de estort Prof- Dr Horring over prijspolitiek De republikeinen en de troepenzendingen naar Europa der Moeizame opmars V. N.-troepen De Russische nota aan Engeland Duitsland zet import van Nederlandse groenten WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951. 7e Jaargang No. 1666. Informatie opdracht aan Prof. Romme Verklaring van Hongaarse', minister van defensie John Sherman Cooper, Amerikaanse gedelegeerde naar de Vereiiigde Naties en republikeins adviseur bij het ministerie van buitenlandse zaken, heeft voor de congrescommissie voor het vraagstuk van het zenden van troepen naar Europa verklaard, dat het mogelijk tot de grootste nederlaag in de geschiedenis zal leiden, als Amerika niet meer troepen naar Europa zendt. De troepen waren onmisbaar voor de Europese defensie. Plechtige mis voor Mgr Hopmans De Franse regering wint vertrouwensvotum het Pléven biedt zijn ontslag aan Personeel van de Franse commissie voor Atoomenergie ontslagen Slecht weer in Korea In de centrale sector belemmert de ongunstige weers omstandigheden het offensief der geallieerden. Ten Noorden van de weg van Hoengsong naar Panghim stelden de verbondenen zich in het bezit van enige door de tegenstander bezette hoogten. Het 66ste Chi nese leger schijnt vastbesloten in de belangrijke sec tor Hoengsong stand te houden. Onder dekking van een artilleriespervuur lukte het een Chinese afdeling pioniers ongemerkt door Hoengsong te trekken en een brug over de Amoel, ten Zuiden van de stad, op te blazen. Van geallieerde zijde wordt deze actie beschouwd als een teken, dat de communisten van plan zijn hun verdedigingsstellingen op de heuvels ten Noorden van Hoengsong te behouden. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op Mrt. 1 7.28 18.18 3.34 2 7.26 18.20 4-48 3 7.24 18.22 5.43 Spaak over de verhouding Amerika-Europa en waarschijnlijk alle andere importen stop Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen kreeg Dinsdagmiddag van de grens bericht, dat reeds verladen wagons groenten bestemd voor Duitsland aan de grens door de Duitse douane geweigerd zijn. Later is uit Bonn bevestigd, dat de Duitse regering order heeft gegeven om de import van groenten totaal stop te zetten. Dit zou verband houden met de be staande betalingsmoeilijkheden in het kader van de Europese betalingsunie E. B. U. Post voor Troepenschepen op onder op 7.26 18.20 4.48 7.24 18.22 5.43 7.22 18.23 6-20 7.20 18.25 6.44 sitie van de he regering ÏVamel) tussen •eeks twee uur erlandse lucht- Kraayo, kwam irvai de uitvoer i tarwe Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Tel- 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4.55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent. VerschtJnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 12 minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties j regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Voor een druk bezochte ver gadering van de Friese Maat schappij van Landbouw heeft prof. dr. J. Horring, directeur van het Landbouw Economisch Instituut, te Leeuwarden gespro ken over de prijspolitiek van de regering. Wij zitten midden in een over gang van vredes- naar oorlogs economie met alle gevolgen van dien, aldus spr. Om onze wel vaart te kunnen handhaven zul len we er zorg voor moeten dra gen, dat onze productie met min stens 7 Vo stijgt, maar niemand zal aannemen, dat we het zo ver zullen brengen; misschien maxi maal de 4 °/o, welke in de loon- ronde is verkapitaliseerd. We kunnen ook op onze consumptie bezuinigen en onze investeringen een beperking opleggen, maar hoe dan ook, het komende kabi net zal er op uit moeten zijn door drastische maatregelen het evenwicht te herstellen. De subsidies op het levensmid delenpakket en veevoeder moe ten belangrijk beperkt worden en het instellen van een prijsbe- heersing en het nemen van ex tra-fiscale maatregelen om onre delijke ondernemerswinsten te corrigeren zullen onvermijdelijk zijn, meende prof. Horring. In zijn openingswoord liet de voorzitter, de heer H. L. Dedden uit Wolvega, een woord van pro test horen tegen uitlatingen als zcu de Friese Maatschappij met oneerlijke middelen hebben Het Kabinet van de Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft gister avond op het Paleis Soestdijk professor mr C. P. M. Romme ontvangen. De Koningin heeft aan de heer Romme opgedragen te informe ren, welke mogelijkheden er zijn tot de vorming van een Kabinet. In deze opdracht is derhalve niet vervat de vorming zelve van een Kabinet, doch aan de infor matie stelt zjj geen grenzen. De heer Romme heeft ueze op dracht tot informatie aanvaard. gestreden waar het de melkprijs- kwestie betrof. Wanneer men in Den Haag meent, dat „het bier weer best is" dat gungen we iun dat graag en wanneer men daar meent, dat „Bleu Band vers gekamd is", laat hun dat dan op hun boterham smeren, maar wij laten ons niet op ons brood sme ren, dat we een oneerlijke strijd hebben gestreden' aldus spr. Het speet de voorzitter, dat de Minister van Landbouw is uit gegleden op de deurmat van een vloer, die zeer waarschijnlijk was gladgewreven om een ander ten val te brengen". De Hongaarse minister van De fensie, heeft op bet tweede con gres van de arbeiderspartij ver klaard, dat Joego-Slavië een leger van 750.000 man onderhoudt, dat „geen ander doel dan een agressie oorlog dienit". De oorlogszuchtige bedoelingen van maarschalk Tito's .regiem blij ken uit 790 grensprovocaties in 1950, aldus Farkas. Honderden spionnen en provoca teurs infiltreren in Hongarije, maar deze personen worden dorr ae Hongaarse veiligheidsmaatre gelen onschadelijk gemaakt, ver klaarde hij. Maarschalk Tito zal spoedig het smadelijk lot van Tsjiang Kai Sjek delen". Dinsdagmorgen werd in de St. Jozefke.k te Nijmegen een plech tige mis van requiem opgedragen voor de zielerust van wijLen mgr. Hopmans, bisschop van Breda er overleden lid van de St. Radboud- stichting. De mis werd opgedragen door een der oudste professoren, Mr. W. J. A. Duijnstee c-s.s.r., p.ofessor in de rechtswetenschappen en de rechtsphilosofie. Hij werd geassis teerd door twee priesterstudenten. Op het priesterkoor zaten o.m. mgr. Dr. Baeten, de opvolger van mgr. Hopmans en mgr. Dr. Koenraad, vicaris-generaal van het Bisdom Breda. Bijna de gehele universiteitsge meenschap woonde de plechtigheid bij. De universiteitsgebouwen, wa ren gisteren gesloten. De replublikeinse Senator Taft heeft voor de commissie ver klaard, dat mogelijk 18 divisies naar Europa gezonden zouden kunnen worden als het Congres geen limiet vaststelde. Het zou zelfs dwaasheid zijn zes divisies te zenden voordat de Europese landen welomlijnde verplichtin gen op zich genomen zouden heb ben. Regeringsfunctionarissen hadden de gehele zaak onduide lijk voorgesteld. De genoemde 6 divisies zouden slechts een begin vormen. Amerika diende zijn divisies niet in de waagschaal te werpen voor een hopeloze defen- slechts overwogen wordt 'n paar divisies aan landstrijdkrachten naar Europa te zenden". Taft verklaarde nog, dat de Europese landen 'n Amerikaanse generaal Generaal Eisenhower wensen als opperbevelhebber van het Atlantisch Pact, in plaats van een Europese generaal, opdat de V. S. er niet onder uit zouden kunnen komen wapens en man schappen voor de Europese de fensie te leveren. Indien de Europese landen be loven de noodzakelijke divisies op te bouwen, zou ik die beloften aanvaarden en instemmen met De Franse regering is Dinsdag avond met een meerderheid van S7 stemmen van een nederlaag ge red. De officiële stemmingscqfers luidden: 243 voor de regering, 216 tegen. De vertrouwenskwestie was gesteld naar aanleiding van een regeringsvoorstel om het rege ringsontwerp, dat voorziet in een kiesstelsel met twee stemmings ronden, in behandeling te nemen. De afgevaardigden hebben zich door hun stemming niet verbonden tot dé concrete voorstellen, die in het ontwerp zijn neergelegd. De Franse premier, Pléven, heeft gisteravond het ontslag van sie van West-Europa tenzij de een aangaan van de verplichting Europese landen definitieve ver- om een beperkt aantal Ameri- zekeringen hadden gegeven hun kaanse manschappen te zenden, aandeel te zullen leveren. Anders aldus Taft. zou Amerika zijn troepen in e'en De V. S. moesten hun bijdrage nederlaag zenden en W.-Europa 'aan manschappen tot het leger aan vernietiging prijsgeven voor van het Atlantisch Pact beper- het geval de Sowjet-Unie zou aanvallen. Voor zover men kon beoordelen, zo vervolgde Taft, konden in West Europa slechts 37 divisies, met inbegrip van de zes voorge stelde Amerikaanse, voor West- Europa in uitzicht gesteld wor den „een onvoldoend leger". De kwestie waar het thans over ging was niet alleen die van het zenden van .Amerikaanse troepen doch ook de kwestie van het vor men van een Europees interna tionaal leger. Het congres diende te beslis sen. De president had niet het recht met andere landen over eenkomsten aan te gaan teneinde een internationaal leger te vor ken tot zes divisies. Naar men verwacht, zal de congrescommissie Trumans poli tiek onderschrijven en het con gres adviseren geen limiet aan de Amerikaanse troepenzendingen te stellen. Zes medewerkers ingenieurs, technici en bedienden van het hoge commissariaat voor de atoomkracht zijn ontslagen. Zij waren geschorst wegens deelne ming aan de communistische be toging op de Champs Elysees tegen de aanwezigheid van gene raal Eisenhower te Parijs. „Le Monde" meldt, dat bij het vernemen van deze maatregel de collega s van de ontslagenen ge protesteerd hebben tegen ,,het onwettige ontslag'". Voorts eisen zij de spoedige samenstelling van een „representatieve en bevoeg de commissie voor de atoom energie". De Verbonden legers hebben in de driehoek Tsjipjong-Jong- doeri-Hoengsong, waar veel te genstand wordt ontmoet, kleine terreinwinsten geboekt. Ten Z.-O. van Hoengsong heb ben de communisten vijf tegen aanvallen gedaan op de linie van de Amerikaanse tweede di visie, elk ter sterkte van een compagnie. Alle aanvallen wer den afgeslagen. De geallieerden trekken moei zaam voorwaarts over modderi ge wegen. Elders voeren Noord- koreanen vertragingsgevechten, terwijl zij zich op defensieve stellingen terugtrekken. Door het Nederlandse ministe rie van Landbouw werd gister middag' om half zes bevestigd, dat Nederlandse landbouwpro ducten aan de Duitse grens ge weigerd zijn. In betrokken kringen vreest men, dat het zijn Kabinet aan de President men. Regeringswoordvoerders aangeboden, dat echter werd ge weigerd, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Koude ochtend. Des ochtends plaatselijk mist, overigens enkele overdrijvende woiKtnvelden en overwegend droog weer. Weinig wind. Gedurende de vroege ochtend op de meeste plaat sen in het binnenland lichte vorst. Midden op de dag ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. DONDERDAG 1 MAART. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.49 7.24 8.04 8.14 n.m. 7.26 8.01 8.41 8.51 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN onder 10.10 11.06 hadden bij de audities opzettelijk ontwijkend geantwoord „omtrent plannen om een internationaal leger te vormen. Het Ameri kaanse volk wordt opzettelijk misleid met het denkbeeld, dat Paul Henri Spaak, voorzitter van de consultatieve vergadering van de Europese raad, heeft aan een diner van het Amerikaanse comité voor een Verenigd Europa te New York verklaard, dat „de slechOa betrekkingen tussen de Ver. Staten en democratisch Euro pa op het ogenblik bet gevaarlijk ste .probleem voor de democrati sche wereld" betekenen. De slechte betrekkingen waren te wijten aan .misverstanden over ieders aandeel bij het herstel van de oorlogsschade en de voorberei ding van de verdediging. De Ver. Staten dienden de zeker heid te verschaffen^ dat zij inge val van een oorlog Europa niet zouden laten bezetten, doch van het begin af aan zouden helpen 12..22,, bij de verdediging. Functionarissen van het Am - rikaanse departement van Buiten landse Zaken hebben de laatste Russische nota aan Engeland ten „statistische truc"' genoemd, be doeld om wat zij zeggen hef} niet demobiliseren door Rusland na de oorlog te rechtvaardigen. In de nota werd gezegd dat En geland. Frankrijk en de Ver. Sta ten grotere strijdkrachten hadden dan Rusland. De functionarissen zeggen nu, dat Rusland ln39 als basis jaar voor een vergelijking koos. In dat jaar hadden de drie Westelijke landen en vooral Engeland en Frankrijk zeer kleine legers. De functionaris zei dat Rusland alleen de combattanten in zijn le ger heeft genoemd en niet de an dere troepen, die toch ook tot het strijdpotentieel behoorden. Verder werd in de Russische no ta geen melding gemaakt van de troepen der Oosteuiopese landen en van communistisch China. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken beeft Engeland nog niet besloten of het zal ant woorden op de jongste Russische nota. Hij gaf echter te kennen, dat een antwoord niet waarschijnlijk was. In diplomatieke kringen werd verklaard, dat een Brits antwoord zou afhangen van de omstandig- importverbod ook voor andere landbouwproducten, (b.v. kaas) zal gaan gelden. In Nederlandse handelskringen verluidt echter dat de Duitse grens op het ogenblik blijkbaar voor alle import, dus niet alleen voedingsmiddelen, doch ook voor industriële producten, dicht zit. Men krijgt geen „uitschrijvingen" binnen het kader van de gemaak te handelsafspraken, hoewel de daartoe gereserveerde contingen ten nog niet zijn uitgeput. Voor zover op het ogenblik bekend is, heeft de Nederlandse regering nog geen officiële me dedeling over enige stopzetting van import van producten door Duitsland' gekregen. Wel schijnt de Duitse douane op alle grens posten uitvoerige instructies te hebben ontvangen. Volgens niet-officiële informa ties te Bonn zullen officiële mede delingen aan de landen van de Europese betalingsunie op heden 28 Februari worden gedaan. Voorts wordt vernomen, dat de Duitse minister van Economische Zaken, Prof. Ehrhard, van plan is dezer dagen naar Washington te vliegen. Hij zou dan pogen een grote Amerikaanse lening te krij gen, teneinde Duitsland voorlopig uit zijn betalingsmoeilijkheden binnen de werkingssfeer van de Europese betalingsunie te redden. In Nederlandse handelskringen was men by het vernemen van het bericht over stopzetting van 1 Duitse importen zeer pessimis tisch gestemd over de duur van deze maatregel. Men verwacht, dat deze voor diverse producten waarschijnlijk minstens enige weken zullen gelden. beid of de Sowjet-Unie de Wester se nota met het voorstel tot een conferentie van plaatsvervangers der Grote Vier in Parijs zou beant woorden. Indien de Sowjet-Unie in de conferentie zou toestemmen, zou naar de mening van waarne mers de notawisseling over het Brits-Russische verdrag waar schijnlijk niet voortgezet worden. De gedachtenwisseling hierover zou dan vermoedelijk ter conferen tie worden voortgezet. Indien de voorgestelde conferentie niet zou worden gehouden, zou het wellicht mogelijk zijn dat een nieuwe Brit se nota naar Moskou gezonden zou worden. Frankrijk zal niet op de Rus-< sische nota antwoorden. De Franse regering heeft beslo ten niet te antwoorden op de nota, die zij 20 Januari uit Moskou ont vangen heeft en waarin Frankrijk wordt beschuldigd van „schen ding" van het Frans-Russische verdrag. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde: „Het antwoord dat de Russische regering op 24 ebruari aan Londen heeft gericht, toont aan, dat een openbare dis cussie niet bijdraagt tot verminde ring van de internationale span ning". HET AANTAL AMERI KANEN IN KOREA. Generaal Omar Bradley heeft verklaard, dat op het ogenblik een kwart millioen Amerikanen in de Koreaanse campagne strij den. De mannen deden dienst in alle onderdelen der gewapen de strijdkrachten. De generaal gaf geen nadere cijfers. De com missie behandelde een compro mis-voorstel op de recrutering. Generaal Bradley verklaarde nog, dat de toestand in de wereld welke de stafchefs er toe bracht aan te dringen op een „gedeelte lijke mobilisatie" van 3.500.000 man „mogelijk nog 10, 15 of 20 jaar zullen duren". DE 38STE BREEDTEGRAAD. De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Ernest Da- vies, heeft in antwoord op een vraag in het Lagerhuis ver klaard, dat Engeland en de V. S. „een zeer grote mate" van over eenstemming hebben bereikt in hun overleg over de 38ste breed tegraad in Korea. Indien er een mogelijkheid zou zijn, dat aanzienlijke strijdkrach ten de breedtegraad zouden overschrijden, zouden andere be trokken landen worden geraad pleegd, verklaarde hij. NIEUWE LEGERPREDIKANT VOOR KOREA. Ds. Ph. P. Meerburg, Neder lands Hervormd predikant te Maastricht heeft on verzoek van de hoofdlegerpredikant kolonel A. W. de Kluis de benoeming aanvaard tot legerpredikant bij het Nederlands contingent op Korea. De thans 30-jarige pre dikant zal optreden ter vervan ging van ds. Timens, die op 12 Februari j.l. sneuvelde bij de overval on de commandopost van kolonel Den Ouden. Ds. Meerburg was van 1945 tot 1947 predikant te Nieuw Beerta en sinds October 1847 beroepen als Nederlands Hervormd predi kant aan de St. Janskerk te Maastricht. Hij was sinds '1945 reserve-veldpredikant. Ds. Meer burg werd in Terwinselen gebo ren. Hij studeerde aan de univer siteiten te Groningen en Leiden. Hij is gehuwd en vader van twee jonge kinderen. VVest-Duitsland verbiedt tijdelijk alle invoer uit West-Europeso landen. De Westduitse regering heeft Dinsdagavond een tijdelijk verbod afgekondigd op de invoer van alle I goederen uit Westeuropese landen, I zo werd door een woordvoerder der regering medegedeeld. Post, bestemd voor opvarenden aan boord van de troepenischepen Nelly, Kota Inten en Atlantis, welke in één der tussenhavens zal worden uitgereikt, .moet reap, uiterlijk op 1 Maart, 2 Maart en 5 Maart in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke gege vens dient het adres de naam te bevatten met het troepenschip, met vermelding: „Op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden ver meld. Walsoorden 9.22 10.U8 ZON EN MAANSTANDEN. ZON Mrt. 2 3 4 5 MAAN onder 11.06 12..22 13.49 15.20 dig is geweest en aat mj aie nou- ding een der zwaarste misdaden acht. Een der raadsheren vroeg of het hem bekend was, dat Mus- sert om de macht in ons land had gevraagd, waartegen hij dan be loofde 10 lichtingen te zullen op roepen. Hitier zou dan over 30 di visies tegen de Russen beschik ken. Volgens verd. is dat niet ge- cestaat gelegenheid aan leaen van het Ned. detachement Ver. Naties in Korea, alsmede aan opvarenden van Hr. Ms. „Evert- sen", niet-aangetekende pakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te ver zenden tegen betaling van het normale internationale tarief. De zendingen dienen stevig te zijn verpakt. moeten novttana, «vmvua li ij aan de beurt komt. Spr. wees voorts op het gebrek aan talenkennis. Een schrikba rend hoog percentage der emi granten kent geen woord Engels, hetgeen een grote achterstand be tekent bij hen, die Engels kennen. Er wordt overwogen de emi granten op een betere wijze voor te bereiden, Dit zal moeten ge reid vertrokken en hebben dit voor een deel aan zichzelf te wij ten, aldus de heer Haveman. Het meenemen van een „prefab" is weggegooid geld en moet sterk worden afgeraden. Er bestaan in Australië verschillende verorde ningen en voorschriften. De sta ten zijn autonoom. Als men reke ning houdt met de uitgesterkt- heid van het land, dan begrijpt rekening mee houden, dat een verbouwd militair kamp is, dat slechts voor een tijdelijke huis vesting dient. De emigrant slaagt er doorgaans in korter of langere tijd in, een eigen huisvesting te vinden. De ontvangst in Australië werd goed genoemd. De Nederlandse emigranten worden door de be volking hartelijk ontvangen. es: 5 regels 60 12 ct.; minimum per nummer of: Adres t meer. s namiddags 2 uur spreekt men thans ng uit, dat de rlefen- i van de Belgische regering-Pholien, iet parlementsdebat s, er door zullen ko- tiek van de zijde rler 'an de regeringspar- bij Pholien o.m. een ten aanzien van lonomische kwesties :n, schijnt inmiddels ti. ndemocraten verwe- concessies aan de sociaal reactionnair" ingen om Van Zee- men van rechts het iel om maatregelen role op de boekhou- V. en de nieuwe be- ellen, die „revolu- •den genoemd. regering gevoerde politiek heeft intus- dsche dwangmaat- lodigi gemaakt, van haar defensie- de regering-Pholien ;ralen als de soeia- ver zich voorstel tot verlen- e militaire oefentijd r is een onderwerp debat geweest, lerder van de socia- evenwel principieel ening van het Wes- igeerde bij afwezig- ui Henri Spaak de ar van „Le Peuple", ns opvattingen wor- e punten afwijkend le socialistische par ijn beschouwd, tancieerde zich van :n van verschillende kringen. .lgemeen wordt de lien zowel van libe- n socialistische zijde »t zij in haar perso- erwijspolitiek de be de partij en de Ka- boven die van de llen. iet leven is geko- ïchtoffer is de ser- E. B. Kraayo uit 24 October 1929 in boren. Op 5 Octo- m hij bij de lucht- in dienst en be- lart 1950 zijn mili- 1950 werd hij over- ar de jachtvlieg- ente en in October ;edetacheerd bij het ron op het zelfde was ongehuwd, kwam precies op l de slotgracht te- daar een trechter cht meter diep, die 'ol water stroomde, a's modder werden islingerd en vielen oerderij, die slechts iters van de gracht lve de woning lie- schuren en stallen >P- ir, de weduwnaar huishoudster wa- n het toestel om- ij schrokken gewei- lijk dachten zij dat bommen getroffen gen geen letsel, s met bakken over itgestort. Vele rui- angen, muren wer- t dak is ontwricht, nen, die naast de nden, werden met 1 uit de grond ge- rs verder kwamen noeg, weer rechtop heeft niets geleden, jpen gingen verlo- betrouwbare zijde 3nj zal Pakistan de tarwe welke werd de overstromingen jaar in de Punjaab. ervatten. >or Juni a.s. 16.000 'akistan ontvangen. ismshui had vorig jaar aan W.- Duitsland 250.000 ton tarwe be loofd. Van dit quotum was slechts een klein gedeelte afgeleverd voor dat de uitvoer werd stopgezet. Naar vernomen! wordt zou aan het grootste gedeelte van de ver plichtingen van Pakistan aan het buitenland niet voor de volgende tarwe-oogst kunnen worden vol daan.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1