„Winterswijk" bracht acht geredden van de „Marga" mee! Heeft Sluiskil genoeg gas voor geheel Zeeland? Partijraadsvergadering der K.V.P. Filmpje over KONINKLIJKE FAMILIE Wijziging in de Belg. regering? De Belgische Landbouwpolitiek De strijd in Korea Het Nederlandse s.s. „Winterswijk" is gisteren met acht geredden van het Noorse s.s. „Marga" aan boord te Rotterdam aangekomen. Onder de geredden bevinden zich vyf Noren, twee Engelsen en één Belg. Gevallen in Korea Verklaring van Jessup Geen steun aan bestaande bedrijven Vrijdagavond is te Utrecht de dertiende partij raadsvergadering van de Katholieke Volkspartij ge opend. De voorzitter, de heer W. J. Andriessen heeft een rede uitgesproken, waarin hij de nationale en internationale verhoudingen, waaronder deze verga dering bijeenkwam, wel uitermate moeilijk noemde. In verband met de kabinetscrisis herinnerde hij eraan, dat hij elders het optreden van de heer Oud, de leider der V. V. D., laakbaar heeft genoemd, een kwalificatie, aldus spr., welke my nog steeds juist voorkomt. Er is de laatste jaren over de gasvoorziening in Zeeland al het een en ander te doen geweest. Nadat een diepgaand onderzoek is ingesteld naar de mogelijkheid van gaslevering op-lange-afstand door de Limburgse staatsmijnen, komt de laatste tijd de gasvoorziening van Zeeland door de Sluiskilse cokesfabriek weer meer op de voorgrond. Atlantis mei Ambonnezen naar Nederland vertrokken Westduitse politie zal niet vechten Twee Nederlanders in Canada verongeluk! WEERSVER W ACHTTN G HOOGWATER. op onder op onder nine ment: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: N oordstr aat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE Verschijnt dagelijks ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951. 7e Jaargang No. 1663. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ce*®: iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Hei offensief der Verbondenen aan het centrale front op Korea dat twee dagen geleden begon, duurt voort. De troepen der ge allieerden rukken langzaam over modderige wegen naar het N. op zonder noemenswaardige tegen stand te ontmoeten. Luchtver- kenningsrapporten van de afge lopen 24 uur bevatten echter aan wijzingen, dat zij spoedig op vast beraden verzet van de commu nisten kunnen stoten. De opmars wordt enigszins vertraagd door slecht weer. Britse patrouilles aan de Zui delijke oever van de Han, 14 km ten O. van Seoel, stonden af en toe bloot aan mortiervuur. Zuid-Koreaanse troepen onder vonden zware tegenstand ten O. van Wondjoe. Een Amerikaanse tank- en in- fanterie-afdeling ondernam aan vallen in de richting van het oostelijker gelegen Pjongtsjang. Op gelijke hoogte ten N. van Tsjetsjon rukt een andere Ame rika -nse divisie op. Britse troepen aan de linker flank maakten vorderingen ten N. O. van Tsjipjong. Naar men aanneemt bevindt zich de Noordelijke hoofdmacht in Hoengson, dat zwaar bescha digd is. Naar gemeld hebben de Noordelijken de opmars der ge allieerden in dit gebied vertraagd Aan de buitenwijken van Seoel worden artillerie en mortierduels gehouden. De Noordelijken ge bruikten "houwitsers en mortieren van Russisch type. Amerikaanse eenheden zijn Pongtsjang bin- nengetrokken. Zij lieten de stad achter zich en bewogen zich nog zes km noordwaarts. Telegram van H.M. de Koningin aan Korea-detachement. Hare Majesteit de Koningin heeft dezer dagen het volgende tel cram aan het Ned. detache ment Verenigde Naties in Korea gezonden: „Aan officieren, onder-officie ren, korporaals en manschappen van het Ned. detachement Ver. Naties Korea. Betuig u oprechte deelneming bij verlies van uw commandant en van hen, die met hem vielen bij de vervulling van hun plicht. Volg met grote belangstelling uw verrichtingen. Wens u daarbij van ganser harte sterkte toe". De namen van deze geredden pompen schenen het binnenstro- ziin: Bootsman Martin Mathisen, mende zeewater wel te kunnen J t i nn 4it dnnrdo mot 25 jaar, kok Roald Johansen, 22 jaar, beiden uit Noorwegen. Sto ker Robert Singleton, 29 jaar, stoker Michael Wilson, 18 jaar, beiden uit Engeland. Tremmer Adriaan Boeckmans, 35 jaar, uit Antwerpen. Matroos Arne Wei nes, 20 jaar, dekjongen Karl A. Olsen, 16 jaar, en hutjongen Ed mund Wikeroy uit Noorwegen. Sober, maar veelzeggend, was het verhaal, dat bootsman Ma thisen van de „Marga" deed. Ze waren Zondag 18 Februari uit de Spaanse haven Rivadeo naar Rotterdam vertrokken met een lading erts aan boord. Die zelfde avond werd het al zwaar weer en de „Marga" kreeg het hard te verantwoorden. Maandag gebeurde er iets, waarop nie mand had gerekend. Er kwam lekkage in de machinekamer. De De regering maakt bekend, dat tijdens actie in Korea op 12 Fe bruari de volgende militairen zijn gesneuveld. Korp. N. Bot uit Zandvoort, korp. T. L. Boukema uit Rotter dam, sold. T. J. den Haar uit Rot terdam, sold. Ie kl. G. O. van Maarseveen uit Amsterdam. VERZOEK AAN PEKING? Volgens onbevestigde berichten heeft de V.N.-commissie van goe de diensten via de Zweedse ge zant te Peking de regering van communistisch China gepolst over een hervatting van de vre desonderhandelingen met betrek king tot Korea. verwerken, maar dit duurde niet lang. Het water bleef stijgen. Dinsdagmorgen was het water zó hoog gekomen, dat de vuren doofden en de machines werden uitgeschakeld. Onderwijl spookte buiten de orkaan en rolde het schip in die mate, dat men zich slechts met moeite op de been kon houden. Toen er geen red den meer aan was en het einde van deze verschrikkelijke orkaan nog lang niet in zicht scheen, gaf de kapitein bevel de boten ge reed te maken. Aan stuurboord werd de reddingboot gestreken, maar nauwelijks kwam de kiel met de zee in aanraking' of water en wind sloegen de boot te plet ter. Door de orkaan was het on mogelijk de bakboord-redding- boot, die juist aan de windzijde lag. uit te zetten. De bemanning moest dus noodgedwongen aan boord blijven. Spoedig scheen er hulp té ko men in de vorm van het Noorse s.s- „Lionel", dat dicht in de na bijheid kwam. De „Lionel'" zette een boot uit, maar ook deze werd zo door de golven gebeukt dat ze onklaar raakte. De enige redding l was nu nog het kleine werk- bootje, een soort jol. Met vijven gingen ze erin en ze roeiden met man en macht ,de notedop naar de „Lionel". Maar wat ze ook de den, het was bijna onmogelijk aan boord van de „Lionel" te ko men. Slechts één hunner gelukte het, de andere vier moesten noodgedwongen rechtsomkeert maken en waren nog blij, toen ze weer heelhuids op de „Marga waren beland. Kort daarop verscheen de „Win terswijk". Alle eer voor de bewij zen van goede zeemanschap, die kapitein W. Vrolijk van de „Win terswijk" aan de dag legde. ook nij zag kenneiyk geen kans met succes een boot op het water te brengen, maar het werkbootje van de „Marga" was nog altijd heel en lag langszij te dobberen. Daarom bracht kapitein Vrolijk zijn schip op gevaarlijk korte af- stand van de Marga", zodat de schipbreukelingen niet zo ver be hoefden te roeien. Het was een knap stukje werk, zei de boots man, want bij dit noodweer kon van alles gebeuren. Weer werd begonnen met vijf man in de boo. Het gelukte drie van hen aan boord van de „Winterswijk' te komen. De twee anderen roeiden terug om nog meer kameraden te redden. De volgende reis nam man mee, van wie er 5 overstap ten. De twee man die terugroei den om de overigen te halen wa ren blij, dat ze er het vege lijf af brachten, want bij het aan boorc gaan op de „Marga sloeg het notedopje onder hun voeten te pletter. De Winterswijk" is weer ver trokken, toen de Franse sleepboot „Abeille 25" en het Nederlandse vveerschip „Cumulus de redding /an de overige opvarenden op zich hadden genomen. De kapitein van de „Winters wijk", een stoomschip van de Ro: terdamse firma Erhardt en Dek kers, was blij iets te hebben kun nen bijdragen, zoals hij zeide, om de in nood verkerende schepelin gen van de Marga" te redden. SPRAKELOOS. In Treviso is een onbekende man van middelbare leeftijd in het ziekenhuis opgenomen, die letterlijk met stomheid gesla gen is. Hij had in een café de uitslag van een voetbalpool ge hoord en net bleek, dat zijn nummer gewonnen had. Hij riep: „Ja dat is mijn num mer!" en zakte toen in elkaar. Hij kon nadien slechts onver staanbare klanken uitbrengen. De dokter zeide, dat het hier waarschijnlijk een sterke emo tionele schok betreft. Reuter tekent aan, dat de patiënt waarschijnlijk bij zijn herstel een tweede schok zal krijgen, als hij hoort, dat hij niet de enige gelukkige was. De prijs moet n.l. worden ver deeld, zodat hij slechts onge veer 425 gulden zal ontvangen. Spaanse tekst spreekt, doet voorts de Prinsesjes van in Canada schommelende kinderen binnen enkele minuten opgroeien tot sportieve meisjes, die de rijkunst behoorlijk meester zijn en reeds haar eerste officiële handelingen verrichten. Het volgt de Prins op zijn be zoeken aan industrieën, in de cockpit, op een concours-hippique in het Amsterdamse stadion en tenslotte tot in zijn werkkamer, vanwaar hij de inwoners der te bezoeken Zuid-Amerikaanse sta ten in het Spaans een „tot spoe dig" toeroept. De Amerikaanse reizende am bassadeur Jessup heeft in een te Schenectady, in de Amerikaanse staat New-York, gehouden toe spraak o.m. verklaard, dat de Verenigde Staten geen „preven tieve oorlog" tegen de Sovjet- Unie zullen beginnen. Hij ver klaarde verder, dat de Ameri kaanse buitenlandse politiek in hoofdzaak is gegrondvest op de In de komende weken zal in vele Zuid-Amerikaanse bioscopen -en Nederlands filmpje draaien, d°.t vervaardigd is in opdracht van de regeringsvoorlichtings dienst. Deze rolprent, die een klein kwartier duurt, is bedoeld de landen, die Prins Bemhard bin nenkort gaat bezoeken, een in druk te geven van het leven der Nederlandse Koninklijke Familie en van de activiteiten van de Prins. Het is voor het grootste deel samengesteld uit oude journaals, beginnende met de verloving van Prinses Juliana. Het Zuid-Ame rikaanse bioscooppubliek ziet de Koningin temidden van haar fa milie, temidden der mijnarbei ders, ziet het indrukwekkende tafereel op het bordes van het paleis te Amsterdam, als Konin gin Wilhelmina het Nederlandse volk persoonlijk mededeling doet van haar abdicatie en hoort de weer indrukwekkende woorden uitspreken: ....„Zoals een goed Koning betaamt te doen". Het filmpje, waarbij de heer Bonello van de wereldomroep de voigende zeven punten: 1 i Opbouw van de kracht tot Het was z.i. laakbaar, omdat de grijpelijk, dat de mimster-presi- heer Oud, waarvan reeds gerui- dent in begrijpelijke ontstemming me tijd viel waar te nemen, dat hij zich van het kabinet wilde dis- tanciëren, de Nieuw-Guinea-kwes- tie aangreep om het kabinet ten val te brengen. De heer Oud had sprak van het „schot van de vluchtende". Het was niet 't bes te staaltje van staatsmanswijs heid, dat de heer Oud bij deze cri sis ten beste heeft gegeven. Wa Wij hebben ons door een des kundige op dit terrein laten voor lichten en al neemt deze heel be grijpelijk de nodige reserves in acht. menen wij zijn zienswijze in een eerste artikel te kunnen pu- waar het gas notabcne^ varidaan bliceren. Op de detailpunten komt en dat vroeger by Oostelijke hopen we dan te zijner tijd nader 1 dagen in vakkringen een punt van ernstige overweging uit maakte Opmerkelijk en eigenlijk ver bazingwekkend is, dat Sluiskil, terug te komen. De cokesfabriek te Sluiskil be schikt over een enorm overschot aan gas. Dit vooropstellend, ligt het dus voor de hand, dat Zeeland dicht bij gaat betrekken, wat het op winden regelmatig „vergast' werd, het zelf nog altijd zonder gas moet stellen. De oorlog zou het vertraagde proces der Sluiskilse gasvoorzie ning in niet geringe mate ver haasten. Weinige jaren na de bevrijding lange afstand slechts na oplos- begon van Hulst en Axel de vic- sing van de lastigste problemen zou kunnen krijgen. De Staatsmijnen blijken over een productievermogen te be schikken, dat lang niet toerei kend is, om nog te zwijgen van de geweldige kosten aan mate riaal, dat benodigd zou zijn. Nu zijn er ook aan levering uit Sluiskil enige moeilijkheden ver bonden, die men niet mag onder schatten. De Schelde met haar op sommige plaatsen zeer diep vaarwater vormt een lelijke sta in de-weg. Deskundigen, waar onder technici van naam, zijn na een grondige bestudering van deze technisch-ingewikkelde aan gelegenheid tot de conclusie ge komen, dat een onder-water-ver binding uitvoerbaar is- Kunnen deze problemen een gunstige op lossing vniden, dan staat prac tised heel Zeeland voor het gas van Sluiskil open. Toen jaren voor de oorlog de heer Colsen in de Terneuzense Gemeenteraad zijn gebruikelijke verlanglijstje voor Sluiskil eens opsomde, voegde wijlen wethou der Scheele hem bij interruptie torie. De gasinstallaties in deze beide plaatsen waren tamelijk verou derd. De oorlog had tijdige vernieu wing en noodzakelijke verbeterin gen verhinderd, zodat de gas levering door de Cokesfabriek te Sluiskil hier als de meest voor de hand liggende en logische oplos sing werd geaccepteerd. De bevolking vaart er wél bij, want het gas is van uitstekende kwaliteit en „brandt" naar het oordeel der huisvrouwen zuinig en is dus in hoge mate efficiënt. In tal van Zeeuwse gemeente raden is de gaskwestie in het af gelopen jaar aan de orde ge weest. Ook de deze week gehou den vergadering der Provinciale Staten van Zeeland heeft zich met de gasvoorziening in onze provincie beziggehouden, Bij monde van Mr. Van der Weel hebben Gedep. Staten mede gedeeld, dat gaslevering uit Sluiskil aan Zeeland-over-de Schelde mogelijk is, ook tech nisch. Over de prijs worden nog besprekingen gevoerd. Wat de fen voor het leggen van buizen door de Wester-Schelde. Hiermee is de kogel feitelijk door de kerk- Men weet nu in verschillende gemeenten, waar men aan toe is, omdat immers het vraagstuk van uitbreiding of vernieuwing der bestaande gas bedrijven om 'n oplossing vroeg. In dit verband is ook van be lang, dat van de zijde van het departement van Economische Zaken reeds te kennen is gege ven, dat de regering geen mede werking zal verlenen aan kapi taalsinvesteringen in thans be staande bedryven. Hoewel, zoals hierboven reeds werd gezegd, de toekomste prij zen nog niet vaststaan, schijnt de minister een prijs van 9% cent per m3 voor de gemeenten billijk te achten. Voor het rijk zou in deze prijs, die gebaseerd is op de ko- lenprijzen van 1 Januari 1951, een zekere tegemoetkoming lig gen voor de risico's, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen het geïnvesteerde kapitaal bin nen een niet al te lange termijn af te schrijven. Het rijk is bovendien bereid aar. bepaalde ondernemingen een kor ting op de prijs van het gas toe te kennen om daardoor de indu strialisatie aan te moedigen. Wij staan dus in Zeeland op het terrein der gasvoorziening voor grote veranderingen en naar wij hopen voor grote verbeteringen. Moge de ganse bevolking en moge vooral ook het Zeeuwse bedrijfsleven er wél bij varen dit op een meer loyale wijze moe- re de staatsman méér en de poli ten doen door bij de behandeling j ficus minder op de ^^r°nd Se van hoofdstuk 1 der Rijksbegro- treden, dan was Nederlanddeze ting zonder omwegen een motie crisis waarschijnlijk bespaard ge- tot afkeuring van liet regerings-1 bleven. Het land zoii er wèMby beleid in te dienen. Dan had op gevaren hebben, aldus de heer die basis een debat kunnen vol gen. Dat heeft de heer Oud niet gedaan. Integendeel, zijn toon tegenover het kabinet was toen welwillend. Men kan nu opmer ken, dat de Nieuw-Guinea-kwestie een aangelegenheid was, welke Andriessen. Vervolgens ging spr. in op de spanningen, welke in de Partij van de Arbeid ontstonden. Z.i. was de kern van het meningsver schil tussen Ir Vos en het partij bestuur de vraag, hoe de verhou- tot ernstige meningsverschillen 'dingen tussen party, partybe- aanleiding gaf, doch dan had stuur en fractie ^ïenen te zijn- de heer Oud zich hiertoe moe- Voor wat de K.V.P. aangaat, is onze nationale mogelijkheden. Vanzelfsprekend moeten de las ten zo rechtvaardig mogelijk worden verdeeld, waarbij de reële nooddruft veilig moet worden ge steld. Vervolgens maakte hij enige opmerkingen over het jongste contact, dat vertegenwoordigers der partij hadden met enige ver tegenwoordigers van de t.v.r. in België. Onderwerp van bespre kingen waren o-m. de doorvoe ring van de Benelux Unie en het defensiebeleid. De wenselijkheid is uitgesproken van het in het leven roepen van organen, van V3ste organen van overleg1 tus sen de regeringen, de wetgeven de lichamen, de administratie en het bedrijfsleven van de betrok ken landen. Als doelstelling van de defensie werd aangegeven de verdediging van de vrede, van eigen haard en eigen vrijheden- Naast paraat heid van eigen land werd de nood zakelijkheid van samenwerking van alle landen, welke dit doel willen nastreven, noodzakelijk ge acht. De „Atlantis" is Donderdagoch tend 'met 940 man Ambon'se De 90.000 leden van de West duitse politie zullen niet vechten, indien West-Duitsland wordt aangevallen, aldus meldt „Poli- zeidienst", het blad van de poli tievakverenigingen. Verleden week nam het parle ment een wet aan voor het vor men van een politie ter bescher ming van de grenzen. „De taak van de politie is uitsluitend het handhaven van recht en orde. Het is niet onze taak op te tre den tegen een vijand van buiten of een buitenlandse verstoorder van de vrede", aldus het blad, dat er aan herinnert, dat de poli tie in de nationaal-socialistische tijd ook reeds misbruikt is en dientengevolge bij het publiek in discrediet was gekomen. toe: „Houd toch op over Sluis- tijdslimiet betreft, kon spr. uiter- kil, want jullie laten daar het gas aard nog niets zeggen, maar men zo maar wegvliegen". Het was hoopt binnen een drietal jaren maar een grapje, misschien be doeld om de heer Colsen „aan te zetten", maar weinig kon wet houder Scheele toen bevroeden gereed te kunnen zijn Blijkens mededelingen van de directeur-generaal van de ener gievoorziening zullen spoedig dat het Sluiskilse gas reeds in die voorbereidingen worden getrof- In Belgische zowel als Franse perskringen wordt gespeculeerd over de mogelijkheid van een wij ziging in de samenstelling der Belgische regering, in het bij zonder wat de persoon van de minister-president betreft. Er zou overigens geen sprake lijn van verandering der politieke samenstellingsformule van het huidige homogeen Katholieke kabinet, tenzij de internationale situatie ernstig slechter zou wor den. Niet alleen van de zijde der op positie, doch ook door de Katho lieke Vlaamse pers wordt de re gering in haar huidige samen stelling aangevallen- De laatste verwijt de min.-president, Pho lien, dat hij bij het Kamerdebat ten beperken en geen materiaal altijd het standpunt gehuldigd, moeten verzamelen, dat tegen dat partijbestuur, party en frac- het^regeringsbeleid in zijn geheel jtie een eigen verantwoordelijk- wasglrichfzoals bleekteen nij'beid dragen- Aandit standpunt de regering verweet, dat zij dient onvoorwaardelijk te worden zwichtte voor de druk der vak- vastgehouden. Natuurlijk heeft beweging. Dit argument had in de fractie het program va j- November en nietonlangs moe- partij als basis te nemen doch le„ gewen. Het was daarom be- vo» ^XoSSl^id 5at s lands belang vraagt. De heer Andriessen achtte de internationale toestand zorgwek kend. Nauwelijks zijn de afgrijse lijke wonden van de vorige we reldoorlog enigermate geheeld, of de gevaren doemen opnieuw op- Het zou misdadig zijn ons aan pa_ niekstemmin® over te geven of het hoofd in de schoot te leggen. Wij moeten de middelen aanwen den om nieuw oorlogsgevaar te voorkomen of, mocht het tegen onze wil reëel worden, zo goed mogelijk in staat te zijn, afweer te bieden en de vijand te ver slaan. Het is louter afweer, waar op onze politiek is gericht en waarbij wij dagelijks God bidden dat hij de wereld voor een nieuwe oorlog spare. De defensie vraagt grote financiële en andere offers. Het staat vast, dat het Neder landse volk voor een grote in spanning en het brengen van gro te offers staat. Wy moeten de moed hebben deze harde waarhe den onbeschroomd onder de ogen te zien en de consequenties daar van te aanvaarden. Ook de rege ring liet daaromtrent geen twij fel, toen ze te kennen gaf, dat er Ingrijpende maatregelen zouden worden getroffen om de uitgaven voor de defensie te kunnen op brengen. Zich kerend tegen het commu nisme, zeide spr., dat tegenover dit stelsel niet anders past dan een voortdurende strijd- Deze strijd geldt niet de persoon der aanhangers van het communis- me, maar uitsluitend hun levens beschouwing- Nederland wil zijn evenredig aandeel dragen in de totale las ten, welke moeten worden ge torst. Er mogen ons echter geen lasten worden opgelegd, welke boven onze draagkracht gaan. De militaire uitgaven, hoe noodzake lijk ook, moeten worden gezien en vastgesteld in het geheel van militairen met tijdelijke K. L.- statius en families van Djakarta vertrokken. Aan boord bevinden zidh vele aanstaande moeders. Reeds 2 ba- bies zijn geboren, terwijl nog aO babies worden verwacht. verdediging. 2. Het laten voortbestaan van de mogelijkheid tot onderhande lingen met de Sowjet Unie. 3. Het aanwenden van po-gin gen om de Sowjet Unie ervan te weerhouden aanvalsdaden te ple gen. 4. Het innemen van de best mogelijke positie voor de verde diging, „indien het het definitie ve streven der Sowjet-Unie zou blijken te zijn de wereld in een derde wereldoorlog te storten". 5. Het treffen van voorberei dingen voor een mogelijk lange periode van gewapende vrede, indien de Sowjet-Unie er inder daad voor terug deinst een oorlog te beginnen. 6. Het trekken van voordeel van elke verandering in de Rus sische politiek. 7. „Dit punt", aldus Jessup, „komt hierop neer dat, indien zich geen wijziging in de Russi sche politiek voordoet, wy al thans niets hebben nagelaten van hetgeen wij moesten doen: wy zullen dan niets van onze wezen lijke kracht hebben ingeboet Twee Nederlanders, die waar schijnlijk kort geleden uit Neder land zijn geëmigreerd, zijn Don derdag bij Brantford (Canada) ,>y een botsing op een onbewaakte overweg tussen een trein en een auto om 'bet leven gekomen. Het waren de 22-jarige J. Schoenmaker en de 23-jarige R van Bruggen. De twee jongemannen kwamen in 1949 naar Canada met hun fa milieleden. Johannes Schoenma ker was gehuwd met een zuster van Henry van Bruggen. Zij wa ren allebei uit Moergestel afkom stig. over het verbod van lidmaatschap van de communistische partij voor ambtenaren niet de woorden gesproken heeft, die men van hem had verwacht. Men looft Pholien om de wijze, waarop hij na de Konings-kwestie een „nationale verzoening" heeft bewerkstelligd, doch voert daarnaast aan, dat „voor nieuwe taken nieuwe men sen nodig zijn." Pholien heeft geantwoord, dat hij alleen zal aftreden na in het openbaar door het parlement ge desavoueerd te zijn. Als mogelijke opvolgers van Pholien in de functie van minis ter-president worden genoemd de minister van onderwijs Harmei, de minister van justitie Moyer- soen en Paul van Zeeland- Be C.V.P.-Kamerfractie heeft een aantal besluiten inzake de landbouwpolitiek goedgekeurd. Hierin wordt vastgesteld, dat de Belgische land- en tuinbouw- bevolking en vooral de massa der kleine landbouwers en tuin ders niet de levensstandaard hebben, waarop zy recht hebben evenmin als het economische en morele weerstandsvermogen, waardoor zy de nieuwe inspan ningen, die de huidige interna tionale toestand van hen voor de bevoorrading van het land eist, :ouden kunnen dragen. Ten bate van de landbouwers m tuinders stelt men zich voor te verwezenlijken: 1. Een herziening van de •ichtprijzen, de bescherming van ie binnenlandse markt tegen de nvoer van producten tegen la gere dan de minimumprijzen. De nvoering van een spoedproce- lure tot regeling van de in- en lit voer van land- en tuinbouw producten, de verlaging van de kostprijzen, door tegen zo laag mogelijke prijzen grondstoffen ter beschikking te stellen van de landbouw en door de omzetbelas tingen aan te passen, vooral wat ie samengestelde veevoeders be treft. 2. Gelijke voordelen als de loontrekkenden op het gebied van de gezinsvergoedingen en de ouderdomspensioenen. 3. Het zoeken van nieuwe af zetgebieden, de toekenning van dringend nodige bedragen van de Marshallhulp en aanvullende be- grotingscredieten om de toepas sing van het landbouwvijfjaren- plan mogelijk te maken en de toekenning van werkelijk goed kope credieten. De fractie sprak haar vertrou wen uit in de regering, dat zij deze concrete punten zo spoedig mogelijk zal trachten te verwe zenlijken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Minder wind. In de loop van de dag toene mende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke wind tussen W. en Z. Iets hogere temperaturen dan gisteren. ZONDAG 25 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 3.56 Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 26 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 4.39 Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN 4.31 5-11 5.21 5.14 b-54 6-04 4.23 4.58 538 5.48 5.02 5.37 6.17 627 ZON MAAN Febr. 24 25 26 27 28 7.38 18.09 21.43 8.25 7.36 18.11 23.08 8.36 7.34 18.13 8.49 7.32 18.14 0.36 9.07 7.30 18.16 2.07 9.32

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1