DE KABINETSCRISIS Amerikaanse mariniers veroveren Hoengsong Abstracte wetten en harde feiten 'i De Franse Kabinetscrisis Treedt Bevin af? Posthume onderscheiding voor Overste Den Ouden Indonesië en kwestie-Kashmir Professor Romme heeft gisteren van de voorzitters, respectievelijk waarnemend-voorzitters, van de Tweede Kamerfracties der K. V. P., P. v. d. A., A. R., C. H. U. en V. V. D. schriftelijk mededeling ontvan gen dat zij, ieder na raadpleging van hun fracties, be reid zijn, om tot de bevordering van de tot standko- ming van een kabinet op de grondslag van het hun door de informateur voorgelegd ontwerp-program medewerking te verlenen, als hun door de informa teur is gevraagd, indien ook de samenstelling van het kabinet hun in 's lands belang voldoende bevredigend zal voorkomen. De Australische premier over de kansen op oorlog WEERSVERWACHTTMr HOOGWATER. Prins Bernhard bracht eendaags privé bezoek aan Londen Hoge raad verwerpt cassatie inzake Ambonnese militairen Bevorderingen bij de Koninklijke Marine Langs het front van Seoel naar Kangnoeng, aan de Oostkust van Korea, staan nog steeds 31 Noordelijke divisies opgesteld. De zware verliezen van de laatste tijd hadden het communistische defensieve poten tieel in de nabijheid van de 38ste breedtegraad niet aangetast. Ondanks technische successen van de troepen der V. N. gaven de Noordelijken niet gemakkelijk grond gebied prijs. Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen Het is geen geheim, dat men in Washington even ontsteld als verontwaardigd was, toen bleek, dat een aantal leden der Verenigde Naties zich bij de bepa ling van hun houding tegenover China meer lieten leiden door vrees voor de machtige agressor dan door de bepalingen van het Handvest. Bitter merkten de Amerikanen op, dat er wel eenheid heerste, toen het er om ging, maatregelen tegen de kleine agressor Noord-Korea te nemen, maar dat deze eenheid voor verdeeldheid heeft plaats gemaakt, nu de agressor een grote mogendheid is. De „Tjerk Hiddes" overgedragen 2.000 uit de V. S. voor „Hef Vierde Prinsenkind" IN LUCHTAMBULANSE KOREA. UIT KOREA ONDERWEG NAAR NEDERLAND. Franse ambassade en hei Frans Instituut te Praag bewaakt Stakingen in Chili Incident tussen Ambonezen te Djakarta Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 3 MAART 1951. 7e Jaargang No. 1669. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/ta Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 «em; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur In de kennisneming van de na dere inhoud der vorenbedoelde schriftelijke mededelingen heeft de heer Romme aanleiding ge vonden, gisteravond nog een be spreking te bevorderen met de ministers Drees, Lieftinck, Van den Brinck en Mansholt, ter be- behandeling van verschillende technische punten. Daar minister Van den Brink om particuliere redenen, welke liggen buiten de door de informateur te beharti gen zaak, gisteravond verhinderd was, heeft de heer Romme met minister Van den Brink de door hem te bespreken punten afzon derlijk behandeld. De informateur zet zijn onder zoek naar de mogelijkheid van de samenstelling van een kabinet thans voort op de grondslag van het aanvaarde ontwerp-program. Zijn taak is nu in een volgend stadium gekomen, maar nog geenszins ten einde gebracht. Desgevraagd verklaarde de Bij de opening van een conferen tie van Australische premiers heeft de fedrale premier, Men zies verklaard, dat de mogelijkhed van het uitbreken van een oorlog „zo werkelijk en ernstig" zijn. dat Australië niet gerechtigd is zich zelf „een dag meer dan 3 jaar te gunnen om een staat van paraat heid te bereiken. Uenoemde conferentie heeft ten doel militaire en economische maatregelen te bespreken in een „semi-staati-van oorlog" te bren_ gen. Menzies zeide, dat de enige on enigheid, die hij met „sommige be langrijke personen in de we.eld" had, de kwestie betrof, dat zij ge noemde termijn te kort achtten. Zowel de .„negatieve als de po sitieve communistische wereld strategie" was thans aan het dag licht getreden. Europa was gedeelteijk ver overd met „typisch communisti sche middelen". Het veroverde gebied kon ge bruikt worden als een aanvalsbasis tegen West-Eu.opa, welke defen sieve toestond „bepaald ontoerei kend" was. Menzies zei dat de plannen van Australië tot „kolossale voorbe reiding op oorlog" het streven in houden cm 90.000 man in het leger te krjjgen buiten degenen die „reeds in zicht zijn", nog 7000 man bij de marine en nog vele duizen den bij de luchtmacht. Het hiuidige programma voor de defensie, dat een tijdvak van drie jaa.' beslaat, zou alleen voor de aaiiise. affing van materieel al van 84 millioen tol) 300 millioen pond worden verhoogd. De huidige sterkte van 65.000 man bij land-, lucht- en zeemacht zou 'voor het einde van 1953 op 183.000 man worden gebracht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. KOUD. Veranderlijke bewolking met nu en dan opklaringen en hier en daar enkele lichte sneeuwbuien. Meest matige Oostelijke wind. Heden overdag temperaturen slechts enkele graden boven het vriespunt. ZONDAG 4 MAART. v.m. n.m. Breskens 11.12 11.25 Terneuzen 11.47 Hansweert 0.27 12.40 Walsoorden 0.37 12.50 heer Romme dat hij het verstan- die zou achten een afwachtende houding aan te nemen ten op zichte van de vraag, of hij het moeilijkste deel van zijn taak thans achter de rug dan wel voor de boeg heeft. „Indonesië wacht de verdere ontwikkeling van de besprekin gen in de Veiligheidsraad inzake de kwestie-Kashmir af alvorens enigerlei stap te doen", deelde minister Moh. Roem aan Aneta mede. De minister hoopt, dat de kwestie spoedig op een voor bei de partijen bevredigende wijze zal worden opgelost, hetgeen voor geheel Azië een weldadige stimulans zou zijn. Op de vraag of Indonesië in deze kwestie zijn goede diensten heeft aangeboden zeide minister Roem, dat de zaak Kashmir er een is tussen India en Pakistan „doch wij zijn bereid om hulp te verlenen indien ons daarom wordt gevraagd". Z. K. H. Prins Bernhard is Don derdagavond laat teruggekeerd van een eendaags bezoek aan En geland. De Prins vloog des ochtends van Soesterberg naar Londen en keerde ook wederom per vliegtuig terug. De Hoge Raad heeft Vrijdag morgen in zijn uitspraak inzake het kort geding van de Ambon nese ex-K.N.I.L.-militairen tegen de Staat de cassatiemiddelen van de Staat verworpen. In zijn overwegingen zegt de Raad, dat de militairen inderdaad een redelijke keuze moet wor den gelaten in de plaats van af vloeiing. Deze keuze is niet ab soluut, maar aan de regering is de beoordeling of tegen deze keu ze in bepaalde omstandigheden overwegende bezwaren bestaan. Het is echter niet bewezen, al- I dus de Raad, dat in het onder- havige geval geen overwegende bezwaren bestaan tegen afvloei ing naar enig door de R. I. bezet gebied. In dat geval is dus in breuk op het burgerlijk recht van betrokkenen niet geoorloofd. Dat tegen afvloeiing naar gebieden buiten de macht van de R. I. ge legen geen overwegende bezwa ren bestaan blijkt reeds uit de maatregelen van de regering om de Ambonnezen tijdelijk naar Ne- i derland af te voeren. De bevolking van Frankrijk is volgens gegevens van het na tionaal instituut voor de statistiek in 5 jaar tijds met 2 millioen zie len toegenomen. Het bevolkingscijfer was iper 1 Januari j.l, 42 millioen. Met ingang van 1 Maart zijn schout-bij-nacht J. B. Meijer en schout-bij-nacht F J. Kist bevor derd tot vice-admiraal. Vice-admiraal Meijer is de vlag- officierpersoneel der Koninklijke Marine. Hij is de eerste vlagoffi- cierpersoneel die in functie be vorderd is tot vice-admiraal. Vice- admiraal Kist is de vlagofficier der Koninklijke Marine in Indo nesië geweest. In deze functie was hij tijdelijk tot vice-admiraal benoemd. Deze benoeming is thans definitief, geworden. Het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen heeft een brief aan de minister van Economische Zaken gschreven in verband met „onofficieel tot ons (het Verbond) gekomen beridhten" over maatre gelen die de regering zou ove. we gen in verband met de de schaars te aan en de prijsstijgingen van grondstoffen. Het Verbond verzoekt de minis ter te willen bevorderen, dat de bij het Verbond aangesloten organi saties tijdig in het overleg worden betrokken. De brief was ondertekend door de secretaris van het Verbond, de heer P. J. de Kruif. Te Barcelona protesteren studenten reeds 6 dagen tegen 'n verhoging van tramtarieven. Donderdag wierpen zij in groe- ipen ,van 30 tot 40 stenen naar de trams en verbrijzelden ruiten. De trams wat en bijr.a leeg, omdat de studenten met deze actie hadden gedreigd. Het Hof stelde, dat afvloeiing naar enig door de R. I. bezet ge bied een bedreiging van de levens van betrokkenen betekende. Het ligt niet op de weg van de Hoge Raad de juistheid hiervan te toetsen. De cassatiemiddelen van de Staat worden dus hierom ver worpen. De „Tjerk Hiddes" is Vrijdag morgen overgedragen aan de In donesische zeemacht en her doopt tot „Gadjah Mada". „Gadjah Mada" is een beroem de figuur Uit de oud-Javaanae geschiedenis. Hrj was de voor naamste adviseur van een der meest bekende vorsten van het rijk van Modjopahit, n.l. keizer Hayam Wuruk. Tijdens diens bewind hadden vele uitbreidingen van het rijk van Modjopahit plaats en op advies van Gadjah Mada werd Bali bij het rijk ge voegd. Deze verovering heeft de basis gelegd voor de Hinduistische cul tuur op Bali. MAANDAG 5 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.45 0.20 1.— 1.10 n.m. 12.23 12.58 1.33 1.48 ZON- EN MAANSTANDEN. Z( op Mrt. 4 7.22 5 7.20 6 7.17 MAAN onder op ondei 18.23 6.20 13.49 18.25 6.44 15.20 18.27 7.02 16-48 De teleurstelling der Amerika nen, die het grootste deel van de lasten van de oorlog in Korea dragen en die ondanks hun zake lijkheid geneigd zijn in de poli tiek morele overwegingen te laten prevaleren boven die van practische aard, is gemakkelijk te begrijpen. Een andere kwestie is, of zij ook gerechtvaardigd is. Uit de aard van de zaak zouden juist de kleine, zwakke mogend heden niets liever wensen dan dat er een waterdicht systeem van collectieve veiligheid be stond. Maar dit is slechts denk baar in een situatie, waarin alle landen ontwapend zijn en de Verenigde Naties over een poli- tieleger beschikken. Zo ver is het nog niet en dit betekent, dat wanneer men wil optreden tegen een agressor, die een grote mo gendheid is, men bereid moet zijn tot het voeren van een grote oorlog. Dat deze bereidheid niet aanwezig is bij de Westeuropese landen die zich, vrijwel nog ont wapend, gesteld zien tegenover een gevaar, dat veel dichter bij huis ligt dan het Verre Oosten, mag toch eigenlijk de Amerika nen niet verbazen. Natuurlijk kan men zich een bestraffing indenken, die niet bestaat uit het ontketenen van een oorlog op grote schaal. Ten slotte verwerpt ook in Amerika een meerderheid de idee van een „full-scale-war" in Oost-Azië. Maar de Amerikaanse leiders hebben totnogtoe nagelaten dui delijk te maken, hoe zij zich een beperkte actie tegen China voor tellen. Wel heeft men uit de Amerikaanse pers en uit Se- aaatskringen bepaalde suggesties gehoord, maar deze waren voor de Europese en Aziatische lan den niet bepaald geruststellend. Eén ervan is het denkbeeld Tsjiang Kai-Tsjek's nationalisti sche legermacht, die nu Formosa bezet, op het Chinese vasteland los te laten. Dat zou de Amerika nen enorme verplichtingen op leggen, want het zou zeker on mogelijk blijken Tsjiang, wan neer die tijdens zo'n campagne de nederlaag leed, eenvoudig in de steek te laten. Bovendien zou dit nog een ander en gevaarlijke consequentie hebben. Er bestaat weinig twijfel, dat Rusland als bondgenoot van de Chinese Volksrepubliek zijn gegeven woord gestand zal doen. Dit houdt in dat, wanneer de Wes terse wereld formeel met het rode China In oorlog zou gera ken, Rusland automatisch in die oorlog zon worden betrokken. Het zou de Derde Wereldoorlog in optima forma betekenen! Iets anders is, dat de Amerika nen Formosa uit de handen van Mao moeten houden, zolang Pe king blijk geeft van een oorlogs zuchtige geiinöheid. Het zou dwaas zijn het strategisch be langrijke eiland over te laten aan een agressieve communisti sche mogendheid. Inderdaad moet de verdere dekking van Formo sa door de zevende Amerikaanse vloot een van de belangrijkste onderdelen zijn van de straf, die men China oplegt. Het werkelijke antwoord der vrije volken op de uitdaging van het communisme in het Verre Oosten zal echter moeten be staan uit de snelst en grootst mogelijke herbewapening. Er is niets, dat China in staat kan stellen zulks te verhinderen, jeze herbewapening zal zich op Europa en niet op Azië moeten concentreren, want de grootste dreiging komt van de Sowjet- Unie en wijst naar het Westen. Daarom betekent een dergelijke „out ek geen zelfvernedering van de V. N. Juist wanneer de Verenigde Naties zouden toegeven aan de druk van een goedwillende min derheid, die de letter van een \bstracte wet gehandhaafd wenst te zien, zou vernedering niet uit blijven. De stichting „Het Vierde Prin senkind", de organisatie die zich ten doel stelt door de oorlog ge troffen kinderen een gelukkige vacantie te bezorgen, heeft uit Amerika een verrassing ontvan gen. De United Service, die on middellijk na de bevrijding, via de H.A.R.K. van het Nederlandse Rode Kruis, kleding, schoeisel en voedsel naar Nederland zond, heeft de helft van haar liquida tiesaldo, zijnde een bedrag van bijna 2000,ter beschikking van „Het Vierde Prinsenkind' gesteld. Dank zij dit gebaar kun nen 60 kinderen een prettige va cantie genieten. Bovengenoemde troepensterkte bestond uit 18 Chinese divis.es, verdeeld in zes legercorps^ aan het centrale front, en 13 Noord Koreaanse divisies, ver deeld in vier gereorganiseerde corpsen aan de Oostelijke en Westelijke flank. Tegenover deze troepenmacht kon generaal Ridgway, zeven Amerikaanse divis p"- v'!f Koreaanse divisies, drie brigades (een van het gemeentebest, een Britse en een Turkse) en andere kleinere detachementen van ver schillende landen stellen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag deden de Noordelijken op verscheidene plaatsen tegenaan vallen in een poging om de op mars der Verbondenen tegen te I houden. Bij Hoengsong hadden de bloe digste gevechten plaats. Ameri- j kaanse mariniers leverden hier gevechten van man tegen man en slaagden er in meer grondgebied te bezetten. Ondanks tegenaan vallen rukten de Verbonden troe pen aan het centrale front 7 km i op. AMERIK. MARINIERS KfJKKBN HOENGSONG BINNEN. Een afdeling Amerikaanse ma riniers is de stad Hoen~cing bin nengerukt, zo meldt AFP. Patrouilles van de Amerikaan se derde divisie zijn Vrijdag de Han op drie punten overgestoken en beproeven de communistische verdediging van Seoel. Vliegtui gen der Verbondenen onderna men aanvallen op communisti sche troepen in de Zuidelijke bui tenwijken van de stad. De infanterie der Verbondenen is Vrijdag aan het centrale front twee km gevorderd. Sinds Don derdag zijn de Verbondenen meer dan 8 km opgedrongen. Aan de opmars, door moeilijk begaanbaar terrein, nemen Ko reaanse, Amerikaanse, Neder landse en Franse troepen deel. Volgens radio-Peking heeft d' Noordkoreaanse vloot sinds he begin van de oorlog in Juni 6£ Amerikaanse en Zuidkoreaansc schepen tot zinken gebracht of beschadigd. Ernstige gewonden in K^-e worden op de snelst mogelijke manier met de luchtambulince naar huis terugvervoerd. Deze speciale ambulancedienst heeft reeds velen het leven gered, wan neer een urgente behandeling in een ziekenhuis onmiddellijk ver voer nodig maakte. In het afge lopen jaar werden meer dan 1300 gewonden vnn allerlei nation"11 teiten teruggevlogen, en op het ogenblik zijn Nederlandse en Griekse militairen op weg naar hun eigen land. Een groep dok toren en verplegers, die voor de regeling van het vervoer van ge wonden per luchtambulance spe deze steeds belangrijker worden de dienst leiding te geven. POSTHUME AMER. ONDERSCHEIDING. Aan overste Den Ouden, de ge sneuvelde commandant van het Nederl. detachement in Korea, is Posthuum wegens moedig ge drag de Amerikaanse zilveren ster verleend. De onderscheiding werd ver leend voor „moed en leiderschap" aan de dag gelegd tijdens een Chinese aanval op de Nederland se commandopost bij Hoengsong aan het centrale front op 12 Fe- (bruari, waarbij hij dodelijk werd gewond. GEWONDEN UIT KOREA IN NEDERLAND AANGEKOMEN. Vrijdagmiddag zijn 4 gewonde militairen van het Nederlandse detachement Verenigde Naties uit Korea in Nederland aange komen. Het zijn de soldaat C. Akker mans uit 's-Gravenhage, de sol daat le klasse J. H. van Oort uit Boskoop, de sergeant J. H. Wen- sink uit "s-Gravenhage en de soldaat L. J. P. van 't Zant uit Zaltbommel. Zij werden per Brits hospitaalvliegtuig via Singapore naar een vliegveld in Engeland vervoerd en gistermiddag van daar per D kota der luchtstrijd krachten naar het vliegveld Val kenburg overgebracht. Onmiddel lijk na aankomst werden zij per auto naar verschillende militaire hospitalen vervoerd. Gister is uit Singapore e°n vlieg tuig naar Europa vertrokken met 28 militairen, die in Korea ver wondingen hebben opgelopen. Het zijn 6 Fransen, 3 Nederlan- WUIlUtMl pel lUCUiamuuiancc net "j" A - Tj ciaal zijn opgeleid, zal binnenkort ders, achttien Britten en een Zuid- naar Korea vertrekken om aan Afrikaan. Een Amerikaanse marine-pa trouille is even in Hoengsong ge weest, doch er is geen grote aan- I val op touw gezet om de stad te veroveren, aldus een woordvoer der der Verbonden legers. MacArthur maakte Vrijdag be kend, dat zich in Centraal-Korea nog 31 communistische divisies bevinden. Ondanks tactische suc cessen der Verbonden legers gaf de tegenstander niet zonder meer i kamp. De hoop van Bidault om een regering van Nationale Unie te kunnen vormen scheen Vrijdag morgen definitief de bodem in geslagen toen de woordvoerder van de Gaullistische groep in de Assemblee weigerde Bidault ook maar te ontmoeten om de zaak te bespreken. Verwacht wordt, dat de leider der volksrepublikeinen de presi dent later op de dag zal mee delen, dat hij geen vorderingen kan maken. Politieke waar' nemers zijn van mening, dat het minstens tien dagen zal duren om een nieuwe regering te vor men. Bidault geeft het op. Georges Bidault heeft zijn po gingen om een nieuwe Franse re dering samen te stellen opge geven. De leider van de volksrepubli keinen (MRP) en voormalig eer ste minister had Donderdag van de President de opdracht gekre gen om de mogelijkheden tot het vormen van een nieuwe regering te onderzoeken. Bidault heeft te kennen ge geven er niet in geslaagd te zijn een meerderheid te vinden voor namelijk wat betreft de kwestie van de kieshervorming. Henri Queuille, radicaal minis ter van Binnenlandse Zaken in het demissionnaire kabinet heeft Bevin heeft besloten af te tre den als minister van Buitenlandse Zaken, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen ver nomen. Zoals bekend, is in het Hoger- en Lagerhuis zowel van socialistische zijde ate. door de oppositie op ver vanging van Bevin aangedrongen- De gezondheid van Bevin laat de laatste tijd te wensen over. Velen achten, hem lichamelijk niet in staat om de zware verantwoorde lijkheid die zijn functie meebrengt, te dragen. Bevin, die volgende week 70 jaar wordt/, zal misschien als mi nister zonder portefeuille in de re_ gering blijven. Bevin nam zijn besluit tot aftre den na een onderhoud met minis ter-president Attlee, op Donder dagavond. Men verwacht geen) officiële mededeling voordat over de opvol ging van Bevin een beslissing is genomen. Er zijn weinig aanwijzingen wat betreft de opvolger van Bevin- In politieke kringen speculeert men al enige weken oP de mogelijkheid, dat de portefeuille van Buitenland se Zaken naar He.bert Morrison, de plaatsvervangende premier en de voornaamste strateeg van de labour-partij, zal gaan. Ook is wel gedacht aan James Griffiths, do minister van Kolo niën. Indien Morrison de taak van Bevin zou overnemen zou dit volle dig geschieden, zo tekent Reuter hierbij aan. Indien echter een van de minder invloedrijke ministers Buitenland se Zaken zou krijgen zou Bevin waarschijnlijk een raadgevende en toezichthoudende ïol op het gebied van Buitenlandse Zaken blijven spelen. Andere personen, die genoemd zijn als eventueel opvolger van Bevin zijn Sir Hartley Shawcross. de procureur-generaal, en Sir Oli ver Fanks, ambassadeur in de Ver. Staten, die heden in Engeland wordt veiwacht. Van regeringszijde is verklaard, dat men er niets van afweet dat Bevin zou hebben besloten de por. tefeunle van Buitenlandss Zaken neer te leggen om minister zonder poroefeuile te blijven. ATTLEE ONTKENT HET AFTREDEN VAN BEVIN. Het bureau van de Engelse mi nister-president heeft verklaard, dat er „geen waarheid" schuilt in het bericht, dat Bevin zou heb ben besloten af te treden. Desondanks houden de geruch ten aan, dat Bevin persoonlijk reeds heeft besloten als minister van Buitenlandse Zaken af te tre den, zodra een opvolger gekozen kan worden. zich naar het Eiysee begeven. Men verwacht dat Auriol hem zal verzoeken een nieuwe rege ring samen te stellen. Queuille aangezocht. President Auriol heeft oud premier Henri Queuille verzocht zich te willen belasten met de vorming van een nieuwe rege ring. Na een onderhoud met Auriol verklaarde Queuille, dat hij zich eerst in verbinding zou s'ellen met de leiders van de fracties, wier standpunten onverzoenlijk leken. Heden zal hij de president verslag uitbrengen. Sinds Zaterdag worden de Fran se ambassade en het Franse insti tuut te P aag bewaakt door Tsje- chioslowaakse pol'tie in burger. Westelijke diplomatei\ die hun Franse collega's een bezoek brach_ ten, werden voor de aimlbassade op hun indentiteitspapieren gecontro leerd. Het Franse instituut, een cultu reel centrum, van het Franse mi nisterie van Onderwijs, heeft zijn deuren Maandag gesloten en ver klaard niet te zullen heropenen, voordat de politiebewaking is op geheven. De reden voor de Tsjedhoslo- waakse maatregel is niet bekend. De regering van Chili heeft gisteren in de provincie Anto- fagasta de noodtoestand afge kondigd in verband met stakin gen aldaar. Alle activiteit is on der militair toezicht gesteld. De stakingen, die 13 dagen geleden begonnen, duren voort, hoewel aan de voornaamste looneisen I wonende buitenlanders moeten tegemoetgekomen is. eerbiedigen." Men neemt aan, dat Een mijnwerkersstaking te de uitgewezenen communisten Lota-Coronel, ten zuiden van zjjn. Santiago, welke vijf dagen gele- den door 17.000 mijnwerkers is begonnen, duurt eveneens voort. Onderhandelingen over 'n loons verhoging van 50 °/o zijn mis lukt. Zes Italianen, een Joegoslaaf en een Spanjaard, die te Longwy in Noord-Oost-Frankrijk wonen, zijn uit het land gewezen wegens „activiteit in de laatste jaren, die i in strijd was met de regels der neutraliteit, die alle in Frankrijk In de omgeving van het mili taire kampement aan de Beren laan te Djakarta ontstond Don derdagavond een vuurwisseiing als gevolg van een opwinding welke, voorzover kan worden na gegaan, was ontstaan door een ruzie tussen Ambonese militairen van de K. L. en Ambonese mili tairen van de APRI. De com mandanten van beide groepen wisten erger te voorkomen. Door het schieten werd niemand ge troffen. .JHEILPRAKTIKER" GEVERBALISEERD. Sedert enige maanden oefende de 32-jarige J. v. d. B. uit Overloop het ambt van „heilpraktiker" uit, waarvoor hij in Duitsland 'n diplo ma behaald zou hebben. Voor 1,40 a 1,50 liet hij zich aan huis ont bieden, waar hij dan zjjn patiën ten met een vergrootglas in de ogen keek, de diagnose stelde en een geneesmiddel voorschreef, ge woonlijk drankjes, waarvoor hij zich enkele guldens liet betalen. De Venlose politie kreeg lucht van het geval en kwam al spoedig in contact met een tiental Velo- naren, die door v. d. B. in de ogen waren gezien en medicijnen had den gekocht. Verondersteld wordt, dat hij zijn „praktijk" tot over ge heel Noord Limburg uitstrekte. Wegens onbevoegd uitoefenen van d? geneeskunde is tegen de man proces-verbaal opgemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1