De economische toestand in de wereld Chinezen dagelijks uit de lucht bestookt Papierprijzen omhoog vliegen DE ZUID-MOLUKKEN Verschillende schepen in nood Rapport van de Ver. Naties Wil de Sowjet-Unie geheel Azië onder haar heerschappij brengen? DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951. 7e Jaargang No. 1661. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen De grootste economische vraagstukken, waarvoor de wereld zich in 1951 geplaatst ziet, zijn de dreigende inflatie en de dreigende tekorten, zo wordt in een door de V. N. gepubliceerde rapport over de econo mische toestand in de wereld gezegd. Het rapport heeft betrekking op de periode 1949— 1950 en vermeldt, dat de hoeveelheid geproduceerde goederen en de omvang van de international handel tot nieuwe hoogtepunten stegen. Spanje en de Atlantische verdediging Schaarste aar» grondstoffen Mr Hazelhof Roelfzema over zijn reis naar Ambon Ambonezen naai Nederland vertrokken De kwestie van de plaats der Algem. Vergadering der V. N. Stalin gekozen in de opperste raad van de R.S.F.S.R. Generaal Eisenhower te Parijs aangekomen WEERSVERWACHTING HOOGWATER. yrsnKenng dij Abonnement: Temeinen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande ledactia-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nfi 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 okö! Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum advertentie L50. Vermelding: Brieven onder nummer of Aêmt Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 OVA De minder ontwikkelde landen hebben echter weinig of geen vor deringen gemaakt. Ondanks dc productiehoogtepunten was de werkloosheid in de Ver. Staten groter dan op enig ogenblik na hut eind van de tweede wereldoorlog. De economische terugslag van de gebeurtenissen in Korea weerspie gelde zich in stijgende prijzen van grondstoffen, stijgende kosten van levensonderhoud, de wederinvoe ring van omvangrijke controle maatregelen en een ovt'rgaan van de productie in een groot deel van de wereld op bewapeningsprodue- tie. Het uitbreken van het Kore aanse conflict veroorzaakte een atmosfeer van dreigende inflatie i. een aantal landen, in het bij zonder in de Ver. Stoten. De militaire' uitgaven in de Ver. Staten zullen, naar verwacht wordt, sterker stijgen dan de na tionale ipiroductae, hetgeen een vermindering van de civiele inves tering en het civiele verbruik met zich zal brertgen. In West-Europa is het civiele verbruik over het algemeen niet veel hoger en in somUnige gevallen zelfs minder dan voor de oorlog. Voor deze landen is het moge lijk dat de herbewapening niet «lleen een vermindering van de civiele productie veroorzaakt, maar ook een verstoring van hun betalingsbalanspositie. Heb uitbreken van de vijandelijk, heden pp Korea deed een aantai factoren ontstaan, die van invloed zijn op de internationale transac ties. Het nadelig saldo van de han del van de overige wereld met de Ver. Staten, dat reeds kleiner was geworden, kromp verde'r in door uitbreiding van de Amerikaanse invoer, in het bijzonder die voor primaire producten. Voor Westeuropese landen heeft dit stijgende prijzen van grond stoffen meegebracht. De bewape ningsproductie belemmert hun ex portcampagne zodat zij niet in staat zijn profijt te trekken van de handelsmogelijkheden, die worden geboden door het toegenomen dol larinkomen van de overzeese grondstoffenproducerende landen. Het rapport zegt, dat de gunsti ger positie van Engeland het ge volg was van het feit dat dit land de bewaarplaats was van de reser ves van het overige stcrlinggebied, uitgezonderd Zuid-Afrika.. De ontvang van de wereldex port was in 1949 negen procent groter dan die van 1948. In <ie eerste helft van 1950 nam deze toe tot ongeveer 13 procent boven de omvang van 1948 en van 1937. De gefinancierd door goudverkopen aan de Ver. Staten. Vóór de oorlog was 'het continen tale West-Europa veel minder af hankelijk dan Engeland van de handel met het dollargebied. Na de oorlog ontstond er een groot nadelig saldo. De onmiddellijke uitwerking van. de devaluatie was, dat de dollar- prijzen van West-Europa's expor ten vergeleken met die van de Ver. Staten lager werden. Er schijnt geen belangrijke toe neming te zijn geweest van da importen van de overzeese niet- dollarlanden uit West-Europa ter vervanging van Amerikaanse goe deren zo merkt het rapport op. De industriële productie in West- Europese landen met inbegrip van Engeland en West-Duitsland, maar met uitzondering van België en Het Oostenrijkse kabinet heeft Dinsdag de datuijn voor de verkiezingen voor het president schap vastgesteld op 6 Mei. omvang van de Amerikaanse ex- Frankrijk, en voorts in Canada en port was in 1949 iets groter dan in 1948, toen de export tweemaal zo groot was als in 1937. De gegevens omtrent het natic- nale inkomen laten niet alleen een enorme ongelijkheid zien in de verdeling van het inkomen in de wereld, maar doen ook veronder stellen, dat het inkomen minde: gelijk is verdeeld dan vóór de oor log. Slechts een snelle uitbrei ding van de economie zou goede ren en diensten kunnen opleveren, die nodig zijn om de levens standaard van twee derde der be volking in de wereld te verhogen. In een afdeling, handelende over dóllaifekorten en devaluatie, wordt in het rapport gezegd, dat liet overige deel van de wereld ook vóór de tweede wereldoorlog een nadelig saldo met de Ver. Staten had. Deze nadelige saldi werden Australië werd van 1948 tot de eerste 'helft van 1950 groter en de werkloosheid bleef gering. De industriële productie in West-Duitsland bereikte in de eerste helft van 1950 het niveau van 1936. Het aanbod van voedsel en ande re verbruiksgoedeien werd in 1949 en 1950 belangrijk beter en de werkelijke lonen in de industrie, stegen belangrijk. In de Oost-Europese landen en in Oost-Du itsland namen agrari sche en industriële productie, werkgelegenheid en productiviteit eveneens toe waardoor gedeeltelij ke opheffing der rantsoenering, mogelijk werd in landen met dis tributie. Ook in Oost-Duitsland bereikte de industriële productie in 1950 het niveau van 1950. De Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Davies, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de kwestie van het toetreden van Spanje tot de Westerse ver dediging kennelijk een zaak was, die te gelegenertijd in Noord-At lantisch verband besproken dien de te worden. Davies zeide, dat Acheson in zijn jongste verkla ring over dit onderwerp volko men duidelijk had gemaakt dat de betrekkingen van Spanje tot het Westerse verdedigingsplan afhankelijk waren van de opvat tingen van vele andere landen, Spanje inbegrepen. Deze betrek kingen konden niet eenzijdig worden bepaald. De Britse regering was van mening, dat de maatregelen, wel- Britse troepen zijn Dinsdag ten O. van Seoel opgerukt tot gelijke hoogte met de stad. Andere troepen der V. N. be vinden zich reeds op het schier eiland Kimpo, ten N.-W. van de stad. Turkse eenheden doorkruis ten het schiereiland zonder in aanraking met communisten ge komen te zijn. De communisten vuren zo nu en dan uit de onmiddellijke om geving van Seoel, waarbij zij ge bruik maken van artillerie tot lichte wapens toe. Verder naar het O. moest een geallieerde patrouille een poging om de Han over te steken staken. Aan de centrale sector zetten eenheden van het tiende korps de opmars voort. De tegenstand wordt daar zwakker. Volgens een ke werden uitgewerkt voor de woordvoerder zijn de commums- Westerse verdediging, geenszins ten jn het gebied van Tsjetsjon afhankelijk waren van de hulp overhaast teruggetrokken. Zij 1 zouden doden en vele voorraden hebben achtergelaten. Zuidkoreaanse eenheden stie- van Spanje. De geallieerden waren in staat West-Europa zonder Spanje te verdedigen. Volgens Davies waren de Spaan se strijdkrachten slecht uitge rust. Voordat in de defensiebe hoeften van de landen van het Atlantisch Pact volledig zou zijn voorzien, zou er weinig kans op zijn, dat Spanje de uitrusting zou krijgen, nodig voor een doeltref fende bijdrage tot de Westerse verdediging. Hij wees er verder op, dat de basis van het Atlantisch Pact bestoud uit democratie, indivi- duële vrijheid en recht. Spanje voldeed op het ogenblik niet aan deze eisen. het gebied van Hamhoeng spoor wegen en opslagplaatsen gebom bardeerd. Hamhoeng ligt meer dan 200 km ten N. van de 38ste breedtegraad. Britse oorlogsbodems krijgen opdracht zich beneden de 38e breedtegraad terug te trekken De Britse kruiser „Belfast" en de Australische torpedobootjager ..Warramunga" aan de Oostkust van Korea ter hoogte van Won san, ongeveer 130 km ten Noor den van de 38ste breedtegraad, in actie waren, hebben opdracht gekregen zich beneden deze breedtegraad terug te trekken. Het is niet bekend, of de Britse schepen aan de Westkust een soortgelijke opdracht hebben ont vangen. De order stamt van vice-ad- miraal Andrews, die pas tot be velhebber van gevechtsgroep 99 der Verbonden legers is benoemd. Militaire waarnemers te Tokio achten deze opdracht van bete kenis als bewijs van de bezorgd heid der Engelse regering voor een eventuële nieuwe overschrij ding van de breedtegraad door het landleger. „Papier en carton zijn uit de moderne maatschappij niet meer weg te denken. Iedereen komt dagelijks met deze artikelen in aanraking, hetzij in de vorm van couranten en periodieken, die de voorlichting verzorgen, in de da gelijkse correspondentie als brief papier en enveloppen, hetzij in de vorm van verpakkingen als: papieren zakken, cartonnages, golfcarton en nog zeer vele an dere artikelen. Mag dan in het dagelijks huis houdbudget het papier en carton geen grote plaats innemen, zeker is, dat de moderne maatschappij vast zou lopen, wanneer deze ar tikelen niet meer aanwezig wa ren. De Nederlandse papierin- „Het getij voor Ambon is ge keerd en vooral in Amerika is belangstelling voor de republiek der Zuid-Molukken. Men komt vooral in zakenkringen, tot de overtuiging, dat deze zaak wel eens toekomst zou kunnen heb ben. Dit is mijn overtuiging na mijn jongste bezoek aan New- York, waar ik door vele perso nen geheel spontaan over het onderwerp Zuid-Molukken werd benaderd", aldus verklaarde de heer Hazelhof Roelfzema Dins dagavond op een vergadering in de Haagse Dierentuin, georgani seerd door de stichting ,,Door de eeuwen trouw". „In Juli van het vorig jaar, aldus vertelde spreker, werd ik benaderd door de stichting en mij werd verzocht om namens de regering van de Zuid-Molukken het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken militai re bases aan te bieden in het ge bied van de Zuid-Molukken, na dat de Indonesische regering een verzoek om militaire steunpun ten in Indonesië aan Amerika had geweigerd. Dit aanbod van de Zuid-Molukken is door de Amerikaanse regering „gefiled" en voorlopig niet aangenomen maar ook niet geweigerd. Spoe dig zal de dag aanbreken, dat de Zuid-Molukken door de dappere groene en rode baretten zullen worden heroverd. De rechtsposi tie van de regering van de R. M. S. is onlangs door de uitspraak van de Nederlandse rechter er kend en deze regering heeft dus het recht om wapens en ammuni tie te kopen. Zodra de voorraden wapens voldoende zullen zijn zal de strijd worden hervat in volle drag van 1450 had opgebracht. omvang. De voedselsituatie is be trekkelijk gunstig dank zij het feit dat de ravitaillering van de Apri-troepen voor een groot deel in handen valt van de Ambonne- se militairen. De Apri heeft slechts enige centrale punten bezet maar durft zich niet daarbuiten te wagen. Ceram is voor het grootste deel in handen van R. M. S.-troepen. Zij maken ook veel wapens buit op de vijand die door de gehele situatie mismoedig en gedemora liseerd is. Een der leden van de strijd krachten der R. M. S. stuurde onlangs zelfs een telegram aan Sukarno om hem te danken voor de vele wapens die zijn regering naar Ambon zond". De heer Hazelhof gaf voorts nog een uitvoerig relaas van zijn tocht in een klein watervliegtuig van Manilla naar Ambon. Het vliegtuig werd door hemzelf be stuurd. Van Ambon uit is hij met het toestel naar Nieuw-Gui- nea gevlogen, waar hij het moest achterlaten, omdat men hem geen benzine ter beschikking wilde stellen. Het toestel is in middels bij de wettige eigenaar in Manilla terug, aldus spreker. De vergadering werd bijge woond door talrijke Ambonne- zen. Vóór de rede van de heer Hazelhof werd het woord ge voerd door de voorzitter van de stichting „Door de eeuwen trouwde heer Conradi, die aanspoorde tot geldelijke steun voor Ambon. De voorzitter deel de mede dat de collecte, welke in de pauze was gehouden, een be- dustrie doet alles wat in haar vermogen ligt om de productie gelijke tred te doen houden met de stijgende vraag naar de zo veelzijdige soorten papier en carton. Nu is de papierindustrie in ons land voor tweederde van haar grondstoffen op het buiten land aangewezen en deze grond stoffen, hout, cellulose en hout- si ijp, zijn in de gehele wereld schaars. Deze schaarste brengt mede, dat de prijzen sedert het vorig jaar sterk zijn gestegen, een stijging, die de laatste maan- steeds sneller is gegaan. Ook de binnenlandse grond stoffen, hoofdzakelijk oud papier en lompen, hebben in de laatste maanden een drastische verho ging in prijzen ondergaan, waar bij sommige soorten oud papier belangrijk hoger in prijs kwamen te liggen, soms wel meer dan 100 procent dan dezelfde soort nieuw papier. Dat de Nederlandse papier industrie in vergelijking met het buitenland over de gehele linie lagere prijzen voor haar papier en carton kan berekenen, mag een wonder worden genoemd. Voor de Nederlandse papier- verwerkende industrie zijn het papier en carton echter weer de grondstoffen, -waaruit zij de en veloppen, zakken, cartonnages, golfcarton en nog zovele andere verpakkingsartikelen moet ver vaardigen. De prijsstijging, die noodgedwongen aan de afnemers in rekening moet worden ge bracht, moet op haar beurt weer door de papierverwerkende in dustrie aan een nog belangrijk breder vlak van afnemers wor den doorberekend, waardoor het gehele Nederlandse bedrijfsleven telkenmale op korte termijn voor de verrassing wordt gesteld weer hogere prijzen te moeten beta len. Voor de afnemers is dit verrassende element het onaan genaamst, daar door de geringe papiervoorraden bij de industrie, door de noodgedwongen lange levertijden der papierfabrieken vaak meerdere prijsverhogingen voor de papierwaren plaats vin den tussen het tijdstip van be stelling en dat der aflevering. Aan de oorzaak van deze ket ting van prijsverhoging valt weinig te doen, daar het begin van deze „ketting-reactie" de stormachtige stijging van de prijzen der grondstoffen voor de papierindustrie is, doch al kan er dan weinig aan worden gedaan, dit weinige moet worden gedaan en dit bestaat in het verzamelen en inleveren bij de oudpapier handel en carton in elke vorm. Laat elk bedrijf, groot of klein, elke winkel, elk huishouden, zijn oud papier en/of lompen afgeven aan de leurder of laten afhalen door een oud-papierhandelaar. Hierdoor draagt men er zijn. steentje toe bij, dat papier en papierwaren in Nederland niet schaars worden en de prijzen op een redelijk niveau blijven." ten meer dan 64 km ten O. van Wondjoe op een wegversperring. Aan het oostelijk front werd geen contact met de communis ten gemeld. BRITSE VERLIEZEN. De Britse minister van Defen sie, Shinwell, heeft in het Lager huis verklaard, dat de Britse verliezen in Korea 145 doden, 442 gewonden, 244 vermisten en 61 gevangenen bedragen. De Amerikaanse verliezen, 48.035, waaronder 8154 doden, noemde Shinwell ernstig. DE LES VAN KOREA. Generaal Mark Clark, heeft ter gelegenheid van een bezoek aan het centrale front in Korea verklaard, dat de les van de Ko reaanse oorlog geen principiële wijziging zal brengen in de Ame rikaanse opvattingen over oor logvoering, doch dat de Ameri kaanse manschappen in de toe komst wel meer met de bajonet zullen oefenen. Men had in Ko rea het belang geleerd van nachtgevechten, het strijden be zijden de wegen op bergachtig terrein, het opereren op een breed front en het standhouden in eenmansgaten, totdat de vij andelijke penetratiepogingen zijn afgeslagen. De opleiding van de soldaat zou hierop meer gericht worden. Ook zou de opleiding zich meer gaan toeleggen op het strijden onder ontberingen in lage temperaturen. Spoorwegen en opslagplaat sen gebombardeerd. Superforten, die hun basis op Okinawa (Japan) hebben, maken het dagelijks moeilijker voor de Noord-Koreanen en Chinezen om hun verst vooruitgeschoven strijdkrachten te bevoorraden. Voor de zevende achtereenvol gende dag hebben superforten in James B. Carey, een der voor aanstaande Amerikaanse vak bondleiders is van oordeel dat de Sowjet-Unie er alles op zet om alle volkeren van Azië In het zelfde totalitaire net te vangen waarin haar vazalstaten in Euro pa reeds verstrikt zijn. ,,Wij weten allen wat er met Polen, Tsjecho-Slowakije, Hon garije, Roemenië, Bulgarije en de andere staten, die in het westen aan Rusland grenzen, is gebeurd, zeide Carey. „Iedereen die nagaat wat er In China en Korea voorvalt, kan duidelijk zien volgens welk sys teem de Sowjet-Unie handelt. Terwijl de Sowjet-Unie het com munisme als werktuig gebruikt is zij er op uit de economische, sociale en politieke stabiliteit van Azië te ondergraven. „Ik ben trots op mijn land en onze idealen, wanneer ik zie hoe de gehele wereld in het Verre Oosten door ons behandeld wordt. Wij hebben het steeds als een van onze nationale doelein den beschouwd het streven naar zelfbestuur van alle daartoe be kwame volkeren aan te moedi gen en te steunen. Bij de volke ren van Azië betekent dit zeer zeker het scheppen van moge lijkheden tot vorming van doel treffende regeringen op demo cratische grondslag. „Ik ben er evenzeer trots op dat de V. S. zijn voorgegaan bij het scheppen van een nieuwe po litieke orde in het Verre Oosten toen wij in 1946 aan de Philip- pijnse republiek de onafhanke lijkheid schonken. Carey zeide dat de V. S. en andere vrije vol keren zich in het belang van hun verdediging moasten bewape nen". Hij voegde eraan ,toe: „In het geval de Sowjet-Unie het besluit neemt zich uitsluitend op mili taire agressie te verlaten, niet alleen tegen Zuid-Oost Azië, maar ook tegen het democrati sche West-Europa, tegen het Midden-Oosten en tegen landen die onafhankelijk zijn en demo cratisch geregeerd worden, kun nen wij zonder bondgenoten niet blijven bestaan." PRINSES WILHELMINA BEZOEKT ACADEMIE VAN „KERK EN WERELD". Gistermorgen tegen 10 uur bracht Prinses Wilhelmina een bezoek aan de academie van de Stichting „Kerk en Wereld" te Driebergen. De Prinses woonde het college bij van Professor Banning over het communisme- Daarna onderhield zij zich enige tijd met een aantal studenten van de academie. Na een korte be zichtiging van de woongelegen heid der studenten en van de ka pel vertrok de Prinses tegen half een naar Soestdijk. NOORS S-S. ZINKENDE. .MARGA" 20 Opvarenden gered; machinist verdronken. De vliegende storm en de zwa re zee maakten het voor het Ne derlandse schip „Winterswijk" on mogelijk om de nog aan boord van de „Marga" bevindende 21 zeelieden hulp te bieden. Wel is door de „Winterswijk" getracht door middel van een redlijn con tact met de „Marga" te verkrij gen. doch deze poging mislukte. Het Noorse stoomschip „Lio nel" trachtte eveneens assistentie te verlenen, doch ook haar red dingspogingen werden door het zware weer uiterst moeilijk. Het Noorse stoomschip „Lio nel" seinde later dat niet langer assistentie kon worden vêrleend, daar het zelf water begon te ma ken. doch zelf nog geen assisten tie nodig had. Het Noorse schip Acadia" seinde Dinsdag kort vóór midder nacht dat het zich eveneens in moeilijkheden bevond en de „Mar ga" niet te hulp kon snellen. Het troepentransportschip „Ko- ta Inten" is Dinsdagmiddag met 1030 Ambonezen uit Surabaja naar Nederland vertrokken. De Nederlandse commissaris ce Surabaja had voordien een lioast uitgebracht op een got'de reis voor schip en passagiers. De commanderend troepencom. mandant, overste Detigem, is spe ciaal voor deze reis uit Nederland gekomtb. Dinsdagmiddag werd voorts be gonnen met de inscheping op de „Atlantis". Op dit schip zal een aantal a.s. moeders naar Neder land reizen. dagavond geseind, dat de stuur- gue wordt gevreesd. De gebroe- ketting was gebroken. Het schip ders zijn in Vlissingen niet aan bevond zich ongeveer ten Noor- den van Kaap Finisterre in de Golf van Biskaje. Alle pogingen om stuurgerei in orde te brengen mislukten. De „Paraios" vroeg onmiddellijke hulp. Er zijn twee matrozen gewond. Het Britse stoomschip „Clan" heeft het Griekse schip bereikt en tracht het assistentie te verlenen. FRANSE TRAWLER „DUC DE NORMANDIE" GEKAP SEISD. 22 Opvarenden verdronken. Het Amerikaanse motorschip „American Counsellor" deelde Woensdagmiddag radio-telefo nisch mede, dat het ter hoogte van het lichtschip „Westhinder" in de Wielingen ter hoogte van Zeebrugge twee drenkelingen heeft opgepikt, die zich bevonden op een gekapseisde trawler, en vroeg om doktersassistentie. Direct na het ontvangen van dit bericht voer om 10 min. voor land gebracht, maar er zijn al daar twee artsen aan boord ge gaan van de „American Counsel lor" om bij de kapitein kunstma tige ademhaling toe te passen- Zijn broer behoeft geen medische hulp. De „American Counsellor", die onderweg was van Boston naar Antwerpen, vervolgde met de twee Franse zeelieden aan boord zijn weg naar laatstge noemde haven. i mei ie iiuxu i\uii suentrii. - Het Nederlandse weerschip li de reddingsboot President „Cumulus" meldt: „Wij redden Wiersma de haven van Woensdag om 7 uur gedurende iHreskens uit, terwijl uit Vlissin- stormweer met motorboot zeven leden van dp bemanning van het Noorse s.s. „Marga", onder wie de kapitein. Het s.s. „Winters wijk" nam acht leden aan boord en de sleepboot „Abeille" redde vijf man door middel van lijnen. De zesde man, de eerste machi nist, verdronk hierbij. Het Noor se schip was geladen inet erts van Rivadef, bestemd voor Rotter dam en was langzaam zinkende door lek worden. Wij brengen de zeven geredden naar Brest". GRIEKS STOOMSCHIP IN MOEILIJKHEDEN. Blijkens een door radio Lands- end uitgezonden radiobericht heeft het Griekse stoomschip „Paraios" omstreeks 11 uur Dins- gen vertrokken de sleepboot „Schelde" en een bergingsvaar tuig. De trawler, afkomstig uit Bou logne sur Mer, die op weg was naar Vlissingen om er te bunke ren en van daar uit ter visvangst te gaan, is door een grondzee ge grepen en gekapseisd. De kapi tein, Rigue, en zijn broer F. Ri- gue hebben zich aan de kiel van hun vaartuig weten vast te klem men, vermoedelijk enige uren lang, en zijn tenslotte door het stoomschip „American Counsel lor" gered. Er waren in totaal 24 opvarenden op de „Duc de Nor mandie". Gevreesd wordt dat de gebroeders Rigue de enige gered den zijn. Voor het leven van kapitein Ri- De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Franse nationale vergadering heeft mat algemene stemmen besloten de re gering dringend om herziening te vragen van haar verwerping van het voorstel de volgende bij eenkomst van de algemene verga dering der Ver. Naties te Parijs te •houden. Deze mot'ie is niet meer dan een aanbeveling aan de Franse rege ring. Joseph Stalin is met algemene stemmen gekozen in de opperste raad van de Russische' socialisti-i sche federatieve Sowjet-Republiek, de grootste republiek van de Sov jet-Unit'. Generaal Eisenhower is per vliegtuig te Parijs aangekomen na te Cherbourg, waar de „Queen Elizabeth" gisteren aankwam, van boord te zijn gegaan. MINISTER STIKKER NAAR WASHINGTON. De Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. D. U. Stikker, zal Zaterdag 24 Februari a.s. naar Washington vertrekken, alwaar hij in zijn functie van voorzitter van de O.E.E.C. op uitnodiging van de E.C.A. en het State De partment enkele besprekingen zal voeren. Minister Stikker zal ongeveer een week afwezig zijn. TOESPRAAK VAN TRUMAN. President Truman heeft te Washington in een toespraak tot vooraanstaande Vrijmetselaars onder meer verklaard, dat „wij geleidelijk aan een toestand be reiken" waarin een derde wereld oorlog kan worden voorkomen „indien wij de steun ontvangen van alle delen der bevolking." De morele krachten van het land dienden gemobiliseerd te worden teneinde te verhinderen, dat be paalde groepen door zelfzucht voordeel van de situatie zouden trekken. „Wij moeten begrijpen, dat wij te doen hebben met een a-morele kracht, die zich niet aan overeen komsten houdt en die niet ge looft in de zaken waarvoor onze regering en de regeringen van de andere vrije landen opkomen." Indien de Verenigde Staten de gebieden der wereld tot ontwik kelingen zouden kunnen brengen zou zich een prachtig toekomst beeld ontrollen. „En dit kan ge schieden, het is niet onmogelijk", aldus Truman. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot Donderdagavond, medegedeeld door het K. N. M-1. Iets minder buiig. Matige tot krachtige wind tus sen Zuidwest en West. Wisselen de bewolking met enkele buien, sommige vergezeld van hagel of natte sneeuw. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. VRIJDAG 23 FEBRUARI. Breskens z Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.49 3.24 4.04 4.14 n.m. 3-14 3.49 4.29 4.39 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Febr. 22 7.42 18.05 19.01 8.03 23 7.40 18.07 20.21 8.14 24 7.38 18.09 21.43 8.25

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1