WO „Jungle Pimpernel over N. Guinea De stakingen België In I960 .,Het land der tegenstellingen" China en de vreemdelingen in Race om een schat door de Haagse binnenstad DE ZWARTE VLEK BISSCHOP VAN BREDA OVERLEDEN -bed is ook voor U ideaal! AUTO-, MOTOF VOETI HET NEDERLAI TEGEN MIDDL Minister In „Vieux Doele tot de deelnei missie Volksl Spr. zeide, i 1950 geschat aantal wonin rekening gehc woningvoom is dus niet in Voorts wet leen al om d< houden, ieder Kolenschaarste fe Gibraltar DE KOLENPRiJZEN IN BELGIË weer in Slachtoffers van het Venezuela Lekker'warm en volkomen geruisloze vering Een vrouw in Melbourne terechtgesteld Slecht weer in de streek van Melbourne Algemene havenstaking in Nieuw-Zeeland Het vorlopig N Woensdag 21 Fe Olympisch Stadion een oefenwedstriji de Engelse eer Middlesbrough, is mengesteld: Doel: Kraak (Stor ter: De Jong (A. naar (E.D.O.) Schijndel (S.V.V.), ta) en Biesbrouck Van der Tuyn (H man (H.B.S.), Va hoven), Lenstra Groene veld (Haar De wedstrijd wo Karei van der Met Middlesbrough complete compei met de bekende Mannion. Zondag 18 1 EERSTE KI LeeuwardenH BoysZwartemeei Quick; SneekFri Heerenveen. EERSTE KL AGOVV—Henge Wagenin>?en; Ensc NEC—DWS; Vites HeraclesDOS EERSTE KL VolewijckersV'. SVV; Blauw-Wit DVSKFC; Haar! Voor de oorlog 1 Nederland jaarlij 40.000 woningen. r. voorbij was, eiste ningen en noodhei ste plaats de aand; Pas in 1946 konc bouw van permam een begin maken. I tallen waren niet ir In 1946 werden sl ningen voltooid. Ir productie tot 9200 1948 naderden to logse peil. Er wer ningen voltooid, schreden wij de vó< ductie; het aantal ningen bedroeg 43. Eind 1949 legde c parlement een w gramma voor, dal basis van ons vormt. De maximale pi toe wij in enke komen, is gesteld ningen, ongeveer ven het peil van v Bereiken wij deze houden wij haar het jaar 1965 de 1 Nederland tot hi horen. Dan zal nie terstand van 250 zijn ingehaald, n veel zijn gedaan te de krotopruiming. Om vlugger het te bereiken, bes nemen een deel vai welke wij in de jaren bouwen, in duplex-woning. Wij stellen ons v van de jaarlijkse tie 10 tot 20 proc bouw uit te voer denkbeeld gereali de woningnood niet in de loop van 1981 hetgeen een aanm ger vooruitzicht is. Tot dusver warei bemoedigend. In doel 40.000 woninge Het zijn er meer worden. Voor 195: woningen op het minister is er zeke tal te zullen overscl De heer Dr. J. V. de Bruijnlen spreken en natuurlijk ook ook wel bekend als „Jungle-Pim- verschillende culturen:w^terse pernel", heeft in het Instituut Om deze volkeren de Westerse voor de Tropen te Amsterdam beschaving! bij te brengen, moet een lezing gehouden en lichtbeel- men rustig te werk gaan en ze den vertoond over zijn ervarin- ker niet naar direct resultaat gen op Nieuw-Guinea in vredes- jagen- Anderzijds moetna en oorloestiid. I niet spreken over het paradijs Dr. De Bruijn, die lange tijd als van de primitieve mens. Er wor- ambtenaar van het binnenlands den nog veel °"^^ling® i f.h bestuur op Nieuw-Guinea werkte gevoerd en malaria en^ner en nadat de Japanners de kust i ziekten, framboesia eni struma, en later ook de omgeving van de om over het ongedierte maa:r n meren in het centrum van het ei- te spreken. houden ond land hadden bezet, als vrijwilliger mensen ^hjk huis- Di2 °°^°g achterbleef om voor de inlich- ren hebben het proces der bescha tingendienst te werken, noemde ving Nieuw-Guinea het land-der tegen stellingen. Aan de kusten, zo zei hij, vindt men moerassige hete gebieden waar malaria heerst, maar men vindt op ditzelfde eiland, dat op Groenland na het grootste ter wereld is, ook koele hoogvlakten. Men vindt er mensen, die nog in het stenentijdperk leven en men vindt er de hypermoderne tech nici van de oliemaatschappij. Er leven vreedzame bergbewoners en woeste koppensnellers en met al deze scherpe contrasten moet rekening worden gehouden. Als men Nieuw-Guinea verge lijkt met „Oceanië" of de Weste lijke Aziatische eilanden, zou men het een leeg land moeten noemen. Volgens de laatste schat ting heeft het Nederlandse deel van het eiland één millioen in woners, maar het is mogelijk, dat men hierbij veel bewoners over het hoofd ziet. De autochthone bevolking is van het negoide-ras. Men noemt hen Papoea's, maar dat moet men zien als een ver zamelnaam want deze Papoea's bestaan uit talrijke volkeren, die Tezamen 70 k 80 verschillende ta- o versneld. Men zou haast kunnen zeggen, dat de Westerse beschaving toen over deze men sen is losgebarsten. Dit houdt grote gevaren in, omdat de over gang te snel kan zijn en zeei schadelijke gevolgen kan hebben Uitvoerig vertelde spr. over het persoonlijke contact hij spreekt zelf enkele Papoea-talen dat hij met deze mensen heeft gehad Hij sprak ook van zijn avonturen in de strijd tegen de Japanners en van de wijze waarop hij er in geslaagd is, tezamen met zijn lot genoten, stelselmatig anti-Japan se propaganda te voeren. Over het karakter van de Papoea ver telde Dr- De Bruijn, dat zij open en rondborstig zijn en zeker in telligent, leergierig en eerzuch tig. De Papoea is geen lui mens, maar hij moet het belang van het werk dat hij doet, inzien- Hij heeft een scherp opmerkingsver mogen, kan snel reageren en bezit gevoel voor humor. In het laatste deel van zijn le zing besprak Dr De Bruijn de eco nomische mogelijkheden van dit land, dat dertien maal zo groot is als Nederland. Hij wees er op, dat men in het Australische deel van Nieuw Guinea verder is met de economische ontwikkeling dan in het Nederlandse, hetgeen hij toe schreef aan het feit, dat Nieuw Guinea altijd ongunstiger heeft gelegen dan de Indonesische eilanden onder Nederlands be stuur. Behalve de olie is er nog geen mijnbouw, hoewel waar schijnlijk belangrijke mineralen op het eiland aanwezig zijn. Het belangrijkste landbouwartikel is copra, maar er is slechts één Europese plantage. Er is nog nauwelijks investe ring van Europees kapitaal en dat is nodig, omdat voorlopig in Nieuw Guinea de kost nog wel voor de baat zal moeten uitgaan maar het zou verkeerd zijn om op grond van de huidige situatie Nieuw Guinea als economisch waardeloos te beoordelen. Vooral de geologische openlegging is dringend gewenst. SIGARETTEN GESMOKKELD. De Rotterdamse politie heeft de 18-jarige matroos C. M. uit Enkhuizen en de 20-jarige mo tordrijver G. T. G. uit Middel burg aangehouden. Deze opva renden van een kustvaartuig had den in totaal 4000 sigaretten van boord gesmokkeld. De kolenvoorraden te Gibraltar zyn onrustbarend geslonken tot een niveau, dat men aldaar nog niet he|eft gekend. De enig beschikbare voorraad bestaat uiit reserves van de adnn- jnalitedt. De huidige toestand is veroor zaakt doordat de laatste maanden alle bunkerhavens in Hst Weste lijk deel van de Middellandse Zee een kolentekort hebben gekregen en meer schepen dan gewoonlijk in de haven van Gibraltar kolen kwamen laden. Een correspondent van Reuter, die verscheidene weken te Peking heeft doorgebracht, schrijft het volgende relaas van zijn ervarin gen: De opdracht van de Belgische vakverenigingsleiders om het werk te hervatten heeft bij de meer dan 70-000 mijnwerkers, die zes dagen geleden een wilde sta king begonnen, slechts gedeelte lijk weerklank gevonden. Opwek king om weer aan het werk te gaan kwam na het besluit van de werkgevers om 4 procent loons verhoging te geven met terug werkende kracht tot 1 Januari. De stakers eisten 5 procent. In het bekken van Luik, waar de staking begon, gingen Maan dag 26.000 mijnwerkers weer aan het werk. Gemeld is, dat daar in alle 40 mijnen weer normaal ge werkt wordt. In het bekken van Bergen ech ter, zo wordt meegedeeld, werd Maandag slechts in één van de 29 mijnen normaal gewerkt. In andere mijnen in het gebied en in het district Charleroi meld^ de zich Maandag* ongeveer 50 procent niet op het werk. De Haagse politie is er in ge slaagd de hand te leggen op een partij juwelen van aanzienlijke waarde, die in duistere kringen van de residentie te koop werd aangeboden. Men heeft deze vangst gedaan na een opwinden de race door de binnenstad, waarbij een patrouillerende po litieagent zich onderscheiden heeft. Langs bepaalde kanalen was dé recherche ter ore gekomen, dat de caféhouder J. S. uit cle Wagenstraat voor een aanzienlijk bedrag aan kostbaarheden aan 'st; Nicolaas 1950 te hebben ge- de man trachtte te brengen. Aan- ^ocht. Hij zou er een halve ton gezien J. S. door de politie als VOQr gegeven hebben, verdacht van heling bekend staat onderzoek naar de her- besloot men tot arrestatie over te koms| der kostbaarheden leidde gaan. Het signalement werd ver- naar een inbraak bij de familie spreid en aanhouding bevolen. w tg Den Haag op 7 October Bekend was, dat de caféhouder in ig50 Alle Qp j s aangetroffen een grijs-groen auto'tje door de sieraden bieken van deze inbraak stad reed. Een patrouillerende afkomstjg te zijn. Op enkele stuk agent zag hem kort na half zes ^en na bleek de collectie nog Zaterdagmiddag j.l. langs rijden, compleet. requir eerde de auto van twee volgens mededeling van de "am J!~ e achterbleven en steld. In het belang hiervan zou men deze zaak liever stil hebben gehouden. De jacht op en de ar restatie van J. S. hebben echter zoveel opschudding gewekt, dat dit onmogelijk bleek. Over de herkomst der juwelen en de stand van het onderzoek werd Zondagavond nog het diepste stilzwijgen bewaard. Naar de Haagse politie mede deelt heeft de caféhouder J. S. bekend de juwelen, die een waarde van ongeveer 50.000 gul den vertegenwoordigen, omstreeks Uit Brussel wordt gemeld, dat ten aanzien van de stijging der steenkolenprijzen nog geen enkel besluit is genomen. Hedenoch tend zal een bijeenkomst op het ministerie van Economische Za ken plaats vinden van vertegen woordigers der industriële en economische sectoren. Men verwacht een verhoging van 3 van de huidige prijs- schaal. Deze verhoging zou ech- De stakingsgolf heeft zich Maandag tot andere delen van de Belgische industrie uitgebreid. Meer dan 2000 metaalbewerkers te Gent hebben het werk neerge legd. Zij willen 5 procent loons verhoging. De staking geldt on geveer de helft van de metaal bewerkers in deze streek. Zij zal zich op 26 Februari door het ge hele land verbreiden als de werk gevers de gevraagde loonsver hoging niet toekennen. De regering heeft zich bereid verklaard met afgevaardigden van vakverenigingen en werk gevers te onderhandelen. Trampersoneel door het gehele land heeft ook gedreigd met sta king, volgende week te beginnen als de lonen niet in overeenstem ming worden gebracht met de gestegen kosten van levenson derhoud. Metaalbewerkers te Gent in staking. De metaalbewerkers van Gent die aangesloten zijn bij de chns- tejijke vakband, zijn Maandag ochtend in staking gegaan. De' arbeiders aangesloten bij dc socialistische vakbond hebben be sloten niet te staken. Sommige fabrieken zijn voor „0 procent bij deze staking betrok ken, terwijl in andere fabrieken 'n veel geringer percentage het werk heeft nt'ergelegd. Eisen van Belgische metaalbewerkers Het provinciaal bestuur van de China is heden ten dage waar schijnlijk het meest ongastvrije land ter wereld voor vreemde lingen. Dat geldt speciaal voor hen, die afkomstig zijn uit de z.g. „imperialistische landen". Het grote aantal vreemdelingen, dat zich vroeger in China bevond, neemt onder het communistische bewind gestadig af. In Sjanghai, de plaats waar de meeste in Chi na wonende vreemdelingen ver blijf hielden, bevinden zich thans ongeveer 10.000 buitenlanders te gen 80.000 in 1947. Ook het aan tal buitenlandse inwoners van Tientsin, Hankow, Cantoon en andere Chinese steden is afgeno men. De vreemdeling is in het com munistische China „verdacht". De betrekkingen, zoals de Chinese communistische autoriteiten die met de vreemdelingen onderhou den, kunnen als volgt worden ge kenschetst: correct en strikt for meel. Burgers der Sowjet-Unie en van de Oost-Europese „volksde mocratieën" worden evenwel met welwillendheid behandeld. De bewegingsvrijheid der bui' tenlanders is in China beperkt en de waakzaamheid, die de politie aan de dag legt, is verdubbeld Er bevond zich vroeger een groot aantal zendelingen en mis sionarissen in het Chinese bin nenland. Thans zijn er nog enige tientallen. Strenge formaliteiten zijn no dig om in het land binnen te ko men. Leden der veiligheidspolitie komen aan boord en stellen de buitenlandse bezoekers een ein deloze reeks vragen. Dit geschiedt nog eens op het station en op nieuw op het punt, waar de rei ziger de trein verlaat. Wanneer men al deze formali teiten met goed gevolg heeft doorworsteld, komt het aanvra gen van een verblijfsvergunning Zij, die zich hiervoor opgeven, worden uitgenodigd een bezoek te brengen aan het plaatselijke hoofd van de veiligheidspolitie. Daar worden vragen geste'ld over de politieke overtuiging van de aanvrager, de boeken, die hij heeft gelezen, de plaatsen die hij bezocht, de leiders die hij hewon- dert, de genoegens, die hij zoekt en in het algemeen de wijze, waarop lm zijn tijd doorbrengt. Voorts wordt er gevraagd naar zijn vrienden en alles mede te delen wat hij van hen weet. Wanneer al deze formaliteiten tot genoegen der functionarissen van de Chinese politie en veilig heidspolitie zijn vervuld, mag men zich ergens vestigen. El' wordt dan toegestaan zich in een gebied met een straal van dertien km van zijn woonplaats te bewe gen. In dit gebied waakt de veilig heidspolitie met grote zorg over de vreemdeling. Wanneer hij het land wil ver laten, bemerkt hij dat het bijna even moeilijk is uit het commn- nistische China te vertrekken als er in te worden toegelaten, aldas de medewerker van Reuter. ter verschillend zijn naar^gehu» ctAPnkool. Z11 zou 3 ^t»^en heeft volgens „De Nieuwe Gids" de volgende eisen gesteld: Een nieuw natio van de inbraak bij de familie W. te zoeken. Deze zit reeds voor een andere inbraak in het ge- vang. De caféhouder wordt onder verdenking van heling in verze kerde bewaring gehouden. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. (Nadruk verboden). Het v/as de machinevetter, die 4) winkelende dames, die onthutst Dolitië behoeft men niet ver naar zette de vervol- dadei.( aithar.s een der daders, ging in. J. S. rook lont en trachtte aan zijn achtervolger te ontkomen. Deze „sneed" hem echter, zodat hij tot stoppen gedwongen werd. Toen de politieagent op de kleine auto toe liep, reed deze plotse ling via het trottoir weg. De agent rukte nog juist een portier open en slingerde zichzelf naast de bestuurder. Zelfs onder be dreiging van een pistool wilde J. S niet stoppen en zo reden ach tervolgde en achtervolger verder. In de auto kon de agent geen waarschuwingsschoten lossen en bovendien was bij een schietpar- tij het gevaar groot, dat in de drukke straten ongelukken zou den worden gemaakt. In een verkeersknoop op de hoek van de Groenmarkt met de Veenestraat en de Hoogstraat werd J. S. gedwongen de Hoog straat in te rijden, indien hij ten minste niet wilde stilhouden. „Je mag hier niet rijden", snauwde de agent hem toe. Tezelfdertijd rehampte J. S. langs het spa bord van een tegenligger. Hij be vond zich aan de verkeerde kant van deze smalle straat voor een richtingverkeer en liep zo in de V dóórdat J. S. zich over gaf wierp hij een tasje van rood plas tic uit de auto en reed nog een eindje door. Toen zat hij muur vast. Onder bedreiging van het pistool stapte hij uit de auto Een winkelier telefoneerde om assistentie en kort nadien zat de caféhouder in de cel. Het rode tasje, waarin de juwelen zaten werd door een voorbijganger op geraapt en aan de triomferende agent overhandigd. Naar herkomst en waarde aer kostbaarheden wordt door poli' tie-experts een onderzoek mge de soort steenkool. Zij zou bedragen voor de steenkolen, ge bruikt door de nijverheidssec toren, die ^f^^fcategT- naaf minimum van 16.65 fr. per doen. Voor deandere caj!^ compensatietoeslag van dan" "bedragen. De hutebmnd wfi zou niet door een verhoging werkloosheid Er werd besloten S zT 26 Februan een van toelagen za e staking aan te zeggen. Het noodweer in de dalen van La Guaira en Caracas (Venezue la) heeft 66 uur geduurd. Het af voerstelsel kon de zware regenval niet verwerken en er ontstonden overstromingen. Tenminste tien personen zijn omgekomen. De materiële schade is groot. Er ont stonden steenstortingen door ero sie van het regenwater. De weg tussen Caracas en het interna tionale vliegveld Maiquentia is door rotsblokken versperd. Het vliegverkeer moest door het noodweer verlegd worden. Honderden bewoners van dorpen langs de kust moesten vluchten uit hun overstroomde huizen. Onweders hebben zware schade veroorzaakt in de staat Aragua. Ten minste negen personen zijn omgekomen en vele worden vermist tengevolge van overstro mingen bij Caracas. Het water maakte grote hoeveelheden ge steenten op berghellingen los zo dat er steenstortingen ontston- den. De weg van Caracas naar Zee was geblokkeerd door massa s steen. De overstromingen zijn het gevolg van zware regenval. In d® oudai'dom van 85 jaren is te Breda, in het St. Ignatius zie kenhuis overleden Nederlands oud ste bisschop mgr. Pet/rus Hop mans, die sedert 1 November 1914 het bisdom Breda heeft bestuurd. Mgr. Hopmans, die 22 Aug. 1865 te Stan ddaarbui ten werd gebo ren, we'rd na zijn priesterwijding op 12 October 1890 kapelaan te Kruisland. Na het overlijden van mgr. Ley- ten in '14 weid mgr. Hopmans tot diens opvolger op de bisschoppelij ke zetel van Breda benoemd en als zodanig op 1 November van dat jaar geconsacreerd. Gedurende 50 jaar heeft mgr. Hopmans aan btt hoofd van het Bredase bisdom ge staan, tot hij op 80-jaadge leeftijd van een gedeelte van zijn zware taak ontheven werid door de benoc. miinig van zijn vicaris mgr. J. W. Baten, als coadjutor met het recht van opvolging. Mgr. Hopmans was assistent - bisschap bjj de jpauselijke troon. Romeins graaf, ridder in de orde van de Neld. Leeuw, groot-officier in de Orde van Oranje Nassau en begiftigd met de ster van bet Hon gaarse Rode Kruis. zijn- Zondag is voor het eerst sinds 56 jaar in Australië een doodvonnis door de strop voltrokken aan een vrouw, een 31-jarige moeder, Jean Lee genaamd. Zij werd in een gevangenis te Melbourne op gehangen. Half bewusteloos, ge maskerd en geboeid werd zij door de beul en zijn helper naar het schavot geleid. Twee uur later volgde de ophanging van twee mannen van resp. 32 en 39 jaar. Het drietal werd 3 Maart van het vorig jaar ter dood veroor deeld wegens moord op een 73- jarige bookmaker in 1949. Twee keer is de terechtzitting van Jean Lee uitgesteld. De En gelse kroonraad, de hoogste rech terlijke instantie in het Britse Gemenebest, beschikte tenslotte afwiizend op een beroep te haren gunste. deze middag kwam solliciteren. Wijnandse bood hem een stoel en bekeek zijn getuigschriften. De man maakte een behoorlijke, rus tige indruk en Wijnandse besloot hem te nemen. „Morgen krijg ik een Linotype met drie magazijnen. Kunt U daar op werken?" „Zeer zeker, mynheer." Wijnandse sprak nog even met hem en het slot was, dat de man reeds de volgende morgen aan wezig zou zijn. Wijnandse hield van spijkers met koppen slaan. Toen de man vertrokken was. zei Wijnandse tot zichzelf: Ziezo nu zullen we Utrecht eens bellen om.de pui van het gebouw wat op te frissen en daarna de licht reclameletters bestellen". Tijdens deze telefoongesprek ken kwam de man van de kan toormeubels binnen en deze ging een half uur later weg met een verheugd gezicht en een belang rijke order. Wijnandse keek op zijn horloge. Half zes. Eerst maar eens wat gaan eten. „Kees!" riep hij naar achteren. De meesterknecht kwam zo vlug mogelijk naar voren. „Tot hoe lang werken jullie? „Tot half zes, mijnheer." „Hoe staat het met de letter proeven?" „Ze zijn ze aan het trekken mijnheer, op de proefpers." „Mooi, ik ga even eten. Blijf jij hier tot ik terug ben en als er iemand komt of opbelt, ik ben in het hotel. Daar kun je me tele fonisch bereiken." Drie kwartier later was Wij nandse weer terug. Op zijn bu reau lagen de verschillende let terproeven. Kees kwam naar vo ren, toen hij zijn patroon hoorde. „Je kunt nu wel gaan, Kees." „Jawel mijnheer. Goeden avond mijnheer." „Dag Kees.' Op z'n gemak bekeek Wijnand se de afdrukken van het aanwe zige lettermateriaal. Veel goeds was er eigenlijk niet meer bij Het beste was misschien, om alles maar in één keer op te rul men. Enkele vellen legde hij even apart. Deze leken hem nog wel. De rest wasvoud, plat en boven dien foeilelijk. Weg er mee! De bel ging over en toen Wij nandse even naar buiten keek een klant met verlovingskaartjes. Wijnandse liep naar de voor deur en opende deze. „Ik ben gestuurd door het Ar beidsbureau,1 zei het meisje met een prettige stem. Wijnandse moest zich even realiseren. „Arbeidsbureau.... mompelde hij. „0 ja, dat is waar ook; de typiste, niet?" „Juist, mijnheer." Hij was het al half en half ver geten. „Komt U even binnen,^ nodigde hij uit, „juffrouw eh. Hij wees haar een stoel in het kantoortje, waarop ze plaats nam. ,Mijn naam is Jacobs, Miep Jacobs," zei ze. „Aangenaam, Wijnandse. Ik ben de nieuwe eigenaar van deze drukkerij, zoals U wellicht ge- hoord zult hebben. Het interieur doet momenteel wat kaal aan hij wees in het rond maar bin nen enkele dagen is zowel het kantoor als de drukkerij geheel gemoderniseerd. Het wordt een uitgeverij. En hier op kantoor, heb ik een steno-typiste nodig." „Dat begrijp ik, mijnheer. Daar voor ben ik ook gekomen." ,,Ik hoop laten we zeggen binnen twee of drie weken het bedrijf officieel te heropenen, maar voor het zover is, ligt het I bedrijf natuurlijk niet stil. De orders die binnenkomen, moeten uitgevoerd worden. En ook de zag hij een smaakvolle''jöngeda- voorbereidingen nemen herf wat ml voor de deur staan. Misschien tijd en werk in beslag. Ik zal hc daarom op prijs stellen, indien U zo spoedig mogelijk in dienst kunt treden." „Als het moet, kan ik morgen ochtend reeds beginnen, mijn heer, antwoordde het meisje. ,,Dat is uitstekend. Apropos, U hebt natuurlijk getuigschriften. Juffrouw Jacobs schudde ont kennend het blonde hoofd. „Neen, die heb ik niet, aange zien ik er bij m'n vorige patroon nooit om gevraagd heb. Maar belt U de directeur van het Arbeids bureau even op. Hij kent me en zal wel vertellen, wie ik ben en wat ik presteer. 'Overigens zult U dat zelf wel kunnen merken, Als U me toestaat hier te beginnen. Dit en zij toonde haar fraai gevormde handen zijn wel licht m'n beste aanbevelingen." Wijnandse moest onwillekeurig even lachen om de originele ma nier, waarop de sollicitante zich uitte. „Enfin," besloot hij het ge sprek, „ik voel er niets voor om op dit tijdstip de directeur thuis op te bellen. Ik neem aan, dat U Uw vak verstaat. U bent voorlo pig voor één maand op proef aangenomen. Komt U morgen ochtend om half negen. Kan dat? Als ik U een dag heb zien wer ken, zal ik Uw salaris bepalen. Morgenochtend staat hier een goede schrijfmachine en dan gaan we aan de slag. (Wordt vervolgd). Tengevolge van een stortregen, gepaard aan een storm met een uursnelheid van 110 kilometer, is Melbourne schade aan gebou wen ontstaan. Vissersboten in Port Phillip Bay werden vernield en sommige streken worden met overstroming bedreigt. Een veer boot werd op het land geslingerd. Het verkeer werd door storingen de electriciteitsvoorziening. omgevallen bomen en overstro mingen verlamd. Een vaartuig met 300 ton ex plosieven aan boord werd van het anker geslagen en dreef naar de havenhoofden. Het lukte echter buitengaats te geraken. De bedrijvigheid in alle havens van Nieuw-Zeeland is volkomen tot stilstand gekomen doordat de havenarbeiders geen gevolg ge geven hebben aan een ultimatum van de regering om weer aan het werk te gaan. Het verbond van havenarbei ders besloot tot deze stap nadat onderhandelingen met de werk gevers waren mislukt. De vak bond poogde een loonsverhoging van 4 shilling en drie pence tot zes shilling per uur te verkrij gen. De werkgevers weigerden hoger dan V* shilling en 7% pen ce te gaan. het feit, dat er bij het begin van ieVën§öndër?ioud en dientenge-ren geleden door Botwinmk dit jaar reeds 50.000 woningen in uitvoering waren. Ook met ons program voor de bouw van duplex-woningen gaat het naar wens. De re^erm hM In haar berekening voor 1950 de totstandkoming van 3000 duplex- is volge van de lonen werken thans aanbevolen.) in omgekeerde richting. Sedert 5. d4xc5, Pb8a6; 6. Leld2. enkele maanden bewegen de (Dr Eu we speelt de opening zeer bouwkosten zich weer in stijgen- voorzichtig; misschien was hij de lijn. Daarbij komt, dat de bang voor een thuis voorbereide economische positie "an nu= Scherper is 6. a3, Lxc5: door de internationale ontwikke- 7. Pf3, waarna Zwart met b6, Lb7 de bevrijdende opmars op ieder moment doorzetten.) 13Dc7b8; 14. Tal—dl, Pa6c5; 15. Db3—a3. (Het meer voor de hand liggen de Dc2 leidt na d5 tot een voor Zwart gunstige stelling.) 15d7d5; 16. c4xd5, Pf6 twee stukken in.) 22. Td4xe4, Ld5xe4; 23. Dd3x e4, Tf8d8- E (Niet 23Lxb4; 24. Pg5, g6; 25. Dh4, h5; 26. Pxe6! met direct doorslaande aanval.) 24. Lc4d3, g7g6; 25. JAl c3, Tb2a2; 26. De4—c4, Ta2— Del; 39. hxg6!, Dxdl; 40. gXh7t en mat.) 39. b4xa5, Dc7xa5; 40. h5x g6, f7 x g6; 41. Ddl—d7, Da5— C7; 42. Dd7xe6t, Kg8—f8; 43. Le4d5, Dc7c2t44. Kf2—g3 en zwart gaf het op. 4 ""O oudere personen niet anders dan aanbevolen kan worden. Jonge meisjes en zij die zich nog 'iie'; geheel van de aardse ijdelheden los hebben kunnen maken, moe ten zelf maar weten, wat ze doen. Dr. P. H. VAN DER HOOG.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2