Harde strijd van man tegen man WEDEROM NEDERL. VRIJWILLIGERS GESNEUVELD Betoging Het Britse Lagerhuisdebat over het Defensiebeleid te Parijs Emigranienvervoer naar Australië per vliegtuig Ambonese militairen niet naar Nederland Belasiingschroef in Amerika aangedraaid De zeven Duitse oorlogsmisdadigers Geen Nazi 's in Parijs Dit jaar ongeveer 100 vluchten a ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951. 7e Jaargang No. 1657. De communisten zijn bij hun tegenaanval langs het centrale front in Korea in vier dagen 55 km gevor derd. Een strijdmacht van naar schatting twee batal jons heeft Vrijdagochtend vroeg Zuidkoreaanse stel lingen 15 km ten Z.O. van Wondjoe aangevallen. Wondjoe zelf is nog in geallieerde handen. De stad wordt zwaar bestookt. GESNEUVELD POOLSE NOTA'S AAN NEDERLAND e.a. ENGELAND EN DE BREEDTEGRAAD Hevige sneeuwstorm in Japan Vliegveld Valkenburg in opschudding DE KABINETSFORMATIE Bier is de champagne van de arbeider WEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. Febr. op onder op onder 7.53 17.56 12.35 6-08 7.51 17.58 13.43 6.48 7.49 18— 15.— 7.15 7.47 18-02 16.20 7.36 Drtnkerlng t>Q Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande &edactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cbkë iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 et; minimum |NK advertentie L50. Vermelding: Brieven onder nummer of Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Amerikaanse en Nederlandse manschappen hebben Vrijdag ten N. van Wondjoe aanvallen ge daan, twee belangrijke heuvels ibezet en hevige tegenaanvallen afgeslagen. Het meeste gevaar dreigt ech ter van de Z.O-zijde van Wond joe, waar de tegenstander Tsjet- jon tot op 16 km is genaderd. De Zuidkoreaanse stellingen ten Z.W. van Wondjoe worden door 4000 man aangevallen. De communisten bevinden zich op slechts 2% km afstand van de weg Wondjoe—Tsjetsjon. Verder naar het Oosten, 5 km ten Z.O. van Pjongtsjang, werden stellingen der Verbonden legers doorbroken. Een Engels Amerikaanse strijd groep heeft een Frans-Ameri kaanse gevechtsgroep, die twee dagen lang te Tsjipjong was in gesloten, bevrijd. Tweeduizend Chinezen waren in eenmansgaten bezig het garnizoen te beschie ten, toen zij plotseling in de rug werden aangevallen. De Engelse en Amerikaanse soldaten troffen hen met bajonetten en handgra naten, voordat de Chinezen uit hun éénmansgaten konden sprin gen. INTSJON WORDT AAN- VOERHAVEN. Te Intsjon, de haven ten Wes ten van Seoel, is een speciaal de tachement der V. N. aan land ge gaan met de opdracht Intsjon binnen 20 uur tot aanvoerhaven voor het front te maken. Er zul len onmiddellijk herstellingen worden verricht om van Intsjon de beste haven aan de Westkust te maken- Het heeft zwaar te lij den gehad van de hevige beschie tingen der geallieerde oorlogs schepen. AMERIKAANSE VERLIEZEN. De Amerikaanse verliezen in Korea bedroegen tot 10 Februari 49.035 man, aldus is door het Amerikaanse departement van defensie meegedeeld- RAU OVER KOREA. Sir Senegal Rau heeft in een radiogesprek verklaard, dat vol gens de .inlichtingen, waarover Hjn regering beschikt, het optre den van communistisch China in Korea „niets te maken heeft met bevelen uit Moskou". Peking's actie was uit vrije wil onderno men. Voor zover bekend, verleende Rusland geen hulp aan de Chi nezen in Korea. Pekings tussen komst zou kunnen zijn ingegeven door „vrees voor invasie van Chi nees grondgebied". India'had zijn best gedaan China's achterdocht ten aanzien van de bedoelingen der V. N. weg te nemen, maar China was blijkbaar van mening, dat zijn beoordeling van de ge beurtenissen mogelijk juister was dan die van anderen. Het standpunt van India ten aanzien van Korea was niet door vrees ingegeven. India koesterde in het geheel geen vrees voor commu nistische agressie, zelfs niet in Tibet. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 3 Fe bruari j.l- tijdens actie in Korea is gesneuveld de soldaat eerste klasse H. J. van Dijk, legernum- mer 230521003, afkomstig uit Doesburg (Gld.) en op 21 Mei 1923 geboren. Hij nam als oor logsvrijwilliger in het Nederland se leger dienst en werd opge leid bij het tiende regiment In fanterie. Hij heeft geruime tijd in Indonesië gediend. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen in Korea bij actie op 12 Februari j.l- is ge sneuveld de soldaat J. Mulder, legernummer 18050528, afkom stig uit Delft. Soldaat Johan Mulder werd 5 Mei 1918 te Den Haag geboren. Na vervulling van zijn dienstplicht werkte hij van October 1949 af als technisch ne dewerker bij het weekblad „De Prinsestad" te Delft. Hij gaf zich op als vrijwilliger voor het Korea- detachement. Soldaat Mulder laat een kindje van 5 jaar achter. Laatste frontnleuws. Britse infanterietroepen, ge steund door tanks en artillerie, hebben in samenwerking met Amerikaanse troepen de gehele dag zware aanvallen gedaan op de stellingen der Chinezen in de heuvels, die de weg naar Seoel af snijden. De Noordelijken hebben reeds drie dagen lang alle pogingen ver hinderd om hen te verdrijven. Reuter seint, dat tegen het ein de van de dag „gestelde doelen" door de Verbonden troepen waren bereikt. Zij groeven zich voor de nacht in. Polen heeft Vrijdag nota's ge zonden aan Nederland, België, Denemarken en Luxemburg, waarin het spreekt over het „vita le belang", dat het stelt in een regeling van het Duitse vraag stuk en „garanties voor veilig heid en vreedzame ontwikkeling" aanbiedt. Dit is medegedeeld in een be richt van het Poolse persbureau, dat te Londen té ontvangen. Meer dan een uur voor de be toging die is georganiseerd door het nationaal verbond van gede porteerden, geïnterneerden en verzetsmannen, uit protest tegen de aanwezigheid van gewezen hoge Wchrmachtsofficieren te Parijs, waren de straten die naar de opera leidden, door verschei dene duizenden politiemannen afgezet. Zoals bekend heeft de politie- prefectuur de betoging verboden, den woordvoerder van de rege ring bestempelde haar als „een communistisch initiatief". Bovendien hebben zeer aan zienlijke politiereserves post ge- /at in talrijke auto s en ook een compagnie republikeinse wach ten bevindt zich ter plaatse. Het plein voor de opera had zijn gewone aanzicht en het ver keer dat daar alle dagen zeer druk is, verliep normaal. Kort na het gestelde uur kwam een menigte van 2000 op het Place de L'opera tezamen en riep „geen nazi's te Parijs", wij wil len vrede" en „verenig U voor de vrede". De politie dreef demonstranten en toeschouwers van het plein af de zijstraten in. Zij gebruikten echter geen geweld. Een klein aantal demonstran ten, die zich opnieuw formeer den, werden door de politie op gebracht. Drie knappe meisjes onder hen werden door omstan ders toegejuicht. 430 Personen werden voor on dervraging vastgehouden, zo deelde de politie mee, doch bijna allen werden in de loop van de nacht weer vrijgelaten. Een politieagent liep verwon dingen in het gezicht op, toen enkele demonstranten met straat stenen wierpen. Ook op de Böu- levard des Italiëns werd gevoch ten. De ruiten van een gepar keerde Amerikaanse auto werden ingeslagen. Het Britse Lagerhuis heeft Churchills motie van wantrouwen ht het Defensiebeleid van de re gering verworpen met een meer derheid van 21 stemmen. De stemverhouding was: Voor de Regering 308, voor de motie 287. Zes van de 9 liberalen stemden voor de regering. Bevan, ministeri- van Arbeid die het debat voor de regering afsloot verklaarde, dat de Britse regering contact had opgenomen met an dere landen ,,met betrekking tot de bedreiging van Joego-Slavië gelegenheid met andere regerin gen contact heeft opgenomen, zo zeide Bevan. „Ik ben er zeker van, dat het Huis niet wil, dat ik meer hierover aeg". Ruslands zwakte was volgens Bevan zijn „zeer kleine industriële basis". Moderne oorlogen kunner. slechts worden gevoerd door de technische macht achter de legeis, so zeide Bevan. „Ofschoon ik het gevaar niet onderschat, ben ik niet zo bang als vele andere men sen''. Hij geloofde niet, dat Rusland. d*t 25 millioen ton staal per jaar produceert een oorlog zou begin nen tegen een aantal landen, die 140 millioen ton produceren. Tevoren had Gaittskell, de mi nister van Financiën, verklaard, dat Engeland het volgende begro tingsjaar 140 milioen pond sterling aan het opslaan van strategische door de overmatige strijdki achten van de Russische satellietstaren in Oost-Europa". Iedere bedreiging van Joego- Slavi-i, dat de nazi-agressie gedu rende de oorlog dapper heeft weer staan, gaat uiteraard de Britse regering aan, die over deze aan- grondstoffen zal besteden. De defensiekosten per hoofd van de bevolking zouden van lr pond sterling in 't lopende jaar tot 3f pond in 1953 tot 1954 stijgen. Een woordvoerder van het Eritse ministerie van Buitenland se Zaken heeft geweigerd recht streeks commentaar te geven op de verklaring van pres. Truman van Donderdag, volgens welke de overschrijding van de 38ste breedtegraad in Korea enkel en alleen een aangelegenheid van militair en strategisch belang v/as. Op de vraag of er niet een duidelijke tegenstelling tussen Truman's verklaring en Attlee's uitlating van Maandag bestond verwees de woordvoeder naar Attlee's verklaring. Volgens welingelichte kringen zal Engeland Amerika om ver duidelijking van Truman's stand punt verzoeken. De Amerikaanse regering acht te de resolutie van de V. N. van October, die MacArthur de Vol macht nog steeds van kracht. Men achtte het echter duidelijk, dat aan de Britse zijde een ver andering van opvatting plaats greep volgens welke Engeland generaal MacArthur liever niet volledig gevolgmachtigd zou zien de breedtegraad te overschrij den ..tenzij voor zuiver taktische manoeuvres als zich een gelegen heid daartoe zou openen. Tengevolge van een sneeuw storm, die twee dagen geleden in Japan woedde, zijn acht per sonen gedood, worden 73 vermist en zijn 83 personen gewond. Meer dan 43 schepen zijn verdwenen, omgeslagen, beschadigd of raak ten in een noodtoestand. Twintig huizen zijn verwoest. Vrijdagmiddag om 13.15 uur werd op het vliegveld Valkenburg een Dakota uit Engeland ver wacht. Toen het toestel om 14.15 uur nog niet was aangekomen en men geen contact met het vlieg tuig kon krijgen, werd het ergste gevreesd. Achtereenvolgens stegen een „Oxford", een „Mitchell" en een „Seaotter" van de opsporings- en reddingsdienst op om naar de Dakota te zoeken, evenwel zonder resultaat. Ook in Den Helder werd alarm gemaakt. Een boot voer uit om naar het toestel uit te kijken. Om ongeveer 3 uur kreeg men gelukkig contact met het toestel. De radio-verbinding was uitgeval len, waardoor het toestel de koers was kwijt geraakt. De Dakota was toen op weg naar Schiphol. Door benzinege brek kon het Valkenburg niet meer halen. De „Dakota" die tot de Ameri kaanse luchtmacht behoort is gis termiddag omstreeks vijf uur op het vliegveld Valkenburg geland, in afwijking van het voornemen om op Schiphol te landen. H. K. H. Prinses Marijke, die morgen haar 4de verjaardag viert Sedert een dag of vijf wordt de Columbiaanse schoener „Glo ria", die zeventien personen aan boord had, spoorloos vermist. Amerikaanse militaire vliegtui gen zijn op verkenning uitgegaan. Teneinde de wachtlijst van aan staande emigranten naar Austra lië, welke thans reeds ongeveer 13-000 personen telt, enigszins te verlichten, heeft de regering be sloten in de eerstkomende maan den het vervoer van emigranten naar Australië door de lucht te bevorderen. In verband met de hoge kosten van deze wijze van vervoer ko men hiervoor in de eerste plaats diegene in aanmerking, die de thans geldende vliegprijs van Am sterdam naar Sydney ten bedra ge van 1700.per volwassene betalen. In deze gevallen wordt het vertrek zoveel bespoedigd als mogelijk is zonder het scheeps- vervoer te vertragen. Daarna komen voor vervoer De „Kota Inten" en het passa giersschip „Atlantis", die Ambo nese militairen uit Soerabaji naar Nederland zouden vervoe ren, zijn niet vertrokken, aldus luidt een mededeling van de Ne derlandse legerleiding in Indone sië. Deze Ambonese militairen van de Kon. Landmacht, mat hun ge zinnen ten getale van 2000 perso nen, hadden zich bereid verklaard naar Nederland te vertrekken, doch hun leiders voelden zich niet geheel gerust en hebben aan de Ambonese delegatie in Nederland, die onder leiding staat van de ser geant-majoor Aponno, telegra fisch om Instructies verzocht. Eerder hadden de contingenten Ambonese militairen te Djakarta, Tjimahi en Semarang reeds ge weigerd naar Nederland te ver trekken. Via de Ambonnezen te Sema rang ontvingen de leiders te Soe- rabaja Donderdag het volgende telegram van Aponno: Afvoer van welke aard ook zonder beslis sing van de delegatie in Neder land geschiedt buiten verantwoor delijkheid dier delegatie en der halve op eigen risico. Er worden informatieve besprekingen ge voerd omtrent de afvoer. Zonder waarborgen van de Nederlandse •egering omtrent de toekomst der Ambonese militairen na hun aan komst in Nederland wenst de de legatie de afvoer naar Nederland niet goed te keuren. Beïnvloed door dit telegram, hebben de Ambonnezen te Soera- baja geweigerd aan boord te gaan. Slechts 157 personen, wier bagage zich reeds aan boord be vond, zijn scheep gegaan. „Alles was voor de reis en de aankomst dezer Ambonese militairen ge daan. Donderdag is te Djakarta per vliegtuig uit Nederland een extra-ploeg medisch personeel aangekomen, bestaande uit een kinderarts, een vrouwenarts en vroedvrouwen voor de verzorging van de in verwachting verkeren de vrouwen. De Nederlandse legerleiding be treurt de beslissing, daar de mili tairen zich blijkbaar laten leiden door Aponno in Nederland en een klein aantal leiders in Indonesië, die het er op aanleggen de kwes tie van de afvoer der Ambonese militairen op de lange baan te schuiven. De Nederlandse legerleiding is ervan overtuigd, dat het grootste gedeelte van de Ambonese mili tairen te Soerabaja het niet eens is met de beslissing van Aponno. Men betreurt het, dat de mensen in hun beslissing niet vrij worden gelaten. Men hoopte tenslotte, dat de aan t.b.c. lijdende Ambonese pa tiënten in het hospitaal te Djakar ta zullen beslissen, dat zij naar Nederland wensen te worden af gevoerd, aangezien voor hen een uitstekende behandeling reeds is voorbereid. De Ambonese militairen krijgen advies te vertrekken. Het Bureau Zuid-Molukken in Nederland deelt mede, dat door de delegatie van de Ambonese ex- K.N.I.L.-militairen, bestaande uit de heren Aponno, Pariury, Sahe- tappy en Wairata, telegrafisch advies is gegeven aan de Ambo nese militairen op Java om aan de order tot inscheping naar Ne derland voor tijdelijk verblijf al daar gevolg te geven. De Ambonezen en Korea. Naar aanleiding van de mede deling van het Bureau Zuid-Mo lukken te Den Haag, waarin wordt gezegd, dat de Nederlandse legerleiding in Indonesië de gele genheid heeft opengesteld tot aanmelding van vrijwilligers voor Korea, is van bevoegde zijde mee gedeeld, dat de legerleiding in Djakarta conform de instructies uit Nederland voor alle vroegere K.N.I.L.-militairen de gelegenheid heeft opengesteld zich als vrijwil liger te melden. „Aangezien ech ter de Ambonezen niet bestemd zijn voor overgang naar de K.L., kunnen zij zich niet opgeven als vrijwilliger voor Korea. Het be richt van het Bureau Zuid-Moluk ken moet worden beschouwd als uit de lucht te zijn gegrepen", al dus deelde men in Djakarta mede. 'door de lucht in aanmerking de emigranten, die aan de volgende drie vereisten voldoen: a. opge geven hebben de scheepspassage volledig zelf te kunnen bekosti gen, doch eventueel bereid zijn voor dit bedrag de overtocht per vliegtuig te maken; b. zich reeds geruime tijd geleden voor emigra tie naar Australië hebben aange meld en dus reeds in het bezit zijn van een volgnummer van de Stichting Landverhuizing Neder land en c. gereed zijn om ook werkelijk op zeer korte termijn te vertrekken. Voor dit luchtvervoer dient men zich aan te melden bij het Centraal Emigrantie Boeking- kantoor, Achterom 88 (bij de Hofweg) te Den Haag, of bij de plaatselijke agenten van de K-L.M. Het laat zich aanzien, dat de genen die zich thans voor het eerst voor emigratie naar Austra lië aanmelden, waarschijnlijk pas tegen het einde van het jaar op vervoersmogelijkheid per schip kunnen rekenen. Dit jaar worden er met door de regering van de K.L.M. gechar terde vliegtuigen ongeveer 100 vluchten naar Australië gemaakt. Twee maal per week vertrek ken op deze wijze telkens onge veer 54 personen zodat dit jaar ongeveer 5000 Nederlandse emi granten door de lucht naar Aus tralië vervoerd zullen worden. Het kabinet van de Koningin deelt mede, dat Dr W. Drees en Mr J. R. H. van Schaik Vrijdag avond aan H.M. de Koningin ver zocht hebben van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrou wen van het parlement te genie ten, te mogen worden ontheven. GENERAAL EISENHOWER 21 FEBRUARI IN PARIJS? Generaal Eisenhower, de opper bevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa, wordt 21 Februari in het Trianon Hotel te Versaille verwacht. De gehele eerste etage is voor de generaal en zijn onmiddellijke medewerkers in gereedheid ge bracht. Generaal Eisenhower is gister morgen vroeg aan boord gegaan van de „Queen Elizabeth". Hij gaf tegenover journalisten geen bijzonderheden van zijn nieuwe reis naar Europa. Hij zeide: „De gehele wereld weet, dat wij geen agressieve doe len nastreven en dat wij slechts pogen de vrede te handhaven Een gezaghebbende Amerikaan se zegsman te Frankfort heeft Donderdagavond tegengesproken, dat de terechtstellingen van de zeven nazi-oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Landsberg zijn uitgesteld. Er kon geen uitstel zyn, omdat er geen datum voor de terechtstellingen was vastge steld. Het is nog niet bekend, wan neer de terechtstelingen zullen worden voltrokken. De familieleden van de zeven veroordeelden kunnen hen in elk geval nog tot en met Maandag bezoeken. De advocaat, die de belangen van de zeven gevangenen behar tigt, Warren Magee, heeft beroep aangetekend bij het Amerikaanse Hof van Beroep. De meerderheid van de afge vaardigden van het provinciale parlement van Würtenberg-Ba- den verliet gisteren de parle- mentszaal onder het roepen van „nazi's" uit protest tegen een ver zoek om clementie voor de zeven gevangenen. Alle sociaal-democraten, de meeste Christen-democraten en vrije democraten riepen „super nazi", toen een afgevaardigde van de democratische partij, Heinz Burneleit, verklaarde: „De te rechtstelling van enige van de 7 gevangenen van Landsberg zou juridische moord zijn." Hij dien de een motie in, waarin wordt aangedrongen op een proces, ge houden voor een neutraal hof. tegen alle Duitsers, die voor ge allieerde gerechtshoven terecht hadden gestaan. Het Amerikaanse volk raakt er steeds meer van doordrongen dat het voor zijn defensie aanzien lijke offers zal moeten brengen- Deze week werd door de rege ring bekend gemaakt hoe zij zich voorstelt de extra 10.000 millioen dollar aan belastingen te hef fen, welke volgens president Truman onmiddellijk nodig zul len zjjn om de financiering van de defensie uit de lopende in komsten mogelyk te maken. Zoals de minister van Finan ciën, John Snyder, voor een der Congrescommissies uiteengezet heeft, zal het Amerikaanse be lastingprogramma, indien het door het Congres wordt aange nomen, verschillende aanslagen doen op de portemonnaie van de Amerikaanse belastingbetaler- Bij de aanzienlijke verhoging van de inkomsten- en onderne mingsbelasting heeft de minister het niet gelaten maar nog enkele andere drastische maatregelen voorgesteld, die neerkomen op een verhoging van de omzetbe lasting op huishoudelijke artike len en andere verbruiksgoederen. Deze omzetbelasting wordt ge heven op basis van de fabrieks- of kleinhandelsprijs. Indien de voorstellen van de minister worden aanvaard zal bij voorbeeld de belasting op koel kasten en radio- en televisietoe stellen van 10 tot 25 pet. ver hoogd worden. Met hetzelfde per centage zal een aantal huishou- delijke artikelen, die nu niet be last zjjn, zoals stofzuigers, bor denwassers, naaimachines, vloer- wrijvers en electrische scheerap- paraten belast worden. Tevens zullen de belastingen op nieuwe automobielen tot 20 pet., op sigaretten tot 10 ct. per pakje, op benzine- tot 3 ct. per gallon (3.8 liter), op whiskey tot 12 dol lar per gallon en op bier tot 12 dollar per vat (117 liter) ver hoogd worden. De voorgestelde bieraccijns, waardoor de huidige accijns van 8 dollar per vat met 50 pet. ver hoogd zou worden, bracht een der leden van de commissie voor de toewijzingen voor welke de minister zijn verklaring aflegde, volkomen van zijn stuk. Afge vaardigde John Dingell, een democraat uit Michigan, was van mening dat de thans geldende accijns op bier reeds alle grenzen te boven ging en protesteerde tegen een verdere verhoging. „Bier is een drank met een laag alcoholgehalte" zeide Din gell, „het is de champagne van de arbeider. Ik zal mij met hand en tand tegen deze verhoging ver zetten." medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot -avond. Tijdelijk opklaringen. In het Oosten van het land aan vankelijk nog zwaar bewolkt met enige regen, overigens gedeelte lijk bewolkt en overwegend droog weer. Matige en langs de kust la ter vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verande ring in temperatuur. ZONDAG 18 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.27 0.02 0.42 0.52 n.m. 11.57 12.32 1.12 1.22 MAANDAG 19 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 0.21 12.47 Terneuzen 0.56 1.22 Hansweert 1.36 2.02 Walsoorden 1.46 2.12 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1