. Matige en af en toe vrij krach tige Oostelijke wind. In het alge meen weinig bewolking en droog weer. Weinig verandering in tem peratuur. VRIJDAG 9 MAART. v.m. n.m. Breskens 2.49 3.11 Terneuzen 3.24 3/6 Hansweert 4.04 4.26 Walsoorden 4.14 4.36 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Mrt. 8 7.13 18-30 725 19.32 9 7.10 18.32 7.35 20.30 10 7.08 18.34 7.46 22.07 11 7.06 18.36 7.57 23.25 12 7.04 18.37 8.12 13 7.01 18.39 8.30 0.41

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1