UIT DE PROVINCIE Renc Een DE ZWARTE VLEK AUTO-, MOTOR- Tussen Califc een der dunst T Staten. Het gn woestijnachtig, lang, die goud, rijkste plaats is ingeschreven „ii voor het merer kan uit het feit, lijks 24.250 trom is de „biggest lit zonder formalit willen scheiden, kingskracht uit. Prinsessen Padvi Uitslag „Zonnestraal"-! TERNEUZEN. BIERVLIET. BRUINISSE. OOSTBURG. Onbeperkte garantie Geruisloos RETRANCHEMENT. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Reno maakt de ini er altijd kermis is straat is een straa clubs, die 's avonds t zee van licht. Kleu clames geven een uitl telijk karakter aan d ker tijdelijke bewone keur in kleurige kl pen. De mannen 1 cowboys uit wild v Maar inplaats van rijden ze op motorfiel getuigd zijn met zad ander leerwerk, alsi benige paarden zijn. Deze mannen ran maal met zware zilve in hun zakken. De z lar staat hier hoog alleen zijn ze aan de gesleten, alsof ze n zijn bewerkt. Dat ko: z.g. „Slot machines", waarin men een zilv werpt, waarna men ei overhaalt om vervolg stateren, dat men kwijt is dan wel een 1 lars heeft gewonnen staan de mensen bij ten, ze gooien met de geld in de automaten met de rechterhand i boom. Dikwijls hebt genoeg aan één mie om wordt beleefd ve niet meer dan drie tegelijk te spelen. Er geen „drugstore", nierswinkel, restaur; rla of wat ge maar deze verleidelijke gc Wie van die machines ven en zijn voordeel c dwaasheid van zijn tijdelijke medeburgei voordelig leven- Wa een oase in de belasti Men betaalt er geen ting van zijn inkomei fenissen, noch op si alcoholische drankei Dezer dagen zijn de Margriet en Irene -gein resp. kabouter en w; ster van het Nederlai dersgilde. Bij de op 20 dezer te gehouden trekking i ,,Zonnestraal"-lote, ij i prijs, (Ford-Prefect automobiel) gevallen 92451. Voor het bekomen ledige uitlotingslijst men de aanwijzingen TROEPENSCHIP VERTROK UIT Op Dinsdag 20 I heeft het troepensc de haven van Tam verlaten met bestemr land. Aan boord b{ 1523 passagiers. De volgende onde; met dit schip thuis: taljon infanterie, het jon infanterie, het 4 infanterie, de 43e h plaats afdeling reeds aan boord van d- Oldenbarnevelt), als: chementen van het s bataljon, van het voo: ninklijk Nederlands leger en van de Konin ne. ZEEPOST VOOR EN WEST CHR. JONGE MANNEN VERBOND. In verband met het eeuwfee.-': in 1953 is het Bondsbestuur be gonnen met het benoemen van di verse commissies, die tot taak hebben een waardige viering van het 100-jarig bestaan voor te be reiden. Met blijdschap kan geconsta teerd worden, dat in vele plaatsen van ons land er een toenemenae belangstelling, voo; al bij de jonge ren, voor de C.J.M.V.-arbeid valt waar te nemen. Ernst wordt er gemaakt met het parool van 't Bondsbestuur: ,,In 1953, na 100 jaar C.J.M.V.-went, 60.000 leden!" Voor de komende jaren worden de afdelingen, ringen en iprovinciale commissies opge roepen voor een nieuwe en enthou siaste aanpak van het werk om het gestelde doel te bereiken. Zo komen o.m. in Zeeland de C.J.M.V.'ers op Paasmaandag te Goes samen. Een gevarieerd en af wisselend programma is samen gesteld om de circa 1000 bezoe kers een dag van nuttige en goede ontspanning te bieden. De Ring „Oost Zeeuws-Vlaande- ren" van het C.J.M.V. hoopt op 21 en 22 April te Zaamslag en Ter- neuzen het 30-jarig bestaan te herdenken. De C.J.M.V. secretaris voor Rotterdam, de heer H. Jan sen Klomp, die pas een studiereis van 8 maanden naar Amerika ach ter de nug heeft, zal o.a. op de^e bijeenkomst spreken. in samenwerking met het C-J. V.F. hoopt men op 2e Pinksterdag te Axel een Ringdag te organise ren. Zaterdag 3 Maart zal de Ring „Jonge Kracht" (C.J.M.V.-Jon- genswerk) te Temeuzen met de jongens uit Oost Zeeuws-Vlaande ren een samenkomst beleggen. „Bidt en Werkt" de Terneuzense afdeling van het C.J.M.V., hoopt ter verdere restauratie van haar gebouw „Bethel" een bazar te or ganiseren. Verder stlaat er nog een fiets trektocht door Zeeland op het pro gramma. Het steunt tot blijdschap, dat veler sympathie nog steeds ui gaat naar het werk van het bijna 100 jaar oude Chr. Jonge Mannen Verbond. Deze belang, ijke arbeid verdient dan ook zeker ieders steun en belangstelling. Traviata" bij te wonen, zal nu blijkens een advertentie in ons blad van Vrijdag j.l. deze week ie gelegenheid krijgen in een speciale voorstelling Verdi's runstwerk te bewonderen. Jonge-Kerk week-end te Temeuzen. Een honderdtal jongeren ut ieeuws-Vlaanderen en België ieeft deelgenomen aan het te erneuzen gehouden week-end an de „Jonge Kerk" welke aan ving met een samenkomst in hotel .Centraal", waar de heer Joh. Ta- elaar, voorzitter der sectie Jon ge Kerk, hen Zaterdagmiddag 'erwelkomde. 'Ds. W. Maas uit Vlissingen ïield een lezing over het week- nd-thema „Gods voetstappen op deze wereld" n.a.v. het gedeelte rit de Ned. Geloofsbelijdenis: Lk geloof in de H. Geest en ik ge- oof een heilige Katholieke Christelijke Kerk. Over dit on- ierwerp werd uitvoerig van ge- achten gewisseld. Onder klokgelui ging men om ïalf elf naar de Herv. Kerk waar Js Starrenburg, uit Sluiskil, voor ging in de dagsluiting. Zondagmorgen werd de mee ting voortgezet met een geza menlijke kerkdienst. Ds. P. A. v. i. Vlugt uit Terneuzen sprak rver het thema: ,,Gij zijt niet mijn dienstknechten maar mijn menden" waarbij hij de nadruk egde op het wezen van de vriendschap en het voorrecht, dat wij vrienden van Jezus mo gen zijn. Des middags werd in hotel .Centraal" geluisterd naar Dr. C. v. d. Linde, secretaris v. d. Oecumenische jeugdraad, die re fereerde over de kerken in ande re door hem bezochte landen en concludeerde, dat ondanks be staande verschillen, alle Chris telijke kerken toch tot de éne algemene Christelijke kerk be- loren. Nadat later op de avond ie hierover gestelde vragen be antwoord waren en men nog ge zamenlijk aan een koffiemaaltijd had aangezeten, waar het be handelde met Dr. v. d. Linde nog eens besproken werd door Ds. v. d. Graaff uit Sas van Gent, werd het uitnemend geslaagde week- and door laatstgenoemde geslo ten. Bouw Protestants ziekenhuis. Door het bestuur van de stich ting Protestantse ziekenzorg „Zeeuws Vlaanderen" werd het betonwerk met bijbehorende wer ken voor het nieuwe Protestantse ziekenhuis gegund aan de laagste inschrijver bij de op 7 Februari j.l. gehouden aanbesteding, de N.V. Kortewegs Bouwmaatschap pij te Breda voor 712.500. Het werk zal moeten worden opgele verd binnen 370 werkbare dagen. Met de werkzaamheden zal op Maandag 5 Maart a.s. een begin worden gemaakt. Aanvullend bericht. In ons verslag over de inge bruikneming van het gerestau reerde politiebureau werd ver meld, dat aan de wand een elee trische klok en een pentekening prijken, vervaardigd door twee corpsleden. Er diene evenwel aan toege voegd, dat deze fraaie geschenken namens het gehele corps werden aangeboden. Verdi's meesterwerk „La Traviata". De bekende Italiaanse regis seur Carmine Gallone heeft uit voering gegeven aan een reeds lang gerijpt plan om de opera „La Traviata", Verdi's onster felijke schepping, op het witte doek te brengen. Hij is erin ge slaagd een film te creëren, die de opera als het ware op de voet volgt en aan zang en muziek geen geweld aandoet. Nel Corradi (Violetta) en Gino Mottera (Alfred) zorgen in sa menwerking met orkest en koor van de opera te Rome voor een uitstekende hoofdrolbezetting. Maximo Serato en Nero Ber- nardi, resp. als Alexandre Du mas en Guiseppe Verdi, die bei den optreden in de proloog, staan voor het graf van Alphon- sine Plessis op het kerkhof van Montmartre te Parijs. Dumas beschrijft de componist het leven van deze diepongelukkige vrouw, zoals hij dat in zijn onvergetelij ke boek „La Dame aux Camé- lias' reeds had gedaan. Verdi stelt belang in het lot dezer vrouw, wier naam nu nog de harten der Parijzenaars snel ler doet kloppen. Hij krijgt haar dagboek in han den en terwijl hij dit leest, gaat het beeld over in de eerste acte van de opera. Het dagboek wordt in het Ne derlands gesproken door de be kende radio-actrice Enny Mols- De Leeuwe, wier aangename stem talloos velen bekend is. Wie in onze uithoek van Ne derland nog niet in de gelegen heid was de beroemde opera „La Centrale Hulst van A.R.-.Kies verenigingen. De centrale Hulst van A.R.- Kies vereniging en vei gaderde in Teiüieuzen o.l-v. de heer F. de Koeijer. Na goedkeuring der jaarversla gen werd de heer De Koeijer als voorzitter herkozen. De bestuursleden Jac. de Feij- ter voor Terneuzen, H. de Jonge voor Hoek, Jac. de Klerk vood Zaamslag werden opnieuw be noemd en voor Axel werd gekozen de heer J. Francke. Tot leden van het Prov. Comité werden opnieuw aangewezen de heren F. de Koeijer, P. Scheele en C. A. de Kraker. Hierna volgde een bespreking over 'n propaganda-avond te Axel, tot oprichting van Arjos-clubs. De heer C. de Putter sprak over het verloop van een Statenzitting- Een drukke bespreking volgde o.m. over dé gasvoorziening, de wegen, woningbouw, centralisatie van bedrijven enz. De heer De Putter eindigde mei. dankgebed. Bedrijfsongeval. Toen gistervoormiddag ongeveer te half twaalf enige arbeiders op het terrein van de aannemer De Bruijn aan de Hogendijk te Drie wegen bezig waren met het plaat sen van een ijzeren laadbak op het onderstel van een vrachtauto kreeg de 31-jarige bankwerker F. Brand, wonende te Axel, doordat de laadbak enigszins opzij schoof, het dompijzer, waarmede hij licht te, tegen het hoofd. Op last van Dr Boland, die de eerste geneeskundige hulp ver- 'eende, is Br. per ziekenauto naar zijn woning te Axel vervoerd, al waar hij enige dagen rust zal moeten houden. Die arme spaarpot Een jeugdige knaap gooide gis termiddag met een kei tegen de grote winkelruit van de kruide nierszaak van de heer M. Vroeg- op. op de hoek van de Juliana- straatBernhardstraat. De winkelruit was tegen deze worp niet bestand en brak. Het gevolg zal voor de knaap wel zijn dat hij zijn spaarpot flink zal moeten aanspreken. Eindles volksdanscursus. Gisterenavond woonden we de eindles bij van de op initiatief van de Terneuzense jeugdraad geor ganiseerde volksdanscursus, wel ke werd geleid door de heer J. Veldhuijzen. Het bleek dat de cursisten jeugdleiders heel aardig uit de dansende voeten konden. Een groot aantal dansen in verschil lende variaties werd ingestu deerd, welke de jeugdleiders in hun werk kunnen benutten om de jeugd door middel van de volks dansen meer gemeenschapszins bij te brengen. De heer Veldhuijzen dankte zijn cursisten voor de prettige wijze, waarop was samengewerkt en wees erop dat het specifieke van de volksdans is het groepsplezier dat er een uiting van is. Namens de jeugdraad werd door de voorzitter, de heer De Regt, aan de heer Veldhuijzen een herinneringsgeschenk aangebo den. Uitvoering. In het voormalige arbeidersio geer kamp gaven de Chr. jonge lingsvereniging „Willem Beu- kelsz." en de Jong Hervormden een uitvoering die goed geslaagd is. Ds Wiebosch opende de avond met gebed en heette alle aanwezi gen welkom. De gebroeders Co- lijn, Bram de Die en Kees de Regt brachten met hun voordracht „De Echo" de lachspieren in bewe ging- Enkele Jonge Kerkers zongen verdienstelijk „De Heilige Stad" en „Het Lied der Ruste". Tijdens de veranderingen aan het toneel werden de aanwezigen door sa menzang beziggehouden. De knapenvereniging bracht het toneelspel „Piet helpt zijn va der" Met zorg was dit spel inge studeerd, waardoor het geheel on danks de jeugdige spelers bewon dering afdwong. Het applaus, dat de jongens kregen, was stellig verdiend. In de pauze serveerden nijvere meisjeshanden thee. De op brengst was bestemd voor de ver bouwing van het jeugdgebouw. Tijdens de pauze volgde nog sa menzang. De Jong-Herv. voerden een toneelspel op „Een stille hel din". Het stuk werd goed ge speeld, alleen ware het beter iets luider te spreken, daar de acous- iek van de „zaal" niet zo bijzon der is. Mevr. Wiebosch kreeg een aardige attentie voor de vele uren, die zij en haar man aan het welslagen van deze avond opof ferden. Ds Wiebosch sloot met dankge bed. Duits motorschip omhoog ge varen. Het 737 ton grote motorschip .Express 3" uit Duisburg, dat ge laden met ijzerschrootis en auto's op weg was van Duitsland naar Antwerpen, is Zondagmorgen in het Volkerak omhoog gevaren r.n blijven zitten. Zondagavond is het schip met behulp van de „Adja" uit Wemel- dinge vlot gekomen en naar de vluchthaven te Zijpe gesleept. De „Express 3" is gebroken <-n maakt water. Het werd door aan houdend pompen van dfe „Adja drijvende gehouden. Algemene vergadering der Vereniging tot Verbetering van het Rundvee in Zee land. OP DE VERING De algemene vergadering van bovengenoemde vereniging werd Maandagmorgen te Oostburg ge houden in café Mabesoone. De heer H. A. A. Baron Collot d'Escury, de voorzitter der ver eniging, opende de druk bezochte vergadering met een welkomst woord. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van J. Wisse te Koudekerke, dat inhield uitslui tend S. stieren voor de fok in aanmerking te laten komen. Voorts stelde schrijver voor dat alle afgekeurde stieren direct afgekeurd worden voor de fok kerij. Naar aanleiding van dit schrij ven ontstond er een zeer leven dige discussie. Van de zijde der vergadering werd er op aange drongen dat de burgemeesters der gemeenten, als hoofd van de politie, er op attent gemaakt worden, dat er geen afgekeurde stieren op de bedrijven aange houden mogen worden. De heer C. Zwagerman werd met algemene instemming tot ere-lid der vereniging benoemd. De heer Zwagerman was zeer getroffen voor de onderscheiding van de vereniging die hem zo na aan het hart ligt, doch merkte op, dat het niet meer dan zijn plicht was de belangen van de vereni ging te dienen. Spr. gaf in enkele woorden weer, wat er gedaan is voor de veeverbetering en consta teerde verheugd, dat de vereni ging na ruim 40 jaar nog kernge zond is. Ir W. L. Harmsen, de nieuwe Rijksveeteeltconsulent en opvol ger van de heer Zwagerman, werd benoemd tot adviserend lid der vereniging. De heer Harmsen sprak de wens uit, dat de heer Zwagerman nog lang van zijn rust zou mogen genieten en hoopte dat hij een even goed veeteeltconsulent zou zijn als zijn voorganger. Verslag werd uitgebracht over kas en boeken, die in orde bleken te zijn. Er is een batig slot van 4747.74. De contributie over 1951 werd vastgesteld op 2,50. De heer C. de Kam, Wisseker ke, werd herbenoemd tot be stuurslid van de Prov. Commissie voor de bevordering van Rijkswe ge van de Veefokkerij in Zeeland. Vergadering Nederl. Rund veestamboek. De heer H. Wolfert uit Terneu zen opende Maa n H gmiddag de te Oostburg gehouden districts vergadering van het Nederl. Rundveestamboek. Ir. K. Stapel de hoofdinspec teur van het Nederl. Rundvee stamboek vertelde de aanwezigen een en ander over de stichting van het nieuwe kantoorgebouw te Den Haag. Het contributie geld der leden zal iets verhoogd worden, om de bouw van het ge bouw, dat broodnodig is, te kun nen financieren. Verder vestigde Ir. Stapel er de aandacht op, dat in het dagboek van de stierenhouder geen ver anderingen aangebracht mogen worden. De veranderingen van het puntenstelsel in de letters voor het keuringsrapport werden uit voerig uiteen gezet, en waar no dig door Ir. Stapel nader belicht. Nu de K. I. Westelijk Zeeuws- Vlaanderen opeens in het brand punt der belangstelling is geko men, door de lezingen van Dr Wagenaar en Ir Harmsen, was het vanzelfsprekend, dat dit op de vergadering van het Nederl. Rundveestamboek ter sprake zou komen. Ir. Stapel vertelde over recente ervaringen met de K. I. en consta teerde de noodzaak om de aan en verkoop van K. I.-stieren zo veel mogelijk uniform te regelen. Door de K. I. kan men eerder dan vroeger mogelijk was tot ver betering van de Nederl. Rundvee stapel komen. Of de K. I. mis schien in de toekomst degenera tie zal veroorzaken in het rund vee geslacht, zal afgewacht moe ten worden. Juist dit is het punt waar men bij de verdere ontwik keling der K. I. zeer nauwkeurig op moet toe zien. De snelle ontwikkeling der K. I. brengt mede dat prijzen van voor K. I. goedgekeurde stieren onrustbarend omhoog lopen. Ir Stapel gaf de raad bij de aan schaf der stieren vooral te letten op de goede afstamming en de melkproductie der moederdieren Wanneer K.I. niet nauwkeurig wordt toegepast en er twijfel be staat over de afstamming van va ders zijde, wordt het kalfje voor registratie in het Ned. Rundvee stamboek geweigerd. Voorts gaf spr. de raad K.I. te hanteren als een waardevol in strument om te komen tot de ver betering der rundveestapel. De heer Dekker vroeg de leden van het Ned. Rundveestamboek volkomen vrij te laten in het ge bruik der K.I. De heer Stapel gaf hem de ver zekering, dat van de zijde van het Ned. Rundveestamboek geen en kele drang op het al dan niet ge bruik der K.I. zal worden uitge oefend. De rondvraag leverde verder niets bijzonders op, waarna de heer Wolfert de vergadering sloot. van Kadzand. Hierin schijnt nie mand graten te vinden. Dit ge bied is tevens de uitverkoren wandeling van de ruiters. Maa: naar het blijkt, zijn de marech - see's in dit alles onverbiddelijk. Over Benelux hebben ze nog nooit horen spreken en ieder vredig wandelaar wordt terug naar de grenspaal verwezen. Anders nemen de douanedien sten doorgaans vrede met de identiteitskaart, voor zover men niet over het haventje wil trek ken. Wat al niet nodig is voor een borrel". Grens met Paasdagen open. In verband met de te verwach ten drukte, zal het grenskantoor te Retranchement met de Paas dagen op Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag voor het reizigersverkeer opengesteld wor den. Provinciale weg weer geopend. De Provinciale weg van Sluis over Groede naar Breskens is geruime tijd, voor wat betreft het wegvak Oude TolPotjes, afgesloten geweest. Thans zijn de versperringen weggenomen. „De borrel" over het Zwyn, Onder dit opschrift verscheen dezer dagen in een Vlaams blad het volgende stukje: „Talrijke toeristen blijven op hun wandeling over de Zwyn- monding trekken en gaan een borrel drinken bij het haventje Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 10) Nadruk verboden. „Och, begrijpen jullie dan niet, dat zo'n man, die hier helemaal /reemd is, graag connecties aan knoopt? Wat steekt er voor kwaad in, als hij hier op visite komt? Kijk een;-:, ik heb hem nu een paar malen gesproken en ik kon vanavond merken, dat hij zich, hoewel hij het niet zo zeide, toch enigszins eenzaam gevoeld. Hij kent hier natuurlijk niemand. En daarbij komt nog, dat hij ta melijk jong is. Ik schat hem op zes, zeven en twintig jaar hoog stens. Wie weet, hoe aardig hij is." Mevrouw De Raay dacht even na en l:eek eens naar haar man. Maar die was alweer verdiept in zijn krant en tenslotte zei ze: ,,Wel, als mijnheer Wijnandse zin heeft, mag hij best eens een avondje hier komen. Als hij maar weet, dat wij heel eenvou dige mensen zijn.'' „O," antwoordde de jongen verheugd, omdat hij in principe reeds teostemming had," „mijn-1 heer Wijnandse is helemaal niet het type vanehja hoe zal ik het noemen „De groot-kapitalist", vulde Jo hem lachend aan. „Nou, dat bedoel ik ook niet. Kijk eens, hij is zo echtge moedelijk hé?" „Breng hem maar eens een avondje mee', antwoordde zijn moeder nogmaals. „Fijn," antwoordde Daan ver heugd, „ik wist wel, dat u het goed zou vinden." „Wat goed vinden?" vroeg de oudste dochter, die inmiddels was binnengekomen. „O, Daan heeft kennis gemaakt met mijnheer Wijandse, je weet wel, die nieuwe drukker," ver duidelijkte mevrouw De Rooy. „En nu heeft hij gevraagd, of hij eens een avondje bij ons mag ko men." „Wie heeft dat gevraagd? Mijnheer Wijnandse?' „Welnee, Daan. Die wil hem uitnodigen." „Niet gek," was de reactie van de binnengekomene. die zich nu een kop thee inschonk. „Dan kunnen wij ook eens kennis met hem maken. Is vandaag die drukkerij niet heropend?" „Ja, door de burgemeester zelf." „Willemspoort gaat vooruit", zei Gonnie, de oudste dochter. ,;Ik wil die nieuwe drukker wei eens zien.1' III. In het vernieuwde bedrijf van Wijnandse snorden dagelijks de persen en de zetmachine goot ieder werkuur een aantal nieuwe regels, die de opmaker verzamel de tot pagina's en insloeg tot vor men, zodat vel na vel van het eerste boek gereed kwamen. De Willemspoorters zelf be- rherkten weinig van dit alles. Maar schoorvoetend waren en kele zakenlieden het modern in gerichte kantoor binnengekomen met hun drukwerk. Wijnandse ontving hen dan joviaal en liet Ae de letterproeven- zien, waar van ze echter weinig verstand hadden. Maar toen ze na enkele dagen hun drukwerk thuis kre gen, moesten ze erkennen, dat het er netjes uitzag, terwijl de nota ook niet tegenviel. De een zei het tegen de ander en na ver loop van een paar weken ging er geen dag voorbij, of de post bracht nieuwe drukwerkorders. Er was volop werk. En ook juf frouw Jacobs kreeg meer werk. Ongeveer drie weken na de opening werd op een avond, kort voor het einde van de werktijd Een eervol getuigschrift. Zoals velen in de dagbladen zullen hebben gelezen, werden op 17 Dec. 1.1. bij een incident tus sen Nederlandse en Indonesische militairen op een voetbalveld te Bandoeng verscheidene Neder landse militairen en burgers ge dood, waaronder een sportoffi- cier. Wij kregen thans inzage van een officiële tevredenheidsver klaring van de hoogste militaire autoriteit op Java, gericht aan de reserve-luitenant P. A. Cor- nelis van IJzendijke wegens zijn resoluut en tactvol optreden tij dens dit bloedig incident. In deze verklaring wordt ge constateerd, dat door het optre den van luitenant Cornells, waarbij hij er in slaagde tijdens een vuurpauze alle Nederlanders onder zijn bevel te plaatsen en veilig af te voeren, heeft voor komen, dat nog meer slachtoffers vielen. Voorwaar een prachtig getuigschrift voor onze, thans op thuisreis zijnde dorpsgenoot. „De snelle wieken". In het verenigingslokaal van de postduivenverehiging „Steeds Sneller", werd voor de leden met hun dames 'n film gedraaid over de duivensport in het af gelopen jaar. Nadat de voor zitter een welkomstwoord had gesproken, gaf hij het woord aan de heer L. Donders uit Til burg, die eerst een korte uiteen zetting gaf over de inhoud der film. Hierna werd eerst de prachtige kleurenfilm gedraaid over de dierentuin Blij dorp. De heer Donders sprak daarna over het kweken en koppelen der duiven. Deze leerzame causerie werd na afloop met een dave rend applaus begroet. Na de pau ze kwam de eigenlijke film „De snelle wieken", opgenomen door de filmgroep Staal. Hierin wer den de diverse hokken der grote kampioenen getoond alsook de kampioenduiven zelf, o.a. zagen we de hokken van de Zeeuwse speler Dusarduijn uit Groede. Ook de St. Vincentvlucht werd vanaf de inmanding tot de thuis komst en prijsuitreiking in beeld gebracht. Jaarvergadering C. J. C. „Immanuël", Othene. Zaterdag vierde de C. J. C. „Immanuël" te Othene haar eer ste jaarfeest. Dit was voor lei ders en jongens, ouders en be gunstigers een blijde dag. Leider Wim de Regt opende de verga dering na het zingen van „Dat ons loflied vrolijk rijze" met het lezen van Ps. 103, hij ging daarna voor in gebed en heette alle aan wezigen welkom. Hierna kwam de fluitclub van Zaamslag op 't toneel. Zij speel de onder leiding van Henkie Houg enkele liedjes, die een warm applaus kregen. Na een korte schets, getiteld: „Hutspot", volgde declamatie. De eerste voordrager was Adri Hamelink (het enige lid van de Griete). Hij droeg voor: „Robert". Als tweede volgde Wim de Regt met „Een varig misverstand". De pantomine: „Een huisknecht ge vraagd" viel bij het publiek zéér in de smaak. Terwijl men achter het doek alles aan 't gereed maken was voor 't schimmenspel „De maag operatie", werden nog enkele liedjes gezongen. Dit schimmen spel had veel succes. De patiënt had een echte struisvogelmaag; het leek wel een bank van lening zoveel kwam eruit: boor, schroe vendraaier, een schaar en ten slotte 10 meter touw. De hersengymnastiek stond on der leiding van Kees de Feijter. Een ploeg van 5 jongens uit de club nam het op tegen een ploeg van 5 anderen uit de zaal. De uitslag was dat de jongens met 146 hebben gewonnen. Bravi jongens van „Noten"! Hierna volgde het toneelstuk „Een kampavontuur". Na een nieuw optreden van de fluitclub kwam Kees de Feijtef aan het woord, die alle aanwezi gen dankte voor hun belangstel ling. Verder bedankte hij Ds Jansma en de heer Heijboer voor hun bereidheid, die ze telkeni toonden, wanneer op hen een be- Daan de Rooy aangediend. Wijnandse trad hem vriende lijk tegemoet. „Leuk, dat u me niet vergeten bent, mijnheer De Rooy. Gaat u zitten. Juffrouw Jacobs, ik zou zo zeggen: pakt u voor vandaag maar in. Het is toch bijna half zes." „Goed mijnheer," antwoordde het meisje, dat wel begreep, waarom zij zo plotseling met het werk moest ophouden. En aange zien ze in het geheel niet nieuws gierig was, trok ze haar mantel aan en was even daarna verdwe nen. „U bent een beetje laat," ver volgde Wijnandse, nadat hij de jongeman een sigaret had aange boden, „anders had u de drukke rij eens kunnen zien." Daan lachte een beetje verle gen. „Dat komt nog wel eens, mijnheer Wijnandse. En daar voor kom ik vanavond ook niet. Mijn missie is deze: Mag ik u uit nodigen vanavond een paar uur tjes bij ons thuis te komen door- brengen? Mijn ouders zullen het roep wordt gedaan ten behoeve op prijs stellen kennis met u te van de Jongensclub. maken." Ds. Jansma sprak een kort Daan kreeg een kleur, nadat woord, waarin hij o.m. zeide, dat hij deze zinnen had gesproken, hij het fijn vond, dat dit Jeugd- zinnen, die hij in stilte vooraf ze- werk op Othene zo'n goed ver- ker al'enkele malen had gerepe- .loop heeft. teerd. Leiders èn jongens van „Im- manuël" mogen op een geslaagde (Wordt vervolgd.) i avond terugzien. Met de volgende si zeepost worden verz data, waarop de corri uiterlijk ter post m zorgd, staan tussen h ter de naam van he meld. Indonesië m.s. „Mataran b Maart). Nieuw-Guinea m.s. „Mataran (6 Maart). Antillen s.s. „Breda" (3 Maart). Sort name m.s. „Bonaire" (7 Maart). im»** «k; ui uuicii' IIICCI uc nwv*»» Deze kwamen nu voor rekenin- van elk kerkgenootschap. In Zaamslag bleek het in Sept. 1798 mogelijk uit toegezegde vrijwil lige bijdragen een predikant te beroepen op een tractement van ƒ800 per jaar, terwijl koster en xx/xmvnv ui. wi« zweren van het Huis van Oranje- Nassau niet meer voor. Zoals we reeds vermeld hebben, waren de bewoners van Zaamslag verre van Fransgezind. Hun leus was: Oranje in het hart en nie- mands knecht. De Franse cocar- TrMt en i_»ij vv elixt. V CX.ll XOKJOXI WÜS Uil ZTCTCT" legenheid een Jozias 't Gilde bijna Dees, die in 1811 als opvolger in de rechterhand werd afgeslagen. De burgers werden ongeveer dol van woede en gewapend met wat ze maar zo gauw grijpen konden, dreven ze de soldaten de herberg in en rosten Stroes zo af, stalleerde Ferdinandus Dees. 2 Febr. 1814 bracht de bevrij ding van het Franse juk, dat ruim 19 jaar gedrukt had. Half Januari van dat jaar vertrokken a'nneni. z,aiten om nem als bur gemeester te behouden. Het re quest had succes, Dees werd her benoemd. Het volgend jaar (1851) overleed hij echter. Jan van Vessem kwam in zijn plaats. (Wordt vervolgd.) J. W. ■gestolen Kroningsteen geen resul taten had opgeleverd, dat het Ie Britse belastingbetaler echter niets had gekost en dat Scotland. Vard Hurkos niet naar Engeland had uitgenodigd, maar hem wel aanwijzingen had gegeven bij ziju pogingen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2