UIT DE PROVINCIE VOOR DE ZONDAG Het 40-jarig bestaan der „Schaakclub Terneuzen" KERKDIENSTEN RECHTSZAKEN BURGERLIJKE STAND W etgeuer- V erlosser 0c in cassatie Amerikaanse spoorwegarbeiders weer aan het werk Geen voorstel van Nehroe tot lS3k instelling Bullerzöne Het inkomen van koning George 11 Febr. 1911 11 Febr. 1951 Lawines en overstromingen in Italië Commandant zeemacht Nederland AGENDA Parlementsverkiezingen aan de Goudkust Tuinemployé ontvoerd bij Semarang TERNEUZEN. OOSTBURG. Pléven krijgt vertrouwensvotum AXEL RETRANCHEMENT. SCHOONDIJKE. SLUIS VLISSINGEN. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. BIERVLIET. tóST-r °nZe g6meente 'n I sletrtel,eiGez'. halsTn Sara de Putter. AMERIK. VLIEGTUIGEN BOVEN TSJECHOSLOWAAKS GRONDGEBIED. De Tsjechoslowaakse regering heeft Vrijdagavond verklaard, dat twee Amerikaanse straal vliegtuigen Donderdagmiddag „bij klaarlichte dag boven een vliegveld nabij Praag vlogen." Ik ben de Here, uw God, die u uit Egypteland, uit het diensthuis, uitgeleid heb. Ex. 20 2. Op stenen tafelen is de Wet ge schreven; op stenen tafelen, die t wel verbroken, maar niet verbogen Republiek "der Zuid-Molukken kunnen worden. Gebod na gebod r weerklinkt hier, hard, streng, abso luut. Deze woorden rijzen voor ons op, als zuilen van graniet, als blok ken van bazalt, onwrikbaar, onbe wegelijk. Ja, hard is de Wet, die ons verbrijzelt en ons neerwerpt. Maar hebt gij wel eens gelet op testen het arrest, het woord, waarmede deze strenge M*e "«n tegen iwt .arrest De republiek der Zuid-Molukken zal naar wij van de raadsman Mr. Dr. K. Berkhouwer uit Alk maar vernemen beroep in cas- wet wordt ingeleid? God, de Wet gever, maakt Zich aan Zijn volk be kend als de Verlosser, die het gro te werk der bevrijding uit Egypte aan Israël volbracht. God, de Hei lige, openbaart zich als de Ontfer men En dat zet een stempel op de Wet van goedheid en liefde, boven ons verstand. God komt in Zijn eisen niet tot ons als een tyran, die zware lasten oplegt, maar als een Helper, die eerst Zijn gunst en Zijn trouw heeft betoond. Hoeveel heeft deze inleiding tot de Wet ook ons te zeggen! Het maakt in het leven van iedere dag zoveel onderscheid van wie een op dracht uitgaat. Hoe gaarne gehoor zamen wij iemand, van wiens liefde wij diep overtuigd zijn; hoe moei lijk valt het een gebod te volbren gen van een ander, die telkens ons plaagt en het leven bemoeilijkt. Hij, die in Zijn Wet tot ons spreekt, was voor Israël de redder uit het sla venhuis; is voor ons de God en Va der van onze Heer Jezus Christus. En zo ligt hier de heerlijke roeping tot gehoorzamen uit nankbaarheid voor zo grote verlossing, de heilige taak tot de dienst des Heren, uit wederliefde geboren. J. J. C. K. (Uit: Dagboek 't Allerhoogst en Eeuwig Goed.) dat het Amsterdamse Hof gisteren heeft gewezen en waarbij de Ne derlandse rechter onbevoegd is verklaard kennis te nemen van het geschil tussen de republiek en de K.P.M. Te zijner tijd zal deze zaak dus opnieuw worden behandeld voor de Hoge Raad te Den Haag. In verschillende plaatsen, zo als Chicago, Denver, Los Ange les en Minneapolis, is de tien dagen oude staking van rangeer ders geëindigd. De arbeiders zijn bij duizenden weer aan het werk gegaan. Men meent, dat de staking ge heel tot het verleden zal beho ren. Deze ontwikkeling volgt ,ip een ultimatum van het leger, dat op verzoek van president Truman in de staking heeft in gegrepen. De arbeiders waren "oor de keuze gesteld tussen werken en ontslag. Een woordvoerder van het India se depaitement van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag ontkend, dat premier Pandit Nehroe er bij Chi na op had aangedrongen een buf ferzone in Korea in te stellen voor afgaand aan een beëindiging van de oorlog in Korea. De woordvoerder deelde mee, dat Premier Attlee deelde Donder- dagavond in het Lagerhuis mede |jndia sinds de aanvaarding van de dat koning George al zijn in de resoiutje waarbij China als aan-i afgelopen oorlog uit znn eigen |vajjer w€r(j gebrandmerkt, -geen Sstappen meer in zake Korea heeft Morgen bestaat de Terneuzense lux-tournooi in Januari 1948, twee ZATERDAG 10 FEBRUARI. gebruikt om de gestegen kosten van de koninklijke huishouding te bestrijden. Nu deze fondsen van de koning zijn uitgeput, acht de regering het noodzakelijk zijn financiële lasten te verlichten. De koning zelf zal de uitgaven voor zijn huishouding met een bedrag van 20.000 pond sterling per jaar verlagen. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 u. Avondgebed. ZONDAG 11 FEBRUARI. Ned. Herv. Kerk. Axel 10 u. Ds. Sebestyén; 2.30 uur Eerw. Heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Hoek: 10 u. Ds. D. A. ten Haaft; 2.30 uur Ds. Sebestyén, van Axel. Hontenisse: 10 u. Ds. A. Soetekouw Hulst: 10 uur Ds. G. Jansma, van Zaamslag (Bevestiging Ds. Ho- man); 5 u. Ds. Homan (Intree). Sas van Gent: 10 u. Ds. J. v. d. Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. v. d. Graaff. Sluiskil: 10 u. en 2.30 u. Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen; 10 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt; 2.30 u. Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 u. Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom (Bed. H. Doop); 4 u. Ds. M. N. Schrale, van Sluis (Jeugd dienst). St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 10 uur Eerw. heer P. de Visser. Breskens: 10 u. en 6.30 u. Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 u. Ds. A. C. W. ten Cate (Bed. H. Doop); 6 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 u. Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. St. Kruis: 9 u. Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds. M. J- W- Schopenhauer, van Schoondijke. Oostburg: 10 u. Ds. W. J Cournier. Retranchement9 u. Ds. H. Kuiji- man, van Zuidzande. Schoondijke: 10 uur de heer A. Buüs, evangelist te Voorburg. Sluis: 9.30 u. Ds. M. N Schrale Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. L. Doorn. zSdande: 10 u. Ds. H. Kuplman Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. W. J. Nolthenius. Geref. Kerk. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. - Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. B. van Halsema, van Ermelo. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. J. Ritsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10 u. en 3 u. Ds. I en Hoek: 10 uur en 2.30 uur Stud. Houwen, van Groningen. Cbr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. Geref. Gemeente. Hoek: 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 u. 2 u. en 6 u. Ds. Aangeenbrug. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. A. de Reuver. Booms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Hulst: 6.30, 7 45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. TT Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. TT TT Sluiskil: 7, 8,30 en 10 u. H.H Missen. Sas van Gent: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Terneuzen: Missen. Westdorpe Missen. Zuiddorpe Missen. Leger des Heils. Terneuzen: 7, 10 en 7,30 u. Samen komsten; 6.30 uur Openlucht Nieuwstraat. Een grote sneeuwversohuiving heeft Vrijdag een Rooms-Katho- liek tehuis van 300 kinderen en een groep Italiaanse Alpenjagers te Dobbiaco, 40 km ten Z. O. van de Bremierpas, geïsoleerd. In de provincie Ferara is door een overstroming van de rivier de Reno het grootste „meer" in Mid- den-Italië gevormd. ITonderd vijf en twintig km land staat blank. Op sommige plaatsen is 't „Reno- rneer" 7 meter diep. Volgens en kele schattingen bedraagt het aan tal daklozen 20.000. In een dorpje hij de Brenner werden het douanekantoor en een ander gelxww door een sneeuw massa verwoest. Er is geen mel ding gemaakt van slachtoffers. gedaan. NEDERLANDS MOTORSCHIP OP EEN IJSBERG .GELOPEN Het 490 brt metende Nederland se m.s. „Merak N" is Donder dagochtend vroeg, ten Noordoos ten van de Folklandseilanden (ten O. van de Zuidpunt van Zuid- Amerika, Brits bezit), op een ijs berg gelopen. Het sahip was echter in staat de reis met een beschadigde neus te vervolgen Er waren in deze wa teren 14 ijsbergen gesignaleerd. De Merak N was met een lading wol, uit Port Stanley naar Lon den vertrokken. Wij vernemen, dat het schip eni ge schade aan de boeg en aan de ankerinstallatie boven het shelter- dek heeft opgelopen. Schaakclub 40 jaar. Naast het heuglijke en gedenkwaardige van deze bijzondere gebeurtenis ligt er iets tragisch in het feit, dat de jubilerende vereniging juist op haar 40e verjaardag de zwaarste strijd sedert haar hele bestaan tegemoet gaat. Voor de hoofdklasse-competitie van de Koninkl. Nederl. Schaakbond speelt „Terneuzen" Zondagmid dag haar laatste wedstrijd tegen de sterke Rotterdamse hoofdklas ser „Wilh. Steinitz". Eindigt deze ontmoeting in een nederlaag (en wij vrezen eerlijk gezegd het erg ste), dan valt „Terneuzen" in het volgende seizoen terug naar de le klasse van de Zeeuwse Schaak bond. Toch geloven wij niet, dat het degradatiespook in staat zal zijn een schaduw te werpen over de komende jubileumviering, die heel wat belooft. Op Zaterdag 24 Februari staat als inleiding tot de herdenking van het veertigjarig bestaan een massakamp op het program in Hotel des Pays-Bas. Burgemees ter Teilegen heeft zich bereid verklaard deze wedstrijd met een kort woord in te leiden. Tegen half negen is op diezelf de dag een feestvergadering uit geschreven voor leden en introdu ces. Natuurlijk wordt het geen vergadering in de gewone beteke nis. Naast enige toespraken, die bij zulk een gelegenheid nu een maal onvermijdelijk zijn, wordt er gemusiceerd en voorgedragen, terwijl enige verversingen en een „verrassing" het geheel comple teren. Het hoogtepunt van het jubi leum wordt gevormd door het in ternationale tweedaagse tournooi op Zaterdag 3 en Zondag 4 Maart. Dit tournooi roept herinnerin gen op aan de grote massakamp ZeelandAntwerpen op Hemel vaartsdag 1931 en aan het Bene hoogtijdagen in de geschiedenis der schaakclub, toen telkenmale de zalen van Hotel Des Pays Bas met een keurkorps van enthou siaste schakers waren gevuld. De wedstrijdleider der vereni ging, de heer Voorhans, heeft reeds een ongekend groot aantal aanmeldingen ontvangen, zodat op een deelneming van circa 100 spelers kan worden gerekend uit alle delen van Zeeland, uit St. Ni klaas, Brugge, Oostende, enz. Ook dit internationale groepen- tournooi zal door de burgemees ter van Terneuzen worden inge leid. Verblijdend is, dat het jubileum van de schaakclub in ruime kring belangstelling trekt en steun on dervindt. De gemeenteraad van Terneuzen heeft op voorstel van B. en W. een subsidie van 75 voor de jubileumviering toege kend. Het bestuur van de Zeeuw se Schaakbond is niet achterge bleven, terwijl tal van bedrijven en vele middenstanders door het uitloven van prijzen aan het wel slagen van de herdenkingsplan nen hebben medegewerkt. Wij wensen de schaakclub pret tige jubileumdagen toe in de sfeer van vriendschap, die de bij eenkomsten der schakers zozeer kenmerkt, en wij willen er de hoop bij uitspreken dat nog tal loos vele successen voor de veer tigjarige vereniging zijn wegge legd. Met ingang van 1 Maart a.s. is belast met de functie van comman dant zeemacht Nederland schout bij-nacht C. W. Slot, die met in gang van diezelfde datumzoals reeds bekend;, benoemd is tot schout-bij-nacht. HEDEN: TERNE! ZENLuxor Theater, 8 uur: Biosc. ,,De held op sok ken". Concertgebouw, 8 uur: biosc. „Borgia Schaakmat". Parochiehuis, Fancy- Fair, ten bate van 't trainings fonds v.v. „Terneuzen". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Trader Hom." Bovenzaal PorthDe Lozanne, 7 uur: Ontspannings avond Z.P.M.L.J.G. afd Axel. M10RGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. )fDe held op sok ken" 4.30 uur: Zondag,middag voorstelling. Concertgebuw, 8 uur: Biosc. „Borgia Schaakmat" 2.30 uur: Zondagmiddagvoor- stelling. Parochiehuis, Fancy- Pair, ten bate van 't trainings- fonds v.v. „Terneuzen". Ak'EL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Trader Hom"; 8 uur: Biosc. „Bruiloft met hindemis sen", Donderdag zijn aan de Goud kust, de Britse kolonie in West- Afrika, de eerste parlementsver kiezingen gehouden. De conven tievolkspartij, die voor zelfbe stuur ijvert, heeft de overwin ning behaald. De Goudkust is groter dan En geland en heeft een bevolking van meer dan vier millioen zie len, waarvan 90 #/o analfabeet is. Meer dan 663.000 personen staan als stemgerechtigd ingeschreven, zowel mannen als vrouwen. Het parlement, dat tevens het eerste parlement van Afrikanen in Brits gebied is, zal 84 leden bevatten, n.l. 75 Afrikanen en 9 blanken. De vier voornaamste partijen zijn de conventievolkspartij, de verenigde conventiepartij van de Goudkust, de Asante Kotoko en de nationale democratische par tij. De leider van de winnende partii, Kwame Nkroemah, be vindt zich op het ogenblik in de gevangenis te Accra, omdat hij verleden jaar een onwettige sta king heeft georganiseerd. Woensdag is bij de stadsgrens van Semarang een vrachtauito van de onderneming Klein Get as door een bende aangehouden. Drie man sleurden de tuinem ployé P. A. Portier naar een ge reedstaande jeep. Twee man kiom_ men op de vrachtauto en dwongen de chauffer door te rijden naar Se marang, waar de chauffeur en de inzittende arbeiders werden ver jaagd. Zowel de heer Portier als de a-rto zijn spoorloos verdwenen. De heer Portier verdween nagenoeg op dezelfde plaats, waar een week geleden Ce heer Doelitzch werd vermoord. Lijk van ontvoerde tuinem ployé bij Semarang gevonden. Uit Semarang wordt gemeld, dat het lijk van de heer P. A. Portier, gevonden is in de omgeving van de plaats van ontvoering. Het lijk werd aangetroffen met 2 schot wonden in de slaap. 7, 8,30 en 10 u. H.H. 7, 8,30 en 10 u. H.H. 7.30 en 10 u. H.H. Een serenade. Hoewel de leden der Harmonie zich nimmer onbetuigd laten om bij voorkomende gelegenheden sere nades te brengen, moet het voor hen gisteravond toch wel een bij zonder genoegen zijn geweest er op uit te trekken onder het licht der fakkels. Het betrof nu n.l. een se renade aan de voorzitter van het corps de heer C. de Smidt, die z'n 40-jarig huwelijksfeest vierde. Een bijzondere omstandigheid was het, dat tevens voor het eerst de nieuwe instrumenten werden ge bruikt voor een dergelijk gebeuren. In familiekring bijeen, werd voor de woning van de heer De Smidt de aan hem opgedragen mars „Om nia Nova" gespeeld. Het was de heer Filius, die als wnd. voorzitter de voorzitter toe sprak en hem te midden van zijn familie nog vele gelukkige jaren toewenste. De heer De Smidt dankte bestuur en corps voor de hem en zijn echt genote gebrachte hulde, waarna èn bestuur èn alle leden der Harmonie in de woning werden genodigd, waar zeker, gezien het grote aan tal der gasten, een extra fles ont kurkt zal zijn. Fancy-Fair. Verwijzend naai de advertenties in onze edities van gisteren en he den organiseert de S.V.T. «Suppor tersvereniging Terneuzeni een groot opgezette Fancy Fair in het Parochiehuis ten bate van het trai ningsfonds der V.V. Terneuzen. De vereniging bestaat niet uit mensen, die alleen maar naar wed strijden gaan kijken. Er wordt ook actief meegewerkt om de V.V. Ter neuzen daadwerkelijk te steunen, waarvan het organiseren dezer fancy-fair alweer blijk geeft. Daarom verwachten wij, dat ve len een bezoek aan dit feest zullen brengen, waarbij het niet alleen 1e doen is om te ontvangen. Men kan er n.l. ook iets winnen. Gisteren namen we een kijkje in het parochiehuis, waar reeds de ge hele dag gewerkt is aan de inrich ting. We verklappen niets, maar het is heus de moeite waard'. menstelling van de delen, moet het als geheel kunnen slagen en zal het ook slagen als ieder spontaan me dewerking verleent. De opening van de feestdag zal geschieden met een rondgang van herauten door de stad, klokken lui den en vlag hijsen. In de voormiddag worden kinder spelen georganiseerd. Verder staat er een optocht op het programma, waarover zij die daaraan zullen deelnemen, reeds nu hun gedacht en kunnen doen gaan. Er is ons n.l. meegedeeld, dat er voor deze op tocht aanlokkelijke prijzen beschik baar worden gesteld. In de avonduren zullen de feest vierenden kunnen optrekken naar een terrein met een kampvuur, waar volksdansen tot een verhoog de feeststemming zullen leiden, welke haar climax vindt in een gro te fakkeloptocht en een bal-cham- pêtre op het marktterrein Men is ervan overtuigd, dat het bal-champêtre van verleden jaar officieel openen een voorbeeld was, hoe het niet moet. Men heeft er uit geleerd, dat de inrichting zodanig moet zijn, dat een ieder er aan deel neemt en., gratis. Zij die aan de organisatie van deze feestelijkheden in de ko mende maanden hun krachten ge Biervliet, die in de Afd. Uitmun tendheid met zijn piston de Fantai- sie in mi b van Barat zal blazen. Een quartet uit Biervliet en een duo uit Oostburg en Sas van Gent dingen mee naar de mooie prijzen die er voor dit concours zijn be schikbaar gesteld. In het geheel zijn er 34 inschrij vingen uit geheel Zeeuws Vlaande ren binnengekomen. Ter bestrijding van de onkosten zal er een entreegeld worden ge vraagd en tijdens de korte pauze wordt door de Kon. Harmonie van Biervliet een verloting georga niseerd. De directeur der Kon. Harmonie, de heer Jas. Anthonisse, zal fungeren als bondspianlst. Om half twaalf verzamelen de genodigden zich in de zaal van de heer F. Oubrie, waar een eenvoudi ge koffiemaaltijd zal worden ge bruikt. Om circa half één zal de burgemeester van Biervliet, de heer A. P. Kostense, het concours Direct daarna vangt het concours aan. Voorjaarsveemarkt. Het ligt in het voornemen om op ven, hebben geen gemakkelijke WoensdagJ Maart Mhier een voor: taak. Wij. kunnen slechts hopen, j ^arsveemmk^ Naar we vernemen zal binnen-ficieel worden geopenA Dejnmkt- dat zij zullen slagen korta^okWteVSlSl'Ve'Tvërgadë- i kooplieden hebben medegedeeld, ling worden belegd om de feestvie- dat zj,voordeze gelegenhei e NIEUWE TABAKSACCIJNZEN IN BELGIE. Naar de Nieuwe Gids meldt, zouden de nieuwe accijnzen op tabakwaren, welke een lager recht op sigaren en cigarillos, maar een hoger recht op cigaret- Er zal een commissie worden in- De Franse Nationale Vergade ring heeft met 293 tegen 245 stemmen besloten het wetsont werp om de gezinstoelagen met 20 °/o te verhogen „in overwe ging te nemen". De volksrepublikeinen, die ver tegenwoordigers in de regering hebben, zijn voorstanders van een verhoging met 40 °/o. De Mi nister van Financiën, hierin ge steund door de rest van het ka binet, wilde slechts 15 °/o toe staan. In het goedgekeurde wetsont werp is bepaald, dat in Februari en Maart 1951 een gezinstoelage /an 20 zal worden verleend „Eva Bonheur" in het Concert gebouw. Zoals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal het Nederlands Volkstoneel a.s. Dinsdag en Woens dag in het Concertgebouw een van Herman Heyermans' bekendste to neelspelen opvoeren, n.l. „Eva Bon- heur". Marie Faassen speelt ook thans weer een der hoofdrollen. Wie deze begaafde actrice verleden jaar als Kniertje heeft gezien in „Op Hoop van Zegen", zal stellig de gelegen heid niet laten voorbijgaan om haar ook ditmaal te zien optreden in „Eva Bonheur". Het is de eerste maal, dat dit to neelspel, een der allerbeste van Heijermans, in Terneuzen voor het ring te regelen. Van ratten en katten. De grond ten Zuiden van de be bouwde kom dezer gemeente, an nex de zomen van het „Kleine Kreekje" tot in de contreien van Drieschouwen, schijnen sinds jaren woekerplaatsen te zijn voor de voortplanting van ratten, tot over last en ongerief van vele omwonen den. Bij voorkeur houden deze grieze lige „knaagdieren" zich op langs de oevers van waterleidingen, sloten en dijkbermen van de kreken, zo dat het verklaarbaar is, dat zich in bovengenoemde omgeving volgens een ruwe schatting duizenden van deze schadelijke viervoeters moe ten bevinden. Van een „insider", die zich de laatste tijd heeft ontpopt als een rattenverdelger op grote schaal, verscheen dezer dagen een epistel over de sterfte, die met de toene mende uitroeiing der ratten ge paard schijnt te gaan onder de kat- ten- j Naar zijn mening komt deze sterfte ook veelvuldig voor op de boerderijen en is deze toe te schrij ven aan het toepassen van zoge naamde „paardemiddelen" door de landbouwers. De rattenvanger van Axel wordt voor zijn verdienstelijk werk billijk betaald. Zelfs het gemeentebestuur heeft een post op de begroting hier voor uitgetrokken. En zij het dus, voetlicht wordt gebracht. WD tw.j- Idat menige „dakhaas" er op,onver felen er dan ook niet aan.of .zeer I klaaxbaiTWijze het^.hachje^by m tijdig zal dan de nieuwe markt of- - - - - a. De markt medegedeeld, egenhi marktplein zullen versieren Z.L.M.-jaarvergadering. De jaarvergadering van de dorps afdeling der Z.L.M. te Retranche ment was druk bezocht. Ook vele vrouwen waren aanwezig. Voorzitter C. J. Almekinders- Masclee richtte 'n bijzonder woord van welkom tot burgemeester J. A. Leenhouts en de algemene secreta ris van de Z.L.M., Mr. J. F. G. Schlingemann. Het jaarverslag van de secreta ris, de heer L. I. Basting, hetwelk in dichtvorm werd voorgelezen, viel zeer in de smaak. De vergade ring ging accoord met de statuten wijzigingen. De aftredende voorzitter werd met algemene stemmen herkozen. Mr. Schlingemann sprak over: „De Nederlandse landbouw in het huidige wereldbestel". Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Na de koffie maaltijd werden films vertoond van de Z.L.M.-tentoonstelling te Oost- burg en een excursie naar Zwitser land en Noord-Italië. Het verdere gedeelte van de avond werd op uit nemende wijze verzorgd door de Z.P.M. en de L.J.G. met toneel, de clamatie, muziek en zang. Het was een zeer geslaagde dag, waarvoor de voorzitter aan het einde van de samenkomst de mede werkers hartelijk dankte. Raadsvergadering. Propaedeutisch examen medicijnen. Voor het propaedeutisch examen in de medicijnen slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heer F. van Hootegem alhier. Niet Salomon, maar de wanbetalers. In het begin van deze eeuw bezorgde een reizende lapjes koopman, een zekere Salomon, de Vlissingse manifacturiers grij ze haren- Teneinde aan zijn con currentie paal en perk te stellen besloten zij een vereniging te stichten, hetgeen op 17 Januari 1901 een feit werd. Merkwaardig was, dat niet Salomon, maar het probleem der wanbetalers de eerste jaren het voornaamste punt op de agenda vormde. Toch schijnt het bij de oprichting be oogde doel wel te zijn bereikt: van Salomon hoort men niets meer, maar de Middestands Ver eniging „Gemeenschappelijk Be lang" viert op 14 Februari a.s. haar vijftigjarig bestaan. Goed geslaagde uitvoering. In het Hofzichttheater hield het muziekgezelschap „Geduld Overwint" haar vastenavond concert. De ruime zaal was tot in de uiterste hoeken, bezet, toen de voorzitter, de heer Doens, zijn openingswoord sprak. Hij dankte namens de vereniging degenen die door hun financiële steun het mogelijk hadden gemaakt om aan het federatief concours te Oirschot deel te nemen. Ook dankte hij directeur en werken de leden voor hun ijver in het afgelopen jaar en voor de grote successen, welke zij dit jaar on der leiding van hun bekwame dirigent hadden behaald. Hierna werd het muzikale ge deelte afgewerkt. Na de pauze was het de beurt van de toneelgroep ,,St. Eloy" uit Oostburg, welke met de klucht „Minnaar in de knel" de aan wezigen herhaaldelijk in een on bedaarlijke lachbui deed uit barsten. Na afloop dankte de heer Ca- lon allen die op een of andere wijze de vereniging steunden. In het bizonder burgemeester Von Bönninghausen, die door zijn aanwezigheid blijk gaf met de vereniging mede te leven. Deze goed geslaagde uitvoering werd met een geanimeerd bal, dat tot in de kleine uurtjes voortduurde, besloten. Winterlezing. 70; Kleine bruine hond, 2 den, A. Gazan, Pierssenspolderstr. 15Blauw gebreid kinderwantje en een paar lichtbruine glacé dames- handschoenen, Politiepost. LICHAMELIJK LETSEL DOMt SCHULD. Voor de Amsterdamse recht bank had zich gisteren te ver antwoorden de 25-jarige J. A. S. wegens het in dronkenschap toe brengen van lichamelijk letsel. Volgens de getuigen had ver dachte, die zich van de gebeurte nis niets meer herinnerde, op 14 September van het vorig jaar I* beschonken toestand in een auto gereden op de Rozengracht te Amsterdam. Terwijl de wagen zich slingerend met grote snel heid over de weg bewoog, ge beurden er kort achtereen een drietal ongelukken. Eerst werd een 32-jarige hout bewerker omver gereden. Dit slachtoffer werd met verwondin gen naar het ziekenhuis ver voerd. Het tweede slachtoffer was een 33-jarige arts, die zich op de fiets naar het Binnengast huis begaf. Deze kwam er min der goed af. Met een zware her senschudding en talrijke kneu zingen werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar hij gedurende 67 dagen moest worden ver pleegd. Het derde slachtoffer, een 20-jarige winkelbediende, kwam er met enkele schrammen en builen af. Een getuige, die van het trottoir de ongelukken zag gebeuren, vertelde, dat de auto met grote snelheid en slingerend reed. De verdachte was met zijn me depassagier doorgereden en werd later op de Keizersgracht, waar de wagen tot stilstand kwam na een vierde aanrijding met een stilstaande luxe-auto, gearre steerd. De politie constateerde, dat hij behoorlijk dronken was. Pres.: „Hoeveel had U wel ge dronken?" Verd.: „Acht of 10 glazen bier." Pres.: „Waren het er niet li of 16?" Verd.: „Dat kan wel, ik her inner mij het niet meer." In zijn requisitoir zeide de Officier van Justitie dat hij zel den een geval als dit had mee gemaakt. ,.De verdachte treft het," zo zeide hij, ,,dat het geval zich in het vorig jaar heeft af gespeeld, voordat de nieuwe ver keerswet werd ingevoerd. Mijn eis zou anders veel hoger zijn geweest. Hij besloot met een gevangenisstraf van 6 maanden te eisen en ontneming van het rijbewijs voor de tijd van 1 jaar. De verdediger verzocht een lichtere straf voor zijn cliënt, die in moeilijke huiselijke omstan digheden leeft. S. is bereid de materiële schade der slachtoffers te vergoeden, doch kan dat moeilijk doen als hij voor langere tijd wordt opgesloten. Uitspraak 22 Februari. velen zullen van deze unieke kans willen profiteren, al was het alleen maar om getuige te zijn van de merkwaardige toneelbouw in dit stuk dat, om uiteindelijk de zuive re liefde te doen triomferen, in be paalde gedeelten twee verdiepingen vereist. De a.s. Nationale Feestdag. In de afgelopen week hadden we een onderhoud met enkele leden van de organisatiecommissie, die de Evenals in het najaar van 1950 verzorgt de Mannenvereniging alhier a.s. Maandag weer een winterlezing, Zoals uit de in dit nummer voorkomende adverten tie blijkt, is het bestuur er in ge slaagd prof. dr. A. H. Edelkoort bereid te vinden het onderwerp „Waarom godsdienstig?" te be handelen. Gezien dit belangrijke onderwerp en de grote bekend heid van de spreker zal het aan belangstelling, ook van buiten deze gemeente, niet ontbreken. UTRECHTENAAR VLOOG AGENT NAAR DE KEEL Een van de twee Utrechtenaren, die in Juli van het vorig jaar in een trein te Amsterdam een agent van politie overmeesterden, is gis teren door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Het is de 25-jarige tinamelter C. J. K. De tweede verdachte kon niet terechtstaan wegens ziekte. Het tweetal was op de bewmite avond in gezelschap van andere stadgenoten onder de invloed vaa sterke dl ank in de laatste trein naar Utrecht gestapt en had de benen uitgestrekt op de banken. Toen een hoofdconducteur hen sommeerde zich beter te gedragen en zij dit weigerden werd de hirip van de politie ingeroepen. De agent, die op het toneel ver scheen, moest dit bijna met de dood bekopen. De nog niet ver oordeelde W. M. R. griste hem ajjn gummistok af en liep er mee weg, zo verklaarden getuigen en ver dachte K. had daarna de agent overmeesterd, was bovenop hem gaan zitten en had hem de keel dicht geknepen. Ter zitting oefende de President critiek uit op het treinpersoneel, dat zich beperkt had tot toekijken, terwijl de treinpassagiers de agent overmeesterden. De Officier had tegen K. 8 maanden geëist. schiet, wij zijn en blijven vol goe de moed, dat eenmaal de kroniek schrijvers zullen vermelden, dat Anno 1951 Axel werd verlost van een steeds meer dreigende ratten- invasie! Het solisteneoneours. Voor het solistenconcours, dat vandaag alhier zal worden gehou den, blijkt enorm veel belangstel ling te bestaan. Organisatorisch is ten, per 1 April aanstaande van kracht worden. De nieuwe accijnsregeling brengt met zich mede, dat voor de Belgische verbruikers de prijs voor een pakje met 25 volksciga- retten, van 8,70 op 10 frank zal worden gebracht. gesteld, waarin vertegenwoordi gers van de regerimg en het par ement zitting hebben en die tot aak zal krijgen het gehele stel- el der gezinstoelagen te bestude- en. De uitslag der stemming is :en succes voor de regering- Pléven. nationale feestdag op 5 Mei zal Biervliet gereed haar gasten te ont vangen en zij zal alles in het werk stellen om het concours zo goed mogelijk te doen slagen. „verzorgen Men gaat uit van het standpunt, dat de feestdagviering stijlvoller moet zijn dan tot heden het geval was. Welnu, stijlvoller zal het inder daad worden, hetgeen niet bete kent, dat er niet „gefeest" zal wor den. Er zal zelfs uitbundige vreug de kunnen zijn, daar de gehele dag „gevuld" zal worden. De topcommissie, bijgestaan door subcommissies en adviescommis sie, zal snoedig haar veel omvat tend werk beginnen. Gezien de sa- Het gymnastieklokaal der Open bare Lagere School, voor dit doel welwillend door de gemeente afge staan, is voor het concours in orde gemaakt. Voor de solisten is er een podium, vóór in de zaal. De jury zetelt aan de achterkant van de zaal, in een speciaal daarvoor ge maakt hokje. Voor het publiek zijn er een 300-tal stoelen neer gezet. De jongste deelnemer aan het concours is Rinus de Meijer uit De agenda van de a.s. Dinsdag te houden raadsvergadering bevat 14 punten. Op de voordracht van een onderwijzer aan de O. L. school zijn geplaatst: 1. J. Fremouw, tqd. onderwijzer aan de O. L. school; 2. J. Hulleman te Middelburg. De begroting 1951 kwam gereed en zal worden aangeboden. B. en W. stellen voor zich te verweren tegen een door J. de mule te Zuid- zande ingestelde rechtsvordering. De 2e gemeentewerkman zal, be houdens hogere goedkeuring, be noemd worden in vaste dienst. Ver der stellen B. en W. voor om over te gaan tot aanschaffing van een Beresford brandspuit voor 2434, <0 Aanleg wandelpad. Men is thans druk aan het werk om de Brink en de winkels aan dit plein van een behoorlijk wandelpad te voorzien. Hoewel er hard aan het herstellen van de wegen wordt GEVONDEN VOORWERPEN. TERNEUZEN. Omtrent de hieronder vermelde gevonden voorwerpen zijn inlich tingen te bekomen bij de daar achter vermelde adressen. Rood gekleurde kinderwant Bur. van politie; zwart leren handschoen, C. Walhout, Vloos- wijkpolder P 22; een bankbiljet van ƒ50, J. Klaassen, Noordstr. 93; een f ietssleutel, P. van Over- beke, Axelsestr.; koperen aan steker (vervaardigd uit een moer), L. Koch, Tholensstr. 112; dameswant, grijs met rood, Em- maneel, Steenkampl. 63; bruine gummibal, Rouw, Tuinpad 27; wollen kinderwant (groen met rode strepen), Bur. van politie; rood kinderwantje, idem; zwart vulpootlood, P. Maas, Griete C 93, Zaamslag; een paar beige willen wanten, J. van der Hooft, Koe dijk 9; een paar kinderwanten DE VALSE DOLLARBILJETTEN. Het Arnhemse Gerechtshof heeft in hoger beroep de Nij meegse affaire van de valse bankbiljetten behandeld. Hier voor stonden terecht de Groeo- beekse wachtmeester G. A. R. eo de Amsterdamse vertegenwoerdi- ger D. L. De procureur-generaal eiste tegen R. wegens diefstal beves tiging van het vonnis van de rechtbank, te weten één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Tegen de Amsterdammer L. werd dezelfde straf geëist. ZAAMSLAG Huwelijks-aangiften. 4 Jan. Alber- tus Ferket (van St. Jansteen), 22 j. en Jozina M. van de Vrede, 19 j.; 25 Jan. Abraham Kolvjn (van Ter bruin met groen en wit, A. Kor- neuzen), 27 j. en Catharina M. Stof - stanje, 2e Verbindingsstr.glacé i fels, 27 j. herenhandschoen, Bur. van poli- Huwelijks-voltrekkingen. 2 Jan. tie- eouden zegelring J. Loof, le Jan van Fraeijenhove, 25 j. en Ger tie, goucien g kinder ritje Geelhoed (van Terneuzen), 23 Verbindingsstr. wantje, Bur. van politie; een kin derwantje, rood, wit, blauw, T. Perdaen, Nieuwstr. 42, SLUISKIL. Aan de politiepost alhier zijn als gevonden aangegeven: Zwarte klompensok, C. Drabbe, J- Geboorten. 2 Jan. Hendrik Wil lem, z. van Louis F. Houg en Zoet- tje Heiboer; 8 Jan. Marinus en Mag dalene Anna, z. en d. van Francois Dieleman en Maria Hamelink; 10 Jan. Pieternella Catharina, d. van Abraham H. Goosen en Tanneke Hamelink; 28 Jan. Johanna Louri- gëwërkt, schijn t dit werk niet erg Ka—gl h^e'en WilheSa LdeKubS te vlotten en zal het nog wel een deXepoe! MÏddensrtlat 5; Huis- Jannie, d. van Hendrik van Arent- T7iVinlc nn CorQ Hf» Pilt iPr

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2