Veel spanning en weinig hoop in Parijs De komst der Ambonezen Communistisch tegenoffensief? Geruchten over prijsstijgingen Het West-Duitse bezettingsstatuut verzacht Prettige vooruitzichten ABDUSIROOP De Kabinetsformatie GROTE MOEILIJKHEDEN Noordelijke versterkingen naar 38 ste breedtegraad WITTE li REIS Weinig enthousiasme in Bonn Campagne tegen Westerse eenheid? I rouwen WOENSDAG 7 MART 1951. 7e Jaargang No. 1672. Er schuilt geen overdrijving in, wanneer men vast stelt, dat van de vele internationale conferenties, die sinds het einde van de oorlog zijn gehouden, geen met zoveel spanning werd gevolgd als die, welke Maandag in het Palais Rose de meer imposante dan fraaie copie van het Trianon van Versailles op de hoek van de Avenue Malakoff tussen de Triomfboog en het Bois de Boulogne is geopend. Toch is het, zoals men weet, slechts een conferentie van plaatsvervan gers der ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, die tot enige taak hebben een agenda voor een bijeenkomst van hun chefs op te stellen. HERDENKINGSDIENST VOOR OVERSTE DEN OUDEN. Nederlandse troepen naar Luitslanc? Generaal MacArthur heeft te Tokio medegedeeld, dat de communisten voorbereidingen treffen voor een tegenoffensief in de centrale sector van het Koreaanse front. Hij verklaarde, dat zich thans in het gebied van de strijd negen tot twaalf verse of opnieuw gegroepeerde Chinese divisies bevinden. Geallieerde vliegers maken melding van grote aan tallen Chinese tanks, die in de richting van Hoeng song trekken, het gehavende sleutelpunt der commu nistische stellingen in de centrale frontsector. Ook eenheden communistische cavalerie zijn nabij het front waargenomen. De herziening van het bezettingsstatuut, die van daag wordt afgekondigd, brengt in West-Duitsland generlei enthousiasme teweeg ondanks het feit, dat Duitsland in staat zal worden gesteld een eigen minis terie van Buitenlandse Zaken en een beperkte diplo matieke dienst in te richten. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. v.m. n.m. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Maar terecht neemt men aan,1 lijk daarna alles in het werk stel- dat de voorbereidende conferen- len, om de spanning in de wereld ties van deze week vingerwijzi-opnieuw te verhogen en daarbij gingen zal opleveren voor het al niet terugschrikken voor het risi- dan niet slagen van de grote con- co van een oorlog. Nog gevaar- tieke beeld en de zakelijke zetel- leiden. Hun stoffelijk overscno ferentie, die reeds in April of lijker zal het jaar 1952 zijn, wan- verdeling opnieuw is uitgewerkt, werd verleden week uit de voor- In de loop van vandaag hebben lopige graven opgedolven toen de de fractie-voorzitters hun ant- verbonden legers Hoengsong her woord toegezegd. overden. De informateur prof. Romme heeft gisteren op Soestdijk aan H. M. de Koningin een tussentijds rapport uitgebracht. Tevoren had hij een kort onderhoud gehad met j dr Drees. 's Middags heeft de informa teur de fractie-voorzitters van de K.V.P., P.v.d.A., de C.H.U. en de V.V.D. bij zich genodigd en hun gevraagd naar de mogelijkheid van medewerking aan een kabi net op de basis van het reeds eer der aanvaarde ontwerp-program- ma, doch thans bezien in het ka der van een kabinetssamenstel ling als door de informateur met betrekking tot het algemene poli- In de kapel van een ziekenhuis te Tokio is Dinsdag een herden kingsdienst gehouden voor over ste M. A. P. den Ouden, de bevel hebber van 't Nederlandse batal jon in Korea, die enkele weken geleden te Hoengsong sneuvelde. De dienst werd bijgewoond door officieren en manschappen uit 15 landen. De opperbevelhebber der Verenigde Naties, generaal Mac Arthur, werd vertegenwoordigd door zijn echtgenote. De kapel was getooid met de Nederlandse en Amerikaanse en de vlag der Verenigde Naties. De R.K. aalmoezenier van het Nederlandse bataljon, pater L. van de Vrande, leidde de eerste helft van de dienst, een Ameri kaanse Protestantse predikant de tweede helft. (Zoals bekend, kwam de Neder landse le^erpredikant van dit bataljon, H. J. Timens, in het zelfde gevecht om.) Pater Van de Vrande zal zich Donderdag ner vliegtuig naar Poesan in Zuid-Korea begeven om de begrafenisdienst van over ste Den Ouden en andere omge komen Nederlandse militairen te Mei zou worden gehouden en die beslissend zal zijn voor de situa tie in een lange reeks van jaren. Zo groot echter de spanning is waarmede de besprekingen ge volgd worden, zo gering is de hoop op een goede uitkomst. Zelfs in Parijs, waar men zich nog altijd niet geheel los heeft kun nen maken van de oude ervaring, dat het Frankrijk in politiek op zicht goed ging, zolang het met Rusland was verbonden, is van enig optimisme geen sprake. Wel vreest men niet voor ruzie tussen de plaatsvervangers, die een conferentie van de ministers reeds bij voorbaat zou uitsluiten. Integendeel, in alle Westerse de legaties heerst de overtuiging, dat de Russen, die onder leiding van Gromyko zijn verschenen, uit Moskou de opdracht hebben meegekregen er voor te zorgen, dat de bijeenkomst var^Aeheson, Bevin, Schuman en Wisjmski in ieder geval doorgaat. Maar even sterk is het geloof, dat de Russen met de conferentie een doel na streven, dat geheel tegengesteld is aan dat van het Westen. Wat de Russen op het oog heb ben, is een nieuwe, groots opge zette campagne tot het zaaien van verdeeldheid tussen Amerika, Engeland en Frankrijk. Duits land, dat de Russen tot het mid delpunt der conferentie willen maken, moet daartoe de gelegen heid geven. De Sowjets weten, dat in de Westeuropese continen tale landen en ook in Engeland de bezwaren tegen Duitslands herbewapening groot zijn en dat deze slechts overwonnen konden worden door de vrees voor de Russische bedreiging. Welnu, Moskou wenst om begrijpelijke redenen niets liever dan een ver hindering van de Duitse herbe wapening en het is bereid conces sies te doen, waarvan het hoont, dat wellicht Frankrijk er door gewonnen kan worden. Naar de aard van deze concessies kan men nog slechts raden, maar het is waarschijnlijk, dat herstel van de Duitse eenheid, vrije verkiezingen en terugtrekking der bezettings troepen er toe behoren. Het staat intussen nu al wel vast, dat Rusland daarmede dit doel (het losweken van Frankrijk uit en daarmede de ineenstorting van het Atlantisch Pact) niet zal bereiken. Het Franse vertrouwen in de Russen is te veel geschokt om thans met minder genoegen te kunnen nemen dan een dras tische vermindering der bewape ning van Rusland en zijn satelliet staten. Daar echter niemand ge looft, dat het Kremlin inwilliging van deze eis zelfs maar in over weging zou willen nemen, is de hoop op het welslagen der confe rentie zo goed als nihil. Men ziet natuurlijk wel in, dat een mislukking der conferentie ernstige gevolgen zal hebben. On getwijfeld zal Moskou onmiddel- neer de opbouw van de defensie in West-Europa nog niet voltooid is, maar Rusland naar alle waar schijnlijkheid over voldoende atoombommen zal beschikken om een onverhoedse aanval op het Amerikaanse militaire potentieel te kunnen wagen. Maar zelfs deze vooruitzichten kunnen Frankrijk, dat door het voorbeeld van de Amerikaanse krachtsinspanning vrijwel geheel van zijn défaitisme is genezen en bezig is zich met veel élan te herstellen tot een sterke en trotse mogendheid, niet afschrikken. Het weet, dat een krachtige houding het enige is, waar de Russen ontzag voor hebben. De successen tegen de Chinezen in Korea, de stabilise ring van de situatie in Indo-Chi- na onder de kundige leiding van generaal De Lattre de Tassigny en de aan duidelijkheid niets te wensen overlatende wijze, waar op de Amerikanen te kennen hebben gegeven, dat een aanval op Zuid-Slavië atoombommen oi Moskou zou betekenen, hebbe het Kremlin de voorbereidinge van acties tegen Indo-China e Tito, die voor deze maand ware voorzien, tijdelijk doen staken. Al heerst er omtrent de resul taten van de conferentie der Gro te Vier dus niet het geringste op timisme, ten aanzien van de alge mene ontwikkeling geeft rner zich zeker niet aan pessimism: over. De dienst Maatschappelijke lo-rg vnn het ministerie van Bin nenlandse Zaken, die belast is net de verzorging van repatrian ten, ziet zich door de komst van 3000 Ambonnese gezinnen (onge veer 12.000 personen) voor grote moeilijkheden geplaatst. Door de ontruiming en uitbreiding van een aantal woonoorden, o.a. Vught en Schattenberg, en de beschikbaarstelling van enkele Puw-kampen zal er weliswaar tegen 1 Mei a.s. woonruimte zijn voor 1500 Ambonnese gezinnen, maar voor de resterende 1500 is nog geen woonruimte gevonden. Deze woonruimte moet in ieder geval beschikbaar komen, des noods door vordering of door in richting van andere kampen. Sinds 1945 zijn ongeveer 200.000 gerepatrieerden uit Indonesië ons land binnengekomen. (57.000 emigranten verlieten ons land.) In het begin kon 25 °/o niet zelf een onderdak vinden. In de vol gende jaren was 50 a 60 °/o aan gewezen op de woonoorden. Op het ogenblik zijn er nog bijna Volgens een bericht van ^Lon don Press Service'' heeft het Ne derlandse legercommando planmsi om een brigade van OOO man vow oefeningen in West-Duitsland te legeren. De brigade zou bij het Britse bezettingsleger worden gevoegd en zou uit gewone dienstplichtigen bestaan. Bij informatie deelde dé leger- voorlichtingsdienst naar aanleiding van dit bericht het volgende mee. „Dit bericht is voorbarig. Uiter aard streeft de Nederlandse rege ring er naar, zo spoedig mogelijk ook een Nederlands aandee1 in de ter beschikking van generaal Eisen, hower staande troepen te leveren De' uitvoering is echter nog in een stadium van voorbereiding en over vorm en aantal is nog niets defi nitiefs beslist". Zoals bekend heeft generaal- majoor O somer, chef strijdkrach ten te velde, vorige week na af loop van de oefening „Unito" mee gedeeld, dat zijn chef-staf met Britse officieren voorbereidingen treft, voor gezamenlijke oefenin gen in de Britse zone. Volgens hem was de kans groot dat de Nederlanders nog dit jaar samen met de Britten in Duitsland in actie zullen komen". Volgens luitenant-gene. aal Ridg. way, bevelhebber van het Achtste' Amerikaanse leger, zijn de Ver bonden strijdkrachten thans in staat elke communistische stoot in nuo.den-Korea tegen te houden. ,,De toe'stand zou evenwel wor den gewijzigd, indien de Chinezen in de centrale sector al hun strijd- kiachten en bovendien nieuwe le gers in de strijd zouden werpen". MncArthur deelde nog méde, dat de Chinezen aan het centrale front vertragende gevechten leve ren,, terwijl zij intussen Chinese en opnieuw gevechtsklaar gemaakte Noordkoreaanse divisie^ uit de achterhoede naar voren verplaat sen. Troepen ter sterkte van een legerkorps bevinden zich ten N. Vrouwen kennen moeilijke dagen die met pijn worden doorworsteld. Wilt U die pijnen doen verdwijnen, neemt dan een Witte Kruispoeder. Het montert U op en een gezonde opgewektheid treedt in de plaats van pijnlijke lusteloosheid. O Poedersf0.90 p. dooi je 12st. Cachetsf0.90,, koker 12st. Tabl. f 1.75 24st. Tabl. f 0.90,, 12st. i1 a o'bekers n droPieten POEDERS-CACHETS-TABLETTEN (Adv.) lil industrie- en handelskringen doen hardnekkige geruchten de ronde, dat de subsidies op levens middelen zouden verdwijnen, al thans sterk zouden worden inge krompen. Reeds worden stijgingen van de consumentenprijzen van sui ker van 75 cent op een gulden per kilogram, van margarine van 37 op 60 tot 65 cent per half pond en van regeringsbrood" van 26 op 40 cent per 800 gram ge noemd. Deze geruchten worden ver sterkt door het bericht, dat de aflevering van suiker is stop gezet. Van officiële zijde werd op deze geruchten als commentaar ge geven, dat de aflevering van sui ker formeel onder controle van het bedrijfschap is gesteld om abnormale bestellingen te voor komen. Industrie en handel, al dus deze zegsman, kunnen dus gewoon hun gang gaan. Het maken van grote voorraden sui ker, waartoe neiging bestond, wordt door deze maatregel tegen gegaan. In bevoegde kring werd voorts gezegd, dat gemelde ge ruchten over prijsstijgingen voortkomen uit calculaties van industrie en handel. Men ver wacht daar verkleining of ophef fing van subsidies en noemt dan prijzen, die naar het inzicht dezer kringen zouden gelden, indien de subsidies geheel werden opge heven. Dergelijke calculaties, of moet men zeggen speculaties? wor den voor tal van andere levens middelen en veevoeder gemaakt. Met de meeste nadruk werd verklaard, dat niemand op het ogenblik kan zeggen, wat er zal gebeuren. Velen gaan bij hun redeneringen van het standpunt uit, dat de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt zodanig zijn gestegen, dat de in de begroting van het Landbouw-Egalisatie- fonds genoemde bedragen voor subsidies niet toereikend zullen zijn, waaruit wordt geconclu deerd, „dat de subsidies dan wel zullen verdwijnen." Een beslissing op deze punten ligt geheel bij de nog te vormen regering. Alle geruchten, die omtrent deze zaken rond gaan, hangen dan ook volkomen in de lucht, zodat men ze niet kan be vestigen of ontkennen. van het door de Verbondenen bedreigde Seoel. De communisten hebben ver klaard de Zuidkoreaanse hoofd stad tot hat uiterste te zullen verdedigen. Inmiddels wordt een grote macht, bestaande uit verscheidene leger korpsen, opgebouwd in de corri dor, die zich uitstrekt rondom de bergketen in midden.Korea en die het voornaamste bevoorradings- gebit'd der' communisten vormt. OPNIETTW r-HNESE BE SCHULDIGINGEN. De Noordelijken voeren verster. kingen aan naar hun verdedigings linie ten Z. van de 38-ste breedte graad. Luchtverkenners der V. N. heb ben in Noord-Korea zwaar verkeer waargenomen. Eén colonne omvat te zelfs 700 voertuigen. Bij An- toeng, de grensstad aan de Jaloe, steken voertuigen de rivier over en bewegen zich dan in Zuidelijke richting langs de Westkust. De Verbonden troelen ondervin den bij Hoengsong zware tegen stand. Ken groep Noordelijke soldaten heeft een aardige list toegepast om aan de aanvallen uit de lucht te ontkomen. Zjj werden door een Amerikaans vliegtuig c.m. me. 11a. palbommen bestookt. De soldata-a verlieten plotseling hun schuil plaatsen en deden alsof zij zich overgaven. De pioot, menende nat er troepen der V. N. in de 'murt waren aan wie de Noordelijken zich overgaven, hield onmiddellyk o,p met vuren doch zag JaUr, dat de soldaten in een bos vulchtten, waar hij bat Radio-Peking beschuldigt de Amerikanen er van, dat zij, toen zij stukken van Korea ten N. van de breedtegraad bezet hiel den daar 170,000 Noordkoreaan se burgers hebben vermoord Do uitzending geschiedde in liet Koreaans. Een correspondent van het Chinese nieuwsbureau ,,Nieuw- China'' had uit Korea gemeld, dat men in de laatste weken lijken had opgegraven. De Ame. rikanen hadden in December ongeveer 10O.C00 burgers van het bruggenhoofd van Hoengnam weggevoerd. Volgens de radio waren de meesten van hen doodgevroren of verhongerd. TSJAPJONG VEROVERD. Het Achtste' Amerikaanse leger zet zijn opmars in de richting van de 38-ste breedtegraad voort, In sommige sectoren, werden vorderingen gemaakt van onge veer 1 km. De communisten voeren ver sterkingen aan cm het hoofd te kunnen bieden aan de van de 0.- kust oprukkende Verbonden troe pen. die hen met omsingeling be dreigen. I11 dit gebied bevindt de Zuid koreaanse „kapitooldivisie" zich het dichtst by de breedtegraad. Blijkens mededelingen van generaal Ridgway heeft de Amerikaanse Zevende divisie Tsjapjong veroverd. Tsjapjong ligt op de rechtervleugel van de centrale sector, 38 km ten Z. van de breedtegraad. ,.De Chinezen", aldus generaal Ridgway, „hebben voldoende tijd gehad om grote aantallen troepen in Zuid-Korea samen te trekken". Zij hebben troepen uit het gebied van Seoel in Oostelijke richting verplaatst. Verder deelde Ridgway nog mee, dat er g?en bewijs bestaat voor Russische deelneming aan de strijd in Korea. „De sleutel tot het behalen van de overwinning op het Ko reaanse strijdtoneel is gelegen in organisatie en meedogen loze achtervolging van de vij and", verklaarde hij. Lopen de aanvallen der Chine se militairen evenwel vast, dan nemen zij hun troepen terug om grotere verliezen te voorkomen. Dit hebben zij ook gedaan, toen midden Februari hun ten Z. van Hoengson te vroeg ingezette te genoffensief vastliep. 4000 gezinnen (ongeveer 18.000 personen) verdeeld over woon oorden (52) en hotels (500). De onderbrenging van gerepa trieerden in hotels en pensions werd aanvankelijk in Horeca- kringen met argusogen bezien. Men vreesde in die kringen, dat de vacantie-mogelijkheden van het publiek door het verblijf van de repatrianten in hotels en pen sions beperkt zouden worden en dat een belangrijke deviezenbron (buitenlandse toeristen op vacan- tie in Nederland) zou opdrogen. De dienst Maatschappelijke Zorg beschouwde de onderbren ging in hotels en pensions echter als een tijdelijke maatregel. In de contracten werd daarom het verblijf tot 1 Mei 1951 beperkt om de pensions en hotels voor het hoogseizoen vrij te maken. Dit zou ook zijn gebeurd, indien de Ambonnezen niet waren geko men. Hun komst heeft genood zaakt aan te dringen op verlen ging van het verblijf van de ge- repatrieerden na 1 Mei a.s. 75 °/o van de pensionhouders is hier toe bereid gebleken. Ondertussen is er door de ex tra-bouwvolume-regeling voor 1500 gezinnen, woonachtig in woonoorden, hotels en pensions, tegen 1 Mei a.s. onderdak gevon den in een aantal gemeenten. De opengevallen plaatsen wor den aangevuld met gezinnen, die thans nog in woonoorden ver blijven. Om ruimte te make -'oor de Ambonnezen zullen n alle woonoorden omstreeks 1 Mc a.s. ontruimd moeten zijn. D Schattenberg zal reeds op 2 Maart leeg zijn om de eerste groep Ambonnezen te ontvangen, DE VLUCHTELINGEN. Het Zuidkoreaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de boeren, die met hun gezin naar de streek van Poesan en Taegoe zijn gevlucht, toegestaan naar hun woonsteden terug te keren, voorzover deze gelegen zijn ten Zuiden van de lijn Osan-Tsjoeng- Oersin. NIEUWE CHINESE MOBI LISATIE Volgens een te Hongkong ver schijnend blad zijn de Chinese communisten nieuwe manschap pen ,aan het mobiliseren voor de strijd in Korea. Er is besloten 250.000 kernge zonde jongeren van fabrieken en scholen op te roepen voor mili taire scholing. In Zuid en Midden-China wer den 500.000 boeren in het leger opgenomen en alle beschikbare artsen en verpleegsters werden voor de dienst in Korea gewor ven. HET NEDERL. AANVULLINGS DETACHEMENT. De samenstelling van het an- vullings- en aflossings-detache- ment voor het Nederlands deta- die rond die datum in Nederland zal arriveren. De ontruiming van deze woon oorden is een delicate taak. In vele gevallen beginnen de gere patrieerden juist aan de omge ving te wennen. Zij hebben soms werk gevonden en hun kin deren gaan in een naburige ge meente school. Thans staan zij wederom voor een verhuizing. De komst van de Ambonnezen werpt behalve huisvestingspro blemen ook de vraag op, wat er verder met hen in Nederland zal geschieden. In kringen, die in nauw contact staan met de dienst Maatschappelijke Zorg, wees men ons er op, dat het verblijf van de Ambonnezen door de Nederland se regering en door hen zelf wordt beschouwd als een tijdelijk verblijf. Zodra de politieke si tuatie in Indonesië meer gestabi liseerd zal zijn, zal het grootste deel van de Ambonnezen willen terugkeren. Daarom worden er geen maatregelen voorbereid, die het opgaan van de Ambonnezen in de Nederlandse samenleving kunnen bevorderen. De enige uit zondering hierop is een Maleis- Nederlands leerboekje, dat hen in staat moet stellen zich eniger mate verstaanbaar te maken. Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende V—z.) chement in Korea is thans zover gevorderd, dat op 8 Maart een vliegtuig vertrekt met een 20-tal officieren, onderofficieren en sol daten, bedoeld als eerste aanvul ling voor het detachement. Onder degenen, die per vliegtuig reizen, zal zich ook bevinden Ds. Meer burg, de vervanger v .n wijlen Ds. Timens. Voorts is bij 't corps commandotroepen te Roosendaal een detachement van circa 200 vrijwilligers ingedeeld, dat na een aanvullende opleiding op 19 dezer per schip naar Korea zal vertrek ken. Na de vorming van dit de tachement "zal worden voortge gaan met het aannemen van vrij willigers. zulks in verband met het feit, dat de vrijwilligers, die zich thans in Koera bevinden, een verbintenis hebben aangegaan voor de duur van één jaar. om welke reden omstreeks October 1951 allen, die naar Nederland wensen terug te keren, dienen te zijn vervangen. Zoals reeds eer der is bekend gemaakt, .kunnen zich voor dit r f lossingsdetache ment ook melden degenen, die nog nimmer werkelijke dienst hebben verricht. Vóór hun uit zending zullen zij een militaire opleiding ontvangen. Deze ingrypende wijziging wordt beschouwd als een vertraagde stap, die eigenlijk reeds door de ontwikkeling is achterhaald. Men acht in Bonn het tijdstip geen^vat" jnecr 'ojT'hea "e^on?en met het statuut als geheel en als beginsel te breken. De Duitse regering krijgt de gelegenheid een eigen wetgeving op te bouwen ter vervanging van een aantal geallieerde wetten. Wanneer deze onderbouw is ge schapen, kan naar geallieerde op vatting de volgende stap naar Duitslands volledige souveJreiniteit worden ondernomen. De verwezenlijking van de thans toegestane verzachting zal wel enige tijd vorderen. Het ligt niet in de bedoeling terstond met een ministerie' van Buitenlandse Zaken voor den dag te komen. Daarmee wordt ook de in de re geringscoalitie zo fel omstreden vraag, wie minister van Buiten landse Zaken moet worden, ver schoven. Tot dusverre heeft kanselier Adenauer nog geen neiging ge toond het buitenlandse bewind uit eigen handen te geven en men neemt aan, dat hy dit standpunt ook in de toekomst zal handhaven. De belangstelling voor de' wyzi- ging wordt overschaduwd door de conferentie te Parijs. Dit temeer, daar de eerste berichten uit Parijs er op wijzen, dat van de Ameri kaanse delegatie' ter conferentie '11 meer tegemoetkomende houding kan worden verwacht dan aanvan kelijk werd aangenomen. Deze berichten stemmen over een rnet hetgeen in Amerikaanse kringen in Frankfort verluidt. Hier meent men,, dat een ver eniging en ontruiming van Duits, land niet behoeft te betekenen, dat de Amerikanen geheel Europa zouden vCrlaten. Amerika heeft geen belang bij een verenigd ei. machteloos Duitsland. Het zou daarom, zolang geer. overeenstemming over beperking der bewapening kan worden ver- kregen, aan de Westelijke Duits» grens met het geweer aan de voet moeten blijven staan- Deze op vatting staat tegenover de door dc Westduitse kanselier uitgesproken overtuiging, dat een neutralisering van Duitsland grote gevaren zou scheppen, daar zy de aftocht dt'r Amerikaanse troepen uit Europa zou betekenen. Het wordt in Fiankfort niet uitgesloten geacht, dat de Amerikanen in dit stadium het moeilijke punt der Oostduitse grens niet zullen aansnyden, daar dit de kans op een werkelijk over leg sterk zou verminderen. In Duitse commentaren komt de vrees tot uiting, dat de geallieer den te eniger tijd zullen besluiten tot een accoord op Duitse kosten „met Duitsland als offerlam" dus. In dit verband wordt herinnerd aan Adenauers verklaring dat Bonn de besluiten slechts zal er kennen, als zij met het Duitse ba- lang overeenstemmen. Over de vraag of een neutralise ring van Duitsland een Duits be lang zou zijn, blijven de meningen verdeeld, zoals de president van Adenauers partij gisteren nog eens tnet leedwezen heeft opgemerkt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Vrij veel bewolking. Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar, hoofdzake lijk in het Westen des lands, eni ge lichte regen of motregen. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuidoost. Over het alge meen iets lagere middagtempera- turen dan gisteren. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN. MAART. 2.13 2.35 2.48 3.10 3.28 3.50 3.38 4.— ZON Mrt. 7 8 9 10 op 7.15 7.13 7.10 7.08 onder 18.29 18.30 18.32 18.34 MAAN op 7.14 7.25 7.35 7.46 onder 18.11 19.32 20.30 22.07

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1