UIT DE PROVINCIE Vergadering afd. Axel der Z.LM. PRIJSVERHOGING BETEKENT INFLATIE Binnenlands Nieuws BIM IN ZWART-WIT- symphoniej W AT BRENGT DE RADIO? SPORTNIEUWS DE ZWARTE VLEK TERNEUZEN SCHOONDIJKE. AXEL. AGENDA ZUIDZANDE. DE BELGISCHE STEENKOLENPRUZEN De koningin der winkeldieveggen gearresteerd PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De Provinciale Staten van Zee land hebben de begroting van in komsten en uitgaven der provin cie voor 1951, de begrotingen van het Gasbedrijf, de Prov. Zeeuwse Electriciteits-Maatschappij en de wegenfondsen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. By de algemene beschouwin gen is door Ged. Staten naar aan leiding van een vraag over de lange afstands-gasvoorziening medegedeeld, dat het voorlopig niet mogelijk is gas uit de mijn streek te betrekken, 't Ministerie van Economische Zaken heeft de voorkeur gegeven aan een leiding van de cokesfabriek in Sluiskil naar midden-Zeeland en wenst geen medewerking meer te ver lenen aan kapitaal-investering in de bestaande gasbedrijven. Verschillende Statenleden oefen den critiek uit op de provinciale stoombootdiensten in verband met de stremming vorige week van het veer VlissingenBres- kens. waardoor honderden men sen ernstig werden gedupeerd. Namens Ged. Staten werd geant woord, dat het hier een samen loop van omstandigheden betrof. Aan het einde van de vergade ring namen de Staten afscheid van de griffier Dr. B. D. H. Tei legen, die deze functie sedert 1928 heeft vervuld en die per 1 April wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heen gaat. De griffier werd toegespro ken door de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, die zijn grote liefde voor zijn werk, zijn eerlijkheid en zijn rechtvaardigheidsgevoel prees en hem een gelukkige le vensavond toewenste. Het langst zittende Statenlid, de heer D. Kodde, dankte Dr. Tellegen na mens zijn mede-Statenleden en ook namens de bevolking van Zeeland voor het vele werk, dat de griffier in het belang van de provincie heeft verricht. Zijn woorden gingen vergezeld van een bloemstuk en enige geschen ken. Dr. Teilegen sprak een dank woord en uitte de wens, dat het Zeeland wel moge gaan DE STIERENKEURINGEN IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. De verplichte stierenkeuringen in West Zw.-Vlaanderen werden gis teren beëindigd met de keuringen te Eede, Aardenburg, Sluis en Oost burg. Te St. Kruis bleek geen aan voer te zijn. Goedgekeurd werden: Eede: Annetje's Willem, eig. A. Mureijn; Dirk, eig. V. Buijsse; Wal ter, eig. C. Coppens, en Adema's Jeitje I, eig. A. J. Claeijs. Afg. 2. Aardenburg: Roland, eig. A. de Smet; Dorus en Freule's Wopke, beide van C. F. Vercraaije. Afg. 1. Sluis. Rudolf, eig. Gebr. Brevet; Nico II, eig. J. A. Couwels, en Jim, eig. J. L. D'hondt. Afg. 2 stieren. Oostburg: Adelborst, eig. A. van Damme; Jan v. 't Paviljoen, eig. E. Modde; Milda's Jan, eig. W. Dek ker (te Retranchement), en Iwan, eig. C. Dierkx (te Schoondijke). Week-end „Jonge Kerk". Zaterdag en Zondag a.s. zal al- hier een week-end gehouden worden van de sectie „Jonge Kerk" van de Oost Zeeuws- Vlaamse Jeugdraad. Niet alleen Jonge Kerkers uit de verschil lende gemeenten uit onze streek zullen hier aanwezig zijn, doch ook een afdeling uit Gent zal vertegenwoordigd zijn. Deze laat- sten brengen een tegenbezoek voor het feit, dat zij zelf enige maanden geleden als gastheren voor hun Hollandse vrienden fungeerden. Het thema van het week-end is: „Gods voetstappen op deze wereld". Na de gebruikelijke verwelko ming en kennismaking zal er Zaterdagavond een inleiding ge houden worden door Ds. W. Maas, Ned. Herv. predikant te Terneuzen, de propagandafilm Vlissingen. waarna gelegenheid der Rijksluchtvaartdienst ver- zal bestaan het behandelde on- hebben en een dames-comité is hiervoor reeds door het bestuur aangezocht. Een beroep op de jurgemeester zal volgen om dé gemeente wijksgewijs met inte kenlijsten voor een bedrag of in natura te bewerken. Een verheugend feit is ook, dat dezer dagen een nieuwe leerlin gencursus zal beginnen, waar voor de voorzitter op grote ani mo rekent, opdat „Hosanna" de toekomst weer optimistisch tege moet treedt. Propagandafilm der Rijks luchtvaartdienst. Voor de leerlingen der R.K. H.B.S. alhier werd, evenals te derwerp in discussiegroepen te bespreken. Om half elf wordt een dagslui ting gehouden in de Ned. Herv. kerk, die voor iedereen toeganke lijk is en geleid wordt door Ds. Joh. Starrenburg van Sluiskil. 's Zondagsmorgens wordt een kerkdienst bijgewoond, waarin Ds. Van der Vlugt uit Terneuzen voor zal gaan, welke dienst ge heel in het teken van het week end zal staan. Des middags wordt door Dr. Van de Linde, van de Oecumeni sche Jeugdraad een referaat ge houden, waarna de dag verder zal worden doorgebracht met zang, declamatie enz. door de le den van de verschillende groe pen. Emigratie- avond. Vrijdagavond a.s., om 7.30 uur, HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Z.V.U., Lezing met lichtbeelden. SLUISKIL: Noodcafé van mej. A. A. Verstraeten, aanbeste ding wederopbouwen van een woonhuis melt café en hotel ruimte. MORGEN: AXEL: Hotel Porth, 7.30 uur: Emigratieavond, Herv. Emigra tie Commissie. VRIJDAG 23 FERR. HILVERSUM i: 7.00 Nieuws: 7 li Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Grran.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.9 30 Waterstanden; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouv, 10 44 Piano; 11.05 Voordracht; 11 26 Gram.; 12.00 Orgel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport; 15.00 Nieuws; 13.15 Allerlei; 13.20 Lich ts rmEiak; 14.00 Voor de wouw; 14.20 Oirkest; 15.00 Voordracht; 15.20 Gram.; 15.35 Hersengymna stiek; 16 00 Gram.; 16.30 Voor de jeugdd 17.00 Film; 17.20 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitatie.- 18 45 Denk om de bocht; 19.00 Koor; 19.15 Prijzenpraatje; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Piano; 20 35 Causerie21.00 Amuse mentsmuziek; 21.30 Buitenl. week overzicht; 21.45 Cabaret; 22.40 Causerie22.45 Gebed; 23.00 Nws.23.15 Causerie; 23.30 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws: 7 15 Gymnastiek; 7.45 Een woord ivoor de dag; 8.00 Nieuws! 8.15 (lew. muziek; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.65 Piano; 11.35 Arnuisemfentsm u z ieu< 12.00 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Kooir; 13.00 Nieuws; 13.1 r Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14 00 Causerie; 14.15 Gram.; 14.40 Cau. seirie; 15.00 Sextet; 15.35 Grani. 15.40 Voordracht; 16.00 Kwartet; 16 30 Zang; 17.00 Verzoekpro- gframma; 17.30 Causerie; 17 45 Gram.; 18.00 Causerie; 18.10 Koer; 18.30 Causerie; 18.45 lo caal kwartet; 19.00 Nieuws; 19.15 Rtigeringsuitzending; 19.35 Cau serie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Koor; 20.20 Septet; 20.40 Causerie; 21.00 Gram.; 21.15 Orkest; 22.00 Causerie; 22.15 Cau- Oaikest; 22.00 Causerie; 22.15 Om_ roeporkestt; 22.30 Causerie; 22.25 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Amu sementsmuziek; 23.50 Gra,m. BRUSSEL VL.: 12 00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.32 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14 00 Oram.; 14.45 Schoolradio; 15.45 Oram.; 16.30 Gev muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Kroniek; 1810 Gram.; 18.15 Causerie; 18 30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Voordracht; 20.00 Causerie; 20.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Opera; 23.00 Nws. 23.05 Gram. al in Hotel Porth een emigra tie-avond gehouden worden met voorlichting in woord en beeld. De films die enige maanden geleden in Terneuzen door om standigheden moesten worden afgelast, zullen daar alsnog ver toond worden. Jaarvergadering „Hosanna". In het gebouw der Landbouw school hield „Hosanna' Dinsdag avond hare 24ste jaarvergadering onder presidium van de heer Jan le Feber. De voorzitter verwelkomde de op een uitzondering na alle aan wezige werkende leden en de di recteur. Na een kort muzikaal pro gramma van de onlangs van har monie naar fanfare omgeschakel de muziekvereniging volgde de behandeling van het zakelijk ge deelte. De voorzitter was dankbaar over deze omzetting, waardoor de prestaties naar buiten wel moes ten worden beperkt, maar thans reeds veel beloven. Daarop volgde het jaarverslag van de secretaris, de heer Jac. Wieland. Ook deze memoreerde de omzetting die hoge eisen aan directeur en muzikanten heeft gesteld. We kunnen nu hoger op, maar dit zal extra-ambitie en in spanning eisen, waarom wij ook gekomen zijn tot de aanstelling van een tweede directeur, de heer J. Smies. Zodoende is het in 1950 niet mogelijk geweest aan het concours te Nieuwvliet deel te nemen, doch hopelijk zal 1951 in dit opzicht beter zijn. Dit jaarverslag werd door de vergadering met instemming be loond. Evenzo het verslag van de penningmeester, de heer A. van de Broeke, die aan inkomsten kon noteren een bedrag van 1445,65, hetgeen echter werd overtroffen door een uitgaafpost van totaal i554)zodat er een nadelig saldo is van 109,65. Voor 1951 werden in de kas- commissie benoemd de werkende leden L. Rinn en J. Bakker. Gewoontegetrouw sprak na een opgewekte mars de directeur, de heer P. C. Brakman, de leden toe, aarbij hij geen tekortkomingen verheelde. Met verheugenis mocht hij wijzen op wat in het jongste verleden bereikt werd en wat de toekomst aan perspectief biedt. De bereikte resultaten wa ren tot dusver bevredigend en doordat telken j are een eerste prijs werd behaald, stonden wij aan de drempel der afd. Uitmun tendheid. Voorlopig is spr. over de resultaten tevreden, maar deze zijn nog niet ideaal. Naar zijn mening zal de deelname aan het concours te Hulst afhankelijk dienen te worden gesteld van de kwaliteit der uitvoering. Uit de discussie bleek, dat in „Hosanna" een goede dosis „good will" aanwezig is en in principe werd onverdeeld de vraag: deel neming aan het concours te Hulst, met ja beantwoord. Niet minder optimisme werd aan de dag gelegd voor een met het oog op het zilveren jubileum der vereniging te organiseren ba zar. Deze zal in October plaats toond in het arbeiderslogeerkam; „Prins Willem". Na een welkomstwoord door de directeur der R-K. H-B.S., de heer Van Spierenburg, gaf eers de heer Ooms van de Rijkslucht vaartschool een algemeen over zicht over de opleiding tot vlie ger, en werd de film „De vliegen de Hollander" vertoond, waarna de toekende gezagvoerder W. C Veenendaal een causerie hield over het vliegen. Het was voor de aanwezigen wel een zeer interessante middag en men kan zich voorstellen dat de jongelui wel hun hart zullen hebben verpand aan de vlieg sport. Bezoek van Ds. Everts. Ds. A. Everts, die tijdens de bezetting alhier Ned. Hervormd predikant was, en in begin 1945 de gemeente verliet om als veld prediker dienst te nemen, bracht het afgelopen weekeinde een be zoek aan Zuidzande. In de kerk dienst van Zondagmorgen ging hij voor en des avonds was in de Noodkerk een bijeenkomst voor belangstellenden, waar Ds Everts een overzicht gaf van zijn werk zaamheden in Indonesië. Voor de pauze behandelde spr. zijn tijd doorgebracht als veldprediker op Java, en na de pauze schilderde hij het werk als predikant bij de Indonesische Kerk, waarheen hij na zijn demobilisatie als veldpre diker overging. Spr. werkte daar vanuit Palembang op Sumatra en had een groot gebied te be strijken. Meerdere malen moest hij om een preekbeurt te vervul len een vliegtocht van 400 km maken. Het was een interessante avond. VOETBAL. Voorlopig Nederlands elftal Middlesbrough 41. De oefenwedstrijd, die het voorlopig Nederlands elftal gis termiddag in het Olympisch Sta dion te Amsterdam speelde tegen de Engelse profclub Middles brough, is geëindigd in een 41 overwinning voor onze landgeno ten. De ruststand luidde 20- De doelpunten werden resp- gemaakt door Lenstra, Künemar., Groeneveld en Lenstra. Mannion scoorde In de laatste minuut voor Middlesbrough. Uitblinkers bij de Nederlanders waren Biesbrouck en Küneman. BOKSEN. De wedstrijd Turpin —Van Dam. Jack Solomons, promotor van de wedstrijd tussen Turpin en Van Dam op 27 Febr. te Londen, heeft aan de Britse boksbond toestem ming gevraagd voor een radiover slag, te verzorgen door ae B.B.C. in hotel Het Gulden Vlies" had een onrendabel gewas gemaakt ter-De Mul, Lev. de Feijter en Jac. 11 i nsri ae-m iil d a cd ei aar! i ik se alge- in vergelijk met de voergranen. de Putter. mene veï^adering v^ de afdeling Ovef vlas is in deze afd. altijd Deze adviseerden tot goedkeu- Axel der Z.L.M. plaats onder lei veel te doen geweest. Het door ring van de rekening en beschei- ding van de heer W. Koster Jz, ons altijd ingenomen standpunt den van de sec.-penmngmeester, Hi» met een frehmikeliike rede voor ongelimiteerde uitvoer van de heer Iz. de Feijter Wz. deze iroed bezochte bijeenkomst ongerepeld vlas wordt thans door Hierna had de bestuursverkie- onende i de gehele Z.L.M. gedeeld. Het zing plaats wegens periodiek af vlas zelf in de hand houden is dit treden van de heren W. Koster Het welkomstwoord gold naast jaar winst geweest. Jz. en Iz. de Feijter Wz. Beiden de talrijke leden, die waren opge- Spr. besloot zijn rede met te werden met grote meerderheid komen, inzonderheid de sprekers wijzen op de veelzijdige arbeid op herkozen en namen hun herbe- van deze middag, de heren Ub- het terrein van het agrarisch noeming aan. Bij de verkiezing bink en Schlingemann, die beiden maatschappelijk leven. De veria- van afgevaardigden naar de een voordracht zouden houden ging van de melkprijs en de ge- Z.L.M.-vergaderingen werden be dwongen gerstinlevering waren noemd de heren W. den Hamer wel van de belangrijkste punten; ook de haver zal daar nu onder vallen. De oorlogsschaderegeling is dit jaar definitief geworden doch er zijn helaas sombere schaduwen en allerwegen politieke spannin- over agrarische onderwerpen. Zowei net lettenuu aio uc unan- ciële toestand der vereniging zijn in 1950 stabiel gebleven, zodat de afd. aan haar verplichtingen heeft kunnen voldoen. Wat de algemene toestand be treft, door de bril van de landman bekeken kunnen wij slechts tot gen in de wereld, waarvan wij een één conclusie komen, aldus de voorzitter. Deze luidt, dat Neder land toe is aan eu, j.*.-.— economisch bankroet. Onze wei vaart is schijnwelvaart die zich uit in geweldige tekorten op onze betalingsbalans en een enorme post voor onze weermacht ter fi nanciering der daarvoor vereis te uitgaven. Ons agrarisch volksdeel heeft reeds lang gevreesd, dat dit alles ons bedrijfsleven op een hellend zware terugslag ondervinden. Tenslotte concludeert spr. dat tengevolge van de gunstige op- brengstcijfers en de gestegen prijzen 1950 nog een gunstig jaar is geweest. (Algemene bijval.) Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het secretari aat der Z.L.M. aangaande een On derlinge Verzekerings Mij. voor motorvoertuigen, waardoor uit sluitend de Z.L.M.-leden in de ge legenheid worden gesteld hun vlak zou brengen en dit is een personenauto of tractoren onder- uitvloeisel der jarenlang gevoer de politiek. Spr. noemt het struis vogelpolitiek, die na de bevrijding werd gevoerd en waarbij twee woorden in de ban waren gedaan, n.l. „bezuiniging" en „aanpassen." In de plaats hiervan heeft men de taktiek gevolgd van „halen waar nog wat zit" en „subsidie- ren", omdat de brede massa met gewaar zou worden hoe arm wij eigenlijk zijn. We zullen met schade en schande de tering naar de nering moeten zetten. Een on gewisse factor is daarbij de gesta dige oorlogsdreiging. Spr. zegt dat het streven ook m de toekomst er op gericht dient te zijn, verdere afbrokkeling van de kernen op de bedrijven te voor komen, zulks in het belang van arbeider en boer. Wat de veefokkerij betreft blijkt het ondanks de voortschrij dende mechanisatie lonend een goed paard te fokken. Mechanisa tie is geen doel doch middel en dit wordt wel eens uit het oog verloren. De rundveehouderij is bevredigend al werd op het mest- vee van de bietenkoppen door het zeer natte najaar over het alge meen verloren wegens de terug gelopen vleespriizen. Spr. behandelde nog de redelij ke opbrengsten van aardappcen en bieten. De granen hebben over het algemeen, mede dank zij de coöperaties die de granen konden opslaan, tot profijtelijke op brengst geleid, al heeft de gevoer de regeringspolitiek tarwe tot Afgevaardigden van de Belgi sche steenkolenindustrie hebben onderhandelingen gevoerd met ambtenaren van het ministerie van Economische Zaken, waarbij zij er op hebben gewezen, dat de steenkoolindustrie zich als gevolg van de wederuitrusting der mij nen en de onlangs toegekende loonsverhoging van 4 procent in grote moeilijkheden bevindt. De vertegenwoordigers van de steenkoolindustrie hebben ver klaard, dat de problemen, waar voor zij zich thans gesteld zien, slechts kunnen worden opgelost door een prijsverhoging van de steenkool en door de toekenning van een regeringssubsidie. Het Katholieke blad „De Stan daard" schrijft met betrekking tot de gevoerde onderhandelin gen, dat het gezien de winsten, die door de mijnindustrie in 1949 en het afgelopen jaar zijn ge maakt, bijna schaamteloos is op een verhoging der prijzen voor steenkool aan te dringen. Het blad haalt gegevens aan uit de .Echo de la Bourse", waaruit blijkt dat alle mijnen hun divi denden in bedoelde jaren aan zienlijk hebben verhoogd en dat in vele gevallen de winsten het dubbele bedroegen der voorgaan de jaren. Het blad merkt op, dat de maatschappijen weliswaar ho ge dividenden voor 1950 hebben aangekondigd, doch het totale winstcijfer liever verzwijgen om de publieke opinie minder aan stoot te geven bij een verhoging der steenkoolprijzen. Het blad meent, dat er geen bezwaar tegen kan bestaan dat de dividenden aanzienlijk worden verhoogd doch het is van oordeel dat in een land als België, waar de ko- lenprijzen toeft reeds zo hoog zijn, het nationale belang boven het persoonlijk belang moet gaan en de steenkoolindustrie de loons verhoging voor eigen rekening dient te nemen. Een verhoging van de steen koolprijzen, zo besluit het blad zou de eerste stap zijn op de weg naar eep inflatie. ling te verzekeren tegen wagen- schade en wettelijke aansprake lijkheid. Het toelichtend schrijven ver wijst naar de ervaringen op Schouwen en elders reeds opge daan. Hierna volgt het verslag der financieële commissie over 1950, bestaande uit de heren Iz. de Feij- Jz, Iz. de Feijter-De Mul en Adr. Scheele. Hierna kwam aan de orde een rapport van de voorlopige vraag punten-commissie. Als rappor teur trad op de heer J. H. Bouw man, die op heldere getuigende wijze de onderscheidene vraag punten toelichtte en beantwoord de. Over tal van deze punten ontspon zich een interessante gedachtenwisseling. Ir. W. H. Ubbink hield vervol gens een lezing over „Grond en Pachtzaken." Dat voor dit onder werp grote belangstelling bestond lag voor de hand. De Algemeen Secretaris der Z.L.M., Mr. J. F. G. Schlinge mann, besprak tenslotte het on derwerp „Devalueert de Ned. gul den in 1951?" Deze spr. kwam tot de conclusie, dat in het jaar 1951 nog geen devaluatie van ons be taalmiddel zal plaats hebben, ofschoon hij de sombere finan ciële toestand van 's Rijks Schat kist niet verheelde. Na verschillende aangelegen heden van huishoudelijke aard werd deze belangrijke vergade ring gesloten. De 60-jarige Armandine Ger- sant is voor de 32ste maal gear resteerd voor winkeldiefstal. Deze „koningin der winkeldie veggen" is reeds 31 maal veroor deeld voor de zelfde overtreding. In het totaal mag zij 400 jaar lang niet in het gebied van Pa rijs wonen. WRAK GESIGNALEERD. Het Amerikaanse s.s. „Ameri can Counseler" meldde dat het het omgeslagen wrak van de Franse trawler „Duc de Norman- dië" op een mijl afstand van het Westhinder vuurschip heeft ge signaleerd en twee leden der be manning aan boord heeft geno men. De gekapseisde trawler was nog drijvende. Uit Vlissingen zijn een ber gingsvaartuig en de sleepboot „Schelde" uitgevaren. De red dingsboot „President J. V. Wiers- ma" uit Breskens is ongeveer 4 uur uitgevaren. 23 INBRAKEN TE ROTTERDAM OPGEHELDERD. Enige weken geleden arresteer de de recherche van het bureau Sandelingplein te Rotterdam de 20-jarige losse werkman D. A. van H., de 19-jarige ijzervlechter J. M., de 47-jarige havenarbei der A. J. M. en de moeder van de ijzervlechter, de 44-jarige E. M. A. M.C. Zij zouden aandeel gehad hebben in een groot aan tal inbraken. In de woning van A. J. M. werd een belangrijke hoeveelheid gestolen goederen gevonden. Ook de 21-jarige scheepsbediende H. L. M., een broer van de ijzervlechter, zat is het complot, doch toen hij in de gaten kreeg, dat hij gezocht werd, dook hij onder. Het heeft hem echter niet geholpen, want dezer dagen v/ist de politie er achter te komen, dat hij in een huis in Rotterdam-Zuid verbleef. De omgeving werd afgezet en men drong het pand binnen. M. vluchtte over het dak en vla een dakraam van een andere woning kwam hij beneden, maar liep in de armen van een agent. In totaal hebben H. L. M., D. A. v. H. en J. M. 23 inbraken ge pleegd, de havenarbeider belastte zich met de verkoop en het zaak je ging zo goed, dat hij kans zag zich een motor van 1500 aan te schaffen. Het is de recherche gelukt een groot gedeelte van de buit te ach terhalen. Van H. had zijn aandeel in geld behouden om een uitzet te kunnen kopen. Tot trouwen kwam het echter niet, want op de dag van zijn ondertrouw werd hij in de kraag gegrepen. 2-JARIG KINDJE NA MIS - HANDELING OVERLEDEN. Bkn druikte de gaspedaal van King Skulls tank ten volle in en raasde met geweldige snelheid door de wildernis. Zijn enige gedachte was natuur lijk Baisli van een wisst' dood te redden doon zo snel mogelijk het boek te b err tachtigen, waarin hij vermoedde dat Dr. Kolderman het beeldje had verborgen. Inmiddels werkte de kok hard aan de voorbereidselen vooir het koken van Basil. Hij sleepte steeds meer hout aan en stapelde het zorgvuldig onder de pot op. „Dit werk is niet geschikt voor iedereen" legde hij de detective uit „Het vuur moet gelijkmatig branden, anders zou U aan een kant aanbranden en aan de andere kan nog niet gaar zijn". .,Het is als met het roken van een sigaar" antwoordde Basli. „Bij de goede roker brandt lij gelijkmatig". Basli hield de kok zo lang mo-j gelijk aan de praat, omdat hij wei begreep dat ieder uitstel z,ijn le ven zou kunnen redder; Advertentie. Die slopende Rheumatiek maakt U humeurig en ziek, maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slopende pijnen uit uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waar uit Kruschen is samengesteld, Vi or U doen. Met Kruscnen voert ge de bloedzuiverende or ganen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kum.en functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de on zuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, wor den langs natuurlijke weg afge voerd regelmatig en radicaal. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 6) (Nadruk verboden). De nieuwe machines waren ge plaatst, na enkele moeilijkheden betreffende de hinderwet over wonnen te hebben. Gelukkig had hij in dit opzicht de volle mede werking gehad van de burge meester, die beter dan zijn ge meentenaren inzag, dat de vesti ging van een uitgeverij in zijn plaats in het belang van allen was. De toestemming voor een uitbouw, bestemd als magazijn voor papier was inmiddels even eens gekomen en terwijl men aan de voorzijde het houtwerk van nieuwe, frisse kleuren voorzag, werd er aan de achterzijde van de drukkerij met man en macht gebouwd. In de drukkerij zelve werd reeds volop gewerkt. De zetma chine had al enkele honderden regels gegoten en van de eerste zestien pagina's was een vorm' gemaakt, behoorlijk toegesteld op de gloednieuwe tweetoeren- pers, zodat men met het draaien kon beginnen. De nieuw ontvan gen lettersoorten waren in de kast gedistribueerd en er was een voorraad papier ingekomen, zeker voldoende om een half jaar lang boeken te drukken. Dit alles had een behoorlijke bres geslagen in zijn binnen- en buitenlands kapitaal. Maar Wij- nandse had dit vooraf bezien en als goed koopman wist hij, dat de kost voor de baat uitgaat. Het nut van reclame inziende, had hij de burgemeester ge vraagd zijn bedrijf officieel te willen openen, waarin deze on middellijk toestemde. Enkele kranten waren aangeschreven, die toezegden hun verslaggevers te zullen zenden en de notabelen van de gemeente Willemspoort hadden een keurig in kleuren vervaardigde uitnodiging ont vangen om de openingsplechtig heid bij te wonen. Tussen de aankoop van het be drijf en de heropening waren precies vijf weken verlopen en gedurende deze tijd was Wij- nandse practisch niet weg ge weest. Verscheidene stedelingen hadden hem reeds ontmoet en aangezien hij iedereen, .ijk of arm, steeds vriendelijk groette, was de eerste indruk van de „nieuwe drukker", zoals hij in de wandeling genoemd werd, niet ongunstig. Maar vooral steeg hij in achting bij hen, die van hem een uitnodiging hadden ontvan gen. Deze notabelen waren uit drijf op haar gemak gevoelde. En zo begon de vijfde Augus tus een nieuwe periode in het leven van Gerben Wijnandse, de rustige maar energieke zaken man, die kalm zijn weg ging, zonder zich aan iemand te storen. Die Maandagmorgen vroeg stroomden de bloemen bij bou- quetten en manden vol het kan toor van de „Uitgeverij Wijnand se" binnen. En' iedere keer, als er weer gebeld werd en de loopjon gen, die voor deze gelegenheid zijn Zondagse pak had aange trokken, bij de deur een nieuwe zending in ontvangst nam en aan de „baas" overhandigde, las deze met stijgende verbazing de kaar tjes, want begrijpelijkerwijze waren vele bloemstukken af komstig van hem volslagen on bekende „grootheden" uit de stad. Natuurlijk was er een bloe menmand van het gemeentebe stuur, een dito kleinere van de burgemeester en zijn vrouw pri vé, voorts een prachtig bloem stuk van een paar studievrien den uit Utrecht, maar voor het overige kon hij niet nagaan, waaraan hij de eer van deze at tenties te danken had. Eén bloemstuk trof hem. Een kort moment stond hij met het kaartje in zijn handen: „G. de Rooy, Johannasingel.De Rooywat drommel, de naam kwam hem bekend voor. Wacht toen hij in Utrecht ternauwer nood de trein had gehaald. Hé, toch aardig van die jongeman, dacht hij. „Met de beste wensen voor Uw bedrijf" stond er op ge schreven. Hij zou hem in ieder geval in een persoonlijk briefje bedanken. Dat stond vast. Miep Jacobs, de typiste, statig gekleed in een lange, zwarte ja pon, keek glimlachend naar Wij nandse, die wat onwennig en bo vendien een tikje zenuwachtig in het kantoor heen en weer drib belde. Wat staat U dat jacquet goed, mijnheer,' kon ze niet nalaten op bewonderende toon te zeggen. „Zo deftig en toch ook weer niet. Zo echtgekleed." Hij kon een lach niet weerhou den. Zelf was hij ook wel wat trots op zijn nieuwe kleding Zaterdagmiddag j.l. is het 2- jarig dochtertje van de familie D. te Bergen op Zoom plotseling overleden. Bij het vaststellen van de doodsoorzaak werden verwon dingen en kneuzingen op het on derlichaam van het kindje ont dekt. Het door de recherche in gesteld onderzoek heeft uitgewe zen dat het 16-jarig dienstmeisje Van M. het kind bij afwezigheid van de moeder, doordat het wat lastig was, ernstig heeft mishan deld, door het te krabben en met ren handveger tegen het onder lichaam te slaan. Daarna had zij het kind weer in haar bedje ge legd. Toen de moeder kort na haar thuiskomst door het dienst meisje bij het kindje werd geroe pen, was het reeds stervende. Een terstond ontboden genees heer liet het naar het ziekenhuis brengen, doch bij aankomst al daar was het overleden. Het dienstmeisje dat aanvan kelijk met de grootste stelligheid iedere mishandeling ontkende, heeft Dinsdag op het politiebu reau een volledige bekentenis af gelegd. Zij is ter beschikking van de Officier van Justitie te Breda gesteld. TOELATINGSON DERZOEK HOGERE BURGERSCHOLEN. De minister van Onderwijs brengt ter kennis van belangheb benden, dat het schriftelijk onder zoek voor hen, die dit jaar wen sen te worden toegelaten tot de eerste klasse van een openbare Hogere Burgerschool of een openbaar lyceum of tot de eerste klasse van een gesubsidieerde bij zondere H.B.S. zal worden gehou den op 19 Juni 1951, indien de toelatingscommissie, welke het onderzoek instelt, gebruik wenst te maken van de opgaven, door de commissie van advies samen gesteld. EINDEXAMENS. De Minister van Onderwijs maakt bekend, dat het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de openbare en van de ingevolge artikel 157 van de Hoger Onder- gezocht door Miep Jacobs, die! eens.... natuurlijk, dat was zijn zich al spoedig in het nieuwe be- medepassagier op die middag, toch", hoewel hij zich nu al wijswet aangewezen bijzondere gymnasia en van de eindexa mens der afdelingen gymnasium van de openbare lycea in het jaar 1951 zal worden gehouden op 16, 17 en 18 Mei. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de openbare Hogere Burgerscholen A. en B. en van de ingevolge artikel 45 der Middelbaar-Onderwijswet aangewezen bijzondere hogere burgerscholen A. en B. en van de eindexamens van de afdelingen Hogere Burgerschool A- en B- van de openbare lycea zal in het jaar 1951 worden gehouden op 23, 24, 25, 28, 29 en 30 Mei. dagen van te voren verheugd had op deze openingsdag, wenste hij nu in stilte, dat het maar voorbij zou zijn. Van een der bloemstukken nam het meisje een grote witte anjer en rustig spelde ze deze bloem op de rever van zijn jacquet. „Zo", zei ze met voldoening, een paar pas achteruit stappen de, „dat hoort er bij. Vandaag bent U het feestvarkenO, pardon Ze schrok van haar uitlating en even bloosde ze. (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2