van Opnieuw opschorting afgifte Rijksgoedkeuringen MOORDEN OP JAVA DE MELKPRIJS Australische regering Quy Mollet kabinetsformateur De „Matthaus in de Basiliek te Hulst aanvaardt noodbevoegdheden DE ZWARTE VLEK Agrarisch rapport Sectie ontwikkeling De minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting heeft opnieuw de afgifte van rijksgoedkeuringen voor woningbouw opgeschort. Dit besluit geldt met ingang van 5 Maart. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor: 1. Woningwetwoningen, waarvoor door de centrale directie van de wederopbouw en volkshuisvesting reeds een schriftelijke toestemming tot gunning is gegeven. 2. Woningen, te bouwen met toepassing van de premieregeling woningbouw 1950 waarvoor reeds schriftelijk een premie is toegezegd. 3. Woningen, te financieren op basis van de wet op de materiële oorlogsschade. Tsjechische ambassadeui in India verdwenen Tot Distributiegoed verklaard Brits schip vergaan Verklaring van Nehroe DE REGERING HOUDT VAST AAN DE GARANTIEPRIJS DER MELK VAN 17i/2 CENT DE FRANSE METHODEN IN 7, MAROKKO DE FRANSE KABINETSCRISIS EISENHOWER STELT ZIJN KEUZE NOG UIT Amerika beschuldig! volkomen geruisloze vering Nieuwe hevige uitbarsting van de vulkaan Lamington 'tG. ZLLLAND De Tsjechoslowaakse ambassa deur te New Delhi Dr. Kratochvil, heeft Zondagochtend de ambassa de verlaten zonder de leden van zijn staf daarvan mededeling te doen. Dr. Kratochvil die voor bespre kingen naar Praag ontboden was, is spoorloos verdwenen. ACETON, ZWAVEL EN NATRH'MHYDROSIJLFIET Blijkens een publicatie in de Nederlandse Staatscourant van Maandag zijn Aceton zwavel en natriu mhydrosulf iet met ingang ran heden tot distributiegoed vei- klaard. Tot deze maatregel werd beslo ten in verband met de onzekere _„0_j-_ aanvoersmogelijkheden van deze gewerkt. Vandaar dat reeds eerder 6 - de afgifte van nieuwe njksgoed- keuringen tijdelijk we.d stopgezet. Dit heeft eehter nog niet voldoende verplichting gegeven. Nadat per 1 Februari de bouwstop werd op geheven, stroomden opnieuw aan vragen om rijksgoedkeuring bin- Een en ander is vastgelegd in ?en richtlijn krachtens artikel 17: le lid van de wederopbouwwet. Tevens zullen met ingang van 5 Maart 1951 bij het ministerie van Wedeiopbouw en Volkshuisves ting geen verzoeken tot financie ring van woningen op grond van de woningwet en de premierege ling woningbouw 1950 meer m behandeling worden genomen. De reeds bij de diiecties van dc wederopbouw en de volkshuisves ting ingediende financiering- voorstellen zullen, voorzover schrif. telijk geen toestemming tot gun ning, resp. toezegging van sen premie heeft plaats gehad van bovengenoemde datum af niet af gehandeld worden. De financieringsvoorstellen op basis van de wet op de materiële oorlogsschaden zullen op normale wijze in behandeling worden ge nomen. Reeds enige tijd is de bouwsec tor belast met een zo gvoot aantal woningen in uitvoering, dat prijs stijging er door in de hand wordt nen waarvoor de plannen inmid dels waren voorbereid. Deze aan vragen moesten worden ingewil- ugu. Teneinde te voorkomen, dat chans het aantal in uitvoering zijnde woningen stijgt, boven het geen verantwoo.d is, is de deur .veer enige tijd gesloten. De thans getroffen maatregel gaat iets verder dan zijn vooi gan ger, want nu zal ook de behande ling van aanvragen voor premie of bijdrage van rijkswege enige tijd stil liggen. De woningproductie zal van deze maatregel geen nadelige in vloed ondervinden. Integendeel, de strekking is juist te voorkomen, dat de woningproductie nadeel on dervindt van een overbelasting van de markt. Het 1753 ton metende Britse toomschip „Solidarity" is Zon dagochtend voor de westkust /an Noorwegen gezonken. Acht leden van de bemanning werden door r ddingboten uit Aalesund opgepikt. Zestien andere opva renden slaagden er in de kust in sloepen te bereiken. De eerste minister van India, Nehroe, verklaarde Zondag in een rede te Bombay, dat hij zijn functie zou neerleggen indien hij er overtuigd van zou zijn, dat zijn regering een slechte buiten landse politiek voerde. „Hoewel ei fouten gemaakt zijn, ben ik er zeker van, dat onze successen zwaarder wegen dan onze neder lagen. Daarom ben ik ook aange bleven." Nehroe deed een beroep op alle partijen, behalve de communisti sche, samen te werken. Het was niet meer mogelijk met de com munisten samen te werken, daar zij een „niet-verklaarde oorlog" tegen de regering begonnen wa ren. De Nederlandse planters Pfef- verzette. Hij werd zwaar gewond - in het centraal burgerziekenhuis opgenomen. Aan de grote weg van Padela- rang naar Tjiandpur hebben be woners van de dessa Gantungan Zondagmorgen een onbeheerde jeep aangetroffen, waarvan de voorruit met een kogelgat door boord was. In de greppel daar naast vonden zij het lijk van een Europeaan. Het slachtoffer bleek J. Geerling, van een rubberon derneming bij Bandjat te zijn, die met vacantie in Baidung verbleef. De aanslag geschiedde, toen hij op weg was naar de theeondememing „Randjaman- dala" voor het bijwonen van een demonstratie van mechanische landbouwwerktuigen. Het slacht offer laat een vrouw en zes kin deren achter. Dr Van Ameide, die in Modjo kerto zijn praktijk heeft, doch in Surabaja woont, werd Dinsdag langs de kant van de weg in zijn ferkorn en Smits zijn Vrijdag nacht op de rubberonderneming „Soemberwoeloe" in het regent schap Lumadjang in Oost-Java door een roofbende beschoten. Zij werden naar buiten gelokt met de mededeling, dat er dieven in de rubbertuinen waren. Een maal buiten gekomen vroegen onbekende rovers de planters om geld. Toen deze meedeelden geen geld te hebben, opende men het vuur. Pfefferkom werd onmid dellijk gedood. Smits werd ern stig gewond naar het Katholiek ziekenhuis te Surabaja overge bracht. Een staf van de onderneming „Serpong" in het gebied van Tangerang deelt mede, dat W. J. Wessel door een onbekende werd neergeschoten, toen hij op zijn liets met 20.000 rupiah op weg was om uitbetalingen te verrich ten. Dr. van Ameide, die vorige Gezien het feit, dat het slacht offer niet beroofd is, tast men omtrent het motief van de daders nog volkomen in het duister. In Indonesische bestuurskringen toonde men zich zeer ontsteld over deze aanslag op dokter Van Ameide, die behalve in Surabaja ook onder de bevolking van Mod- jokerto een zeer goede naam had. De echtgenote en kinderen van de heer Van Ameide bevinden zich in Nederland. week Dinsdag het slachtoffer aut0 aangetroffen met schotwon chemische producten. Alhoewel het voorshands niet in de bedoeling ligt deze iproducten stringent te distribueren, wil men door enquete:ing een inzicht ver kregen in zake de positie van deze producten. Naar aanleiding van de monde linge vragen over de basis melk prijs, gesteld door het lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal de heer Droesen op 23 Janu ari j.l. heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening aan de voorzitter van de Tweede Kamer een uiteenzet ting gezonden. Na er op gewezen te hebben, dat de argumenten, die door de Stichting voor de Landbouw naar voren werden gebracht voor de door haar gewenste handhaving van de melkprijs op 18 cent door de ministerraad niet konden wor den aanvaard, zegt de minister, De Australische regering heeft Maandag de „crimes act" gepro clameerd, krachtens welke zij uit gebreide bevoegdheden ontvangt om maatregelen te nemen tegen de weigering van de havenarbei ders om overwerk te verrichten. De minister van Arbeid, Holt, die dit Zondag bekendmaakte, ve.klaarde eehter, dat de reg&rmg ach zou beraden over de moge lijkheid om nog niet onmiddellijk gebruik te maken van deze be- voegdiieden ten, einde het vak vei- bond gelegenheid te geven zijn houding nader te bepalen- De crimes act" verbiedt sta kingen'op straffe van gevangenis. In de proclamatie wordt verklaard dat de staking der havenarbeiders «en noodtoestand in Australië heeft geschapen, waardoor de handel tussen de Australische sta ten onderling en het handelsver keer tussen Australië en het bui tenland met ontwrichting wordt bedreigd. Zaterdag zijn ruim 5000 haven- arbeide.s van Sydney en de mijn- werkers van 23 mijnen in Nieuw- stelde prijs. Het gaat immers in wezen om het „redelijk bestaan", derhalve het inkomen van de veehouder. Hij zou het, zo zegt de minister, dan ook gelukkiger hebben ge vonden, indien het Landbouw- Economisch Instituut in dit rap port was uitgegaan van een hoge re poductie en de meerdere kos ten, welke daarmede gepaard zouden moeten gaan, had inge calculeerd. Gezien het karakter van de onderhavige garantieprijs meent de overheid het niet met haar verantwoordelijkheid tegenover de overige bevolkingsgroepen in overeenstemming te kunnen bren- vast te stellen. Van gezaghebbende zijde werd Maandag te Sydney vernomen dat de Australische regering de havenarbeiders tot 8 Maart de tijd zal geven om hun houd'ng te her zien, alvorens gebruik te makten van de haar toegekende noodtoe- ,-oegdheden. Ministers deelden Maandag mee dat het personeel van de Austra lische wee;macht gereed staat om, in geval van een: algemene sta king der havenarbeiders, het werk in de havens ter hand te nemen. dat hij uit het kostprijs-rapport gen deze prijs op een hoger niveau van het L. E. I. niet de overtui ging heeft gekregen, dat dit In stituut het juiste verband tussen kosten en opbrengsten heeft ge vonden. De raming van de melk productie, zoals die door het Landbouw Economisch Instituut wordt gedaan, acht hij nog steeds aan de voorzichtige kant. Daarnaast wijst hij er op, dat' bij een hogere melkproductie, ook al gaat deze gepaard met hogere kosten, in zodanige mate dat de kostprijs per liter gehjkblijft, het inkomen van de veehouder eveneens groter zal zijn. De absolute hoogte van de geraamde melkproductie blijft daarom uitermate belangrijk voor de beoordeling van de vastge- werd van een moordaanslag tus sen Modjokerto en Surabaja, ver keert nog steeds in levensgevaar. Zaterdag heeft de specialist Lenshoek, die op Vrijdag in In donesië was aangekomen, een hersenoperatie verricht. Deze operatie is geslaagd, maar de toestand van dr. Van Ameide is nog zorgwekkend. De Nederlander Loring te Su rabaja werd door fietsendieven in de rug geschoten, toen hij zich AMERIKAAN VERMOORD TE DJAKARTA. De heer Michael Jones, een 85- jarig Amerikaans employé van de Standard Vacuum Oil Cy, is gister aan de haven van Djakarta door messteken gedood door een ontslagen Indonesische werkne mer by die maatschappij. Naar vermoed wordt, koesterde deze een persoonlijke wrok jegens de vermoorde. De heer Jones, die hoofdinge nieur voor West-Java bij zijn maatschappij was, laat een vrouw achter, die dezer dagen -de ge boorte van een kind verwacht. De moord geschiedde op 't em placement der maatschappij bij de haven te Tandjong Priok. den in het hoofd en in de borst. De Egyptische Kamer ran Al gevaardigden heeft unaniem dt Franse „methoden van wreed heid" in Arabisch Marokko ver oordeeld. De Kamer gaf haar volledige steun aan ,,de sultan, de leiders van de Istiqlal en het dappere volk van Marokko In hun strijd voor vrijheid en on afhankelijkheid". De Franse socialistische leider Guy Mollet heeft zich bereid ver klaard de formatie van de rege ring op zich te nemen. Mollet zal zich vandaag aan de Kamer voor stellen. Hij zal dan 311 stemmen moeten verwerven om de op dracht te verkrijgen. De nationale raad der socialis tische partij heeft Guy Mollet, die secretaris-generaal van de partij is, met 2.600 tegen 700 stemmen gemachtigd het aanbod van de president der republiek te aan vaarden. Mollet is thans 43 jaar, Zaterdag ontving hij een infor matieve opdracht. De meerderheid is van oordeel, Generaal Dwight Eisenhower heeft de keuze van de personen die het bevel zullen voeren over zijn Europese strijdkrachten van het Atlantisch Pact, wederom een week uitgesteld, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Londen vernomen. Naar verluidt wil Eisenhower een keuze doen, die zowel aanvaardbaar is voor de Engelse conservatieven, die bij monde van Churchill bezwaar ■ncfivviM i II1UI1UC vau Zuid-W ales in staking gegaan ais maakten tegen een Amerikaanse -Otest tisgen het gevangen zet ten van de assistent-secretaris generaal v?n de unie van Austra lische havenarbeiders Roach, m-t- r-:en geschiedde omdat hij ge ringschatting voor een Aust.a- tiseh gerechtshof" aan de dag had "^Gtesd- jjg regering waarschuwde dat lij de anti-stakingswetten zou toe passen, indien de stakers het werk Maandag niet zouden hervatten. Als gevolg van de wfcg'/nng ikM' havenarbeiders om overwer te verrichten, werd Zondag op i in de haven van Sydney liggende schepen niet -gewerkt. De weigering der Australische havenarbeiders om ovei'we, ie verrichten vindt haar o-rzaak n. Roman het afwijzen van hun eisen tot loonsverhoging. door NIEK VAN DER ZWAAN. (Nadruk verboden) De sub-commissie van de Ame rikaanse Senaat voor de militaire voorbereiding heeft een verklaring gepublicee.d, waarin zij verschil lende buitenlandse maatschappijen die tin produceren, vooral in En geland Nederland, België en Bo livia er van beschuldigd, dat zij de belastingplichtige Amerikaan schade berokkenen door de Ameri kaanse regering te dwingen dit voor de bewapening onmisbare product tegen hoge prijs te kopen Aan de regering is voorgesteld de tinaankopen te verminderen zolang geen overeenkomst is ge sloten tussen de bet.ukken rege ringen over de prijs van dit me taal. De prijs van het tin is sedert het begin "an de oorlog in Korea met meer dan 150 procent geste gen. In niet minder dan drie onzer Zeeuwse plaatsen wordt in deze lij densweken de „Matthaus Passion uitgevoerd, hetgeen voor onze dun bevolkte provincie relatief als een unicum mag worden beschouwd. De aard dezer uitvoeringen loopt nogal uiteen, doordat de ececutan- ten en vooral de solisten met alle van hetzelfde gehalte zijn, terwijl ook de opvattingen der dirigenten sterk afwijken. Zo vernemen we o.a. dat Piet van Egmond, die de drie voorgaande opvoeringen te Hulst de dirigeerstaf heeft ge zwaaid te Axel 'n Nederlandse be werking van de tekst ten gehore zal doen brengen. Het is zeker, dat dit in de ogen of beter in de oren van ken ners geen genade kan vinden En dat is ook voor de leek be grijpelijk, wanneer men kennis draagt van het feit, dat Bach s mu ziek het wQord volgt tot in de fijn ste nuances. Want weinig componisten heb ben als Baeli de kunst verstaan Dure z.g. „absolute" muziek te schrijven, die de instrumenten op het lijf is gegoten en toch dienst baar is gemaakt aan het gestelde ^Dit is voornamelijk het geval in het van milde menselijkheid getui gende „Matthaus"-Evangelie dat in het contrast moet zijn. met de minder bekende Johannes-Passie dat Mollet vandaag het vertrou wensvotum zal winnen, doch dat hij niet het vertrouwen zal weten te winnen met zijn nieuwe rege ring ,,zo hij er inderdaad in slaagt een regering te vormen". Volgens Mollet heerst er overeenstem ming tussen de partijen wat zijn economisch en sociaal program betreft met inbegrip voor voorge stelde subsidies op kolen, kran tenpapier en kunstmest met daar mede gepaard gaande nieuwe be lastingen op luxe-artikelen. De radicalen hebben echter te verstaan gegeven, dat zij het niet met het program eens zijn. De M.R.P. heeft Mollet doen weten, dat zij het niet met zijn voorstel eens is om de kwestie van de verkiezingen geheel aan het parlement over te laten. Twee premiers hebben in het verleden niet de toestemming tot het vormen van een nieuwe re gering ontvangen: Georges Bi- l dault, in December 1946, en de overleden socialist Blum, in No vember 1947. Jules Moch, thans minister van Defensie, kreeg het vertrouwen als formateur wel, werk verloren. De menselijkheid en tederheid vereisen de grootst mogelijke zelfbeheersing en Bach schiep met dit recitatief een over- verlI.UUVVCI1 CTla ieT^renndieGrane^tVmVnsdfkt doch kon geen regering tot stand de Labour- admiraal regering voor (Adv.) (het symDooi van Matthaus is de engel, van Johannes de adelaar). En zo trokken wij dan de Hul st er se St. Willebrord binnen om andermaal in dit accoustiek-njke Godshuis te genieten van dit be roemde scheppingswerk van een begenadigd meester. Met vernieuwde verwachting, nu daar een andere dirigent nog wel van Zeeuwsen bloede nu grootse meesterwerk zou leiden. Voor de zoveelste maal werden wij getroffen door de voorbeeldige organisatie, die het majestueuze in terieur geruisloos deed vullen, zo dat de sfeer reeds vóór-voelbaar scheen. Men is te Hulst gewoon de ver zorging en voorbereiding groot aan te pakken en de eerbiedwaardige r;i van eerste rangs-solisten bood ons Zondag een bezetüng zoals nimmer tevoren in onze provincie was daai gesteld en zelden zelfs in de grote steden op het concert podium verschijnen Was het wonder, dat de belang stelling op deze mooie Maartse Zondag groot was, tot ui. het hartje van Noord-Brabant, en uit alle streken van België toe. De Weense heldentenor van de staatsopera Richard Holm was ver hinderd de recitatief-party van de Evangelist te vertolken, doch de dirigent was zo fortuinlijk geweest in diens plaats de bekende Neder landse tenor Peter Offermans te kunnen engageren. Deze partij be hoort tot de grootste wonderen van de M. P.", omdat Bach in zijn overwegend polyfonische schep ping daarmede een liturgisch dra ma zonder weerga heeft vervol maakt. Ingewijden verzekeren zelfs, dat de rol van „Evangelist beslissend is; want indien deze de juiste toon niet vindt en te dr01?5: tisch of te lyrisch wordt, is het De deskundige van de Australi ache regering op het gebied van vulkanen, Taylor, heeft meegedeeld 4at Maandagochtend vroeg de tot nu toe hevigste uitbarsting van de vulkaan Lamington, heeft plaats gevonden. Hij zeide voorts van mening te zijn dat deze uitbarsting geen slachtoffers heeft veroorzaakt in tegenstelling tot vorige, toen dui zenden inheemsen en veel blanken om het leven kwamen. Na de vorige uitbarsting van de radkaan die men als uitgedoofd beschouwde is een gebied er om heen, met een straal van 16 km ontruimd. Als gevolg van de wolken vul kanische stof, die Maandag door de Lamington werden Uitgeworpen werd de zon in de omgeving ver duisterd. 16) Wijnandse betaalde zijn reke ning, gaf een vorstelijke fooi en betoogde, dat hij gedurende deze veken uitstekend verzorgd was. Daarna ging hij, gevolgd door jen bediende, met zijn twee kof- fers naar beneden. In de hall stond inderdaad Daan op hem te wachten. Toen deze zijn nieuwe huisgenoot zag, kwam er een glimlach over zijn jongensachtig gezicht. Hij nam de koffers over en vroeg enigszins verwonderd „Hebt U niet meer bagage bij U?" „Nee," antwoordde Wijnandse, „aan wat hierin zit, heb ik meer dan genoeg." ,,0,antwoordde de jongen, jnigszins verlegen. „Ik had er al ip gjrekend, dat U veel meer :ou hebben, ziet U?" Intussen waren ze buiten ge komen en tot Wijnandse's stom me verbazing zag hij voor het iotel een grote handwagen staan, jaan las z'n ontsteltenis van zijn ezicht en verontschuldigde zich logmaals: ,.Ik dacht dat U wel zeel boeken en zo zou hebben." Toen schoot Wijnandse in een gulle lach. „Die Daan!" riep hij lit. Het mankeert er maar aan, lat je met een verhuiswagen ge komen bent." De jongen kreeg een kieur, maar zette de beide koffers op :ijn wagen, waarna hij het voer tuig in de richting van de Singel luwde. Wijnandse liep er ge amuseerd naast. „Toch vind ik het aardig van je Daan, dat je daarmee rekening ïebt gehouden. Ik heb echter al leen maar wat kleren en een paar boeken bij me. Op het kan toor heb ik ook nog wat bezit tingen, maar die kunnen daar /ustig blijven. Ik ben maar een lenzame vrijgezel, jongen/ „Maar U zult het bij ons wat gezellig hebben," verzekerde hij met vuur. In de woning aangekomen werd nog eens hartelijk gelachen om Daan met z'n handwagen met de twee koffers. Mevrouw De Rooy /ertederd, streek haar zoon over zijn borstelige haardos en verze kerde hem, dat het helemaal zo dwaas niet was. Een gezellig ingericht vertrek je, niet groot, maar ruim genoeg voor een vrijgezel, was zijn ka mer. Er stond een eenvoudig ledikant in de hoek bij het raam an in het midden een tafel met een paar crapeauds. Voorts een grote hangkast, een wastafel en een paar gezellige schemerlam pen, terwijl aan de want, boven zijn bed, een modem boeken kastje hing. Aan de andere wand een ingelijste gravure en op zijn nachtkastje een wekkerklokje. Wijnandse knikte tevreden, toen hij alles rustig had opgenomen. Op de vloer lag een eenvoudig, doch artistiek kleed en over de tafel een lopertje. Door het raam zag hij het brede Singelwater en ie straat voor de woning. „Ik hoop, dat de kamer naar Uw zin zal zijn," sprak mevrouw Je Rooy tenslotte, vol verwach ting. „Het is meer, dan ik had dur ven denken, mevrouw. Ik denk wel, dat ik me hier spoedig thuis zal voelen."1 „Aan ons zal het niet liggen: mijnheer Wijnandse," zei ze op hartelijke toon. „Indien U wilt, kunt U beneden, bij ons aan ta fel eten. Maar als U daartegen bezwaar hebt, willen wij het op Uw kamer brengen.' Wijnandse weerde dit laatste beslist af. „Integendeel, mevrouw ik zal het prettig vinden, als ik als huisgenoot in Uw midden word opgenomen. En dan zal ik aan U graag, net als alle anderen, de tafel in de hulskamer aan zitten," Ze loosde een zucht van ver lichting. „Wij zullen het als een eer beschouwen U in ons midden op te nemen. Over een paar mi nuten is er thee, dan zal ik waarschuwen." „Fijn." Toen de vrouw ver trokken was, opende hij zijn kof fers en deed de inhoud in de kast, terwijl hij de enkele boe ken, die hij bij zich had, m het ekje zette. Daarna ging hij in een der crapeauds zitten en rookte een sigaret, waarna hij nog eens de kamer rond keek. Het leek hem hier wel. Hier was tenminste weer de hand van een zorgzame vrouw merkbaar. Er werd geklopt. „Binnen," zei hij, verwachtend naar de deur kijkend. De jongste dochter trad bin nen, guitig lachend. „Welkom in Huize De Rooy zei ze plechtig. „Ik stoor toch niet? Hoe lijkt U de kamer? We vinden het allemaal fijn, dat U bij ons bent. Echt fijn. Vindt U de kamer prettig?" vroeg ze nog- JTXcLctls Hij knikte bevestigend en druk te zijn sigaret uit in de grote ko peren asbak. „Prima," verzekerde hij eer lijk; „boven alle verwachtingen." (Wordt vervolgd). Dramatisch staat dit recitatief zo hoog en is het zo volmaakt, dat men het als uitdrukking van het heilige kan beschouwen. Met recht waren wu dus tot nieuwsgierigheid geprikkeld, hoe wel w)j als leken ons nog steeds het meest voelen aangetrok ken tot de begin-, slot en andere koren en koralen en met te ver geten de mooie aria's. En de namen van Med Naberman (sopraan), Annie Woud (alt), Wim Ravelli (bas; Frank Berga (tenor), Jan van der Ree (bas) en Mannus Flipse (clavecimbel) spraken vol doende tot de muziekminnaars, ook in onze streken. Hierover breed uitweiden is niet mogelijk. Nog altyd spreekt het aanvangskoor, het „Komt, ihr Töchter helft nur klagen met zo vele andere het meest tot onae ziel en de climax wordt bereikt bij het slotkoor „Wir setzen uns mit Tra nen nieder". Daar tussenin bevindt zich een onuitputteiyke bron van klanken schoonheid, die men in geen enkel ander werk in zulke mate aantreft. We noemen b.v. het „Sind Blitze, sind Donner in Wolken verschwun- den" en het koraal „O Mensch, waarmede het eerste deel wordt besloten. Hierbij treurt alles, de natuur incluis en de smart van de duetterende stemmen begeleidt Jezus op de weg der gevangen- ^Ook in het tweede deel volgt het ene ontroerende moment op het andere. Wh vergezellen Jezus op zyn ïydensgang. De menselijke spot slaat en striemt horen in de verklanking tranen en bloed druppelen en de geselslagen Hem kastyden. Maar ook de smart uit zich in de enig mooie bijna hemelse alt-solo „Erbarm es Gott en de koraalzang „O Haupt voll Blut und Wunden". Onbeschryfe- ïyk mooi Is de slotphase. Als een zomerwindje suizen de violen en al serener wordt de stem ming. De bas van het koor zingt het graflied, nobel en klaar. Het einde komt met een aandoenlijke plechtigheid. Zy, die Jezus liefh den, treden naar voren b«het ver zegelde graf. Maar het geloofsver trouwen voert by Bachs brengen. Hetzelfde is geschied met René Mayer, de huidige ra dicale minister van Justitie, en wel in October 1949. Twee kabinetten na de oorlog hadden slechts een levensduur van twee of drie dagen. Het eer ste was gevormd door de huidige minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, bleef in September 1948 slechts twee dagen aan en het tweede was dat van Queuille, dat in Juli 1950 slechts drie dagen aanbleef. Het nieuwe kabinet zal het veertiende na de oorlog zijn. muziek altyd de boventoon ie majestueuze rust Gods dio ons doet voelen, dat de harde werkelijk leid niet zwicht voor senUme maar een rots van kracht is. 7n waren wij dan ten vierden male getuige van dit aangrijpende onsterfelijke meesterwerk, dat meer boeit en als een ere- spreekt van de Het einde is en immer eeuwige''waardenr'gelegen in de Kunst. VERLOOFD PAAR VERDRONKEN. Naar eerst thans bekend is ge worden. is Vrijdagavond te Em mer-Erf Scheidenveen een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd dat aan een verloofd paar het leven heeft gekost. De 28-jarige H. W. B uit Zwartemeer en zijn ver loofde H. N. uit Oudeschans fietsten langs het kanaal A te Emmer-Erf Scheidenveen. Op tot nu toe onverklaarbare wijze zijn B. en zijn meisje te water ge raakt en verdronken. De stoffe lijke resten zijn door de politie geborgen. Het rijwiel van het meisje lag te water, de fiets van B. op de berm van de weg. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultsreel werk deed ons het agrarisch rapport toekomen der „Sectie ontwikkeling Zeeland". Binnen het kader van de vordering ontwikkeling Zeeland heeft de agrarische commissie een deel der te behandelen pro blemen voor haar rekening ge nomen. Achtereenvolgen» worden be handeld: „Arbeidskrachten in de landbouw"; „Trek naar de sUd Emigratie; Industiralisatie, Land aanwinning; Scholing van land arbeiders"; Woningtoestanden; Waterleiding; Electrificatie; Vis- scrü enz» Het boekje, dat verlucht Is met enkele mooie en heldere foto's, bevat een schat van gegevens en feitenmateriaal. Wij kunnen ken nisneming van de inhoud dan ook ten zeerste aanbevelen. De agrarische commissie was als volgt samengesteld: Ir. M. A. Geuze te Poortvliet, voorzitter; leden: J- C. Corver, directeur gewestelijk arbeidsbu reau; J. M. Mullie te Kortgene; C de Putter, voorzitter C.B.T.B. te Axel; Drs. M. C. Verburg, dir. E.T.I, te Middelburg en A. C. Willemsen, burgemeester van IersGkG Van de arbeidersorganisaties zijn de heren A. Lukaart. A. Vin gerling en G. J. van Unnik uit genodigd enige besprekingen over bepaalde onderwerpen bij te wonen. JOURNALIST IN KORRA OMGEKOMEN William Graham, oorlogscor respondent van de „New York Journal of Commerce" is bij een vliegtuigongeluk voor de Ko reaanse Westkust om het leven gekomen. Het vliegtuig steeg op van het Amerikaanse vliegkamp schip „Princetown" en kwam in het water terecht. Graham werd opgepikt doch overleed even later aan de opgelopen verwon - I dingen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2