UNO-troepen opnieuw in Seoel Buitenlandse politiek van Amerika DUITSLAND STAAT IN HET WESTERSE KAMP eningen 1 De Provinciale Stoombootdiensten Foster Dulles legt verklaring af VLIEGVELD VAN KIMPO EN HAVEN VAN INTSJON BEZET GROTE EENHEID IN DE VERENIGDE STATEN oor veteranen De Kabinetscrisis MAANDAG 12 FEBRUARI 1951. 7e Jaargang No. 1652. Amerikaanse en Zuidkoreaanse patrouilles zijn Zondag verder doorgedrongen in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel, dat thans bijna geheel door de bur gers en communistische troepen is verlaten. Men neemt aan, dat zich nog slechts weinig vijandelijke strijdkrachten in de stad bevinden. In 1950 bijna drie en een half millioen passagiers vervoerd Koningin Juliana te Leiden GEEN NEUTRALITEIT WEERS VER W A CHTTN G HOOGWATER. ikingen in België SVER WACHTING OOGWATER. P rt len ;on DE TERUGKEEK VAN EISENHOWER NAAR EUROPA. Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 5557 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal- Per week 37 cent. Loase nummers 7 cent. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertntieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. 'Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Britse, Amerikaanse en Turkse troepen werden Zondag samenge trokken aan de zuidelijke oever van de Han. Intussen werden bol werken en geschut der communis ten in en rondom Seoel hevig door Britse artillerie beschoten. Men meent dat zich nog slechts een communistische achterhoede in Seoel bevindt en dat de hoofd- j tor van Hoengson oprukken, vor deren in verschillende richtingen, waarbij over het algemeen slecnts lichte tegenstand wordt onder vonden. Zaterdag waren twee Chinese regimenten aan de Oostkust be zig verdedigingsstellingen op te werpen rondom Tsjangdongni, 48 t ;km ten Z. van de 38ste breedte- tin graad. Zondag trokken deze com- zich terug getrokken hebben ten miinictjcphf, troenen met bun S~el en de Imjin overee-1 )o eeton ,ut boven Midden- en Noordkorea, bfrlbnhltin in lan «Vil meldden ruim duizend vrachtsau- 2n nnb-ian «1anc to's der communisten te hebben ^reidopin' noordIhjke ?Fchting: waargenomen, gdie^noordwa^s vanliet°24ste' Amerikaans^re^F Koreaanse haven Hamhoeng trok- ment infanterie bukken od over Hen- Later zasen deze vliegers an- wdere voertuigen der. communis- stad van Seoel ten Z. van de Han, binnengerukt. Hierdoor ligt het centrum van Seoel onder het be reik van tankgeschut. DE AMERIKAANSE LEGER STAFCHEF OVER KOREA. De Amerikaanse legerstafchef, generaal Lawton Collins, heeft te Chicago gezegd niet te kunnen voorspellen, of de Amerikaanse strijdkrachten in Korea de Han zullen oversteken. „Dat zou een zorgvuldig geor ganiseerde aanval vereisen", al dus Collins. Hij verklaarde aan verslaggevers niet te weten, hoe de oorlog in Korea zal aflopen, doch wanneer niet gestreden was, zouden de communisten in China „en elders" een verkeer de indruk hebben kunnen krij gen van de sterkte van het Ame rikaanse leger- „Ik kan u verze keren, dat wij heel wat bereiken op het stuk van het vernietigen van de beste troepen, die de Chi nezen in het veld kunnen bren gen. Wij putten de communissche strijdkrachten in Kora uit". Zaterdagavond zijn de beide for mateurs, de ministers Drees en Vai Schaik, door H.M. de Koningin i. audiëntie ontvangen, voor het uit brengen van een tussentijds rapport over de stand van zaken. Het on derhoud duurde ongeveer 2 uur Zondag vonden geen besprekinger van de formateurs plaats. DE KABINETSFORMATIE. De kabinetsformateurs hadder Zaterdag weder een onderhout met Jhr Mr A. W. L. Tjarda var Starkenborch Stachouwer, verte genwoordiger van Nederland in de Atlantische verdragsorganisa tie te Londen. Voorts hadden de formateurs nog een onderhoud met minister Van den Brink. De formateur Mr Van Schaik heeft een bespreking gevoerd met enige Katholieke ministers uit het demissionaire kabinet. Nader wordt medegedeeld, dat de bespreking, welke Mr van Schaik had met enige Kath. mi nisters (ook prof. Romme was Uit de vervoercijfers der Pro vinciale Stoombootdiensten in Zeeland, die een regelmatige stij ging te zien geven, blijkt dat de toeneming van het vervoer op de lijn VlissingenBreskens het grootst is. De dienst KruiningenPerk- polder zet nog steeds de meeste auto's over. Vergeleken bij 1938 is het totale vervoer in 1950 gemiddeld vijf maal zo groot geworden. Door de herstelwerkzaamheden te Vlissingen zijn de cijfers van de dienst op Breskens vooral in de maand December sterk ge- hierbij tegenwoordig) door hem drukt De verwachting, dat he niet gevoerd werd in zijn kwali- aantal vervoerde auto's tussen teit van formateur. Kruiningen en Perkpolder daar- het vingervormige schiereiland, waarop het vliegveld van Kimpo is gelegen. Communistische eenheden, die zich aan de oevers van de Han en in de bossen goed hebben ver schanst, bieden hardnekkige te genstand aan de opmars van het 9de Amerikaanse legerkorps. Op rukkende Amerikaanse cavalerie ondervond hevig machinegeweer- vuur en werd op de flanken aan gevallen. Na de machinegeweren tot zwijgen te hebben gebracht ?n de aanvallen tehebben afgeslagen, kon de opmars worden voortge zet, waarbij heuvels, zestien km ten N.W. van Intsjon, werden be zet Kimpo en Intsjon bezet. Kimpo, het vliegveld van Seoel, ten W. van de stad gelegen, is thans door de Verbonden troepen bezet Eenheden van de „groep Seott" der Verbonden legers zijn de ha venplaats Intsjon binnengetrok ken, terwijl een vloot onder lei ding van de „Missouri", die van de Oostkust uit Korea is omgeva ren. de opmars dekt. Van het centrale front wordt gemeld dat het 10de Amerikaanse legerkorps de laatste nog in com munistische handen zijnde pas, waardoor een toegang tot Seoel wordt beheerst, heeft veroverd. Andere Verbonden troepen, die aan het centrale front in de sec ten, die vanuit Hamhoeng weer in zuidelijke richting trokken. Verbonden tankcolonnes in voorstad van Seoel. Amerikaanse infanteriepatrouil- les zijn gevolgd door Britse tanks, Jongdongdo, de industriële voor- Koningin Juliana bracht Zondag als oud-alumna van de Leidse uni versiteit een bezoek aan Leiden. Zp kwam daar Zondagmorgen om streeks half twaalf aan om de diés viering mee te maken. Om twaalf uur woonde de Konin gin een bijeenkomst van de Chris ten studentenraad in de Gerefor meerde kerk aan de Lammer- schansweg bij. Gearmd tussen haar jaarclub vriendinnen begaf de Koningin zich vervolgens naar restaurant „De Doelen", waar door hoogleraren en ud-alumni de lunch werd gebruikt. Daarna begaven de Koningin en haar gezelschap zich te voet naar de Stadsgehoorzaal, waar Prof. Dr. F. de Jongh, hoogleraar in de phar macologic een lezing hield over „Het risico van het geneesmiddel". De Koningin, vele andere oud alumni en hoogleraren gebruikten nadien de thee in het „Prytaneum" aan het Rapenburg, waarnaar men zich van de Stadsgehoorzaal af te voet begaf. „Het merkwaardige van het meenschappelijk hun veiligheid „grote debat" over de Ameri kaanse buitenlandse politiek, dat thans wordt gehouden", schrijft de diplomatieke medewerker van de „N. V. Times", James Reston, „is dat hierdoor duidelijk is ge bleken hoeveel eenheid er in de Verenigde Staten bestaat over vele punten in de Amerikaanse buitenlandse politiek, waaronder er zjjn die een revolutionnaire verandering in de tradities dezer politiek betekenen. Het is jam mer dat deze besprekingen in grote stijl van de Amerikaanse politiek verhelderen hetgeen ons verdeelt, doch bagatelliseren het geen ons verenigt. Tien jaar geleden bestond er in de Amerikaanse Congres ver deeldheid over de vraag, of de V. S. hun neutraliteit zouden prijs geven en werd er gestreden over Roosevelts leen- en pacht wet. En vóór 1939 verwierpen de Westeuropese staten het denk beeld om zich te verbinden en ge- De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft in een toespraak tot de studenten van de universi teit van Bonn gezegd, dat de Sow- jet-Unie geen „hete oorlog" wenst, en zeker niet met de mogendheden van het Atlantische Pact, omdat „zij weet dat zij het tenslotte zou verliezen, ook al zou zjj in het be gin aan de winnende hand zijn". De gedachtenwisseling tussen West-Duitsland en de Westelijke geallieerden over Duitslands mili taire bijdrage had nog niet tot re sultaten geleid. Adenauer was ge- gedwongen met reserve te spreken, daar er in Parijs politieke groepe ringen waren, die zich sterk twijfe lend uitlieten over een Duitse bij drage, terwjjl de linkervleugel van Labour in Engeland zich er kracn- tig tegen kantte. De Westerse mo gendheden moesten het eerst onder elkaar eens worden. Dan pas zou de Westduitse regering besprekin gen kunnen beginnen. „Ik wil duidelijk verklaren, dat het Duitse volk voor honderd pro eent in het kamp van de Westerse geallieerden staat en niet in het kamp van de Sowjet-Unie", aldus zeide Adenauer, die werd toege juicht. Het Duitse volk zou de besluiten van de viermogendheden-conferen- tie betreffende Duitsland slechts kunnen accepteren, als deze overeenstemming waren met Duitse' belangen (toejuichingen;. „Wij leven niet meer in 1945!", ai- dus zeide hij, waarop wederom lui de toejuichingen volgden. Ook van de voorbereidende besprekingen wenste Duitsland op de hoogte ge houden te worden. Duitsland wenste een status van gelijkheid, niet alleen op militair, doch ook op politiek gebied. Gene raal Eisenhower had begrip voor Duitslands positie getoond, toen hij zeide, dat hij geen Europees leger zou willen aanvoeren wanneer een gedeelte ervan niet op gelijke voet zou staan met de rest. Het Sowjetrussisch voorstel van neutralisering van Duitsland klonk heel verleidelijk, doch wanneer het tot een strijd op leven en dood zou komen, zou geen der partijen die neutraliteit ontzien. Dat zou de vernietiging van het Duitse volk betekenen. Een status van neutra liteit was alleen goed voor een land, sterk genoeg om zichzelf te verdedigen. Het doel van de Duitsers was mede te helpen aan de opbouw van een verenigd Europa met inbegrip van een vrij Duitsland en te wer ken voor handhaving van de vrede in de gehele wereld. Dat was ook de basis-idee van het plan-Schu- man. „Het had mijn steun van het begin af, aldus Adenauer, en ik zal het blijven steunen, ofschoon de redevoeringen van zekere Franse politici, o.a. de minister van Defen sie Jules Moch het ons zeer moei lijk hebben gemaakt." Duitsland had geen nieuwe eisen gesteld. Na het in werking treden van het te verzekeren. Thans slaan de kwetsbare Eu ropese landen, waaronder er ver schillende zijn wier buitenlandse politiek traditioneel op neutrali teit berustte, geen acht op de Russische bedreigingen en bou wen gezamenlijk aan een stelsel van gemeenschappelijke veilig heid. En in de V. S. zijn er Con gresleden, die vroeger isolatio- nisten en pacifisten waren en die thans instemmen met het aan vaarden door de V. S. van de ver antwoordelijkheid voor een ge meenschappelijke actie met hun bondgenoten in Europa, indien daar een oorlog zou uitbreken. Hetgeen de Sowjet-Unie het meest weerhoudt een aanval te beginnen, is niet een Amerikaan se verplichting om haar troepen in Europa met zes of tien divi sies uit te breiden: het is de verplichting, die de V. S. op zich hebben genomen de Sowjet-Unie de oorlog te verklaren, indien hen te doen staat, indien dit land zou worden aangevallen. Zelfs over de vraagstukken, waarover men het niet eens is, bestaat minder verschil van me ning dan het wel lijkt, vervolgt Reston. Taft is er tegen dat veel Amerikaanse divisies naar Euro pa worden gezonden, doch dat wil generaal Eisenhouwer ook niet. Taft is van mening, dat de voornaamste Amerikaanse bij drage aan de Westeuropese ver dediging uit ammunitie moet be staan. Dat is ook de mening van Eisenhouwer en de regering. Senator Taft wil de toekomst in een nette wiskundige formule gieten. Hij wil overeenkomsten tussen de V. S- en andere landen, waarin nauwkeurig de verhou ding is aangegeven tussen de sterkten der Europese en Ameri kaanse troepen in Europa, doch Eisenhower wil de toekomst niet zo nauwkeurig in een formu le vastleggen. Doch toegegeven het gewicht van de meningsverschillen, blijft het grote feit van de openbare debatten, welke in de afgelopen zes weken over de Amerikaanse politiek zijn gevoerd, dat geble ken is dat er in de Verenigde Staten een grote mate van over eenstemming over de politieke door niet onbelangrijk zou stij gen, is typisch genoeg niet be waarheid- Over December .1950 zijn op deze lijn n l. 3800 minder overgezet dan in December 1949. De volgende cijfers mogen een overzicht geven van het auto- en passagiersvervoer over 1950, waarbij enige vergelijkende cij fers de toeneming van het ver keer aangeven. Autovervoer. 1938 1949 1950 Vliss.Bresk. 47.772 160.420 191.483 Kruin.-Perkp. 15.598 219.625 237.075 Tern.-Hoedek. 6.375 8.356 11.439 Aantal passagiers. 1938 Vliss.Bresk. 1949 1950 342.276 1.351.128 1.658.280 Kruin.-Perkp. 83.510 1.068.176 1.088.000 Tern.-Hoedek. 83.880 234.830 263.350 plan-Schuman zou echter het Ruhrstatuut moeten verdwijnen. lid van het Huis van Afgevaar- Adenauer accepteerde de idee dinrdpn crPWeest. die zich teven iel accepieei ae ue iu~-e digden geWeest, die zich tegen Europees leger, doch niet „JL nnlftipk wft vpr,pt Kr is van een als bescherming tegen de Sowjet- Unie, daar de verwerkelijking er van lange tijd zal vergen. bestaat", aldus de diplomatieke medewerker van de „New York Times." dit land een der staten leden van vraagstukken van de_ eerste orde het Noordatlantisch verdrag zou aanvallen. Een volgende afschrikwekken de factor voor de Sowjet-Unie is dat de V. S. zijn begonnen met het uitvoeren van een reusachtig bewapeningsprogramma en dat dat zij op zich hebben genomen het leeuwendeel te leveren van de uitrusting van de nieuwe Westeuropese divisies- Tevens moet hier het feit worden ge noemd, dat er een Amerikaans leger staat tussen het Rode leger en de Noordzee. Er is geen enkele ook maar enigszins invloedrijke senator of Op alle Zeeuwse lijnen, met in begrip dus van de diensten Zie- rikzeeKamperland, -Wolfaarts- dijkKortgene en VeereKam perland, zijn in '50 ruim 3.485.000 passagiers vervoerd tegen 706.000 in 1938 en 3.121.000 in 1949. Voor het autovervoer zijn die getallen: 512.150 in 1950 tegen 97.250 in 1938 en 447.150 in 1949- PRINS BERNHARD REIKTE PRIJZEN UIT. Z. K. H. Prins Bernhard reikte Zaterdagochtend in de cantine van het hoofdkwartier op de Zwa luwenberg de prijzen uit, die de militaire commissie voor automo biel- en motorwedstrijden had toe gekend voor bijzondere prestaties in militaire en burger motor- en autoritten. Binnen een half uur tijds kwamen enige dozijnen be kers en medailles in handen van de nieuwe eigenaars, die rangen van soldaat tot generaal-majoor bekleden. Zaterdag bedroeg het aantal stakende havenarbeiders in Enge land 20.000 Op meer dan 152 sche pen in Londen, Liverpool, Birken head en Manchester ligt het werk stil. Voor het merendeel zijn zij geladen met goederen van vitaal belang. In Londen alleen staken 10.000 arbeiders. FRANS REGERINGSMEMORANDUM OVER EUROPEES LEGER. Een Frans regeringsmemoran dum over de vorming van een Europees leger is goedgekeurd door de de Franse premier, de minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Defensie, zo is Zaterdag officieel bekend ge maakt- Het zal worden toegezonden aan alle landen van het Atlan tische Pact, die zullen deelnemen aan de conferentie over een Eu ropees leger, die 15 Februari te Parijs zal beginnen. Volgens de officiële bekendma king hebben de volgende landen erin toegestemd aan de conferen tie deel te nemen: België, Lu xemburg, Frankrijk, Italië en West-Duitsland. Nederland zal over deelneming beslissen, zo gauw het een nieu we regering heeft. De andere deze politiek heeft verzet. Er is geen enkele Amerikaanse policus van betekenis geweest, die zich heeft uitgesproken tegen de stel ling dat de V. S. elf andere lan den moeten helpen verdedigen, die zich van de Noordkaap tot de noordkust van Afrika uitstrek ken en d'p d'""T-r" -het hart van Europa een gebied van K penhagen tot Tries i bestrijken. Geen enkele Amerikaanse po liticus heeft gepleit voor een besnoeiing van de militaire uit gaven en het misbaar, dat verle den jaar is gemaakt over het door de V. S. bewapenen van West-Europa, is verstomd. De republikeinse Senaatsleider Robert Taft heeft in het open- kingen openen en de weg bereiden De Japanse regering heeft een voorstel om na sluiting van het vredesverdrag Amerikaanse troe pen in Japan te stationneren gre tig verwelkomd, zo heeft Foster Dulles, Trumans bijzondere ge zant, Zaterdag te Tokio verklaard alvorens naar Manilla te vertrek ken. Hij zeide, dat de veiligheid van Japan in de toekomst een van de voornaamste punten had gevormd van de besprekingen, die hij in de afgelopen 14 dagen hier heeft ge voerd over de beëindiging van de staat van oorlog met Japan. Het vredesverdrag zou, naar Dulles' mening, Japan zijn volle dige souvereiniteit hetgeven, zijn recht op zelfverdediging erken nen, voorlopige handelsbetrek- baar een vraagstuk besproken, waarover zelfs bij de Amerikaan se regering aarzelingen beston den om het in het openbaar aan te snijden. Taft vroeg n.l-: „In dien een Russische vazalstaat West-Duitsland of een der staten leden van het Noordatlantische verdrag aanvalt, zullen wij dan de strijd aanbinden met de satel liet, die die de aanval uitvoert of zullen wij ook de Sowjet-Unie de oorlog verklaren?" voor Japans intreden in de Ver enigde Naties. Josjida, de Japanse minister - FRANSE TRAWLER VERMIST Radio Landsend zond Zaterdag een bericht uit, waarin medede ling werd gedaan van de ver missing van de Franse trawler „Molina". De laatst bekende po sitie van het schip was ongeveer Ook heeft Taft inzake Joego- 110 mijl W.N.W. van Landsend. Slavië de vraag gesteld, of de Sinds 4 Februari is niets meer landen van het Atlantische Pact leden van het Noordatlantisch van deze trawler meer vernomen, hebben toegezegd waarnemers te I verdrag niet tezamen een beslis- Alle schepen zijn verzocht naar zenden. Ising moeten nemen over hetgeen I het vaartuig uit te zien. president, bevestigde, dat zijn re gering en „de grote meerderheid van het Japanse volk" de voorlo pige regeling met de V. S. om de veiligheid van Japan te waarbor gen en het stationneren van Ame rikaanse troepen gretig verwel komde. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond- Vrij zacht weer. Koude ochtend met plaatselijk mist. Overigens met in de mid dag een kans op enige regen. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidoostelijke wind. Iets hoge re temperaturen. DINSDAG 13 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.17 6.52 7.32 7.42 n.m. 6.46 7.21 8.01 8.11 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Febr. 12 13 14 op onder op onder 8.03 17.47 9.52 0.30 8.01 17.49 10.07 1.46 7.59 17-51 100.28 3.01 rnties: 5 regels 60 cesf9; nt im 10 Ct.; minimum gfjf hder nummer of A&rsn cent meer. tot 's namiddags 2 Luikse bekken, waar de :ersstaking vrijwel alge- werd Donderdagochtend iiging gemeld. ;er 2000 arbeiders van de aalfabrieken te Herstal iet werk neergelegd. In iage breidt de staking Op het ogenblik wordt i drie van de 29 mijnen kolenbekken gewerkt, dagochtend is eeri af- g van de mijnwerkers van het Algemeen Bel- akverbond en van de jnwerkerscentrale ont- oor de minister van Ar- Dciale Voorzorg, Van den len der afgevaardigden het onderhoud, dat het comité van mijnwer- verenigd had met de amst over een loonsver- an vier procent, die de- n in de paritaire com- bereikt. De arbeiders chter een verhoging van ent met terugwerkende t 1 Januari. gezamenlijke verdediging t-Europa en kan niet na- iarvoor een nieuw offer n van zijn geoefende en soldaten. met hen zal op korte de strijdkracht geleverd worden, welke wij be- kelijk van onderdeel en is de duur van de herha- iningen voor de land- ïans bepaald op: or de reserve-officieren :ader (onderofficieren en lelte der korporaals); telijk van de indeling zes >f vier weken; or de overigen: vier we- wee weken. efeningen zullen worden n in elkaar opvolgende te beginnen op 27 Maart :n en kader) en 4 April rigen). ivember zullen de oefe- 'oor de laatste ploeg zijn d. uur van de herhalings- en voor de luchtmacht- rlofgangers zal niet meer week bedragen. Ie herhalingsoefeningen 'oor een groot gedeeite okken worden de groot- ogers, die in 1949 of 1950 tele dagen opnieuw on- vapenen zijn geweest. eeld door het K. N. M. I- dit, geldig! van Vrijdag tot Vrijdagavond. Opklaringen. bewolkt met opklarin- iverwegend droog weer. fnd uit zuidelijke richtin- geveer dezelfde of iets temperatuur dan giste- IDAG 17 FEBRUARI. n.m. 11.25 12A0 12.50 v.m. 10.49 11.24 0.04 0.14 ÏN MAANSTANDEN. MAAN onder op onder 17.55 11.40 5.16 17.56 12.35 6-08 17.58 13.43 6.48 men te werken binnen de z.g. Nederlands-Indonesische Unie, die slechts een papieren regeling U- De honderd duizenden Chi nezen in Indonesië zijn commu nist en vormen een gevaar van het Chinese communisme, dat nauw samenwerkt met het Krem lin. Als de jonge en ambitieuze Indonesische regering er in slaagt het leiderschap van Nieuw-Gui- nea over te nemen, loopt de laat- Uit gewoonlijk betrouwbare bronnen te Londen verluidt, dat generaal Eisenhower, in de laat ste week van Maart naar Europa zal terugkeren om zijn functie te aanvaarden. Verder wordt tegen het eind van de maand een be kendmaking verwacht over de samenstelling vein z'n opperbevel- Tegen spier-, zenuw- en gewrichts- rheumatiek, spit, ischias, lumbago, ver koudheden en pijnen. Het feit, dat in R 12 (Salicyiamide) de voor de nevenverschijnselen verantwoordelijke zuurgroep ontbreekt, maakt het mo gelijk de voorgeschreven dosis zonder bezwaar in te nemen. Kaurverpakkinqinh. 48 tabletten, Gid. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten, I scnoien op ue wegsiuimiuc *vex- gen af gevuurd, doch aanvanke lijk zonder resultaat. Toen men de achtervolging had ingezet werd de auto spoedig ontdekt. Met een doorschoten band had de dief de wagen op de Rijksweg I voor het paleis Soestdijk achter- I ?elaten. Op een gestolen fiets heeft hij zijn tocht voortgezet, j De vluchtende autodief was Inienxand minder dan Man us Oly, De Rijkspolitie in Apeldoorn wist hem de vorige week te ar resteren en op zijn reis langs de diverse politiegroepen, die zijn opsporing hadden verzocht, kwam hij ook te Wormerveer. In de nacht van Maandag op Dinsdag wist hij uit de kazerne te breken, kort nadat hij de diefstal van 2 aüto's, drie fietsen en een partij kaas had bekend. In de nacht eek het aanvankelijk, dat hij zou ontsnappen. Op het stopsein reed hij recht op de politieman nen in, die zich slechts door haas tig opzij springen konden redden. Zij wisten de voorruit van de ge stolen auto met een schot te ver brijzelen maar Manus reed door. Een der banden bleek echter ka pot geschoten te zijn en ter hoog te van het paleis van H. M. de moest Manus stoppen, echter een fiets te vin- ook die en vervolgde zo it. De politie zoekt thans ubbelde energie naar de .mg. Zij hoopt daarbij op lewerking van de bevol king, temeer daar Oly door zijn bruut optreden nog meer ver nielt, dan steelt. Het feit bijvoor beeld, dat hij de gestolen auto's na ze gebruikt te hebben of tegen een boom oprijdt, of in het water laat verdwijnen, is voor zijn op treden kenmerkend. Zijn signale ment luidt: lang ongeveer 1 mtr- 77, donkerblond, flink postuur, lichtblauwe ogen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1