Advies van de S.Ë.R. inzake loon en prijs poiitiek De huidige grondstoffenpositie DE DEFENSIE De acties van Ned. Korea-detachement in de laatste dagen Duitse economische moeilijkheden Ha. in de Belgische Kamer H eerlijk VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951. 7e Jaargang No. 1662. De minister van Economische Zaken en van Socia le Zaken hebben bij schrijven van 14 September 1950 het advies van de Sociaal-Economische Raad ge vraagd aangaande de politiek, die zowel ten aanzien van de prijs- als ten aanzien van de loonvorming in de naaste toekomst zal moeten worden gevoerd. Dit advies is thans verschenen. Het bevat de volgende samenvatting en conclusies: GOEDE GEVECHTSKWALTTEITEN VAN ONZE VRIJWILLIGERS. Van de commandant van het Ned. Detachement Ver. Naties zijn thans enkele'nadere bijzonderheden ontvangen omtrent de acties, waarin het detachement in de afgelopen dagen was verwikkeld. Clementis in Russische handen DE KABINETSCRISIS De minister van Economische Zaken is van mening, dat de huidige grondstoffenpositie het noodzakelijk maakt, dat zowel de overheidsbedrijven als het parti culiere bedrijfsleven zich de grootst mogelijke beper kingen dienen op te leggen, in die zin, dat men bij gebruik van grondstoffen, meer nog dan voorheen, moet trachten om door uiterste efficiency de produc tie op peil te houden bij geringer grondstoffengebruik. De minister meent dat handhaving van een regel matige en toereikende voorziening met grondstoffen een van de belangrijkste voorwaarden is voor een bevredigende economische en sociale ontwikkeling in de naaste toekomst. Gevallen in Korea OFFENSIEF DER VERBONDENEN AAN HET CENTRALE FRONT. De werkgelegenheid in Enqeland__T 0 De reis van koning George Verklaring van Gen. Bradley Geen olie voor communistisch China ébmbr-üöjs ■fer -r s WEERSVERWACHTING HOOGWATER. n.m. 3.47 4.22 5.02 5.12 Fra*kering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur De loon- en prijspolitiek vormt rectie van bijzondere discrepan- een onderdeel der algemene eco- j ties- nomische politiek en dient daar- Tot looncorrectie bestaat geen om afgestemd te zijn op de doel- aanleiding bij stijging van mvoer- einden dezer algemene politiek, prijzen en van doelbewust opge- Een analyse van deze situatie legde fiscale lasten. Daarentegen doet zien, dat onder de algemene wel bij stijging van de exportpnj doelstellingen in het bijzonder zeri (d.w.z- de toegevoegde waar- het evenwicht in de betalingsba- de daarin). Stijging van de ar* lans gevaar loopt. Onder handhaving van de ove rige doelstellingen zeer kort geformuleerd: een zo groot mo gelijke productie en een zo juist mogelijke verdeling zullen 'aanleiding bij prijsverhoging van beidsproductiviteit (boven het in de prognose aangenomen cijfer van 4,5%) zal in het reële loon tot uiting komen. Tot prijscorrectie bestaat geen daarom de verschillende instru menten van economische politiek in de eerste plaats moeten wor den aangewend tot herstel van dit evenwicht. Tevens moet plaats gemaakt worden voor het defensiepro- en met het buitenland concurre rend product (tenzij er een ega lisatiefonds bestaat) of bij her stel van te laag geachte onderne mersinkomens. Er is daartoe on der bepaalde omstandigheden wel aanleiding indien proeentuë- ning van de Raad, alle aandacht aan het vraagstuk van de ver hoging van de arbeidsproductivi teit te blijven geven, omdat voor al het verkrijgen van resultaten op dit punt een compensatie kan bieden voor de gevolgen van het toepassen van andere veel min der aantrekkelijke wegen. De raad is na ampele discussie van oordeel, dat een algemene verlenging van de wettelijke ar beidstijd van 48 uur per week niet kan worden aanbevolen. De raad acht het niet opportuun terzake van de wettelijke arbeidstijd een uitwijziging in de arbeidswet 1922 aan te brengen. Deze wet biedt n.l. voldoende mogelijkheden om aan verschillende wensen, welke ten aanzien van de arbeidstijd rij zen, tegemoet te komen. Voor zo ver zich in bepaalde bedrijven om standigheden voordoen, welke een tijdelijke verlenging van de ar beidsduur noodzakelijk maken, kan van de mogelijkheden van ge noemde arbeidswet gebruik wor den gemaakt en wordt dat ook in feite gedaan, aldus de S.E.R. AMERIKAANSE ADMIRAAL WORDT ATLANTISCH OPPER BEVELHEBBER TER ZEE. Premier Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat een Amerikaans admiraal zal worden benoemd tot Atlantisch opperbevelhebber ter zee. Een bekendmaking wordt binnenkort verwacht. Onder gejuich vroeg Winston Churchill: „Was er geen Britse admiraal kundig genoeg voor deze functie?" Attlee antwoordde hierop, dat geen enkel lid van de Atlanti sche organisatie het alleenrecht Op 12 Februari vond een vijan- Juli 1939 beëdigd als tweede lui delijke doorbraak plaats toen tenant van het voormalige Ko- heeft een benoeming te dicteren, het detachement bij Hoengsong ninklijk Nederlands Indisch leger Toen de conservatieven hier- een dekkingsactie uitvoerde. Tij- en vertrok naar Indonesië. Op 20 over vragen bleven stellen, zei dens hevige straatgevechten werd October 1941 werd hij bevorderd de premier, dat men algemeen luitenant-kolonel M. P. A. den tot eerste luitenant, van oordeel is, dat dit de beste Ouden door een hoofdschot ge-1 Hij nam deel aan de strijd in benoeming is. Het is onmogelijk, 1 dood en sneuvelden met hem Indonesië en verbleef daarna n aldus Attlee, dat één land aan enige andere leden van het de- krijgsgevangenschap. Na de be- zijn recht op een bepaalde post Vehement. Ivrijding kreeg hij de tijdelijke geallieerde troepen en de lucht macht langs het gehele 96 km brede centrale front in Korea, de laatste 24 uur meer dan 2100 man verloren heeft. Aan het offensief nemen Brit se, Australische, Nieuw-Zeeland- se, Zuidkoreaanse en Ameri kaanse eenheden deel. Een am- buiance-groep uit India vergezelt de troepen. In de perste uren van het of fensief werd weinig of geen te- gestand ontmoet van de Chine zen, die naar verluidt nog steeds bezig zijn op nieuwe stellingen ten N. van Hongtsjon, 45 km ten N. van Wondjoe terug te trekken. Het nieuwe offensief der geal lieerden heeft in de eerste 24 uur een terreinwinst van meer dan 16 km opgeleverd. Er werd wei nig tegenstand ondervonden. gram. Daarbij zullen de mone- ie winstopslagen °P gestegen in- taire en fiscale politiek de hoofd - voerprijzen worden gehandhaafd moeten hebben, terwijl 0f van monopoloide situaties mis- nadruk ook aan bepaalde selectieve vor men van distributie kan worden gedacht. Deze maatregelen dienen het zoveel mogelijk vermijden van geldcreatie tot doel te hebben, zowel geldcreatie ten behoeve zegt de Raad te me van het bedrijfsleven als van de rfiLhaan ,ronon ta kómen overheid beschikbaar zal dienen te komen Zij zullen moeten resulteren teneinde zowel het betalingsba- in een beperking van het ver- lanstekort als de extra militaire bruik van 3 a 5 0/« en een beper- inspanningen e king der investeringen, die des te zeker ongeveer hoger moet zijn naarmate de be- za' bedragen. bruik wordt gemaakt. Tot zover de samenvatting en conclusies- In zijn schets van het globale beeld van de huidige eco nomische situatie in ons land overbruggen, 1100 millioen perking van het verbruik gerin ger is (20 a 10 Deze cijfers worden nog minder gunstig naar mate nieuwe ramingen van het tekort ongunstiger zouden uitval len. Bij de verdeling dezer beper kingen over de verschillende lagen der bevolking dient reke ning te worden gehouden met de sinds 1949 opgetréden verschui vingen in de inkomstenverdeling. Bedoelde maatregelen zullen in het algemeen direct op de ge noemde doelstellingen gericht kunnen worden. Gepleit wordt voor een beheer ste loonpolitiek en een stelsel van algemeen toezicht op de prijzen met incidenteel ingrijpen waar dit nodig blijkt. De betekenis van de loon- en prijspolitiek is daarbij enerzijds, dat deze een voldoende export mogelijk moet maken, d.w.z. de exportprijzen voldoende laag moeten zijn. Anderzijds komt haar een functie toe bij een ver dere wijziging der fundamentele omstandigheden, alsmede ter cor- De regering dient, naar de me- Vladimir Clementis, de gewe zen Tsjecho-Slowaakse minister van Buitenlandse Zaken over wiens verblijf men reeds geruime tijd in het duister tast, is volgens te Bonn ontvangen berichten van het „anti-Bolsjewistische blok van landen" in Sowjet-Rus- sische handen gevallen. Volgens berichten uit Tsjecho-Slowakije, uit kringen van dit blok, bevindt Clementis zich „zeker niet in het Westen". Hij zou in Sowjet-Rus- sische handen zijn gevallen bij een mislukte poging om zich over de Tsjecho-Slowaakse grens te begeven. Het „anti-Bols jiwis- tische blok van landen" omvat vertegenwoordigers van anti communistische gorepen uit bijna alle Oost-Europese landen. kan vasthouden Churchill zei toen op scherpe toon: „Het was niet lang geleden mogelijk dat één land 525 Duitse U-boten tot zinken bracht, ver geleken met 174 door de Ver enigde Staten". Terwijl hij ging staan, voegde hij hieraan toe: „Niemand kan zeggen, dat ik de Ver. Staten vijandig gezind ben, maar ik geloof niet, dat ons land zo diep had behoeven te zinken op het gebied van nederigheid". Op de vraag van Churchill of de zaak ai definitief geregeld was of dat de premier de Ver. Staten zou verzoeken de kwes tie „in alle vriendschap" nog eens te bezien, antwoordde Att lee, dat de kwestie ongetwijfeld zijn aandacht had. Desgevraagd zei Attlee, dat Engeland over de benoeming is geraadpleegd. De premier gaf ondanks aandringen door de op positie geen antwoord op de vraag van een labour-afgevaar- digde of er ook een Britse admi raal was voorgedragen. Ofschoon hij nog niet officieel benoemd is, wordt vernomen dat William Fechteler voor de func tie is uitgekozen. Hij is op het ogenblik bevelhebber van de Amerikaanse Atlantische vloot. Na de Chinese aanval op 12 rang van kapitein welke rang op Februari werd een korte reoTga- 13 Juli 1949 werd geëffectueerd, nisatie doorgevoerd en werd ter- Intussen had hij de opleiding ge- stond opnieuw een stelling be- volgd aan de school opleiding pa trokken in de algemene defentie- rachutisten te Tjimahi- lijn. Aldaar werd op 14 Februari j Op 1 Juli 1950 ging hij over door een overmachtige vijand naar de Koninklijke Landmacht een aanval gedaan op de linker- als kapitein der infanterie. Hij vleugel van het detachement. De werd op 31 Augustus 1950 gede- daaropvolgende nacht werd door tacheerd bij het Ned. Det. Ver- de vijand weer een aanval gedaan Naties en vertrok op 26 October waarbij een heuvel in de frontlijn met dit onderdeel naar Korea. Op door de vijand werd veroverd- 16 October 1950 werd hij bevor- De formateur heeft Donder dagmorgen een bezoek gebracht aan minister Stikker, teneinde zich door deze te laten voorlich ten over de internationale si tuatie. Aldus- het antwoord van de mi nister an Economische Zake cp schriftelijke vragen van het lid De nieuwe importstop voor ge liberaliseerde artikelen in West- Duitsland betekent, naar van be voegde zijde wordt verklaard, voor de Nederlandse handel een aanzienlijke directe schade. In hoofdzaak wordt de export van eieren en Philipsproducten er door getroffen. De export van Nederlandse artikelen van de vrije lijst naar Duitsland kan op rond vijftig millioen gulden per maand worden geschat. De duur van de importstop is nog niet be kend. Volgens het officiële communi qué der regering zal de stopzet ting slechts enkele dagen behoe ven te duren, doch men neemt aan dat het ook wel weken kan duren, voor een nieuwe basis zal zijn gevonden. In geallieerde krin gen te Bonn kan men het optimis me, dat de Westduitse regering in haar communiqué heeft gede monstreerd, niet delen. Het wordt volgens geallieerde deskundigen de hoogste tijd, dat men zich realiseert, dat de Duitse economische moeilijkheden niet van tijdelijke aard zijn, doch dat zij diepere oorzaken hebben. In dit verband wordt gewezen op de onevenwichtige ontwikke ling, die de Duitse economie als gevolg van de toepassing van het beginsel der vrijheid heeft geno men. Dit is, zo wordt opgemerkt, de oorzaak geweest enerzijds van een te ruime levensopvatting bij een aanzienlijk deel der bevolking en anderzijds van een planloze verdeling der investeringsmidde len. Grote kapitalen zijn vastge legd in de productie van ge bruiksgoederen, terwijl de ont wikkeling der basisindustrieën is achtergebleven. In geallieerde kringen meen! men. dat de inkrimping van het levensniveau van een deel der be volking noodzakelijk zal zijn. der Tweede Kamer de heer Koer sen K .V.P.in verband met de huidige grondstoffenpositie. Wat betreft het antwoord op de via .g; ,,ls de minister bereid stappen te ondernemen by de daarvoor in aanmerking komende organen en bedrij sinstanties waareoor in ge meenschappelijk overleg tussen werkgevers en werknemers maat regelen worden beraamd om doo, doelmatiger en zuiniger gebrirk van grondstoffen de volledige werkgelegenheid zo goed mogelijk in stand te houden"? is de minister van mening dat een onderscheid moet worden -gemaakt tussen de taak, d e de ove;heid op dit g-.- Deze mening wordt in vele beoordelingen^gedeehi De j ^d\eeft"te verhullen ën detok waarvan het zwaartepunt ligt bij noodzaak der beperkingen bij de consumptie van luxe-goederen is in de laatste weken het onder werp van discussie der economen het bedrijfsleven. In het gevaJ van grondstoffen- in Bonn geweest. De economische schaarste heeft de overheid tot experts der regeringspartijen taak deze grondstoffen te verdeler, hebben een rapport opgesteld, dat over de onderscheidene productie- aan de regering zal worden over handigd. Minister Erhard, op wie zich thans de aanvallen voor een groot deel richten, heeft naar verluidt ook nu op het handhaven van het beginsel der vrije markteconomie gestaan, zij het dat hij zijn toe vlucht heeft genomen tot tal van correctieve maatregelen. De regering acht liet nodig de prijsverschillen van de Industriële en agrarische producten op te heffen en de oude huren aan te liassen aan het ïüeuwe niveau. Dit vormt een zodanige belasting, dat men zint op plannen om de armste twee millioen mensen spe ciale bonnen te verstrekken, waardoor zij levensmiddelen te gen gereduceerde prijzen kunnen betrekken. Verwacht wordt voorts, dat de regering haar sterkste wapen zal trachten te vinden in credietres- tricties en financiële maatregelen teneinde in elk geval de stabili teit van de mark te garanderen. De centrale raad van de Bank der Duitse landen, die de controle over de geldcirculatie heeft, zal Zaterdag bijeenkomen. Men ver wacht dat hij zal besluiten het dis conto andermaal te verhogen en wel van zes tot acht procent. mogelijkheden, zodat maatschap pelijk beschouwd een zo doelmatig en zuinig mogelijk gebruik van do- ze grondstoffen wordt gemaakt. Hierbij is het noodzakelijk, dat verwerk ïngsvoorschrdf ten worden gegeven, die tevens productiever boden kunnen inhouden. Het is duidelijk dat in het ge val van een vrij internat', on aal handelsverkeer zodanige produc tieregelingen in de diverse landen geharmoniseerd dienen te worden. De minister heeft dan ook over deze aangelegenheid met zijn Belgische ambtgenoot van ge dachten gewisseld. Als uitvloeisel hiervan woi it in Benelux-verband gewerkt aan •gemeenschappelijke productie regelingen met betrekking tot het gebruik van bepaalde schaar se grondstoffen. Tevens ligt het in de bedoeling, dat door de Nederlandse delega tie in overleg met de Belgische en Luxemburgse delegaties in O. E.E.C.-verband 't initiatief worde genomen om productieregelingen als hier bedoeld, in ruimer ver band ingang te doen vinden. Alleen op deze wijze zal het mogelijk zijn de eisen die zich als gevolg van de schaarste van bepaalde grondstoffen oprliin. gen, in overeenstemming te brengen met handhaving van een zo vrij mogelijke internationale uitwisseling van goederen sn diensten. Naast productieregelingen, ais hierbedoeld, zij voorts de aan dacht gevestigd op het vraagstuk van het rationeel gebruik van schaarse grondstoffen binnen de onderneming, gegeven de be staande productiemogelijkheden Rationalisatie van deze aara is naar de mening van de minis- ijer in de eerste plaats een taaie van het bedrijfsleven waarbij de. overheid uiteraard een stimule rende rol dient te vervullen. De minister is voornemens ad viescommissies in het leven u roepen, welke voorstellen zouden moeten uitwerken teq aanzien van een rationeel verbruik van schaarse grondstoffen. In deze commissies zullen werk gevers, werknemers en overheid vertegenwoordigd moeten zijn. De minister is van oordeel, dat niet alleen de schaarste aan be paalde grondstoffen, maar boven dien de sterke stijging1 van de grondstoffenprijzen, die de beta lingsbalans zwaar belast, 't nood zakelijk maken dat zoveel mogelijk oude materialen worden ingeza meld en hij de productie benut. Door de krachtige prijsstijging, waarvan hierboven sprake is, is de inzameling van oude materialen reeds sterk gestimuleerd. Ten einde tot een, verdere acti vering van de inzameling te gera ken, heeft de minister contact! doen opnemen met de organisatie van opkopers van oude materialen. Door deze organisatie ingediende voorstellen, welke beogen het ge hele Nederlandse volk op doelma tige wijze aan de inzamelingsactie te doen deelnemen, worden thans onderzocht en uitgewerkt. Binnenkort kunnen hierover na dere mededelingen tegemoet wor den gezien. Tevens worden daarbij de wen. «elijkheid en de practische uit voerbaarheid van een inleverjngs- nl'cht van oude materialen bij de aanschaffing van nieuwe artikelen onder het oog gezien. Deze heuvel werd door het deta chement heroverd. Ondanks deze aanvallen bleef het front gehandhaafd, waarover de commandant van het Ameri kaanse regiment, waaraan het detachement is toegevoegd, zijn bijzondere waardering uitsprak. Op aandringen van de comman dant ging het detachement daar op in rust in achterwaarts gele gen gebied. De zeer goede gevechtskwalitei ten van de Nederlandse soldaat zijn in deze uiterst moeilijke en vermoeiende omstandigheden ge bleken. Deze gevechten zijn tot nu toe de zwaarste geweest, wel ke het Ned. Korea-detachement heeft meegemaakt. Dezer dagen werd het detache ment weer naar de defentielijn verplaast. Comm. Ned- Det. Ver. Naties Tot commandant van het Ne derlands Detachement Verenigde Naties is benoemd de majoor W. D. H. Eekhout, die na het overlij den van de luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden belast was met de Waarneming van dit comman do. De majoor Eekhout wordt met ingang van 1 Maart a.s. be vorderd tot tijdelijk luitenant- koloijel. De majoor Eekhout werd ge boren te Batavia op 6 Juni 1917- Hij begon zijn militaire loopbaan op 20 Augustus 1936 als cadet bij de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda. Hij werd op 30 derd tot ma] oor. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen gesneuveld zijn in Korea: sergeant L. M. J. M. Grasse, ongehuwd; sergeant W. B. F. Sonnemans, ongehuwd; korporaal J. J. Zwart; soldaat J. F. Ketting Olivier en soldaat H. M. Wagenaar, ongehuwd. De opperbevelhebber der V. N. op Korea, generaal Ridgway heeft Woensdag de troepen van vijf landen tegen de Chinese communisten aan het centrale front in de strijd geworpen, zo blijkt uit een vertraagd bericht. Het offensief begon te 10 uur 's morgens plaatselijke tijd over een linie, welke loopt van Jang- pjong aan de Kan tot ten O. van Wondjoe. Volgens een communiqué uit Tokio zijn de Verbonden troepen in het gebied van Hoengsong 9 km en in het gebied van Wond joe en Tesjetsjon 6 km gevor derd. De tegenstand was licht tot matig. Het communiqué voegt er aan toe, dat de tegenstander, als gevolg van het offensief van de «E-l> Naar het Engelse ministerie van Arbeid meedeelt, is de werkende bevolking van Engeland in 1950 toegenomen met 225.000. Het aantal werklozen tegen het einde van het jaar daalde met ,29.000. Er waren 200.953 mannen. 9C\895 vrouwen en 9968 jongens en meisjes beneden de 18 jaar werkloos. Koning George, koningin Eli sabeth en prinses Margaret zul len 1 Maart 1952 te Fremantla aankomen voor hun reis door alle staten van Australië, aldus heeft de Australische minister president Menzies bekend ge maakt. 1 Mei 1952 vertrekt het koninklijk gezelschap uit Bris bane naar Nieuw-Zeeland. De leden van de socialistische oppositiepartij hebben Woensdag in de Belgische Kamer gedurende dertig minuten door gejouw een debat over de defensieplannen op houden. Zij begonnen hun interrupties, toen de minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, op stond en begon te spreken. Zij verklaarden niet alle parlemen taire stukken over de voorgestel de defensiemaatregelen te hebben ontvangen. Het gejouw nam af. toen de Amerikaanse ambassadeur Mur phy de diplomatieke tribune be trad. Van Zeeland noemde het ge vaarlijk te veel te praten over herbewapening en er niets aan te doen. „Evenals Stalin, evenals Trygve Lie, zeg ook ik, dat oorlog niet onvermijdelijk is", aldus Van Zeeland. De minister van Defensie zei: „België's herbewapening voorziet in de vorming van twee infante riedivisies en een pantserdivisie, welke aan de bestaande strijd krachten zullen worden toege voegd. Victor Larock, de secretaris van de socialistische partij, zei dat zes jaar na de tweede wereldoorlog iedereen bevangen is door de vrees voor een nieuw conflict. Als het Oosten heeft getracht invloed te verwerven, zo merkte hij op, dan kan hetzelfde gezegd worden van het Westen. De tegenstellin gen hebben door deze politiek aan scherpte gewonnen. Amerika heeft weliswaar de koude oorlog niet veroorzaakt, doch het heeft evenmin iets gedaan om een ont spanning in de verhouding tussen lost en West te bewerken. Ook de Sowjet-Unie is tekortgescho ten, want dit land had een toe spitsing der tegenstellingen kun nen voorkomen door vier jaar ge leden zijn steun te verlenen aan de vorming van een commissie voor de atoomcontrole en door de ontwapening in dezelfde mate uit te voeren als in de Westerse lan den geschiedde. Volgens spreker heeft de Sowjet-Unie meer belang bij de vrede dan bij een oorlog, want nog steeds doen zich de ge volgen van de tweede wereldoor- lig in Rusiand gevoelen. Wij zijn van oordeel, zo ver klaarde Larock, dat de democra tische wereld en het communisti sche stelsel naast elkaar kunnen bestaan. België moet zich niet op sleeptouw laten «"men en wij moeten niet vergeten, dat het on mogelijk is het communisme te weerstaan, indien de economische toestand werkloosheid en gebrek ten gevolge heeft» De socialisti sche party slaat ook met een ze kere reserve het beleid van de Verenigde Naties en het Atlan tisch Pact gade. West-Europa en België zijn Amerika grote dank verschuldigd voor de hulp, die zij voor het economische herstel heb ben ontvangen, doch wij hebben het recht en in het belang van Amerika ook de plicht, onze stem op onafhankelijke wijze te verhef fen en onze manier van denken bekend te maken, aldus Larock. De positie* die de socialisten in nemen, heeft niets gemeen met het anti-communisme, dat de be zittende klasse bezielt. Sprekende over de besluiten van de V.N. zei- de spreker te betreuren, dat het verbod, diplomatieke betrekkin gen met Spanje te onderhouden, is opgeheven. De socialisten in de hele wereld vragen zich af, of zij de schande mogen aanvaarden op zekere dag in het Atlantisch bondgenoot schap, in de V.N. of in de Euro pese vergadering te zetelen in ge zelschap van de afgevaardigden van een fascistische dictatuur. De liberale volksvertegenwoor diger Destenay acht het percenta ge der vrijstellingen, dat schom melt tussen 7 en 32 procent, veel te hoog. Zo zijn bijv. voor de jongste zes lichtingen meer dan 258.000 jonge mannen vrijgesteld van militaire dienstplicht. Ook het aantal vrijstellingen in de grote gezinnen, die per lichting variëren van 3.500 tot 4.700 acht spr. te groot. Generaal Omar Bradley, voo zitter van de commissie van chefs der Ameiikaanse generale staven heeft Donderdag in een toespraak te Valley Forge, in de Ameri kaanse staat Pennsylvania, o.m. verklaard, dait de industriële pro ductie en de bekwaamheid der in woners van de vrije landen „er een waarborg voor zijn dat wij in dien het eventueel tot een oorlog zou komen, in militair opzicjit de meerderen zullen zijn". Engeland zal geen olie meer via Hongkong aan communistisch Chna leveren, zo deelde de minis ter van Koloniën in het Lagerhuis mede. In feite is er sedert 1 October '50 geen olie meer geleverd, behou dens 308 vaten in December, die diendeni als terugbetaling van een lening die de Chinese autoriteiten aan een Engels red'dingsvaartuig hadden verstrekt. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Zelfde weertype. Wisselend bewolkt met enkele buien, sommige met hagel of nat te sneeuw. Meest matige Weste lijke wind en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZATERDAG 24 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.22 3.57 4.37 4.47 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder Febr. 23 7.40 18.07 24 7.38 18.09 25 7.36 18.11 MAAN op onder 20.21 21.43 23.08 8.14 8.25 8.36

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1